Tindemans; >erichten it Zaïre ziin onheilspellend CDA en VVD blijven tegen ingreep in kinderbijslag Scholier laat bom op school ontploffen Franse PTT schrapt de adel uit haar boeken Overval geldauto: buit een miljoen jea ter technici jrgen in staking Vervalst Engels zilver in de handel SERVICE TAPIJTEN ieidóe (Bomo/nt Donderdag 18 mei 1978, 68e jaargang no. 21014 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND penburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. nties (exci. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. De dame met de camelia's De Engelse tv-film „De dame met de camelia's" op Ned.- II om 20.27 uur. Om 22.10 uur Hier en nu special „Moe, we blijven altijd bij je". Ned. I om 20.40 uur Tv.-privé en om 23.02 uur „Internationa le Country Festival 1978". Kans op bui Eerst vrij zonnig, later kans op een lokale regen- of onweers bui. Zwakke tot matige wind. Maximum temp. 19 graden. Morgen zon: 5.41-21.33. Maan: 17.41-4.18. Scheveningen hoog water: 1.13.,13.41. Laag water: 9.07., 21.46. nze kunstredactie) Den Haag Technici van de Ncder- toneelgezelschappen, aangesloten bij de Kunstenaarsor tie NVV, zullen morgen het werk staken. Zij willen hun werkgevers dwingen alsnog de cao te onderteke- zodoende de werktijden, die thans nog niet zijn geregeld Jdoor dikwijls uitkomen op 70 tot 100 uur per week, dringen naar een aanvaardbaar gemiddelde, alle theatervoorstellingen in ons land zullen hierdoor SV in moeilijkheden komen, want het betreft technici werk- de toneelgezelschappen: Amstel Toneel, Appel, Cen- Haagse Comedie, Noorder Compagnie, Publiekstheater, }lobe, Nieuwe Komedie, Onafhankelijk Toneel, Proloog, ater. Sater, STA-Theater, Werktheater en Toneelraad Rot- van onze correspondent Parijs De Franse PTT is er in geslaagd wat het terreurre- gime tijdens de Franse Revo lutie en vijf Republieken niet konden: de Franse aristocratie is - letterlijk - van de kaart geveegd. Prinsen, hertogen, markiezen en graven zijn naar hun „vak bond" gestapt om te eisen dat de Franse staatsraad er zorg voor draagt dat hun titels, die bruut geschrapt werden uit de nieuwste edities van het tele foonboek, daar weer in wor den opgenomen. De adel beweert dat de PTT het Goddelijk Recht met voe ten getreden heeft en „de wet overtreden heeft en haar boek je te buiten is gegaan". Het schrappen van titels waar ongeveer 4000 Fransen aanspraak op maken, volgt op het besluit van president Gis- card om voortaan in zijn uit nodigingen ook geen titels meer te noemen. De enige uit zonderingen zijn de twee kroonpretendenten die Fran krijk rijk is, de Comte de Paris en de Prince Napoleon. De edelen, die hun eigen lijst van echte titeldragers er op nahouden, hebben zich gewro ken door er fijntjes op te wij zen dat de tweede naam van Giscard, d'Estaing, pas in diens familie kwam vier jaar voordat de huidige president geboren werd. Zelf maakt Gis card er aanspraak op een di recte afstammeling te zijn van een achttiende eeuwse admi raal, die op zijn beurt het ge volg was van een slippertje van koning Louis XV. In Parijse gangen wordt nu gefluisterd dat Giscard de Franse PTT aangemoedigd heeft de titels te schrappen, hoewel die zelf zegt het ge daan te hebben om de lijst korter te maken. Ook andere voorletters, van het eenvoudi ge „M" voor hen die niet meer dan „meneer" zijn tot „Rev" voor „eerwaarde" werden eveneens geschrapt. Dat kon de adelijke toorn ech ter niet verminderen. Comte Jean de Beaumont, voorzitter van het Franse Olympisch Co mité voorspelde dat dit alleen maar een stap was op weg naar complete anonimiteit: „Na de titels zullen de namen vervallen. Straks zijn we alle maal een nummer". Le Due de Brissac, invloedrijk lid van de Jockey Club, is het daar wel mee eens, maar hij bekijkt het allemaal wat nuch terder. „De mensen die mij opbellen zoeken me toch in het jaarboek op. Het telefoonboek, dat is voor het voetvolk". Tientallen doden gemeld RUSSEL (ANP/Rtr) Premier Tindemans 'an België heeft de jongste berichten uit tolwezi, de hoofdstad van de provincie Sja- ia in Zaïre, „onheilspellend" genoemd. In olwezi zijn naar schatting 3000 buitenlan- lers, onder wie een groot aantal Belgen. De •raag is, aldus Tindemans, hoe belet kan porden dat er meer slachtoffers vallen on- ler de meer dan 6000 Belgen in provincie ijaba. Er is thans sprake van tientallen ilachtoffers in Sjaba. lilitair ingrijpen acht Tindemans niet on- iogelijk. Ook het zenden van burgervlieg tuigen voor het evacueren van de Belgen kan in dit verband als een militaire operatie worden beschouwd. Er is hierover overleg met Frankrijk en de Verenigde Staten. De Belgische regering heeft een crisisstaf gevormd die de zaken in Zaïre in het oog houdt. België acht het immers ondenkbaar dat het „dit grote, belangrijke Afrikaanse land" zou loslaten. „Een anarchie in dat land zou onoverzienbare gevolgen hebben voor Afrika en zelfs voor de hele wereld". Ook de Verenigde Staten staan klaar om in actie te komen. Gisteren al zijn 65 Amerika nen met vrachtauto's en helikopters uit het zuiden van Zaïre geëvacueerd. Elf Amerika nen zijn achterbleven. Zij worden niet door de rebellen vastgehouden. De Belgische minister van buitenlandse za ken, Henri Simonet, heeft gisteren ook een beroep gedaan op secretaris-generaal Wald- heim van de VN en op de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid en het Rode Kruis om al het mogelijke te doen om het leed in Sjaba te verzachten en de burgerbevolking te be schermen. Minister Simonet verklaarde tegenover de Kamer van Volksvertegenwoordigers dat, zoals eerder al bekend was, in Kolwezi vier Op de luchthaven Meisbroek bij Brussel lagen gisteren para chutisten te slapen. De officiële verklaring van hun aanwezig heid was een wegens de mist afgelaste oe fening. blanken onder wie drie Belgen waren o om gekomen. Er zou een „jacht of Fransen" zijn begonnen, die zou kunnen uitmonden in een „jacht op Europeanen", aldus Simonet. De „Fransen" zouden ook franssprekende Bel gen kunnen zijn. Volgens Simonet wordt in de provincie Sjaba op weinig georganiseerde manier door eenhe* den zonder veel samenhang gevochten. Gis teravond zouden parachutisten van Zaïre het vliegveld van Kolwezi hebben heroverd op de rebellen. Met de door de rebellen veroverde stad Moetsjatsja is de enige telefoonverbin ding verbroken. HBKhMBBbi KABINET MOET VOORSTEL WIJZIGEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. CDA en VVD blijven grote bezwaren houden tegen een wijziging van de kinderbijslag, zoals deze door het kabinet-Van Agt voorgesteld wordt. Het CDA heeft zelfs laten weten, dat, wanneer het kabinet niet tegemoetkomt aan de bezwaren tegen verschillende onderdelen van de nieuwe voorstellen er regelingen moeten komen voor het schoolgeld en voor studiekosten. Daarbij denkt het CDA aan studiebeurzen en aan studietoe lagen. De WD heeft het vooral moeilijk met het voorstel om de kinderaftrek bij de belastingheffing af te schaffen. De liberalen blijven namelijk op hun standpunt staan, dat er sprake moet blijven van een draagkrachtbeginsel ook in deze kwestie. De CDA-fractie heeft in haar schriftelijke opmerkingen op de ingediende voorstellen opnieuw gewezen op de mogelijkheid de kinderbijslag ook voor het tweede kind te bevriezen. Verder wordt voorgesteld babies minder bijslag te geven en de maxi mumleeftijd voor kinderbijslag te verlagen. Daarnaast wil het CDA, dat het kabinet het plan om de dubbele en drievoudige bijslag voor studerende kinderen niet voor 16- en 17-jarigen te laten gelden opschort. Het kabinet doet er volgens het CDA beter aan de kinderbijslag te verhogen naarmate de kinderen ouder worden. LK CENT URDER onzer verslaggevers) UJK De minimum voor verpakte melk gaat landag 22 mei één cent >g tot 1,04 per liter. Dit :volg van de verhoging de EEG-zuivelprijzen, oe de EEG-ministerraad week besloot, roduktschap voor zuivel verordeningen voorberei- vermelding van de laarheidsduur bij con- tiemelk en -melkproduk- AMSTERDAM (ANP) Bij een gewa pende overval op een geldauto van de Nederlandse Middenstandsbank in Am sterdam is gisteravond volgens de poli- Rechercheurs onderzoeken een van de 'huurauto's die bij de overval op een geld transportauto werden gebruikt en waarbij ruim een miljoen werd buitgemaakt. De overval werd uitgevoerd door vier mannen en speelde zich af omstreeks half zeven in de autosluis van het dis- tnctspostkantoor aan de Oosterdokska- de. Hier werd de geldwagen met drie inzittenden klem gereden door twee au to's waaruit de vier daders sprongen. Zij drongen de geldauto binnen en re den vervolgens dwars door de stad naar het industriegebied Overamstel. De chauffeur en de bijrijders van de geld wagen waren inmiddels met koorten gebonden. Ook kregen zij elk een vuil niszak over het hoofd en moesten zij op de bodem gaan liggen. Enkele overval lers zouden gedurende de rit bovenop hen hebben gezeten. Op het industriegebied stapten de over vallers met hun buit over in een andere auto en verdwenen. Zij hadden de be manning van de geldauto gezegd, niet te proberen te ontsnappen omdat op de deur van de wagen een bom gemon teerd zou zitten. De dieven zegden toe de politie zelf wel te zullen waarschu wen. Na ruim een half uur, toen men erin geslaagd was zich te bevrijden, openden de chauffeur en de bijrijders toch de deur. Er gebeurde niets. Einde lijk kon men alarm gaan slaan. De dieven hadden toen reeds ongeveer een uur voorsprong. Later werden de vluchtauto's leeg teruggevonden. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN In een MAVO-school in Eind hoven is gisteren een bom ontploft. Een 16-jari ge leerlinge raakte daardoor licht gewond. De bom was geplaatst in een portaaltje voor een damestoilet op de bovenste verdieping van het schoolgebouw. Er werd daar en in een aangren zend leslokaal aanzienlijke schade aangericht. De 18-jarige scholier M.C. uit Nuenen, leerling van de school, heeft tegenover de Eindhovense gemeentepolitie bekend de bom te hebben ver vaardigd en hem ook op het toilet te hebben geplaatst. In de woning van zijn ouders trof de politie onderdelen aan die gebruikt konden wor den bij het maken van bommen. Tegenover de politie verklaarde de jongen dat hij de bom uit verveling had gemaakt. „Hij wilde op school wel eens wat sensationeels meemaken", aldus een politiewoordvoerder. De bom bestond uit een metalen buis die gevuld was met een explosief mengsel. De ontsteking werd geregeld met een uurwerk. Vlak voor de bom afging, had de jongen per telefoon een waarschuwing doorge geven. Maar nog voor alarm kon worden gege ven explodeerde de bom. Een deel vloog dwars door het biologielokaal waarbij een meisje werd gewond. Giscard d'Estaing verwijt, ens familie de tweede naam vier jaar voor de geboorte 3 president bij kreeg. Weer vogels gestolen bij „Avifauna" ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit het vogelpark van „Avifau na" zijn weer kostbare vogels gestolen. In de nacht van dins dag op woensdag werden twee Argusfazanten uit hun verblijf gehaald door onbekenden. Het hangslot van de kooi werd doorgeknipt. Agenten in corruptie-proces: ,,We moesten de giften wel accepteren" (Van een onzer verslaggevers) Arasterdam - De zes van corruptie verdachte Amsterdamse politie-agenten erkennen allen dat ze geld en fruitmanden hebben geaccepteerd van in de hoofdstad opererende Chinese gokhuisbazen. Maar ze ontkennen ten ene male dat ze zich hierdoor in de uitoefening van hun taak hebben laten beïnvloe den. „Integendeel".«zo stelde het zestal gisteren voor de Amsterdamse rechtbank tijdens de eerste zitting van het geruchtmakende steekpenningen - proces. „Om voeling te kunnen houden met de Chinezen wereld en tips te krijgen was het vaak noodzakelijk om de giften te accepteren". Van de zijde van de verdediging werd gesteld dat de excessen het gevolg zijn van falend beleid van het Openbaar Ministerie, dat „in strijd met de wet de illegale gokhuizen openhield". Zie verder pagina 9. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse recherche is op het spoor gekomen van zwendel met antiek Engels zilver. Het gaat hierbij om voorwerpen als koffie- en theeserviezen, dienschalen en kandelaars, die niet van zilver maar van pleet zijn vervaar digd. De voorwerpen zijn voorzien van vervalste Engelse gildeteken en moeten uit Engeland zijn ingevoerd. Er moeten volgens een recherche-woordvoerder mensen zijn die al voor tonnen van deze vervalsingen hebben gekocht. Verwacht wordt, dat er nog vele partijen in de handel zullen worden gebracht. Babbeltruc: twee mille LEIDEN Twee onbekende mannen hebben gisteren met een zogenaamde babbeltruc een sigarenwinkelierster uit de Leidse Haarlemmerstraat twee mille afhandig gemaakt. De twee mannen stapten gister middag de winkel binnen. Een van hen begon in het Frans te informeren naar de prijs van pijpen. De andere man stapte wat rond. De afgeleide winke lierster zag niet, dat deze het kantoortje binnenwandelde en het geld stal. Toen deze man zich weer bij zijn collega voeg de, liep het tweetal de winkel uit en was de interesse in pijp en plotseling verdwenen. De winkelierster ontdekte korte tijd later de diefstal en alar meerde de politie. De mannen waren echter spoorloos ver dwenen. Verkoop fabriekspartij vloerbedekking Vrijdag en zaterdag in de RONNIEHAL te Leiden zie onze adv. op pagina 16 Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband paar naam adres woonplaats Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349. Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1