iin smaak leelnemers Fietsdag ■?uim anderhalf duizend SP: „Gemeenteraad maar een middel" Aanzet restauratie Stadspoldermolen J Overtuigend theater van Proloog in LAK KIEZEN RPhO blijft een boeiend geheel Goede muziek van Augustinus >A,;| NSDAG 16 MEI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 tIDEN - Vele duizenden bliefhebbers hebben giste- n genoten van het Pink-fes- ral in de Ton Menken IJs- ,1 aan de Vondellaan, geor- l^piseerd op Tweede Pink- -frdag en op die manier aan a naam gekomen. De be ikers konden de hele dag Jecht bij het Festival al ird het zoals gewoonlijk ier pas echt „gezellig" in de bnduren. pft maandblad Muziek Para- i organiseerde het luidruch- Je gebeuren, en het was te- hs de eerste keer dat dit ld dat deed. Het is de he eling dat het festival jaar- es terugkeert, zij het niet in De bezoekers kregen in de twaalf uur gedurende popma rathon waarschijnlijk wel waar voor hun geld voorge schoteld. Popgroepen van res pectabele naam zoals Zen (van Hair) eigen Leidse kweek Catapult en Lemming (vroeger met een horror-act, nu eenvoudigweg met hard rock) passeerden doordrin gend de revue. Daarnaast wa ren er topprestaties van de beginnende groep Ox, Gim mick, geboekstaafd als Lei- dens eerste roek-formatie en één van de beste Nederlandse De groep Skidmark, die zeker voor wat betreft zangeres Natasja uitstekend in de smaak viel. soul-groepen, Mr. Max and the New Respect. De Chaplin- band trad op de voorgrond met de nieuwste single: „The party is over" genaamd. Mu ziek Parade was zelf aanwe zig met haar niet live maar daarom niet minder harde Drive In Show. Door een uit gekiend geluidssysteem, ont sproten aan het brein van Jansma Electronics was het geluid acoustisch gezien uit stekend. De lichtshow op het 25 meter brede podium kon eveneens de goedkeuring van het wild bewegende publiek wegdragen. Leiden Wethouder mr. C. J. D. Waal van ruimtelijke ordening, tevens belast met Monumentenzorg gaf afgelopen zaterdag de eerste aanzet tot de restauratie van de Stadspoldermolen aan de Slaaghsloot, de molen die zich aan de westkant van de Meren wijkse inval weg Gooimeerlaan bevindt. De wethouder deed dat door middels een druk op de knop een elektrische lier in werking te stellen, waardoor er een door weer en wind aangetaste groene lat naar beneden werd getakeld. De Stadspoldermolen, een gemaal dat nog lange tijd ter bemaling van dit noordelijke polderstukje Leiden heeft gediend, is er een van het zogenaamde flesromptype, hetgeen aan de vorm van de molen ook wel af te zien is. Hoewel de molen aan de buitenkant een wat vervallen indruk maakt en restauratie onderhand inder daad wel noodzakelijk werd, verkeert het mechaniek nog in redelijke staat. Wethouder Waal stelde in zijn toespraak verheugd te zijn over het in ere herstellen van een stukje Leidse molengeschiedenis. De wethouder ging in op de mentaliteitsverandering die er is ontstaan ten aanzien van het behoud van deze draaiende monu menten. „De molen wordt weer geherwaardeerd. Het staat bijvoorbeeld nu al vast dat de molen in de Stevenshofjespolder zal worden beschermd als daar gebouwd wordt. Voor molen de Valk geldt een zogenaamde zichtlijn, dat wil zeggen dat toekom stige bebouwing rond deze molen haar niet aan het gezicht mag onttrekken", verklaarde de wethouder. De heer Waal ging ook in op de positie van Leiden als Molenstad. „Leiden kan met recht een molenstad worden genoemd omdat zij zonder de molens waarschijnlijk nooit zou zijn ontstaan. Ik denk verder dat je niet zo snel op een andere plaats een dusdanige concentratie van zoveel molens aantreft", meende de wethouder. De stadspoldermolen zal na haar herstel toch weer een funktie krijgen, namelijk de bemaling van het volkstuinencomplex. Het plan voor de restauratie is vervaardigd door de Rijksdienst Monumentenzorg. De provincie heeft subsidie gegeven. „Ik zie de toekomst van de Leidse molens met optimisme tegemoet. Ik hoop dat de stadspoldermolen volgend jaar op de Nationale Molendag met al de molens in het land, zoals vandaag, kan meedraaien", aldus wethouder Waal. 1 ters pEN Niet minder dan 1587 deelne- e 'fc stapten afgelopen zaterdag in het r°graLr van vjjfde Landelijke Fietsdag uw 'Tle fiets bij het Leidse VVV-kantoor ie" i het Stationsplein. Hoewel de weers- iaa,Jtandigheden niet zo bijster gunstig umetfgn betekende dat aantal niettemin dat ntraep vergelijking met vorig jaar ruim 300 »uw). jggjj meer de Leidse regio in fietsten een afstand van 30 a 40 kilometer af J 2 «gen. 19 getart van het grote peloton geschiedde reced^0 uur ^men kon overigens tot 13.00 j /de|vertrekken) en werd van tevoren luis- 11 20 pJJgezet door het benenwerk van de prettenpeletons "Pauline" en "The Gol den Green Stars". Een aantrekkelijke en rustige route voerde de deelnemers onder meer langs diverse molens, waarvan som migen in het kader van de Nationale Mo lendag konden worden bezichtigd, een mo gelijkheid waar gretig gebruik van werd gemaakt. Degenen die daarnaast ook nog de gehele route uitreden en voor vijf uur in de middag bij het WV-kantoor terug keerden kregen een herinneringsspeld met een jaarhanger. Om te voorkomen dat er mensen meededen die het alleen om de speld met jaarhanger te doen was en die op de fiets zouden stappen, hem om de hoek zouden neerzetten, en na een paar uur op een terras zittend later doodleuk weer fietsend zouden terugkeren was een systeem van controleposten ingevoerd, en alleen het tonen van een routebeschrijving met alle stempels van deze controleposten erop kon tot het bezit van deze speld leiden. Sommige fietsers deden al voor de vijfde achtereenvolgende keer mee (het eerste lustrum van de fietsdag) en konden vijf jaarhangers aan één spel bevestigen. De AN WH, organisator van de fietsdag heeft voor hen een speciaal aandenken vervaardigd. De deelnemers aan de Lande lijke Fietsdag hebben ook voor een goed doel gereden. Een gedeelte van de in schrijfgelden komt namelijk ten goede aan de lichamelijk gehandicapten in Neder land. IDEN Zaterdagavond was het vor- Igstheater Proloog uit Eindhoven weer 1 naar Leiden gekomen om in het i K-theater een voorstelling te geven J „Keihard, maar er is een grens: het ^aal van een vakbondslid". De Pro- pnensen zelf beschouwden dit optre- I als een „vrije voorstelling", omdat in Qkaal hun gemiddelde publiek aanwezig i,j. Dat publiek zoekt Proloog doorgaans ijoon op, zeer doelgericht: deelnemers kadercursussen van de vakbonden, (enen van het KWJ, arbeiders in de jpeken zelfs de Grofsmederij in Zoe teer, enzovoort. Dat soort mensen kan de opvoering en van de eventuele issie achteraf het meest meenemen. Het is verheugend, dat Proloog nog steeds toneelspeelt en in zekere zin ook: wéér toneelspeelt. Vroegere voorstellingen dreig den zeer sterk te ontaarden in demonstra ties. „Wie wordt wijzer van het onderwijs" bijvoorbeeld doet meer denken aan een enigszins leuk verpakte lezing, dan aan een toneelvoorstelling. In zo'n situatie kan men het publiek ook een pak stencils toestop pen en weer naar huis sturen. Maar de afgelopen tijd en in het bijzonder zaterdag avond was er wel degelijk sprake van toneel: het strijdbare vakbondslid Toon, werknemer bij een grote fabriek in Eind hoven, ziet langzaam zijn idealen ten gronde gericht. Aan het eind koerstert hij evenwel weer hoop, wanneer een onderne mingsraadslid zich niet aan zijn zwijg plicht houdt en Toon interessant cijferma teriaal meedeelt. Verontrustend materiaal ook: op slinkse wijze blijken er bij het bedrijf 20.000 arbeidsplaatsen verdwenen in de laatste zeven jaar. Proloog vertelt geen sprookjes, dat bleek ook uit de discussie na afloop. Men acteert minder goed dan bijvoorbeeld het Werk theater uit Amsterdam, maar komt in ie der geval sympatiek en overtuigend over. De muziek en de liedjes waren zelfs ron duit goed te noemen. De Stadspoldermolen fandaag start de Leids^ Courant met een serie artikelen over partijen die op 31 mei meedoen aan de Leidse gemeente- ladsverkiezingen. Alle tien partijen zuilen de komende dagen onze kolommen aan bod komen middels een interview met lijsttrekker. De krijgt van de Leidse Courant een lijstje voorgelegd van tien doelen waar de gemeentebegroting geld >r uittrekt. Aan de lijstaanvoerder de vraag waar hij of zij ild aan uit zou geven als zijn of haar partij het voor het __ïn had In Lelden. Gezierf de benarde financiële positie in de stad is er uiteraard minder geld dan er goede doelen i. ledereen krijgt slechts vijf muntjes te yerdelen. /andaag wordt dit geld verdeeld door Cor Vergeer, lijsttrekker van de Socialistische Partij. HIJ gaf een muntje aan de posten vnovatle, nieuwbouw, accommodatie buurt- en clubhuiswerk en verkgelegenheid. Parkeergarages binnenstad, sportvoorzienin- »n, accommodatie politie en brandweer, restauratie monumen- )n en ontwikkeling bedrijfsterreinen kregen geen geld van de In plaats daarvan creëerde Vergeer een eigen nieuwe post: tilieuzorg. Bedrijven Buurt- en clubhuiswerk Monumenten Nieuwbouw Opknappen binnenstad Parkeergarages Politie en brandweer Renovatie Sportvoorzieningen Werkgelegenheid Milieuzorg 'halen van een raadszetel geen doel in zichzelf. )t is slechts een middel om de actie voor een tvorming van de huidige kapitalistische samenle- een socialistische bij de bevolking meer endheid te geven. Dat zegt de 30-jarige lijsttrek- r van deze partij bij de aanstaande gemeente- 'verkiezingen, Cor Vergeer. De SP (lijst 8) deed :r jaar geleden ook al mee met de verkiezingen 3 "(S)h kwam toen 200 stemmen tekort voor een raadsze- '1. Reden waarom lijsttrekker Vergeer zijn partij keer een goede kans geeft op een entree in gemeenteraad. 'e SP wil een echte actiepartij zijn, zoals ook al it haar verkiezingsmotto „elke dag actief" blijkt, leden van de Socialistische Partij hebben die iviteit die zij zo in hun vaandel voeren de laatste :r jaar buiten de gemeenteraad ook al waar ge- taakt: zij vormden de stuwkracht achter acties van I2.30]e Vereniging Voorkomen is Beter (tegen de asbest- jsymlfebriek Kruyt in Leiderdorp), het Milieu Actiecen- »;<Efun Nederland (tegen de milieubelasting van het >wskyp°£heemraadschap van Rijnland) en de Bond van Met deze activiteiten in massa-organisaties is het ook niet zo verwondelijk dat SP-lijsttrekker Vergeer gevraagd naar de prioriteiten van zijn partij het eerst geld wil uitgeven voor zaken als milieu, renovatie en nieuwbouw. Vergeer: „Renoveren betekent voor ons goede en betaalbare woningen maken, en dat is heel wat meer dan het wegwerken van achterstal lig onderhoud dat nu renovatie heet. Zoiets moet uit de huuropbrengst worden betaald", vindt hij. De SP-lijstaanvoerder wil pas tot vervangende nieuw bouw overgaan als dit net zo duur is als renoveren. Evenals in het nieuwbouwbeleid van de SP staat het bouwen in de sociale sector en voor tweepersoons huishoudens voorop. Het eerst komen de open plek ken in de bestaande wijken aan bod, maar het volbouwen van de Stevenshof om de Leidse woning nood te lenigen sluit Vergeer niet bij voorbaat uit. Uitgangspunt in het SP-bouwbeleid is wel dat de woningmarkt en de grond genationaliseerd worden om het geheel betaalbaar te laten zijn. De vrouw krijgt veel aandacht van de SP. Dat moge blijken uit de kandidatenlijst (van beide geslachten evenveel kandidaten) maar ook uit het feit dat de SP hoge prioriteit geeft aan het stichten van kinder crèches in buurt- en clubhuizen. Waar de rijksover heid dit welzijnswerk steeds meer beknot moet de gemeente die taak overnemen, vindt de SP. Dat geldt ook het terrein van de be jaarden voorzieningen. Uiteraard krijgt ook de werkgelegenheid van de SP een muntje. Niet om nieuwe bedrijfsterreinen te stichten, want daarmee zijn alleen de op winst beluste ondernemingen gebaat, zo vindt de partij. Dit geld zou naar de werklozen zelf moeten gaan om hun uitkering op 100% van het laatste salaris te brengen. Op basis van vrijwilligheid zouden zij dan nuttige taken op zich kunnen nemen in het onder wijs- en welzijnsveld bijvoorbeeld. Het steunen van bedrijven met miljarden zoals nu gebeurt is volgens de SP water naar de zee dragen: „De werkloosheid wordt ondanks deze miljarden alleen maar groter, maar dat is inherent aan dit kapitalistishe systeem", meent lijsttrekker Vergeer. Schoonmaakactie De bewoners van de Merendonk houden zaterdag 20 mei een grote schoonmaakactie in en om de flat. In eerste instantie krijgt de gehele oostzijde van de flat een beurt LAK-theater De Nederlandse auteur Jacques Hamelink houdt woensdag 17 mei een voordracht in het LAK-theater. Hamelink is een van de weinige moderne schrijvers die als decor voor zijn proza en poezië de natuur kiest In „Het Plantaardig bewind" en Ranonkelgeschiedenis van een verzelving" speelt de plantenwereld een grote rol. De voordracht begint om kwart over acht. De toegangsprijs is zes gulden en vier gulden voor CJP-houders, Lak-leden en 65-plussers. Kaar ten zijn telefonisch te reserveren tussen twee en vijf uur onder nummer 146890. Promoties Aan de Leidse Universiteit hebben afgelopen woensdag twee promoties plaatsgevonden. De beer P. Brasem uit Amsterdam promoveerde tot doctor in de wiskunde en de natuurwetenschappen op bet proefschrift „Fotochemie en spectroscopie van 1.6-methano (10) annuienen en analoga". Promotores waren prof. dr. E. Ha vinga en dr. J. Cornelisse. Verder promoveerde mevrouw C. C. Bakels uit Leiden eveneens tot doctor in de wiskunde en de natuurweten schappen op het proefschrift „Four Linearbandceramic Settlements and their Environment: a Paleoecological Study of Sittard, Stein, Elsloo and Hienheim". Promotor was prof. dr. P. J. R. Modderman. Stadsdeelpark Op het voormalig Grofsmederijterrein aan de Zijlsingel zal op korte termijn worden begonnen met de aanleg van een stadsdeelpark. Wethouder C. Waal zal donderdag 18 mei om twee uur het startsein voor de aanleg van het park geven door het opblazen van de op het terrein aanwezige fa brieksschoorsteen. Cor Vergeer, lijsttrekker SP LEIDEN Het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat vrijdag avond in de Leidse Stadsgehoorzaal onder leiding stond van David Zinman, had slechts twee, en dan nog zeer bekende werken op het programma staan: Beethovens zesde Symphonie (de Pastorale), en Brahms' meest populaire pianoconcert het tweede. Ogenschijnlijk dus niets bijzonders, maar toch werd het een zeldzame belevenis. Voor de pauze dirigeerde Zinman op bijzonder charmante wijze de Beethovensymphonie. Deze enigszins programmatische mu ziek leent zich uitstekend voor zijn opmerkelijke dirigeermanier- tjes, die niet bepaald sober of ingetogen genoemd kunnen worden, maar toch zoveel met de muziek te maken hebben, dat ze voortdurend boeien. Bovendien heeft Zinman een heldere visie op Beethoven's muziek, en is hij in staat die op zeer vruchtbare wijze via zijn musici over te dragen. Ook de begeleiding van het pianoconcert beheerste hij volledig, naar men mag aannemen tot grote tevredenheid van Nelson Freire, die een zeer adequate begeleiding kreeg bij zijn krachtige spel. Een pianist maakt het niet altijd mee, dat hij het dirigeren met een gerust hart kan overlaten aan de dirigent. Freire's spel was zoals gezegd zeer geprononceerd, maar niet pathetisch: ook de lyrische passages kwamen zeer goed tot hun recht. Marien van Staalen streek een sublieme solopartij op zijn cello in het andante. Het meest indrukwekkend waren overigens de snelle delen, vooral het allegretto dat het concert afsluit. Nelson Freire speelde dit met een onvoorstelbare techniek, zeer soepel en ontspannen uit de polsen. Zijn virtuositeit maakte veel indruk op het publiek en leverde hem een verdiende ovatie op. TON HARMSEN LEIDEN „Het is maar net waar je in gelooft", aldus een versregel uit een overigens wat stuntelig gedicht van Muzikos, voorganger van de kleurigen uit „Gekleurd in het grijze water". Dat is de titel van een muziektheaterstuk, geschreven en gespeeld door leden van de jongerenvereniging Augustinus. Waar het geloof van Muzikos het succes van de voorstelling beoogt, kan hij tevreden zijn. Een langdurig applaus beloonde gisteravond in de Leidse Schouwburg de inspanningen van de dappere jongeren. Muziektheater dus, dat wil in dit geval zeggen: veel en veelsoorti ge muziek naast toneel waarin het onderwerp "muziek" centraal staat De eerder genoemde groep kleurigen bestaat uit straatmu zikanten, dansers, zwervers en zelfs "punkers". Muziek is hun alles, ze kunnen niet zonder. Tegenover hen staan de grijzen: plichtsgetrouwe mensen met meer gevoel voor de buren en het gesproken woord dan voor de muziek. Vanzelfsprekend komt het tussen de twee groepen tot een dramatisch conflict; tegelijker tijd ontwikkelt zich een mooie relatie tusen een kleurrijk meisje en een grijze gehaktbal. Een enigszins clichématig gegeven, zal men zeggen. En terecht Toneelgezelschap Tosti heeft met twee eenakters onlangs genoeg bewezen, dat Augustinus acteertalent in huis heeft Vrijdagavond waren de prestaties helaas niet erg opvallend. Daarvoor stonden de tekst en de regie ook op een veel te laag pitje. Achterhaalde flower-power en de ruggen naar de zaal. Laten we maar geen namen noemen. Maar, en daar ging het voor een groot gedeelte toch om: de muziek was prima. Gisteravond bewees Augustinus wel degelijk ook muzikaal talent m huis te hebben. Soepel baswerk, professioneel gitaarspel en dito toetsen. De zaal moest zich inhouden om niet van enthousiasme uit de klapstoelen te springen. De conflictsituatie was wat al te zwart-wit in de dialoog gegoten en dat was jammer, waar juist de kleur moest overwinnen. Maar nogmaals: de muziek was bont genoeg, zodat de avond geenszins in mineur hoefde te eindigen. JOS NLHJOF

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3