edere millimeter heeft \lieuwe iiacht- 5(leding MNHUSUT Finse landschappen in wol en linnen Pleidooi van mgr. oor meer ruimte Bluyssen in kerk Korte metten kerk wereld Pastoraal Centrum richt zich op vorming van vrijwilligerskader TAART ALS IJS anadese historicus: hristus was vijftig INENLAND/ LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MEI 1978 PAGINA 13 Nu is er zelfs haute couture voor het verpo zen in bed. Het huis V D heeft de alleen- verkoop weten te bemachtigen van grootmees ter Yves St. Lau rent. Er zijn 17 modellen in prij zen van 149,- tot 229,-. Duur maar wel exclu sief. Door de stijl en het raffi nement kan men er zelfs een feestje mee op luisteren. Slapen gaan of nog even een uurtje buren kletsen? bij de Ruches en volants voor avond/nachtkleding Dansen in de nachtjapon Tekst Tiny Francis Een eenvoudige manier om taart te bakken is haar in de koelkast te laten opstijven, een rage in opkomst. Medio mei komt „Dr. Oetker" u nog een handje helpen met een nieuwe poedermix: „Taarthulp", die vermengd met kwark of yoghurt en met slagroom (indien te vet met „Klop Klop" (klopperde- klop) op een taartbodem een lichtverteerbare lekkernij bij de thee in de tuin of na tafel oplevert. Deze twee huisvrouwhulpen zijn afgesteld op een aardbeien- slagroomtaart en een perzik-slagroomgebak. Het klaarmaken kan niet verkeerd gaan. De taarthulp met de mixer mengen met 3/8 liter slagroom De bijgeleverde taartrand op de taartbodem plaatsen en het mengsel in de nu ontstane vorm gieten. Stijf laten worden in de koelkast. Variatietips: Chovo- notentaart, appelrumtaart, perzik-bavarois. veeht Zasti 101)/ Ljsau i x dus meisje werd eens het hot naakt door een jongeling, wel aardig was. maar toch hart en hand niet wist innen. Hij peinsde één en één nacht en zond ar daarna 100 rode rozen, ze met armen vol Bac- jèatrozen op haarkamer had ze potten noch jen genoeg om de bloemen weide in te zetten. Tenslotte ze haar wastafel vollopen plaatste er de resterende irtig rozen in, waarvoor ze ;n emplooi had gevonden, trouwde met de jongeling leefde tot op heden „lang gelukkig!" Dit moderne ookje toont welk een in- ted de „Rosa (hybride)" op menselijk gemoed kan voor niets gold zij in de Iheid voor de „koningin bloemen". Voor de bloe it zijn de snijrozen van lot belang, maar ook in de imkwekerij worden miljoe- struiken afgeleverd voor ntsoenen en tuinen. Met de er steekt de roos echter in Hilariteit alle andere bloe de kroon. Als meer loonheden die hoog werden oemd is de roos geen mak- ij ke bloem. jonge bloemiste noemde r eens een „lastpost". Ze niet tegen bedorven wa- ze gaat soms ondanks ide verzorging slap han- langer dan een week-end een koelcel opgeborgen, rlich|draa£t ze de overëang nd ziir een huiskamer niet (één ^ht in de koelcel maakt dank' Dewir echter sterker) en buigt j^gjhutst het hoofd. (Om hen erpot! een kans te geven, kan slaphangende rozen in krant wikkelen en diep 'zetten in warm - water). w arschijnlijk is het soms nukkig gedrag van de roos te wijten aan het enorm aantal kruisingen van het ras In de bloementeelt liet men de roos nauwelijks met rust. Men onderscheidt dan ook grootbloemige rozen, waartoe de Theehyoriden en er Per- net-hybriden ('d.v. de Bacca rat): Middelgrote rozen (b.v „Bridal Pink"). Kleinbloemige rozen (b.v. „Garnette") en Trosrozen (b.v. „Nymph"). De meeste rozen worden vere deld op de Rosa Canina of selecties daarvan, dat wil zeg gen ze worden op zogenaam de „Onderstammen" geënt, die soms worden geïmpor teerd uit Israël en Marokko. De roos heeft hinder van vele ziekten en plagen: meeldauw, spint, aaltjes, die de kweker kopzorg geven. ,Als consu ment heeft men daar - als de rozen eenmaal in de kristallen vaas staan, - geen boodschap aan. Maar men moet wel we ten dat het imposante eind- produkt resultaat is van (bloed), zweet en trane- n. In ieder geval: van in tense zorg! Rond de roos heerst nog wat spraakverwar ring. „Geen roosje zonder doornen" heet het dan. Deze doornen zijn echter in feite stekels. De doorn is afgeleid van een anders gevormd blad, het begin van evolutie: het blad werd door de jaren heen doorn of uitsteeksel van de stengel. Deze doornen zijn op het onderste gedeelte van de gesneden roos een bedreiging voor haar levensduur, van daar dat ze voor een lengte van zeker 15 cm van de steel moeten worden verwijderd, evenals de blaadjes. De be kendste rozen zijn: „Bacca rat". „Dr. Verhage" (diep- geel). „Mercedes" (oranje), „Peer Gynt" (grootbloemig. geel), „Sonia" (dieprose). Aan de Veiling worden c.a. hon derd rassen aangevoerd en opvallend is dat de rassen „Baccarat", „Carol", „Carnet- te" en „Zorina" ruim 73% van het areaal beslaan, voor de andere 95 rassen blijft nauwe lijks 27% over. Finse Tuula Jarvenpaa weeft surrealistische landschappen van wol en linnen, intrigeren de, boeiende namen. Zo groei- de op haar weefgetouw: „Vo- gels in de tuin van zijn dron ken vriend", „Havik in mijn hand", uitgevoerd in bruin en zandkleur, „Hart vol eskruid", een explosie van bordeaux, paars, groen en geel of „Ik heb wat met mijn leven ge daan". En ook een kleed in paars, uitvloeiend tot teer vio let en écru: „Een verduivelde rotdag". Tuula (29) woont in het kleine dorp Nuijamaa (de dichtstbijzijnde grote stad heet Lappetnranta), twee kilo meter van de Russische grens. Men kan wél stellen dat de wolven haar buren zijn Aan haar kleine houten boerderij grenzen eindeloze bossen, tekst: Tiny Francis waarin wel beren maar geen mensen wonen. Het is er een (nog) totaal verlaten streek. Omdat ze verkoos zo dicht bij de natuur te wonen is ze er sterk mee verbonden. Een bij eerste indruk introverte jonge vrouw, die Helsinki verliet om zich met haar man, de onder wijzer van de dorpsschool in Nuijamaa te vestigen op een plaats waar de wereld haast eindigt. Op een steenworp af stand van haar boerderijtje, (waar ook de schapenfamilie van 3 stuks is ondergebracht die haar wol levert) heeft ze een leegstaand schoolgebouw tot haar beschikking, waarin haar verschillende weefgetou wen zijn opgesteld, want deze nemen vee] plaats in beslag. Tuula, die de laatste jaren de Soms stromen de dradenmassa's als een waterval uit het wandkleed. De Finse Tuula Jarvenpaa met een lammetje. geografische grenzen van haar land doorbrak (in 1977 hield ze een expositie in Zürich), heeft tot woensdag 17 mei een klei ne exquise tentoonstelling in het Fins Nationaal Verkeers bureau, KL. Gartman plant soen te Amsterdam in samen werking met „Finnzir." Praten met haar gaat via een Finse tolk, die vertelt dat de artieste in eigen land zeer bekend is, veel onderscheidingen heeft ontvangen en dat de natuur haar huis, haar inspiratiebron vormt. De jaargetijden in Fin land gaan wonderlijk snel in elkaar over. de ene maand is het nog 27 graden onder nul (april), een week of zeven later wijst de thermometer 25 gra den boven nul aan. Deze tem peratuurverschillen zorgen voor een bijna transparant, soms diffuus licht dat Tuula op haar wandkleden weet vast te leggen. Ze kan ook oplet tend luisteren. Een werkstuk, dat de naam 'ongewone ver haaltjes' draagt, is ontstaan na het aanhoren van een aantal vogeltjes dat in een boom zat te kwinkeleren. „Ze vertelden elkaar kleine verhaaltjes", zegt Tuula ernstig tegen de vertaalster met voor de vreem deling onbegrijpelijke woor den. Het wollen 'schilderstuk', waarin kleuren elkaar gedurfd begrenzen, vlokken op de on derste donker-paarse rand wat verwaaide witte pluizen. Zon der twijfel de vogeltjes. Tuula kan haar levensgevoel kwijt in het werk dat zij maakt. „Twee vechtende kemphanen" in overdadig uitstulpend roze wolgewirwar tegen donkere achtergrond, met ondertitel, „hoe zit het nu met de bedrieg lijke vrouw" zet de toeschou wer weer eens aan het denken. Waterval „De soms als een waterval uit het wandkleed stromende dra denmassa's zorgen voor re liëf", vertelt zij via de tolk. Het effect is bijzonder mooi, voor al tegen in elkaar vervloeiende horizontinten. „Ernest terug in de hemel,, is het ontroerend geweven verhaal in dieppaars via steeds lichter wordend vio* let tot bijna schelpachtig geel/- roze. De symbolische voorstel ling van een diep doorleefde teleurstelling, een zes maan den groeiend kind, dat niet geboren kon worden, maar voortijdig stierf. Tuula begint haar weefwerk door het ma ken van een aquarel, waarin zeexperimenteel kleuren sa menvoegt, die ze wil gaan ge bruiken. Vroeger verfde zij zelf de wollen garens met ex tracten van bloemen. „Maar nu doet zij dit niet meer," vertelt haar vriendin en ver taalster. Door bepaalde tech nieken te volgen kan zij kleu ren maken van vurig oranje ('Midsummer' als de zon laag staat, heeft de hemel zo'n kleur) tot het felblauw uit de Finse vlag of doorgloeid rode tinten m alle nuances. Tuula is een „self made" kunstenaar. Met de op eigen kracht ver worven kennis en inzicht ech ter is zij in staat reeds enige jaren aan een kunstacademie les te geven in haar uitzonder lijke technieken en veroverde reisbeurzen. Zij bezit het ge heim om de natuur en haar uitbeeldingsvermogen op on schoolse wijze te verenigen. Diocesane Pastorale Raad van het om Den Bosch zal in zijn vergade- van zaterdag een brief van mgr. 'ssen in behandeling nemen, waar- leze pleit voor meer ruimte in de De ruimte in de kerk voor ge-, sgroei was ook een der voornaam- onderwerpen zo niet struikelblok van het Landelijk Pastoraal Over- dat vorig weekeinde in Veldhoven was. bisschop constateert, dat de kerk heel veel mensen als bedillerig, iritair en bekrompen overkomt, als instituut, dat grote lasten oplegt en laar eisen stelt, een instituut met voorafbepaalde, levensvreemde boodschap, zonder veel aandacht voor hetgeen mensen van deze tijd aan ver wachtingen met zich dragen. Bisschop Bluyssen bepleit uitdrukkelijk ruimte om in het geloof te kunnen groeien. Hij beschrijft de moeilijkheden van veel jongeren als volgt: „Omdat je van huis uit lid van de kerk bent, word je meteen verplicht tot allerlei dingen, waaraan je nog geen behoefte voelt en die je niet kunt plaatsen in je rommelige wereld. Toch ben je tot alle goeds be reid. Maar je wordt in je diepste gevoe lens niet serieus genomen en niet geres pecteerd in je eigenwaarde. Je krijgt een etiket opgeplakt: niet-geëngageerd. niet-kerkelijk, randkerkelijk, buitenker kelijk enz.". Bisschop Bluyssen zegt begrip te heb ben voor de oudere mensen, die alle moderne veranderingen niet kunnen bij benen en voor de „gewone gelovigen", van wie er heel wat weinig in de kerk komen. Het kerkbezoek is in het Bra bantse Veldhoven gedaald van 66 pro cent twaalf jaar geleden tot 33 procent nu. Maar dikwijls zijn die mensen, die al leen op hoogtijdagen in de kerk komen, ook mensen bij wie de christelijke over tuiging best tot haar recht komt en die zich het vuur uit de sloffen lopen voor het welzijn van medemensen, aldus bis schop Bluyssen. Hij wijst erop, dat deze niet te gauw mogen worden afgeschreven. Integendeel de kerk dient gebruik te maken van hun enthousias- Bisschop Bluyssen vraagt ook ernstig te luisteren naar de mensen, die zware kritiek op de kerk hebben omdat zij te weinig oog heeft voor grote maatschap pelijke vraagstukken. Maar hij wijst er ook op. dat Christus wel volmaakt is, maar de kerk van mensen niet. Een volmaakte kerk willen, betekent volgens bisschop Bluyssen in feite de kerk isole ren van de gewone mensen en van de normale samenleving. En die volmaakt- heidsstrevers vindt men zowel rechts als links, aldus de bisschop. jein is is in het jaar 18 voor begin van onze jaartelling iren. Hij was dus onge- vijftig jaar, toen hij in de kruisdood stierf. Tot slotsom is de Canadese iricus Pierre Brind'amour eel speurwerk gekomen, geschiedkundige die spe- ist is op het gebied van jaartellingen, baseert conclusie voornamelijk op ekst van het evangelie van as. die alle politieke figu- opsomt die ten tijde van f. geboorte van Jezus m het i aan de macht waren, sleutelpassage waarop nd'amour zich beroept, het begin van het tweede hoofdstuk van Lucas, waarin deze vermeldt dat Je zus geboren is tijdens de „eer ste" volkstelling van keizer Augustus, „toen Quirinius stadhouder over Syrië was". Deze berekening van de ge boortedatum van Jezus, in maart of april van het jaar 18 vóór het begin van onze jaar telling, wordt volgens Brind'a mour bevestigd door de me ningsverschillen in de eerste eeuwen, toen de joodse schriftgeleerden ook de opvat ting huldigden dat Jezus ten tijde van zijn dood circa vijf tig jaar was. In zijn werk tegen de ketters stelt bisschop Irenaeus (130- 208) dat Christus tussen de veertig en vijftig jaar was toen hij in het openbaar optrad. Hij baseert zich op de rechtstreek se leerlingen van de apostel Johannes en op de teksten van het evangelie. In het derde hoofdstuk van Lucas leest men echter dat Jezus „ongeveer dertig jaar" was, toen hij in het openbaar ging optreden. Volgens de Ca nadese historicus zou echter op deze plaats oorspronkelijk het getal veertig hebben ge staan, hetgeen het standpunt van Irenaeus zou verklaren. Het cijfer zou later door de schriftgeleerden zijn veran derd met het oog op de sym bolische betekenis van het ge tal dertig. In die tijd werd een groot belang gehecht aan het cijfer drie dat als „volmaakt" werd beschouwd. De paus heeft de 48-jarige bis schop Peter Buthelezi be noemd tot aartsbisschop van het bisdom Bloemfontein in Zuid-Afrika. Het is de eerste maal, dat er in Zuid-Afrika een zwarte aartsbisschop wordt benoemd. In Bloemfon tein wonen slechts weinig blanke katholieken tegen on geveer zeventigduizend zwar te katholieken. Buthelezi was tot dusver bisschop van Um- tata in Transkei. Na een langdurige ziekte is in Chartres de bisschop van die stad Roger Michon (74) overle den. Mgr. Michon, die sinds 1955 bisschop van Chartres was, stond bekend als een vooraanstaand wetenschap per, schrijver, kunstenaar en fotograaf. Hij was ridder in het Legioen van Eer. Op zijn initiatief begonnen indertijd de internationale studentenbe devaarten naar Chartres. Het landelijk bestuur van Pax Christi zal in oktober oud-mi nister Trip van Wetenschaps beleid tijdens de jaarvergade ring voordragen als lid van het landelijk bestuur. Het is de bedoeling, dat hij mr. H. W. J. Droesen opvolgt als vi- ce-voorzitter van de Neder landse afdeling. De heer F. H. P. Trip (56) is lid van de PPR en voor die partij sinds 1977 lid van de Eerste Kamer. Voorzitter van Pax Christi Nederland is de bisschop van Breda, mgr. Ernst. Onder studenten en oud-stu denten van de theologische fa culteit van de universiteit van Amsterdam is een onderzoek ingesteld naar de loopbaan van de afgestudeerden en de beroepsperspectieven voor de huidige studenten. De eerste resultaten van dit- onderzoek zullen worden bekend ge maakt op de confèrentie, die morgen en zaterdag wordt ge houden bij het honderdjarig bestaan van de faculteit. De conferentie houdt zich bezig met de invloed van maat schappij en maatschappelijke positie op de theologiebeoefe- ning en van de theologie op de maatschappij. Het pastoraal centrum van het bisdom Rotterdam richt zich het komend seizoen vooral op de vorming en de toerusting van het vrijwilligerskader, zoveel moge lijk in relatie met het kader van vrijge stelden (priesters en pastorale werkers). In het nu verschenen jaarprogramma 1978-1979 spreekt het DPC van het vor men van „basiskader": pastoraal gevorm de vrijwilligers die in staat zijn leiding te geven aan groepen aan de basis, zowel binnen de parochiële structuur als binnen andere vormen van kerkgemeenschap. Ook het professionele kader biedt het centrum vorming aan, zowel persoonlijke bijscholing en training als het inoefenen van de relatie met het groeiende vrijwilli gerskader. Het aanbod aan vrijwilligers omvat een tweejarige basiscursus (20 bijeenkom sten) en daarna de gespecialiseerde cur sussen op het gebied van kerkopbouw, kerk en samenleving, missie en ontwikke lingssamenwerking, vredesvraagstukken, jeugd en jongeren, katechese, pastoraat, liturgie en oecumene. Het is de bedoeling dat er op de duur m elk dekenaat een werkgroep toerusting komt ten dienste van de basis en als ondersteuning van het werk van het DPC. Deze werkgroepen helpen bij het zoeken naar geschikte kandidaten, ma ken lekenkadervorming bespreekbaar binnen de parochies, zijn medeverant woordelijk voor de opbouw van de cur sussen. Er is een vaste cursusleider no dig, indien in het dekenaat basiscursus sen worden gegeven. Binnenkort hoopt het Diocesaan Pasto raal Centrum naast de beide stafleden een tweede pastoraal opbouwwerker en een functionaris voor kerk- en samenle vingsvraagstukken aan te stellen. Het DPC, dat nu 2,5 jaar bestaat, kreeg begin dit jaar een nieuw onderkomen: Hang 16, Rotterdam. Verschillende gToepen in Eu ropa, die zich bezighouden met onderzoek naar de activi teiten van transnationale on dernemingen zullen van mor gen tot en met zondag in Am sterdam bijeenkomen met het doel te komen tot een systeem van samenwerking, zodat er effectiever informatie kan worden uitgewisseld tussen de groepen onderling. De ver schillende studie- en actie groepen in Europa hebben tot □u toe weinig contact met elkaar. Diogo de Gaspar zal namens de Wereldraad van Kerken bij de werkdagen aan wezig zijn. Onder meer neemt deel de Nederlandse Stichting Oecumenisch Studie- en Ac tiecentrum voor Investerin gen (OSACI).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13