ïïSE» t .EVOHOF HEEFT ER WEER HET LAND DUITS INITIATIEF SNIJDT HOUT FINLAND BLIJKT VERRASSEND GOEDKOOP OP SPORTIEVE TOER IN VORARLBERG WILDWATERVAREN IN OOSTENRIJK 'AGD fvakanties zijn dit jaar niet goedko- rew orden. En dat ondanks de toch [aculaire verlaging van de minimum- oopprijzen voor charterreizen, die de oppermachtige Rijksluchtvaart- ,ge it (RLD) elk jaar worden vastgesteld 9tjn(jeschenning van de lijndiensten van "do<rM' Nederlandse touroperators jiverbiddelijke smaakmakers van onze tijd hebben jaren achtereen op "en Isverlaging aangedrongen en hielden *e oog en bij laag vol, dat de geldende mumverkoopprijzen door de overheid tmatig hoog werden gehouden. En om wijzen, dat zij gelijk hadden, strooi- 1 maze kwistig met waardebonnen, die )l recht geven op hand- en spandienst- ivaaraan de vakantieganger in feite voq enkele behoefte had. Maar door het tel arekken van dergelijke coupons I met een totale waarde van 300 gul- per geboekte reis toonden ze wel ng dat wat hen betrof de prijzen dras konden kelderen. nu het eindelijk zover is en de RLD itag is gegaan, komen de Touropera- met vliegreizen op de vakantiemarkt, gemiddeld tien tot vijftien procent der zijn in vergelijking met 1977. „Een st merkwaardige situatie", conclu- l het blad VRIJ '78, dat consumenten lichting geeft over vrije tijd, „want je loch mogen verwachten, dat de Neder- ke reisorganisatoren nu gretig het imes in hun vliegpakketten willen zet- om hun produkt aantrekkelijker te ?n. De RLD heeft ditmaal in elk geval schuld: een vakantievliegreis naar de del Sol mag volgens deze instantie 178 maar liefst 105 gulden minder dan vorig jaar. En een chartertripje het Griekse rozeneiland Rhodos zelfs ilden minder en een reisje naar de ische eilanden momenteel de kop- bij de vakantiebestemmingen 199 39el<jen minder. edraptans zijn de vakantievliegreizen duur- 3an fcn niet goedkoper geworden, zoals in beloofd was. En de waardebonnen 'e 9geruisloos verdwenen. staat tegenover dat de luchthavenbe- ..g in tegenstelling tot vroeger voor- de I in de charterprijs is inbegrepen. Maar Inog is het volgens VRLJ '78 niet te rtemjiaren, dat de touroperators dit jaar dooij forse prijsverhogingen uit de bus zijn u De inflatie in de zuidelijke va- dra gi1 kantielanden woekert lustig voort, maar het effect daarvan wordt in vele landen met name vakantieland nummer één Spanje weer genivelleerd door een deva luatie, die de Nederlandse gulden als be taalmiddel voor diensten in het buitenland sterker maakt dan ooit tevoren. Voorbari ge veronderstelling van VRIJ '78: „De gro te reisorganisatoren hebben geheime prijs afspraken gemaakt en in onderling overleg tot verhoging besloten. Het wereldje van de touroperators is een griezelig wereldje. Ze staan elkaar naar het leven, als het om klanten gaat, maar daaraast worden er binnenskamers „deals" afgesloten, waarin geen enkele buitenstaander, ook de over heid, niet of nauwelijks enig inzicht heeft. Winstcijfers worden door touroperators angstvallig achtergehouden. Ze vertikken het om aan te tonen of ze goed of slecht hebben gedraaid, komen alleen met grote regelmaat aandragen met huilebalkverha- len over gestegen kosten, die hun toch al magere winstmarge verder afromen. Als het over hun winsten gaat roepen ze jam merend, dat die volstrekt marginaal en irreëel zijn. Ze zouden hooguit twee pro cent van de totale reissom bedragen. En dat is te weinig om een gezond bedrijf mee op te bouwen. Anderzijds worden in een goed seizoen winstcijfers genoemd van zo'n tien a vijftien procent". Recordjaar Ondanks die verhoogde prijzen ziet het er overigens naar uit, dat 1978 wat de vrije tijdsbestedingen een nieuw recordjaar wordt. Naar stellige verwachtingen gaan 7.680.000 Nederlanders met vakantie, het geen neerkomt op 55 procent van onze bevolking. En samen zullen ze rond 7 miljard gulden stuk slaan aan dagtochten, tussendoortripjes en vakanties. Van dat immense bedrag zal 4500 miljoen besteed worden aan vakanties in het buitenland. En dat bedrag staat in schril contrast tot de uitgaven voor binnenlandse vakanties, die ongeveer 1500 miljoen gulden zullen bedragen. Tussen beide uitgaven gaapt derhalve een kloof van 3 miljard gulden. En ook dat is een (triest) record. In 1962 konden we op dezelfde balans nog 163 miljoen gulden overhouden (buitenlanders gaven dat bedrag toen nog méér uit in ons land dan wij besteedden in het buitenland). Maar in 1966 kwam de definitieve kente ring met een verlies van 182 miljoen. In 1973 was dat opgelopen tot 1,2 miljard, in 1975 tot 1,3 miljard, in 1976 tot ruim 2 miljard en dit jaar wordt dus een record hoogte van drie miljard gulden bereikt, die we juichend over onze landsgrenzen dra gen. De oorzaak van dit financieel debêcle is bekend: Nederland is een peperdure va kantiestreek geworden met prijzen, die zelfs een Amerikaan met de ogen doen knipperen. Daarbij is de service over het algemeen bedroevend en werpt het klimaat zich niet op als een trouwe bondgenoot in onze strijd om liefhebbers voor onze ka pokmatrassen aan Neerlands smalle kust te ronselen. Gevolg: steeds meer Duitse toeristen en van onze oosterburen moe ten we het toch voornamelijk hebben laten het afweten en verkassen liever naar gebieden, waar ze er gegarandeerd warm pjes bij zitten. Een trieste ontwikkeling, die echter door de slimste en meest briljante vrijetijdspropagandist niet meer te stuiten is. We moeten leren leven met dat stijgend tekort op onze nationale vakantiebalans. Kruip door Toch zullen de Nederlanders zich door deze cijfers geen moment laten ontmoedi gen. Integendeel zelfs. Tussen de malse regenbuien door zullen in de komende maanden ruim vier miljoen Nederlanders over onze grenzen vluchten. Het grootste deel van hen, namelijk 2,8 miljoen, doet dat per eigen auto en zal de achterblijvers regelmatig tracteren op de onontwarbare verkeersknopen, die het op weg naar de zon veroorzaakt heeft. Een aanzienlijk klei nere groep van 580.000 vaderlanders, pre fereert het vliegtuig. En de rest gaat per trein, bus of boot. De vliegvakanties zijn de kurken, waarop de grote Nederlandse touroperators zich drijvende houden. In grootte zijn dat Hol land International met een omzet in 1977 van 662 miljoen gulden, de Rabobanken (140 miljoen), Wagon Lits (120 miljoen), Christoffel (100 miljoen) en Arkereizen en Neckermann (beide goed voor 80 miljoen). Samen verdelen ze de buit en samen ver zetten ze van tijd tot tijd de bakens. Aan vankelijk gold hun interesse alleen de vliegvakantiemarkt, omdat daar winst- en verlieskansen nauwkeurig berekend kon den worden. Maar toen er in die sector geen rek meer zat, werden ook de automo bilist en de busreiziger als verloren zonen aan de brede borst der reisorganisatoren gedrukt. Tot het begin der zeventiger jaren maakten de reisorganisatoren en niet de klanten de dienst uit wat betreft het va kantieaanbod, maar toen steeds meer klan ten in spe besloten om op eigen houtje hun vakantiedroom te verzilveren, kwamen de touroperators prompt op de markt met een rijk gesorteerd reispakket voor elk wat wils. In de boot Nu moeten ook de thuisblijvers nog in hun boot (vliegtuig, bus of eigen auto) worden genomen. Dat zijn toch altijd nog zo'n zes miljoen Nederlanders, die ook dit jaar niet op vakantie zullen gaan. Voornamelijk gaat het om mensen, die in minder-verste- delijkte gebieden wonen en doorgaans een lage opleiding hebben gehad. Geld blijkt in de praktijk niet een doorslaggevende factor te zijn om toch maar veilig op het eigen honk te blijven. Dat geldt met name voor de bejaarden, die vaak wel over de financiële middelen beschikken om op va kantie te gaan, maar opzien tegen de rompslomp en het ongewisse avontuur. Driekwart van de Nederlanders boven de 65 jaar gaat niet op vakantie. Hierbij zijn echter niet de bezoeken aan familieleden en kennissen geteld en dat is juist een vorm van vrijetijdsbesteding, die favoriet is bij bejaarden. Toch hebben de professionele koffiedikkij kers inmiddels becijferd, dat door de stij gende welvaart steeds meer Nederlanders in de toekomst een duik zullen nemen in de vakantiezee. Volgens de prognoses zal het aantal nift-vakantiegangers geleidelijk dalen tot 15 20 procent tegen nu rond 40 procent. Dat betekent derhalve een toekomst met nog meer bussen, vliegtuigen en wel va arts- blik, nog meer files en verstopte grensover gangen, nog meer overvolle stranden en lauwe zeeën vol doorregen vakantiespek. Als lemmingen zullen de vele miljoenen over stampvolle Autobahnen en door dichtgeslibde luchtcorridors hun weg zoe ken naar een branding, waar de hartelijke reisleider al klaar staat met zijn fluitje om de bokken van de geiten te scheiden. En na weken zullen ze terugkeren op hun uitgangspunt, waar de computers al klaar staan om een nieuw dienstverband van elf maanden aan te leggen. Vakantie 1978: een zegen of een gruwel? Straks zal weer blijken, dat de meesten er weer geen zonnesteek mee zijn opgescho ten. itourage - entourage - entourage - entourage - entourage - entourage - entourage - entourage - entourage - entourage-entourage ihof, het 150 hectaren grote recreatie- in de polder Oostelijk Flevoland aan r Veluwe Randmeer tussen Elburg en iderwijk (vorig jaar 700.000 bezoekers) nt vernieuwd en vergroot aan een Iw zomerseizoen. In juni zal het Zuivel- ljoen een fraaie boeren-kaasmakerij er zijn. In de -paviljoens is de expositie Rien Poortvliet met de originele aqua- in uit zijn boek „Te hooi en te gras" fen nieuwe jas gestoken. Daarnaast zijn pxposities van aquarellen- en tekenin- van de scheepstekenaar W. J. van Dijk van tekeningerr van Twentse boerderij- nolens en boerderijen, ra is de tentoonstelling „Speelgoed Nu" 250 stuks hedendaags speelgoed, iet kinderdorp staat nu een kabouter- waar in 17 kijkkasten het beroemde outerboek van Rien Poortvliet tot leven dt gewekt. Voorts zijn er een muizen- 1, enkele creativiteitscentra, een india- dorp en een spartelvijver. ist het gratis treintje en de grote, ver- iwde speeltuin, is de kinderboerderij 'ireid met een nieuwe paardenstal. In veehouderijbedrijf is de pluimveeafde- geheel vernieuwd. de bouw van een toilettenèenheid voor der-validen bij het hoofdrestaurant is iccommodatie voor deze groep bezoe- up to date geworden. De prijzen van vohof zijn 7,50 voor volwassenen en voor kinderen tot 13 jaar. Tot en met ustus is het park met openbaar vervoer ig^eikbaar vanaf station Harderwijk éfr de bus vanuit Elburg. De kuurplaats Lenzkirch in het Hoge Zwarte Woud in Duitsland organiseert dit jaar weer cursussen in houtsnijden. Ze kosten 70 Duitse marken en worden onder leiding van een bekende houtsnijder acht dagen lang dagelijks gegeven van zes uur 's avonds tot negen uur 's avonds. Een ideale mogelijkheid voor sportieve vakan tiegangers, die een wandelsportvakantie willen combineren met kunstzinnige activi teiten. In Gerolstein in de Eifel worden geologi sche excursies georganiseerd. Men kan kiezen uit acht bestemmingen en de gemid delde duur van de wadelingen is drie uur. men beklimt eerst de steile Gerolsteiner Dolomieten en komt dan op de vindplaat sen van versteende kreeften, zeelelies en andere overblijfselen uit een tijdperk van zo'n 400 miljoen jaren geleden. De wande lingen worden gemaakt op de zaterdagen en kosten drie marken. Inlichtingen over houtsnijden en stenen zoeken bij het Duits- Reis-Informatiebureau, Spui 24 in Amster dam, telefoon 020-241293. Nog steeds leeft bij vele Nederlanders de gedachte, dat Finland bar koud, zeer ver weg en bar duur is. Ver weg? in 22 uur vaart men met de gloednieuwe Finnjet van Travemünde in Duitsland naar Helsinki. Dat is dus geen punt meer. Koud dan? Statistieken bewijzen, dat de temperaturen in Finland zomers vaak die van het Mid dellandse Zeegebied overtreffen. Duur ten slotte: een recent onderzoek heeft aange toond, dat van elf Europese landen alleen Frankrijk en Engeland goedkoper zijn. Van alle Scandinavische landen was Fin land verreweg het voordeligst. Finnlines heeft een „Fin Camping Check" óp de markt gebracht, waarmee men op alle campings in Finland met tent of caravan gratis kan kamperen. Ook kan men „Finn Checks" voor hotels kopen, met deze' che ques ter waarde van 65 finmarken (35 gulden) kan men terecht in 126 kwaliteibs- hotel op basis van verblijf in een twee persoonskamer, inclusief ontbijt en bedie- ningsgeld. Voor een éénpersoonskamer geldt een toeslag. Kinderen krijgen kor ting. Deze „Finn Check" moet in Neder land worden gekocht en is nu verkrijgbaar bij Finnair, Tor Line, Scanialux, Info- Scandic, Scandinavian Arctic Sunway en de ANWB. Nadere inlichtingen bij het Fins Verkeersbureau, Kleine Gartmanplantsoen 21 in Amsterdam, telefoon 020-233059. De Oostenrijkse kuuroorden Hard en Lo- chau aan de Bodensee bieden dit jaar een sportief „doe-arrangement" aan. Men kan hengelen, varen, schieten, kegelen, paard rijden, zwemmen, zeilen, tennissen en windsurfen. Ook worden tochten per koets gemaakt en brengt men bezoeken aan musea. Een welkomstdrink aan de stamta fel staat al voor u klaar. Acht dagen half pension in een herberg vanaf 240 gulden, bij particulieren vanaf 120 gulden. Inlich tingen Verkehrsverein, A 6911 in Lochau of Verkehrsverein, A-6971 in Hard, Oosten rijk. Het wildwatervaren - allang een populaire wedstrijdsport voor waaghalzen - kan nu ook beoefend worden door vakantiegan gers, die over een puike conditie beschik ken. In Oostenrijk wordt deze spectaculai re vorm van recreatie dit jaar voor het eerst als vakantie-item geïntroduceerd. Ini tiatiefnemer is Manfred Wallinger in Abte- nau in het Salzburger Lammert al. Hij be gint deze zomer met cursussen „kajak- wild watervaren" voor beginners van 12 jaar en ouder. Wie goed kan zwemmen, kan deze sport zonder noemenswaardige kleerscheuren op te lopen snel leren. Het oefengebied is een zeven kilometer lange route van Oberscheffau tot Golling op de Lammer. Per week is men ongeveer zestig gulden kwijt voor instructie, begeleiding, boot met complete uitrusting en georgani seerde terugreis van Golling naar Abtenau. In totaal zijn er acht boten beschikbaar. Ookelders in Oostenrijk kan men de kajaksport beoefenen. Vakantiegangers in Bad Goisern kunnen terecht op de Hall- Statter See en de rivier de Traun, in het Salzkammergut kunnen tochten gemaakt worden op een parcours van honderd kilo meter „wildwater", waarbij men begeleid wordt door ervaren wildwatergidsen. De wilde wateren in Oostenrijk zijn inge deeld in vier categoriën. Tot nog toe waren ze exclusief speelterrein voor leden van kajakclubs, maar dank zij promotor Klaus Lehner kan deze opwindende sport nu ook door vakantiegangers beoefend worden. In Abtenau biedt de VW een „sport-actief- arrangement" aan met t^nnislessen, berg wandelingen en wildwatervaren. Nadere inlichtingen bij Verkehrsverein, A-5441, Abtenau, Oostenrijk. Of bij het Oosten rijks Verkeers Bureau, Singel 464, telefoon 020-255933.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15