1 1111 ml Prestigewagens van Opel: Senatoren Monz Langeveld profiteert Slechts helft autokopers maakt proefrit AUTOGRAMMEN SPELEN MET VORMEN VOLKSGEZONDHEID STEUNT ONDERZOEK SCHONERE MOTOR IN RONDE VAN HET BELGISCH PARK IS8 Korfbal en volleybal aan kop in Alphense Sportontmoeting BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MEI 1978 PAGI j| Auto-ontwerpers houden ervan met vormen te spelen. Het is hun vak en al komen hun creaties vaak nooit verder dan een model, doelloos is het uiteraard niet. Ghia, Fords/in ternationale "ideeënbus" in Turijn, heeft zo gespeeld met als basismodel de Ford Escort en de Fiesta Er zijn twee-zitters uit de bus gekomen onder Microsport (op verkort Fiesta-chassis) en Lucano (gëinspireerd door de Escort) met achter plastic schilden weggeborgen koplam pen, ventilatieopeningen in de spatborden om de zich opeenhopende lucht kwijt te raken en met veel aluminium in de carrosserie om ge wicht te sparen. In een moeite door is de Action ontworpen, een prototype sportwagen met de motor in het midden. Lengte 3,91 meter, hoogte net een meter. De spoiler aan de voorkant loopt door tot aan beide zijden van de carrosserie en de achterwielen zijn geheel omsloten. De spoiler aan de achterzijde is verstelbaar. Motorkoeling door radiatoren in de zijkanten van de achter wiel-spatborden. Gebouwd zal die Action in deze vorm vrijwel zeker nooit worden, aldus Ghia's directeur Filipino Sapino De wagens zijn ontworpen als onderdeel van een studie in aërodynamica en energiebezuini ging, die kan bijdragen tot verbetering van het brandstofverbruik van productiewagens van de toekomst. Plastic rukt op in de auto-in dustrie. Een gemiddelde Ford heeft 80 kg. plastic. Dat gaat binnen tien jaar 160 kg. wor den. Het betekent meteen een gewichtsvermindering van vijftig kg. Waarmee overigens nog maar zo'n twaalf procent van het autogewicht door plas tic wordt gevormd, zegt een constructeur van (de Ameri kaanse) Ford. Een handig nieuw imperiaal dat met zuignappen op het dak kan worden vastgezet. Het is in Duitsland te krijgen en heet Max air Nu Rack. Handig maar ook buitengewoon onvei lig. merkte de Stichtung Wa- rentest. Bent u toevallig in Duitsland en komt u in de verleiding: toch maar niet ko pen dus. De VACO (waarin bandenspe cialisten zijn verenigd) zegt dat 65 procent van de automo bilisten met een te lage span ning rijdt Gevolg: rol weer stand neemt 20 procent toe. Gevolg van het gevolg: brand stofverbruik stijgt met 5 pro cent Anders gezegd: menig automobilist gooit voor 90,- brandstof per jaar uit het au toraam. Omgerekend over alle automobilisten in ons land: 170 miljoen liter brandstof on nodig verspild. Om even over na te denken. Bent u nu gealarmeerd en wilt u de bandenspanning laten meten zorg dan voor enk dingen. Ten eerste een per te bandenspanningsmeter die zijn er helaas nauwelijl Meet de spanning als de b den koud zijn en dus niet e aan de pomp. En doe het e week bij tubelessbanden elke maand bij banden t binnenband. De Audi 100 limousine en avant zijn nu ook leverb met een nieuwe vijfcilin carburatiemotor van 2,2 en een max. vermogen van kW (115 pk.), een top van km.-u. en een accelleratie 1 stilstand tot 100 km.-u. in seconden. Zij krijgen ad hun naam de aanduiding Vanaf 25.358,- Slechts een op de twee autoverkopers rijdt eerst een rondje voordat de koop wordt afgesloten. Dat valt op te maken uit het structuur- en perspectiefonderzoek van de BOVAG. In het blad van deze organisatie wordt dit onderzoek uitvoerig belicht. Over de motieven die tot de koop van een auto leiden kan gezegd worden, dat het belangrijkste motief de trouw aan het merk is (28 procent van de gevallen). Als tweede belangrijk motief kwam uit de bus de kwaliteit-levensduur-betrouwbaar- lieid van de auto (11 procent). Vooral de jongeren besteden aandacht aan het kostenaspect; zij letten minder op grootte en prestaties van de wagen. Voor hen geldt in de eerste plaats de hoogte van de verzekering, de aanschafprijs en het brandstofverbruik. Bij de aanschaf van de eerste auto ligt het gemiddeld te besteden bedrag even onder de 10.000 gulden, waarbij aangete kend moet worden dat deze cijfers gelden voor 1976. Bij inruil van een nieuwe auto wordt gemiddeld 7.500 gulden bijbetaald. In het algemeen geldt dat hoe hoger de leeftijd van de koper hoe duurder de auto. Was de allereerste koopauto een gebruikte wagen dan lag de aanschafprijs op 3.900 gulden, ging het om een vervangende auto dan gemiddeld 4.100 gulen. Voortdat tot de koop werd overgegaan van een gebruikte auto was de wagen in 14 procent van de gevallen gekeurd en in 11 procent van de gevallen door de ANWB. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zal het instituut voor wegtransportmiddelen TNO in Delft subsi diëren voor onderzoek naar een schonere motor. Deze zoge naamde „arme-mengsel-motor" zou vijftig tot zestig procent minder koolmonoxyde en stikstofoxyden afscheiden en tien tot twintig procent minder brandstof gebruiken. De extra produk- tiekosten voor zo'n motor zouden maar weinig meer bedragen. Met mogelijke nieuwe gegevens uit dit onderzoek zou het Nederlands standpunt in het internationale overleg over de auto-vervuiling een hechtere basis krijgen, aldus het ministerie Strijdpunt in dat overleg is de vraag of een schonere motor en minder brandstofverbruik nog samen kunnen gaan. In het buitenland bestaan al experimenten met „arme-mengsel- motoren". Contacten met het research-instituut van de Westduit- se autofabriek Porsche hebben ertoe geleid, dat twee wagens voor het onderzoek beschikbaar zijn gesteld: één met een gewone motor en de ander met de „arme-mengsel-motor". Het instituut voor wegtransportmiddelen van TNO in Delft zal nu de verschillen in de uitstoot van uitlaatgassen en het brandstof verbruik onderzoeken. De autoverkopen in het eei kwartaal zijn weer buiten woon goed geweest, hebt (vermoedelijk) al gelezen, duizenden worden de wagi verkocht. Maar welke bliji nu in de kleine getallen ken? Dat hebben we even gekeken. Er zijn verkocht Reliants (dat zijn auto' drie wielen), 61 Porsches, Landrovers en één, twee, drie Dacia's. De Dacia is Roemeense versie van de u< nault 12. Onder de tweehi derd stuks bleven ook Zastj (108), de Poolse Fiat (101), de Amerikaanse Ford (67). ar Tussen de 900.000 en joen auto-ongelukken per jfra' leveren in ons land een sch ai op van over de 1,5 milj i gulden. Daarvan wordt 1 i el jard door verzekeringsmj l schappijen uitgekeerd materiële schade. Aldus Jutte en die kan het wet ;n want hij is voorzitter van Vereniging van Automobiel le suradeuren. po w v t-m JÉÉk. B Jl lil— ;V. v,;. Oe nieuwste klassewagen van Ford de Senator fjS pBtji sè» De sportieve broer van de Senator, de Monza, die opvalt door de enorme, schuin gemonteerde achterruit. Opel heeft nu ook een wagen in de hoogste prijsklasse op de markt gebracht om te kun nen concurreren op het vlak waarop Mercedes, BMW, Peu geot en anderen opereren. Voor de naam heeft men dit maal een gewichtig aandoen de titel ontleend aan het Amerikaanse congres en zo staat dan vanaf juli de Sena tor in de showrooms. Met daarnaast zijn sportieve broer, de Monza. Het zijn formidabele wagens met zes cilinder motoren,die ongetwijfeld in een behoefte voorzien, al is dat dan niet de behoefte die voldaan kan wor den via de portemonnee van Jan en alleman. De goedkoop ste uitvoering van de Senator komt zeker boven de dertig duizend gulden en voor het puikje van het puikje, de lu xueuze uitvoering zal men verrmoedelijk om en nabij de 45.000,— moeten neertellen (de exacte prijzen zijn nog niet bekend). Maar daar krijgt de liefhebber dan ook wel wat voor. Dezer dagen konden we beide nieuwe Opel-creaties be proeven en constateren dat Opel een uitstekend product heeft afgeleverd dat boven dien erg mooi gelijnd is. Dat geldt zowel voor de Senator, die een meer klassieke carros serie heeft, als voor de Monza die vooral opvalt door de enorme schuin gemonteerde achterruit. Prestigewagens dus, maar toch zijn ze niet pompeus. De lijnen van nieuwe auto's wor den tegenwoordig wetenschap pelijk vastgesteld en zo kan het gebeuren dat zelfs de Se nator aan het front opvallende gelijkenis vertoont met ver scheidene andere merken die de laatste tijd nieuwe model len hebben uitgebracht: de aflopende neus met de inge werkte koplampen waardoor een zo verantwoord mogelijke aërodynamische vorm wordt verkregen. De stroomlijn zorgt ervoor dat de opwaartse druk op voor en achteras zo gering mogelijk blijft. Zijwindgevoe- lig zijn ze absoluut niet en de machtige motor zorgt voor een uiterst snelle vaartvermeerde ring (automatische versnel lingsbak vanzelfsprekend) en een top die boven de tweehon derd kilometer ligt Daarmee kan men in de praktijk na tuurlijk in Europa niet veel aanvangen, maar een hoge top hoort er nu eenmaal bij en is voorwaar niet het onbelang rijkste verkoopargument. Er is volop ruimte binnenin, met uitstekend zittende stoe len en bovendien is zowel de Senator als de Monza erg ge- ruisarm. Verwarming en ven tilatie zijn goed en makkelijk regelbaar en wie wil bijbeta len kan ook air-conditioning krijgen. Bij de Monza is de achterbank neerklapbaar zo dat er een enorme kofferruim te ontstaat. Daarmee is deze sportief aandoende wagen me teen bruikbaar als ordinaire bagage-auto. De achterlich(° hebben glas dat invallend 2 licht niet reflecteert (dan een stelsel van lenzen). De v lophanging is onafhankeljj met McPherson veerpotp voor. Op de achteras zitt| o.a. miniblok-veren van nieuw ontwerp, dubbel nisch van vorm zodat de t dingen elkaar bij het indn ken niet raken. De wag<^ kunnen worden geleverd i zes-cilindermotoren met ei inhoud van resp. 3 en 2,8 lij waarbij de eerstgenoemde e Bosch-L-Jetronic inspuitsj teem heeft. Het brandstof^ bruik ligt omstreeks de 1 1 9. Van de Senator zijn vier 1 voeringen verkrijgbaar, standaard, de S, de C en 1 topmodel de CD met verst baar stuurwiel, air-condit ning, electrisch bediende ruiten en verwarmde voorste len. Alle wagens hebben stuu| bekrachtiging, in hoogte stelbare voorstoelen, haloge koplampen. Technische gegevens Senat (tussen haakjes Monza): basis 2,68 m; lengte 4,81 (4,6 breedte 1,73; gewicht 1370 (1375 kg); banden 175 HR draaicirkel 10,8 m. Voor de 2,8 H motor gel (tussen haakjes de 3,0 E ra tor): cilinderinhoud 2784 D (2968 cc); zes cilinders; borin 01 slag 92 x 69,8 (95 x 69,8); ma vermogen in Kw: 103-52 rs (132-5800); max. koppel in N Ie 9,0 1 (9,4 1). SCHEVENINGEN Bas Langveld uit Lisse zegevierde gistermiddag in de Ron de van het Belgisch Park over honderd kilometer. Voor de 22-jarige renner uit de Bollenstreek was het zijn eerste seizoen overwinning. De ronde van het Belgisch Park in Sche- veningen, die als „voorspel" diende van de proloog van-Olympia's Ronde van Neder land. bracht meer dan honderd amateurs aan de start. De koers ging over 62 ronden. Nog geen tien ronden waren er onder de wielen vandaan op het parcours rond de Stevinstraat of er was een kopgroepje van zes renners, dat een voorsprong opbouwde van twintig seconden. Dat waren: Henk de Boer (Hilversum), Rene den Boer (Vlaar- dingen). Ton Griep (Spijkenisse), Peter Koppert (Monster), Piet van de Pluym (Hank) en Gerrit Pronk (Scheveningen) Gerrit Pronk, die vorig seizoen maar liefst twintig overwinningen voor de Batavus- ploeg bij elkaar wist te rijden, is zijn sponsor kwijt. Vorige week heeft hij zijn spullen bij ploegleider Cees Kpuwenhoven teruggebracht. Zonder toestemming was de Scheveninger in West-Duitsland gaan rijden en liet voor zijn sponsor de Ronde van Overijssel schieten. Afgelopen zondag kreeg hij bij de Omloop van de Kempen in de Veldhoven te horen dat hij niet in Olympia's Ronde van Nederland voor Ba- tavus aan de start zou komen. Dat nam Pronk niet en hij vertrok bij de Batavus- ploeg. Gisteren reed hij in het clubtricot van De Spartaan (zijn eigen vereniging uit Rijs wijk) waarin hij maandag in België had gewonnen; zijn vierde zege van dit seizoen. Ook in Scheveningen was Gerrit Pronk steeds voorin te vinden. Maar met nog acht ronden zat hij helemaal kapot. Hij moest de kopgroep laten gaan en stapte uit de wedstrijd. De kopgroep uit het begin viel snel terug in het peleton. Sjaak Pieters was een van de mensen die deel uit maakte van een nieuwe groep die halverwege een voor sprong nam, maar ook weer terug viel. Toen alles weer bijeen was, stapte Sjaak Pieters (de kampioen van Nederland bij de sprinters op de baan) af. Voor de winnaar van de Ronde van Capitol was de trainingsarbeid weer achter de rug. Met nog 24 ronden te gaan waren er vier renners vooruit: Rene de Boer, Gerrit Pronk (toen nog wel). Krijn St. Nicolaas en Bas Langeveld. Deze groep groeide uit tot elf renners, van wie Wim Hus, Bram Jouvenaar en Rene Koppers erg veel werk aan kop deden. Met nog vier ronden voor de boeg leek het er even op dat de Scheveninger Wim Hus de overwinning voor zich ging opeisen. Maar nadat hij een lichte voorsprong had genomen werd hij teruggehaald door Bas Langeveld, die tenslotte met gering ver schil als eerste over de eindstreep ging. „Ik sprong weg op het moment dat de jongens druk met elkaar aan het praten waren. Toen dacht ik, nu alles uit je bast rijden". Eindstand: 1. B. Langeveld (Lisse), 2. B. Libregts (Vlijmen), 3. Kr. Sint Nicolaas (Dordrecht), 4. P Koppert (Monster). 5. R. Koppers (Den Haag), 6 W Hus (Scheveningen), 7. B v.d. Stelt (Silvol- de). 8 Rene den Boer (Vlaardingen), 9. P. Kivits (Breda) en 10 H. Koning (Hoorn). ARTHUR VAN RIJSWIJK ADVERTENTIE Keurslager van bel jaar 1978 'Keurslager medaillon' Dè bekroonde Keurslager- Special van 1978. 'n Verrukkelijke combinatie van 'n mals stukje varkensfilet met romige crème van tuinkruiden als vulling. Per 100 gram 1,91 Ter kennis- t/m 20 1mei v Even om en om bakken in de koekepan (2x8 min) Afblussen met water en met jus en al serveren. Overheerlijk met verse voorjaarsgroente! [KJ üw Keurslager Van onze sportredactie ALPHEN AAN DE RUN Na de eerste twee dagen van Spor tontmoeting '78 hebben twee afdelingen, korfbal en volley bal (respectievelijk vertegen woordigd door Tempo en DA- C/Ridderveld), samen de lei ding genomen in het klasse ment De korfballers verzamel den de acht ponten door mid del van twee overwinningen (in het basketbal en in het handbal), terwijl de volleybal lers in de vier afgewerkte on derdelen twee tweede en twee vierde plaatsen behaalden. De tot nu toe afgehandelde tak ken van sport zijn: basketbal en korfbal (dinsdag) en bad minton en handbal (woens dag). De unieke sportontmoeting tus sen de sportverenigingen van Alphen verloopt tot nu toe ui terst succesvol. De deelnemers zijn bijzonder enthousiast en serieus aan het sporten. Hierbij valt het op, dat de balsporten beter uit de verf komen dan de andere. De deelnemers werden gisteravond onder meer aange moedigd door wethouder van Sportzaken, de heer uuedp Uitslagen per onderdeel: basketbal: 1. korfbal; 2. volldj1 3. voetbal; 4. zwemmen, korfl basketbal; 2. handbal; 3. zwen 01 4. volleybal, badminton: 1. haflvi 2. volleybal; 3. voetbal; 4. baskl handbal: 1. korfbal; 2. voett(;® basketbal; 4. volleybal. Totaalstand na twee dagen: 1. korfbal (Tempo) en voll c (DAC/Ridderveld) 8 puntente] handbal (Rijnstreek), basl (BVO), voetbal (ARC, Alp a' Boys er. Alphen) allen 7 punt zwemmen (AZC) 3 punten; 7, minton (Flair/Zigo), hockey Alphen) en atletiek (AW'36) 0 ten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12