De tijd stond even stil omdat de Tour naar Leiden komt Verpaupering duinen oorkomen door waterwinning Jvy Green" maakt door en door eerlijke punk-elpee Clubhuis in kleuterschool Herenstraat WIJNSTRA TIJDENS VIERING 100-JARIG BESTAAN LDM: Wetenschapswinkel inventariseert belangstelling ad/regio LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MEI 1978 mm i op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel- I ten wie u graag in deze rubriek zou willen egenkomen. Het nummer van mijn geduldi- I ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar bestel 18 vragen. i\mm In de immense ruimte van de Leidse Groe- noordhal stond gister middag de tijd even stil. Dat duur wel een paar uur, maar het was volop de moeite van het opont houd waard. Bij liefheb bers en niet geïnteres seerden is het bekend, dat Leiden volgende maand Tour-stad is. Op 29 juni start in de hal HAZERSWOUDSE VERVELING TE VERDRIJVEN ine het de oo chil >ble hent verveling, een saai le- n gecombineerd met een eer |de rage al niet teweeg n brengen is door vier ra aerswoudse jongelingen 9 it overtuiging aange- rde Dnd. Sinds een jaar of ee maakt het viertal on- nventionele muziek on- r de verzamelnaam „Ivy een", hetgeen „groene mop" kan betekenen. In- rdaad zou je kunnen ggen. dat 19-jarige gita- Tim Mullens, 18-jarige lo-gitarist Eduard van ickel, 14-jarige drummer thur van Dijke en 19-ja- on e bassist Simon Franc- n gelet op hun leeftijd ng g vrij groen zijn. Maar in*s van klimop zit er ook want de vier hebben nu :h maar even hun eerste ïgspeelplaat op de, naar hopen gretige, markt hun leven doorgebracht in oud) op het idee kwam, een werd aangetrokken. Zo Hazerswoude-dorp, waar ontmoetingscentrum voor ontstond „Ivy Green", volgens hun zeggen en dat de Hazerswoudse jeugd op vrucht van verveling en van de grammofoonplaten- te richten. Uit „pure verve- langdradigheid, want actie maatschappij WEA Re- ling" werd zodoende het is reactie die zich meteen cords verveling en eento- „Keldertje" geboren, een al uitte in „punk-muziek", mgheid hoogtij vieren, ruimte onder een uiteraard ofschoon dat woord toen maar dan in een „doodse saai, flatgebouw. Het „Kei- nog helemaal niet bestond betekenis. ^Of dit oordeel dertje" werd een succes en Geen wonder dat een be- het bezoekersaantal was wonderaar van de Hazers- hoog. De ruimte werd om- woudse klimop-groep eens - - gedoopt tot „K '74" en het ontroerd uitriep: „Ivy twijfelen, maar „Ivy was daar, dat Eduard in Green speelde al punk, Green komt er onbevan- contact kwam met Tim toen Johnny Rotten nog in gen voor uit. Dit blijkt Mullens en Ernst Kamp- de luiers lag. trouwens ook al uit één huis. Deze drie jongens Het eerste project van Ivy van de vijftien punk-num- werden de belangrijkste fi- Green was het verzorgen mers - want al mag „punk guren in het keldertje, met van de muziek bij een film hen door hun dorpsgeno ten in dank zal worden af genomen, waag ik te be- out" zijn volgens insiders, deze doordrammende Ha- hoofd, zerswoudenaars zweren die saaiheid boven hun van een schoolvriend van Tim. De groep ging daarna m ook hier en daar optreden, nog steeds bij punk - dat Toen de club wegens „ver- Allereerst in augustus '76 „Stupid Village" heet, of- schillende organisatorische tijdens de Hazerswoudse wel „Stom dorp", geïnspi- moeilijkheden'^werd opge- jaarmarkt. Behalve eigen reerd door hun plaats van heven, wierp Tim zich op nummers (de jongens inwoning. het gitaarspel. Om de ver- schrijven veel) werd ook erk !pen brengen. En alsof De platenmakers m Hilver- velmg de baas te blijven. de klassieker .Satisfac- mei debuut-elpee nog niet sum verspreiden Jjij wijze Hij^ kreeg de kunsj snel tj0p» vertolkt. Geestdriftig Dorjenblik, staat er boven in nog een „single-tje" stapel. Zoals men kan ten, is een singletje in t geval geen mouwloos jderhemdje, maar een imofoonplaatje met ilke kant een nummer- uziek. jongens van de groene t" linkers uit Hazerswoude: Ivy Green van informatie de mare, onder de knie, mede ge- publiek van zich eveneens dat Hazerswoude „een rus- steund door de reeds aan- tegen de verveling verzet- tig plaatsje in het groene wezige vaardigheid op de tende tieners. Zoals bij een hart van de Randstad is piano. De makkers Eduard optreden op Arthur's Mavo „Zeer rustig. Zo rustig, dat en Ernst werden door (waaraan overigens een het merendeel zich daar Tims enthousiasme aange- waarschuwend schrijven onnoemelijk loopt te verve- stoken en schaften zich aan directie vooraf- len," aldus de promotors eveneens een gitaar aan. ging), toen de dolgeworden van de elpee. Het was dan Ernst kendf een drumwon- jeugd welhaast buiten zin- ook niet voor niets, dat dertje van twaalf jaar. Dat nen üi koor Arthur Art- Eduard van Bockel in '74 was Arthur van Dijke, die hur" scandeerde. 'hebben tot nog toe (toen nog maar net 14 jaar voor het betere slagwerk jyy Green" maakte ook de stap naar het Amster damse pop-walhalla Para- diso, wat wel een erken ning van de kwaliteit in houdt. Vorig jaar zomer besloot Ernst Kamphuis, dat spelen en studeren niet meer samengingen. Hij leg de binnen het klimop-ver band de basgitaar naast zich neer en ging als mana ger fungeren. Zijn vervan ger werd Simon Francken. Eind vorig jaar tekende „Ivy Green" een contract met Wea Records. En zo is het gekomen. Op de plaat gaat componist en tekst schrijver Tim zijn collega's voor in vrij lawaaiige toe standen. Maar zo hoort dat nu eenmaal. Het gaat in grote trekken over sex (fa voriet onderwerp van deze Groene Klimop) en de ver veling, de „sub-culture" punk en andere enerveren de zaken. Zo ligt deze elpee klaar om op tal van draai tafels grijsgespeeld te wor den, al dan niet tot genoe gen van de buren, maar daar hebben „Ivy Green" en WEA met hun door en door „eerlijke" plaat geen boodschap aan. (primeur in de wieler sport) de Tour de Fran ce. De renners rijden dan een tij drit door de Leidse binnenstad en finishen weer in de Groe- noordhal. Leiden en zijn steeds befaamder wordend hallencomplex verkeren nu al in een staat van glimmende trots. Er komt zelfs een „Fran se week" in de stad, die eens in last was maar zich eind juni zelfbewust gaat aanbieden aan een Eurbpees miljoenenpu bliek dat via de televisie en andere media een glimp gaat opvangen van Leiden '78 Tour stad en van de Tour zelf natuurlijk. De NCRV werd warmgemaakt voor het Tour- idee en zond gisteren haar presentator Jan van Hillo met een t.v.-wagenpark naar de Groenoordhal om opnamen te maken voor het programma „De tijd stond even stil" („als een schot in de nacht", heet het liedje verder). Het werd een gezellige mid dag, met het gebruikelijke technisch vallen en opstaan, inrijdende camera's, een beve lende producer en massa's jeugd op de tribunes en fiet- sertjes van Swift, de bekende Leidse wielervereniging, die in een erehaag stonden opgesteld om Tour-coryfeeën als Jan Janssen, Wim van Est, Gerrie Kneteman, Hennie Kuiper, Jan Raas en Tour-directeur Nederland en wielerfanaat ome Joop Riethoven in een soort optocht (die aan een cor- tège van hoogleraren deed denken, maar uiteindelijk wa ren het ook „profs") te eren. Bij Jan van Hillo kwamen ze op de stoel hun verhalen afste ken over hun Tourbelevenis sen in het verleden en over het centraal staande verschijnsel „fiets". Jan Janssen, in '68 Nederlands tot nog toe enige Tourwinnaar (het was om te huilen, van vreugde; dat kunt u volgende week tijdens de uitzending zelf nog een keertje zien op het filmmateriaal van die glorieu ze dag), is nu zakenman met een eigen merk fiets. Van Est is aannemer. Hij had de oude fiets meegenomen waarmee hij eens in een ravijn tuimel de. Dat ding kostte destijd 200 gulden; Janssen bet een mo derne racefiets zien, ter waar de van bijna 3000 gulden. Den Kneet en Raas traden op als dienstknechten van Hennie Kuiper die het dit jaar moet gaan maken in de Tour als kopman. En Joop Riethoven, door Van Hille als grote inspi rator en organisator van de Tour in Leiden geprezen, ver telde iets over de financiële Tourbeslommeringen die zijn organisatie op een dikke zeven ton komen te staan. „We zoe ken wel even een sponsor op", moet optimistische Riethoven eens gezegd hebben. Inder daad vond hij een welvarende vleesmeester, die gistermiddag onopvallend ook op de tribune aanwezig was en wellicht zijn portefeuille bij de hand had, want bij ome Joop komen er steeds verrassingen om de hoek kijken. Verder bestrijdt Riethoven de geldelijke zorgen met acties en inzamelingen. Dat onnozele bedragje komt beslist op tafel, is Joops over tuiging. Beginnende opwinding als proloog op Leiden '78 Tour- stad, met een historisch over zicht van de Tour de France sinds de eerste start in 1903; gedane zaken (en nog te doen) bij Janssen en corpulente Wimme van Est, hoop en ver wachting bij Hennie die beter kan fietsen dan praten. Een dochter van veilingbestuurder Hemmes van Flora in Rijns- burg zorgde voor een bloem rijk slot met boeketten en pak- kerds die ze de wielervedetten verschafte. Het is allemaal te zien komende maandagavond, 22 mei, als om vijf vóór tien de tijd even stilstaat op de beeldbuis. De „cast" kwam gistermiddag na afloop van het werk nog even de kelen smeren bij de heren De Haas en De Bok, het duo dat het nieuwe restaurant van de hal len leidt. Een restaurant overi gens dat zojuist voorzien is van een perfecte oorverdoven de elektronische beveihging teneinde ongewenste bezoe kers hun werk onmogëbjk ma ken. Jan van Hillo (uiterst links) in gesprek met de coryfeëen. Hennie Kuiper. Jan Raas en Gerrie Kneteman v.l.n.r. het echtpaar Janssen. Wim van. Est, Jan van Hillo in gesprek met Gerrie Kneteman en Jan Raas op de publieke tribune DEN „Het water- ingbedrijf is van om- itbare waarde ge- st voor het behoud het Zuidhollands igebied. Dankzij het dat de duinen aan razen zijn tot water gebied is het moge- gebleken om een na- rbehoud in de duinen loen". Dit stelde de icteur van de Vewin de Kiwa, ir. G. Wijn- gistermiddag tij- is een feestelijke bij- komst ter geiegen- I van het 100-jarig 'zan van de n.v. ische Duinwater ltschappij. wees op de problemen die de LDM heeft om aan de voor waarde om onbeperkt deugde lijk drinkwater te leveren te voldoen. „Het oppervlaktewa ter vervuilt steeds erger. Tel kens moeten er nieuwe technie ken worden ontwikkeld om de vervuiling van het oppervlakte water tegen te gaan" De heer Wijnstra ging ook in op de suggestie van actiegroepen voor het natuurbehoud om nieuwe zuiveringstechnieken toe te passen. Hierdoor zou het, volgens deze groepen mogelijk zijn om de waterwinning uit de duinen te weren. „Wanneer we tot die nieuwe technieken over zouden gaan. kan niet meer worden voldaan aan de voor waarde die door het rijk zijn gesteld om onbeperkt drinkwa ter te leveren", aldus de heer Wijnstra, die als directeur van de Vewin en Kiwa Fel met zuiveringszaken te maken heeft. Burgemeester A. Vis ging met name in op het ontstaan van de LDM en de geschiedenis van de afgelopen vijfentwintig jaar. Hij memoreerde dat de water leveranties vergeleken met 1953 verviervoudigd zijn. „Als consument staan we er niet altijd bij stil dat het een groot goed is om elk moment van de dag water te kunnen krijgen. We denken er vaak niet bij na hoeveel inventiviteit en inzet er nodig is om het water, dat voor ons bestaan zo noodzakelijk is, te distribue ren". De heer Roozen bood namens het personeel de huidige direc teur van de LDM, de heer De Jong, en de president-commis saris, wethouder H. van Dam, een zogenaamde licht-animatie cassette aan Hierop wordt aanschouwelijk weergegeven hoe water wordt gewonnen en hoe het geschikt wordt ge maakt als drinkwater. Met de vervaardiging van de cassette is het personeel drie jaar gele den begonnen. Zij krijgt een plaatsje in de hal van het LDM-gebouw op de hoek van de Hooigracht en de Ir. Driessenstraat. Na het officiële gedeelte trad de cabaretier Seth Gaaikema op. Gedurende een uur ver maakte de Groninger het per soneel van de LDM met een conference die goed in de smaak viel. Vanmorgen is een expo sitie gewijd aan de ge schiedenis van de Leid- sche Duinwater Maat schappij, die in de water toren bij de Wilhelmina- brug wordt gehouden, geopend. De tentoonstel ling is tot 27 mei te be zichtigen. Tevens wor den er excursies georga niseerd naar de water bekkens van de LDM in de duinen. LEIDEN De Initiatiefgroep We- schappelijk medewerkers belang- Dit kwam gisteren naar Voren tij- middelende taak tussen aanvrager tenschapswinkel van de Leidse stelling hebben en mogelijkheden dens een diskussie-avond in het van onderzoek en onderzoeker universiteit is de belangstelling zien om mee te werken. Het Colle- Zoölogisch Laboratorium, gewijd moet vervullen. De leden van de voor een wetenschapswinkel aan ge van Bestuur polst de mening aan de voorstellen van de initiatief- initiatiefgroep stelden dat uit de het inventariseren. Allerlei Leidse van de faculteiten over deze zaak, groep. Deze heeft onlangs een nota praktijk moet blijken wat de beste groeperingen worden om hun ter voorbereiding van een defini- erover uitgebracht. Er bleek ondui- werkwijze is. Na drie jaar zou de ideeën gevraagd en binnen de uni- tieve beslissing door het universi- delijkheid te bestaan over de vraag wetenschapswinkel dan een defini- versiteit wordt gekeken of weten- teitsbestuur. hoe de wetenschapswinkel zijn be- tievere vorm kunnen krijgen. LEIDEN De bewoners van de Herenstraat en omge ving krijgen binnenkort een eigen club- en buurthuis. De protestants christelijke schoolvereniging Leiden heeft een verzoek gericht aan het college van b. en w. om de kleuterschool Prinses Juliana aan de Herenstraat 64 te voegen bij de basisschool aan de Stadhouderslaan. De kleuterschool zal dan voor het club- en buurthuiswerk vrij komen. Wethouder D Tesselaar belichtte gisteravond tijdens een verga dering van de PvdA-fractie de problemen die deze samenvoeging met zich meebrengen. Op het Stadhuis is namelijk op hel moment een nota in voorbereiding waarin in het kader van dt integratie kleuter- en basisonderwijs spreiding van scholen nader wordt bezien. Vooral in de binnenstad zullen enkele scholen moeten worden opgeheven. De wethouder van onderwijs vreest nu dat hij door de schoolvereniging toestemmmg te geven, eer precedent schept en dat meer scholen onder het mom van integratie zullen samengaan, waardoor van een spreidingsbeleid geen sprake meer zal zijn. De PvdA-fractie stelt' zich op het standpunt dat het zinvol is om in deze specifieke situatie toestemming te verlenen. Wel zal de wethouder de schoolvereniging uitdrukkelijk te kennen moe ten geven dat het hier om een uitzondering gaat. omdat het kleuterschoolgebouw voor de buurt kan worden aangewend

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5