iewoners maken plannen verbetering Maredijk OMBUDSMAN' VOOR LEIDS MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF >ALLE GELDZAKEN Keukenhof laat zich zien aan karavaan van gelukkige gehandicapten :en iei-rel de rei Ondersteuningsinstituut in stad en wijk verdelen [NA|AD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 MEI 1978 mm Op mijn omwegen door stad en land kom i k graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen t'egenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Maandag 22 mei wordt het weer een heel bij zondere dag; voor onze nationale tuin die Keu kenhof heet De hof is dan wel al officieel ge sloten en de horden kunnen er niet meer te recht omdat ze anders misschien in de verlep pende kleurenweelde zich teleurgesteld zou den voelen. Het is overi gens met de bloemen en planten daar nog best gesteld, de gekweekte composities liggen er nog prachtig bij en daarom valt er nog veel te genieten. Dat gaat dan maandag gebeuren. Dan opent Keukenhof nog één keer de poort en staat grondgebied en personeel bijna belange loos ter beschikking van een groep mensen die zonder hulp van ande ren alleen maar van een Keukenhof kunnen dro men. Het wordt de vijf de keer, dat de Stichting e lente lijkt definitief 1 ma deur naar een P1^ [eesïzoen te hebben open- ïi afeet. Het werd tijd, zul- aarih we maar zeggen. Dat J Jlnden ook een paard, 'ens!0 en 6011 hondie» 'd gisteren zonder veel its pwegen met elkaar vaiin het dartelen waren gesjslagen om een eerste Br Jeifeestje te vieren. Het Irdps op een stuk weiland i va6enover de MEB, de •urnferine Elektronische ind fed rij ven even buiten sfegstgeest, waar een dofechtpost bij het hek op jJJJi horloge stond te kij- ng »n om te zien of het al jmtinetijd was. |n van onze fotografen, ij- rig en altijd gespitst op het iverwachte aardige of nare moment, zag bij het passeren het vrolijke toneeltje in de wei aan, stopte pompend zijn auto en pakte omstandig zijn mate riaal. Natuurlijk was hij te laat om de dartelheden van het drietal op de plaat vast te leggen; hij maakte nu een snapshot van de gelegenheids- makkers1 terwijl ze hem van achter het prikkeldraad, ge stoord in hun spel, venijnig aankeken. Nadien leverde onze fotoman wel enig begeesterd commen taar, dat net zo speels was - dacht ik - als wat hij gezien had maar niet te grazen had kunnen nemen vanwege het feit dat hij meer op poseren is ingesteld. Hij signaleerde niettegenstaande "een loeien de koe, een ros in renpaard houding en een klein pest- hondje of een soort buldogje, die met elkaar aan het spelen waren. De hond stond het paard op stang te jagen en kreeg nu en dan een stevige lik van de knol. En die koe er achteraan, als een op hol ge slagen olifant Die had verder niet veel in te brengen vanzelf, als koe, tegen zoveel lichtvoe tigheid. Nadien stonden ze dreigend naar m'n camera te kijken. Naast elkaar". Het is eindelijk lente. Met een kans op onweer. Opmerkelijke (persoonlijke) bijkomstigheid, die nauwelijks terzake doet. maar die ik even wil vermelden omdat ik een jaar geleden hetzelfde heb meegemaakt: ik kan, van ach ter mijn schrijfmachine, door het raam niet meer zien wat m'n achterburen aan het uit spoken zijn. Ik weet waarlijk niet of ze zitten te klaverjas sen, of dat de andijvie op tafel staat. Want mijn populieren in de tuin dragen alweer een dicht bladerscherm en staan ach en wee in de wind te schudden. zwaar gehandicapten heeft uitgenodigd om een dag haar gast te zijn. „De Zonnebloem" zorgt ei weer voor, dat van heinde en verre, van Haarlem tot Leider dorp (wellicht wordt volgend jaar de Rijnstreek bij dit ge beuren betrokken), bijna 150 mensen die niet meer de vrije beschikking over hun ledema ten hebben naar een lente- sprookje kunnen komen kij ken. Ik sprak hierover met de heer B. M. C. van der Meer, een Hillegommer die als vice- voorzitter van de regionale Zonnebloem optreedt, maar in deze dagen nog meer als inspi rerend organisator van Keu kenhof Gehandicaptendag. Zijn vrouw staat hem daarin trouw bij, evenals een aantal medewerkers. Het is eigenlijk niet zozeer uit een gevoel van trouw dat dit werk gedaan wordt, het is veel meer een gedrevenheid die naar lichaam gezonden beweegt dit werk te doen, vooral omdat ze zelf we ten wat invaliditeit betekent. Van der Meer: „zelf ben ik nu meer dan tien jaar arbeidson geschikt. maar ik kan nog alle kanten uit. Dan moet je na gaan, dat we hier met de zwaarste gevallen van gehandi capt zijn te maken hebben. Er is bijvoorbeeld een vrouw bij die in 28 jaar niet van haar bed is afgekomen. Kijk, voor deze mensen kunnen we één dag iets heel aparts doen. Dat vergt een hele inzet van een groepje, maar er is nou werkelijk nie mand die daaronder uit zou willen". Keukenhof doet al veel voor invaliden en zieken; zo worden de prijzen aangepast en reduc ties verleend en dagelijks zag je wel van die „uitzonderlijke" groepen langs de bloementen toonstelling dwalen, al die schoonheid van de natuur in zich opnemend. Nu komen mannen, vrouwen en kinderen aan de beurt die anders met geen mogelijkheid „normaal" aan zo'n stukje menselijk geluk zouden toekomen. Een paar zijn er bij die niet verder zullen komen dan het voorportaal van al deze weldoende geneugten, gehandicapten die de buiten lucht niet in mogen en in het restaurant op hun bed moeten blijven en zo naar buiten mo gen kijken. Voor dezen is dat al heel wat. De overigen wor den op hun bedden of in hun rolstoelen de paden op, de la nen in gereden en ze kunnen de vogels horen en zien en even stilstaan bij een watervalletje. Dat is machtig, zoiets. Om tien uur maandagmorgen begint het feest Groots aange pakt deze keer: rond de 60 bedden en 75 rolstoelen gaan de karavaan vormen. Voor zover De Zonnebloem niet zelf B. M. C. van der Meer, vice-voorzitter van de regionale Zonnebloem. voor het vervoer kan zorgen, zullen militairen van de Ge neeskundige Troepen uit Steenwijkerwold deze taak „bij wijze van oefening" overne men. Een prima oplossing van een nijpend probleem. Vorig jaar waren er drie verpleeg sters, volgende week maandag zullen het er zevenentwintig zijn, twee artsen bevinden zich ook in de staf. Zowat 180 men sen zijn ingeschakeld om de gasten te rijden over het ter rein. Men wordt ontvangen in het restaurant met koffie en een saucijzebroodje en rond het middaguur wordt burge meester Berends van Lisse, te vens voorzitter van de Keuken hof, verwacht. Hij zou tenmin ste komen, heeft hij laten we ten. Wat ook verwacht mag worden is mooi weer, immers in de afgelopen jaren is deze dag nog niet door regen bedorven. De weergoden dienen dus met de ze traditie rekening te houden. Na de eerste rondrit volgen in het Theehuis een borreltje en een nartig hapje. Organisator Van der Meer: „daarna komen de broodjes en wat ze er maar bij mogen hebben. De middag wandeling gaat door een ander deel van het park en door de kassen die weer erg mooi opge vuld zijn. Ook het souvenier- winkeltje wordt maandag voor de gehandicapten opengehou den. Om ongeveer half vier zijn we terug in het restaurant voor thee met cake. Om vier uur vertrekken de eersten dan weer die door de militairen naar huis worden gereden. Het is dan voor velen een tamelijk vermoeiende dag geweest, er zijn er bij die dan al behoorlijk aan rust toe zijn en bij wie de ogen al beginnen toe te vallen. Het is een dag geweest die voor deze mensen voldoende is. Ze gaan met blije gezichten terug, na een paar onvergetelijke uren. Met een corsage van Keu kenhof opgespeld". Zo hoopt men weer op een feest, dat aangericht kan worden dank zij de hulp van mensen met een goed en warm hart. •vini X Enkele bewoners Jde Maredijk en omgeving Jen drie plannen uitge- t om hun buurt aantrek- ter te maken. Morgen, jen de bewoners van 's nds tien tot 's middags 5 ^jhun zegje doen over de len. Daartoe heeft het co- I „Maredijk Groen Vei- stembiljetten in de wijk deeld. Deze kunnen de Jjiners morgen tijdens een i dag in de garage van Vliegenthart aan de 41 ingevuld inleve- JJln de garage is een ten toonstelling van de verschil lende schetsen en plattegrond en ingericht. Tevens is er om twaalf uur de prijsuitreiking van een kindertekenwedstrijd. De winnende tekeningen zijn eveneens op de tentoonstelling te zien. In alle drie de plannen krijgen de straten eenrichtingverkeer. Hiertoe is besloten nadat uit een vorig jaar gehouden ehêjue- te is gebleken dat bijna alle bewoners hiervoor waren. In de plannen zijn niet de Piet Heinstraat, de Marislaan en de Maredijkhofjes opgenomen, omdat deze straten relatief wei nig problemen kennen. Ook de Rijnsburgersingel komt niet in de plannen voor omdat het hier om een doorgangsweg gaat. Plan 1 wordt door de bewoners omschreven als het „knelpun tenplan". Hierin wordt het minst aan de bestaande situatie veranderd. Het plan behelst on dermeer het plaatsen van paal tjes aan het begin van de Mare dijk, en een verkeersdrempel aan het begin van de Maredijk. Het „smalle" gedeelte word voorzien van stoepen. In het plan is een deel van het Schut tersveld achter de Vendelstraat opgenomen om auto's van de buurtbewoners te kunnen par keren. Plan 2 is het zogenaamde „or- de-op-zakenplan". Hierin is een groot aantal parkeervakken in de straten opgenomen, waar door het mogelijk zal blijken te zijn de stoepen vrij te houden voor voetgangers en spelende kinderen. Het parkeren zal wis selend aan de ene kant en aan de andere kant van de straat mogelijk zijn. Plan 3 wordt omschreven als. het „voetganger-heeft-voor rangplan". Dit is het meest ver strekkende plan. Evenals in de twee andere plannen worden de knelpunten in de wijk be schreven. Deze zijn: 1. stoepen op stoeploze stukken, 2. snel heidsbeperking door middel van verkeersdrempels, 3 paal tjes op gevaarlijke punten, 4. een openbare weg door het Schuttersveld, 5. verbetering van het wegdek, 6. verbetering walkant van de „brede" Mare dijk, 7. buurtparkeerplaats, 8. bomen en bakken, 9. eenrich tingverkeer. Tevens worden er voorzieningen getroffen om de voetganger voorrang te geven. Dit tracht men te bereiken door parkeervakken in de Ma redijk aan te brengen. Het ver keer kan op een beperkt ge deelte van het wandelgebied rijden, maar heeft geen voor rang. Er is hierdoor meer ruim te voor loop-, speel-, en zitple- zier. De Maredijk kan worden geplaveid met verschillende soorten en maten tegels, terwijl er tevens ruimte wordt gelaten voor banken, andere straatlan taarns en speelelementen. PPR IN AMENDEMENTEN CULTURELE SECTOR LEIDEN Het ondersteuningsinstituut dat ontstaat na de reorganisatie van de culturele sector moet worden verdeeld in een stedelijk gerichte ondersteuning en een wijkgerichte on dersteuning, dit om te voorkomen dat er een te groot, log lichaam ontstaat. Deze mening is de Leidse raadsfractie van de Politieke Partij Radicalen toegedaan blijkens een aantal amen dementen die door het raadslid Frits van Oos ten op maandag zullen worden ingediend bij de behandeling van het reorganisatievoorstel tijdens de raadsvergadering. Volgens de PPR is twee-deling noodzakelijk om tot een goede decentralisatie te komen. Wijk- planning en stedelijke planning dienen te wor den onderscheiden en in laatste instantie duide lijk op elkaar afgestemd en vastgesteld te wor den. vindt de PPR. „Als wij kiezen voor een ondersteuningsinstituut in een tweedeling per 1 juni 1979 is het erg inconsequent om niet tegelijkertijd de Leidse Jeugd Actie op te heffen. De afbouw van de LJA zal echter verantwoord moeten geschieden en kan niet per 1 oktober 1978 plaatsvinden", vindt de PPR verder. De PPR wil voorts het volgende aan het raadsbesluit toevoegen: het beleid ten aanzien van decentralisatie moet wor den voortgezet; in de sociale planning moet wijk/welzijnsplanning en stedelijke welzijns planning worden onderscheiden en tenslotte moet de staf-afdeling uit de plannen worden geschrapt. De PPR beschouwt de staf-afdeling als en onnodige verzwaring van de top-structuur zolang de reorganisatie zich beperkt tot het sociaal-cultureel werk. ADVERTENTIE .j'uur gemakkelijk, al uw geldzaken H in één hand. Sparen, lenen, beleggen en 'verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Ipaarbank op maar liefst 10 kantoren .waar men u leljnet goede raad en nelle service steeds gs^an dienst is. LEIDSE SPAARBANK mef LEIDEN Vanaf van daag kan iedere onder nemer in het midden- en kleinbedrijf in de Leidse regio met al zijn proble men terecht bij het re gionaal dienstverle ningscentrum voor het kleinbedrijf Zuid-Hol land Midden en Noord (afgekort RDK), een soort ombudsinstelling voor kleine zelfstandi gen. Het dienstverle ningscentrum, het eerste van een reeks van 22 in Nederland, zal voor de kleine ondernemer een belangenbehartiger moe ten zijn en daarnaast moeten gaan fungeren als wegwijzer in het woud van subsidierege lingen, wetten, voor schriften en gemeentelij ke plannen, met name in het kader van de stads vernieuwing. Het eerste regionaal dienstver- leningscentmm van Nederland presenteerde zich gisteren aan de Leidse pers en vandaag worden de eerste „klanten" van het centrum al verwacht Hoewel de officiële goedkeu ringsprocedure nog niet rond is Eerste regionaal dienstverleningscentrum van start en een definitieve huisvesting m Leiden nog niet is gevonden kan iedere kleine ondernemer (gedacht wordt aan een bedrijf tot 10 man personeel) vanaf vandaag al terecht met zijn vragen op een centraal tele foonnummer in Delft (015- 143945 tst. 21), waar voorlopig de hoofdvestiging van het dienstenverleningscentrum is gevestigd. Het RDK voor Midden en Noord Zuid-Holland is voortge komen uit de oude in de crisis jaren opgerichte borgstellings fondsen voor de middenstand. Dit instituut had tot taak te voorzien in de credietbehoefte van de kleinere ondernemers De laatste jaren heeft het sterk aan betekenis ingeboet mede gezien het steeds groter wor dende takenpakket van de ban ken. Maar daarmee waren de problemen van het midden- en kleinbedrijf nog niet opgelost. Integendeel: de kleine onderne mer ziet zich steeds meer ge confronteerd met een steeds in gewikkelder wordende maat schappij met al zijn wetten, voorschriften en regelingen. Er is de laatste jaren een steeds grotere behoefte aan sociale begeleiding van de kleinere on dernemer ontstaan. Dat is inge zien door de voormalige CDA- staatssecretaris van midden standszaden in het kabinet Den Uyl, de heer Th. M. Hazekamp. Hij nam het initiatief om de oude borgstellingsfondsen te laten omvormen tot 22 regiona le dienstverleningscentra voor het midden- en kleinbedrijf. Een evenals bij de komst van het borgstellingsfonds in de crisisjaren, is Leiden ook weer de eerste om met dit centrum van start te gaan. Het eerste RDK is in feite een samengaan van de borgstel lingsfondsen in Gouda, Delft en Leiden. Gezamenlijk krijgen zij één hoofdkantoor in Leiden, waarvoor nog zo'n 100 m2 kan toorruimte ten behoeve van di recteur Molkenboer en zijn staf wordt gezocht. In Delft en Gou da komen twee nevenvestigin gen van het dienstencentrum die beide gehuisvest zullen worden in het plaatselijke kan toor van de Kamer van Koop handel. Een overkoepelend en coördinerend orgaan voor alle 22 dienstencentra die Neder land zal krijgen is gevestigd in Amsterdam. Volgens de voorlopig voorzitter van het RDK-bestuur voor Gouda, Leiden en Delft, de Goudse wethouder van sociale zaken P. Binee, zal de belang rijkste taak van het kersverse dienstencentrum worden het intermediair zijn tussen mid; den- en kleinbedrijf en de ver schillende overheidsinstanties. De credietverlenende taak van de oude borgstellingsfondsen wordt eigenlijk omgevormd tot een sociale voorlichting en be langenbehartiging. „We zullen niet alleen passieve hulp verle nen, maar ook actieve hulp", aldus de heer Binee. Dat betekent onder meer dat het eerste dienstencentrum zich al heeft aangemeld bij alle gemeenten in hun werkrayon als gesprekspartner in zaken die de stadsvernieuwing betref fen. Ook wil men worden inge schakeld in het overleg en de inspraak bij zaken als het ont wikkelen van een verkeerscir culatieplan en het uitvoeren van allerlei openbare werken. Daarbij zal het centrum zich eerder als een overleg- en ge sprekspartner opstellen dan als eei. actie- of pressiegroep, maar men zal niet nalaten de overheid te wijzen op mogelij ke leemtes en problemen voor de kleine ondernemer", zo ver klaarde voorzitter Binee. Voorts krijgt het eerste RDK (met 7 werknemers en straks zo'n 10.000 potentiële „klan- teh") de taak rapporten uit te brengen over credietaanvragen inzake de rijksgroepsregelin gen voor zelfstandigen, en om trent zaken als bedrijfssane- ring. Men wil ook ondernemers gaan opvangen die in de. knel dreigen te komen door de stadsvernieuwing. Tenslotte is een belangrijke taak het geven van voorlichting over alle rege lingen betreffende het kleinbe drijf. De kosten van het centrum worden gedragen door het mi nisterie van economische za ken. Voor 10% zullen de ge meenten uit het werkgebied van het centrum de kosten bek ken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5