flEUWE OPSTAND IN OORMALIG KATANGA JONGE De vreemde grens tussen El Salvador en Honduras erdedigers van lensenrechten •or rechter 10TLAND YARD SPEURT NAAR PERTERRORIST „CARLOS DE JAKHALS" Rode Brigaden bezorgen Italië nieuwe pelgrimsoorden OTS-2 in goede baan nzies erleden T TENLAND LEIDSE COURANT/ DINSDAG 16 MEI 1978 gJASA (Rtr) In de zuidelijke Zaire- .ovincie Sjaba, het vroegere Katanga, jen rebellen twee belangrijke steden verd, zo heeft het Nationale bevrij- Vront van Kongo (FNCC) in Parijs dgemaakt. De „vechtende tijgers" .het front zouden de steden Kolwezi foetsjasja na felle gevechten hebben nomen. De val van Kolwezi is echter 1 de autoriteiten in Zaire ontkend. Bij ad, een belangrijk centrum voor de •r-winning en zetel van Gecomines, de staatskopermaatschappij, zou nog i gevochten worden, ipat hierbij om de tweede opstand tegen het 1 van president Moboetoe binnen 14 maanden i belangrijke staat. In mei vorig jaar slaagden i regeringstroepen, gesteund door Marokkaan se militairen en Franse transportvliegtuigen erin een opstand van de „Katangese gendarmes" neer te slaan. Deze „gendarmes zijn de restanten van de troepen, waarmee de vroegere Katangese leider Moise Tsjom- be in het begin van de zestiger jaren vocht voor afscheiding van de rijke provincie Katanga. Na de overwinning van de centrale regering vluchtten de meeste gendarmes naar Angola. Vorig jaar zei Mo boetoe dat de rebellen gesteund werden door het bewind in Angola en voorts door Cuba en de Sovjet- Unie. Dit weekeinde heeft Moboetoe opnieuw deze landen er van beschuldigd de nieuwe opstand achter de schermen te leiden. President Moboetoe heeft onlangs een ingrijpende zuivering in het leger van Zaire doorgevoerd. Volgens bronnen uit het leger zijn ongeveer 750 officieren r _ar de reserve overgeplaatst. Het zou met name gaan om officieren die afkomstig zijn uit Sjaba, Kasai, Bandoendoe en Bakongo, gebieden waar het verzet tegen het bewind van Moboetoe het grootste is. De regering heeft ontkend dat stammenonder- scheid een rol heeft gespeeld bij de zuivering. Bij een opstand in Bandoendoe zijn in januari honderden doden gevallen, terwijl verscheidene dorpen werden verwoest. De leiders van het oproer werden in het openbaar terecht gesteld. Twee maanden geleden zijn 13 tegenstanders van Moboetoe terecht gesteld na een massaproces tegen 91 verdachten. Zij zouden betrokken zijn geweest bij de opstand van vorig jaar die ook heeft geleid tot de berechting en terdoodveroordeling van minister van buitenlandse zaken Karl I Bond, wiens vonnis later werd omgezet in levenslang. Wie de nieuwe opstand hebben uitgevoerd is overi gens niet geheel duidelijk. Het bevrijdingsfront van Kongo heeft tegengesproken dat het uitgeweken gen darmes betreft, maar stelt dat het op een rebellie binnen Sjaba zelf gaat, die geen steun ontvangt van buiten Zaire. Ook Angola heeft ertegen geprotesteerd dat het te maken zou hebben met gebeurtenissen die honderden kilometers van de Angelose grenzen zich afspelen. 70U (AFP-Reuter- Twee processen we- igitatie en anti-sowjet- ,nda" zijn gisteren ge- iflig in Moskou en Tiflis ipd tegen drie leden van veging voor toezicht op ivoering van de acte van Iki" (inzake mensenrech- Volgens waarnemers is begin van een reeks 5 processen die „binnen- I tegen dissidenten ver- I worden. Boeri Orlov (52) voorzitter lichter van de Moskouse ing, verklaarde niet aan >ces te willen deelnemen j niet zijn optreden kon jfhrijver Zwiad Gamzak- i en de musicoloog Me- lostava, twee Georgiërs I jaar, verklaarden zich bericht van het •he persbureau Tass uit Ehüldig; bovendien had irijver „spijt over zijn jad betuigd". „Hij noemde personen die hem laai van ondermijnende padden verschaft, onder eerste secretaris van de Amerikaanse ambassade in Moskou Igor Belousovitsj". De ze werkte twee jaar op deze ambassade tot zijn vertrek uit de Sowjet-Unie afgelopen herf st. De ambassade heeft geen commentaar gegeven. Over het proces tegen de kernfysicus Orlov meldde Tass dat hij „een aantal feiten toegaf betreffen de het opstellen en verspreiden van documenten die verzinsels bevatten die de staat en het systeem bekladden. Dissidentenkringen gaven ech ter een ander beeld van zijn verklaring.. „Hij zei dat hij als hoofd van de Helsinki-bewe- ging verantwoordelijk was voor alle documenten en de verspreiding daarvan. Maar hij verklaarde dat, waar het niets misdadigs betreft, hij nergens schuldig aan is", aldus die kringen. Alleen de echtgenote van Orlov en hun twee zoons, Dimitri en Alexander, mochten het proces bijwonen. Irina Orlov zei dat haar man in de rechtszaal ge zegd had dat hij weigerde mee te werken aan het proces als hij niet mocht zeggen wat hij wilde. Irene Orlov bij het gerechtsge bouw waar het proces tegen haar man Joeri wordt gehouden. Lagerhuis akkoord met Windscale LONDEN (Reuter-DPA) - Het Britse Lagerhuis heeft zijn goedkeuring gehecht aan de bouwplannen voor de fabriek tot opwerking van kernafval bij het atoomcentrum Winds cale. Daarmee is een eind gekomen aan een jarenlang parlementair debat over het omstreden pro ject. De tegenstanders van een zogenaamd „plutoniumtijd-^ perk" hebben echter aangekon' digd dat ze hun strijd zullen voortzetten door de publieke opinie in Engeland bewust te maken van de gevaren van een dergelijk project. CAPE CANAVERAL (AFP) De experimentele verbindings satelliet van de Europese ruimteorganisatie (ESA), die donderdag van de Amerikaan se basis Cape Canaveral was gelanceerd, is zaterdag in een goede stationaire baan ge bracht. eih i De nieuwe pogingen n0g s antiterroristenbrigade itte speciale afdeling van ;id Yard om de interna- terrorist „Carlos, de s" op te sporen in Lon- :bben nog niets opgele- larlos is de schuilnaam van Ilitsj Ramirez Sanchez, een Venezolaan, verdacht van allerlei aanslagen, bezettingen, ontvoeringen en kapingen in verscheidene Westeuropese landen. Carlos heeft connecties met Palestijnse extremisten, de Ita liaanse Rode Brigaden, de Westduitse RAF en het Japan se Rode Leger. De Britse poli tie wenst hem te ondervragen naar aanleiding van de aan slag, die in 1973 in Londen gepleegd werd op de Joodse zakenman Edward Sieff, presi dent van de warenhuizen Marks and Spencer. De gevaarlijkse terrorist ter wereld zou zich opnieuw ver scholen hebben in Londen, waar hij het laatst verbleef in 1975. Een ambtenaar van de Egyptische ambassade in de Britse hoofdstad, die Carlos kent, beweert hem drie weken geleden gezien te hebben in de Londense gemeente Notting Hill. Nauwelijks twee kilometer daarvandaan ligt Bayswater, waar Carlos vroeger gewoond heeft. Hij betrok er een flatje j met een Spaanse vriendin, i Toen de politie zijn schuil plaats ontdekte in juli 1975, had Carlos al de benen geno men, met achterlating van een koffer vol revolvers, handgra naten en munitie. De Italiaanse president Leone bracht gisteren een bezoek aan het plaatsje Torrita Tiberina, waar Aldo Moro is begraven. De Italiaanse president bidt hier met zijn echtgenote bij de grafkelder van de familie Moro. (Van onze correspondent Piet Tummers) Rome Rome en omgeving hebben er drie pelgrimsoorden bij gekregen, die met de pinksterdagen een enorme drukte hebben getrokken. Het zijn het kleine kerkhof van het afgelegen gehucht Torrita Tibertina, waar Aldo Moro woensdagavond in alle stilte is begraven, de Via Fani waar op 16 maart de ontvoering en vijfvoudige moord plaatshadden en waar het bloementapijt nu tientallen meters lang is, alsmede de Via Caetano, waar de auto met het stoffelijk overschot werd gevonden en waar de grauwe kleur nu eveneens wordt opgefleurd door duizen den kostbare en eenvoudige bloemen. Het groootste en duurste bloemstuk is afkomstig van de Communistische Partij. Niet alleen paus Paulus VI heeft zich voor het eerst tijdens zijn pausschap buiten het Vaticaan begeven om een rouwdienst bij te wonen, maar ook was het voor het eerst dat zaterdag communistische leiders, in dit geval partijleider Berlinguer en de communistische burgemeester van Rome, Angelo voor een dergelijke officiële plechtigheid een kerk bezochten. De communistische partij biedt de christen-demo- kratische minderheidsregering in Italië de meest vastberaden steun bij de bestrijding van terroristische organisaties als de Rode Brigaden. Terwijl de paus een herdenkingsdienst leidde in de basiliek van St. Jan van Lateranen voor genodigden, bleven de burgers van Rome de plaats bezoeken waar het stoffelijk overschot van de vermoorde staatsman Aldo Moro werd gevonden in de Via Caetani. Neo-nazi's steunen moord op Moro GÖTTINGEN (Reuter) Bij een inval op een bijeenkomst van neo-nazi's in de buurt van Göttingen dit weekeinde heeft de politie pamfletten gevon den waarin goedkeuring werd geuit over de moord op de Italiaanse oud-premier Aldo Moro. In een ander pamflet werd in stemming betuigd met de moord op de Westduitse fede rale aanklager Siegfried Bu- beck in april vorig jaar hetgeen „een bevrijdingsdaad" werd genoemd. ADVERTENTIE Britse vorstin stopt paarden WINDSOR (Reuter) Vele Britten is zaterdag de schrik om het hart geslagen toen hun koningin zonder een spier te vertrekken enige op hol gesla gen paarden wist tegen te hou den. Het incident speelde zich af tijdens de koninklijke Wind- sor-paardenshow. Bij een wedstrijd tussen ge trokken rijtuigen, kantelde een van de wagens na een obstakel te hebben geraakt. De inzitten den werden eruit geworpen maar de paarden bleven door- I gaan, de omgevallen koets ach ter zich aanslepend. Koningin Elizabeth bedacht zich geen moment. Zij stond op, liep de wedstrijdbaan op en schreeuw- 1 de ferm: „hoooh". Samen met prins Philip pakte zij de teu gels beet en dwong de paarden tot stoppen. Plan Israël voor nieuwe stad bij Bethlehem TEL AVIV (Reuter-AFP) Een Israëlische regeringscom missie is bezig met de voorbe reiding van plannen voor de bouw van een nieuwe stad ten zuiden van Bethlehem, op de bezette westelijk Jordaanoe ver. Dit heeft zondag de Israë lische televisie gemeld. De stad zou de naam Efrat moe ten krijgen. ADVERTENTIE jenever van De Stoocker, is jenever van'n puike kwaliteit. Dubbel gestookt en gebotteld in een karakteristieke literfles. U)l en zacht van smaak. Is koel het lekkerst. verwacht ralische oud-premier Sir Menzies is gisteren op leeftijd in Melbourne eri. Menzies was premier i tot 1941 en van 1949 AMMAN (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië zal, naar verwacht wordt, spoedig hertrouwen, zo hebben func tionarissen in Amman maan dag meegedeeld. Zij weigerden echter commen taar op berichten in Amman dat de bruid zal zijn Elizabeth Halaby, de 23-jarige dochter van de voormalige directeur van de Panam, die van Syri sche afkomst is maar een Ame rikaans paspoort heeft. De correspondent van The Guardian in Washington maakt met zijn gezin een au totocht naar Panama. Van daag beschrijft hij aan een vreemde grensovergang de verhouding tussen de buur landen El Salvador en Hondu- OP WEG NAAR PANAMA DEEL 6 (Van onze correspondent Jonathan Steele) HONDURAS De grens tussen El Salvador en Honduras is een van de vreemdste ter wereld. Lange-af standsvrachtwagens uit Guatemala, Costa Rica en Nicaragua staan aan weerszijden van de grens in lange rijen te wachten op een boekje vol stempels. De enige mensen die niet de grens over mogen zijn de ingezetenen van beide landen die langs deze grens liggen. El Salvador en Honduras verkeren in staat van economische oorlog met elkaar. Elke vorm van verkeer, te voet of per welk vervoer middel dan ook, is verboden, met uitzondering van een klein groepje kinderen die met elkaar concurreren om de toerist als gids te dienen langs alle bureaus. Eerst is er de immigratie dienst, dan de douane, vervolgens de gezond heidsinspectie, gevolgd door de landbouwin- spectie en tenslotte de politie, ieder verstopt achter een getergde typemachine. Wie in het siëstatuurtje, of zoals wij op zondag, de grens over wil, betaalt een dollar voor „overwerk". Een paar kilometer in Honduras zagen we op een dorre heuvel een nieuw standbeeld van een soldaat, als herinnering aan de veldslagen die geen van beide landen bereid is te verge ten. Negen jaar geleden werd een grensgeschil tussen de twee landen aangewakkerd door spanningen over immigratie, en het geheel ontbrandde tot een oorlog. De buitenwereld hoorde er pas van toen er geweld losbrak tijdens de voorronden voor het Wereldkampioenschap voetballen. „Bana nenrepublieken in voetbaloorlog" - de kran tenkoppen weerspiegelden dit ideale stereoty pe voor de internationale media. Maar het conflict ging veel dieper. Zes jaar eerder had Honduras de aanzet gegeven tot de verslechte ring van de betrekkingen door te bepalen dat er geen enkele onderneming in Honduras meer dan tien procent arbeiders uit El Salva dor in dienst mocht hebben. Zoals de meeste immigratie-beperkende maat regelen, had de wet een verheviging van de vooroordelen tot gevolg. Verdere bepalingen tegen de immigranten uit El Salvador resul teerden in een bezetting door dat land, naar gezegd werd om hen te beschermen. Dat alles is nu tien jaar geleden. De twee presidenten van El Salvador en Honduras, beiden rechtse legerofficieren, hebben af en toe een ontmoe ting met elkaar, maar het eigenlijke conflict is nog niet opgelost De Organisatie van Amerikaanse staten lijkt onmachtig en niemand schijnt er zich eigen lijk wat van aan te trekken. Honduras heeft zich met succes weten los te maken van de economische gemeenschap van Midden-Ame- rika, die ooit eens bedoeld was om alles een beetje gemakkelijker te maken voor multina tionals door het schrappen van invoerrechten tussen de verschillende landen waar dochte rondernemingen gevestigd waren. Die economische gemeenschap staat stil. Er zijn maar een paar laatste overblijfselen van Middenamerikaanse samenwerking. Een daar van is de plaatselijke gezondheidsorganisatie, die aan elke grens onze wagen ontsmette, alleen om de verspreiding te voorkomen van insecten, die koffieplanten aantasten. De man bij de grens tussen El Salvador en Honduras bleek besmet te zijn door de militaire sfeer die hier hangt. Hij zwaaide met een vervaarlij ke straalpijp waaruit de giftige wolk desinfec- teermiddel spoot met hefgeluid van een opge- ker. Het piepkleine El Salvador, dat als enig land in Midden-Amerika geen verbinding heeft met de Atlantische Oceaan, heeft meer dan Hon duras te lijden onder hun wederzijdse blokka de. De uitvoer naar Nicaragua en verder naar het zuiden gaat noodgedwongen per boot over de golf van Fonseca. Honduras daarentegen heeft eigen landgrenzen met Guatemala in het noorden en hoeft niet via El Salvador. Ondanks dat voordeel heeft Honduras weer enige aardrijkskundige nadelen. Het land heeft de vorm van een omgekeerde driehoek met de hoofdstad Tegucigalpa dicht bij het topje. Dit is een oude zilvermijnstad in de heuvels zonder spoorverbinding met de rest van het land en vervelend ver van het econo mische zwaartepunt van het land dat langs de Atlantische Oceaan ligt Tegucigalpa ligt ook vrij ver van de Interame- rikaanse snelweg. Om de hoofdstad te berei ken moet de reiziger over een goede maar kronkelige weg door de bergen rijden, een tocht die anderhalf uur in beslag neemt. De meeste bussen die in Honduras rijden zijn de afgedankte, typisch gele, schoolbussen uit de V.S. Vanaf de weg heeft men een mooi uit zicht op de Stille Oceaan in de verte. Dat uitzicht op weg naar Tegucigalpa is mooier dan dat wat men ziet als men de stad binnen rijdt De hoofdstad van Honduras gaat namelijk al dezelfde kant op als de andere Middenameri kaanse hoofdsteden. De nauwe straten raken overvol met bussen en voornamelijk Japanse auto's, en voetgangers riskeren hun leven vanwege de door goedkope benrine veroor zaakte luchtvervuiling. Omdat Tegucigalpa op verschillende heuvels is gebouwd, ziet het er tenminste niet zoals andere steden uit als een platgelegd traliewerk. De troittoirs zijn er net iets minder vol en het stadsbestuur heeft zelfs een paar voetgangersgebieden ingericht. Maar de stad is snel haar oude koloniale charme aan het verliezen. Enorme blokken beton schieten boven de rode daken uit en steeds meer neonlichten worden boven de straten gehangen, als was er constant een of andere smakeloos bonte parade aan de gang. Als er natuurbeschermers bestaan in Hondu ras, dan hebben zij zich met zijn allen terugge trokken in Choluteca, een dorpje aan de Interamerikaanse snelweg. Vorig jaar werd daar het feit gevierd dat er tweehonderd jaar geleden een plaatselijke held van de onafhan kelijkheidsbeweging geboren was, en het stad je werd keurig netjes opgedirkt De houten arcades rond de plaza werden gerestaureerd en verschillende fonteinen gerepareerd. In het nieuwe museum toonde de wacht trots het bezoekersboek. Op pagina één prijkte daar de handtekening van president generaal Juan Alberto Melgar Castro. Het is een geluk te noemen dat het boek niet drie jaar geleden begonnen is. De toenmalige president, generaal Lopez Arellano, die door generaal Castro verdreven werd, stond nu niet direkt bekend als een „independestista". Hoe wel hij zijn tweede ambtstermijn begonnen was met wat bescheiden landhervormingen, werd hij op het laatst beschuldigd steekpen ningen aangenomen te hebben van de Ameri kaanse United Fruit Company.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9