xcessen bij politie rug te voeren op ïhrijnend wanbeleid £cidóc6ouui/rit Aantal„zwar sterk teruggelopen Initiatief-wet tegen leegstand Pleidooi voor tunnel ,de Lz Kwijtschelding casino schuld blijft mogelijk Zondag weer treinverkeer over Konings havenbrug W oningwetwoningen en de woningnood euwe politiemethoden bij Mnhouding verdachten Polio epidemie nog niet op hoogtepunt de fabrikant van PETER STUYVESANT maakt bekend dat van alle 165 onderzochte sigarettenmerken PETER STUYVESANT ULTRA MILD de allerlaagste* in 'teer en nicotine is Doctoraal-studie aan universiteit moet vierjarig Ondernemingsraad Ferro wil einde aan staking A! GENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MEI 1978 pagina 9 N POCAAT IN STEEKPENNINGEN-AFFAIRE: DEN HAAG (ANP) Tijdens het eerstkomende mondelinge vragenuurtje in de Tweede Kamer gaat het Kamerlid Cornelis- sen (CDA) opnieuw pleiten voor de aanleg van een spoorwegtun nel onder de Nieuwe Maas te Rotterdam. Het Kamerlid wil van minister Tuijnman van verkeer en water staat horen, welke gegevens nog ontbreken voor het nemen van een beslissing over de aanleg van de tunnel. Er wordt reeds twintig jaar door verschillende commissies gestudeerd, aldus de vragensteller. "an een onzer verslaggevers) RDAM „Door in Amsterdam gale Chinese gokhuizen te tolere- delde het Openbaar Ministerie in strijd met de wet op de kansspe rvan zijn deze zes de dupe gewor- hun opdracht te geven in deze speelholen toe te zien op de hand- Ir^van rust en orde, raakten ze gedes- rd. Het OM is daarvoor verant- f| ijk en daarom gaat het niet aan ■b deze kleine mannetjes een ver in te stellen. Hier hadden andere moeten staan. jetste advocaat mr. Chr. Boekhoff doi prong van de problemen die zijn e 53-jarige brigadier Anne B. giste- 5 iet verdachtenbankje van de Am- se rechtbank hebben doen belan- niet alleen voor mijn cliënt was d fataal", zo voegde hij eraan toe, tor tal van anderen net zo goed. denk ik niet zozeer aan hen die ajn met een fruitmand als wel aan n die er zijn gevallen". De officier itie mr. F. von Meyenfeldt besteed- ig woorden aan deze frontale aan- i ik mij goed herinner dateert het msterdamse gokhuis al van 1924. toename van het aantal Chinezen et aantal gokhuizen uitgebreid. Wat sterlingen thuis gewend waren te lochten ze hier ook doen, is altijd id geweest. En zolang een en ander tenheid geschiedt is van strafbaar- letz n sprake". tbank vond het in dit stadium van ces nog te vroeg om een oordeel en besloot de affaire eerst inhou- behandelen. Wat brigadier Anne if, deze wilde hier in zoverre niet ver doen dat hij ruiterlijk erkende a vijf keer vijfenzenventig gulden en ontvangen van Yam Tin Liu. B. 1973 chef geworden van de zoge burgerpot van het bureau War- aat de Amsterdamse binnenstad, leling die in dit district algemene ince-werkzaamheden verricht en in '76 tevens als uiterst voorname d zoveel mogelijk inlichtingen te V3 'len over deze „crimineelste vier- /Pflometer van de binnenstad" Liu, beter bekend als Charley en eigenaar van het gokhuis Wah eschikte nog wel eens over interes nis 5. formatie. Vandaar dat brigadier B. tacten met hem graag intensiveer- en zijn vrouw en keer aan het Z~~ in waren ontmoetten ze Charley en tgenote. De twee dames (B.'s vrouw an Oosterse origine) vonden elkaar nek en er ontstond een vriend- ussen de twee echtparen. „Tegen moet u de kleine giften zien die me wel eens toestopte", aldus B. „Charley zei altijd": „Koop er iets vrouw of je dochters voor". Tegen achtergrond, zo hield hij de recht- ior, moest ook het uitstapje worden lat de twee echtparen in 1975 naar lebben gemaakt. Aan dat uitstapje ins deelgenomen door de eveneens burgerpot verbonden hoofdagent (32). Beiden ontkenden dat dat je voor rekening was gekomen van ihoui en beklemtoonden dat het reisje rt in de privésfeer viel. Teun V. I Izo bevestigde hij, ook geldbedragjes 'éXi'iCbb S' Drie van de zes politiefunctionarissen die terecht staan. Van links naar rechts de 47-jarige hoofdagent-rechercheur van de vreemdelingendienst Henricus F., de 32-jarige hoofdagent Teun V. en de 58-jarige hoofdagent-re chercheur van de vreemdelingendienst Johan B. gulden. Rechtbankpresident Schroeder Vermoedelijk zal er ook 1000 gulden toonde wel begrip voor het streven van de hebben gezeten", twee politie-functionarissen om een goede verstandhouding met Charley te handha ven. „Maar vond u het niet ongerijmd", zo tekende hij hierbij aan, „om met een gok huisbaas uit uw eigen district zulke nauwe banden in de privé-sfeer aan te knopen?" „Dat realiseer je je pas later" was het antwoord-van brigadier B. „Maar in mijn taakuitoefening hebben die banden me in ieder geval niet belemmerd. Mede door Rechtbankpresident Schroeder vroeg de verdachten herhaaldelijk of zij zich nooit afgevraagd hadden wat de Chinezen voor hadden met al hun vriendelijkheden en of zij niet bang waren dat er later pressie op hen zou worden uitgeoefend. De hoofda gent bij de vreemdelingendienst Henricus S.: „Nee, de situatie was in de loop der tijd zo gegroeid. Wij zagen de cadeautjes oosterse blijk van waardering. En we '('d- ray v Jen Al - mijn contacten met Charley zijn we er wilden die mensen niet voor hun hoofd bijvoorbeeld een keer in geslaagd een par tij heroïne van 22 kg te pakken". Een ander lid van de burgerpot, de 47-; hoofdagent Cornelis B. vond het b< dat hij van Charley had aangenomen hele- Johan B., commissaris F. Perrels van de maal niet zo ongerijmd. „Ik kreeg uitslui- vreemdelingendienst, bevestigde dat zijn tend een handvol guldens af en toe. In twee ondergeschikten „vaak een bron van totaal misschien 150 gulden. Om mee te belangrijke informatie zijn geweest". En spelen in de gokautomaat. Ik heb elke keer hij ondersteunde hun verweer dat zij zich alles weer verspeeld. Nog een vierde lid door de cadeautjes nooit in hun taakuitoe- van deze zo joviaal aangeduide afdeling ferung zouden hebben laten beïnvloeden, van het bureau Warmoesstraat had voor „Mij is nooit gebleken dat ze mij bij de een door hem geschat maximum van 600 beoordeling van vreemdelingenzaken ver gulden aan geldbedragen gekregen, niet keerd hebben geadviseerd". Hoofdinspec- alleen van Charley, maar ook nog van teur J. van Riessen, die net als Perrels als twee andere gokhuiseigenaren. getuige was opgeroepen wees op het con- Bij de hoofdagenten van de vreemdelin- stante gevaar dat politiefunctionarissen be gendienst Johan B (58) en Henricus S. (47) dreigt die zich voor hun werk in de Chine- was de omvang van de vriendelijke gestes zen-wereld moeten ophouden. „Ze zijn er wat forser uit de hand gelopen. Beiden voortdurend op uit je in te pakken", aldus schatten het in totaal door Charley in de Riessen die sinds eind 1975 samen met zijn jaren '76 en '76 aan hen uitbetaalde bedrag collega J. Kuiper leiding geeft aan het op ongeveer 1000 gulden. Een merkwaar- bureau Warmoesstraat en in de burgerpot dig voorval dat dit tweetal bovendien nog een reorganisatie heeft uitgevoerd die is overkomen geschiedde in de tijd dat de nieuwe ontsporingen meot voorkomen, in maart '75 vermoorde Chung Mon nog Voor het nu ex-lid van deze afdeling Wil de scepter zwaaide in de Amsterdamse lem van O. is dit een schrale troost. „Dat Chinatown. Op een avond kregen zij elk ik hier zit en talloze anderen die voor een afzonderlijk thuis bezoek van twee Chine- deel veel ergere dingen hebben gedaan vrij zen die hen een envelop toestopten en rond lopen blijft mij grieven". Rechtbank- daarop weer verdwenen. Naar hoofdagent president Schroeder: „Dat er anderen zijn S. later bleek zat daarin een bankje van die eveneens vuile handen hebben ge- duizend. Hoofdagent B. zei de inhoud niet maakt is mogelijk. Maar de rechtbank te hebben gecontroleerd: „Ik werd die heeft alleen te maken met deze zes ver- avond ineens onpasselijk en heb de enve- dachten". De zitting wordt op 31 mei voort- lop ongeopend door het toilet gespoeld, gezet. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De Tweede Kamer heeft de motie van de PvdA verworpen waarin van de Kamer wordt gevraagd zich uit te spreken tegen het kwijtschelden van veertig miljoen belasting- c46schuld aan de casino's. Voor stemden: PvdA, DS'70, PPR, CPN, PSP, SGP en GPV. Met 67 tegen 62 stemmen verwierp de Kamer een motie van D'66 waarin wordt gevraagd om een onderzoek van de Algemene Rekenkamer naar de uitgaven van de Nationale Stichting Casino spelen. Aangenomen werd een motie van het CDA, waarin wordt gezegd dat kwijtschelding van de belastingschuld aan de casino's niet voor de hand ligt, maar de regering in overweging wordt gegeven andere mogelijkheden tot oplossing van de financiële problemen bij de casino's te onderzoeken. Tegen deze motie stemden: SGP, GPV, D'66, en Koekoek. UTRECHT (ANP) De Ne derlandse Spoor wegen hopen dat zondag weer trein verkeer mogelijk is over de Ko- ningshavenbrug in Rotterdam. In de nacht van vrijdag op zater dag zal het bij de aanvaring bescha digde brugdeel op zijn plaats worden gevaren. Daarna zal het brugdeel weer opgehangen worden en zal het railgedeelte worden aangesloten. In verband met de werkzaamheden zal de naastliggende Konin- ginnebrug van morgenavond 23.00 uur tot zaterdagmorgen 07.00 uur voor alle verkeer worden afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via de Brienenoordbrug en de Maastunnel. Het vraagstuk van de woningbouw is ook bijna 33 jaar na het einde van de oorlog nog steeds niet opgelost. In belangrijke delen van ons land, met name in de grote concentraties in het westen, mag zelfs nog van woning nood worden gesproken voor grotere groepen van de bevolking. Onder die omstandigheden, mede samenhangend met de beperkte beschikbare ruimte en de stijgende kwaliteitsei sen, doet het wat vreemd aan, dat er een beperkt politiek conflict dreigt overde vraag, of tot verplichte verkoop van woningwetwoningen moet worden overge gaan. Verplicht in die zin, dat als de huurder van een woningwetwoning tot aankoop wil overgaan de eigenaar, vereniging of gemeente, daaraan medewerking zou moe ten geven. Dat is het standpunt, dat de WD-fractie in de Tweede Kamer heeft ingenomen. De staatssecretaris van Volkshuisvesting, de CDA'er Brokx, heeft thans beslist, dat een dergelijke gedwongen verkoop niet wordt mogelijk gemaakt. Dit komt ons een zeer verstandige beslissing voor, juist op grond van de functie, die de woningwetbouw in Nederland heeft gehad en feitelijk nog heeft. In het gehele woningbouwbeleid van de laatste tientallen jaren is gepoogd de woningmarkt in feite te verruimen via de z.g. doorstroming. De praktijk heeft daarbij uitge wezen, dat door een bredere differentiatie in de woning wetbouw die doorstroming wezenlijk is bevorderd. Vaak hebben veel meer mensen een verbetering in hun woonsi tuatie verkregen, dan op grond van uitsluitend de nieuw- bouwcijfers kon worden verwacht. Bij die doorstroming heeft de woningwetsector een overheersende rol gespeeld. Tenminste totdat van de opheffing van de werkelijke schaarste aan woonruimte in het gehele land gesproken kan worden, zal een verplichte verkoop achterwege die nen te blijven. Dit dan nog geheel afgezien van principiële bezwaren, die evenzeer bij een verplichte verkoop in het geding zijn. Het CDA-programma spreekt over „grote terughoudendheid", die betracht moet worden bij ver koop. Die verkoop zelf sluit deze partij dus niet uit. Maar of en onder welke voorwaarden dit dient te gebeuren moet vooral worden bepaald aan de hand van de plaatse lijke situatie. En in het streven naar decentralisatie past dan in geen geval een dwingend voorschrift van de kant van de landelijke overheid. Een practisch standpunt. Procureur-generaal Bossche gerechts hof overleden ST. MICHIELSGESTEL (ANP) Te St. Michielsgestel is op 58- jarige leeftijd overleden mr. dr. A. J. M. van Overveldt, procu reur-generaal bij het gerechts hof in Den Bosch. De heer Van Overveldt werd in 1920 te Ber gen op Zoom geboren. Hij stu deerde aan de Nijmeegse uni versiteit en promoveerde daar in 1953. Hij maakte carrière bij het Openbaar Ministerie in Den Bosch. In 1965 volgde zijn benoeming tot procureur-gene raal. 400 MILJOEN SCHADE DEN HAAG Bij branden met een schade van honderd duizend gulden of meer is vo rig jaar een totale schade ont staan van 457,5 miljoen gul den. De totale brandschades van de daaraan voorafgaande jaren bedroegen respectievelijk 279,9 miljoen (1973), 275,1 miljoen (1974), 322,5 miljoen (1975) en 408 miljoen (1976). Bij de branden in het afgelo pen jaar kwamen 65 mensen om het leven, te weten 38 man nen, 17 vrouwen, 9 kinderen en een brandweerman. Het aantal gewonden bedroeg 591, onder wie 189 brandweerlieden. <rid( onze parlementaire is 2-4tie) OVEN - De po- zal binnenkort 3N metboden gaan 'gfiken bij het bena- en aanhouden van irlijke verdachte Omdat deze fe wijze van optre- terk afwijkt van de toe gebruikelijke, nodig om de bur- van tevoren op de e te stellen van de 'e werkwijze. Dit heeft de voorzitter van de Katholieke Politiebond „St. Mi- chaël", de heer' H. Teeuwen gisteren gezegd bij de opening van het tweedaags congres, van de politiebond in Eindhoven. De nieuwe benaderingstechnie ken, die de politie zal gaan toepassen, zijn ontwikkeld door een werkgroep van poli- tievertegenwoordigers en amb tenaren van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Za ken. De politiekorpsen in ons land zullen onder meer via een dia-serie op de hoogte worden gesteld van de nieuwe technie ken. APELDOORN Het aantal kinderen van wie definitief vaststaat dat zij po lio hebben is gister avond opgelopen tot tien. Twee jon gens van drie en zes jaar die al verdacht werden van de be smettelijke ziekte, bleken na onder zoek inderdaad aan kinderverlamming De heer Teeuwen wees op het belang van voorlichting aan de burgerij over deze zaak omdat anders naar zijn mening het risico ontstaat dat men onver- j te lijden. Bij twee wachts een geheel anders op- andere patiënten, tredende politie zal gaan tegen komen in zaken van ernstige aard. De heer Teeuwen betoog de verder dag de Nederlandse politie geen stakingsrecht hoeft te hebben, maar dat in plaats daarvan er wel een goede rege ling moet komen voor het op lossen van arbeidsgeschillen tussen de politiebonden en de werkgeefster, de overheid. een 22-jarige vrouw uit Kootwijker broek en een kind uit Garderen, is nog geen diagnose gesteld. Het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne raadt jongeren onder de 26 jaar, die vroeger niet tenminste één primaire serie d(k)tp-inentingen hebben gehad, aan, de getroffen plaatsen te vermijden. Dit houdt in dat jongeren die als zuigeling niet tenminste drie keer zijn ingeënt met de dkpt (difterie, kinkhoest, polio en tetanus) cocktail of na hun eerste jaar twee keer met dtp-vaccins voorlopig beter geen bezoek kunnen bren gen aan Elspeet, Uddel, Garde ren, Scherpenzeel, Kootwijker broek en Hooglanderveen. Personen ouder dan 26 jaar die niet gevaccineerd zijn lopen in Nederland vrijwel geen kans om toch polio te krijgen. Het ministerie beveelt daarnaast de mensen echter dringend aan om zo hygiënisch mogelijk te leven. De voorzichtige indruk bestaat dat de epidemie nog niet op het hoogtepunt is. Het ministerie moet echter ook er kennen dat men machteloos is als mensen vaccinatie weige- De Haagse ontspanningsver eniging Phoenix, geeft zater dagavond 20 mei in de Kleine Schouwburg te Rijswijk een opvoering van het blijspel „De avo.id van de 7de juli". 99 (Van een onzer verslaggevers) LELYSTAD Het aantal geregistreerde sport vissers zal het komend seizoen, dat 1 juni geopend wordt, bijna de één miljoen bereiken. Dit zijn dan de sportvissers die in het bezit zijn van een viskaart; daarnaast is er ook nog een fors aantal „zwartvissers". Toch is dit aantal vorig seizoen flink gedaald, aldus de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvis serij in haar gisteren gepresenteerde jaarver slag. In het seizoen 1975-1976 bedroeg het aantal viskaarten 895.015 en een jaar later was dat 970.787. „Men mag nauwelijks aannemen dat het aantal sportvissers in twee jaar toegenomen is gedaald als gevolg van een campagne voor de televisie en in de pers en als gevolg van de toegenomen controle. Voor de O.V.B. betekent de stijging in elk geval een welkome versterking van de financiën. Ook in het voorbije verslagjaar heeft de O.V.B. duizenden kilo's vis afgeleverd voor de wateren van de diverse hengelsportverenigingen. Zo wer den er 1.2 miljoen snoekjes afgeleverd, bijna 400.000 snoekbaarsjes en 23.000 regenboogforel len. De proeven met de graskarper als „slootrei- niger" blijken bijzonder goed verlopen te zijn. In totaal zijn er nu in Nederland in 94 wateren graskarpers uitgezet. Uit een enquête onder de beheerders van de wateren bleek dat ruim de helft erg tevreden was over deze Chinese karper met twintig procent", aldus de O.V.B. Volgens als slootreiniger. Zoals bekend voedt de graskar- deze organisatie is het aantal „zwartvissers" per zich met waterplanten. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De Tweede-Kamerleden Schaefer, Salomons en Patijn (PvdA) hebben een initiatief-wetsvoorstel ingediend om de leegstand van woningen tegen te gaan. Hiertoe dient de woonruimtewet 1977 te worden gewijzigd. Het wetsvoorstel wil langdurige leegstand van woningen tegen gaan. De woonruimte moet zo goed mogelijk worden benut. Onder bepaalde omstandigheden dient het kraken van een woning dan ook niet strafbaar te zijn. Het wetsvoorstel gaat er vanuit dat de gemeentebesturen een openbaar leegstandsregister gaan bijhouden. Wanneer een woning leeg komt, dient de eige naar dit voor inschrijving in het leegstandsregister aan te melden. De woning zou dan in het algemeen maximaal 6 maanden leeg mogen staan. Als de leegstand niet is aangemeld, kan het gemeentebestuur de woning vorderen. De gemeente heeft dan 2 maanden de tijd om de woning toe te wijzen. Tijdens die periode betaalt de gemeente de huur van de woning. Alleen wanneer de woning in het leegstandregister is ingeschreven, is kraken strafbaar. De initiatiefnemers vinden dat met hun wets voorstel het anti-kraakwetvoorstel, dat nog altijd niet door de Kamer is, kan worden teruggenomen. DEN HAAG (ANP) Voor het docto raal examen aan een universiteit of hogeschool dient de cursusduur op vier jaar te worden ge steld. De afgestu deerden zullen dan een passende func tie in de maat schappij kunnen be kleden. Een deel van de studenten kan op basis van inhoudelijke selectie worden toegelaten tot de beroepsgerichte of onderzoeksgerichte oplei dingen van één tot twee jaar. Deze beleidslijnen heeft minister dr. A. Pais van onderwijs en wetenschappen geschetst in de gisteren uitgebrachte nota „Hoger Onderwijs voor Velen". De minister vindt dat de huidige struc tuur van het wetenschappelijk en hoger onderwijs het moeilijk maakt om een vorm van massa-onderwijs te creëren die beant woordt aan zowel de wensen van de studenten als de vraag van de samenleving naar gekwalificeerde arbeidskrachten. Een boven de Noordzee gelegen hogedrukgebied dat ons vrij zon nig weer brengt, gaat aan beteke nis inboeten. Boven Frankrijk be vindt zich een lagedrukgebied dat zich langzaam naar onze omge ving uitbreidt. Dit heeft tot gevolg dat morgen later op de dag de bewolking in het zuiden gaat toe nemen en daar kan een lokale regen- of onweersbui vallen. El ders blijft het overwegend zonnig. In Noord- en Midden-Finland be reikten de temperaturen gisteren hier en daar zomerse waarden, omdat met zuidoostelijke wind daar droge en warme lucht uit Rusland werd aangevoerd. Vooruitzichten voor zaterdag: Zonnige perioden. Plaatselijk een regen- of onweersbui. Middag- temperaturen tussen 15 en 21 graden. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor za- temp.: omstreeks 9 graden. Max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal:'60 pro cent. ROTTERDAM De gekozen leden van de ondernemingsraad van Ferro-Holland hebben gisteren de stakende personeelsleden van het bedrijf gevraagd hun acties te beëindigen omdat anders dé werkgelegenheid in gevaar komt. De raad wijst erop dat inmiddels overeenstemming bestaat over een arbeidsplaatsenovereenkomst, een veiligheidssysteem, ver vroegde uittreding, en een winstdelingsregeling. Deze resultaten mogen niet in gevaar worden gebracht nu de bonden het directievoorstel tot bestudering van een vijfploegensysteem heb ben afgewezen, aldus de gekozen leden van de Ondernemings raad. De vertegenwoordigers NW-NKV waren niet aanwezig op de vergadering. vanmorgen 7 uur Eelde onbew Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Luchth R'dam onbew. Twente onbew. Max. Neer. Munchen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9