•umping chemische produkten ost-Europa drukt op DSM SCoersniveau kon Opgekrikt worden Philips ontwikkelt revolutionaire draaitafel Amsterdam krijgt centrum wereldhandel BEURSOVERZICHT Bedrijfsnieuws MF: Beslissing over {organisatie nu bij minister Jaren '80 wordt moeilijke tijd JANCIEN LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 19 MEI 1978 PAGINA 15 Van een onzer redacteuren JRLEN De toevloed van chemische basispro- 80 Oost-Europa en het Midden-Oosten op de >00 teuropese markt heeft de resultaten van het \50 1-concern in het afgelopen jaar sterk gedrukt. 7,60f worden geconfronteerd met dumpingprijzen [•22 X we weinig tegen kunnen doen. Wij hebben dan >50 °P diverse markten voor chemische produkten 4 30f pgrijke prijsconcessies moeten doen, vooral op 1,00e gebied van de kunststoffen en van de grondstof- '.00 voor garens en vezels". Dit verklaarde drs. W. Bogers, voorzitter van de Raad van Bestuur het DSM-concern tijdens een toelichting op het -Verslag van deze Nederlandse chemische reus. I de importen uitOost-Europa heeft de hier tcerende industrie met veel verweer, omdat de ■ffende produkten, voornamelijk bulkprodukten, bijvoorbeeld ammoniak en methanol, in veel len niet tegen commerciële prijzen worden aan- len, maar gefactureerd worden als tegenwaarde in het Westen betrokken goederen en diensten. Itellige indruk bij de chemische concerns in het bn is dat Oost-Europa grotere waarde hecht aan verwerven van harde Westerse valuta dan aan het rendabel houden van de eigen exporterende industrie. En wat de produktie in het Midden-Oosten betreft; men is daar druk bezig uit de revenuen die het oliebezit oplevert een eigen petrochemische basische- mie op te zetten, die met de grondstoffen dicht bij huis en vanwege de technologische geavanceerdheid van het apparaat, kan werken met een relatief zo lage kostprijs dat zij de Europese industrie in haar export verdringt en zelfs hier in eigen huis concurren tie aandoen. Andere factoren die, naar de mening van de heer Bogers, de resultaten van DSM negatief beïnvloed hebben zijn de harde gulden en het relatief hoge niveau van de arbeidskosten en van de op sommige werkgebieden hoge grondstof- en energie kosten. „Hierdoor werd DSM geraakt in de concur rentiekracht. Als wij ten aanzien van de loonkosten in ons land de zaken niet ordenen, en niet komen tot een beheersing van de lonen en collectieve uitga ven, dan zullen tal van bedrijven rake klappen krij gen. Wij als DSM zullen het wel redden, daar wij door onze eigen bedrijven in het buitenland de nega tieve resultaten van hier enigszins kunnen compense ren, maar andere ondernemingen zullen er onder doorgaan," waarschuwde de heer Bogers. Overigens is de gang van zaken bij DSM vorig jaar teleurstellend geweest. Het resultaat bleef achter bij de verwachtingen. De omzet lag in 1977 voor het eerst boven de 10 miljard. De stijging bedroeg 9 procent; dit is een lager percentage dan DSM de afgelopen jaren gewend was en ook minder dan noodzakelijk is om de toename van de kosten op te vangen. Het bedrijfsresultaat groot 102,5 min. was minder dan de helft van dat in het voorafgaande jaar. De netto winst na inflatiecorrectie bedroeg 50 min., hetgeen 7 min. minder is dan in 1976. Dit jaar zal ongeveer een miljard worden geïnvesteerd, waarvan een derde deel in het buitenland. Voor de komende jaren ziet het er naar de mening van DSM-topman Bogers er niet best uit. Voor 1978 en 1979 worden resultaten verwacht die zeker lager zullen zijn dan die van 1977. Voor 1979 wordt zelfs rekening gehouden met de mogelijkheid van enig verlies, als de grote investeringen uit voorgaande jaren alle in exploitatie beginnen mee te draaien. Er is een schrale troost voor DSM: qua omzet-ontwikke- ling en winstcapaciteit deed dit concern het in het koor van Europese ondernemingen in 1977 nog niet eens zo gek. Drs. W. A. J. Bogers. jaar verliezen. ECHT De Raad van Bestuur van VMF l dat het woord over de op stapel staande ranisatie binnen dit bedrijöf nu is aan mni- sr Van Aardenne (Economische Zaken). zal eerst, op korte termijn, een reorgani- iplan indienen voor de herstructurering Be scheepswerven en de zware metaal. Dit zal worden voorzien van de bezwaren van rakbonden, die het woensdag niet eens len worden met VMF over de inhoud van {organisatieplannen. ndustriebonden NVV en NKV zijn het vol- it oneens met de omvang en het tempo rin de reorganisatie volgens VMF zou moe- reschieden, hoewel zij de noodzaak van die ganisatie inzien. VMF wil bijna 1800 plaat sen laten verdwijnen, aldus de bonden, maar dat is naar onze mening een conclusie op grond van te sombere verwachtingen. De bonden zijn vast van plan vast te houden aan het uitgangs punt, dat er bij VMF geen gedwongen ontslagen mogen vallen. De overheid wil in het kader van de herstructu rering bij VMF dit bedrijf steunen met een bedrag van 235 miljoen gulden. Daarvoor moet VMF echter een reorganisatieplan indienen. Mi nister Van Aardenne krijgt, nu de bonden en VMF het oneens zijn, een verdeeld advies uitge bracht. De bonden vinden dat de minister met overtuigende argumenten moet komen, willen zij akkoord gaan met een voor hen afwijkend standpunt 10,00 tterdam De week na isteren is niet slecht voor Damrak geweest. Het be- dinsdag al direct goed met willige stemming, een dui- jk vervolg op de verbete die vorige week vrijdag Ite. Woensdag was het op laats rust waarna donder- een kleine afbrokkeling Be. Het resultaat was dat algemene koersniveau, ge in door het ANP-indexcij- linsdag op 89,5 belandde, ma donderdag een cijfer 89,4 bereikt kon worden, het indexcijfer van dins- iverd het hoogste punt van lar bereikt. Een duidelijke etering in betrekkelijk i tijd tegenover het laag- nt van 85,6 op 3 april. I kunnen we niet zeggen Je vaart er nu in zit. het [allemaal nog met horten toten. Het is beslist nog to dat het vertrouwen van indeelhouders is terugge- van een algemene koop- ras dan ook beslist nog sprake. Nog te vaak It een koersstijging door iemingen afgeremd, grote struikelblok is na- ijk dat de economie wan- ilijft, dat een herstel zich iteeds niet aftekent. Wel is instig dat het op het so- front rustig blijft waar- Ihet geleidelijk aan afslui ten CAO's voor grote be stakken natuurlijk niet |nd is. In hoeverre die rust I dan wel schijn is,* zullen fellicht merken als de afge- kte vermogensaanwasde- in parlementaire behande- komt, terwijl ook de ko- pe wet op de onderne- jsraden nog een steen des itoots kan worden. 'toch het koersniveau kon len opgetrokken moeten lan ook aan andere krach- toeschrijven. In de eerste is de verbeterde houding 'all Street een steun voor ursklimaat. Het Dow Jo- [emiddelde voor de ïndus- |andelen was afgelopen isdag opgelopen tot 858 te- 834 vorige week donder- Gezien het laagtepunt van [op 28 februari heeft zich pall Street in amper drie Inden een opmerkelijk her- i voltrokken, waar onze b jaloers op zou kunnen stijging van het koersni- 1 in New York ging de af- >en week gepaard met een j sterker wordende dollar. I dat dit nu veel invloed op internationale fondsen iefende, maar voor het dimaat is het natuurlijk r dat zowel Wall Street als dollar verbetert dan dat er [tegengestelde ontwikkeling derde plaats ging er In van een aantal bedrijfs- Ichten uit. De cijfers over 1 zijn nu wel voor het me- peel van de ondernemingen tend. We zitten nu in de fase de jaarvergaderingen, waarop nadere informatie over de gang van zaken in het lo pende jaar wordt gegeven. En die informatie blijkt in no gal wat gevallen gunstig te zijn. Zo noteerdeh wij eind vorige week en in de eerste helft van deze week dat Ennia (verzeke ringen), Hollands Beton Groep, Amsterdamse Rijtuigmaat schappij, Cindu (chemie) en Wegener dit jaar betere resul taten dan vorig jaar verwach ten en dat Unikap (fietsen) en Hagemeijer (internationale handel) een op zijn minst ge lijkblijvend resultaat verwach- In de scheepvaarthoek zakte KNSM en Nederlandse Lloyd nog 3,50 resp. 4,50 naar beneden, maar Van Ommeren kon 1,50 aantrekken tot 126,50. Hiermee ligt de koers alweer 16,50 hoger dan eind april. En toch moest het bedrijf deze week meedelen dat het dit jaar niet veel beter zal gaan dan vorig jaar, toen de winst van 11,4 tot 2,2 miljoen gulden daalde. Weinig verandering ook bij de banken en de verzekerings maatschappijen, hoewel assu rantiemaatschappij Rotterdam ten. Vertrouwen in de toekomst spraken Metaverpa (verpak kingsmachines) en Ford uit. Teleurstellend was alleen het nieuws van Emba (verpak kingsindustrie), Scheepvaar tonderneming Van Ommeren en Schuitema (levensmiddelen groothandel) en Unilever. Laatstgenoemde maakte be kend dat de winst in het eerste kwartaal met 12 procent ten opzichte van het eerste kwar taal van 1977 tot 190 miljoen gulden was gezakt. In belang rijke mate was dit te wijten aan de zwakke vraag in Euro pa naar artikelen voor huis houdelijk gebruik en naar in dustriële producten. De koers van Unilever zakte eerst op het nieuws, maar later volgde toch een licht herstel. Het werd don derdag 111,40 maar hier was het dividend van 5,16 vanaf. Vorige week donderdag was het 114,60. Koninklijke Shell heeft in het eerste kwartaal een iets beter resultaat bereikt dan in het voorafgaande vierde kwartaal. Maar uit de cijfers blijkt dat helemaal niet. Op grond van Amerikaanse voorschriften omtrent valuta-omrekening werd het resultaat van 286 mil joen pond sterling tot 6 miljoen pond sterling teruggebracht. Het bedrijfsresultaat wordt hier dus volkomen door verte kend. Donderdag reageerde de beurs met een verlies van twee gulden tot 127,50. Dat was zestig cent lager dan een week geleden. De overige internatio nale fondsen veranderden na genoeg niet van koers. De topper van de week was KLM. De verwachting dat de binnenkort bekend te maken jaarcijfers goed zullen zijn en dat er een dividend uit de bus zal komen, voorts de verbete ring van de beladingsgraad in de eerste maand (april) van het nieuwe boekjaar en de sterke koersstijging in New York joe gen de koers in Amsterdam op tot 179,- op donderdag. Een week geleden was die koers nog 146. en Ennia toch wel een paar gulden kwijtraakten. Bij de uit gevers waren er daarentegen wel koerswinsten: ICU 4,-, Kluwer bijna vier gulden en Nederlandse Dagblad Unie dertien gulden. Wegener bleef op 72,- staan, maar hier was afgelopen donderdag wel het dividend van af. In de overige soorten zat er ook weinig of geen beweging in de koersen: de aannemings maatschappijen, de zware in dustrie, de internationale han delsondernemingen, de textie londernemingen, de papierbe- drijven, en de chemisch-farma- ceutische fondsen. Tot slot nog twee uitschieters. Cindu (chemisch bedrijf) maakte bekend dat er dit jaar weer winstmogelijkheden zijn waardoor de koers bijna vijf gulden kon oplopen tot 33,50. Fokker daarentegen zakte van 27,- tot iets beneden de 24,- op berichten, dat het gevaar niet denkbeeldig is dat het Ne derlandse bedrijf bij een fusie tussen de Duitse zusteronder neming VFW en Messersch- midt tussen wal en schip zou kunnen vallen. De obligatiemarkt blijft weife len met een opvallende tendens tot koersdaling. Hieruit zou met wat goede wil een neiging tot rentestijging afgelezen kun nen worden. Helemaal duide lijk is het niet of we deze kant opgaan. Wel ziet het er naar uit dat aan een verdere renteda ling thans een eind is gekomen. Het keerpunt kwam met de mislukking enkele weken gele den van de 6 3/4 procent staat slening, het teken aan de wand dat beleggers zo'n rentepercen tage te laag vinden. Symptoma tisch voor de marktverhoudin gen is ook dat de grote hypo theekbanken deze week de uit gifte van de 7 1/2 procents pandbrieven hebben hervat en dat de afgiftekoers van de 7 1/4 procent pandbrieven van 99,5 tot 99 is verlaagd. DEN HAAG in het begin van de jaren tachtig komt er een draaitafel op de markt die volkomen verschilt van de be staande. De geluidskwaliteit van het apparaat is aanzien lijk beter dan wat tegenwoor dig kan worden beluisterd. Het systeem is ontwikkeld door Philips. De muziek wordt bij het opne men van een plaat omgevormd tot mathematische digitale in formatie. Deze wordt in een zeer hoge dichtheid opgeslagen in de plaat. In de arm van de draaitafel is een laser gemon teerd, die de digitale informatie afleest. Omdat de arm op geen enkele wijze de plaat raakt, blijft deze veel langer goed dan de bestaande. De plaat is overigens terugge bracht tot een schijf met een diameter van 110 millimeter. Toch kan er in genoeg infor matie worden opgeslagen voor een vol uur stereomuziek. Over de plaat komt een bescherm laag, die de levensduur ver lengt. Stofjes, kleine krasjes, en vingerafdrukken hebben geen invloed op de geluidskwa- liteit omdat de laser er als het ware doorheen leest. Een aardige bijkomstigheid is dat de plaat geprogrammeerd kan worden afgespeeld, waar bij bijvoorbeeld eerst het laat ste en dan het eerste nummer ten gehore wordt gebracht. De draaitafel kan worden aan gesloten op elke bestaande ver sterker waardoor geen grote nieuwe investeringen nodig zijn voor de aanschaf van het apparaat. Volgens een zegsman van Philips zal de draaitafel wat prijs betreft terechtkomen in de huidige klasse van tussen de 400 en 450 gulden. AMSTERDAM Amsterdam krijgt nu toch een wereldhan delscentrum. De plannen daar voor bestaan al geruime tijd, maar thans verwacht men over een jaar met de bouw te kunnen beginnen op een al ja ren daarvoor gereserveerd ter rein aan de Prinses Irenestraat in Amstefdam-Buitenveldert. De bouwtijd wordt geschat op twee en een half jaar. Dit heeft voorzitter E. G. Stijkel van de Stichting World Trade Centre Amsterdam meege deeld. Het algemeen burgerlijk pen sioenfonds, de Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank en Blauwhoed (dochter van Pak hoed Holding NV) zullen het gebouw met een bruikbare op pervlakte van vijftigduizend vierkante meter gezamenlijk fi nancieren en exploiteren. De stichtingskosten worden ge raamd op 190 miljoen gulden. Elk van de financiële instellin gen draagt een derde bij. De gemeente zal de grond in erf pacht geven. In het centrum zullen ongeveer drieduizend mensen werk kun nen vinden. Verwacht wordt dat de invloed op de arbeids markt door het uitstralingsef fect groter zal zijn. Het gebouw komt nabij het in aanbouw zijnde NS-station Amsterdam- Zuid van de Schiphollijn en ook in de buurt van de Ring weg om Amsterdam. DIRECTEUR PLANBUREAU: Van een onzer redacteuren BREDA Volgens prof. dr. C. R. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau zitten we met z'n allen in de klem. „De economie zit in de klem van de hoge waarde van de gulden. De overheid zit in de klem bij gebrek aan manoeuvreerruimte. Het bedrijfsleven zit in de klem door de sinds jaren hoge kosten en gebrek aan afzetmogelijkheden. Bij gebrek aan auto matische tegenkrachten is wijziging van bin nenlands beleid een eis. Daarbij zal men zich moeten bedienen yan instrumenten, die de eco nomie vooral op langere termijn beter doen functioneren". Want de jaren '80 zullen moeilijk worden, zo maakte de heer Van den Beid duidelijk in een toespraak tijdens het congres van Jong Manage ment NCW, jonge christelijke ondernemers. In die jaren zal de beroepsbevolking namelijk sterk toenemen. Er zullen hogere aanbodoverschotten van hoogopgeleiden ontstaan. Er zal een sterk accent liggen op investeringen ter vervanging van thans aanwezige produktiemiddelen en dus minder op nieuwe vestigingen. Onze betalings balans wordt zwaar belast vanwege daling van de aardgasproduktie, de daarmee benodigde energie-invoer en de omvangrijke hulp aan nieu we E.G.-landen. „Inspelen op deze problematiek wordt, zeker met het beeld van wat zich momen teel in de industriële ontwikkeling aftekent, wel een bijzonder zware opgave". Als belangrijkste instrumenten om de economie op langere termijn op te peppen noemde prof. Van den Beid vergroting van de mobiliteit op de arbeidsmarkt, die thans veel te wezen over laat; onderwijs en omscholing, maar ook bepaal de geldprikkels, zijn daarbij hulpmiddelen. Voorts zal het beleid van individuele steunverle ning moeten worden omgebogen in de richting van het op gang brengen van nieuwe activitei ten. Investeringen in milieubescherming, ener giebesparing en de regio zullen extra gepre mieerd moeten worden. De stijging van de collectieve uitgaven dient te worden afgeremd. En, als zeer essentieel element, het beleid moet gericht zijn op loonkostenmatiging, niet via een centraal geleide loonpolitiek maar via overleg tussen werkgevers, werknemers en overheid. In een loskoppeling van de gulden van de Duitse mark ziet de directeur van het Centraal Planbu reau geen heil. Deze geeft een opwaartse druk op de lonen en de prijzen. Internationaal is Nederland alleen gebaat bij een betere interna tionale coördinatie van de economische politiek. ABN leent Suriname 50 min. PARAMARIBO De Suri naamse minister van finan ciën, L. E. Goede, heeft beslo ten een lening van 50 miljoen gulden af te sluiten bij de Algemene Bank Nederland voor de afbouw van de spoor lijn in West-Suriname. De le ning heeft een looptijd van twintig jaar, waarvan de eer ste vijf jaren aflossingsvrij zijn. De terugbetaling zal ge beuren in dertig gelijke half jaarlijkse aflossingen te begin nen eind 1983. De rente bedraagt 7 1/4 procent per jaar en zal halfjaarlijks worden voldaan, de lening van 50 miljoen gulden is ongeveer een kwart van de totale bouw kosten van de bauxietspoorlijn. Het resterende bedrag wordt gefinancierd met Nederlandse ontwikkelingsgelden. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe spoorlijn volgend jaar in ge bruik wordt genomen. De ver binding gaat lopen van het Bakhuisgebergte, waar bauxiet gewonnen wordt, naar Apoera aan de Corantijn rivier. BEDRIJFSNIEUWS Hoechst Holland Het che misch concern Hoechst Hol land heeft het personeelsbe stand in de Europese vestigin gen in 1977 met 4000 vermin derd. Hoewel de exacte cijfers nog niet bekend zijn, is het duidelijk dat de geringe winst over 1976 in 1977 is omgeslagen in verlies. De afvloeiing van personeelsle den vond voor het grootste deel plaats in de vestiging in West- Duitsland. Bij de Nederlandse vestiging in Vlissingen is het aantal personeelsleden de afge lopen maanden teruggelopen van 1109 naar 1034.^ Uiteinde lijk moet het personeelsbe stand in deze vestiging op 910 man komen. Koers KLM verder omhoog AMSTERDAM Op de Am sterdamse effectenbeurs is donderdag de notering van de aandelen KLM verder naar bo ven gegaan. Amerikaanse vraag naar die aandelen en het bericht dat in april de bela- •dingsgraad verder is gestegen hadden tot gevolg dat de note ring bij de start van de handel op een nieuw hoogtepunt kwam te liggen. De eerste af faires werden gedaan op 168.50 hetgeen ten opzichte van woensdagmiddag een winst betekende van 7.50. De omzet werd opnieuw vrij groot genoemd. Van de internationa le aandelen gaf Kon. Olie een zwakke stemming te zien en als gevolg van dè daling van de uitkomst in de eerste drie maanden van dit jaar ging de koers begin beurs met ruim 2 achteruit tot 127.50. Aandelen Unilever werden donderdag voor het eerst mi nus 5.16 slotdividend in con tanten verhandeld en daarmee rekening houdend ging de koers met krap 2 naar boven tot 112. Hoogovens verloor 70 cent op 32.10 en de notering van Philips ging met 20 cent omlaag tot 24.20. Akzo was een dubbeltje lager op 28.40 De bankaandelen lagen prijs houdend in de markt en aande len Nat. Nederlanden werden 30 cent hoger ingezet op 111.30. Aandelen Heineken moesten als gevolg van de wat tegenvallende uitkomsten over de eerste zes maanden van het lopende boekjaar nog 2.50 te rug tot 300 en aandelen Deli Mij verloren begin beurs 50 cent op 121.50. In de scheep vaartsector was de stemming verdeeld. Van Ommeren ver loor ruim een gulden op 23.50, terwijl Nedlloyd 70 cent naar boven ging tot 81.50 en aandelen KNSM 50 cent hoger van start gingen op 82.50. De obligatiemarkt was begin beurs onveranderd tot wat hoger. Gedurende de beurs was er grote belangstelling voor de aandelen KLM en werden flin ke omzetten geboekt. Tegen het slot van de beurs werden trans acties gedaan op circa 180, waarmee de koers per saldo met krap 20 naar boven ging. Van de scheepvaartaandelen trok de koers van Van Omme ren aan tot 127.50, hetgeen een opleving betekende van bijna 3 en ook de koers van de aandelen Nedlloyd ging tij dens de handel wat naar bo ven. Aandelen Kon. Olie lagen tegen het slot van de beurs 2 lager in de markt op 127,60 en aandelen Unilever gingen ruim 1 naar boven tot 111,40. Philips moest 0.30 achteruit naar 24,20 en aan delen Hoogovens verloren 0,40 op 32,40. De notering van Akzo ging met 0,20 naar beneden tot 28,30. In de loka le sector van de beurs moesten aantal noteringen wat terug. Zwak in de markt lagen o.m. de aandelen Van Beek en op 65 werd een verlies geleden van 4. Aandelen Wyers moes ten 3 van de winst van woensdag prijsgeven op 62 en de koers van Bols zakte 1,30 in tot 68,20. De koers van de aandelen VNU ging met 2 omlaag tot precies 100. Aandelen Wereldhave waren 1,50 lager op 125. Audet was nog 4 in reactie op 533 en aandelen Van Gel der werden 1,10 lager afge daan op 35,70. De koers van de aandelen Stad Rotterdam ging met 2,90 naar beneden tot 102,10 en aandelen Borsu- my-Wehry moesten 2,50 terug tot 162. Aandelen Elsevier boekten een stijging van 2,50 op 269,50 en de koers van Orenstein en Koppel steeg 4 tot 250. Aandelen Ballast-Nedam boek ten een vooruitgang vAn 2 op 107,50. INCOURANTE FONDSEN Alan hen (eert.) 75 12 Belg. F Ine Waard. 15 15.40 Curasao (Mijnmij.) "go 63.00 Enraf Nonius 1fin 160 Fr -Gr H 20% 55^ 53 75 Grontmij qq 75 Holl. Sea Search 7 70 7.50 Immofund 1962 4 500 1500 Kon. Maastr. Z.wit oen 330 Van Mefle 55 Merwedijk 115 Nat. Borg 25.% 270 Nat. Grondbezit 140 Nat Grondbezit 100 450 Prins Dokkum 80 Ruys Beleggingen 185 VAT 18.30 Viba 395 BUITENLANDS GELD (Prijs in guldens) Amerikaanse dollar 2.22- 2,32 Engelse pond 4,02- 4.32 Belgische fr. (100) 6,70- 7,00 Duitse mark (100) 105.50-108.50 Ital. lire (10.000) 25.00- 28.00 Portugese esc (100) 4.45- 5.95 Canadese dollar 2.01- 2,11 Franse fr (100) 47.25- 50.25 Zwitserse fr. (100) 113.25-116.25 Zweedse kroon (100) 47.00- 50.00 Noorse kroon (100) 40,00- 43.00 Deense kroon (100) 38.50- 41.50 Oostenr sch (100) 14.75- 15.05 Spaanse pes. (100) 2.66- 2,96 Griekse drachme (100) 5.55- 6.80 Finse mark (100) 51,75- 54.75 Joegosl dinar (100) 11.00- 13.25| BEURS VAN NEW YORK AFC Ind. All. Chem. Am. Brands Am. Can. Am. Motors ATT Asarco Bethl. Steel Boeing Can. Pac. Chrysler Citicorp Cons. Edison Du Pont Eastm Kodak Ford Gen. Electric Gen Motors Goodyear III Central IBM Kennecott KLM Mc.D. Douglas Mobil 32 7/8 33 5/8 42 1/4 41 7/8 49 7/8 50 40 3/4 40 3/4 4 7/8 4 3/4 621/2 62 1/2 24 5/8 47 1/2 17 1/4 11 3/4 26 1/8 24 7/8 48 17 3/8 11 3/4 25 7/8 21 7/8 116 3/8 115 54 3/4 53 3/8 48 1/4 47 5/8 501/2 50 1/4 54 1/8 53 1/8 63 1/8 62 17 3/8 17 1/4 25 1/4 25 1/8 266 3/8 264 1/2 33 7/8 RCA Rep Steel Royal Dutch S. Fè Shell Oil South. Pac. St, Brands Stud. Worth Uniroyal Un Brands Unilever Un. Corp. Un. Techn. U.S. Steel Westinghouse Woolworth 28 5/8 28 1/8 26 1/2 26 3/4 56 7/8 56 3/8 37 1/4 25 1/8 34 1/4 331/4 37 1/4 24 3/4 34 1/4 33 7/8 26 7/8 64 5/8 24 7/8 7 7/8 251/8 7 7/8 9 1/2 50 3/8 51 45 1/8 43 3/4 29 7/8 29 7/8 21 1/4 21 3/8 20 3/8 20 3/8 17 7/8 31 3/4 23 3/8 72 3/4 34 3/8 18 1/2 31 3/8 23 1/2 77 3/8 33 1/8 DOW JONES INDEX Industrie 850 92 7 45 Sporen 230.91 0.34 Nutsbedr 104.09 0.03 Omzet: 29212—1.53 Wegener In het eerste kwar taal van dit jaar is de winst na belastingen bij Wegener's cou rantenconcern met ruim 30 procent gestegen in vergelij king met dezelfde periode van 1977. De omzet steeg met ruim 16 procent. De resultaten van het eerste kwartaal hebben er toe geleid dat de aanvankelijke winstraming voor geheel 1978 in opwaardse richting kon wor den bijgesteld. De verwachte stijging van het concern-resul taat dit jaar zal niet 15 maar tenminste 20 procent zijn. Voor latere jaren rekent Wegener op een groei van 10 a 15 procent. Riva Gezien de start van het nieuwe jaar en de vooruitzich ten meent de Raad van Be stuur van Riva NV (automo bielbedrijven) in Amsterdam voor 1978 zeker eenzelfde re sultaat te mogen verwachten als over 1977. Toen bedroeg het nettoresultaat 3,8 min. De omzet steeg met 17 pet van 234 tot 274 min. De autoverkopen in Nederland bereikten een uitzonderlijk hoog peil, meer dan 550.000 nieuwe personenwagens wer den verkocht. In totaal steeg het door Riva verkochte aantal nieuwe wagens met circa 4 pet. De vooruitzichten voor 1978 wijzen in dezelfde richting. Schuitema Het bestuur van Schuitema in Amersfoort (groot- en detailhandel in le vensmiddelen) acht de kans op een lager concernresultaat over 1978 aanwezig. Thans bestaat niet de indruk dat daardoor het dividendniveau voor 1978 verlaagd zou moeten worden. Medio augustus zal een volgen de tussentijdse mededeling over de resultaten volgen. Het bestuur heeft dit medege deeld in de in Utrecht gehou den jaarvergaderingen in aan vulling op de vooruitzichten voor dit jaar opgenomen in het jaarverslag over 1977. De conernomzetten over de eerste vier maanden van 1978 lagen op een niveau van ruim 25 pet boven de cijfers van dezelfde periode van 1977. de resultaten over de eerste maan den van 1978 blijven echter achter bij die van 1977. KATWUK. Groenten. 18 mei. Andijvie 64-74 Bospeen p.b. II 163. Waspeer. p.kst. 370-770; All 320-580: BI 830-1290; BH 370; Cl 630-750; Cll 260-420 Prei p.kg. 44-72 Selderij p.b. 15-20 Peterselie 41. Krulpeterselie p.b. 67-86 Bloemkool 8 I 193; 10 I 123; 10 II 79 Bosuien 26-37 Sla 31 Rabar ber 16-27 Radijs 24-57 Aanvoer 220 ton waspeen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15