Ballast Nedam in het nauw NAVO-plannen gaan Nederlandse financiën te boven Uitblijven subsidie irriteert jubilerend fPG in grote mate Opnieuw schuilhoeken Rode Brigade ontdekt Pander /erling schiet leraar dood ctie van Amnesty [gen Argentinië Anti Boycot Comité en Heerema in de aanval Senaat Italië akkoord met abortuswet Veel boze reacties op vonnis Orlov LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 19MEI 1978 PAGINA li Pr'" ïge zoon John van een voormalige persfunctionaris van Carter. George Christian, is gisteren in Austin (Texas) ard. nadat hij zijn leraar Engels met een geweer had hoten. De jongeman loopt hier het politiebureau in Austin V (UPR - Een leraar bij een middelbare in Texas, de 29-jarige Rodney Grayson, is I doodgeschoten door ge leerling die vond i te slechte beoorde- 1 gekregen. gen, John Daniel Chris tian, zoon van een voormalige perssecretaris van de presi dent, George Christian, is in hechtenis genomen en opgeslo ten in een huis van bewaring voor jeugdige delinquenten. In Texas kan een kind pas voor een misdaad worden vervolgd wanneer het 15 jaar oud is. YORK (AP) De internationale organisatie voor de i van de mens, Amnesty International, is gisteren aan npagne begonnen tegen de politieke gevangenschap, de ielpraktijken, de verdwijningen en de executies in de Zuida- jkaanse staat Argentinië. pnderdeel van de campagne riep de organisatie op tot een lag-wake voor de kantoren van de public relations-firma |on Marsteller in New York, Washington, Chicago en Los >les. De firma is door de Argentijnse regering aangetrokken iet imago van het land te verbeteren. Amnesty wil tijdens yake informatie uitdelen over de werkelijke situatie in intinië. Unerikaanse afdeling van Amnesty International riep tevens Mot een brievencampagne aan generaal Jorge Videla, de Ident van Argentinië. fts deed de organisatie een beroep op kerken, vakbonden brofessionele organisaties om de Argentijnse regering te igen de martelpraktijken en de omstreden executies stop te n, een lijst te publiceren van alle politieke gevangenen en ntwoording af te leggen voor de verdwijning van 1500 Dnen die sinds de militaire coup in '76 verdwenen zijn. rge Houston, een inwoonster van Argentinië, zei tijdens een conferentie in het kerkcentrum voor de Verenigde Naties !^ij zelf vorig jaar was ontvoerd en korte tijd was vastgehou- ■Volgens haar zijn willekeurige arrestaties, martelingen via *sche schokken, verkrachting en moord aan de orde van tonnen graf voor Chaplin >IER-SUR VEVEY (RTR) Het lijk van Charlie Chaplin, /oensdag werd gevonden nadat het elf weken geleden was tien, zal op dezelfde begraafplaats als destijds worden iven, alleen ditmaal in een betonnen graf. ïn hadden geprobeerd een losprijs te krijgen voor het lijk Chaplin, maar mevrouw Chaplin liet weten dat Chrlie daar jelachen zou hebben. Woensdag werd het lichaam van de ïk gevonden in een korenveld in Noville, twintig kilometer ;t Zwitserse Corsier-Sur Vevey. BRUSSEL (ANP) - Nederland is financieel niet bij machte alle aanbevelingen die zijn vervat in het gisteren in Brus sel goedgekeurde lange-ter mijn-defensieplan van de NA VO uit te voeren. Minister Scholten verklaarde in ant woord op vragen van journa listen de indruk te hebben, dat datgene wat voor Nederland wordt aanbevolen „onze finan ciële kracht te boven lijkt te gaan". In de defensienota 1974, ligt al veel vast, zijn al verplichtingen aangegaan en prioriteiten ge steld. Een verschuiving van de ze verplichtingen en prioritei ten ten gunste van die welke in het lange-termijnplan wor den genoemd is in de nabije toekomst niet mogelijk. Bij de verdere defensieplanning zal dus een keuze moeten worden, gemaakt. Minister Scholten zei zelfs niet globaal te kunnen aangeven hoeveel de uitvoering van net lange-termijnplan zal kosten. Hij merkte op dat er talrijke aanbevelingen zijn die weinig of geen geld kosten, zoals bij voorbeeld de paraatheidsrege ling, maar wilde niet zeggen welke aanbevelingen wel grote uitgaven met zich brengen. Alle ministers van landen die deelnemen aan de geïntegreer de militaire samenwerking hebben positief op het plan gereageerd, aldus de minister. De plannen om het vredes- hoofdkwartier van de geallieer de luchtmacht in Centraal Eu ropa (Aafce) te Ramstein over te plaatsen naar de geallieerde strijdkrachten voor Centraal Europa (Afcent) in het Lim burgse Brunssum, gaan niet door. Het militaire comité van de NAVO, het Defence Planning Committee (DPC), zal advice- ren Aafce om operationele re denen in het Duitse Ramstein te handhaven. Volgens minister Scholten is uit een NAO-onderzoek waarbij het ministerie van de fensie was betrokken komen vast te staan, dat een dergelij ke overplaatsing om militair- operationele redenen minder gewenst is. Staking in Barcelona Naar schatting 750.000 werkne mers uit onder meer de bouw, de metaal en de textiel hebben giste ren in Barcelona voor 24 uur het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan hun eisen voor een loonsverhoging. Het was de grootste staking sinds de Spaan se Burgeroorlog in 1939. De sta kers hielden gisteren een vreed zame betoging in het centrum van Barcelona. Ze eisten een loonsverhoging van 230 tot 400 gulden per maand. mmmm. AMSTELVEEN - De jaarver gadering van het bouwconcern Ballast-Nedam is gisteren uit gelopen op een confrontatie tussen het bestuur enerzijds en de Antillian Holding Lc. ir. Heerema en het Anti Boycot Comité. De laatste twee groe pen trokken bij stemmingen nagenoeg gelijk op, zij het uit andere overwegingen. Zonder succes overigens, door de stemmen van de preferente aandelen, die de macht van de Heerema-groep moesten bre ken en die voor Heerema als niet legaal worden beschouwd. Hierover loopt nog een gerech telijke procedure. Het Anti Boycot Comité ver wijt Ballast-Nedam, dat zij in feite als Arabisch boycotbu reau tegen Israël in Nederland optreedt. Het bestuur gaf des gevraagd toe, dat men zich ge heel aan de Arabische boycot- regels houdt. Er valt in het Midden-Oosten anders niet te werken en het gebied is voor het concern van levensbelang. Ballast-Nedam werkt in het ge bied in het belang van alle Nederlanders, dus ook van de joodse, zo werd gesteld. Men vond niet dat men zich aan ontoelaatbare discriminatie schuldig maakte. De heer H. A. Wajsberg vroeg voorts aan het bestuur, of men niet met het ABC van mening was, dat juist Ballast-Nedam voorzichtig moest optreden met betrekking tot Israël, gezien het verleden van de ex-directeuren de ge broeders De Vilder, die in de oorlog de Amsterdam Ballast bunkers en andere verdedi gingswerken liet bouwen voor de Duitsers. Het bestuur wen ste hierop geen antwoord te geven, aangezien men deze vraag hoogst onbehoorlijk ge formuleerd vond. Commissaris Andriessen stelde overigens, dat een bedrijf geen politiek forum is. Discriminatie is een moeilijk probleem. Er zijn natuurlijk grenzen, maar Ballast-Nedam was naar zijn gevoel deze niet gepasseerd. De heer De Bruin van de Heer- ema-groep stelde, dat het jaar verslag 1977 geen duidelijke in formatie genoeg bevatte. Hij ging zeer diepgaand en lang op het stuk in, maar op grond van de zijns inziens onvolledigheid en het feit, dat hij „over be paalde vertrouwelijke informa tie beschikte", stemde hij tegen de jaarstukken. Hij vroeg om een precieze telling van de stemmen, in verband met het proces tot nietigverklaring van de preferente aandelen. (Van onze correspondent) ROME - Ook de Italiaanse Se naat heeft thans de abortus wet goedgekeurd, die be schouwd wordt als de meest liberale der wereld. Op 16 april werd de wet al, na lang durige strijd in en buiten het parlement, gevolgd door een marathonzitting van 33 uur aangenomen door het Huis van Afgevaardigden. Daarop deed Paus Paulus VI een dringend beroep op De Se naat om de wet, evenals enkele jaren geleden in eerste instan tie geschiedde, alsnog te ver werpen. Aan die oproep heeft de meerderheid van De Senaat geen gevolg gegeven. Ook gis teren stemden communisten, socialisten, liberalen, republi keinen en afgevaardigden van kleinere partijen voor de wet, terwijl een aantal christende mocraten zich onttrok aan stemming door de zaal te verla ten. Verwarde situatie in Dominicaanse Republiek SANTO DOMINGO (RTR) Nadat de oppositie in de Do minicaanse Republiek de ver kiezingsoverwinning opeiste en het leger tussenbeide kwam bij het tellen van de stemmen hebben de aanhangers van pre sident Joaquim Balanguer gis teren verklaard dat hij zijn strijd voor zijn herverkiezing wint. De linkse oppositie tegen de regerende Reformistische Par tij dreigde met een algemene staking als er onregelmatighe den zouden worden gepleegd. Ofschoon de militairen gisteren de stembureaus weer aan bur gers overdroegen werden geen stemmen meer geteld in de ver warring die er heerste. Winst Spaanse Socialisten MADRID (UPI) De minder heidsregering van premier Adolfo Suarez heeft gisteren een nederlaag geleden bij tus sentijdse verkiezingen voor de senaat, de in de provincies Ali cante en Asturie werden ge houden. In beide, traditioneel linkse, provincies ging de overwinning naar de Spaanse Socialistische Partij (Psoe). (Van een onzer verslaggevers) sgeld HAAG Als zaterdag bij de viering edrafcet tweede lustrum van de Federatie jan tfdrijden Gehandicapten het glas It geheven, zal waarschijnlijk bij Ie g<fgeen de stille wens leven dat de n deende tien jaar uiteindelijk die erken- het zullen brengen waar nu al zo lang de wordt gestreefd. En die waardering vooral moeten komen van de kant lenijde overheid en het liefst uitgedrukt worden in harde subsidieguldens. zo stelt mevrouw D. M. de Mol van 'loo, voorzitster van de adviescommis- 'an de Federatie, „wij kunnen als itie ons werk blijven doen, maar het wel zeer veel financiële inspanningen. Is ik dan kijk wat er in Nederland het ministerie allemaal 'geld krijgt itopt, dan vraag ik mij oprecht af, er voor ons niets af kan. Mis- zijn wij wel te fatsoenlijk. Als je letjes vraagt, schijn je geen kans te Ik kan mij nu dan ook heel goed illen dat er mensen zijn die met ;n en een spandoek op het Binnenhof staan. Pas dan schijnt er een kans dat er naar je geluisterd wordt. Er liljoenen beschikbaar om mensen die ;1 eten en zitten in beweging te krij- om gehandicapte kinderen paardrijles :n is geen geld". rhijnlijk is het nuttig allereerst in »rt iets uiteen te zetten over het hoe larom van de Federatie. Het is geble- •r een heel speciale groep ge- icapten, de celebraai gestoorden ici en dergelijke) het paardrijden een waardevolle vorm van therapie kan in. Kan vormen „want" zo stelt me- De Mol van Otterloo, „bij een ver- aanpak 'is paardrijden inderdaad regelrechte anti-therapie. Daarom is het grootste belang dat fysiothera- en instructrice goed met elkaar sa- irken, dat de instructrice de taal van liotherapeut leert begrijpen en ver- De stichtingen die bij de federatie aangesloten beoefenen allemaal de met gehandicapte ruiters na aan- van een arts onder deskundige lei- het geheel resulteert in een unieke van therapie", leren van de grondbeginselen van het ijden werkt onder andere stimule- op de algemene conditie, het reactie- igen, de concentratie, het doorzet- irmogen en het zelfvertrouwen. Niet minst belangrijk is echter ook dat idacht van het kind (of de volwasse- gedurende enige tijd van de eigen in is afgeleid maar geheel gericht is ander levend wezen; het paard. Het ijden vraagt van de ruiter een totale een combinatie van neuro-motori- en psychische aspecten. Het moet voelen, leren ontspannen; door het ijden wordt geleerd bepaalde spie- te ontspannen, anderen te gebruikea Paardrijden door gehandicapten, in veel gevallen een uitstekende therapie De ruiter zal moeten leren door middel van zijn stem het paard vertrouwen te geven en zonodig te kalmeren of aan te moedi gen. Of zoals de FPG het stelt „hij moet zich constant op een ander wezen instellen, een wezen dat wis en waarachtig niet kinderachtig met hem omspringt, dat hem strikt rechtvaardig behandelt, dat hem constant laat reageren en aan wie hij anderzijds zijn wil kan opleggen". Door de FPG wordt daarnaast nog gewezen op de psychologische winst die door middel van het paardrijden geboekt kan worden. Im mers, de gehandicapte kijkt eindelijk eens niet vanuit zijn rolstoel op naar de wereld die hem omringt maar juist vanaf de rug van het paard daarop neer. „Ze hebben mij al zo dikwijls gevraagd of het paardrijden nu een vorm van creativi teit of van therapie is. Ik kan daar nooit goed een antwoord op geven. Het is een creatieve therapie en een therapeutische creativiteit. Voor mijzelf kan ik vaststellen dat wij in Nederland de juiste middenweg hebben gevonden. In Engeland gebeurt het té losjes, in Duitsland en Zwitserland, met de witte jas naast het paard, naar mijn gevoel te strak. Bij ons staat het plezier bij het paardrijden nog steeds voorop." „Ik zou willen dt het paardrijden een echt onderdeel ging vormen van de therapeuti sche behandeling. Nu behandel je in je hoedanigheid als fysiotherapeut een pa tiënt soms drie keer in de week. Daartoe hebben wij de meest geavanceerde techni sche apparaten tot onze beschikking. Waarom zouden wij dan geen gebruik maken van de mogelijkheden die het paard ons biedt? Maar kom je daar bij de subsidiegevers mee aan dan zeggen ze „produceer eerst maar een aantal rappor ten. Die komen dan op tafel en dan is het nog niet goed. Dan zegt het ene ministerie dat je toch maar eens op een ander depar tement moet proberen. Dan komt het on derwerp ter sprake in een interdeparte mentale studiegroep waarna men je weer vraagt om nog meer nadere gegevens. Ik kan dat niet uitstaan. Ik heb overal begrip voor. Het is logisch dat er bezuinigd moet worden. Maar laat men dan tegen ons zeggen „het is flauwekul wat jullie doen". Dan weten wij waar wij aan toe zijn. Terzijde zij nog opgemerkt dat een zeer gunstige uitzondering wordt gevormd door de Haagse afdelingen waar de kosten van een behandeling uitgevoerd kunnen wor den op rekening van de Haagse zieken fondsen. Het is nog geen vetpot, maar er is mee rond te komen. Maar ook hen hebben wij slechts zo ver kunnen krijgen daar de controlerend geneesheer mee te nemen naar de manege en hem te laten zien wat er daar gebeurt. Op grond van eigen waarnemingen is men toen overstag gegaan. En dat is nog eens wat anders dan een ambtenaar die met een rode streep van het potlood al je plannen teniet doet. Zaterdag zullen tijdens de feestelijke mani festatie, die op de grond van het Rijksmu seum Paleis het Loo te Apeldoorn zal worden gehouden, bittere woorden in deze richting vast achterwege blijven. Tenslotte is het een feestdag „waarop de ruiters in het middelpunt behoren te staan".' DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse regering betreurt het dat.repressieve maatrege len, met inbegrip van langdu rige gevangenisstraffen", wor den genomen tegen personen die van niets anders kunnen worden beticht, dan zich te hebben willen inzetten voor een volledige eerbiediging van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, zoals deze zijn omschreven in inter nationale verdragen en con venties en nogmaals zijn be vestigd in de slotacte van Hel sinki. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft dit desgevraagd gezegd in een reactie op de veroordeling van de Russische kernfysicus dr. Orlov. Deze is tot zeven jaar strafkamp en vijf jaar ver banning veroordeeld wegens "anti sovjetpropaganda". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft eveneens verklaard de veroor deling van Joeri Orlov te be treuren. Van veel kanten is het over Orlov uitgesproken vonnis ver oordeeld. De Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, noemde het "wreed en onrechtvaardig". Hij waar schuwde dat dergelijke acties jegens dissidenten de ontspan ning in gevaar brachten. Het blad van de Franse com munistische partij l'Humanité noemde de uitspraak onduld baar en onbillijk. Het Cana dese parlement veroordeelde het proces en het vonnis en stelde dat Orlov was veroor deeld wegens activiteit die in Canada volkomen aanvaard baar zou zijn. Dr. en mevrouw Sacharov, de vooraanstaande dissidenten die gistermorgen werden aange houden omdat zij „herrie had den getrapt" buiten de recht zaal waar dr. Joeri Orlov te rechtstond, zijn na vijf uur te zijn vastgehouden, vrijgelaten. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME De politie te Rome heeft twee schuilplaatsen van de Rode Bri gaden ontdekt. Gisteren werden ne gen mannen en een vrouw gearres teerd, maar de politie was zeer zuinig met het geven van verdere inlichtin gen. Een schuilplaats bevond zich aan de Via Foa, niet ver van de histori sche Romeinse uitvalsweg Via Aure lia Antiqua. Zij bevond zich in een klein drukkerijtje achter een foto zaak. Over de andere schuilplaats maakte de politie gisteren geen bij zonderheden bekend, evenmin over de vraag in welk verband deze schuil plaatsen hebben gestaan tot de zaak Moro. In beide schuilplaatsen werden wapens en munitie ontdekt. De drukkerij, aan de Via Pio Foa is blijkens gedane vondsten onder andere gebruikt voor de vervaardiging van drukwerk van de Rode Briga de. In het proces tegen 49 leden van de Rode Brigade in Turijn zijn gisteren de leider, Renato Curcio, en zijn .adjudant' Alberto Franceschini wegens verheerlijking van een misdaad tot elk 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden na de vondst van het lijk van Moro in de rechtszaal geroepen dat de moord op Aldo Moro in deze maatschappij een daad was van de hoogste menselijkheid. In verschillende Italiaanse steden zijn gisteren (donderdag) bommen ontploft De schade was slechts materieel. In Rome ging een bom af bij een wapenhandel. Later werd door een ultra rechtse beweging, „de Romeinse revolutionaire comite's" gezegd dat deze organisatie er achter zat. In Napels wierpen twee personen, die konden ontkomen, twee brandbommen naar een politie bureau. De aangerichte schade was aanzienlijk. Kijkook bij Pandernis ii zich op slnapkamergebied *v ilt oriënteren. Kom kijken bij Pander Den Haag: Wagenstraat 21 Den Haag - Amsterdam - Rotterdam - Kind hoven - Leiden - Groningen - Kn schede

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11