Angst voor snelle Hassink blijkt terecht Leiden klaar voor Tour de France Dubbel feestjehij viering van 100-jarig bestaan Koninklijke Stallen Leiden verrast tegen Docos Routeschema voor proloog en star SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 MEI 1978 PAGIN Needenaar wint eerste etappe Olympiad ronde SINT WILLEBRORD De truc van de wieier- mannen van Jan Gispers was slim bedacht. Piet van der Kruys, één van Neerlands meest ervaren en daardoor geslepen amateurs, beïn vloedde met zijn formidabele koersinzicht an dermaal het verloop van een étappe in Olym piad Ronde van Nederland, zoals hij dat voor gaande jaren ook al ettelijke keren had gedaan. Op twaalf kilometer voor de eindstreep in het Westbrabantse „wielernest" Sint Willebrord liet Van der Kruys een „gat" vallen, waardoor twee eminente ploeggenoten, de in het klasse ment leidende Bert Oosterbosch en de al even zeer op de eindtriomf beluste Henk Mutsaars, de jacht konden openen op de drie vluchters, die zich enkele kilometers tevoren hadden afge scheiden. De drie dapperen, René van de Broek, Henny Nieuwdorp en de bij elke uitzichtvolle ontsnap ping betrokken Egbert Koersen, kregen binnen de kortste keren gezelschap van Oosterbosch en Mutsaars, maar die moesten op hun beurt weer dulden dat nog drie renners de „oversteek" volbrachten. Dat de militair Polak en de vrijwel onbekende Limburger Tarnen daarbij waren, deerde de coureurs uit de ploeg van Gispers niet, maar dat ook Arie Hassink, de voornaam ste troef uit de concurrerende formatie van Herman Krott, naar de voorste gelederen op schoof, was minder plezierig. Hassink werd immers niet alleen gevreesd vanwege zijn vijfde plaats in het klassement (op zestien seconden van leider Oosterbosch) maar ook met het oog op zijn sprintkwaliteiten. De angst bleek gegrond, want toen er 169 kilometers onder de wielen waren doorgeflitst, mocht de Needenaar de voornaamste dagprijs op zak steken. Bovendien reikte Hassink in het klassement naar de tweede plaats. Op welgeteld één seconde van Bert Oosterbosch, die in de eindsprint geen rol van betekenis had kunnen spelen en met zijn vijfde plaats in tegenstelling tot Hassink, geen bonificatie in de wacht sleepte. De truc van de Gispers-rijders slaagde derhalve niet helemaal. De uitslag van de eerste étappe: Scheveningen-St. Willebrord over 163 kilometer, is: 1. Arie Hassink (Amstel) 3.48.22 (met tijdverg. 3.48.07), 2. Henk Mut saars (Jan van Erp) 3.48.22 (met tijdverg. 3.48.12), 3. René van de Broek (Driessen Stoffen) 3.48.22 (met tijdverg. 3.48.17), 4. Egbert Koersen (Batavus) 3.48.22, 5. Bert Oosterbosch (Jan van Erp) z.t, 6. Ad Polak (Militairen) z.t, 7. Heddy nileuwdorp (Driessen Stoffen) z.t, 8., Pim Bosch (Driessen Stoffen) 3.48.32, 9. Jac Verbruggen (Union) 3.,49.12, 10., Lauri Petrov (Sov) z.t Algemeen klassement 1. Bert Oosterbosch 3.53.13, 2. Hassilnk 3.53.14, 3. Mutsaars, 3.53.30, 4. René van de Broek 3.53.42, 5. Nieuwdorp 3.53.47, 6. Koersen 3.53.48, 7. Polak 3.53.51, 8. Van Est 3.54.03, 9. Bosch 3.54.07, 10. Pirard 3.54.11. De elfde dag van de Giro is een Italiaanse aangelegenheid geworden. Uit twee delen be stond de étappe, waarvan de ochtendeditie ge wonnen werd door de 25-jarige Bruno Zanoni voor de wereldkampioen bij de junioren van 1975, Roberto Visentini. Twee Italianen ook op de hoogste plaatsen van het tweede gedeelte, want na Moser kwam Pierino Gavazzi binnen. Het algemene klassement ziet er na de elfde étappe als volgt uit: 1. De Muynck (Bel) 57 uur 27 min en 37 sec, 2. Panizza (ita) op 34 sec, 3. Battaglin (Ita) op 1.21, 56. Schuiten (Ned) 58.24.23, 116. Pronk (Ned) 58.58.42. Het rennersveld van Olympia's ronde kort voor de start van de eerste etappe in de straten van Den Haag. LEIDEN De openingswed strijden van het door LDWS georganiseerde Klaas Huner- toernooi heeft direct al een verrassende uitslag opgele verd. Zaterdagafdelingsclub Leiden zegevierde over zondag derdeklasser DOCOS middels strafschoppen, nadat 90 minu ten speeltijd en een daarop volgende verlenging geen be slissing hadden kunnen bren gen. Ondanks het feit dat de beslis sing zo lang uitbleef is het ze ker geen saaie wedstrijd ge worden. Leiden liet zich kenne lijk inspireren door de op pa pier beter geachte tegenstander en gaf blijk van een gezonde dosis vechtlust. Dit resulteerde reeds na tien minuten in een fraai doelpunt van Ad van. Kaam. DOCOS besefte hier door dat het geen eenvoudig avondje zou worden en stelde veel middelen in werking om tot de begeerde gelijkmaker te komen. Deze kwam na twintig minuten soelen in de tweede LEIDEN De proloog van de Tour de France is in het hartje van Leiden. De dag daarna, 30 juni 1978, gaat de eerste etappe van start. Op de foto de route die de ren ners en de reclamekaravaan zullen volgen. De reclame karavaan gaat ongeveer drie kwartier voor de ren ners uit. Het routeschema luidt: Start Leiden (8.45 uur). Groenoordhal, Groenoord- laan, Willem de Zwijgerlaan, Oegstgeesterweg, Warmon- derweg (Oegstgeest), Abt- spoelweg, Lange Voort, Schoutenburgstraat, Rhijn- geesterweg, Endegeester- straat. over universiteitsterrein, Gorlaeus Lab. naar Ples- manweg - oversteken naar Haagse Schouw. 9.00: Offi ciële start of afrit naar Het Haagse Schouw, sécundaire weg volgen naar Wassenaar. 9.08 uur: Wassenaar: Rozen- weg, Deylerweg, Zuylen van Nijeveltstraat, Storm van 's- Gravesandeweg, Schouw- weg. Groot Haesebroekse- weg, Stoeplaan, Wittenbur- gerweg, Landscheidingsweg, Oude Waalsdorperweg. 9.23 uur: Den Haag: Oude Waalsdorperweg, Van Alke- madelaan, Zwolsestraat. 9.27 uur Scheveningen: Zwolsestraat, Gevers Dey- nootweg, Gevers Deynoot- plein. Gevers Deynootweg, Scheveningseslag, Strand weg (Boulevard) Premie- sprint over Schuitenweg, Vissershavenweg, Schokker- weg, Westduinweg, Hou- trustweg, Segbroeklaan. 9.31: Den Haag: Sportlaan, De Savornin Lohmanlaan, De Savornin Lohmanplein, Groen van Prinstererlaan, Mgr. Nolenslaan, Thorbee- kelaan, Haagweg, Volen- damlaan, Leyweg. 9.43 uur: Wateringen: Ley weg, Sammersweg. 9.44 uur: Rijswijk: Schaap- weg, Generaal Spoorlaan, Prinses Beatrixlaan, Provin- cialeweg no. 15 richting Delft. 9.51 uur: Delft: Kruithuis- weg, direct na viaduct over Rijksweg 13, over het terrein van Rijkswaterstaat via se cundaire weg richting R< terdam. 10.09 uur: Rotterdam: Pi miesprint op de Coolsing voor het stadhuis. Via binnenstad van Rotterda gaat de Tour via o.a. Hein noordtunnel, Numansdor Roosendaal, Sprundel na: de finish in St. Willebror f waar het eind is van h eerste gedeelte van de eta| pe. Om 14.20 uur is dat c start van het tweede dei naar Brussel. LEIDEN De Stichting start Tour de France in Lei den is bijna klaar voor de derde start in Nederland van het grootste wieler spektakel. Op donderdag middag 29 juni is de pro loog van de Tour door de binnenstad van Leiden. De eerste renners vertekken om 15.00 uur. Uniek bij dit gebeuren is dat zowel de start als de finish overdekt is en wel in de Groenoordhal waar ruim vijfduizend bezoekers het gebeuren tegen een entree geld van dertig gulden kun nen volgen. Rond de Groe noordhal is nog plaats voor tienduizend toeschouwers en de plaatsen daar gaan vol gens de organisatie tien gul den kosten. (Voorverkoop bij al de kantoren van de VVV in Nederland.) Leiden verwacht langs het 5,2 kilo meter lange parcours in de binnenstad zo'n honderd a honderdvijftig duizend men sen. De politie, met 250 man op de been, wordt bijge staan door ruim honderd le den van Leidse sportvereni gingen. De proloog en de start van de Tour de France in Leiden gaat ongeveer achthonderd duizend gulden kosten, Ge dekt door een sponsor. De gemeente staat voor hon derdduizend gulden in het verlies garant. De Stichting Tour de France is druk in de weer om daar nog een aanvulling op te krijgen, omdat de kosten van werk zaamheden, die door de ge meente worden uitgevoerd, groter zijnd dan werd ver wacht. Op 29 juni is tijdens de pro loog van de Tour de gehele binnenstand van één tot zes uur afgesloten. Het begin van de eerste etappe naar Sint Willebrord is vrijdagmorgen 30 juni al om 8.45 uur. Rond de start en proloog van de Tour is er een unieke feestweek in de sleutelstad. Niets kan de start van de Tour de France 1978 nog in de weg staan. Joop Rietho ven, voorzitter van de Leidse wielervereniging Swift: „De Fransen hadden eerst bezwaar tegen het feit, dat de start en de finish van de proloog in de sporthal zou zijn. Ze hebben het hier allemaal bekeken en brach ten alles op papier. Wij hiel den aan onze plannen vast. Als ze met akkoord waren gegaan, dan was het hele feest gewoon niet doorge gaan". De uitloop in de Groenoord hal na de finish in slechts vijftig meter. DAt hoeft bij de tijdrit geen moeilijkhe den met zich mee te bren gen. Joop Zoetemelk, die al enkele keren evenals Hennie Kuiper en Jan Raas het par cours heeft gereden, kwam binnen twintig meter na de finish in de Groenoordhal tot stilstand. Een ander pro bleem kan echter wel zijn hoe de renners na de zware tijdrit plotseling de toch donkere hal binnen rijden. Achtenzestig miljoen kijkers in veertien landen zijn getui ge van de proloog in Leiden via de televisie. Door i aantrekkingskracht van t^( Tour en alles dat daar m ,e samengaat, zullen de Leid j. bakkers zo'n dertig duizei e stokbroden meer moet< bakken dan normaal. i ARTHUR VAN RIJSWIJ j. Full-contact karate in Marimbahal (Van onze sportredactie) Den Haag Morgenavond, aanvang 20.00 uur, organiseert de Rijswijkse vereniging Hwa- rang open clubkampioenschap pen full contact-karate in de Marimbahal aan het Wald hoornplein. Hierbij komen verschillende gevechtssporten aan de orde. Vijftig deelnemers worden ver wacht. Naast karate kan men ook taekwondo en kempo aans- houwen. Voorts worden enkele demonstraties gegeven. Treelink contract bij FC Den Haag Den Haag - Chris Treelink bij FC Den Haag. De negen van het Delftse BEC heeft gis- tienjarige Freelink is een aan- teravond een contract getekend vallend ingestelde speler. m Den Haag Het Zuidejk elftal zegevierde gistera 1 met 4-0 in de strijd o ni Harry de Hartog beker v 's-Gravenzande. ADO is haar jeugdtoernotj w start gegaan met een spel van 4-4 tegen Covl t City. helft. Ron van Kooy hield het I hoofd koel en schoot in dc J rebound alsnog in (1-1). Hier- door werd een verlenging noodzakelijk, maar ondanks het feit dat Leiden gedurende die periode de betere ploeg was werd er niet meer gescoord. - Dat gebeurde wel tijdens het nemen van de beslissende strafschoppen. Leiden deed dat net iets beter dan DOCOS (4-3) en stapte hierdoor de volgende ronde binnen. Vijfbondentoer- nooi bij Lugdunum LEIDEN Op het terrein van Lugdunum wordt zaterdag 20 mei aanstaande een vijfbon- d en toernooi voor A-junioren gehouden.' Dit toernooi wordt gehouden in het kader van het 75-jarig bestaan van de afde ling Leiden van de KNVB. Op het veld van Lugdunum zullen de beste A-junioren van de afdeling van West II, Gouda, Den Haag, Dordrecht, Rotter dam en Leiden aantreden. Het toernooi begint om 11.00 uur. In de pauze, rond 13.15 zal het' evenement worden opgeluis terd door een show van het majorettencorps De Kooigirls. LFC onverdiend SCHIEBROEK De balans sloeg voor LFC na de beker wedstrijd tegen Leonidas in velerlei opzichten negatief uit. Niet alleen verloor LFC de wedstrijd (3-1), maar tegelij kertijd verloor zij John Ver- schoor die met een ernstige knieblessure voortijdig het veld moest verlaten. Het is een bikkelhard gevecht geworden, daar in Schiebroek. ten onder tegen Leonidas (3-1 Keer op keer moest de matige leidende scheidsrechter van der Ploeg het spel onderbreken teneinde de verzorgers de gele genheid te geven gekwetste spelers te verzorgen. Ondanks de intimidatietaktiek van Leo nidas kwam LFC in de tweede 'helft via André de Jeu op een- 1-0 voorsprong. Een voor sprong die echter drie minuten voor tijd teniet werd gedaan door een discutabele penalty ten gunste van Leonidas De noodzakelijke verier si toonde een aanvallend I n Maar uiteindelijk streek L L das met de eer. Vanui counter scoorde Rusten 2-1, terwijl in de allerla minuut nog een derde goal -werd aangetekend. Deze echter al niet voedend rL voor het katterige gevoel - LFC na deze onverdiende derlaag restte. IIIIIIIIUII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!IIII!I!!I!IM - „Ik ben een schaamteloze bofkont". Met deze woorden onderstreepte gistermiddag de tekenaar Rien Poortvliet in het koetshuis van de Koninklijke Stallen in Den Haag nog eens nadrukkelijk datgene wat een groot gedeel te van de aanwezigen in elkanders oor had gefluisterd. Want aan welke kunstenaar is het vergund een nieuwe creatie in boekvorm te presenteren in aanwezigheid van prins Bernhard, prinses Beatrix, prins Claus, prins Willem Alexander en een gelet op de vulling van de linker revers maximaal onderscheiden gezelschap van genodigden. Eerste stalmees ter en brigade generaal Bischoff van Heemskerck had het voor de officiële overhandiging aan prins Bernhard van het eerste exemplaar van Poortvliets boek „Het brieschend paard" allemaal keurig uitgelegd. „Wij vieren vandaag," zo sprak hij in het onderkomen van het personeel van het staldepartement, „het hon derdjarig bestaan van de Koninklijke Stallen. En het leek ons aardig, dit heuglijke feit te combineren met de verschijning van het boek van Rien Poortvliet. Een dubbel feestje dus." Tevredenheid De auteur zelf beluisterde deze woorden, terwijl hij de rook uit de kop van zijn pijp bedachtzaam naar de mond holte zoog, met grote tevre denheid. Die bundeling van beide festiviteiten behoeft overigens niet al te veel verwondering te wekken. Tenslotte is Poortvliet op Soestdijk al jaren geen onbekende en bovendien Twee paardenliefhebbers aan het woord: Rien Poortvliet en Willem heeft hij een werkstuk het Alexander licht doen zien, waarin het Vooraanstaande belangstelling ni nieuw boek Rien Poortvliet Heraut Wil ten Hage leest de proclamatie voor, waarin het eeuwfeest van de stallen wordt aangekonaiya. Naast hem Willem Alexander hoog te paard. paard centraal staat. En omdat het hoefgetrappel dit jaar precies een eeuw lang heeft weerkaatst tegen de monumentale wanden van de stallen aan de Haagse Hoge- wal was een combinatie van het één met het ander in wezen voor de hand liggen. Verrassingen Het voltallige personeel van de stallen en de inmiddels gepensioneerden waren met hun echtgenoten getuige van een gebeurtenis vol verrassin gen en, voor wie daar oog voor had, spontane reacties. Immers, praktisch geen mens had erop gerekend, dat de visuele waarde van de over handiging van het 248 pagi na's tellende boek aan prins Bernhard zou worden over vleugeld door de entree van een tweetal herauten. Het was prins Willem Alexan der, de oudste telg van Claus en Beatrix, die stevig in het zadel gezeten voor het verassingseffect zorgde. Terwijl koetsier Wil ten Hage met luide stern het eeuwfeest van de stallen proclameerde, het de met blauwe baret getooide en in geel-blauw herauten tuniek gestoken jonge prins zich veelvuldig vangen in het flitslicht van de fotografen. Nadat op de binnenplaats de Haagse politiekapel het welgekozen „Briesend Paard" had wegge blazen, verdween de konin klijke ruiter met aan de teugels zijn moeder voor een kortstondige verkleedpartij. Om even later terug te keren voor het informelere gedeelte van de bijeenkomst. Paard En Rien Poortvliet, hij zat op Op de binnenplaats van de Koninklijke Stallen speelde de 1 politiekapel dat moment in het koetshuis zijn boek met 124 reproduc ties te signeren. De kunste naar, die door kenners om wat voor redenen dan ook nooit helemaal serieus is genomen, verduidelijkte ook nog waarom hij juist het paard in al zijn hoedanighe den onder de loep had genomen. Zijn verhaal: „Ik had in mijn tuin en toeval lig heb ik de beschikking over een flink stukje grond een paar reeën lopen. Maar ik merkte, dat zij het niet zo naar hun zin hadden. Ze zijn elders ondergebracht en ik heb een tweetal pony's gekocht. Dat zijn Peer en meneer Pastoor. Van lie verle de ben ik paardengek gewor den. Ik keek vroeger wel naar die beesten, maar altijd op afstand. Maar nu maken ze deel uit van mijn familie. En ik ben aan het werk gegaan, dan is zo'n boek eenmaal klaar en dan word je geconfronteerd met zoveel vooraanstaande belangstel- 1 ling. Terwijl er toch veel 1 mensen net zo hard bezig zijn, die dat moeten ontbe ren..." WILLEM VERGEER Foto's MILAN KONVALINKkto

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12