Politieke storm over bouw in Noordwij ks Vinken veld Progressief Sassenheim legt nadruk op sociale woningbouw opm Ook zes klassen voor prot. chr. school CDA: Sassenheim is geen groeigemeente VVD: 'Bestuur bij mensen brengen' Verkeersnota moet situatie in Voorhou verbeteren KRAAKACTIE TREFT WONINGEN DOESLAAN KIEZEN ELI REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 MEI 1978 PACINJ NOORDWIJK De door de provinciale staten van Zuid-Holland aangenomen motie van de VVD-fractie om geen woningbouw te plegen in het Noordwijkse Vinkenveld heeft gisteravond gezorgd voor een poli tieke storm tijdens een forumdiscussie in De Kuip. Met name wethouder T. Jansen, lijsttrekker van de WD, moest het ontgelden omdat hij'als statenlid de motie had ondertekend. CDA-fractievoorzitter Alkemade gooide in z'n ope ningsspeech meteen al de knuppel in het hoenderhok door het krantenbericht van zaterdag letterlijk te citeren. Hij laakte de rol van wethouder Jansen, die op de ene dag in het college de bouw in het Vinken veld als uitgangspunt van het beleid neemt en de volgende dag ditzelfde uitgangspunt in de Staten torpedeert „Ik laat tussenbeide of hierbij nog politie ke motieven een rol hebben gespeeld", merkte de CDA-voorman op. De bouwplannen voor het Vinkenveld liggen bij het CDA overigens ook niet gemakkelijk, omdat vooral het belang van de agrariërs op de uitstekende bollen- grond zwaar weegt. Het CDA heeft dan ook aange drongen op het zoeken naar alternatieve mogelijkhe den. De WD-topman T. Jansen ging niet meteen op de verwijten in, maar schetste de lijnen van het beleid van de plaatselijke WD. „Wij willen woningen bou wen voor alle Noord wijkers boven de 18 jaar, en voor de sociaal- en economisch aan Noordwijk gebonde- nen. De plaats van een bouwlokatie was een kwestie van nauwgezet afwegen. T. Jansen bepleitte in dit kader het zo snel mogelijk bebouwen van de open gaten in het dorp en van de saneringsgebieden. Over zijn gedrag in de Staten zei hij, dat de motie parallel liep met de uiis^j.h.'K van de gemeenteraad van Noordwijk om naar alternatieven voor het Vinken veld te zoeken. De aangenomen motie zou slechts een vingerwijzing voor de Staten zijn. In de discussies over andere onderwerpen sprak PvdA lijsttrekker Bedijn zich niet uit voor het vor men van een meerderheidscollege als de socialisten onverhoopt met meer dan tien raadszetels uit de verkiezingen zouden komen, Hij sprak zich er ook niet tegen uit. Aan het eind van de discussieavond ontstond nog een felle woordenwisseling tussen Schel vis (PPR) en wethouder Van Duin over functiever menging van gemeentelijke bestuurders. „Schelvis is eerlijk in zijn oneerlijkheid" verklaarde de heer Van Duin tenslottte, waarop discussieleidster mevrouw Blok-Van der Voort het hoog tijd vond het politiek forum te beëindigen. In Leiderdorpse wijk Voorhof LEIDERDORP Wethouder mevr. D. W. Tichler-Moerman (VVD) is van mening dat de tweede school van het thans in aanbouw zijnde scholencom plex in Voorhof een volledige zesklassige school moet wor den. Deze mededeling deed zij gisteravond in de onderwijs commissie. Zij baseert zich daarbij op de uitkomsten van de jongste leerlingenprogno ses. Zoals bekend heeft de kwestie van de scholenbouw in Voor hof vorig jaar de nodige stof doen opwaaien. De raad beslis te in oktober dat er in ieder geval twee scholen, één voor het openbaar (De Vogelweid) en één voor het PC-onderwijs, moesten komen. De beslissing over de omvang van de tweede school werd toen in afwachting Van nadere gegevens uitge steld. De commissie schaarde zich unaniem achter het stand punt van de wethouder. Mevr. Tichler deelde ook nog mede, dat in Leiderdorp een verder teruglopend aantal leerlingén te verwachten is. De scholen in de Oranjewijk en Zijlkwartier zullen nog niet direct, ondanks enkele lege lokalen, de gevol gen van ondervinden. Voor scholen aan de Zijllaan en in de Meyepolder vond zij het beeld wat somberder. De cij fers geven haar aanleiding om met de schoolbesturen te gaan praten over een eventuele sa menwerking. Naar aanleiding van de door het raadslid Jos Verdier (CDA) in de raadsvergadering van af gelopen maandag gestelde vra gen, deed mevr. Tichler de toe zegging, dat in overleg met het schoolbestuur en de oudercom missie gewerkt zal worden aan de oplossing van de problema tiek van het vervoer van de leerlingen, zolang de scholen in het Voorhof nog niet gereed zijn. Bestemming oude raadhuis blijft struikelblok i I LEIDERDORP De bestemming van het oude raadhuis aan de Hoofdstraat is voor de begeleidingscommissie Oude Dorp j een groot struikelblok. Dat bleek gisteravond tijdens de discus- sie over het concept-interimrapport van de commissie met betrekking tot de gewenste ontwikkeling van het Oude Dorp na vertrek van het gemeentehuis naar het Winkelhof. Een probleem voor de commissie was dat het niet beschikte over de deelrapporten van het distributie-planologisch onderzoek van het C.I.M.K. Volgens de uitkomsten van het rapport is het tekort aan-vloeroppervlak in Leiderdorp 1100 m2. Een meerderheid van de commissie wilde zich op voorstel van het raadslid J. Bezemer (PvdA) nu al vastleggen dat deze achterstand in het oude dorp moet worden weggewerkt. Het totale winkelvloeroppervlak zou daarmede komen op 2500 m2, een omvang die noodzakelijk is voor een economische bedrijfsvoering. De commissie was het er over eens, dat er rond het oude j raadhuis een concentratie van het winkelgebeuren moet komen. Wethouder C. Gordijn (CDA) wees op het belang vap de trekkers- functie van het oude raadhuis. Een discount werd bij voorbaat door de commissie afgewezen. Een supermarkt in combinatie met culturele voorzieningen werd door de meeste commissieleden als het meest aanvaardbaar geacht. De begeleidingscommissie Oude Dorp zal pas na de totstandkoming van het eindrapport van het distributieplanologisch onderzoek dat in augustus wordt verwacht, tot een definitieve standpuntbepaling komen. Vandaag is het woord aan politiek Sassenheim. Gasten van deze „kiezen op elkaar" zijn mevrouw Henstra van Progressief Sassenheim, Ben Rotte veel (VVD) en CDA-wethouder P. Wes terbeek. Op ons verzoek schreven alle fracties een artikel over de onderwer pen: woningbouw, openbaarheid van bestuur, scholenbouw en prioriteiten voor de komende raadsperiode. B. Rotteveel (VVD) Waar moet. volgens l', het zwaartepunt liggen bij de woningbouw in Sassenheim in de volgende zittingsperiode? De woningnood is nog steeds het grootst bij de lagere inkomensgroepen, jongeren, alleenstaanden en bejaarden. De nadruk zal dus enerzijds moeten liggen op het bouwen van huizen in de woningwet en premiesector en van woningen voor speciale groepen, en anderzijds op het renoveren van oude woningen. Erg belangrijk vinden wij dat de (nieuwe) bewoners vanaf het begin bij 'de plannen worden betrokken, en dat daarna het beheer van de wonin gen en de woonomgeving aan hen wordt overgedra gen. Gaat de P.S.-fractie zich inzetten voor een grotere openbaarheid van bestuur in Sassenheim? Dat doen we al jaren en we zullen dat blijven doen, want nog steeds b.v. vinden commissievergaderin gen hier niet in het openbaar plaats. P.S. wil trouwens veel verder gaan dan enkel openbaarheid, die slechts een eerste stap ik op weg naar een democratische bestuursvorm: de bevolking moet meer invloed op het gemeentebeleid kunnen uitoefe nen, dan door jiet eens in de vier jaar kiezen van een gemeenteraad of door het indienen van be-> zwaarschriften. Is de fractie het eens met het huidige scholenbouw- beleid in Sassenheim (b.v. nieuwe R.-K. school)? In een wijk waar maar plaats is voor één kleuter en basisschool, moet volgens ons een samenwerk ingsschool komen, waar kinderen van alle gezindten zich op thuis voelen. De beslissing om hier een school neer te zetten; die in principe bestemd is voor kinderen van één kerkelijke gezindte (R.-K.), is er zonder behoorlijk vooroverleg doorgedrukt. Wat zijn de prioriteiten van Progressief Sassenheim voor de volgende zittingsperiode? Enkele hoofdpunten uit ons gemeenteprogramma: een welzijnsplan, dat de mensen zullen herken nen als hün plan. een grotere verkeersveiligheid en het zoeken naar een oplossing om het doorgaande verkeer uit het dorp te krijgen. energiebesparing, te beginnen met het isoleren van gemeentewoningen. een woningtoewijzingsbeleid dat iedereen als re delijk ervaart. De gemeente Sassenheim (geen groeigemeente) zal het zwaartepunt van de woning bouw dienen te leggen bij de plaatselijke behoefte. Dat be tekent bouwen in de sociale sector, ergo premiekoopwo ningen, woningwetbouw en aangepaste woningen voor be jaarden en mindervaliden. De bouw in de vrije sector dient een percentage van 10 van de totaliteit niet te boven te gaan. Het CDA hoopt dat het huidi ge beleid met betrekking tot de reconstructie- en sanerings plannen kan worden voortge zet. Op kortere termijn zal moeten worden onderzocht of in het kader van de „beschik king geldelijke steun ver bete ring woningen en woonbuur ten" in gezamenlijk overleg met bewoners en woning bouwvereniging „Vooruit gang" de oudere wijken nabij de Zandslootkade, ongeveer 150 woningen omvattende, kunnen worden gerenoveerd. Tenslotte zal worden gestreefd naar een verbetering van het woongerief in de centraal gele gen 28 duplexwoningen aan de •Hortuslaan. Na het in 1970 verschenen rap port „Openbaar - openheid" van de commissie Biesheuvel zijn er op dit terrein weinig vorderingen gemaakt. Door een aantal gemeenten wordt er wat geëxperimenteerd met openbare vergaderingen van raadscommissies, doch de be langstelling van het publiek en de pers blijft beneden de ver wachting. Ook heeft men hier en daar gedurende 30 minuten voor of na de raadsvergade ring de gelegenheid geboden vanaf de publieke tribunê zijn mening of vraag over een be paald onderwerp kwijt te kun nen. Het CDA is van oordeel dat deze contacten weinig met inspraak van de burger te ma ken hebben. Inspraak heeft al leen dan betekenis indien zij op een zodanig tijdstip plaats vindt, dat zij bij de beleids voorbereiding en -beslissing kan worden betrokken. Dan toch naar een vorm van open heid van de vergaderingen der reeds genoemde raadscommis sies van advies en bijstand? Het CDA is gaarne bereid ook op dit terrein aan de totstand koming van een zinvolle rege ling medewerking te verlenen. Het scholenbouwbeleid valt binnen de gemeente Sassen heim in twee delen uiteen. Enerzijds het openbaar kleu ter- en lager onderwijs, dat rechtstreeks onder de verant woordelijkheid van het ge meentebestuur valt, en ander zijds het bijzonder onderwijs, waarvoor de verantwoorde lijkheid volledig berust bij de onderscheidene schoolbestu ren. De verhouding in aantal leerlingen tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs komt overeen met 1:5,2. De bestuurlijke en de financiële verhouding tussen de gemeen te en het bijzonder onderwijs is geregeld in de Kleuter on derwijswet en de Lager On derwijswet 1920. Met betrek king tot de 3 openbare scholen kan worden gesteld, dat zij in een goede tot zeer goede staat van onderhoud verkeren. Zij zijn gebouwd in de jaren 1951, 1970 en 1973. Vervanging is uit dien hoofde voorshands niet te verwachten. Het CDA heeft volgaarne medewerking ver leend aan het in 1977 door het R.K. schoolbestuur gedane verzoek tot vervanging van zijn uit de vorige eeuw date rende St. Antoniusschool. Dit omdat vanwege het Rijks- schooltoezicht reeds vele jaren geleden was verklaard, dat de ze school in sterke mate niet meer voldeed aan in redelijk heid te stellen eisen. Nu er ook nog een wet op stapel staat, die zal eisen dat bij nieuw te bouwen scholen voor gewoon lager onderwijs een integratie van kleuter- en lager onder wijs binnen één basisschool plaatsvindt, heeft ook hief het CDA gaarne mee ingestemd. Waar moet volgens U het zwaartepunt bij de woningbouw liggen in Sassenheim tijdens de volgende zittingsperiode? Zoals U weet kan Sassenheim bij gebrek aan grondgebied geen grote woningpro- jekten opstarten. We hebben het plan Wasbeek en bebouwing van door afbraak van bollenschuren vrijgekomen percelen. Vooral op dit laatste punt heeft het huidi ge college goed werk verricht Veel zwaartepunten zie ik dus niet, uitgezon derd mogelijke renovatieplannen. Gaat de VVD-fractie zich inzetten voor een grotere openbaarheid van bestuur in Sassenheim? De WD heeft zich in de afgelopen zit tingsperiode ingespannen om tot een ver beterd commissoriaal overleg te komen. Dat is redelijk gelukt. In de nieuwe zit tingsperiode zullen bezoekers aan de openbare raadsvergaderingen een spreekrecht krijgen. Oók dat is een WD- initiatief. Wij zouden graag veel verder gaan en bijvoorbeeld óók verantwoorde lijkheid willen dragen voor het dagelijkse bestuur van Sassenheim. Dan pas krijg je de kans om het bestuur daadwerkelijk te openen óók in de richting van degenen die zich niet tot het CDA rekenen. In Sassenheim is het besturen van de ge meente nog steeds een volledige CDA- aangelegenheid. Ik wil graag een afspie gelingscollege. Ik hoop dat de kiezers dat ook zo zullen zien op 31 mei. Is de fraktie het eens met het huidige scholenbouwbeleid in Sassenheim (bv. nieuwe RK school in Wasbeek)? Wij hebben nogal wat vraagtekens ge plaatst bij de zogenaamde „onderwijsno ta" van b w. We vinden bovendien dat het college nogal eens faalt bjj het bijeen brengen van belangengroepen op onder wijsgebied. Het gevolg is dan ook dat naar hartelust langs elkaar wordt heenge- werkt, ook in het door U genoemde voor beeld. Het Sassenheimse onderwijsbeleid is aan revisie toe! Wat zijn de prioriteiten van de WD voor de volgende zittingsperiode? We hebben nogal wat wensen. Op de eerste plaats willen we het bestuur veel dichter bij alle Sassenheimers brengen. Ook het individu moet het gevoel krijgen dat het gemeente bestuur er voor hém zit en niet alleen voor een meerderheidsgroep. Vervolgens tillen wij erg zwaar aan het door de WD-fraktie voorgestelde verkeerscircu latieplan ter hoogte van de jachthaven van Jonkman. We willen nu eens einde lijk af van een door verkeer overbelaste Hoofdstraat en dat kan alleen door een verbeterde aansluiting op de grote weg bij de jachthaven. We zijn overigens blij dat het huidige college alle aandacht aan ons voorstel geeft. Tenslotte zullen wij er graag op toezien dat iedere Sassenheimer met genoegen in ons goede dorp kan wonen, werken en recreatie bedrijven. Boekhorstlaan sedert vorig jaar verkeersluw VOORHOUT - De gemeenteraad van Voorhout krijgt op korte termijn een verkeersnota voor geschoteld die een einde moet maken aan de plaatselijke verkeersproblemen. Volgens het dagelijks bestuur van de gemeente is de nota die onlangs door de commissie voor Openbare Werken werd goedgekeurd, geboren uit bittere noodzaak. Steeds meer beschikbare ruimte in Voorhout wordt in beslag genomen door het verkeer en geparkeerde automobielen. Met na me in de oude woonwijken levert dit proble- op. Karakter en functie van verschillende gebieden gaan verloren, terwijl ook de veilig heid van niet-gemotoriseerde verkeersdeelne mers in gevaar komt. De nota is bedoeld als algemene heroriëntatie op de functie van be staande verkeerssituaties. Om het verkeer een positieve bijdrage te laten leveren aan het functioneren van de samenle ving, wil het gemeentebestuur bijverschijnselen zoals-: parkëerproblemen, ruimtebeslag, stank, lawaai en onveiligheid zoveel mogelijk beper ken. Aangezien incidentele maatregelen geen blijvende oplossing bieden wordt een aantal aanpassings- en reconstructievoorstellen ge daan. Eerder genomen maatregelen worden ge toetst aan de inpassing in de gehele structuur. Voorlopige uitgangspunten van de verkeersnota zijn: bescherming van de kwetsbare verkeers deelnemer en het verminderen van verkeershin- der in de woonomgeving. Het doorgaand* i A keer moet volgens de nota worden geleid straten met een specifieke verkeersfunctie. In woongebieden willen b en w „vreemde keerders" weren. In het winkelgedeelte Voorhout wordt gedacht aan de aanleg parkeerhavens. In „autoluwe" wijken en st kan het voetgangersverkeer bevorderd wob Na de uitvoering van het plan dat maand™ mei besproken wordt in de commissie j Openbare Werken, zou een vijfjaarlijkse bj ring Voorhout definitief uit de verkeerspc men moeten helpen. In het verkeersplan is een groot aantal wol ven ingetekend. In de praktijk zou een bel lijk (deel van de Voorhoutse woongemeens aan het doorgaande verkeer kunnen wo onttrokken. In het rapport wordt gedacht, Rooseveltlaan, Marshallaan. Nachtegalen^ Buitenlaan, Botsstraat, Schaepmanlaan, ^oc griet-, Beatrix-, Irene- en Emmastraat, J brandllJan, Clausstraat, Tooropstraat, Pietfo Hooghstraat, Willem de Zwijgerstraat en S^, laan. De Boekhorstlaan is tot nu toe naaL^ gebieden in het plan Spoorlaan, de enige sLm die sedert vorig jaar als woonerf is gertgje strueerd. Verder bestaat het concrete plaiL de Herenstraat „verkeersluw" te maken. Lm( het verkeersaanbod voor omliggende stjgy^ langs andere wegen te leiden, kan dit laaai worden gerealiseerd, j. e{ Zü "die idra e b (en LEIDERDORP De twee in de Doeslaan leegstaande wo ningen zijn gekraakt. Een tien tal uit Leiden afkomstige jon geren hebben de panden nr. 33 en 51 sinds maandagmiddag in gebruik genomen. De leegstand is een gevolg van het feit, dat de gemeente die eigenaar is, nog geen beslissing heeft genomen over de toe komst van de woningen. Deze kwestie is nog onlangs aan de orde geweest in de commissie ruimtelijke ordening naar aan leiding van een brief van enke le bewoners, die de nodige ze kerheid wilde hebben of de woningen al of niet afgebroken zullen worden. De gemeente raad heeft zich al in principe voor sloop en nieuwbouw uit gesproken. De realisering is echter afhankelijk van de fi nanciële uitkomsten in het ka der van de beleidsplanning. De krakers hebben daar in ie der geval niet op willen wach ten en zijn bezig zich min of meer definitief te installeren. Volgens één der krakers kun nen zij zich na een ongestoord verblijf van langer dan 24 uur >or) krachtens de huidige jurl n< dentie officieel bewonerjam men. De gemeente staaèrti geen andere weg open orrtt middel van een kort glar uitzetting te bevorderen— krakers zijn echter optih™ sch, omdat volgens hen, a meente over goede gra«n moet beschikken wil de rëlj tot uitzetting overgaan. Hl meentebestuur, die tot nt slechts eenmaal met een L kincident geconfronteerd fC. weest, beraadt zich int] over de eventueel te ni stappen. Leidschendamse tuinders naar Noordheylaan LEIDSCHENDAM de Leid schendamse tuinders die ge vestigd zijn in het gebied tus sen de Prins Hendriklaan en de Boslaan zullen op betrekke lijk korte termijn hun bedrij ven verplaatsen naar grond aan de Noordheylaan bij het psychiatrisch centrum „Scha- kenbosch". Overleg tussen het gemeentebestuur en de tuin ders hebben tot volkomen te vredenheid van de onderne mers tot overeenstemming ge leid. Dit heeft het WD-raadslid me vr. J. J. van Nievelt-Volmuller gisteravond meegedeeld op een verkiezingsvergadering van haar partij in „De Witte Kake toe" aan de Damlaan. Volgens mevrouw Van Nievelt zijn de tuinders „erg blij" met de aan gewezen grond en zullen de komende maanden al bestC gen door de gemeentf worden genomen. Lijsttrt-j H. L. van Dongen voegd^J raan toe dat met de tuil die willen liquideren wét; hun leeftijd of gebrek aairj: soneel overeenkomsten z* worden gesloten en dare overige bedrijven uitkeri zullen krijgen op basis vail plaatsingskosten. p LEIDSCHENDAM Max van der Stoel, minister van buitenlandse zaken in het kabinet-Den Uyl, spreekt woensdag 24 mei 's avonds om 8 uur in de Kruisheuvel- kerk in Leidschendam over gemeentepolitiek. PvdA- lijsttrekker Gerard Hen driks zal met andere kandi daat-gemeenteraadsleden aanwezig zijn voor een even tuele discussie over het ge meenteprogramma. KATWIJK De belangen groep „Jeugdwoningnood" houdt vanavond een grote informatie- en discussie avond in 't Mallegat aan de Voorstraat. Het thema van deze avond, die om 20.00 uur begint, zal zijn de huisves ting in de breedste betekenis van het woord. WARMOND Als voorbe reiding voor de gemeente raadsverkiezingen organise ren de drie partijen (Pro gressief Warmond, CDA en WD) vanavond een* politie- KORTWEG LEIDERDORP - Onder het motto „Wat willen de politie ke partijen in uw woon plaats" zullen vanavond en morgen, alsmede maandag 29 mei en dinsdag 30 mei informatieavonden gehou den worden. De eerste avond wordt gehouden in de Scheppingskerk, de tweede in het gebouw Irene, de der de avond 29 mei dus, in de Menswordingkerk en 30 mei in de school Zijlkwartier. De aanvang van de bijeenkom sten is half negen. Op de bijeenkomsten zullen aan wezig zijn: de Partij van de Arbeid, het Christen Demo- craties Appèl, de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie, de Politieke Partij Radi- kalen en de Communistische Partij Nederland. S' Nieuwbouw t w politiebureau Katwijk kaï: snel beginn! KATWIJK - De bouw vaE nieuwe Katwijkse politn reau zal binnenkort begiiF Het wachten is nog slechfli een schrijven van het mim rie, dat men een dezer die hoopt te ontvangen. i Deze verheugende mededjl deed korpschef De Jong dens de gisteren gehok commissievergadering voos stuurs- en juridische zakenh definitieve plaats voor nieuwe bureau heeft men g- zen voor de Piet Heinlaanj] het rijk de financiëlé uitki eventueel pas in de loopl tachtiger jaren gepland h hebben kan er toch gebcji worden, omdat de gemei kan besluiten tot voorfinac ring van het projekt. L

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4