PROFESSOR DR. MORZER BRUYNS: „Molukken worden door Jakarta achtergesteld illlWl Rabobank Pessimisme maakt je een verloren natuurbeschermer Ji Binnenkort kunnenwe uweer helemaal vandienst zijn M VERSLAG ORIËNTATIEREIS KUHUWAEL CS ELECTRO COMBINATIE NEDERLAh BINNENLAND' LEIDSE COURANT DINSDAG 16 MEI 1978 PC Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN Het lijkt iets vanzelf sprekends dat men de natuur die nog over is moet bewaren. Het is het allerminste, wat men kan doen. Pas sinds 1960 is er aan de Landbouwhogeschool Wageningen een docentschap ingesteld voor natuurbe houd en natuurbeheer, dat pas in 1970 werd omgezet in een hoogleraarschap. Prof. dr. Maurits F. Morzer Bruyns was de pionier op dat gebied. Dit jaar gaat hij met pensioen. Hij had vooral in die eerste jaren, 1960 tot 1970, te kampen met tegenstand en achterdocht van landbouw- zijde. De fervente voorstanders van cul- tuurlandbouw - zoveel mogelijk land, zo groot mogelijke opbrengst - meenden dat natuurbehoud de landbouwhogeschool binnenhalen net zoiets was als het paard van Troje binnen de muren halen. Natuurbeheer is nu al sinds jaren een volledig vak geworden. Per jaar levert de Landbouwhogeschool gemiddeld zo'n 70 tot 80 natuurbeheerders af, die als terrein beheerders, onderzoekers, raadgevende in genieurs, of als leraren in het onderwijs terecht komen. Twintig procent van hen vertrekt naar het buitenland, veelal naar de tropen, waar een grote behoefte bestaat aan adviseurs, die een opleiding tropische landbouw hebben gehad, maar tevens ge schoold zijn in natuurbehoud en natuurbe heer. En dat was de bedoeling van het vak ook: mensen iets mee te geven, waardoor ze in andere vakken beter beslagen ten ijs komen. Ondanks alle tegenwerking die er is, loopt Nederland, wat natuurbescherming be treft, voorop in de wereld. En het mag dan waar zijn dat de recente grote aktie „Geef om de Natuur" maar vijftien miljoen gul den heeft opgebracht in plaats van de verwachte vijftig miljoen, het was toch voldoende om een afgevaardigde op een conferentie van het World Wild Life Fund te doen uitroepen: „Maar dat is fantasti sch, er is nog nooit een land ter wereia geweest dat zoveel geld per hoofd van de bevolking heeft opgebracht!" Bovendien behoort Nederland tot de zeldzame landen die in de rijksbegroting gelden opnemen voor natuurbescherming. Professor Morzer Bruyns is dan ook een redelijk tevreden mens als hij praat over wat er in de afgelopen jaren tot stand is gekomen, wat niet wegneemt, dat ook hij vindt, dat we er nog niet zijn. „Natuurlijk," zegt hij, „we kunnen in de handen knijpen dat we zo sterk staan, maar soms onder vinden we van gemeentebesturen, daar waar het gaat om bestemmingen van lan delijk gebied, bepaald geen medewerking. Ik denkt hier bijvoorbeeld aan de gemeen ten die in het Waddengebied liggen. En dan kun je wel gaan doordrammen, maar dan krijg je een polarisatietoestand en de ervaring leert dat je dan nog minder be reikt." Natuurbescherming is onlosmakelijk ver bonden met grondpohtiek. Toch zegt prof. Morzer Bruyns: „Als het woord politiek valt, begin ik altijd een beetje schuw te worden, maar als men met politiek bedoelt het bepalen van het beleid, dan bemoei ik me er natuurlijk wel degelijk mee. Of het helpt is een tweede. Ik herinner me dat vlak na de ramp met de tanker Torey Canyon het ons ter ore kwam dat de regering tankers van detergentia (chemi sche olie-afbrekende middelen) paraat wil de hebben om in noodgevallen te kunnen inzetten. Nu had de Engelse marine juist een rapport uitgegeven, waarin duidelijk werd gesteld, dat deze middelen slechter waren voor het milieu dan de olieramp was geweest We hebben de regering daar op attent gemaakt. Toch heeft de minister raad de beslissing genomen die detergentia in voorraad te houden. Waarom? Omdat het toerisme teveel zou lijden onder een vervuiling van onze stranden. Onze adviezen aan de overheid worden over het algemeen wel opgevolgd, maar er blijven open plekken die noodzakelijk moeten worden ingevuld. Neem het minis terie van Ontwikkelingshulp. Dat geeft een half miljoen gulden aan Mali voor de bestrijding van schadelijke vogels. Maar die schadelijke vogels zijn onze grutto's en kemphanen die daar overwinteren en daar dankzij dat half miljoen met vlammenwer pers worden afgemaakt. Uit het oogpunt van die boeren daar volkomen begrijpelijk, want ze vreten alle jonge rijstplantjes op, maar wij vinden dat je - en dat zou met dat half miljoen ook kunnen - moet gaan zoeken naar effectieve middelen om die grutto's te verjagen. Toch blijf ik optimistisch. Natuurbescher ming kan immers veel veilig stellen. Soms ben ik toch wat pessimistisch, zoals bij voorbeeld wanneer ik er aan denk dat we zo graag in het Drentse A-gebied 2500 hectaren natuurgebied veilig zouden willen stellen en dat het er misschien maar 1500 zullen worden. Pessimistisch ben ik ook als ik denk aan de steeds grotere ec< druk die er op het milieu komtfc_.( En aan het feit dat omwille van i legenheid de bescherming van OV11 op het tweede plan geschoven en worden. Kijk naar Mergelland Limburg. Een keuze tussen cemL#_0 tuur. Lj- Wat kunnen we doen? We kunne klem en zo dramatisch mogelijtfhet dat daar een stuk natuur onh loet vernield wordt. Meer ook niet. l%om zal er een instantie, de ministeif^g schien, moeten beslissen. En hk_j gemakkelijke beslissing. Kiezen**' tuur in plaats van voor cement>r"w minder werkgelegenheid en v£se deviezen omdat we de cement <JS g buitenland moeten kopen. Hier liggen duidelijk strijdige bel strijdig, dat ik daarover pessimisbe Maar daaraan toegeven, nooit. J pessimisme toegeeft, ben je eer® natuurbeschermer." (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Hoewel in Indo nesië als geheel in vergelijking met de situatie in 1950 grote vooruitgang geboekt is geldt dit niet voor de Molukken die door de regering in Jakarta als „minus-gebied" beschouwd worden en relatief weinig geld toebedeeld krijgen. Dit schrijven de Zuidmolukse leiders Kuhuwael, Mantouw, Metekohy, Manuhutu en Rutu- malessy, die in februari een oriëntatiereis naar de Moluk ken en Jakarta maakten, in hun thans verschenen verslag over deze reis. Zij geven als hun ervaring weer dat met na me de economische omstandig heden op de Molukken verbe terd moeten worden. Heel veel mensen moeten er, om rond te kunnen komen, een bijbaan zoeken en het werkgelegen heidsprobleem wordt nog ern stiger als gevolg van het grote aantal schoolverlaters. On danks de door de regering ge stimuleerde voorlichtingscam pagne voor de geboortebeper king neemt de bevolking er nog toe. Er is enorm veel werk te doen; volgens de „vijf" moeten voor al op de eilanden om Ambon heen de wegen, de bos-, land en tuinbouw en de industriële werkgelegenheid aanzienlijk verbeterd worden. Beter dan de economie staan onderwijs, kerk en vereniging sleven er op de Molukken voor. Er zijn veel scholen gebouwd en er is aanvullend onderwijs voor degenen die geen school hebben gevolgd of hun studie hebben afgebroken. Studenten worden ingeschakeld om het analfabetisme te bestrijden. De vijf Zuidmolukkers uit Neder land vinden dat het met de vrijheid van de meningsuiting op de Molukken matig gesteld is. Men drukt zich er soms angstig uit en is in aanwezig heid van een overheidsfunctio naris „geremd" vooral als de RMS ter sprake komt. De rapporteurs adviseren om dóór te gaan met de oriëntatie reizen omdat deze de dialoog tussen Molukkers uit Neder land en de Molukken dienen. Een van de „vijf', de opbouw werker Metekohy, schrijft in de dit weekeinde verschenen edi tie van het blad „Zelfbeschik king" (van „Door de eeuwen trouw") dat het niet waar is dat de RMS-gedachte op de Zuid- Molukken vrijwel dood zou zijn. „Als je het vertrouwen van de mensen weet te winnen en wat dieper met hen door praat dan ontdek je dat er wel degelijk een sterk verlangen naar vrijheid en zelfstandig heid bestaat. De sociaal-econo mische situatie in het gebied is echter nog steeds zo erbarme lijk dat voor de meeste mensen hun eerste en enige zorg is „brood op de plank" te krijgen en te houden. Zelfs de vrijheid van meningsuiting moet daar voor wijken. Praten over meer vrijheid - laat staan over een RMS - is voor de meeste Zuid molukkers eigenlijk een soort luxe die ze zich om redenen van zelfbehoud nog niet kun nen veroorloven", aldus Mete kohy. Naar zijn mening beleven de mensen op de Zuid-Molukken daar hetzelfde verlangen dat ook ten grondslag ligt aan het RMS-ideaal, n.L behoefte aan vrijheid en zelfstandigheid. „De ontmoetingen daar hebben mij gesterkt in mijn overtui ging dat de RMS niet alleen bestaansrecht heeft maar dat alle hoop op de Zuidmolukkers in Nederland is gevestigd. Wij moeten het ideaal uitdragen". Over ruim een week heropenen wij ons vernieuwde kantoor aan de Stationsweg 39 te Leiden. Na een verbouwing van bijna drie maanden zijn we dan toch klaar. Vele verbeteringen zijn in het kantoor opgenomen, zodat de dienstverlening nog beter kan zijn dan voorheen. Alvast vooruitlopend op de heropening hebben wij kort geleden de beschikking gekregen over een uit gebreide telefooncentrale, waarop ook alle bijkantoren zijn aangesloten, zodat u straks op één telefoonnummer alle zaken kunt afhandelen. Het nummer is hetzelfde gebleven. 071-144341 Dus op elk gebied nóg beter tot uw dienst. geld en goede raad VOLLEDIGE STEREO COMBINATIE^ radio met 4 golfgebieden en 2 x 12 W muziekvermogen. F stereo decoder met indicatie. Autom; .fijnafstemming. Ster platenspeler met autom. stop uitgebalanceerde arm met lif naaldkrachtinsteUing met in dicatie en keramisch opneem element. Stereo cassettcrecor Van Boetzelaarstraat 8 - naast Euro-Cinema Alphen a/d Rijn - Tel. 01720-92900 Nieuwe Rijn 32 - Leiden - Tel. 071-132900

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8