Deel eerste prijs WCT'toernooi naar minder bedeelde kind Hockeysters Amsterdam opnieuw de sterkste Brons voor HCKZ TURNSTERS VORMEN WEE REPRESEN TATIEF TEAM GERULAITIS IN GALERIJ VAN PROMINENTEN Connors uit ziekenhuis VOOR DE VIERDE ACHTEREENVOLGENDE KEER de fabrikant van PETER STUYVESANT maakt bekend dat van alle 165 onderzochte sigarettenmerken PETER STUYVESANT ULTRAMILD de allerlaagste* in 'teer' en nicotine is LEIDSE COURANT/' De grimas die Vitas Gerulaitis trekt is niet vanwege hét kapitaaltje dat hij won in Dallas maar de trofee was nogal zwaar DALLAS Een beperkte interesse kan Vitas Gerulaitis niet worden verweten. Hoewel zijn voorkeur voor een plezierig leven inmiddels wijd en zijd bekend is, is dat slechts één van de bezigheden van de blonde New-Yorker. Zelf opgegroeid in een bepaald niet luxueuze wijk van de grootste stad van de Verenigde Staten realiseert Gerulaitis zich maar al te goed dat een kansrijk bestaan lang niet voor iedereen is weggelegd. Sinds hij een cekere vorm van luxe heeft verworven dankzij zijn tennistalent is Vitas Gerulaitis zi|n gevoel voor verhoudingen niet kwijt geraakt. Integendeel. Vorig jaar leidde dit besef bij de 23-jarige Amerikaan tot de oprichting van een organisatie die ijvert voor het creëren van mogelijkheden voor kinderen in de arme wi|ken van zijn woon plaats New York. Met de .Vitas Gerulaitis Stichting voor Minder Bedeelde Kinderen" werd een uniek instituut in het leven geroepen, dat inmid dels ook dankzij de respons van anderen een werkkapitaal heeft van meer dan hon derdduizend gulden. Met dat bedrag wordt getracht in de sloppenbuurten van New York de eerste beginselen van tennis bij te brengen aan kinderen, die anders wel licht nooit de mogelijkheid zouden hebben gekregen hun potentiële talenten zelfs maar te ontdekken, laat staan te ontwikke len. Het lijdt dan ook weinig twijfel dat van het enorme bedrag van meer dan twee ton, dat Vitas Gerulaitis zondag verdiende door in Dallas de finale van het WCT-eindtoernooi op zijn naam te schrijven door landgenoot Eddy Dibbs te verslaan, een gedeelte in de naar hem genoemde Stichting zal worden gestoken. Gerulaitis kan het zich overigens uitstekend veroorloven. De Amerikaan sleepte dit jaar al het opmerkelijke bedrag van ongeveer 260.000 gulden in de wacht en de hoofdprijs van de strijd in Dallas daaraan toegevoegd kan Gerulaitis nu wel als belangrijkste sponsor voor de naar hem genoemde Stichting fungeren. Van de grond ,,De activiteiten van de Stichting zullen na Wimbledon pas goed van de grond ko men", verklaarde Vitas Gerulaitis na afloop van de teleurstellend verlopen eindstrijd, die hij met de alleszeggende cijfers van 63, 62, 6—1 in ruim negen tig minuten winnend afsloot. „Er is van vele zijden erg enthousiast gereageerd op het initiatief. Mensen als Ashe en Borg hebben hun medewerking al toegezegd. De bedoeling is dat we in openbare parken de jeugd kennis laten maken met tennis. Er wordt door de Stich ting materiaal beschikbaar gesteld, terwijl er ook folders en andere voorlichtingsmid delen worden verstrekt. Op deze manier komen ook de minder bedeelden in aanra king met de sport en krijgen zo voldoende de mogelijkheid eventuele aanleg tot ont plooiing te brengen" Dat heeft Vitas Gerulaitis overigens inmid dels op overtuigende wijze gedaan. Zijn naam mag dan ook terecht worden toege voegd aan de galerij van prominenten die de WCT-titel eerder in de wacht sleepten: Ken Rosewall (tweemaal), Stan Smith, John Newcombe, Arthur Ashe, Björn Borg en Jimmy Connors. Hoewel Gerulaitis naar veler overtuiging niet eens de finale van Dallas zou hebben bereikt als Björn Borg niet met een nogal geheimzinnige blessure had afgehaakt. Gerulaitis en Borg hadden elkaar immers in de halve finale al moeten treffen en de jonge Zweed was voor die ontmoeting veruit favoriet. Top-vier Maar de voorzienigheid hielp Gerulaitis een handje en zelf deed hij de rest. „Dit is de belangrijkste titel die ik tot dusver heb veroverd", deelde hij na zijn triomf mee. En op een wat kribbige toon vervolg de hij: „Er zijn in het recente verleden nogal wat discussies geweest over mijn positie op de wereldranglijst. Ik dacht nu wel te hebben laten zien dat ik bij de top-vier behoor". „Ik stond op de Amerikaanse ranglijst zelfs achter Brian Gottfried als derde. Dat vond ik niet helemaal terecht. Nu kan er echter weinig twijfel meer over bestaan dat ik achter spelers als Connors, Borg en Vilas behoor te worden geklassificeerd. Het zal echter nog heel wat moeite kosten om een van die drie voorbij te gaan. Ik besef zeer goed dat aan mijn spel nog veel verbeterd moet worden. Het is geen kwestie van op mijn lauweren gaan rusten". Vitas Gerulaitis, die inmiddels ook erkende evenementen als Rome en Australië op zijn naam heeft staan, stort zich de komende dagen weer in het veel vergende stedenten- nis. Pas eind deze week reist de Amerikaan af naar Italië om daar zijn titel te verdedi gen. Na „Rome" keert de New- Yorker terug naar de Verenigde Staten om pas kort voor Wimbledon naar Europa af te reizen. „Ik denk dat dit mijn laatste jaar in de stedencompetitie zal zijn", verklaarde Gerulaitis. „Hoewel ik niet geloof dat het erg nadelig is voor je optreden in grote evenementen waarin je langere partijen moet spelen, ga ik volgend jaar waarschijnlijk alleen maar toernooien spelen. Maar ik heb dit al eerder gezegd, dus het kan best zijn dat ik toch weer teken voor een stedenteam. Mijn volgende doel is Wimbledon. Daar heb ik de laatste jaren steeds goed gespeeld. Ik denk dat ik dat deze keer weer kan, ondanks de niet optimale voorbereiding. Maar toen ik vorig jaar Rome won, was ik ook helemaal niet goed geprepareerd. Ik stapte bij wijze van spreken zo de baan op en won het evenement. Dat was ook voor mezelf een grandioze verrassing". Fronsen Gerulaitis' zege in de eindstrijd in Dallas was geenszins een surprise, hoewel de wijze waarop de triomf gestalte kreeg de nodige kijkers de wenkbrauwen deed fron sen. Hoewel Gerulaitis, die in zijn enige eerdere partij tijdens het toernooi tegen Ramirez niet minder dan veertien dubbele fouten sloeg en toch tamelijk eenvoudig met 6—1,36, 6—2, 61 zegevierde, zwak begon tegen Eddy Dibbs trok hij de zaken snel recht. Dibbs kon zich geen moment aan de pres sie van zijn opponent ontworstelen en bleek bovendien niet te overwinnen proble men te ondervinden van een haperende forehand, die tegen Corrado Barazzutti nog zulke vlijmscherpe passeerslagen had ge produceerd. De taaie Italiaan was er dan ook onder bezweken. Mede doordat hij de gevolgen van zijn inspannende partij tegen Brian Gottfried nog niet geheel te boven was. De marathonpartij van twee uur en vierenvijftig minuten tussen Dibbs en Ba razzutti eindigde in 6—2, 7—6 (tiebreak 7—3), 6—4. „Ik kon in de finale geen moment in mijn spel komen", verklaarde Dibbs, die daags tevoren nog werd opgezadeld met de fraaie benaming „de beroemdste onbekende ten nisser ter wereld". „Ik denk dat ik toch wel wat nadeel heb ondervonden van het feit dat ik vrijdag nog een inspannende wedstrijd moest spelen, terwijl Gerulaitis vrijaf had. Dit soort banen is niet zo geschikt voor zulke lange partijen. Door het vele lopen worden je benen op het laatst als lood". Voor Eddy Dibbs resteerde een cheque van ruim tachtigduizend gulden.'En dit is een aardige vergoeding voor zere voeten. FRANK WERKMAN LOS ANGELES Jimmy Con nors heeft zaterdag het hospitaal van Los Angeles verlaten waar hij gedurende acht dagen behan deld is tegen de ziekte van Pfeif fer. Connors: „Gelukkig hebben de artsen snel ontdekt dat ik de ziekte van Pfeiffer had. Daarom ben ik zo snel ontslagen. Ik ga gauw in training en hoop voor Wimbledon mijn conditie weer op -het oude niveau te hebben". Spanje wereldbeker tennis voor teams DÜSSELDORF Spanje is de eerste winnaar geworden van de wereldbeker tennis voor landen teams. Voor 7000 toeschouwers kon het Spaanse team, dat be stond uit José Higueras en Ma nuel Orante8, de eerste prijs van ruim 120.000 gulden reeds na de beide enkelspelen in ontvangst nemen. Australië, houder van de Davis- cup, moest genoegen nemen met de tweede plaats, die 80.000 gul den opleverde. De Verenigde Sta ten, voor het begin van het toer nooi de grote favoriet, en Italië, deelden de derde plaats. PAPENDRECHT De Roe meense damesturnploeg heeft de laatste anderhalve maand met Frankrijk en Italië twee landen ontmoet, die qua kracht vergeleken kun nen worden met Nederland. Eind maart won Roemenië in Frankrijk (373.40-362.00) en ruim een week geleden ging in Rome Italië met 388.50- 375.20 ten onder. Afgaande op de cijfers heeft de Neder landse selectie het zaterdag en zondag in sporthal De Donck in Papendrecht lang niet slecht gedaan. 364.05- 373.20. Nederland heeft ech ter niet de sterkste Roemeen se selectie onmoet. In Pa- oendrecht ontbraken Olym pisch kampioene Nadia Co- maneci en Teodora Ungurea- nu, die tegen Italië wel uit kwamen. Het grote winstpunt van de confrontatie met Roemenië is n elk geval dat het KNGV weer een representatief team op de been kan brengen, en Jat was ruim een jaar gele ien onmogelijk. Het echtpaar Lisa en Albert Asarjan, geas sisteerd door Hans van Zet ten en Ginus Lage, heeft in Je afgelopen maanden veel oereikt met de selectie. Daarom konden Albert Asar- an en Hans van Zetten te recht tevreden zijn. „De pun ten en de uitslag van deze wedstrijd zijn volstrekt onbe- angrijk. De meisjes hebben goed gewerkt. Zij durfden ri sico's te nemen en voerden onderdelen uit die ook de Roemeense dames in hun oefeningen verwerkt hebben. Dnze meisjes doen zij het nisschien nog minder goed dezelfde elementen en dat s de winst. Je kunt bij grote wedstrijden als wereld- en Europese kampioenschappen on Olympische Spelen niet alleen maar op safe turnen", aldus Asarjan. Winstpunt De Russische bondscoach, aanvankelijk uitsluitend aan getrokken voor het herentur- oen, kon terecht wijzen op Je goede prestaties bij de /erplichte oefenstof, die op Je eerste dag werd verwerkt. Nederland raakte slechts 3.45 punten achter. „Het betekent", aldus Hans van Zetten, „dat die ver- olichte stof er nu veel beter inzit dan vroeger het geval is geweest. Toen moest je de beschikbare tijd gelijke lijk verdelen tussen de ver plichte en keuzestof. Wij Klap Marjolijn Bianchi (midden) probeert in de finale gevaar lijk te worden. Amsterdam won met 1-0 en werd Europa Cupwinnaar BARCELONA Voor de vierde achtereenvol gende keer kunnen de dames van Amster dam de Europese beker voor landskampioe nen meenemen naar de hoofdstad. De toch heus niet zwakke Westduitse titelhoudster Grossflottebeker werd in de finale met 1-0 verslagen. Een kleine overwinning, die nim mer in ernstig gevaar is gekomen. Amsterdam speelde een bekeken partij, waar-" bij het alle initiatief van de Westduitse dames zo snel mogelijk in de kiem smoorde. Het was geen bijzonder mooie wedstrijd, want er werd hoofdzakelijk op balbezit gespeeld. En dat was bij de straffe dekking over en weer niet zo eenvoudig. Toos Bax scoorde drie minuten na de rust het enige doelpunt uit de eerste strafcorner, die Amsterdam in deze finale mocht nemen. Daarna kreeg Grossflottebeker in feite geen kans meer. Om zover te komen moest Amsterdam eerst poule-winnaar worden. Daarin was de Europe se bekerhouder ingedeeld met landskampioen Were Di uit Tilburg. Omdat de onderlinge wedstrijd in 2-2 eindigde, moest de score in verdere wedstrijden tegen de andere clubs beslissen. Aanvankelijk had Were Di de beste kansen dankzij een royale overwinning van 6-0 op Polo Club Barcelona, waar Amsterdam slechts een 6-3 tegen Portadown uit Ierland tegenover kon stellen, maar omdat de Amster damse dames met liefst met 9-0 van Polo Club wonnen en Were Di in een teleurstellende strijd tegen Portadown niet verder kwam dan 1-1, werd het toch weer dezelfde finalist als in voorafgaande jaren, nu met Grossflottebe ker als tegenstander. Were Di kwam toch op het erepodium door aen in de laatste minuut bevochten zege van 2-1 op Ukkel. De Tilburgse doelpunten werden gemaakt door Heieen Walder en Marja Strijd- bosch. Dit was voldoende voor de derde plaats. Elndatand dames: 1. Amsterdam; 2. Grossflottebeker; 3. Were Di; 4. Ukkel; 5. Portadown; 6. Edinburgh; 7. Slavia Praag; 8. Polo Club Barcelona. BARCELONA De Europese be ker voor landskampiooenen gaat bij de heren voor de derde ach tereenvolgende keer naar South- gate. Werd de vorige keer het Belgische Ukkel In de finale ver slagen, nu moest de Westduitse kampioen Rüsselsheim de meer dere erkennen in de degelijke Engelse ploeg, waarin veel spe lers een niet alleen rijke toer- nooi-ervarfng maar ook veel in ternationale routine meebren gen. De Nederlandse vertegenwoordi ger HCKZ, dat op papier de be ste kansen leek te hebben, strui kelde in de halve eindstrijd over Rüsselsheim. Al bij de rust (3—1) leek HCKZ totaal kansloos, maar de Haagse ploeg kwam goed terug door na een kwartier, via Van Grimbergen en Tim Steens gelijk te maken. Meer zat er evenwel niet in, zodat tweemaal zeveneneenhalve minuut ver- lenad moest worden. Daarin pro fiteerden de Westduitsers al heel snel van slordigheid in de Haag se defensie, hetgeen tot twee treffers leidde. Ties Kruize, nog steeds geblesseerd aan het rechterbeen, speelde de laatste twintig minuten van de wedstrijd plus de gehele verlenging mee, maar omdat Rüsselsheim zuinig was met het weggeven van straf- corners, haalde dat weinig uit. (5-3). In de strijd om de derde plaats speelde HCKZ tegen Polo Club Barcelona een bewogen duel. De wedstrijd eindigde na de regle mentaire speeltijd door twee doelpunten van Buma uit even- zovele strafcorners in 2—2. In de verlenging werden liefst drie Spaanse spelers uit het veld ge stuurd. Buma (nog tweemaal) en Visscher kregen aldus de gele genheid de derde plaats veilig te stellen (5—2). De eindstrijd tussen Southgate en Rüsselsheim eindigde in een overwinning voor de Britten. Zij dankten dit aan hun typerende toernooimentaliteit. Eiger het duel al snel beslis binnen tien minuten sloei gate via Cotton en Weste maal raak. Toen Cotton voor de rust 30 van was de zaak bekeken. W» de Seiffert nog tegen, m geen minuut later sloeg weer langs doelman Krau en Whitaker bepaalden i stand op 5—2. Eindstand heren: 1. Southgate; 2. Rüsselsheir HCKZ; 4. Polo Club Bare Slough; 6. Ukkel; 7. Slavia Rot Weiss Wettingen; 9. E 10. Jedinstvo; 11. Swansêa; mol Alma Ata. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20