LB: Beestenmarktplan kan binnenstad redden Reorganisatie van culturele sector uit de hand gelopen Nog steeds onzekerheid over uitbetaling lonen aan ex-bezetters KNG Leids ballet als mei-evenement Jeugdtoernooi van Lu-Gia-Jen Bouwplannen Vinkenveld van de baan 'jiP/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 MEI 1978 PAGINA 3 LEGGERS GEÏNTERESSEERD IN GALGEWATERGARAGE een onzer verslaggevers) JEN „Institutionele beleg- II gijn geïnteresseerd om te hel- mder het Galgewater bij de nmarkt een parkeergarage ee verdiepingen te bouwen 550 auto's stalling moet Alleen dat is er al een voor dat een dergelijke ook uit financieel oogpunt III [ins haalbaar moet worden it." Dat stelde de voorzitter e Stichting Leidse Binnen zijde Leidse hoogleraar in de imie prof. dr. A. Kraal, giste- ij de presentatie van dit tieuze plan aan de pers. Het maakt zoals wij gisteren al den deel uit van een samen- ende beleidsvisie van de ting die zij gisteren het ge- DAftebestuur heeft aangeboden nota en die tot doel heeft de Leidse binnenstad weer op te eejzouden^ongeveer 19 miljoen gulden peppen en „tot een lust te ma- ken". Met name van gemeentezijde werd over de geruchten met betrekking tot het plan, die al geruime tijd circuleerden, doorgaans nogal met huivering gesproken. De ge bedragen. Omdat het plan uitgaat van een combinatie met het restaureren van de kademuren aan de Turfmarkt en de res tauratie van de Blauwpoortsbrug zou hierdoor een winst van ruim 3,5 miljoen gulden worden bereikt. Uiteindelijk zou één parkeerplaats dan ruim 27.000 gulden meente zette vraagtekens bij de financiële kosten en dat bedrag ligt maar een kwart haalbaarheid. Blijkens het plan dat voor tot 40% boven de kosten van een hoven de Stichting is uitgewerkt door het bureau grondse garage. Bij deze financiële bere- Planconsult uit Breda, is zowel de stichting kening is op geen enkele wijze rekening van de garage als de exploitatie daarvan gehouden met mogelijke subsidies van het alleszins haalbaar. Zeker wanneer er met rijk. Hierbij valt te denken aan een bij- de gemeente overeenstemming kan worden drage van het ministerie van economische bereikt over een samenhangend parkeer- zaken en dat van^ verkeer en waterstaat, beleid en een financiële deelname aan het jjl jp* Wê oplossen van de parkeerproblemen, bij voorkeur in een parkeerstichting. Daar zou poortsbrug ook nog een CRM-subsidie bin- de stichting en de exploitatie van de par- nengehaald kunnen worden. Tenslotte h' keergarages in Leiden aan overgelaten moeten worden. De Stichting Leidse Bin nenstad heeft zich bereid verklaard na mens het bedrijfsleven in deze te willen participeren. De totale kosten van de Galgewatergara- werd gisteren van de zijde van de stich ting gewezen op de mogelijkheid van een bijdrage van het ministerie van binnen landse zaken, omdat de parkeerkelder in geval van oorlog uitstekend dienst zou kunnen doen als schuilkelder voor de bevolking. Het Galgewater tussen Beestenmarkt en Turfmarkt is de lokatie voor een 550 plaatsen tellende parkeergarage waarvoor de Stichting Leidse Binnenstad gisteren een pasklaar plan op tafel heeft gelegd bij het gemeentebe stuur. ;n van al deze gunstige ile vooruitzichten is de van de Galgewatergara- het oordeel van de dermate optimaal te dat ook hierdoor rede- ixploitatieverwachtingen gekoesterd. De garage ïaaijj 50 meter en een diepte 8 meter) zou een uit- aansluiting kunnen op de cityring via de Beestenmarkt. De in- van de garage zou aan itenmarkt komen te lig- ia opgangen aan de kant Turfmarkt loopt de au tomobilist die zijn auto heeft gestald meteen het kernwinke- lapparaat in: „een betere loka tie is volgens ons niet denk baar", aldus de mensen van de SLB. Van de kant van de stich ting werd gisteren bij de pre sentatie beklemtoond dat het Leidse winkelapparaat zich vooral richt op de Bollenstreek en dit uitstekend aansluit op de ligging van de garage. Daar komt nog eens bij dat de loka tie ook bijzonder gunstig is voor de Steenstraat en omge ving waar zich door de talrijke horeca-instellingen en biosco pen een soort amusements-cen- dere regeling moeten gelden. trum heeft ontwikkeld. Ook de Leidse Schouwburg ligt op een zeer redelijke loopafstand van de garage. Al met al verwach ten de initiatiefnemer een con stante goede bezettingsgraad die de exploitatie alleen maar ten goede kan komen. Tarief Voorlopig doet de Stichting de suggestie het tarief voor de parkeergarage te stellen op 1,50 gulden per uur. Voor bin nenstadbewoners zou een an- Wanneer de garage voor bezet is ligt het kostendekking spercentage op 50%. De exploi tatie van de garage zal echter volkomen afhankelijk zijn van het parkeerbeleid dat de ge meentelijke overheid in Leiden gaat voeren. Dat beleid zal er toe bij moeten dragen dat de automobilisten als het ware worden gedwongen van de ga rage gebruik te maken. Ook hoopt het Stichtingsbestuur op een actieve financiële deelna me van de gemeente in de stichting en de exploitatie van de garage. Vooralsnog heeft de grootste politieke partij Leiden, de PvdA, zich op het standpunt gesteld dat geen gemeen schapsgeld wordt uitgetrokken voor parkeervoorzieningen. De ze dienen volgens de PvdA zichzelf te bedruipen. Ofschoon de stichting met behulp van geïnteresseerde beleggers een heel eind denkt te komen wordt op dit punt toch ook op de gemeente gerekend. „De stelling dat er geen cent voor parkeren wordt uitgetrokken is, in het maandelijks overleg dat wij als stichting met de ge meente hebben geheel verdwe nen. Dat wordt door ons als bijzonder hoopvol ervaren," al dus de stichtingssecretaris J. Brummer. Ook hij hamerde nog eens op het feit dat de Galgewatergarage in alle op zichten de beste kansen heeft om haalbaar te zijn en boven dien zeer gunstig gelegen is. „Als deze zaak eenmaal gaat lopen zullen de andere garages die nodig zijn (Garenmarkt/St. Jorissteeg en Kaasmarkt) ook wel van de grond kunnen ko men," is de taxatie van de heer Brummer. Naar de mening van stich tingsvoorzitter prof. dr. Kraal zou bij een redelijke inzet en medewerking van de gemeente aan het einde van dit jaar al met de bouw begonnen kunnen worden zodat over anderhalf jaar de eerste auto de garage kan binnenrijden. Met het Hoogheemraadschap van Rijn land is al volledige overeen stemming bereikt over de bij komende eisen. Prof. Kraal zette zich gisteren nadrukke lijk af tegen een uitlating van ir. Yap van het gemeentelijk binnenstadsteam die onlangs stelde dat parkeergarages de Leidse winkels niet meer zul len kunnen redden: „Als je zo blijft praten heb je Leiden in de kortste keren doodgepraat. Dat is wel het laatste wat we willen. Gemeente én bedrijf sleven zullen samen de schou ders er onder moeten zetten. Als de gemeente op dit plan positief ingaat is de eerste stap in de goede richting gezet en wordt Leiden in alle op zichten weer een lust," aldus prof. Kraal. ARJEN BROEKHUIZEN concert Pieterskerk pN Organist Joop hoboïst Han Kapaan, 10 >n bekend muzikaal duo 0 |=ta, gaven gisteravond in nof(jBterskerk een bijzonder :orgPoncert. Het programma andiuidelijk in twee delen ïndsj; voor de pauze werden ^'^imelijk Duitse werken achttiende eeuw ge plat), en na de pauze enkele ht ctpunten uit de Franse or- j 10 jjratuur. Wat het Franse HJe van het concert be- cnnjbegonnen werd met een t herne voor hobo en orgel I. Roesgen, een zangerige psitie die door Han Ka- vol overgave geblazen 7 d (S)a speelde Joop Brons en- werken voor ilo; van J. Alain het peti- :e, muziek die even pre- i oos is als de titel, maar ympathiek klinkt, en de a ïrlijke tweede fantasie. IV* laat zich in dit werk in- en door Arabische motie- lie hij op een zeer eigen tot een geheel verwerkt, lgens speelde Brons het lum van J. Langlais, een isitie van geheel andere (dan het werk van Alain: I ster, breder opgezet, fees- Musèr. Dat het orgel van de ]skerk voor dergelijke geschikt is werd meer bewezen, izèr is er te vertellen over 6-<X ideelte voor de pauze. En- korte werken van J. S. werden door Joop Brons effelijk uitgevoerd. Van lann was een prachtige voor hobo en orgel te )A Iets minder interessant e sonate van Kirnberger, an de leerlingen van Ba- ijf verrassende delen uit ;sse pour les couvents van :ois Couperin completeer- programma. TON HARMSEN mdc neenschaps- "4nte voor irhoeve R»aond Burgemeester De hees gisteren de nieu- g van De Leerhoeve ten dat de gemeenschaps- e die kortgeleden aan de- isisschool is toegevoegd, eel in gebruik werd geno- Gelijktijdig met het hij- ht^an de door een van de ngen ontworpen vlag 3,71 en door de leerlingen in® erden ballonnen opgela- (9 ^meenschapsruimte wordt meer gebruikt voor han- Hl 'beid, handwerken,docu- atiecentrum, toneel sjO! 's Avonds wordt ze ge ile; t voor vergaderingen, ou- iJws ronden, cursussen en klas- inden. De aanvankelijke van het gemeentebestuur gemeenschapsruimte ntensief gebruikt zou wor- s door de vele activiteiten iggenomen. 'ei J riSLAVA - Het Neder- Ad|se volleybalteam heeft in vijf-landentoernooi met verloren van Tsjecho-Slo- je. Setstanden: 0—15, ',15-11,15—3. ENTER Ajax en Barce- hebben de openingswed- van het tiende Hanze- •r|iooi gelijkgespeeld met Go Ahead Eagles en As- I filla eindigden op 00. >P« NITZA De 23-jarige Rus v ander Klimenko heeft met "Sj afstand van 65,78 meter de - -J i seizoenprestatie geleverd et discuswerpen. Enkele leerlingen in actie. LÊ1DEN De Leidse Ballet school van Marjo lein Briër heeft gisteravond in de Leidse Schouw burg - welgevuld met een' zeer er kentelijk en geïn teresseerd pu- bliek - de eerste voorstelling gege ven van wat ge noemd wordt „Dansfestijn mei 1978". Klassiek ballet, in opbouw van beginners tot gevorderden en uitvoeringen in jazzstijl; het eer ste onderdeel vaardig en muzi kaal begeleid door pianist Jan Hlavsa, het twee de ritmisch en ge kleurd door het trio Dolf del Pra- do. Na de pauze pronkte demon strerend de selec- tiegroep van Mar jolein Briër in een aantal pakkende choreografieën, geladen en ontla dend. Het métier waarin deze Leidse danspeda- goge - die bewon derenswaardig en kele solo's danste en ook optrad met haar partner-in- balletzaken Ken ny Lalopua - zich helemaalvoelt als een vis in het wa ter. Ongetwijfeld heeft deze avond weer tallozen voor het ballet gewon nen. En zoiets kan goede vruchten afwerpen, alleen al als je afgaat op effecten zoals die door Marjolein in het vooruitzicht worden gesteld: ballet leidt tot ver betering „in de coördinatie li chaam en geest" en „ontwikkelt een gezond ver stand in een ge zond lichaam". Vanavond is de tweede voorstel ling, morgen, zon dag 21 mei, wordt het festijn zowel 's avonds als 's middags gedan st. Van der Heiden voorzitter D'66 LEIDEN Lijsttrekker Hans Glaubitz heeft gisteravond voor het laatst de voorzitters hamer van D'66 gehanteerd. Als koploper van lijst 7 in de komende gemeenteraadsver kiezingen van 31 mei was zijn functie van voorzitter vacant geworden. Peter van der Heiden is met meerderheid van stemmen ge kozen tot nieuwe voorzitter van het D'66-bestuur. Een andere opengevallen plaats, die van de heer J. P. van Es, is ingenomen door mevrouw C. A. M. Jan- se^yde Jong, die tevens als vijf de op de verkiezingslijst staat i (Van onze sportredactie) i DEN HAAG Judoclub Lu- Gia-Jen organiseert zondag 21 mei voor de twaalfde achter eenvolgende maal een toernooi voor de jeugd. Aan dit toernooi zullen ruim tweehonderd judoka's in de leeftijd variërend van 10-18 jaar meedoen. De aanvang van dit, toernooi is zondag om 10.00 uur. LEIDEN Nog steeds is niet zeker of de bezetters van de n.v. Koninklijke Nederlandse Grofsmederij in Zoeterwoude hun loon krijgen uitbetaald over de periode waarin actie werd gevoerd. Tijdens een ver gadering gisteravond in 't Par lement in Leiden kon NVV-be- stuurder W. Wamsteker hier over geen duidelijkheid ver schaffen. NW-districtsbestuurder D. ter Wisscha kondigde aan dat de vakbonden in het begin van de volgende week over zullen gaan tot loonvordering. „We hebben enkele juristen inge schakeld die ons zullen advise ren bij het voeren van een beroeps- dan wel een civiele procedure, wanneer de verte genwoordigers van de FME in de bedrijfsvereniging bij hun standpunt blijven". Zoals bekend hebben de verte genwoordigers van werkgevers in de bedrijfsvereniging gewei gerd het loon aan de KNG-be- zetters uit te betalen voor de periode van 6 april tot 26 april. De werknemers vinden dat zij recht hebben op loon omdat gedurende de bezetting de pro ductie is voortgezet. De vakbonden legden gister avond voor de ex-bezetters van de KNG verantwoording af over wat zij na het faillisse ment in overleg met de curato ren Blankenstein en De Ranitz hadden gedaan. Met verschil lende serieuze gegadigen voor overname van het bedrijf wor den oriënterende besprekingen gevoerd, waarin het behoud van de werkgelegenheid in Zoeterwoude voorop staat. Een van de gegadigden is het be drijf Esscher uit Den Haag. „We vrezen echter dat dit be drijf eerder geïnteresseerd is in de machines van de KNG dan in het behoud van de werkgele genheid", aldus de heer Ter Wisscha. De vakbonden zien meer in een andere gegadigde, een metaalbedrijf uit Noord- Holland, waarvan zij de naam nog niet wilden noemen. Dit bedrijf verricht constructie- werkzaamheden zoals de KNG. Voorts deelde Ter Wisscha mee dat is gebleken dat er een grote financiële wanorde op het be drijf heerst. De financieel des kundige die is aangetrokken is nog steeds bezig verschillende zaken, zoals pensioenregelin gen en dergelijke uit te zoeken. Met betrekking tot het uitbeta len van de lonen in de periode dat het bedrijf bezet was, stel de de vakbondsbestuurder: „Ie dereen moet worden uitbe taald, of niemand. We nemen er geen genoegen mee als de zogenaamde loyalisten wel geld ontvangen". Grote bezwaren hebben de vakbonden tegen het verlenen van een werkloos heidsuitkering aan ex-directeur H. Schut. „Hij heeft in feite vrijwillig ontslag genomen door op de eerste dag van de bezetting te vertrekken", aldus Ter Wisscha. VOORZITTER JEUGD ACTIE: LEIDEN „Ik heb het idee dat het met de reorganisatie van de culturele sector uit de hand gelopen is. Eerst wilde de gemeente het ambtelijke apparaat reorganiseren, maar langzamerhand esca leerde die reorganisatie en nu wil de gemeente gelijk ook de sector van het particulier initiatief gaan regelen, en ze heeft daarmee een soort „Doos van Pandora" opengemaakt", aldus de voorzitter van de Leidse Jeugd Actie, de heer Both gister avond op een door de LJA georganiseerde manifes tatie. Zoals bekend zal de Leidse Jeugd Actie mogelijk in het kader van de reorganisatie van de sociaal-culturele sector ver dwijnen en worden opgevolgd door een veelomvattend onder steuningsinstituut. De gemeen teraad zal daar mogelijk ko mende maandag al over gaan beslissen, als de verschillende alternatieven die moeten leiden tot de reorganisatie worden voorgelegd. De manifestatie werd georganiseerd met de be doeling om de raadsleden, waarvan er veel aanwezig wa ren, nog eens op het hart te drukken vooral niet voor het alternatief I te kiezen, dat een spoedige opheffing van de LJA inhoudt. De LJA ziet zelf het meeste in het alternatief III, dat de Leidse Jeugd Actie en ook de Welzijnsraad intact laat en dat voorziet in de samenstel ling van een werkgroep, die over een periode van twee jaar gaat bekijken in hoeverre een organisatorische integratie wenselijk is. Het alternatief II stelt voor per 1 oktober 1978 te komen tot de vorming van twee ondersteuningsinstituten, één die de werkzaamheden van de LJA omvat en één die de werkzaamheden van de Wel zijnsraad omvat. De voorkeur voor het college gaat uit naar alternatief I. (één groot onder steuningsinstituut). Volgens de LJA verdient een systemati sche, goed doordachte opbouw van de reorganisatie, zoals die tot uitdrukking komt in het „lange termijn"-alternatief III, de voorkeur. ,,We staan nog maar aan het begin. Het lande lijke beleid van het ministerie van CRM is nog erg onduide lijk over de reorganisatie en ook op provinciaal niveau lig gen de taken nog niet vast. Leiden loopt het risico door al zover vooruit te lopen dat straks de hele boel weer moet worden teruggedraaid", aldus de heer Both. De argumenten van de LJA werden ondersteund door de uiteenzettingen van de heer Ernstling van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de heer de La Mar van de Culturele Raad in Dordrecht. De heer Ernstling verklaarde dat het rijk de reorganisatie (decentralisatie) van de sociaal- culturele sector op landelijk ni veau nog lang niet definitief heeft uitgewerkt. De heer De la Mar gaf eerst een uiteenzetting van de situa tie in Dordrecht, waar de Cul turele Raad aldaar plotseling werd geconfronteerd met een reorganisatie die haar werk zaamheden beknotte en het particulier initiatief indamde. Door doelgerichte actie werd bewerkstelligd dat de gemeente Dordrecht heel wat gas moest terugnemen. Vervolgens gaf de heer de La Mar zijn mening over het Leidse reorganisatie plan; volgens de heer De La Mar zijn de Leidse reorganisa tienota's veel theoretisch en missen ze elke flexibiliteit. Vraagtekens zette hij bij het democratisch functioneren in de situatie zoals die in de reor ganisatieplannen wordt voorge steld. „Zoals in de meeste van dit soort gevallen gaat het om een machtsstrijd; macht is gevaar lijker dan dynamiet, en daar om moet het bij stukjes en beetjes worden verdeeld, ook in Leiden", aldus de heer De la Mar. DEN HAAG Uitslag hoofd klasse softbal: Westerkwartie- r—Bloemendaal 54. WEST-BERLIJN Jürger Kristensen en Hertha BSC heb ben het onderlinge contrac ontbonden. NOORDWIJK Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben gisteren voorlopig een streep gehaald door de plannen van het gemeentebestuur van Noordwijk om het Vinkenveld te bestemmen als toekomstig woongebied. Bij de behandeling van de streekplannen diende de WD-fractie in de staten een motie in, waarin gewe zen werd op de goede bollengrond in het Vinkenveld en Gedeputeerde Staten werden uitgenodigd weder om met de gemeente Noordwijk in overleg te treden tei^inde zich te beraden over de ïhogehjkheid de woningbouw elders te situeren. Alle partijen schaarden zich achter deze motie en zij werd door Gedeputeerde Staten in dank aanvaard. Tot de ondertekenaars behoorde ook de Noordwijkse wethouder Ted Jansen, die sedert enkele maanden statenlid is. Het gemeentebestuur van Noordwijk denkt tot 1990 ruim tweeduizend huizen te moeten bouwen. Het grootste gedeelte van dit contingent wil men realise ren in een nieuw woonggbied in het Vinkenveld. Tegen dit plan is een groeiend verzet ontstaan, spe ciaal in de kringen van de agrariërs, omdat de gfond kwalitatief tot de beste van de bollenstreek kan worden gerekend. Ook vinden de agrariërs het wo ningbouwprogramma van de gemeente te ambitieus. Bij de behandeling van de streekplannen drong de WD-fractie verder aan het bezwaarschrift van de gemeente Noordwijk tegen het streekplan Bollenge- bied te honoreren en de netto-glasoppervlakte voor bollenteeltbedrijven te vergroten van 3000 m2 naar 5000 m2. Men beoogt hiermede de kwekers meer armslag te geven. Gedeputeerde ir. Buysert meende echter niet verder te kunnen gaan dan de aanvra^n van geval tot geval te bezien.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3