Chaos na verkiezingen in Dominicaanse Republiek m m deTijd ACCENT HP ir ONTMOETING CARTER EN BREZNJEV IN SEPTEMBER :gg' DOODSKIST CHAPLIN GEVONDEN VN-leger in Libanon vecht om Palestijnse infiltratie te voorkomen df&ENE LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MEI 1978 PAGINA 7 1(!" iet )lanm |gj regen ngb< vomniK ij pen belei [oede itrent inigi idigt e wo e dn innen ?Iijkh -f i dor Blanco, de winnende kandidaat van de verkie- SANTO DOMINGO (AFP) Het tellen van de stemmen van de presidentsverkiezingen in de Dominicaanse republiek zal worden hervat, nadat dit gisteren was gestaakt door de interventie van militairen. Het leger greep gisteren in toen bleek dat de linkse oppositie kandidaat Antonio Huzman en zijn partij, de PRD aan de winnende hand waren. Hierna brak een complete chaos uit. Het openbare leven in de hoofdstad Santo Domingo raakte geheel ontwricht. Vol gens sommige berichten wer den twee leden van het stem bureau gedood. De minister van defensie gene raal Juan Rene Beauchamps verklaarde gisteravond dat er geen sprake is van een staats greep. Andere berichten spre ken echter van een mislukte coupe omdat veel militairen niet mee wilden doen. Ook pre sident Joaquin Balaguer zou zich hebben uitgesproken tegen een militaire greep naar de macht. De telling van de stem men werd gestaakt na de bezet ting van het stembureau door het leger. Op dat ogenblik zou Guzman 100.000 tot 500.000 stemmen meer hebben. De po ging tot een staatsgreep zou geleid zijn door de politiechef Rafaël Niver Seijas, een con servatief iemand die niet ge diend zou zijn van de Domini caanse Revolutionaire Partij (PRD) van Guzman en haar linkse sociale program. De woordvoerder van de PRD, Jose Francisco Pena Gomez, zei gisteren dat de situatie „moeilijk en stormachtig" was en deed een beroep op het leger de „overweldigende over winning" van de oppositie te erkenen. De 70-jarige conservatieve pre sident Joaquin Balaguer is al sinds 1965 aan de macht op het 4,9 miljoen inwoners tellende eiland. Hij heeft geprobeerd het land economisch te verster ken maar volgens de oppositie liet hij de multinationale on dernemingen te veel vrij spel terwijl hij ook weinig aandacht had voor de armen onder de bevolking. Bovendien zou Bala guer bijna niets hebben gedaan tegen de corruptie bij politie en leger. Bij het tellen van de stemmen bleek dat de regering vooral steun kreeg van de bevolking op het platteland, terwijl in de steden de meeste sympathie ging naar de oppositie. De PRD heeft de partij van Bala guer, de reformistische partij (PR) beschuldigd de platte landsbewoners in de verkie zingscampagne te hebben geïn timideerd door met veel mili tairen de dorpen in te trekken en zodoende de indruk te wek ken dat het leger volledig ach ter Balaguer staat. Ook zou er druk zijn uitgeoefend op de plattelandsbevolking om op de PR te stemmen. De oppositie onder leiding van de 67-jarige Antonio Guzman pleitte voor veranderingen en gezien de uit slagen voelt de bevolking daar ook voor. Economisch gezien maakt de Dominicaanse Republiek de laatste jaren geen slechte tijd door. Een economische groei van 6,£* procent per jaar steekt positief af tegen de recessie in de wereld. De industrie en het toerisme worden steeds belang- rijker. De laatste jaren is ge probeerd minder afhankelijk te worden van de suikerinvoer door bijvoorbeeld ook de na druk te leggen op de ontgin ning van bauxiet. èn ancfèle zeggingen b NAVO i Washington wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat de Amerikaanse president Carter zijn Russische collega Breznjev in september voor het eerst zal ontmoeten. Het topoverleg zal waarschijnlijk plaats hebben in Washington Achter de schermen wordt al lange tijd intensief gewerkt aan een ontmoeting tussen de leiders van de beide landen, zowel in Rusland als in de Verenigde Staten acht met het belangrijk het overleg te laten plaatshebben, nadat een ak koord is bereikt over de tweede serie zogenaam de SALT-besprekingen. Een dergelijk akkoord wordt (overigens al maanden) spoedig verwacht. Het topoverleg zou moeten geschieden vóórdat de Amerikaanse Senaat het akkoord ter goed keuring krijgt voorgelegd. Zowel in Rusland als in Amerika wordt de laatste maanden uitvoerig aandacht besteed aan de relatie tussen de twee wereldmachten. In beide landen wordt daarbij bij voortduring ge sproken over „een tijd van cruciale beslissin gen". Carters relatie met zijn Russische collega heeft van het begin af aan een nogal stuurs karakter gehad. Nog onlang noemde Carter Breznjevs oproep tot een verbod op het gebruik van neutronenbommen „niet van betekenis". EL (ANP) - Mi- van defensie, Wil- Icholten, heeft van- in de vergadering NAVO-ministers defensie duidelijk d dat de aanvaar- door Nederland, het lange termijn- iepian van het Genootschap geen ,e ciële toezeggingen idt. ïge termijn-defensieplan •t enerzijds in maatrege- middellange termijn, dat jen voor de komende ar, anderzijds in maatre- die zich uitstrekken tot in van de jaren negen plan is door alle minis- landen die deelnemen geïntegreerde militaire werking (d.w.z. alle vijf minus Frankrijk en and) goedgekeurd, geen enkele bewindsman, minister Scholten, heeft financiële verplichtin- istgeknoopt. Hij ontken althans Nederland geen iele toezeggingen zal i verband met de specia- p ig van de VN-assemblee, nnenkort in New York en nog aan de gang is :er de staats- en rege- 'iders van de NAVO-lan- en 31 mei in Was- n bijeenkomen. "L De akker van boer Brönnimann (links), waar Charlie Chaplin's doodskist opgegraven werd vei Trogitiek in Bed iduwe Moro De (DPA) Een gebed iet zcèle weduwe van de omge- geni te Italiaanse politicus I ter Moro dat dinsdagavond plai is een requiemmis is II ei elezen, bevatte harde kri- het b ip de regerende christen- j. Na cratische partij. ooral t gebed van Eleonora Mo- ïrd gebeden „voor diege- die uit jaloezie, lafheid, of domheid de terdood- rdeling van een onschul- bekrachtigd hebben." hen die Moro achterliet gebeden, dat „de vertwij- en de toorn die wij nu ïoeffeffgaan. in tranen van gzullen veranderen." zult CORSIER (UPI) De Zwitserse politie heeft gisteren de doodskist met het lijk van de beroemde filmacteur Charlie Chaplin gevon den. Twee politieke vluchtelingen, een Bulgaar en een Pool, zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens grafroof. De rechter van instructie, Jean-Daniel Tentho- rey, zei dat de kist bij het dorp Noville bij het Meer van Genève gevonden werd. De dieven, die de kist daar begraven hadden, werden gear resteerd nadat zij een losgeld geëist hadden. Hij weigerde te zeggen hoe groot het gevraagde losgeld was. Hij wilde slechts kwijt dat het nog geen miljoen Zwitserse franken (ca. een miljoen gulden) was. De kist was op 2 maart gestolen op de begraaf plaats van Corsier-sur-Vevey bij het Meer van Genève waar Charlie Chaplin de laatste 25 jaar gewoond had. Beiroet (AP) Franse para chutisten van het VN-vredesle- ger in Zuid-Libanon hebben gisteren tijdens een vuurge vecht met een aantal indrin gers ten zuiden van de Libane se havenstad Tyrus, een man verwond en drie anderen ge vangen genomen. Het Franse continent wilde niet meedelen of het hier om Palestijnse guerrillastrijders ging of om links-Libanezen die de Pales- tijnen steunen. Ooggetuigen in de havenstad maakten die dag melding van een Israëlische onderschepping van een binnenkomend vracht schip. Volgens hen werd het schip "door een Israëlische ka nonneerboot aangehouden en doorzocht. Vervolgens werd de vrachtboot geëscorteerd naar de Israëlische territoriale wate ren. VN-functionarissen blijven on dertussen proberen om het bin nendringen van radicale Pales tijnse elementen door de linies van de VN-troepen heen, te voorkomen. Volgens VN kringen in Beiroet en Tyrus houden naar schat ting 60 guerrillastrijders drie heuvels bezet ten oosten van Tyrus. De posities werden af gelopen zaterdag door de Pa- lestijnen ingenomen. Nog eens 20 Palestijnen dron gen gisterochtend door de Noorse linies, ongeveer 80 km. ten oosten van Tyrus, aan de voet van de berg Hermon. Vol gens voornoemde bronnen heb ben de Palestijnen tot nu toe alle waarschuwingen om zich terug te trekken in de wind geslagen. De indringers zouden positie hebben gekozen op een heuvel drie km. ten zuiden van de voorposten van het Noorse contingent, in de Arkoeb-regio. De commandant van het VN- vredesleger, generaal majoor Emmanuel Erskine uit Ghana, wilde gistermiddag toen hij de Noorse posities bij Kawkaba bezocht geen commentaar ge ven op de Palestijnse infiltra ties. Erskine feliciteerde de Noorse commandant bij deze gelegenheid met de 350e ver jaardag van de Noorse consti tutie. MINISTER VAN DER STEE: Onafhankelijk Aruba niet I uitsluiten I (Van onze parlementaire redac- i tie) DEN HAAG Minister Van der Stee (Nederlands-Antil- liaanse zaken) vindt dat in het spoedig beginnende overleg over de toekomstige staatkun dige structuur van de Neder landse Antillen alle mogelijk heden opengelaten moeten worden. Ook de mogelijkheid van een zelfstandig verder gaand Aruba wil hij niet bij voorbaat uitsluiten. „Ik ben zelf van een afscheiding van Aruba van de Antillen be paald geen voorstander, maar mocht het overleg tot de con clusie komen dat Aruba zijn eigen weg moet gaan, dan sluit ik die mogelijkheid niet op voorhand uit", aldus minister Van der Stee gisteravond in het beleidsdebat van de Twee de Kamer over de Nederlands- Antilliaanse zaken. Van der Stee, die, zoals hij zei, bij zijn ambtsaanvaarding in december, „dichtgeslibde kana len tussen Aruba en de lands regering in Willemstad" aan trof, zei hoop te koesteren dat in het komende overleg een brug geslagen kan worden tus sen Curacao en Aruba. Hij toonde zich duidelijk géén voorstander van versplintering van de eilandengroepen van de Nederlandse Antillen. Net als zijn voorganger De Gaay Fortman weigerde hij een datum voor de onafhanke lijkheid van de Nederlandse Antillen te noemen. „We moe ten die onafhankelijkheid niet overhaasten maar evenmin mo gen we tot Sint Juttemis wach ten. Die datum moet van de Antillen komen, wij moeten de groei naar onafhankelijkheid stimuleren", zei hij in ant woord op opmerkingen uit de Sacharov tijdens proces- Orlov gearresteerd NASA gaat weer sleutelen wyn Lloyd deden DEN (AFP-Reuter) - Lord (n-Lloyd, die Brits minis- van buitenlandse zaken tijdens de Suez-crisis van is gisteren op 74-jarige d gestorven, zo heeft zijn ie meegedeeld, enkele weken ziek ge- na een val die hij met rtieeft gemaakt. In maart ging hij een hersenopera- eer dan 30 jaar is Selwyn- een vooraanstaand poli- geweest. Hij was ook mi- van defensie en van fi ve di eede 1, Wl] nen t ciit i tnopiers tie g ttUiTcl bil - inv tOET (DPA-UPI) Ethio- b«e troepen, gesteund door ?t gei i en vliegtuigen, zijn een de r. al begonnen op de hoofd niet van Eritrea, Asmara, zo •nruAor woordvoerders van de gerfese opstandelingen mee- omgeving van de stad hevig gevochten. De iërs zouden de buitenste van de Eritreeërs zijn 'gedrongen met de 20.000 dle zij hebben ingezet. aan Sky-lab WASHINGTON (AP) - De NA SA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, wil vol gende maand een poging wa gen om het 85 ton zware ruim telaboratorium van positie te laten veranderen zodat het een jaar langer in de lucht kan blijven. De Sky-lab zoals het ruimte station heet, zit nu in een baan waardoor het tussen begin '79 en begin '80 ongecontroleerd naar de aarde terug dreigt te keren. Om dit te voorkomen wil de NASA de Sky-lab vanaf de grond orders geven zodat het zich in een gunstiger positie draait waardoor het nog een jaar langer in de ruimte blijft MOSKOU (AP) De Russi sche politie heeft vandaag No belprijswinnaar Andrej Sacha rov en zijn vrouw aangehou den na een opstootje voor het gerechtsgebouw in Moskou, waar de natuurkundige Joeri Orlov terecht staat wegens be lastering van de Russische staat De moeilijkheden ontstonden toen Sacharov van de politie toegang eiste tot de rechtszaal. De politie heeft steeds gewei gerd medestanders van Orlov, westerse journalisten en een Amerikaanse diplomatieke waarnemer tot het proces toe te laten. De 56-jarige Sacharov en zijn vrouw werden afgevoerd in een politiebus. Tegen Orlov is zeven jaar strafkamp en vijf jaar verbanning geëist. RAF-plannen voor aanslagen gevonden KARLSRUHE (DPA) Men I heeft bij de van terroristische activiteit verdachte Stefqn Wisniewski plannen gevonden voor bomaanslagen op gevan- genissen. Wisniewski werd verleden week in Parijs gear- i resteerd en aan West-Duits- j land uitgeleverd. Autoriteiten van de justitie in j de bondsrepubliek hebben gis- i teren gezegd dat de „Rote Ar- i mee Fraktion" (raf) van plan was aanslagen te plegen op kleinere gevangenissen, waar geestverwanten vastzitten. Met deze bomaanslagen moest, zo geloven de autoriteiten, afge dwongen worden dat alle terro risten die gevangen zitten, naar een, maar hoogstens drie ge vangenissen overgebracht wor- Spaanse stafchef afgetreden MADRID (DPA) De als libe raal geldende luitenant-gene raal Jose Vega Rodriguez is gisteren onverwacht afgetre den als stafchef van het Spaanse leger. Met deze stap is een stroom speculaties op gang gekomen over de stem ming onder de militairen. Minister van defensie Manuel Gutierrez Mellado heeft, naar van officiële zijde werd meege deeld, het ontslag van de gene raal aanvaard. Deze was voor dat hij stafchef werd, 14 maan den hoofd van het militaire district Madrid. Daarvoor was hij sinds augustus 1974 com mandant van de paramilitaire Guardia Civil. Hij had als le gerleider een reputatie van toe gankelijkheid en vooruitstre vendheid. Elsevier publiceert een geheim advies van topambtenaren. „Het kabinet-Van Agt is enorm geschrokken: Als er niets ge beurt, zal het aantal werklozen in 1981 gestegen zijn tot boven de 300.000. En als het kabinet zijn doelstelling uit het regeer- accoord waar wil maken om de werkloosheid terug te dringen tot beneden de 150.000, dan moet nu al worden besloten om de belastingen in 1979, 1980 en 1981 in het geheel niet te verho gen. Die beslissing moet in de ze weken worden genomen en dat mag niet worden uitge steld". Elders in het blad zegt oud-minister Lubbers: „Terug houdendheid bij het ingrijpen in de inkomensontwikkeling is het fundament waarop het ge heel moet rusten". Ir. W. This- sen van de Eindhovense Tech nische Hogeschool meent: „Dat de club van Rome ons behoor lijk geflest heeft." Zijn promo tor, prof. O. Rademaker: „Geestelijke inteelt komt ook bij zo'n Club voor. Maar om dan hele volkstammen mensen iets wijs te maken wat eenvou dig niet waar is, vinden wij grof'. Het omslagartikel gaat over alternatieve geneeswijzen. „Wie geneest, heeft gelijk. En dan geeft het geen donder hoe hij geneest. Als de universitaire methode niet baat, neem ik een andere. Dat is mijn gelijk, als arts, als genezer". Het blad start een serie onthullingen over de grote treinroof. De Haagse Post praat met CDA-loyalist Jan van Houwe- lingen. „Je kan niet zeggen: Dit kabinet heeft dat en dat ver keerd gedaan. Daar zullen ze ook wel voor oppassen. Ik ge loof alleen dat het onvoldoende is en zal zijn om een situatie ilMHl te vermijden waar mensen echt in de knel raken een situatie waarin je een keiharde strijd zult krijgen, een klassenstrijd. Daar ben ik echt bang voor". Bij de kritiek van ir. W. This- sen op de Club van Rome, de kanttekening: „De opgeluchte bijval, ook in serieuze kranten, geven de mensen het gevoel dat er niets fundamenteels aan de hand is, dat iedereen weer rustig kan gaan slapen. Uitge rekend dat gevoel is de gevaar lijkste versneller van sociale crisis". Een gesprek ook met de ex- treem-linkse leider Scalzone uit Italië. „In mijn revolutionaire model zit de Rode Brigade er wat te vroeg bij. Maar gebeurd is gebeurd. Deze onstabiele, on zekere periode moeten wij re volutionaire commite's oprich ten. Het terrorisme versnelt de crisis. Het brengt de aotoritei- ten aan het wankelen. Er ont staan machtsleemten. Wij moe ten de parasitaire klasse nu aanvallen". Het omslagartikel schildert de Israëlische pre mier Begin als „de Stalin van het Zionisme". Vrij Nederland praat met WD-Kamerlid De Korte over de op hande zijnde „operatie hopeloos" ofwel de bezuinigin gen. „Idealen zijn altijd be doeld voor een langere termijn. Die blijven. Je heb nog een tweede kabinet Van Agt-Wiegel nodig. Omdat het om de stem metjes gaat, wint de korte ter mijn het wel eens. Wij zijn ook bereid om tegen" onze mensen te zeggen: de sterkste schou ders moeten de zwaarste lasten dragen. Dat is heel consistent". Voorts een gesprek met de schrijver—Arts Ivan Wolffers. „Zelfhulp is belangrijk. Juist omdat veel kwalen niet door de dokter en zeker niet door de dokter alleen te genezen zijn". De criminoloog prof. W. Nagel is eindelijk bereid zich uit te laten over zijn omstreden opvolger Buikhuizen. „Het pro bleem zoals zich dat gaat voor doen, wordt als volgt: Als je een criminele biomedische af wijking vindt hoe hard of zacht dan ook mag je dan het redelijk logische gevolg, de gedragswijzigende biomedische therapie, toepassen? Juist met dit soort logica zijn in het ver leden de slechtste ervaringen opgedaan: de hersenoperaties, de tientallen jaren durende, naar pas onlangs is gebleken walgelijke bemoeienis van de Amerikaanse Geheime Dienst en met gedragsbeïnvloeding". De kleurenbijlage gaat over de Amsterdamse Nieuwmarkt- buurt en de praktijken van de huizenspeculanten aldaar. De Tijd beschrijft het gevecht om de Amsterdamse werf NDSM. „Wij in Nederland zijn smerige kruideniers. Wij verko pen onze kennis liever dan dat wij zelf produceren. De handel heeft hier altijd voorrang bo ven het industriebeleid". Voorts een interview met Ge rard van het Reve naar aanlei ding van zijn jongste boek. „ik geloof dat alles wat er in staat, om de een of andere manier waar is, autobiografisch. Mis schien is het niet echt zo ge beurd, maar het is allemaal wel waar. En dit moet beschermd worden tegen het ondergaan van indrukken waarvoor het nog niet rijp is. Ik heb die communistische verhalen over me heen gestort gekregen toen ik ze nog niet kon verwerken en er nergens mee heen kon. Ik beweer dat dat hun schuld is, al kan ik het niet bewijzen. Ik kan niks bewijzen. Maar ik schrijf het op". Vormgever Jaap Drupsteen karakteriseert de Nederlandse televisie als volgt: „Moe, heel moe. Dat is eigenlijk alles. Het is vooral te merken aan programmama kers die enerzijds het gevoel hebben uitgekakt te zijn en an derzijds terdege beseffen dat er geen klappers meer te ma ken zijn. Ik bedoel: dat is een gevoel dat met een soort crisis te maken heeft." De Groene Amsterdammer laat de procureur-generaal bij de Hoge Raad mr. G. Langemeij- er, aan het woord. „Als de moordenaars van Moro hier in Nederland zouden zitten, dan kan ik me niet voorstellen dat de Hoge Raad tot een beslis sing zou kunnen komen dat ze konden worden Uitgeleverd". En: „Strengere straffen, daar verwacht ik eigenlijk helemaal niets van. Als iemand bij wijze van spreken voor een daad 15 jaar gevangenisstraf over heeft ik denk even aan die vier jaar voor de Molukkers uit As sen dan heeft hij er ook levenslang voor over". Het dubbelartikel gaat over de Amerikaanse meerderheid die is opgehouden te zwijgen. „Er is een fase van zeer groot con servatisme ingegaan. Iedere dag wordt er melding gemaakt van de stichting van nieuwe rechtse organisaties, van nieu we demonstraties. Het huidige conservatisme is niet monoli- tisoh en onbewegelijk. Nieuw rechts is concreet, activistisch en rumoerig. Het wil een bewe ging zijn, in tegenstelling tot een partij". In Hervormd Nederland zegt de kerkhistoricus Auke Jels- ma: „Het is belangrijk dat er politici en kerkelijke leiders komen die niet meer uit zijn op het behoud van wat we nu hebben, maar stap voor stap naar de nieuwe situatie van na de tweede energiecrisis toewer ken. Wanneer die offerbereid heid er niet komt, zal de aan passing aan de nieuwe situatie schoksgewijs gaan en daarvan zullen juist de zwakken het eerst het slachtoffer worden." Voorts een groot gesprek met CDA-loyalist Bouke Beumer. „De groei zal er anders uit gaan zien. Er zal meer nadruk gelegd worden op de kwaliteit. Daar moeten we op inspelen". De loyalistische groepering be staat volgens hem niet meer. „Maar de mentaliteit van waar uit dat is gebeurd, is uiteraard aanwezig. Dat lijkt me ook erg goed voor de CDA-fractie". Het omslagartikel van Accent is gewijd aan het Westland, glazen rots in de branding. „Vergeleken met de rest van West-Europa gaat het ons eco nomisch bijzonder goed. De vraag naar verse produkten is enorm gegroeid en zal ook wel blijven groeien. Ons vakman schap op dit terrein geeft ons een enorme voorsprong op con currenten in Zuid-Frankrijk en Italië waar de zon een goedko pe energiebron is". Een ander artikel beschrijft hoe de mo derne techniek terroristen helpt. „Het ergste komt nog. De moderne samenleving heeft zich gedachtenloos, griezelig afhankelijk gemaakt van de nieuwste technieken. Fanatici kunnen de zenuwknopen van de maatschappij doorsnijden. Wanneer men bijvoorbeeld de electriciteit uitschakelt, is een stad als New York weerloos. Wanneer de mensen zich zon der voorzorg afhankelijk ma ken van kernenergie, dan wor den de gevaren adembene mend".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7