Rotterdam station van de week... 1 Z.Molukker in Indonesië in arrest irabische taal trekt leeds meer Nederlanders Verkeer eist groot aantal slachtoffers ^Personeelsbeleid defensie j kt onrust Twee treinen ontspoord ;,MfiËNLAND r iking bij rro Meer financiële armslag.. Voor die kleurentelevisie, bijvoorbeeld. -£nni3- Konstant Krediet Zware brand in Rijnmond >wee r LEIDSE COURANTr r DINSDAG 16 MEI 1978 PAGINA 7 filer christelijke militairen 'EREN ANP Het personeelsbeleid bij het terie van Defensie laat veel te wensen over. >t streven naar verbetering van de kwaliteit e krijgsmacht wordt uitsluitend gedacht aan materiële zaken. Men gaat voorbij aan de ren van de mens in de krijgsmacht en dat grote onrust en onzekerheid bij het personeel ivolg. ting geplaatst kunnen worden. Per 1 juni gaat de CVM in federatief verband samenwer ken met de katholieke vereni- n vereniging in Lunte^ g»n8 va" militairen. „St Marti- uartel zei dat in de nus" De federatie van CVM en - - - St. Martinus telt ruim 12.000 leden. roorzitter J. Quartel van istelijke Vereniging van en (CVM) vandaag op imene ledenvergadering acht steeds meer men- igen te worden ontmoe- oor beleidsmaatregelen I" dienen in die krijgs- illerminst tot een genoe- ken. De onrust kan pas weggenomen als het iel in de krijgsmacht j ipeelbal meer is in het ïgsveld van politieke n" en als het perso- leid hogere prioriteit Haar uitlatingen van de defensie-minister j n geven de CVM weinig I iat het met dat perso- j •leid de goede kant op M waarvan sinds eni- ook dienstplichtige sol lid kunnen worden ook dat jongeren die irkelijk in dienst moeten e dienstplicht bij hun loopbaan zo weinig k last mogen ondervin- moeten daarom na hun jd bijvoorbeeld voor rijgen bij sollicitaties in ger-maatschappij en di- de gewenste studierich- DEN HAAG (ANP) De 59-jarige Zuidino- lukker Joop Hatumena uit Deventer is enkele weken geleden in Dja karta gearresteerd. Dit hebben familieleden bekendgemaakt. Zijn arrestatie had plaats op het vliegveld van Djakarta, bij terugkeer van een bezoek aan Ambon. De familie van Hatumena vermoedt dat hij „bezwarend ma teriaal" bij zich had over de RMS, de Vrije Republiek der Zuidmo- lukken. Hatumena heeft de Nederlandse nationaliteit. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde gisteravond in grote lijnen het verhaal van Hatumena's familie. Hij zei ook dat de ambassade in Djakarta er nog niet in ge slaagd is om contact te krij gen met de gearresteerde Zuidmolukker. Wel probeert de ambassade op alle mogelij ke manieren bijstand te verle nen aan de arrestant. Het is NA BEZOEK AAN AMBON den de autoriteiten in Djakar ta Zuidmolukkers met een Nederlands paspoort nauwlet tend in het oog bij bezoeken aan Indonesië. Deze groep be taalt ook veel meer voor een visum, 72 gulden in plaats van de 22 die andere Neder landers betalen. volgens hem Buitenlandse Za ken nog niet duidelijk of de autoriteiten een aanklacht zullen indienen tegen Hatu- Volgens secretaris G. Knot van de pro-Molukse stichting Door de Eeuwen Trouw hou- !RDAM (ANP) - Giste- id vroeg, precies om een na middernacht, is een begonnen bij de Rot- e vestiging van het aanse chemische be- rro in Rotterdam, waar nsen werken, produceert in volconti- grondstoffen voor de iustrie. ag j.l. besloot volgens dedeling van de bonden ienvergadering van de iebonden NW en NKV ectie een ultimatum te ndigen, omdat onder ingen over een arbeids- novereenkomst, invoe- an de vijfploegendienst voegde uittreding geen at opleverden. het draaiboek van het mité der beide industrie- ging de ploeg die agochtend de ovens had opstarten niet aan het ik de tweede ploeg die ag om acht uur moest len bleef buiten de poort. I De ontspoorde trein bij het Brabantse Heeze (Van één onzer verslaggevers) TILBURG/HEEZE Het Pinksterweekend '78 zal in de annalen van de NS een zwarte bladzij de vormen. In één weekeinde niet minder dan twee treinontsporingen is een nieuw record op openbaar vervoers-gebied. In de nacht van vrijdag op zaterdag kwam in Tilburg een tankwagentrein, met wagons waarin nog slechts resten chloor zaten, zijdelings in botsing met een goederentrein. De goederentrein kwam van Rotterdam en had tot bestemming Venlo, de chloortrein kwam van het Botlekge- bied en ging via een omweg de Koningsha- venbrug in Rotterdam is nog steeds niet bruik baar naar Ommen. Vier tankwagons raakten uit de rails en vier goederenwagons. Bovendien nog een diesel-electrische locomotief. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Twee grote op spoorwegwagons gemonteerde kranen waren nodig om orde in de chaos te scheppen. Zondagmorgen tegen acht uur stond nagenoeg elke wagen weer overeiend, toen groot alarm gegeven werd voor de tweede ontsporing in het Noordbrabantse Heeze. Daar was om 7.45 uur 's ochtends de personen trein Eindhoven-Roermond uit de rails gelopen en had allebei de daar aanwezige sporen ver sperd. Het voorste gedeelte had en passant een achtertuin meegenomen. Ook bij deze ontspo ring deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het normale treinverkeer was echter on mogelijk geworden. De juiste oorzaak van de twee ontsporingen is bij de NS nog onbekend. Wel wijt men één en ander aan de chaos in het treinverkeer, die door de aanvaring van de Koningshavenbrug in Rot terdam is ontstaan. Een bewijs temeer voor de kwetsbaarheid van het treinverkeer. >ADERDEN AL VOLOP AAN DE STUDIE een onzer verslaggeef- „Stel je voor, een se vrachtwagen- _chffeur is op transport in ,x,xC%idden-Oosten en krijgt ',n nl Hij spreekt geen woord fisch, wat moet hij dan? o ander geval, hij zit na gen dekker glaasje' achter het u aïniet wetend dat de Mos- PS öj alcoholgebruik absoluut »n 8ftdulden. De man kan dan londeig grootste moeilijkheden chten n» Aan het woortj is dr. lahgat Shouhayeb, direc- 1 van twee particuliere ische organisaties, die ORTE hoofdkwartier hebben op sn e aats in Den Haag. nstaai e oliecrisis van 1973 is de idschi igstelling voor de Arabi- n Tel wereld in Europa sterk nomen. Investeerders za- RATiE wel toekomst in dat rijke te dat d. Het beeld dat de mees- Bn 2-tover het algemeen van de avont (ische landen hebben is no- Berge beperkt; warm, droog, de 47 jeiks in lange gewaden en touwen sterk op de achter- lllllll d, allen gehuld in sombere II»1111 te kleding. Ali Bahgat Shouhayeb le die Westerse interessen de afgelopen jaren op de en merkte dat hier zijn •en lagen. Met als zeer 1 gesteld doel: het verbete- IIIUII van de contacten tussen 11,11111 Midden-Oosten en Europa stichtte hij de Consultants Umt International. In de praktijk houdt het werk van deze orga nisatie in dat zij wetenschappe lijke adviezen verstrekt en be middelt, om de onbekendheid die deze beide 'werelden' met elkaar hebben, op te heffen. Enige tijd later werd het Uni ted Arabic Counsel opgericht voor de meer commerciële as pecten van de activiteiten. „Ei genlijk verzorgen zij alles op het gebied van public relations. Een van de belangrijkste on derdelen is daarvan geworden het geven van cursussen in de Arabische taal. In het begin deden wij dat voor een paar zakenrelaties maar er bleek steeds meer belangstelling voor te bestaan. Uit heel Nederland kwamen geïnteresseerden naar Den Haag, zoveel dat we ook zijn begonnen in de steden Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Arnhem. Vanaf 1976 hebben zo'n 700 mensen zich ingeschre ven voor de talencursus en aan de nieuwe die begin deze maand is gestart doen er 300 mee", aldus de zeer enthousias te directeur van de twee orga nisaties dr. Shouhayeb. Net als de docenten die aan de institu ten zijn verbonden spreekt hij practisch geen Nederlands. De lessen worden gegeven in het Engels en als het moet ook in het Frans, Duits of Spaans. Buitenlanders komen namelijk ook naar de cursus, vooral Duitsers en Amerikanen. Het zijn niet alleen directeuren van oliemaatschappijen die terug in de schoolbanken gaan om die op het eerste gezicht onleesba re tekens te leren en de onver staanbare keelklanken te ver staan. Secretaressen die gaan werken op ministeries, studen ten die iets met het Midden- Oosten te maken krijgen, per soneel van hotels en zelfs huis vrouwen die geïnteresseerd zijn in de taal en gewoonten van de Arabieren volgen de lessen die gedurende veertig weken een of anderhalf uur gegeven worden. „Het duurt ongeveer een half jaar voor men de taal een beetje onder de knie krijgt, de grammatica is niet zo eenvoudig. Men kan kiezen uit drie cursussen: Ara bische conversatie, Arabisch voor de zakenwereld en een schriftelijke correspondentie- cursus. Zoveel mogelijk komen daarbij ook de gebruiken, wet ten, religie en cultuur aan de orde want alleen met kennis van de taal is men er nog niet. Al die zaken zijn soms totaal verschillend van die uit de Westerse wereld en daar moet men wel rekening mee houden als men iets met het Midden- Oosten te maken krijgt. Een chauffeur bijvoorbeeld zal raar op zijn neus kijken als hij met zijn vrachtje bij een bedrijf komt dat wegens een Moslim feestdag gesloten blijkt te zijn. Zoiets gebeurt puur uit onbe kendheid met de Moslimcul tuur", vertelt dr. Ali Shou hayeb in zijn comfortabele kantoor. Overigens zijn de cursussen niet erg goedkoop: de kosten variëren van 100 tot 250 gulden per maand, maar om de men sen wat te stimuleren geeft het United Arabic Counsel de eer ste drie maanden gratis les. Alleen voor de boeken en een cassette moet vijftig gulden worden betaald. Het geven van deze cursussen is wel de opval lendste maar niet de enige akti- viteit van het U.A.C.. Zij laat op verzoek brochures, catalogi, visitekaartjes en dergelijke drukken in het Arabisch, ver taalt teksten in en uit het Ara bisch en kan advertentiecam pagnes in de massamedia, za kenreizen of beursbezoeken aan het Midden-Oosten verzor gen. Om al deze zaken te rege len heeft het U.A.C. bijna hon derd consultants in Nederland en nog eens 200 in Oosten in dienst!' voortdurend op de hoogte hou den van de laatste ontwikkelin gen in de 22 Arabische landen. Vlissingen weert windsurfers VLISSINGEN De gemeente Vlissingen gaat haar algemene politieverordening zo aanpas sen, dat het voor windsurfers onmogelijk wordt nog met een surfplank vanaf het Vlissingse strand de Westerschelde op te gaan. Door de wijziging van de politieverordening worden niet alleen windsurfers aan banden gelegd, maar probeert men ook de overlast die snelle motorboten veroorzaken, in te perken. De gemeenten langs de Wester schelde hebben allemaal pro blemen met mensen die via kleine bootjes en luchtbedden op windsurfplanken vanaf het strand te water gaan Beeld van de totaal vernielde auto na het ongeval bij Eindhoven waarbij alle vier inzittenden om het leven kwamen. TIJDENS PINKSTERWEEKEINDE DEN HAAG In het pinksterweekeinde zijn minstens vijftien mensen bij verkeersongeluk-, ken omgekomen. Het ernstigste ongeluk vond •zaterdagmorgen vroeg plaats bij Eindhoven toen een tankauto achter op een stilstaande auto botste. Daarbij kantelde de tankauto en werden de vier slachtoffers, R. de Jong (30), zijn echtgenote G. de Jong-Wind (26), R. Alberto en E. Christina (24) allen uit Eindhoven, ver pletterd. Bij een ongeluk in de NO-polder kwamen twee mensen om en werden vier personen gewond. De slachtoffers zijn de heer Smitskamp (67) uit Zevenbergen en zijn schoondochter E. Smits kamp (33) uit Lemmer. In het Brabantse Valkenswaard kwam de 21-ja rige A. van Dooren om het leven. De wagen waarin hij zat vloog om nog onverklaarbare reden plotseling naar de linkerweghelft en bot ste tegen een boom. Vier zwaargewonden en een dode, de 25-jarige Petronella Schluter-Van der Poel uit Geertruidenberg, vielen in Made en Drimmelen toen een auto na een slip frontaal tegen een tegenligger botste. Op Vlieland kwam de motorrijder Eddie Kienhorst door onbekende oorzaak in naast de weg gelegen prikkeldraad terecht Hij overleed ter plaatse. De 40-jarige Peter Davids uit Leiden is zondagmiddag omge komen bij een ongeluk in Voorschoten. Het slachtoffer raakte met zijn personenauto in een slip en kwam tegen een lantaarnpaal tot stil stand. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. Andere dodelijke ongelukken deden zich voor in Liemp- de, Rotterdam, Vaassen, Hilversum en Eist. Of welk doel dan ook. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vrijstellingskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw verzekeringsadviseur over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. Snel geld zodra u 't nodig hebt. (Van een onzer ver slaggevers) RIJNMOND Op de terreinen van de afvalverwerking Rijnmond in het Botlekgebied heeft dit weekeinde een enorme brand ge woed in de circa tweeduizend autobanden die daar lagen opgeslagen voor ver werking. De brand brak op de avond van Eerste Pinksterdag uit en kon pas de volgende morgen worden geblust. Volgens een woordvoerder van het Openbaar Lichaam Rijnmond staat het vast dat de brand is aangestoken. De recherche heeft de zaak in onderzoek. De brand kon pas geblust worden nadat de brandweerkorpsen van Rotterdam, Rozenburg en die van het afvalverwerkingsbedrijf de beschikking kregen over specifieke schuimblusmiddelen. In Arnhem werd dit weekeinde een café totaal door brand verwoest. De brandweer wist overslaan van de brand naar de andere zijde van de straat te voorkomen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. In Zuidbroek zijn gisteren twee winkelpanden uitgebrand. Zowel in Arnhem als in Zuidbroek wordt brandstichting niet uitgesloten geacht. Een zwak gebied van hoge lucht druk begint boven West-Europa tot ontwikkeling te komen. De luchtdrukverschillen zullen gering zijn zodat het morgen bij ons rustig weer is. In de nacht en ochtend kan er wel plaatselijk mist voorkomen. Hiermede komt „Het wordt een week lang feestvieren in Rotterdam, want Rot terdam is het Station van de Week. Er zijn speciale tarieven voor reizigers die daar naar toe willen rei zen". Zo meldde een a/fiche op de stations in de Randstad die bet rei zen naar Rotterdam populair wil maken. De Maasstad is inder daad het station van de week geworden, maar bet pakte dit maal heel anders uit dan de afdeling Ver koopbevordering van de NS bad gedacht De kapotte spoorbrug over de Nieuwe Maas beeft de belangrijkste spoorader die Neder land kent de noord- zuidverbinding door de Randstad geredu ceerd tot een lokaal lijntje en Rotterdam van knooppunt gede valueerd tot zielig eindpunt Stations als Den Haag en Dord recht maken zelfs tij dens de middagspits een verlaten indruk door bet sterk ver minderde treinver keer. „Holland zit zonder spoorlijn", roept een oud vrouwtje van over de grens wanneer ze in Dordrecht hoort dat ze op weg naar Amsterdam viermaal met haar medepassa giers moet overstap pen. Een keer in Dordrecht op de boe- meltrein naar Rotter dam Stadion; waar de dagen van weleer lij ken te zijn terugge keerd. Maar men be denkt al gauw dat dit geen bekeerde Feye- noordsupporters zijn, maar een legioen dat onwennig over de bre de trappen zijn reis moet vervolgen naar de bus. Die bus voert dwars door het Rot terdamse centrum langs de plaats en oor zaak van alle onheil: de geblokkeerde spoorbrug welke op bijna dertig meter hoogte vervaarlijk •hangt te bungelen tus sen de beide ophijsto rens. „Daar mag geen schip onderdoor", geven en kelen als commentaar. En dat blijkt te klop pen. Ook de Rotter damse haven is ge- '•°erd. Op Rotter- aa.. CS worden de reizigers richting Am sterdam verzocht in Den Haag over te stappen. Dan pas gaat het weer zijn normale gang. Wanneer we de con ducteur doodnuchter vragen hoe laat we op de plaats van bestem ming zijn, antwoordt hij cynisch, maar kort (hij heeft het sinds dinsdag al meer dan duizend keer moeten uitleggen!): „Zoals u weet is er stremming", en vei wijst verder voor alle klachten naar het spoorboekje waar op een onvind bare plaats moet staan dat de NS geen verantwoordelijkheid neemt voor opont houd. Hij heeft er ta bak van en laat zich weggedoken in zijn conducteurshut niet meer zien. Iedereen reageert begrijpend laconiek. Wat wil men! De man heeft voor het gat in Rotterdam een nooddienstregeling in handen gekregen, die op papier alles tot in de puntjes regelt, maar ondertussen blijft het mooi impro viseren op die afge knapte lijn. Veel van zijn collega's zitten nu op lijnen waar ze meestal nooit komen omdat de sneltreinen vanuit Amsterdam met bestemming zuid en en zuid-oosten van het land allemaal over Utrecht lopen. Alleen die vreemde voorts jokkende karavaan tussen Den Haag en Dordrecht blijft over, overgelaten als die lijkt aan zijn eigen lot. Een reis Leiden - Dordrecht duurt nu wanneer het even te gen zit al gauw twee uur. Zo gaat dat al vanaf woensdag. Maar de drijvende reuze- bokken die de spoor brug naar beneden moeten takelen deden dit Pinksterweekeinde hun werk. De trein om roeper laat op Rotter dam CS weten dat de trein ook op de tus- sengelegen stations stopt „Boffen we niet even, de trein stopt ook in Rijswijk, je zou anders niet thuis ko men", grapt iemand laconiek. Vijf drijvende bokken hebben de defecte spoorbrug in het weekeinde losgekop peld en naar Kinder dijk gebracht waar de brug gerepareerd zal worden. Vrijdag moet de brug weer op zijn plaats teruggebracht worden. PAUL VAN VELT- HOVEN j er een einde aan het wisselvallige I Pinksterweer. Een lagedrukgebied j gevuld met onstabiele lucht be- I paalde toen het weer in ons land. Vooral op de Tweede Pinksterdag zijn er op verschillende plaatsen in ons land buien gevallen, som mige van lange duur, anderen met flinke neerslag en onweer. Werkelijk mooi warm weer was het in Spanje en dan nog voorna melijk aan de Middellandse Zee kant en in het binnenland met middagtemperaturen tussen 20 en 25 graden. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI tot maandag om 18.00 uur: Overwe gend droog, zonnige perioden en hogere temperaturen. Weersvoor uitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp.: omstreeks 9 graden. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Weerbericht van vanmorgen 7 uu Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Z.-Limburg Barcelona Berlijn Innsbruck Klagenfun Kopenhagen Luxemburg

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7