oor NS-personeel is -Ie maat thans vol Rans geld uitNededand Geen wildgroei in hulpverlening meer H £eidóe@outtt/nt ™oïwcaf?R APO onaanvaardbaar Besparing vier miljard mogelijk op overheidssalarissen Manuela moet land toch uit inenlanp jDERBEZETTING EN VERGRIJZING WREKEN ZICH Hatumena naar Ambon overgebracht Studiestop voor elf richtingen Moeilijke politieke operatie ILGENS COMMISSIE LAMMERS: ^rpleger _jst gaf >'jak oblemen postgiro en rijkspostspaarbank Algemene kaart openbaar vervoer is niet haalbaar PAG LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 MEI 1978 PAGINA - pHT (ANP) „De kritische grens at van het NS-personeel verwacht borden is thans bereikt. Door de jof gedeeltelijke sluiting van sta- js de plaatskaartenverkoop op de porm toegenomen, zonder dat daar reinbemanning tegenover stond. De Iels in gebruik genomen plaatskaar- pmaten doen hier weinig of niets omdat zij door de reizigers niet fcttig worden ervaren en dikwijls jn vertonen. lat in een petitie die gisteren in I door de federatieve spoorwegvak- hng is aangeboden aan de directeur F dienst exploitatie van de NS, ir. (asselman. betitie staat verder dat „het gedrag [reiziger in negatieve zin is veran- bndanks een toename van de agres- van de reizigers ondervindt het jrsoneel te weinig steun". De bond lat een beroep op de bereidheid van (soneel zelfstandig en in onderlinge Uiteit het blijvend tekort aan perso- f te vangen om zo het ongestoord t van de dienstregelingen te garan- niet langer verantwoord is. fe vergrijzing van het NS-personeel latste jaren enorm toegenomen. De lelde leeftijd bedraagt momenteel 46 be mensen van 53 jaar zijn het vertegenwoordigd. Ondanks dat feze vergrijzing al jarenlang heeft I zien aankomen, is er bij de perso- anning onvoldoende rekening mee jen", aldus de petitie. Volgens de k het aantal afkeuringen de laatste ar toegenomen met veertig procent, werden 482 personeelsleden bij de gekeurd, vorig jaar waren er dat Ban 700. „Opmerkelijk is dat het Afkeuringen wegens psychische pro- I de overhand heeft", zo staat in de Is de petitie is het voor përsoneelsle- e zijn afgekeurd steeds moeilijker ksend werk te vinden. ,Het aantal (dingen bij de herplaatsingscommis- I de NS steeg van 26 in 1976 tot 117 kar. Bovendien moet het streven om p werk te vinden bij de NS het pit delven tegen economische doe- Gevolg is dat, als er al werk |en wordt, dit in de meeste gevallen jger gewaardeerde functie inhoudt. De voorzitter van de Federatieve Spoorweg Vakvereniging, J. Gijsbertse (links) heeft gisteren aan enkele directieleden van de NS een petitie overhandigd, waarin met verontrusting wordt gewezen op de onderbezetting van personeel en de gevolgen daarvan. Rechts NS-directeur-per- soneelszaken M. Stapelkamp. Niet ten onrechte ervaart het afgekeurde personeelslid het herplaatsingsbeleid als het afdanken van oud personeel", aldus de petitie. De bond wijst erop dat zo'n NS-er zich na jarenlange trouwe dienst in de steek gelaten voelt door zijn bedrijf. De resultaten van de personeelswerving noemt de bond in de petitie teleurstellend. „Onderzoek naar oorzaken hiervan is noodzakelijk". Ook op de huidige verlofregeling bij de spoorwegen uit de bond kritiek. „Maanden tevoren moet het verlof worden aange vraagd en dan nog moeten de personeelsle den en hun gezinnen teleurstellingen incas seren, omdat het verldf op de gevraagde dagen niet kan worden verleend", zo staat- in de petitie. De bond signaleert dat twee weken vakan tie nog steeds het maximum is dat de NS haar personeel kan garanderen. „Maar zelfs daarvoor moeten noodmaatregelen getroffen worden". Volgens de FSV is ongeveer 11 procent van het verlof van vorig jaar nog met opgenomen, hetgeen een gevolg is van het personeelstekort op de treinen en stations. De bond stelt aan de hand van dit percentage dat het perso neel de noodzakelijke rust niet in voldoen de mate kan genieten. Een versnelde wer ving van nieuw personeel, juist onder schoolverlaters, zou naar de mening van de bond de problemen van vergrijzing en personeelstekorten kunnen opheffen. In de petitie is ook vrijstelling van militai re dienst van NS-personeel wegens onmis baarheid als één van de oplossingen ge noemd. De bond dringt er op aan om in ieder geval op korte termijn het gegaran deerde verlof te verlenen. „Een nog verde re aantasting van de verlofrechten zal onherroepelijk leiden tot grote spanningen onder het personeel", aldus de petitie. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlande mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bevestigd dat de vori ge maand op het internationale vliegveld van Jakarta (Halim) gear resteerde Molukker (van Nederland se nationaliteit) Joop Hatumena door de Indonesische autoriteiten van Jakarta naar Ambon is overge bracht. Daar verblijft de in Deven ter wonende Hatumena nu voor ver der onderzoek. Het bericht dat Hatumena nu op Ambon vertoeft heeft in Molukse kring in Nederland voor nogal wat deining gezorgd. Gevreesd wordt dat er meer aanhoudingen op de Moluk- - J ken zullen volgen. Vluchtladders Provinciehuis ASSEN (ANP) Als gevolg van de gijzelingsactie door Zuidmo- lukkers in het provinciehuis van Assen op 13 en 14 maart jl. worden er nu in het kader van een beter beveiligingssysteem om het gebouw ongeveer rond twaalf vluchtladders aange bracht. DEN HAAG Minister Pais van Onderwijs en We tenschappen heeft gisteren voor elf studierichtingen bij het Wetenschappelijk onderwijs een voorlopige numerus fixus vastgesteld. Het betreft de richtingen geneeskunde, tandheelkun de, diergeneeskunde, licha melijke opvoeding, biolo gie, farmacie, fysische geo grafie, pedagogische en an dragogische wetenschap pen, geschiedenis, Engels en Spaans. De meeste geadviseerde nu- meri fixi zijn bedoeld om de betreffende studierich tingen te beschermen tegen onverwacht grote instro ming en overloop van met name de medische richtin gen. Daarom wordt ver wacht dat een deel ervan niet effectief hoeft te zijn. De vaderlandse politiek zal in de komende maanden voor een zeer groot deel beheerst worden door de matigingso peratie, ook wel bezuiningsoperatie genoemd. Het kabinet- Van Agt buigt zich in zijn vergaderingen met de regel maat van de klok over de voorstellen, die ambtelijk vooral door de commissie-Lamers worden voorbereid. Het gaat daarbij niet om het verminderen van bestaande uitgaven, maar vooral om het terugdringen van te verwachten verhoging van ongewijzigd beleid. Wellicht kan reeds halverwege de maand juni een ruimer inzicht worden verkregen in de plannen, die het kabinet aan de Staten-Generaal wil voorleggen. Dat is ook nodig, omdat vooral het terugdringen van de verdere stijging in de sector van de sociale verzekering een teer en ook politiek uitermate gevoelig punt is. De laatste schriftelijke schermutselingen, die thans tussen de Tweede Kamer en het kabinet plaatsvinden over de kinderbijslag-kinderaf- trek geven daarvan nog eens nadrukkelijk blijk. De Kamer heeft zich voor een belangrijk deel verplicht op de totale omvang, in guldens uitgedrukt, van de operatie. Oorspronkelijk was dat één miljard gulden, in 1981 te bereiken, thans wordt dit bedrag reeds geschat op 1120 miljoen. Maar omdat deze kinderbijslag-kinderaf- trek-operatie in drie fasen tot stand komt en de Kamer een afzonderlijke beslissing op zeer korte termijn gaat nemen over de eerste fase, kan het niet uitblijven, dat de volksvertegenwoordiging vooral op de latere beslissin gen wenst vooruit te lopen door zeer indringende vragen. En dat zijn vaak vragen, die pas in de nog te verwachten wetsvoorstellen kunnen worden beantwoord. Wanneer ooit, dan moet in deze maanden wel nadrukke lijk gewezen worden op de „samenhang der dingen". Een samenhang, die zich niet beperkt tot de vervanging van de kinderaftrek in de belastingsfeer door een verhoging van de kinderbijslagen. Ook de overige „bezuinigings maatregelen", die effect zullen hebben op de inkomens ontwikkeling spelen hierbij een rol. Desondanks zal er wel niet aan te ontkomen zijn, dat snel de eerste beslissin gen worden genomen. Alles in één groot totaal pakket bijeenbrengen zou tot nog verder uitstel leiden, hetgeen bijzonder ongewenst is. Maar dat laat onverlet de plicht van het Kabinet om de Kamer, met zoveel mogelijk informatie, thans ook tot beslissingen in de sfeer der kindervoorzieningen in staat te stellen. DEN HAAG De eis die de vakbonden hebben gesteld bij de cao-onderhandelin gen voor de horeca, dat geen gedwongen ontslagen mogen plaatsvinden, is voor horecaf (de Nederlandse Bond van werk gevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en Aanverwante Bedrijven) onaanvaardbaar. Dit heeft de voorzitter van Horecaf, de heer G. E. van Goor gisteren in Den Haag verklaard op de jaarlijkse algemene le denvergadering. •Tussen werkgevers en werknemers is nog geen overeenstemming bereikt over een nieuwe cao, zo had hij eerder opgemerkt. Over en groot aantal punten bestaat geen verschil van mening meer, maar vooral enkele arbeidsplaatsenovereenkomstonder- werpen houden partijen verdeeld. .Misschien kan men in een bedrijf of in een onderneming besluiten geen arbeids plaatsen verloren te laten gaan in een bepaalde periode. „Hoe men die bepalin gen zou kunnen accepteren voor een hele bedrijfstak is voor mij onbegrijpelijk". De voorzitter van de WD-fractie in de .Eerste Kamer, mevrouw Haya van Some- ren-Downer, die zich een „veelvuldig gast" van de Nederlandse horecabedrijven noemde, acht het nodig dat de regering iets gaat doen tegen het para-commercialisme - in de horeca. Zij wilde verder de horeca-ondernemers een hart onder de riem steken en merkte onder meer op: „U doet heel erg veel voor het welzijn van de mensen. Het hele kleine kroegje in het hele kleine dorpje doet vaak meer voor het geluk van de mens dan een gesubsidieerde instelling een eindje verde rop". Een sector die zo voor het welzijn van de mens zorgt, mag van de overheid wel eens wat bescherming krijgen, meende zij. len onzer verslaggevers) IAAG Omdat de sala- van overheidspersoneel B het verleden te sterk 1 ontwikkeld in verhou- net de lonen in het be- even, dienen de ambte- ialarissen de komende Hinder te stijgen dan die in het bedrijfsleven. Dat is een van de suggesties van de zogenaamde commissie- Lammers, die in opdracht van de regering heeft onderzocht in hoeverre op de sociale uitkerin gen en de loonvoorzieningen van de ambtenaren kan wor den bezuinigd. Zoals wij vorige week reeds uitvoerig uiteenzetten, zijn de lonen in het bedrijfsleven re gelmatig mede verhoogd als compensatie voor gestegen so ciale verzekeringspremies. Als gevolg van het trendsysteem, waarbij de overheidssalarissen in dezelfde mate stijgen als de particuliere, kreeg het over heidspersoneel deze compensa tie ook, hoewel de ambtenaren die premies niet behoeven te betalen. Iets soortgelijks is het geval bij sociale verzekerings uitkeringen. Het voornemen van de regering is nu, deze overcompensatie terug te draaien. Alleen reeds door der gelijke „oneigenlijke" loonsver hogingen weg te nemen, zou volgens de commissie-Lam- mèrs over circa vier jaar een bedrag van 4 tot 5 miljard gul den kunnen worden bespaard, de helft van de bezuiniging die het kabinet noodzakelijk acht. Minister Wiegel van Binnen landse Zaken heeft gisteren in de commissie voor het georga niseerd overleg in ambtenaren- aken nog eens herhaald, dat over eventuele bezuinigings plannen eerst overleg zal wor den gepleegd met de ambtena renbonden. IECTIE IT JORIS: r (ANP) De directie t Sint Joris Gasthuis in heeft tegengesproken, ^pleger Jaap Last die zijn diploma heeft ge- geen vaste aanstelling omdat hij secretaris is ondernemingsraad, leent Last, dat dit wel en is waarom hem een jjsovereenkomst is gewei- ectie stelt evenwel, dat het aflopen van zijn ^overeenkomst als leer- pleegkundige geen aanstelling krijgt van- n verpleegkundig func- n gedurende zijn oplei- jd. De geneesheer-direc- het psychiatrisch zie- s, dr. P. J. Stolk, heeft i een onderhoud duide redenen meegedeeld, al- directie. egt hieraan toe, dat de ]er in de 3 1/2 jaar dat het Sint Joris Gasthuis ingewerkt, regelmatig aan heeft gegeven tot moei- ïn op de afdelingen hij werkte. In het open- de directie niet nader op „gedrag en persoon- I" van Last. Ze is wel aan zijn vakbond als irvoor toestemming geeft age in de gegevens te ekken maakt |en maakt maakt vil GELEi postcheque tau* betaalkaart S!?ment 9231567 TH G LUCASSEN 08 STATIONSSTRAAT 33 L00W0U0E 9999 FF Ac>O, r, Mndtekerung signature m nederland garantie tol 200 gulden a legitimatie d m v giropas I s v o Vakantie in Franknjk of zomaar een paar dagen Panjs? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk postkantoor in Franknjk, Andorra en Monaco geeft u er maximaal 400 francs per kaart voor, op vertoon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. Bon voyage! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. Verandering van algemene bijstandswet aanvaard: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Twee de-Kamer onderschrijft de noodzaak dat de „wildgroei" bij de instellingen op het gebied van de maatschappelijke en medische dienst verlening wordt tegengegaan. Een wijziging van de Algemene Bijstandswet wordt daartoe aanvaard. De rijksoverheid zal volgens deze wijziging meer greep krijgen op de instellingen die via bijstand suitkeringen indirect worden gefinancierd. Er komt voor deze instellingen een toelatingsbeleid. De gemeenten krijgen de plicht bij het ministe rie van CRM de indirect gefinancierde instellin gen aan te melden. In 1976 werd van de ruim 2 miljard gulden aan bijstandsgelden de helft uitgekeerd aan indirect gefinancierde instellingen op het terrein van de medische en maatschappelijke dienstverlening. Met de wijziging van de Algemene Bijstandswet wil de regering de nadelen van de indirecte financiering wegwerken. Er zullen eisen worden gesteld bij de toelating van instellingen. Het gevolg van het strakkere beleid zal een betere beheersing van de uitgaven zijn. De wetswijzi ging zal in 1980 een besparing van 200 miljoen gulden opleveren. De Tweede Kamer toonde zich gisteren niet enthousiast over de wetswijziging, maar besefde de „onontkoombare noodzaak" ervan, zoals me vrouw Cornelissen (CDA) het uitdrukte. Oneigenlijk gebruik bijstandswet DEN HAAG (ANP) Belgi sche woonwagenbewoners trekken de Nederlandse grens over om hier via de bijstands wet een nieuwe, of verbeterde woonwagen te krijgen. Het CD A-kamerlid Beinema, dat deze gang van zaken giste ren in kamervragen aan minis ter Gardeniers van CRM signa leerde, wil dat aan dit oneigen lijk gebruik van de bijstands wet een einde wordt gemaakt. Hij vraagt de minister of er binnen de huidige wetgeving mogelijkheden zijn om het mis bruik tegen te gaan. Het stand- plaatsenbeleid voor de woon wagenbewoners wordt boven dien door de handelwijzen van de Belgische woonwagenbewo ners op onaanvaardbare wijze doorkruist, zo meent hij. DEN HAAG De zestienjari ge Kaapverdische Manuela Correia Cabral kan het beste naar haar ouders teruggaan. Het is ook niet juist haar op eigen gelegenheid naar een an der land te laten vertrekken. Met dit oordeel heeft de presi dent van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw, giste ren de eisen van het meisje afgewezen. Staatssecretaris Haars van Justitie kon voorts in redelijkheid tot de beslissing komen Manuela zo spoedig mo gelijk uit te wijzen en naar de Kaapverdische eilanden te ver voeren aldus mr. BlaP'iw. De president van de rechtbank vond in zijn vonnis, dat Manue la weliswaar minderjarig is, maar onafhankelijk van haar ouders in ons land verblijft. Dan moet ze in staat worden gesteld om zelfstandig in kort geding een uitspraak te krij gen, aldus mr. Blaauw. De Chileense mevrouw Peres- Correra krijgt in ons land als nog politiek asiel. Staatssecre taris Haars van justitie heeft hiertoe op humanitaire grond en besloten. Mevr. Perez woont sinds februari 1977 in Neder land (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het idee van PvdA-Tweede Kamerlid Jaap van der Doef, om een landelijke of regionale openbaar vervoerkaart in te voeren, die voor alle vormen van openbaar vervoer geldig is, zal niet worden uitgevoerd. Dit heeft minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) gisteren de Tweede Kamer laten weten. De minister is tot zijn besluit gekomen, omdat na een jaar van experimenteren met de openbaar vervoerkaart (tussen 1 juli 1975 en 1 juli 1976) is gebleken dat de animo voor zo'n kaart gering is en dat algemene invoering van de kaart de tekorten van hel openbaar vervoer alleen maar zouden doen toenemen. Samen met de Spoorwegen zal het ministerie van Verkeer en Waterstaai nu onderzoeken of er toch niet een andee vorm voor een openbaar vervoerkaart kan worden gevonden. De prijs daarvar zal dan zodanig moeten zijn, dat de tekorten van het openbaai vervoer niet al te sterk toenemen. (Van een onzer ver slaggevers) AMSTERDAM Het briefverkeer mag dan volgens de verslagen van de PTT afnemen, ge middeld gebruikt de Nederlander toch altijd nog 275 enveloppen per jaar. Dat valt af te leiden uit cijfers van de enveloppen- fabrikanten, die hebben berekend, dat vorig jaar in Nederland maar liefst 3,8 miljard en veloppen gebruikt zijn. In Nederland 3,8 miljard enveloppen in omloop Vijftien procent van het totaal aantal en veloppen wordt ge bruikt voor particu liere corresponden tie. Maar het groot ste aantal is nodig voor het betalings verkeer, ruim een derde zelfs. Dat de reclame toeneemt blijkt eveneens uit deze gegevens, want van de 3,8 miljard enveloppen, die'vo rig jaar gebruikt zijn, werd dertien procent benut voor reclamedoeleinden. De enveloppenfabri- kanten zijn nogal optimistisch over het verbruik van hun produkt. Zij verwachten name lijk dat de hoeveel heid per jaar zal blijven stijgen en in 1985 op maar liefst 4,5 miljard envelop pen per jaar zal uit komen. Weerbericht van vanmorgen 7 uur vooruitzichten voor zondag: Geen belangrijke veranderingen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor zon dag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min. temp.: omstreeks 10 graden. Max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Een onweersachtig storingsge- bied, waarvan het centrum morgen dicht bij ons land ligt, beïnvloedt het weer bij ons. Zowel zonnige perioden, als ook een lokale regen of on weersbui, vooral in het binnen land bepalen dan het weer beeld. Het genoemde storings- gebied, heeft gisteren in Fran krijk, hoofdzakelijk in het ge bied tussen Parijs en Straats burg voor flinke onweersbuien gezorgd. Door winden van zee werden de middagtempera tu ren in Bretagne niet hoger dan rond 13 graden, in Spanje ko men middagtemperaturen voor Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Gonöve Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Casablanca Istanboel Las Palmas onbew. h. bew. h^bew* zw. bew. onbew. regen gen. be'

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9