Renovatie stelt doe- het- zelvers voor problemen Alleen oergezonde vliegers luchtruim in (Van een onzer verslaggevers) HAAG In Nederland staan op dit ilik een kleine twintigduizend woningen steigers om vernieuwd te worden. Een aantal sinds de renovatie op het eind la9 jde jaren zestig op gang kwam. De vraag 2800kt welke stem huurders in die renovatie in, te meer wanneer men bedenkt dat huurders zelf al tot aanpassing van hun zijn overgegaan, de renovatie tien jaar geleden een zaak de overheid werd, gebeurde zij veelal idueel, dat wil zeggen: slechts hier en werd een woning aangepast en de reno- betrof meestal slechts onderdelen: de van een badkamer of de plaatsing van ,euw raam om maar wat te noemen, en of nooit werd een huis in zijn-geheel ieuwd. Momenteel is dat in de regel wel Jovendien wordt de renovatie niet langer en enkel huis beperkt, maar gaat het om complexen woningen of zelfs wijken. Dat 3k logisch want de huizen van zo'n blok p. 5! meestal even oud en vertonen dus dezelf- ebreken en tekorten. De kosten van zo'n angrijke renovatie kunnen in de handl luden worden, wanneer er bij het verbete- gEjen vernieuwen een behoorlijke mate van in acht wordt genomen. ^Krtussen zaten veel huurders niet stil. ^^at de verhuurder of eigenaar het liet ten ging men alvast zelf maar tot renova- iver. Kamers werden uitgebroken, zelf- dig legde men badkamers aan, leidingen len vernieuwd, kortom alles werd gedaan ^Jeen oude woning aan te passen aan wat vandaag onder wooncomfort verstaat, mige mensen hebben van hun woningen men noemt echte paleisjes gemaakt. Kapi-, hebben ze uitgegeven om hun woning knappen. Dan blijkt ineens dat de ;nte of de woningbouwvereniging zelf atieplannen heeft. Ze zijn er des te der enthousiast over omdat de kwaliteit veel woningrenovaties sterk te wensen laat. bepaalde een Rotterdamse rechter naar aan leiding van een huurgeschil tussen gemeente en de huurder van een gemeentewoning in Vlaardingen dat de huurder niet gedwongen is renovatie te aanvaarden, maar in de prak tijk veranderde er toch weinig. De gemeente Vlaardingen ging toen met inachtneming van de daarvoor gestelde termijn tot opzegging van de huurovereenkomst over met de betref fende huurder. De huurwet werd van toepas sing verklaard, er werd een andere, volgens de gemeente vergelijkbare woning aangebo den hetgeen de rechter als een voldoende redelijk aanbod beschouwde om de huurder alsnog te dwingen akkoord te gaan met de renovatie. Beroep op de huurwet zou overi gens niet mogelijk zijn geweest wanneer de renovatie betrekking zou hebben gehad op een gebied dat wat de huurvoorwaarden be treft geboekstaafd staat als geliberaliseerd: het oosten en zuiden van het land. De huurwet is de laatste jaren zodanig aange past dat een renovatie op grond van die wet bijna altijd kan worden uitgevoerd. Daartoe werd artikel 18 die de vernieuwing van het huurcontract regelt, speciaal aangepast De wetgever gaat er van uit dat renovatie bijna altijd redelijk is, tenzij de huurder het tegen deel kan aantonen. Ook de andere partij werd niet vergeten. Als de verhuurder het af laat weten, kan op grond van een door oud-staats secretaris Van Dam aangebrachte wetswijzi ging ook hij tot renovatie worden gedwongen. Met het nieuwe wetsontwerp voor de stadsver nieuwing wordt daar nog een schepje bovenop gedaan. De mogelijkheid om zich nog effectief tegen renovatie of sanering te verzetten wordt dan, zoals het zich nu laat aanzien, nog klei ner. Ondertussen moet toch niet alles wat met de' renovatie te maken heeft van woningen waar eigenaars zelf al het nodige aan hebben opge knapt, als louter bar en boos worden afge schilderd. Renovatieplannen worden meestal zeer langdurig voorbereid. Alle stadia van overleg worden daarbij gepasseerd. Men kan dus tijdig aan de bel trekken wanneer men het met bepaalde voorstellen niet eens is. Veel MUM ■■bH De doe-het-zelvers schrikken niet alleen voor de vervelendste karweitjes niet terug, ze knappen ook hun huis voor ei gen rekening op Woningrenovatie is de laatste jaren op grote schaal in zwang gekomen woningbouwverenigingen en gemeenten han teren de stelregel dat wat bouwkundig verant woord is aangebracht en ook in het opgeknap te huis zijn nut heeft mag blijven staan. Vergoeding voor wat men zelf voor vele hon derden en soms duizenden guldens heeft opge knapt komt echter nog maar betrekkelijk weinig voor. De schade die bewoners lijden van wie de zelf opgeknapte woningen moeten worden afgebroken omdat het gebied waarin ze wonen bestempeld is als saneringsgebied, is niet gering. De vertegenwoordiger van de Haagse bewonersorganisatie Oranjeplein- Schilderswijk, Aat Kuyper zegt: Je kunt hier spreken van een juridisch tekort. Ook al hebben ze hun huis voor duur geld opgeknapt, behalve het vaste bedrag dat bij elke renova tie wordt uitgekeerd (3500 gulden), krijgen ze er niets voor terug. Dit soort gevallen komt in stadsvernieuwingsgebieden waar de huizen worden afgebroken natuurlijk veel vaker voor". De Haagse advocaat mr. J. Huydekoper die nogal eens met woningrenovatieproblemen wordt geconfronteerd, zegt daarop: „Huurders kunnen weten waar ze aan toe zijn als ze letten op onteigenings- en saneringsplannen. Die worden lang van te voren aangekondigd. Als er echt schrijnende gevallen zijn, dan kan daar meestal wel een mouw aangepast wor den. Maar je begrijpt wel dat de overheid niet staat te springen om een aanvullende financië le regeling te treffen. Dan heb je veel kans dat je allerlei querulanten aantrekt. Boven dien, zoals gezegd een echt tekort in de wet zie ik met". Er zijn overigens woningbouwverenigingen zoals het Haagse Patrimonium, die door huur ders zelf aangebrachte voorzieningen mits bouwkundig verantwoord en zinvol voor een eventuele volgende huurder, vergoedt. De na dien vast te stellen huurprijzen vertonen dan bovendien geen onrechtvaardigheid ten aan zien van die bewoners die niet zelf tot opknap pen van hun woning zijn overgegaan. ITERBERG „We zitten hier niet om tsen af te keuren, maar om ze te laten gen. Niets is ellendiger dan een beroeps eer te moeten meedelen dat hij vliegme- ih niet langer voor zijn vak geschikt is. r als het onverantwoord is dat de man langer achter de knuppel van de Boeing- of ander verkeersvliegtuig zit, dan moe- we dat keiharde besluit wel nemen. Het laarom niet zo verwonderlijk dat veel Jgers wel eens wat trillerig op hun beurt nen te wachten en na volledig gezond te verklaard als kinderen zo blij het ge- i verlaten". het woord is dokter W. P. H. Hoogen- m, hoofd keuringen (en ^waarnemend di- iur) van de Stichting Nationaal Lucht- en ntevaartgeneeskundig Centrum in Soes- _jerg. Een hele mondvol. Vandaar dat dit T ituut in Soesterberg, op een steenworp and van de historische „vlieghei", de ba- nat van onze vaderlandse luchtmacht en itvaart, in de wandeling kortweg „Soester- wordt genoemd. In de luchtvaartkrin- althans, want daarbuiten geniet de instel- slechts weinig bekendheid. Daarin zal lenkort echter enige verandering gaan ko- i, want volgens dokter Hoogenboom zullen huisartsen op korte termijn een brief kun- T verwachten waarin hen wordt gewezen de mogelijkheid het instituut raad te vra- in twijfelgevallen bij de medische aspec- van de vliegerij. ural de laatste jaren heeft de luchtvaart een irme ontwikkeling doorgemaakt. De vrien- ijke pruttelende Fokkertjes uit de twintiger dertiger jaren en de Dakota's en Constella- is uit de naoorlogse periode, hebben plaats naakt voor -snelle en ingewikkelde toestel als Jumbojets en Concordes, die op grote i >gte door het steeds drukker wordende I htruim razen. Om deze snelle ontwikkeling te houden en te ondersteunen worden de n, die aan verkeersvliegers worden ge- d, steeds hoger. Het Nederlandse lucht- rtbeleid is gericht op een hoge graad van igheid. Daarom ook is de opleiding tot keersvlieger voor alles gericht op veilig- d. De „menselijke factor" is een van de langrijkste oorzaken van vliegongevallen. /i de selectie en opleiding van vliegers "dt zodoende de grootst mogelijke zorg en /Opdacht besteed. die „menselijke factor" echter zo klein lijk te houden is een optimale gezond- van lichaam en geest een eerste vereiste, geldt niet alleen voor verkeersvliegers (en leden van de cockpit-bemanning, zoals (werktuigkundigen), maar eveneens voor overige hemel bestormd^: militaire piloten, 'rt- en zakenvliegers en niet te vergeten lonvaarders. Alvorens zij alleen het htruim in mogen worden ze vliegmedisch ook- van top tot teen binnenste* buiten teerd. En dat gebeurt in Soesterberg. moet men bezoeken brengen aan het •oratorium (voor onderzoek van bloed en urine), de keel-neus-oorarts, internist en oo garts, terwijl ook röntgenonderzoek, gehoor- test en hartonderzoek (electrocardiogram) op het programma staan. Leerling-vliegers (of aspirant-piloten) die voor de eerste keer in Soesterberg bij de dokter op visite gaan, worden nog getest op „kleurblindheid", waar bij vooral gelet wordt op een juist onderschei dingsvermogen, van de kleuren rood en groen (van belang bij nachtvluchten in verband met instrumentenverlichting en kleurcodes). Voorts wordt het gebit (slechte tanden en kiezen kunnen het begin van andere lichame lijke ziekten zijn) aan een onderzoek onder worpen en wordt een EEG (electro-encephalo- gram) gemaakt. Dit hersenonderzoek is be doeld om té kijken of de nieuweling niet aan epilepsie (toevallen) zal kunnen gaan lijden. Een hele waslijst dus. Om het een en ander vakkundig te kunnen beoordelen telt de staf van „Soesterberg" (waar in totaal 32 mensen werkzaam zijn) diverse soorten specialisten zoals keuringsart sen, oogarts, neuroloog, kno-arts, psychiater, psycholoog, cardioloog en internist, waarvan in het caisson wordt de vlieger blootgesteld aan grote drukver schillen. 4- sommigen op part-time of free-lance basis. Bovendien wordt nauw samengewerkt met bijvoorbeeld het Utrechtse Sint Antoniuszie- kenhuis en het academisch ziekenhuis aldaar Ook met diverse andere ziekenhuizen in de omgeving bestaan goede contacten. Iedere vliegmedische keuring is in feite een veiligheidskeuring, waarbij de vraag centraal staat of de vlieger lichamelijk en geestelijk in staat is om, zoals in de Luchtvaartwet wordt gezegd, het vliegtuig onder alle omstan digheden te besturen. Hetgeen betekent dat bij beroepsvliegers de keuring vooral is be doeld om na te gaan hoe de man of vrouw (ook vrouwelijke vliegers zijn regelmatig te gast in Soesterberg) zich lichamelijk en gees telijk gedurende een lange en moeilijke vlucht gedraagt. Het artsenteam beschikt daartoe uiteraard over de nodige hulpmiddelen. Een daarvan is bijvoorbeeld het stalen caisson waarmee men de reacties van de beroepsvlie ger, die op grote hoogte met plotselinge druk verschillen te maken kan krijgen nagaat. Om te weten te komen hoe een luchtmachtpiloot zich gedraagt bij het ondergaan van forse versnellingen tijdens duikvluchten bijvoor beeld beschikt men over een zeer snel rond draaiende „centrifuge" De sport- en zakenvlieger zal echter het in wendige van deze apparaten niet hoeven te zien. Bij hem is het onderzoek meer gericht op de vraag, hoe hij zich onder normale omstandigheden tijdens een vlucht gedraagt. Hoewel het medisch onderzoek voor alle cate gorieën vliegers praktisch gelijk is, is de beoordeling van de uitslag anders. Een door snee-gezond mens met een niet al te sterke bril kan b.v. rustig sport- en zelfs beroepsvlie ger worden, maar .jetvlieger" worden bij de Koninklijke Luchtmacht is vrijwel uitgesloten Dat een grondig medisch onderzoek noodza kelijk is, bewijst wel het feit dat vliegers neigen tot dissimuleren, met andere woorden dat ze eventuele klachten eerder zullen ver zwijgen of afzwakken dan aan te komen met overdreven verhalen. „De jarenlange band die we echter met de meeste vliegers hebben heeft een wederzijds vertrouwen geschapen, waar door tijdens een gesprek in het algemeen slechts weinig wordt verborgen wat de vlieg veiligheid zou kunnen benadelen", zegt dokter Hoogenboom. In de lucht- en ruimtevaartgeneeskunde is „Soesterberg" een unicum. Op geen enkele andere plaats ter "wereld beschikt men over een landelijk centraal gebouw waar alle vlieg medische specialisten bij elkaar zitten. „Ne derland heeft het voordeel dat het zo klein is. Niemand woont verder dan een paar uur reizen van het in het centrum van het land gelegen Soesterberg af. In de Verenigde Sta ten bijvoorbeeld is een dergelijk centraal punt onmogelijk. Je kunt de mensen nu eenmaal niet verplichten om op geregelde tijden enkele duizenden kilometers te reizen voor een vlieg medische keuring. In het buitenland gaat die keuring dan ook moeizamer. In de meeste De ogentest, belangrijk onderdeel van de vliegerkeuring landen moet elke vlieger afspraken maken met de diverse specialisten", vertelt dokter Hoogenboom. Tot 1952 werden vliegers op Ypenburg door artsen van de Koninklijke Luchtmacht gekeurd, maar sinds dat jaar kan iedere vaderlandse vlieger terecht in het on der de ministeries van Defensie en Verkeer en Waterstaat ressorterende NLRGC. Vorig jaar werden in „Soesterberg" zo'n 6100 vlie gers (25 tot 28 per dag) onder de loupe genomen. „Door de hoge vlucht die de pnvé-vliegerij heeft genomen is dat aantal de laatste tien jaar fors gestegen. In de periode tot het midden van de jaren zestig hadden we jaar lijks niet meer dan zo'n 3500 tot 4000 keurin gen. Ook de verhouding tussen het aantal militaire en verkeersvliegers is drastisch ge wijzigd. In het verleden was de luchtmacht altijd veruit in de meerderheid, tegenwoordig is dat de burgerluchtvaart", aldus de heer Hoogenboom. Naast de vliegerkeuring is de Stichting Nationaal Lucht- en Ruimtevaartge neeskundig Centrum ook ingeschakeld bij di verse andere nationale en internationale werk zaamheden op het gebied van de lucht- en ruimtevaartgeneeskunde. Het vorig jaar was men onder andere betrokken bij de selectie van de ruimtevaarders voor het door Europa gebouwde ruimtelaboratorium Spacelab. „Verder verrichten we het nodige onderzoek op ons terrein, hebben we een adviserende taak op medisch gebied naar de zijde van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Defensie en worden we regelmatig betrokken bij .diverse landelijke onderzoeken aldus dokter Hoogenboom PETER VINKEN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19