„Vrouwen zijn luxe-artikelen in de politiek" Nog geen zicht op verbetering van Sassenheims feestgebouw KIEZEN OP EL Politiek forum in Zoeterwoude Feestweek rond 10-jarig bestaan van „Ons Huis' Tentoonstelling over premiebouw in de Grashoek REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MEI 1978 PAGINA 4 PvdA-hoor- zitting werd mislukking LEIDERDORP - Wethou der Cor Gordijn, lijsttrek ker van het CDA. is ont stemd over de hoorzitting die de PvdA dinsdagavond gemeend heeft te moeten houden over de problema tiek van het Oude Dorp De heer Gordijn is voorzit ter van de begeleidings commissie Oude Dorp waarin alle politieke partij en zijn vertegenwoordigd. Behalve een aantal burger leden hebben vijf raadsle den zitting in deze commis sie. De heer Gordijn vindt het teleurstellend dat de ande re partijen niet werden geïnformeerd en uitgeno digd. Het verbaast hem dan ook niets, dat de hoor zitting, die door de vereni ging „De Oude Kern" (DOK) werd geboycot, ge zien de de minimale be langstelling op een misluk king is uitgelopen. „Dat het oude dorp in de politieke sfeer wordt getrokken is kennelijk bij de bevolking niet in goede aarde geval len", is zijn oordeel. De geforceerde manier waar op een groep binnen de PvdA de problematiek van het oude dorp benadert vindt hij niet verantwoord. „De herstructurering van het oude dorp is een deli cate zaak, die met de nodi ge zorgvuldigheid bekeken moet worden. Misschien moeten we wel een beetje geduld hebben. In ieder ge val moeten we wachten op de resultaten van het dis tributie-planologisch on derzoek voor het desbetref fende gebiedsdeel, die dan weer bekeken moeten wor den in samenhang met an dere reeds gevestigde voor zieningen", aldus de heer Gordijn. VV-Lisse LISSE De plaatselijke afdeling van de WD pre senteert het gemeentepro gramma en de kandidaten voor de komende raadsver kiezingen vanavond in café restaurant De Beurs aan de Lissese Haven. Spre kers zijn wethouder me vrouw J. Meulemans en het raadslid Robertus. De bijeenkomst begint om acht uur. Vragen staat vrij in Katwijk KATWIJK - Onder bo- venstaand motto wordt morgen een politieke fo rumbijeenkomst gehouden in sociëteit „De Schuit" aan de Katwijkse Baljuw straat. In het forum zitten lijsttrekkers van alle poli tieke partijen in Katwijk, namelijk de heren Berg man (CDA), Van Dijk (SGP), Van Duijn (PvdA), Buitendijk (WD), De Vries (Vrije lijst) en Van Mierlo (D'66) Ter discussie staan de onderwepen: woning bouwbeleid, Kunst,recrea tie en sport, jeugdbeleid, werkeloosheid. milieube leid. De bijeenkomst begint om acht uur. Mevr. Everhuis achter de microfoon MEVROUW EVERHUIS IN NOORDWIJKERHOUT NOORDWIJKERHOUT „Jongeren en vrou wen zijn luxe artikelen in de politiek", was een van de uitspraken, die Mevrouw Everhuis-v. Essen gisteravond deed in het kader van de ak- tie: „Stem eens op een vrouw". Mevrouw Everhuis (lid van de Tweede Kamer voor het CDA) was uitgeno digd op deze bijeen komst gehouden door de gezamenlijke vrou wenbewegingen van Noordwijkerhout. De vrouwen wilden hun ongenoegen kenbaar maken over het feit, dat zo weinig vrouwen voorkomen op de kies lijsten en als ze erop voorkomen meestal op onverkiesbare plaatsen staan. In haar inleiding gaf zij eerst een historisch over zicht over de ontwikkelin gen in het kiesrecht (en met name die van het vrouwenkiesrecht). Zij stelde dat we toe moeten naar een mensenmaat schappij, waarin mannen en vrouwen samen beslis sen. „De huidige maat schappij is een eenzijdige maatschappij, waarin voor het grootste deel de man nen beslissen. Er is een overwicht in plaats van een evenwicht in de sa-' menie ving", stelde zij. Een van de vrouwen uit de zaal gaf aan, dat de vrou wen op de kieslijsten meestal anoniem zijn. Zij vroeg zich af. waarom de ze vrouwen zich op deze avond niet presenteerden via een inleiding, zodat men ze kon vergelijken met de wel bekende man nelijke lijsttrekkers. Me vrouw Everhuis antwoor- de, dat deze avond boven de partij-politiek stond en dat met name de politieke partijen en de vrouwen daarin dit de volgende keer als mogelijkheid moesten aangrijpen. Zij stelde: „Minder bekende vrouwen moeten dan maar van ons het voordeel van de twijfel krijgen bo ven misschien wel capabe le mannen." Zij bleef steeds hameren op een mentaliteitsverandering bij de vrouwen zelf en een solidair optreden om de vrouwen gelijkberechtigd te maken. In haar slot woord sprak de voorzit ster, mevrouw Bosma, de hoop uit, dat deze avond voor de vrouwen een gun stige weerslag zou hebben op de komende gemeente raadsverkiezingen in Noordwijkerhout. ZOETERWOUDE - In het kader van de komende verkiezingen voor de gemeente raad, zal er op 23 en 24 mei een forum avond belegd worden door de drie poli tieke groeperingen in Zoeterwoude. De eerste avond in het Don Boscohuis, wordt voorgezeten door de voorzitter van de woningbouwvereniging P. van Son. Namens het CDA zullen Koos van der Geest, de nieuwe lijsttrekker en de huidi ge fractievoorzitter de heer Engelkes ac te de présence geven. Progressief Zoeter woude wordt vertegenwoordigd door fractievoorzitter en lijsttrekker Kees Straver, vergezeld van de nieuwe man binnen PZ Piet Lansbergen. De WD tenslotte is aanwezig met de huidige wethouder en lijsttrekker Wim Maan en het raadslid Roy Michielsen. De tweede avond wordt gehouden aan de Hoge Rijndijk in de Bernardusschool. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. SASSENHEIM Tij dens de in maart gehou den vergadering van de Sassenheimse gemeente raad stelde de heer Van Eisen (CDA) enkele vra gen over de situatie in het feestgebouw van Cees en Ineke aan de Hoofdstraat. Van Eisen noemde met name het feit dat de twee toneel verenigingen in Sassen- heim al enkele malen hadden gewezen op de slechte sanitaire voor zieningen en het gebrek aan kleedruimte in het gebouw. Hij wilde we ten of de gemeente de benodigde kwart ton voor het aanbrengen van verbeteringen zou kunnen betalen omdat er sprake was van een zeer slechte toestand. In die betreffende vergade ring antwoordde burge meester Kret dat de ge meente in dit geval niet kon bijspringen, omdat het feestgebouw particu lier eigendom is. Het voormalige KSA ge bouw is nog steeds in handen van de katholie ke kerk. De Heer Prins van de toneel vereniging Pankras ziet als voornaamste oplossing voor het probleem dat het gebouw aan de Hoofdstraat in handen komt van de gemeente. Als het eenmaal van de gemeente is kan deze wel in het gebouw investeren en hoeft bovendien de katholieke kerk geen dure investeringen in het feestge bouw te doen. Prins: „Ik wil vooropstellen dat we inzake de ze kwestie altijd nauw hebben samengewerkt met toneelver eniging Elckerlijck die ook van het gebouw gebruik maakt. Eind 1976 hebben we voor de zoveelste maal geprobeerd de accommodatie achter de gor dijnen te verbeteren. Want let wel, de sanitaire voorzieningen voor de zaal zijn goed, maar de toiletten voor de artiesten zijn allerbedroevendst. Het is geen kwestie van de laatste tijd, ik vermoed dat de huidige situatie al zo'n dertig jaar bestaat. In ieder geval ben ik al zo'n veer tien jaar bij Pankras betrok ken en ik heb nooit anders meegemaakt. Bij de jubileu-' muitvoering van onze toneel vereniging, toen we „Op hoop van Zegen" speelden stond er in het toilet achter het toneel zo'n vijf .centimeter water op de vloer. Bij een dergelijke uit voering als iedereen toch al zenuwachtig is, werkt dat be paald niet prettig. Wat wij graag willen is dat er twee toiletten en twee wastafels ach ter het toneel komen. Dat is echt nodig, want de huidige situatie is onhoudbaar". Prins gaf toe dat er nog voor tonnen aan het gebouw te ver beteren zou zijn. maar hij stel de dat het onzin zou zijn om dat op dit ogenblik te vragen. Het gaat hem alleen om de verbetering van de sanitaire voorzieningen, want verder is hij en zijn toneelvereniging best tevreden met de zaal. „Ik wil niet ontkennen dat de ver lichting, de kleedruimten en het toneel verbeterd zouden kunnen worden. Dat heeft ech ter geen haast. Wat wel haast heeft is de verbetering van het artiestentoilet. Ik ben daar nog eens wezen kijken met burge meester Kret. Die vond toen ook wel dat er nodig iets aan gedaan moest worden. We heb ben gesprekken gehad met het kerkbestuur, met de gemeente en ook hebben we de drie raadsfracties benaderd. Maar er gebeurt erg weinig. Het gro te probleem is gewoon wie het gaat betalen. Verder hebben we echt geen klachten over het gebouw. Sinds Cees en Ineke het pachten is de zaal er reuze op vooruit gegaan. Die mensen doen geweldig hun best. Voor toneel heeft het gebouw de eni ge goede zaal in Sassenheim. We hebben wel eens gepro beerd te spelen in gebouw De Ontmoeting, maar dat liep op een fiasco uit Ook vinden we niet dat de zaal te klein is. We zijn erg blij met het gebouw, als er alleen maar eens iets aan het artiestentoilet kon gebeu ren". Kerkbestuur De heer Cornelissen van het katholiek kerkbestuur in Sas senheim die zeer bij de hele zaak betrokken is geweest zei nog niet te kunnen zeggen of de kerk op een bepaalde ter mijn zal overgaan tot het laten aanleggen van de gevraagde verbeteringen. „Het gebouw wordt voor zoveel functies ge bruikt. Er worden feesten geor ganiseerd, onze kerkveiling wordt er gehouden, er worden lezingen gehouden. Voor al de ze doeleinden voldoet het ge bouw goed. De vraag is, of we voor de acht keer per jaar dat een toneelvereniging er ge bruik van maakt rond de der tigduizend gulden moeten in vesteren. Het gebruik van de zaal voor toneeluitvoeringen beslaat maar een zeer beperkt deel van het totale gebruik Daarbij komt: het gebouw is van oorsprong niet bedoeld voor toneeluitvoeringen. Dat is een functie die er later pas is bijgekomen". Op de vraag of het kerkbe stuur het gebouw van Cees en Ineke zou willen verkopen aan de gemeente antwoordde Cor nelissen dat het kerkbestuur zulks „niet onwelwillend in overweging zou willen nemen". Hij voegde er echter onmiddel lijk aan toe dat hierbij wel een aantal factoren meespeelt. Naast de prijs die voor het gebouw betaald zou moeten worden noemde Cornelissen dat de huidige functie van het gebouw gehandhaafd zal moe ten blijven „We hebben in Sas senheim behoefte aan een der gelijk sociaal-cultureel centrum en we zijn er geen voorstander van dat in het gebouw bijvoor beeld een supermarkt wordt gevestigd. Daar heeft niemand iets aan", aldus Cornelissen. Voorts merkte hij nog op dat bij een eventuele verkoop van het gebouw ook stilgestaan zal moeten worden bij de positie van Cees en Ineke Wiering, die het momenteel pachten. Vol gens Cornelissen zal het echt paar Wiering de garantie moe ten krijgen dat ze het gebouw kunnen blijven pachten en er hun werkzaamheden voortzet ten. „In een tijd waarin het voor het kerkbestuur erg moei lijk was om geschikte pachters te vinden hebben zij zich aan gemeld en ik kan niet anders zeggen dan dat ze hun werk Zoeterwoude „Ons Huis", een niet meer weg te denken vereni gingsgebouw in Zoeter woude bestaat deze maand 10 jaar. Reden genoeg voor de Jeug draad en de Jongeren- soos om een feestweek te organiseren. Deze fes tiviteiten worden gehou den in de week van 20 t/m 27 mei. Op 20 mei is er in en rond Ons Huis een rommelmarkt, met di verse attracties waaronder klompenmaken, glasblazen, stoelenmatten enz. Verder is er die dag een bierdrinkwedstrijd, een demonstratie schaapsche ren, een tentoonstelling klein vee, 's middags volksdansen en 's avonds een boerenbal. 21 mei wordt er een autopuzzel- tocht georganiseerd. 22 mei is er een expositie van Oud-Zoeterwoude met de schil dersgroep Kameleon en een bloemschikcursus, 's Avonds wordt er door een harpiste en een fluitiste een concert gege ven. Op 23 mei wordt een vol leybaltoernooi georganiseerd. Op 24 mei wordt de finale van een talentenjacht van kinderen van de basisscholen gehouden, 's Middags zullen er voor de kinderen een goochelaar, een clown en een poppentheater optreden, 's avonds is er die dag een disco-bingoavond voor jongeren van 13 t/m 15 jaar. 25 mei staat in het teken van de bejaarden. Op die dag wordt er een gezellig samenzijn voor alle bejaarden georgani seerd. Mensen die slecht ter been zijn kunnen Ons Huis bel len, dan worden zij afgehaald De jongerensoos vult de avond van de 26e mei met een pro gramma vol humor, satire en zang. De slotdag 27 mei is voor de leden en oud-leden van alle verenigingen, welke in Ons Huis gevestigd zijn of zijn ge weest. Deze reünie wordt beslo ten met een barbeque-tuinfeest. NOORDWIJK Vanavond en vrij dag, 19 mei is in het dorpshuis De Kuip een expositie ingericht met be trekking tot de woningbouw in de Grashoek. Er staan maquettes en te keningen ter verduidelijking uitge stald, terwijl mensen aanwezig zijn om alle gewenste informatie te geven omtrent de bouwplannen, speciaal ook aangaande de premiekoopwonin gen. De tentoonstelling is vanavond open van 19 tot 22.30 uur en morgen (vrijdag) van 13.30 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. De bij de bouw te gebruiken materialen kunnen ook zaterdag op de bouwerij in de Grashoek worden bekeken. De plaats en de tijd kan men op de expositie te weten komen. In de tweede fase zullen in de Grashoek 142 premiekoopwoningen worden gebouwd met als hoofdgroepen doorzonwoningen, tuinkamerwo ningen en hoekwoningen in een zestal verschil lende typen. Het plan voorziet verder in de bouw van 39 tweekamerflats in de huursector en 26 ongesubsidieerde woningen. Het ontwerp van de huizen is van de Architectengroep Noordwijk, waarin samenwerken de architec tenbureaus Brandt Korbee, D. en T van Manen (beiden uit Noordwijk) en Prinsen Den Ouden (Oegstgeest). Kerkeveiling in Voorhout VOORHOUT - De Kerkevei ling 1978 wordt morgen on 20.00 uur geopend. De organi satie is rond en het Veiling boekje is uitgegeven. Bloemen aardewerk, paling, schapen een fietspomp en een deurbe en veel antiek zal er zijn on op te bieden. Orgineel houtsnij werk uit Tanzania, de Paas kaars en Italiaans aardwerl zal allemaal onder de hamei van de in Voorhout al vermaar de afslager Han Balk door LISSE De recreatiecommis sie van het gemeenschapscen trum De Poel houdt vrijdag avond 19 mei een klaverjas avond voor koppels in het Poelhuys. De bijeenkomst di< acht uur begint is tevens de laatste uit het seizoen. WASSENAAR In verband met de bloei van de Seringen- berg zijn de Koninklijke land goederen „De Horsten" weer dagelijks tot en met 28 voor het publiek toegankelijk. Tussen 09.00 en 17.00 uur kan genoten worden van de serin gen en wandelen over de ruim 500 hectare bos- en weide grond. De entree is aan de Papeweg. De toegangsprijs be draagt 1 gulden, kinderen en 65-plussers betalen de helft. In verband met de broedende vo gels kunnen honden niet wor den toegelaten. OEGSTGEEST In het Ont-, spanningsgebouw van de psy chiatrische inrichting Ende geest wordt op zondag 21 mei een gezamenlijke kerkdienst gehouden. Aanvang 9.30 uur Voorganger is dominee L. H. C. Friederich. OEGSTGEEST - Drs. de Roos zal op zaterdag 20 mei om twee uur 's middags op het terrein van „Kasteel Oud Poelgeest" de opening verrichten van ae 32e Nationale Sint Jorismar- sen. De afstanden die kunnen worden afgelegd bedragen 7 1/2, 10 en 15 kilometer. Om kwart over drie is er een band concours en om half vijf treedt de St. Jorisband uit Turnhout. België op. De prijsuitreiking vindt om half zes plaats ZOETERWOUDE - Vrijdag avond houdt de Zoeterwoudse K.P.J. haar jaarvergadering in de kantine van S.J.Z. Het be stuur zal vermoedelijk een wa re gedaanteverwisseling onder gaan. Vijf bestuursleden zijn namelijk van plan hun functie neer te leggen. Op de jaarver gadering wil men tevens in gaan op de vorderingen rond de realisatie van een eigen on derkomen. Het feestgebouw van Sassenheim uitstekend doen", zo zei Corne lissen. „Een zaak die door de nieuwe gemeenteraad bekeken zal moeten worden", noemde bur gemeester Kret de problema tiek rond het feestgebouw. De Sassenheimse burgemeester ontkende niet dat er een be paalde tendens gaande is waar in de gemeente gebouwen over neemt van particuliere instel lingen, maar aan de andere kant wees hij erop dat de ge meente momenteel al beschik king heeft over Het Onderdak en jongerencentrum De Storm bal. Hij vroeg zich af of de gemeente dan ook nog eens het gebouw van Cees en Ineke er bij moet kopen. Ook wees Kret op het aparte karakter van het gebouw: „Het is inderdaad zo dat er toneelvoorstellingen worden gehouden, maar ik vind het zeer de vraag of de gemeente voor die acht voor stellingen per jaar een heel ge bouw moet kopen. Voor de rest is het meer een feestgebouw en de aankoop daarvan zou zo ongeveer gelijk staan aan wan neer de gemeente een café of een hotel ging exploiteren. Het kopen en onderhouden van een dergelijk gebouw kost kapita len. Ik moet zeggen dat noch van de zijde van verenigingen, noch van de zijde van raads fracties mij tot nu toe het ver zoek heeft bereikt om het ge bouw van Cees en Ineke aan KULTURELE WEKEN WASSENAAR GESTART Met de opening van de Kulturele Weken 1978 door burgemeester mr. K. Staab is er voor de komende weken op verschil lende plaatsen in Wassenaar, zoals Gale rie „Ja", het kantoor van architectenbu reau Galjé-van der Spek, het kantoor van de NMB op de hoek Langestraat, het werk van verschillende kunstenaars te zien. Verder is er in het kader van de kulturele weken een opvoering van het toneelstuk „De Meid" van Herman Heijer- mans in het Jeroenshuis op donderdag en vrijdagavond. Zaterdagmiddag opent Albert Vogel in de school Kerkstraat 30, een expositie van amateur-kunstenaars en ook zaterdagmiddag is er in het Boeck- huys in de Langestraat een schrijver- smarkt. 's Avonds wordt er door „Time Out" een popconcert verzorgd met de groepen „Fairport Convention" en „Solu tion". Op de foto drs. Stigter, voorzitter Kulture le Kern Wassenaar (links) en burgemees ter Staab. LEIDERDORP In de sport zaal „Op Dreef" aan het Van Alphenplein in Leiderdorp wordt vanavond een informa tiemarkt gehouden. Gemeente, politie, velerlei verenigingen, instellingen en politieke partij en zijn op de markt vertegen woordigd. De markt is er in de eerste plaats voor die inwoners van Leiderdorp die nog niet op de één of andere manier kennis gemaakt hebben met het ge meentebestuur en de verenigin gen. Ook de jonge kiezers kun nen op deze informatiemarkt speciaal terecht bij de politieke partijen. Iedereen die gewoon wat meer wil weten over Lei derdorp kan vanavond dus te recht op de informatiemarkt in sportzaal „Op Dreef". te kopen, vind het een we raad om in punt te „Het is tend voor twee gen een en tonnen te doen. De Prins van Pankras weet da heel goed, maar hij weet ooi dat het college niet onverschil lig ten opzichte van de proble matiek staat. Feit is dat hel feestgebouw voor duizend-en één dingen goed functioneel en dat het alleen ten aanziei van de toneelverenigmgen wa moeilijk ligt'V legde de burge meester zijn standpunt verda uit. FRITS BEUTICK

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4