URN HUB UT ezin moet weten in wat voor familie dochter terecht komt ax Christi bepleit bij VN etwerk voor ontwapening Korte metten 3aus: hulp aan derde wereld ogisch gevolg van evangelie (OMENDE WINTER: 5TOERDER SILHOUET ALEN LEREN SPREKEN IN BUITENLAND wat een „au pair" moet weten 'n Bloem als een klok kerk wereld Beroepsvereniging van districtskatecheten pagiINENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 MEI 1978 PAGINA U 16 arijse stilisten en ontwer- ?rs bleken in de prêt pro- r collecties schoon genoeg hebben van de weelderig oesende, wuivende vrouwe- kheid in proportioneel veel e grote" Ideren. Mannequins •aafden op in gracieuze, sil- )uet markerende man tel - ikken en tubeachtige hoolmeisjes-jurkjes. Leger vloot bleken inspiratiebron oor snelle-klaar-voor inspec- chic. Zowel het fel ge- èurde speelgoedsoldaatje de paleiswacht uit de ope- le, maar ook de liftboy onden model voor kleurige laki en win termarine blau- e nep militaire kleren. Men gt dat de mode grillig is. 'aarheid als een grazende koe. Maar de commercie is hieraan niet vreemd. De meeste vrouwen lopen achter een veranderde mode aan; ze kopen nieuwe spullen. Dus geld in het laadje. Seizoen 1978/79 zal heel wat op de helling zetten. Priester robe en verpleegstersuniform ble ken voor de mode vertaald; men bekijkt het Establish ment met een glimlach. De jurk over de broek overleefde de revolutie, fun furs komen terug in teddybeer- en „astra kan". Komende winter heeft de MANTEL in ere hersteld, alleen hij ziet er wat anders uit dan de voorgangers uit vorige seizoenen. Modejas 1978/79 zal brede, mannelijke, soms opgevulde schouders hebben en uitgevoerd zijn in een fijne tweed, waarop een groot brilliant sieraad of ,/ne- daille" wordt gedragen. Lu xueus voelen zachte wollen stoffen als cashmere, mohair, fluweel, lichtgewicht loden Donegal- en visgraad tweeds naast de nichten en neven Har ris (tweeds). Een Thiery Mugier, een van de avantgar- distische couturiers gokt. op fijn wollen gabardine. Voor 's avonds wedijveren superdun ne diskotheekjurken met Hol- lywoodachtige gewaden, for meel aandoende „smokings" en sportieve toestanden in la- mé en satijn. De pyama (her innert u zich de „avondpya- ma's") wordt haute chic voor een diner. Het ziet ernaar uit dat we maar tot en mqt au gustus mogen weglopen met de zomer kruidnagelkleuren, de mosterdnuances en natu rels. Volgens het fluister- spook en Parijse aanwijzigin- gen is het goeddeels gedaan met de tere tintjes. Robijn rood, (warm geel), violet, fuchsia, bordeaux, aubergine en alle primaire kleuren sco ren hoog. Zwart loopt met de hoofdprijs weg. Veel uni, min der prints, hoewel St. Laurent in zijn ready-to-wear met Paisley motieven komt, Chloë met geometrische figuren, geïnspireerd op de kunt van Bauhaus met bladeren en bloemen als kleuraccenten. En nu maar kijken wat er straks in de Nederlandse rek ken hangt. Tekst: Tiny Francis. Zwarte pure wol voor dit korte, sluike iasje op flanellen broek in zwart/bruin ruitje. (Sanlorenzo; Italië) Schotse ruiten staan ons ook te wachten. Uit de Franse prét a porter dit cashmere „kilt" pak met sluik jasje en rok tot op de enkels. Chloë. een der belangrijkste modehuizen uit Parijs komt met lange militaire jas. waarop een militaire „onderscheiding", uitgevoerd in brillianten. Raad van Europa geeft hulp bij het steeds meer zwang komen van het ver- ijf van jonge mensen in het itenland met het doel hun lenkennis uit te diepen, ■n heeft 22 artikelen vastge- eciaalield die de zogenaamde au ampinlairs „beschermen tegen uit- xstr. 2)uiting en de rechten van 65.34. [astvrouwen", vastleggen. Tot iu toe functioneert dit „Euro- >ean agreement on au pair Placement" nog niet, hoe mportf33* de benaming ook is. vanaf[oor diegenen die bewust wil- tn kiezen voor een „au pair" Leimui^ het buitenland staat echter Nederland het Maatschap- ebodeM'jk Advies en Informatie WAN rPentrum (MAIC) garant, dat iders en de jonge globetrot- jordwijers met raad en daad terzijde van itaat. MAIC helpt bij het vin- e komen van bona fide adressen in 00 uifingeland. Frankrijk, België. lijkjLiuitsland en als enig iand "rnatulten ®-ur°Pa: Canada. Voor -Amerika is het moeilijk een AAR. ^isum als „au pair" te krij- jeen Igen Sommige meisjes gaan V of j>r zogenaamd „zwart" naar ir Briioe als hulp bij familieleden, ureaumaar hierin bemiddelt het KATr< niet. „We hebben net op bericht gekregen dat Oosten- bodrijk nu ook wel eens meisjes ELS. hebben", vertelt een aar. sjvoordvoerster van het een- ijk fetrum, maar dat is pas sinds nes cieer kort. De mogelijkheden n. 2Cbchter zijn geschapen. In arti- ichtinkel 2 van de Europese Over- eg benkomst staat dat de „au pair"-plaatsing „tijdelijk" ïzen fnoet zijn. het doel „cultu- halvereel". dat de betrokkenen 1945. „vreemdelingen" zijn en de v o.chiaatsing „in families". In cen%rote trekken gaat het ook zo. 75-" Alleen Frankrijk echter eist egelspat de „au pair" een of ande- b9jre cursus volgt (in Parijs bij- -Jvoorbeeld aan de Sorbonne), LIN MEngeland laat dit min of meer ,or dapperen; men moedigt het hter wel aan. In Zwitser land kan men, als het nu hele- Een „au pair" werkt in alle landen 5 uur per dag en heeft recht op twee hele vrije dagen, of een hele dag en twee halve dagen per week, altijd met de avonden erbij. Er moet voldoende ge legenheid zijn een taalcur sus te volgen. De daginde ling die door de „au pair"- familie wordt vastgesteld verschilt van land tot land en van gezin tot gezin. 8 a 9 maanden zijn nodig om een vreemde taal behoorlijk te leren. Voor het vertrek dient men schriftelijk dui delijk afspraken met de „au pair"-familie te maken. Als de „au pair" in Nederland via de ouders verzekerd is moet contact met die verze kering worden opgenomen, uitleggen hoe lang het bui tenlands verblijf duurt en vragen of zij iets voor je kunnen doen. Dit zal niet vaak het geval zijn voor ziektekosten, vaak wel voor ongevallenkosten. Wie in Nederland bij een Zieken fonds' is aangesloten kan daar een EL09 formulier ha len voor verblijf in het bui tenland- Me dit formulier is melding in het „au pair" land nodig bij het plaatse lijke ziekenfonds, waar de „au pair" dan verzekerd wordt volgens de daar gel dende voorwaarden. De „au pair" familie kan dit ook doen. Wie aangewezen is op het Franse ziekenfonds en geen aanspraak kan maken op een aanvullende verzeke ring van het eigen Neder landse ziekenfonds kan bij de Europese Verzekering Maatschappij, Keizersgr. 122-130, tel. 020-217217 een privé aanvullende verzeke ring afsluiten tot een maxi mum van 10.000 voor een premie van 0,75 per dag. Dit is aan te raden, want het Franse ziekenfonds ver goedt vaak maar tot 70% of minder. Als de Franse „au pair" familie zelf privé ver zekerd is, bestaat de moge lijkheid met hen mee te worden verzekerd, de tand arts valt daar vaak buiten. Aanmelding bij het Franse ziekenfonds gaat pas na 1 maand 6 weken in. Het is dus zaak te zorgen voor die eerste periode zelf in Neder land bijvoorbeeld een reis verzekering af te sluiten voor ziektekosten en onge vallen. Wat verzekering in Engeland betreft: het veilig ste is zodra men Groot-Brit- tannië binnenkomt zich te melden bij het plaatselijke „Department of Health and Social Security", waar een nummer wordt verstrekt waardoor de „au pair" valt onder de bescherming van de National Health. Dikwijls wordt de „au pair" gewoon in de familiekring opgenomen. maal moet, nu ook soms wer ken in de Horeca-sector als au pair maar het is moeilijk te verwezenlijken. De bedoe ling echter is - wat bekend mag heten - dat het Hollandse meisje de huisvrouw helpt met de verzorging van de kin deren en het alledaagse huis houden. Voordat het MAIC haar beschermende hand bo ven de „au pair" meisjes hield, wilden de buitenlandse gastvrouwen met deze voor waarden wel eens de grond aanvegen. Er zijn gevallen be kend waar zo'n 17-jarige in Londen in een van de grote huizen aan Portland Square het hele trappenhuis moest boenen, voor de kinderen zor gen vanaf het complete En gelse ontbijt tot en met sup per en 's-avonds op een zol derkamertje mocht luisteren naar het gelach van de gas ten, die op een party kwamen. Dit kan niet meer. De „au pair" in welk land ook hoeft niet meer te zwoegen, hoewel haar behandeling af hangt van de familie waar ze terecht komt. Er zijn meisjes die mee naar de schouwburg worden genomen en als lid van het gezin worden be schouwd; er zijn ook „au pairs", vooral in Frankrijk, die in een dichtbijzijnde flat om {le hoek worden gehuis vest. Dezen voelen zich een stuk eenzamer, anderen vin den het fijn. Ze zijn 's avonds vrij om in eigen omgeving te studeren of wat kennissen te ontvangen. De meisjes die een cursus volgen, aldus het MAIC staan er het beste voor. Ze krijgen eerder vrienden en vriendinnen. „Maar iedere „au pair" moet erop voorbereid zijn op eigen benen te staan. In het begin valt het niet mee. Vaak ko men pas via de cursus contac ten tot stand. Huismoeders die „au pairs" vragen werken vooral tegenwoordig, vaak buitenshuis. De kinderen zijn lastig, proberen de „au pair" ook wel in de boot te nemen als ze merken dat zo'n meisje hen niet verstaat. In ieder ge val is het verstandig de ver wachtingen niet te hoog te spannen, de nieuwe taal al vast een beetje te leren, en voordat men de grote sprong maakt, samen met een der ouders even kennis te gaan maken, met de gastfamilie. „Het is voor het Nederlandse gezin prettig te weten waar de dochter nu precies terecht komt. „Brieven zijn soms mis leidend en wij kennen vanaf hier de gezinnen ook niet van haver tot gort", zégt het MAIC. Een „au pair" krijgt in Engeland omgerekend onge veer 50 zakgeld per week (plus kost en inwoning, maar dit geldt voor elk land) in Frankrijk minimaal 350 francs door de hogere levens standaard. Recht op kinder bijslag voor „au pair" kinde ren heeft men alleen als de beschikbare tijd grotendeels (minimaal 20 a 25 uur p. week) door studie in beslag wordt genomen en de ouders een bijdrage leveren/ van 44.— per week (per 1 jan. 1978 is dit bedrag met 2.— verhoogd). Is aan deze voorwaarde vol daan dan krijgen de ouders De Hippeastrum Hybride: amaryllis is een bolgewas dat grote oranje/rode, witte of rose/wit gestreepte klok- vormige bloemen levert. Ie dereen kent de bloem onder de laatste naam, de Latijns- wetenschappelijke is minder gebruikelijk. De Amaryllis ontstaat uit een onaanzien lijke bruine, morsdood uit ziende bol. Deze dient in een pot met aarde te worden gezet, die aan de onderkant warmte krijgt. Als de bol in pot een zonnig plaatsje op een vensterbank krijgt (waaronder) ook nog een ra diator, kan men als resultaat een schitterende bloem krij gen in rood/rose kleurscha kering. In de warme kamer heeft de Amaryllis maar weinig water nodig, vooral in'het begin. Als de bloem knop zich begint te melden is iedere week wat kunst mest gewenst. De Amaryllis is als losse bloem bij de bloemist volop te koop. (die van het plaatje kost 2.50) Ze is tweezijdig symmetri sch; er zitten soms twee bloemen aan een stengel plus een knop. Met vier a vijf bloemen aan de steel vormt de bloem een elegant cadeautje (ca. 5,-). De rose variant is de duurste. Het schikken van de bloem(en) vergt wel fantasie. In „drie hoeksverhouding" staat een grillig gevormde tak er mooi tussen. 164.— per kwartaal; formu-. lieren daarvoor zijn bij post kantoren verkrijgbaar. Het is belangrijk zich tevoren op de hoogte te stellen van moge lijkheden bij buitenlandse universiteiten. MAI-centra helpen hierbij of Maison Des cartes, Vijzelgr. A'dam voor Frankrijk; British Council, Keizersgr. 343. A'dam voor Engeland; Goethe Instituut, Herengr. 498, Amsterdam voor de Bondsrepubliek. Voor een verblijf in het buitenland is natuurlijk altijd een geldig paspoort nodig en een ver blijfsvergunning. Ook moet eenmaal ter plaatse de „au pair" zich bij het dichtst bij- zijnde Nederlandse consulaat melden. (In Frankrijk is het nodig zich voor een talencur sus te laten inschrijven an ders wordt geen verblijfsver gunning gegeven). Een paar bevindingen van „au pairs": Een meisje vanuit Garches (banlieu). „Je bent geen lid van de familie en ook ben je de werkster niet, je hangt er tussen in. Het werk is me niet mee en ook niet tegengevallen en het is meegenomen als de familie sympathiek is. Het is wel moeilijk je houding tegen over de familie te bepalen (en omgekeerd ook). Het is hier fijn in een voorstad van Pa rijs, je kunt hier echt tot rust komen als je baalt van alle drukte in Parijs. Nadeel: het reizen is een verschrikking, je kunt 's avonds nergens heen. Het Franse volk is erg vrien delijk. Je merkt duidelijk dat het geapprecieerd wordt als je probeert Frans te praten. Er zijn ook rot mensen, maar die heb je in ieder land. Ik zit in een kamer in het huis zelf. Voordeel: hij is erg mooi en groot, maar nadeel is wel dat je eigenlijk nooit echt vrij bent, omdat je moet vragen of je vrienden mag ontvangen en zo. Het belangrijkste in een gezin is toch wel dat de kinderen je accepteren, ook al kan je nog zo goed opschieten met de ouders, je gaat er uit als het met de kinderen niet klopt. Ik zou zelf iemand die dit werk wil gaan doen aanra den cynisch zonder verwach tingen weg te gaan. Ik heb zelf ook wel eens op het punt gestaan om te zeggen: nou kunnen jullie allemaal de pot op, ik kap ermee. Maar ik ben er nog steeds en het gaat wel. Ik vind dat ik hard werk, maar van uitbuiting is geen sprake. Een „au pair," vanuit Enge land: „Ik vind wanneer je als „au pair" naar Engeland gaat, je je er niet te veel van voor moet stellen. Toch kan het een ontzettend leuke tijd wor den (dat is het voor mij nog steeds). Maar dat ligt hele maal aan jezelf. Ze zitten in ieder geval niet op „au pairs" te wachten. Ik zou alleen nog twee dingen willen zeggen: beter één jaar dan zes maan den naar het buitenland gaan. Zes maanden vind ik per soonlijk te kort als je het goed wilt doen." Ander meis je vanuit Gr.-Brittannië: „Het welkom bij de fam. Adams was prettig. De kinderen ble ken wel erg verwend te zijn. maar ik werd helemaal in het gezin opgenomen. Ik mocht deelnemen aan uitstapjes en MIAC bemiddeling wordt ge geven in Amsterdam, Rotter dam. Utrecht, Breda, Ensche de, Heerlen, Eindhoven, Zwol- in de algemene vergadering van de renigde Naties, die gisteren haar ciale zitting over ontwapening is ;onnen, heeft de internationale kath- lieke vredesbeweging Pax Christi ver- :ht te bevorderen dat er een wereld- jde samenwerking komt van organi- ities die zich inzetten voor ontwape- ig. Pax Christi vraagt de Verènigde ities met name de financiële midde- om een dergelijk netwerk te kunnen irichten, zodat mensen in Oost en 'est, in Noord en Zuid, zich bewust 'orden van de feiten en daarop kunnen geren met een gezamenlijke inspan- >g tot wapenvermindering en ontwa- ining. ;ze suggestie werd voor het eerst ge- tan door kardinaal Alfrink bij zijn fscheid als internationaal president in Pax Christi, vorige maand in Den In haar verklaring, die VN-secretaris-ge- neraal Waldheim is overhandigd, doet de vredesbeweging pog vijf suggesties als bijdrage voor de besprekingen in New York en voor de uitwerking van de speciale zitting. Volgens Pax Christi is er betere com municatie nodig tussen de instituten voor vredesonderzoek en de groepen die aan de basis werken. Projekten die informatie en vorming beogen verdie nen alle steun. Actie, studie en discussie dienen nieuwe aandacht te krijgen. In de derde plaats wijst Pax Christi op het belang van studie en uitwisseling inzake geweldloze alternatieven. Daar bij is het volgens de beweging van groot gewicht te bekijken hoe de bevolking meer ontvankelijk kan worden gemaakt voor deze methodes zonder geweld. Vervolgens pleit Pax Christi voor uit wisseling tussen Oost en West om door deze contacten allerlei misverstanden uit de wereld te helpen en zo de ont spanning te bevorderen. Om de huidige impasse te doorbreken en om nieuwe perspectieven te openen moeten de ini tiatieven worden bekeken om te komen tot zones zonder kernwapens. Speciale aandacht vraagt Pax Christi voor de ethische kanten van het gebruik' van en het dreigen met kernwapens. Het beginsel van de afschrikking moet vol gens de katholieke vredesbeweging diepgaand worden bestudeerd en be sproken. De publieke opinie moet in de gaten krijgen dat we allen verstrikt zitten in een systeem waarbij we zoals kardinaal Alfrink vorig jaar zei eikaars gijzelaars zijn. In de rest van de uitvoerige verklaring wijst Pax Christi, aan de hand van vele kerkelijke documenten, op de waanzin van de bewapening. De adempauze die ons nu gegund is dienen we snel te gebruiken om orde op zaken te stellen voor het te laat is. In de eerste dagen van de speciale VN-zitting vinden in New York enkelq manifestaties plaats, waarbij ook de internationale president van Pax Chris ti, Luigi Bettazzi, en een vertegenwoor diging van de Amerikaanse sectie van de katholieke vredesbeweging aanwezig zullen zijn. Op 26 mei is er een bijeen komst in de Stephen Wise-synagoge. Ook is er in de Pauluskerk een dienst waarbij verschillende godsdiensten be trokken zijn. Daarna trekken de aanwe zigen naar het gebouw van de Verenig de Naties. Later is er nog een eucharis tieviering voor de vrede, georganiseerd door Pax Christi, in aanwezigheid van de Amerikaanse bisschoppen die deel uitmaken van de vredesbeweging. De hoogste rooms-katholieke prelaat in China, aartsbis schop Ignatius Pi Sjoe-Sjih is vorige week in Sjen Sjang overleden. Dit is medegedeeld aan een Italiaanse delegatie die een bezoek bracht aan de enige rooms-katholieke kerk die in Peking nog open is. Hij is 81 jaar geworden en was aartsbisschop van Moekden, Fengtien en S jeng Sjang. Uit een enquête onder studen ten aan de honderdjarige theo logische faculteit van de uni versiteit van Amsterdam blijkt dat aankomende theologen daar nauwelijks zorgen heb ben over werkloosheid. Veel studenten (43 procent) weten nog niet, wat zij na hun studie gaan doen. Ze zien echter wel allerlei mogelijkheden. Twin tig procent wil predikant van een gemeente worden, elf pro cent wil naar het bijzonder pastoraal werk en dertien pro- cent wil naar het onderwijs. De woordvoerder van het Va- ticaan, Federico Alessandrini heeft in het Vaticaanse week blad „Osservatore Delia Do- menica" nog eens beklem toond, dat het Vaticaanse standpunt in de kwestie Jeru zalem onveranderd is. De Hei lige Stoel blijft overtuigd van de noodzaak van „een interna tionaal gewaarborgde bijzon dere status" voor de stad, die tegemoet komt aan het veel vormige en unieke karakter van de stad en de rechten vaq de verscheidene gemeen schappen die er hun zetel heb ben of haar als hun geestelijk centrum beschouwen en be zoeken. Westduitse evangelische en rooms-katholieke theologen hebben het vicariaat van de solidariteit in Chili voorgedra gen voor de Nobelprijs van de, vrede wegens zijn inzet voor „de verwezenlijking van de* mensenrechten in het fascisti sche Chili". Tegelijkertijd heb ben de afgevaardigden van de r.k. „Znak"-groep in het Pool- se parlement hun steun uitge sproken voor de voordracht van kardinaal Stefan Wys- zynski voor de Nobelprijs. Enige tijd geleden heeft de Wereldunie van Christen-de mocraten deze voordracht ge daan. Het genoemde vicariaat in Chili geeft onder meer rechtskundige hulp aan gevan genen en vervolgden, probeert inlichtingen te verkrijgen over vermiste personen en helpt ge zinnen van vervolgden te on derhouden. teun aan de missie mag zich olgens de woorden van Paus aulus niet beperken tot lou- x ontwikkelingshulp voor e derde wereld. Haar voor- aamste doel behoort niet lards-beschavend" te zijn, \J% laar veeleer de verkondiging n uitbreiding van het evan- ^lelie. Ie Paus zei dit in zijn bood,- schap voor Wereldmissiedag, die nu al door het Vaticaan is gepubliceerd. Wereldmissie dag wordt dit jaar op 22 okto ber gevierd binnen geheel de katholieke kerk en is bedoeld om de katholieken te wijzen op hun medeverantwoordelijk heid voor de verbreiding van het geloof. De missiehulp van de gelovi gen moet volgens Paus Paulus de primaire evangelisatie ten doel hebben, opdat in elke ge meenschap „de verlossende te genwoordigheid van Christus binnen zijn kerk" zichtbaar wordt. Veelvuldig moet zeker ook het verkondigingswerk „begeleid worden door drin gend noodzakelijke maatrege len ten behoeve van de stoffe- Deze technische en economi sche hulp moet dan toch naar buiten komen als „het logische gevolg van de verkondiging van het gebod der liefde", dat Christus heeft gegeven. Om dit programma te verwezenlij- ken is de mede-verantwoorde lijkheid van het gehele volk Gods onontbeerlijk. Priesters, religieuzen en leken, die willen leven volgens de verplichtin gen voortvloeiend uit hun doopsel, zijn als eersten tot deze medewerking geroepen. De missie-activiteit mag echter niet ophouden bij de verkondi ging van het evangelie, maar moet christelijke gemeenten voortbrengen, die in de gele genheid zijn zelf in hun be hoeften te voorzien, aldus de Paus, die er nog op wijst, dat deze nieuw ontstane deelker ken het meest behoefte heb ben aan „de warmte van echte gemeenschap en concrete steun van hun zusterkerken". De R.K. districtskatecheten hebben een eigen beroepsver eniging opgericht als onderaf deling van de sectie „onder wijsverzorging" van de Kath olieke Onderwijs Vereniging. Doel van de nieuwe vereni ging is het nader omschrijven en het beschermen van de rechtspositie van de districts katecheten en het bevorderen van bet onderling overleg Op de eerste jaarvergadering van de districtskatecheten hebben zich voor de beroeps vereniging ruim zeventig leden aangemeld, de grote meerder heid van de fulltime districts- ben deze taak echter naast hun hoofdtaak als parochie priester. Bijna tien jaar geleden wer den de eerste districtskateche ten in ons land aangesteld om in een bepaald gebied de schoolkatechese te begeleiden, met name door het helpen van leerkrachten en ouders en door het leggen van de band van de school naar de paro chie. Tot voorzitter van de beroeps vereniging is gekozen J. van Kempen uit Den Haag. G. Lieffering uit Oudenbosch werd secretaris.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11