PvdA vreest politieke stunt CDA Maandag verkeer n beide richtingen Hoor Breestraat D'66: een brede basis zonder CDA OVER SIERBESTRATING HAARLEMMERSTRAAT STRENGE POLITIECONTROLE KIEZEN OPH ELK Burgemeesterswijk wil buurthuis bouwen Kritiek op wethouder Van Aken (ONDERDAG 18 MEI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 [uiitU ifWUBH LEIDEN Partij van de Ar beid vreest dat het CDA een politiek slaatje uit de sierbe strating van de Haarlemmer straat wil slaan. Zoals be kend zal het college van b en w de gemeenteraad aanstaan de maandag voorstellen een aanvullend krediet van ƒ130.000,- beschikbaar te stel len voor de sierbestrating. Dit bedrag is m 1976 uitgegeven toen bleek dat de aanvankelijk gekozen rode asfalt niet bestand bleek tegen olievlekken. Besloten werd toen om meer dwarsstroken grindtegels in de sierbestrating aan te leggen. Dit be sluit werd genomen nadat de raads commissies waren gehoord. Pas later is het college op de zaak in de ge meenteraad teruggekomen. Het CDA heeft toen fel geageerd tegen deze, wat hij noemde onjuiste handelwijze van het college. De leden van het CDA vonden dat de wethouders het extra bedrag maar uit eigen zak moesten betalen omdat zij de ge meenteraad hadden gepasseerd bij het nemen van het besluit Tijdens de vergadering van de PvdA- fractie drongen enkele leden erop aan om het voorstel terug te nemen, omdat zij grote problemen vrezen wanneer het CDA bij zijn standpunt blijft. Zoals bekend heeft de WD ook in de raadscommissievergaderin gen zich tegen het verlenen van het aanvullend krediet gekeerd, evenals de PSP en de PPR. Het CDA heeft bij monde van de heer J. van Zijp gesteld dat zijn partij van het college verwacht dat het zijn fout ruiterlijk toegeeft, dan wil de partij zich nader beraden over de zaak. val voor het CDA te doen, teneinde het voorstel er toch maar door te krijgen. Zij zijn bang dat wanneer bij ontaktisch optreden het CDA zich gedwongen zal voelen om om politie ke redenen tegen het beschikbaar stellen van het krediet te stemmen, waardoor alsnog de wethouders hoofdelijk aansprakelijk kunnen worden gesteld. „In dat geval zullen wij de burgemeester vragen het be drag voor te schieten", aldus wethou der Waal gekscherend. ren cj T "a EIDEN De voorbereidende werk- |f™framheden voor de reconstructie van marktenroute zijn bijna afgerond, [aandag 5 juni vanaf negen uur pre- atujies zal het gemotoriseerd verkeer in ree richtingen door de Breestraat fiatorden geleid. Gedurende enkele we- A en is er in de straat, vooral op de 'at smallere punten verscherpte poli- Vcontrole, teneinde het verkeer in oede banen te leiden. en ander werd gisteravond meegedeeld tijdens tekejen vergadering van de begeleidingscommissie liqi lenbare werken Binnenstad. Tegelijk met de arktenroute zal ook de Nonnenbrug over het apenburg worden aangepakt. De reconstructie an de walmuren van het Rapenburg is uitge- eriifcld tot september van dit jaar. ok de aanpak van de Langebrug laat nog even I zich wachten. Hiertoe is besloten na overleg et de Stichting Leidse Binnenstad, die er grote oeite mee heeft, als de Langebrug tegelijk mot marktenroute wordt afgesloten. Enerzijds idat zij bereikbaarheidsproblemen voor de winkeliers in de binnenstad vreest, anderzijds omdat zij het alarmverkeer (politie, brandweer) een alternatieve route wil geven, bij calamiteiten op de Breestraat. Inmiddels heeft de gemeente een mondelinge toezegging gekregen van het rijk gekregen dat er subsidie wordt verleend voor de reconstructie vna de Sumatrastraat. Half juni zal worden gestart met de door de Kooi-bewoners zo fel bevochten reconstructie. De heer Van Cruijsen, voorzitter van de vereniging Pieters- en Academie- wijk week in de rondvraag op de verkeersproblemen op de Korevaar- straat. Door het aanzienlijk toegeno men busverkeer in deze straat, dreigen de bewoners uit hun huizen te trillen. Hij deed een dringend beroep op wet houder C. Waal van stadsontwikkeling om de straat op korte termijn te asfal teren teneinde de overlast te beperken. „Als er niet gauw wat gebeurt gaan de bewoners tot actie over", aldus de heer Van Cruijsen. GEBOUW RIJNLAND NADERT VOLTOOIING LEIDEN De werkzaamheden aan het nieuwe hoofdkantoor van het hoogheemraadschap Rijn land aan de Breestraat vorderen gestaag. Aan het eind van dit jaar zal de bouw voltooid zijn Het hoogheemraadschap is dan een nieuw kan toor rijker dat een aantal belangrijke functies van het oude gebouw over zal nemen. De complete technische dienst bijvoorbeeld verhuist zo snel mogelijk naar het nieuwe pand, waarin heel wat gunstige voorzieningen zijn aangebracht. In de toekomst zullen ook de bestuursvergaderingen van het hoogheemraadschap in het nieuwe pand plaatshebben De al oude vergaderzaal in het gerestaureerde pand van Rijnland aan de Bree straat voldeed allang niet meer. Voor het publiek wordt het nieuwe gebouw een speciale ontvang struimte ingericht, terwijl ook het centraal labora torium een plaats krijgt in het nieuwe gebouw van het hoogheemraadschap Rijnland Klaas Hunertoernooi LDWS start morgen met het Klaas Hunertoernooi. De openingswedstrijd wordt opgeluisterd door de Katholieke Harmonie. Het duel tussen Leiden en DOCOS begint om zeven uur. Na de openingsdag volgen nog drie toernooida- gen. Respectievelijk op 20 mei, 21 mei, 27 mei en 28 mei worden de overige wedstrijden gespeeld. De finales vinden plaats op 28 mei en starten om 11.00 uur. De vereniging „Icarus" voert om twaalf uur een demonstratie parachute springen uit. waarna om een uur de strijd om de derde plaats begint. De bekende ex-Ajacied Ruud Geels stelt vervolgens verschillende doelverdedigers van aan het toer nooi deelnemende verenigingen op de proef bij het straf schoppen nemen. Hierna vindt de finale plaats, die om drie uur begint. Willi Wenders Het Filmhuis aan de Breestraat vertoont vanavond een film van de Duitse cineast Wim Wenders. De titel is „Falsche Bewegung" uit 1975. De film is gebaseerd op een boek van Goethe. „Wilhelm Meisters Lehrjahre". De toegangsprijs voor de filmvoorstelling bedraagt f 4.-, leden van het Vrijetijdscentrum betalen f 3.- Jamsessie Verschillende Leidse groepen zullen vrijdagavond meèdoen aan de laatste jam-sessie die dit seizoen in het Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66 wordt gehouden. Zoals gebruike lijk zal door de groepen geïmproviseerd worden op de blues, rock en jazz. Groepen die willen meedoen, kunnen zich opgeven bij Rob of Ferry in het Vrijetijdscentrum. Behalve de sessie wordt die avond een film vertoond, waarin Onder anderen Jim Morrison, Led Zeppelin en Eric Clapton te zien en te horen zijn. De toegangsprijs bedraagt 3,50, voor leden f 1,50. De jam-sessie begint om acht uur Fancy-fair De W illem-Alexander-MAVO aan de Diepenbrocklaan houdt vrijdagavond van vijf tot tien uur een fancy-fair ten bate van de verzorging van de patiënten in het verpleegtehuis „Zuydtwijck", de buren van de Willem-Ale- xanderscbool. Er is een rommelmarkt en allerlei sportieve en ontspannende activiteiten. Ook kan er gegeten worden in een speciaal daarvoor ingericht restaurant. Sport De Leidse sportverenigingen willen een bijeenkomst met de vertegenwoordigers van de Leidse politieke partijen. Met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen hopen zij het tekort aan accommodatie op een dergelijke manier onder de aandacht van de nieuwe wethouders te brengen. De vertegenwoordigers van de partijen zijn uitgenodigd voor een bijeenkomst in zwembad „De Zijl" aan de Para- maribostraat, die vanavond om acht uur begint. Hans Glaubitz (30) is het nieuwe gezicht van D'66 in Leiden. Hij is de lijsttrekker van de Leudae democraten die als „redelijk alternatief" uitkomen onder lijst 7. D'66 zal ongetwijfeld bij de formatie van het nieuwe college van burgemeester en wethouders een sleutelrol in gaan nemen. Met de 3 tot 4 zetels die Glaubitz, gesteund door een positief resultaat bij de laatste Statenverkiezingen verwacht, komt de partij precies op de wip te zitten tussen traditioneel links en rechts. Want ondanks het feit dat wethouder Oosterman namens de fractie van PPR/D'66 de afgelopen vier jaar zitting had in het links programcollege en het gevoerde beleid door dik en dun heeft gesteund neemt D'66-nieuwe-stijl onder Glaubitz nog al wat afstand van dit programcollege. Het gevoerde beleid zal dan ook geen inzet zijn van de verkiezingen. Wie zou denken dat wethouder Oosterman op grond hiervan voor de eer bedankt zou hebben nog langer van D'66 lid te zijn vergist zich deerlijk. Ondanks de metamorfose van zijn partij en de kritiek op het beleid van de laatste vier jaar was Oosterman zelfs kandidaat voor het lijsttrekkerschap. De leden kozen drs. B. O. J. R. Glaubitz, werkzaam op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag echter als redelijk alternatief. De wethouder moest genoegen nemen met een tweede plaats. 0 Parkeergarages binnenstad 0 Renovatie Nieuwbouw Ontwikkeling bedrijfsterreinen 0 Aantrekkelik maken binnenstad Sportvoorzieningen 0 Restauratie monumenten 0 Buurt- en clubhuiswerk Politie en brandweer (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN Samenwerken op zo breed mogelijke ba sis is de inhoud die D'66 heeft gegeven aan zijn jongste leuze „het redelijk alternatief". Wat de Leidse Het eerste toutje LEIDEN Kenmerkten de afgelopen verkiezingen voor de provinciale staten zich in Leiden door een reeks van telfouten, de eer ste fout bij de nog te hou- den gemeenteraadsverkie zingen van 31 mei is intus sen ook al gemaakt. Op alle stembiljetten prijkte de naam van de D'66 lijst trekker Hans Glaubitz met ou in plaats van au. Ook op de folder die huis-aan- huis bij de oproepings- kaart werd verspreid was deze fout gemaakt. Gevolg: alle stembiljetten voor de verkiezingen zijn intussen in allerijl opnieuw gedrukt. In de advertentie van de gemeente Leiden in de krant van vrijdag zal deze eerste fout worden gecorri geerd. En nu maar wach ten op 31 maart politiek betreft heeft de partij daar blijkens de woorden van lijsttrekker Glaubitz echter de beper king aan gegeven, dat een college met het CDA vrij wel tot de onmogelijkhe den behoort. Een continue ring van het huidige links programcollege wordt evenmin voorgestaan. De ideale situatie voor Glau bitz is een bestuursclub waarin VVD, PvdA, D'66 en eventueel de PPR wet houders leveren. „Met het CDA hebben we te veel programmatische ver schillen", zegt Glaubitz. Hij hoopt dat de PvdA bereid zal zijn in te gaan op de wens van D'66 na de verkiezingen de WD bij de onderhandelingen te betrekken. Gebeurt dat niet dan zal D-66 buiten het college blijven en is een minderheids- college van de PvdA, al dan niet gesteund door de PPR de enige mogelijkheid. „D'66 zal dit college uiteindelijk op haar daden beoordelen. We zullen ons wel zo lang mogelijk tegen de komst ervan verzetten. Op een actieve steun hoeft een college op zo'n smalle basis wat ons betreft niet te reke nen", aldus Glaubitz. Ondanks het feit dat uitlatingen van PvdA-lijsttrekker Van Dam en fractieleider Meijer ten aan zien van de wens van D'66 weinig hoopvol zijn, vertrouwt de voorman van de Leidse de mocraten er voorlopig op dat de PvdA na de verkiezingen wel in zal gaan op een gesprek met de VVD erbij. „Ze kunnen dat moeilijk nu al hardop zeg gen. Dat is slecht verkoopbaar bij de achterban. Maar de Pv dA is de grootste partij en heeft de eerste veantwoorde- lijkheid voor de samenstelling van het Leids college. Trou wens, het zelfklevend pluche van de wethouderszetels plakt nog uitstekend", merkt Glau bitz op. Als de PvdA bereid is tot een gesprek met de WD rest nog de mogelijkheid dat een college op bredere basjs afstuit op de liberalen. Glau bitz daarover: „Dan hebben we onze plicht gedaan en rest niets anders dan een college van PvdA, D'66 en PPR, een voortzetting van de huidige sa menwerking dus". VerschiUen Als het zover komt zal het stadsbestuur als D'66 woord houdt toch aanzienlijk minder star en dogmatisch zijn dan het huidige. Want de Leidse democraten nieuwe stijl heb ben naast hun wens tot sa menwerking met de WD nog wel andere politieke punten die nogal afwijken van de so cialistische lijn hier ter stede. Dat blijkt onder meer uit de wijze waarop Glaubitz de door de Leidse Courant ter beschik- H. Glaubitz: lijsttrekker 0'66. king gestelde muntjes ver deeld. Moest dit college inclu sief D'66 wethouder Ooster man nog niets hebben van het bestemmen van gemeen schapsgeld voor het oplossen van de parkeerchaos, D'66- lijsttrekker Glaubitz legt grif één van de vijf muntjes bij de parkeergarages. „Een duide lijk verschil met de PvdA", geeft hij toe. „Wij vinden dat de binnenstad op alle mogelij ke manieren bereikbaar moet zijn, ook per auto. Daar moet de gemeente geld voor over hebben". Tot 1985 wil Glaubitz vier tot vijf garages zien ge bouwd. In de komende perio de van vier jaar zou er ten minste één voltooid moeten worden en een begin moeten zijn gemaakt met één of twee andere. Ten aanzien van het bouwbe leid, een andere prioriteit van D'66, bestaan wat minder ver schillen met de PvdA. Bouwen en renoveren in de binnenstad en de bestaande wijken staat voorop. Over het volbouwen van de Stevenshof kan in dit stadium wat D'66 betreft nog niet gepraat worden. Het aan trekkelijk maken van de bin nenstad wil D'66 bereiken door het vergroten van het voetgangersgebied met name op de Nieuwe Rijn. Daarnaast dient de restauratie van monu menten die in gemeenteljk be zit zijn daadkrachtig te wor den voortgezet. Ook zou de overheid moeten bijspringen bij particulieren die restaura tieplannen hebben voor monu mentale panden, meent Glau bitz. Als laatste item noemt hij de ontwikkeling van het club- en buurthuiswerk. „De welvaart heeft ons ook nadelen be zorgd. Een er van is dat we niet weten wat we met onze vrije tijd aan moeten" zegt drs. Glaubitz. „Het club- en buurthuiswerk kan volgens ons een belangrijke bijdrage leveren om deze nare bijkom stigheid zinvol op te lossen", aldus de voorman van D'66. „WE WILLEN BINNEN EEN MAAND TOESTEMMING" LEIDEN De stichting Buurthuis Professoren-, Burgemeesters- en Rijndijkwijk, die in het begin van vorig jaar in het leven geroepen werd om het sociale contact tussen de buurtbewoners te vergroten, sprak gisteren tijdens de eerste jaarvergadering haar teleurstelling uit over de houding van de gemeente ten opzichte van haar plannen. „Ik begrijp niet dat de gemeente zo laks is", zei voorzitter J. Leenders gisteravond in de Lorentzschool aan de Lorentzkade. „Al maandenlang dienen we verzoeken in voor een vergunning en toestemming om een buurthuis te bouwen op het veldje tegenover de Vredeskerk. Het materiaal hebben we, de plaats is er, het wachten is alleen nog maar op toestemming van de gemeente. Maar dit wachten gaat ook nu wel wat te lang duren. We moeten namelijk binnen een maand een vergunning hebben, omdat het materiaal voor de bouw van ons clubhuis uit de segmenten van een bouwkeet bestaat. Deze moeten binnen een maand van de bouwplaats verwijderd worden, anders raken we ze kwijt. En dan kunnen we geen clubhuis meer bouwen Juist nu de stichting zo'n unieke kans heeft om goedkoop aan een buurthuis te komen, is het belangrijk dat de gemeente gaat beslissen over de erlening van toestemming tot bouwen. „Als de gemeente morgen toestemming geeft, beginnen we dezelfde dag nog te bouwen", aldus de voorzitter. Een ander punt op de agenda tijdens de vergadering was de financiering van het clubhuis. Vorig jaar, toen de stichting begon had zij nog maar 80,40 in kas, nu is er al een batig saldo van 4708,—. Hieruit blijkt de gezondheid van de stichting, volgens de heer Leenders. „En daarom is het des te verwonderlij ker dat de gemeente zich zo laks toont. We zijn een gezonde stichting met als doel het vergroten van het sociale contact. Wat wil de gemeente nog meer?", verzuchtte hij. ADVERTENTIE Over vijf dagen heropent aan de Stationsweg... OVER HOUDING TIJDENS BEZETTING GROFSMEDERIJ LEIDEN Het beleid dat de Partij van de Arbeid heeft gevoerd met de be trekking tot de bezetting van de n.v. Koninklijke Grofsmederij in Zoeter- woude zal nader onder de loep worden genomen. Gis teravond werd een kleine werkgroep geformeerd die de verschillende klachten hierover zal onderzoeken. Tijdens de vergadering van de fractie op woensdag 24 mei wordt het beleid van met name wethouder M. van Aken van economische zaken aan de kaak gesteld. Een en ander is het gevolg van de klachten die het Pvd A-raad slid F. Mentzij heeft gericht aan het adres van de wethou der dat deze tijdens de bezet ting afstand van het standpunt van de bezetters heeft geno men. De wethouder heeft tel kens beweerd dat het noodza kelijk was voor de Grofsmede rij om op een korte termijn orders te krijgen. Het wegstu ren van een directeur, zoals bij de bezetting gebeurde,zou nieu we opdrachtgevers afschrik ken, volgens de wethouder. De heer Mentzij stelt in het jongste nummer van de Partij genoot, het orgaan van de Pv- dA-afdeling Leiden dat het moeilijk te verteren is dat een wethouder van economische aangelegenheden die boven dien lid is van de Partij van de Arbeid, voorbijgaat aan de mening van het merendeel van het personeel van de Grofsme derij, dat immers vond dat di recteur Schut moest verdwij nen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3