Ma- iSS* rieste balans ti Zaïre: zeker 00 slachtoffers 7ACHTEN IN FILES LOST JAARLIJKS 0MLN. GULDEN $P0i§; Nu ook polio in Overijssel W pon van „Tarzan" verdacht van moord op vader doden in verkeer eooo^' Tweeling wil praten Angst voor gras Taxi Oranje total loss dagblad VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 22 mei 1978, 68e jaargang na 21047 Ipenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. De tijd stond even stil „De tijd stond even stil" over de Tour de France op Ned. I om 21.55 uur. Om 20.10 uur „Zo vader, zo zoon". Ned. II om 20.27 uur „De illu sionist", om 21.17 uur „Hij en zij" en om 22.07 uur Brandpunt over Zaïre. Bewolkt Aanvankelijk nog zonnige pe rioden. Later van het zuiden uit toenemende bewolking, maar tot de avond op de mees te plaatsen droog. Zwakke tot matige wind. Maximumtempe raturen circa 12 graden aan de kust. Morgen zon: 5.35—21.38. Maan: 22.376.41. Scheveningen: hoogwater: 4.20, 16.49. Laagwa- ter: 0.05, 12.26. fnto op giropas (Van een onzer verslaggevers) HAAG Staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes (Verkeer iterstaat) overweegt de giropas te gaan voorzien van p en geboortedatum van de rekeninghouder. manier wil zij misbruik van ontvreemde of verloren ;en tegen gaan. 1 maakt daar bezwaren tegen. Het huidige beeld van de is gevormd via internationale afspraken. Bovendien een pasfoto, dat de giropas om de zoveel jaar moet |i vernieuwd, zo zegt de PTT. Jo Spier overleden Jo Spier, vóór de tweede we reldoorlog een van de bekend ste tekenaars van ons land, is op 77-jarige leeftijd in New York overleden. Jo Spier, in Zutfen geboren, kreeg zijn opleiding aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam en het atelier Cormon te Parijs. Van 1924 tot 1940 verschenen vele tekeningen van hem in dag een weekbladen. Hij bezat de kunst om in enkele lijnen haar scherp een situatie te schetsen, Tijdens de tweede wereldoor log werd hij weggevoerd naar een concentratiekamp. Hij overleefde, maar kon het in ons land niet meer aarden. In 1951 emigreerde hij naar de Verenigde Staten. iden erk (as; berpi 100 M fASA/BRVSSEL (UPI) De opstand in van Zaïre, Sjaba, heeft aan het leven gekost. Dit is de ipige trieste balans die vanmorgen kon ii opgemaakt uit officiële mededelingen rijs en Brussel en uit schattingen door Iche en Franse parachutisten ter plaatse, (ens wordt in de door de parachutisten niiverde stad Kolwezi nog steeds gezocht danken die zich mogelijk verstopt hebben ie rebellen. Het totaal aantal blanken dat :hting niet heeft overleefd wordt geschat I. Aan de kant van de rebellen zouden elgische Rode Kruisman draagt twee jeugdige Imgen uit Zaire uit het vliegtuig naar het (centrum op de Brusselse luchthaven Zaven- 250 doden zijn gevallen. Over het aantal Afri kaanse burgerslachtoffers is niets bekend. Gisteren zijn de laatsten van de 2500 Overleven den met vliegtuigen uit Kolwezi naar een veili ger plaats overgebracht en vervolgens naar Brussel gevlogen. In Brussel kwam het bij de aankomst van de vluchtelingen tot roerende taferelen. Een vluchteling uitte zijn ongenoegen over de houding van de Belgische regering, die de Belgische parachutisten tot zaterdag zou hebben laten wachten met ingrijpen, terwijl men wist dat in Kolwezi Europeanen werden afge slacht. De officieren van de parachutisten schre ven dit toe aan „de lafheid van dë Belgische regering". Verscheidene vluchtelingen zeiden dat de soldaten van het Zaïrese regeringsleger al even gevaarlijk waren als de rebellen. Juist de zwaarste slachting van de hele week, de dood van 34 blanken in één kamer, zou het werk zijn geweest van onder invloed van drugs verkeren de regeringssoldaten en niet door rebelled. Een Belgische ingenieur verklaarde dat het een grote blunder was geweest dat het nieuws over het ingrijpen door de parachutisten tevoren door de Franse wereldomroep bekend was gemaakt toen begon de slachting pas echt, verklaarde hij. Eerder had de Franse ambassadeur in Zaïre verklaard dat jacht op de buitenlanders vermoe delijk was begonnen toen de buitenlanders na het binnentrekken van de rebellen gestopt wa ren rr^et hun werk en de zonder leiding gelaten zwarten zich gingen overgeven aan dronken schap. Tussen België en Frankrijk is er onenigheid over de actie van de parachutisten. De Belgische minister van buitenlandse zaken verklaarde dat Frankrijk „een Afrikaanse politiek voert die wij niet delen". Volgens Belgische officieren hebben de Fransen ook zes blanken in Zaïre gedood toen deze geen identiteitspapieren konden laten zien. (Zie voor de ervaringen van de vluchtelingen pagina 7). Schmidt: een dag per week geen t.v. HAMBURG (Reuter) Bondskanselier Helmut Schmidt heeft de suggestie geopperd dat de Westduitser elke week een televi- sievrije dag zou moeten krijgen. „Wij praten niet genoeg meer met elkaar. Dat geldt voor echtparen, ouders, kinderen en vrienden. Ik maak me zorgen om het feit dat onze tongen steeds vaster gaan zitten," zei hij in een vraaggesprek met het massablad Bild. Als er een dag in de week geen uitzendingen zijn krijgen de Duitsers de kans belangrijke zakenbetreffende hun huwelijk, gezin en de opvoeding van de kinderen met elkaar te bespreken, zei Schmidt. Branden eisen twee mensen levens AMSTERDAM Bij een brand in een pand in de Geelvinkstraat in Amsterdam is van morgen vroeg een ongeveer dertigjari ge vrouw om het le ven gekomen. Zij overleed nadat zij van de derde etage naar beneden was gesprongen op een matras die zij op de straat had gegooid. Drie bewoners van de eerste etage, die ook naar beneden waren gesprongen, zijn met onbekend letsel in het zieken huis opgenomen. In Kerkrade kwam zondagnacht bij een een brand de 16-ja- rige Anja Schools door verstikking om het leven. De 34-jarige Engels man B. C. heeft gis teren tegenover de politie bekend dat hij vrijdagnacht brand heeft gesticht in een hotel aan de Amsterdamse Nieu- webrugsteeg. C. zei uit wraak te hebben gehandeld. Bij deze brand raakten vijf mensen gewond van wie er één nog in het ziekenhuis ligt. Onder de drie Amster dammers die erin slaagden hun leven te redden door vanaf de eerste etage die zij bewoonden naar be neden te springen, was ook deze vrouw. Hun val werd overi gens gebroken door een vangzeil. (Van een onzer verslaggevers) iELBURG De politie van het Zeeuwse inburg heeft zaterdag de 20-jarige Luc C. houden. Hij wordt ervan verdacht op 23 »ri van dit jaar zijn 56-jarige vader J. C. inaamd „Tarzan" - met vijf pistoolschoten iben gedood. Het motief voor de moord is nog niet duidelijk, zo heeft de met het onderzoek in deze zaak belaste commissaris A. de Winter bekendge maakt. Vast staat wel dat Luc.een zeer slechte verhouding met zijn vader had. Deze genoot de reputatie van smokkelaar. Ook onderhield hij volgens de politie veel contacten met illegale jeneverstokers. De zoon van Tarzan is de och tend na de moord al door de politie in Utrecht, waar hij rechten studeerde, van zijn bed gelicht. Zijn auto was de bewuste nacht in Aardenburg gezien. Luc ontkende echter en moest wegens gebrek aan bewijs weer worden vrijgelaten. Volgens commissaris De Winter heeft een nieuw onderzoek echter uitgewezen dat de jongen zijn vader in de nacht van de 23e wel degelijk achter het ouderlijk huis heeft opgewacht en om het leven gebracht. Vóór zijn daad zou hij door de omliggende landerijen hebben gelopen in schoe nen met sokken er overheen. De sokken, de schoenen en het pistool waarmee de moord gepleegd is, zijn door de politie gevonden. De zoon blijft ontkennen voor het drama verant woordelijk te zijn. l één onzer verslaggevers) [OVEN De files op de landse wegen hebben 1977 alleen al aan tijd- 50 miljoen gulden ge- Het ongevallencijfer is verdubbeld. Dat is nog een voorzichtige bereke- van professor drs. H. lan, directeur van het lands Vervoersweten- lijk Instituut in Rijs- en buitengewoon hoogle- aan dc universiteit van erdam in de verkeers- en erseconomie. eeft deze berekening ge maakt in samenwerking met de afdeling, vervoer v&n Rijkswa terstaat en de Rijkspolitie in Driebergen. Zaterdag maakte hij deze cijfers bekend op de jaarvergadering van de KNAC in Bilthoven. Prof. Noortman legde hierbij jiit dat, uitgaande van het gegeven dat een file pas een file genoemd wordt als hij drie kilometer lang is, er in 1977 totaal op de rijkswegen 7500 kilometer file heeft ge staan. Er zijn wat dat betreft drie knelpunten, de Lekbrug bij Vianen, de Brienenoordbrug en de Coentunnel. Bij elkaar zorgen deze drie knelpunten voor zo ongeveer drie miljoen voertuiguren ver lies, voornamelijk in de maan den januari,.mei en september. Als men de factoren ongeval len, energieverlies en tijdver lies in aanmerking neemt, dan geldt dat tweemaal zoveel on gevallen tijdens de files gebeu ren dan normaal op de rijkswe gen, dat het energieverbruik slechts ongeveer één procent hoger is dan normaal, maar dat het tijdverlies in geld uitge drukt per jaar zo'n 50 miljoen gulden bedraagt, aldus profes sor Noortman. een onzer verslaggevers) verkeer heeft dit week een zware tol geëist. Ze- eventien mensen, waaron- wee kleine kinderen ver- het leven. Minstens 10 »nen werden zwaarge- 1 Het ongeluk, dat de te slachtoffers eiste, ge ide zaterdagnacht in Strij- vaar een aut<\ met drie tenden tegen een tegenlig- >otste die door nog onbe- e oorzaak op de linker- lelft terecht was gekomen. Irie slachtoffers, een jong paar uit Rotterdam en een uit Alblasserdam waren op slag dood. Twee anderen raakten zwaargewond. Een 17-jarige jongen uit Eind hoven die samen met zijn even- oude vriend een auto had ge stolen, kwam bij een botsing met de auto tegen een boom om het leven. De jongen die de wagen bestuurde, raakte ern stig gewond. In het Limburgse Beek kwam een man om het leven toen het paard waarop hij reed werd ingehaald door een vrachtauto. Het beest be gon te steigeren en werd ver volgens aangereden door de auto. De man overleed aan hoofdletsel. Motorrijder zwaar gewond LISSE Een 22-jarige motor rijder uit Lisse is gistermid dag om tien over één zwaar gewond geraakt bij een bot sing met een 34-jarige autobe stuurster op de kruising Ka- pelstraat/Grachtweg/SchooI- straat. De motorrijder reed op de Schoolstraat richting Kapel straat en verleende geen voor rang aan de automobiliste die op de Grachtweg richting Vier kamp reed. Hij moest met een schedelbasisfractuur in het zie kenhuis worden opgenomen. Beide voertuigen zijn totaal ADVERTENTIE p 0 0 ©©o (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dit weekeinde zijn weer twee vermoedelijke gevallen van polio ontdekt, waarvan een in Overijssel. Het aantal „zekere" gevallen bedraagt nu elf en het aantal vermoedelijk vier. Vermoedelijk kinderverlamming is geconsateerd bij een 16-jarige jongen uit Vriezenveen (Ov) en een 13-jarige jongen uit Elspeet. De 16-jarige jongen, die in een ziekenhuis in Almelo ligt, heeft de ziekte vermoedelijk opgelopen via een zusje, die in Amers foort op school zit. Veel kinderen van deze school behoren tot het kerkgenootschap (Gereformeerde Gemeente Nederland), waarin de gevallen van polio zich tot nu toe hebben voorgedaan. De patiënt bij wie definitief polio is vastgesteld is de 22-jarige vrouw uit Kootwijkerbroëk. Bij haar werden kort na een bevalling verlammingsverschijn selen waargenomen. In alle gevallen waren de be trokkenen niet gevaccineerd. Opties: Zelfde belastingen als op effecten AMSTERDAM Het Ministe rie van Financiën heeft het standpunt ingenome dat de vrijstelling van omzetbelasting voor de overdracht van effec ten en andere waardepapieren wordt toegepast op de uitgifte en de overdracht van opties van aandelen, zo heeft de Euro pean Options Exchange (EOE) medegeeld. Volgens de EOE is de bedoe ling hiervan, zoals door het mi nisterie werd bevestigd, om de opties gelijk te stellen met ef fecten. De consequentie is dan ook at de provisie van bank of com missionair met betrekking tot de optiehandel onder dezelfde •regeling voor de BTW valt als de provisie met betrekking tot aandelentransacties. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht". EINDHOVEN Rene en Willy van de Kerkhof willen nog deze week een gesprek met bondscoach Ernst Happel omtrent de gang van zaken met het Neder lands elftal. Zoals bekend ver onderstelde Willy van de Kerkhof het slachtoffer in de affaire-Van Hanegem te zijn omdat niet hij maar de Kromme in het eerste duel in Parijs stond opgesteld. Een gesprek met Zwartkruis en Happel bracht echter enige opheldering met het gevolg dat hij tegen Oostenrijk wel stond opgesteld, echter ten koste van zijn tweelingbroer René die dit zeker niet had verwacht. ,,Het staat voor negenennegentig procent vast dat we naar Argentinië gaan. Dat staat daarom niet ter discussie", aldus Willy van de Kerkhof. „Wij willen de hele zaak met Happel uitpraten", zo vult zijn broer aan. „Ik verwacht wel dat we het eens zullen worden. Of hij zou moeten zeggen dat hij zonder meer de voorkeur geeft aan Rep. Dan zou ik over de hele zaak nog eens moeten nadenken. Ik kan me dat echter niet indenken. Zoals het er nu voorstaat, hebben wij allebei het gevoel dat we net zo'n goede kans op een plaats in de hoofdmacht hebben als wie ook". BUENOS AIRES In Buenos Aires maakt men zich zorgen over de toestand van de grasmat in het River Plate-stadion waar de openingswedstrijd tussen West-Duitsland en Polen volgende week donderdag zal worden gespeeld. De Nieuw aangelegde grasmat verdroogde omdat er iets mis was met het drainagesysteem. Daarom is op het laatste mo ment nieuw gras ingebracht en dat doet het tot nu toe uitstekend, liet één van de leden van het organisatiecomité weten. Een eenzame soldaat staat op wacht in het River Platesta- dion, de arena weer op donderdag 1 juni de openingswed strijd West-Duitsland-Polen wordt gespeeld. De organisatie neemt zo kort voor het begin van het veelbesproken toernooi geen enkel risico. es nu ifti. ik LRTEN ziErtDAt DE feASlsf tUISHOOR. J Het Nederlands voetbalelftal heeft ook zijn laatste oefenwedrijd voor Argentinië in winst omgezet. PARIJS De terugreis van de zes spelers, die van Parijs naar Amsterdam moesten (Boskamp, Doesburg. Wildschut. Lubse. Nanninga en Brandts) is niet in alle rust verlopen. Op weg van Versailles naar het vliegveld Charles de Gaulle bij Parijs werd èén van de taxi's total loss gereden. In die taxi zaten Doesburg. Nanninga en Boskamp. Geen van de spelers raakte gewond. Kritiek op Wielerunie HULSBERG Natio naal wielerkampioen bij de amateurs. Piet Kuys. heeft het initia tief genomen voor een actie na het ont slag van Joop Midde- link als bondscoach. Kuys had met lede ogen kennis genomen van de punten in het rapport van Wim Roo senburg van de sport- commissie van de KN- WU. dat vorige week openbaar werd nadat Middelink met onmid dellijke ingang ont slag nam. Roosen burg schreef het rap port over Middelink naar aanleiding van gebeurtenissen tij dens de wereldkam pioenschappen in Ve nezuela vorig jaar. Het streven van Piet Kuys is niet gericht op het behoud van Middelink als weg- coach. „Ik heb het rapport van Roosen burg gelezen en daar in stond veel dat vol strekt onwaar was. Daar wil ik wat tegen ■doen. Het punt is he lemaal niet of Midde link coach moet blij ven of niet. de zaak is dat hij een oneerlij ke behandeling heeft gehad, daar willen wij wat van zeggen." .is Klein Zwitserland bijna zeker van de landstitel hockey.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1