fe knieval inde ilufpoker 'an de romme ORANJE VERSTRIKT IN SPELSYSTEMEN Dusbaba naar Parijs Van Leeuwen blijft thuis Duel met Brugge nuttige test User en daar aansluiting voor kanoploeg L 1 een streep door zijn naam gehaald worden. Dusbaba („Ik ben zo laat omdat ik eerst naar Nederland moest om mijn zieke zwager naar het ziekenhuis te brengen") kwam echter net op tijd om zich door Kessel te laten onderzoeken. Op het moment dat enkele Oranjespelers al de bus opzoch ten om terug te gaan naar Zeist, wandelde Dusbaba doodgemoedereerd de catacombe van het stadion, binnen. De keuring die kort daarop onder supervisie van Kessel en fysiotherapeut Pierre van den Akker plaatsvond, had voor Dusbaba een positief resultaat. Kessel: „Er zijn geen problemen. Hij kan mee naar Parijs en Wenen. Weliswaar zullen wij hem extra onderhanden nemen, maar verdere moeilijkheden zie ik niet". Waarna Dusbaba alsnog werd toegevoegd aan de groep van tweeëntwintig spelers die gisteren naar. Parijs vertrok om daar deel te nemen aan het toernooi met Paris St. Germain, Club Brugge en Iran. Indien mogelijk speelt Dusbaba vanavond al mee tegen Paris St. Germain. De onverwachte positieve ontwikkeling van Dusbaba betekende wel het voorlopige einde van Henk van Leeuwen, de spits van FC Den Haag die tegen Brugge allerminst imponeerde. Na het toevoegen van Dusbaba werd Van Leeuwen door het koppel HappelZwartkruis uit de selectie van Parijs en Wenen geschoven. „Voorlopig", benadrukte Zwartkruis. „Best mogelijk dat Van Leeuwen toch meegaat naar Argentinië. Niets is nog definitief beslist." AMSTERDAM Op de za terdag en zondag in Am sterdam gehouden Bos baanregatta kon de Ne derlandse kanoploeg zich dit seizoen voor het eerst in wedstrijdverband meten met de top van België, West-Duitsland en Roeme nië. Hier en daar bleek dat de Nederlanders de aansluiting bijna weer te pakken hebben. Aan het slot van de regatta was er zplfs voor Ineke Bakker en Marijke Kegge op het nummer k-2 3000 meter een overwinning wegge legd. Dit was trouwens ook het enige onderdeel waarvoor geen Roe meense dames hadden ingeschre ven. Op de overige nummers eindigde Roemenië steeds als eerste. Vrij kort voor het begin van het wedstrijdseizoen zag coach Karei Muijs een van de sterkste Neder landse kanoërs. Sjef Rutten, afval len. Muijs:'„Hij was afgestudeerd als fysiotherapeut, stond op het punt te trouwen en kon een goe de praktijk krijgen. Hij moest kie zen tussen topsport en zijn maat schappelijke ontwikkeling en koos het laatste. Het gevolg was dat Ruud van der Doe, die met Rutten een koppel vormde, een enorme teleurstelling te verwer ken kreeg. Dit duo werd vorig jaar tijdens de strijd om de wereld kampioenschappen in Sofia ze vende. Met het uitvallen van deze twee sterke vaarders was ik ei genlijk voor de Bosbaanregatta mijn vlaggeschip kwijt. Ik had toen twee mogelijkheden: gokken op incidentele successen of pro beren op zoveel mogelijk num mers uit te komen en punten te verzamelen voor het landenklas- sement. Dat laatste sprak me meer aan." Henk van Leeuwen was net in het veld gekomen toen hij Oranje s tweede doelpunt maakte ge er zo nu en dan wel wat al te hard tegenaan ging". Doorgaan Mede omdat Neeskens het nog niet op kon brengen om Happels taktisch concept optimaal uit te voeren, werd het spelen met vier middenvelders en twee spitsen niet zo'n succes. Toch zal Hap pel ongetwijfeld doorgaan met dat experiment, want zoals hij al eerder bij Feyenoord en later bij Club Brugge onderstreepte is hij een fervent aanhanger van der gelijk spel. Happel over die eerste helft: ,,De' balcirculatie was lang niet slecht. Maar van achteren kwam er veel te weinig steun, mede omdat de harmonie in het team lang niet perfect was". Een milde beoorde ling. Een stuk milder dan die van zijn assistent Jan Zwartkruis, die onomwonden verkondigde: „Zo spelen zonder spits ligt ons niet. Ik heb daar weinig vertrouwen in.- Ik ben trouwens toch geschrok ken. De beweging in het elftal, het overnemen van de tegenstan der en de combinaties klopten helemaal niet. We zullen de ko mende oefenwedstrijden optimaal moeten gebruiken om in ons rit me te komen. Nu zijn we daar nog ver van verwijderd". Het Nederlands elftal speelde vol gens plan na de rust met drie middenvelders en drie spitsen. De n iet-tegenval lende Van Hanegem (de enige aanmerking die ge maakt kan worden is dat hij ken nelijk steeds meer angst krijgt om de middenlijn over te gaan) moest daarna tot zijn woede het veld ruimen omdat Neeskens te ken nen had gegeven na de rust tegen de afspraken in toch nog een kwartiertje door te willen gaan. Henk van Leeuwen kwam daardoor als derde spits in de ploeg. Gemakkelijker In die tweede helft speelde Oranje met drie spitsen veel ge makkelijker. De ijver van Van Leeuwen en de vechtlust van de verder niet imponerende Rep was daar niet vreemd aan. Voor al door hun inbreng kwam er wat meer beweging in het Neder lands elftal. Jammer alleen dat een juiste beoordeling moeilijk gegeven kan worden omdat Hap pel noodgedwongen in die twee de helft nogal eens moest wisse len. Achtereenvolgens Jansen, Nees kens en Renè v.d. Kerkhof vielen met lichte blessures uit. waardoor Oranje een merkwaardig mengel moesje werd met Boskamp, Brandts en Rensenbrink in de gelederen. Happel: „We wilden met die lichte blessures geen en kel risico nemen, want in dit stadium van voorbereiding koop je niets voor forceren. Jammer alleen dat het na de rust toch een beetje een rommeltje werd, maar toch heb ik genoeg gezien". Hoewel Happel dat niet nader wenste toe te lichten, mag aange nomen worden dat hij daarbij in positieve zin doelde op Wild schut, Jongbloed en Krol en in negatieve zin op Rep, René van de Kerkhof en Brandts Het was opvallend hoe gemakkelijk Wild schut speelde op de plaafs van Hugo Hovenkamp. Wildschut: „Net als tegen Tunesië ging het lekker. Toch geloof ik niet dat ik in Argentinië zal spe len. Er wordt van alles aan ge daan om Hovenkamp op tijd fit te krijgen en het ligt voor de hand dat hij eerste man is voor de plaats links in de verdediging. Alleen wanneer Hovenkamp af zou vallen, maak ik een kans. Maar vergeet ook Brandts niet. Die zal in Parijs wel een echte kans krijgen". Piet Wildschut behoorde, met uit zondering van de laatste twintig minuten toen hij was doorgescho ven naar het middenveld, tot de betere spelers. Met Krol (uitste kend) en Jongbloed (betrouw baar) en in mindere mate met Suurbier (nuttig, zonder franje) en Rijsbergen (sober, maar goed). Die positieve punten verhinder den echter niet dat het Neder lands elftal nog ver verwijderd is van de echte topvorm. En zolang die er. net als het definitieve spelconcept. nog niet is. heeft Oranje nog een moeilijke weg voor Zich. Desondanks was Brug ge als test nuttig. Dat Nederland daarbij met 31 won (doelpun ten: Jansen. Van Leeuwen. Nees kens. tegentreffer: Vandereijken) was meegenomen, maar verder van weinig waarde. ROb hartog Club Brugge: Cogne; Ranson, San ders. Leekens. Volders: Cools, Vande- reycken. De Cubber: Simoen, Ku (Mar tens). Verheecke (Sorensen) Nederland: Jongbloed. Suurbier. Krol. Rijsbergen. Wildschut; Willy van de Kerkhof. Neeskens (Brandts). Jansen- (Boskamp), Van Hanegem (Van Leeu wen); Rep, René van de Kerkhof (Ren senbrink). Scoreverloop: Jansen 0—1 (6). Vandn- reycken 1—1 (19). Van Leeuwen 1—2 (-18). Neeskens 1—3 (57). Scheidsrechter: Delcourt (België). (Van onze sportredactie) BRUGGE Johnny Dusbaba werd gered door de gong. Dankzij de hulp van de Belgische politie, die Dusbaba begeleidde naar het stadion in Brug ge, arriveerde hij net binnen de tijdslimiet bij het Nederlands elftal. Afspraak was dat de met een liesblessure tobbende speler van Anderlecht zich in Brugge door bondsarts Frits Kessel zou laten onderzoeken. Wenste Dusbaba dat niet, dan zou onherroepelijk, net als met het geval Jan Peters, "vC-gj LEIDSE COURANT Zoals al tevoren was aangekon digd. gebruikte Happel het korte uitstapje naar Brugge om te expe rimenteren met twee verschillen de spelsystemen. 4-4-2 en 4-3-3 Oranje begon de eerste helft met vier middenvelders: Van Hane gem, Jansen. Neeskens en Willy van de Kerkhof en twee spitsen. Rep op rechts en René van de Kerkhof op links. Opvallend daar bij was dat Van Hanegem zijn rol van AM kreeg opgedrongen: min of meer als extra-verdediger fun geren. Willy van de Kerkhof en vooral Johan Neeskens moesten om beurten aan het front opdui ken om de twee vleugelspitsen assistentie te verlenen. Een succes was dat patroon van Happel in de eerste helft niet. Dat kon ook moeilijk anders omdat Neeskens nog te veel wedstrijdrit me en conditie te kort komt om de kracht te kunnen opbrengen doorlopend over het hele veld actief te zijn. Neeskens: „Vooral bij pressievoetbal kom ik nog kracht te kort. Ook het aanzetten voor een korte sprint is nog lang niet optimaal. Juist daarom heb ik Happel in Zeist gevraagd om mij zowel in Brugge als in Parijs en Wenen steeds in te zetten. Dat is de enige manier om weer hele maal in het ritme te komen. Daar om is mijn prestatie tegen Brugge niet maatstafgevend. Pas na de interland tegen Oostenrijk kan beoordeeld worden hoever ik nog af ben van de echte topvorm Vandaag liep het nog niet met me. Ik was ook een beetje bang. niet voor een nieuwe blessure, maar wel om fouten te maken. Ik wist dat er op me gelet werd, en dat bezorgde me toch een be paalde druk. Daarom ook raakte ik enigszins geïrriteerd toen Brug- (van onze sportredactie) HIJS Willem van Hanegem arriveerde toch op Schiphol om Oranje mee te reizen naar Pari|s. Na een stormachtig Pinkster- ekeinde, waarin hij aanvankelijk niets meer met Oranje te maken de hebben, smoorde de jongste rel in de gelederen van het derlands elftal nog net voor de ontkieming, waardoor de schade a perkt bleef tot persoonlijk gezichtsverlies van Van Hanegem. F M e bron van alle ellende lag zaterdagavond in Brugge, waar Happel y NL i Hanegem in de rust naar de kant haalde. Tot grote ergernis i de Kromme, die er na een week bikkelhard werken in Zeist idelings vanuit was gegaan dat Happel hém de hele wedstrijd zou >n spelen. Van Hanegem. „De afspraak was dat Neeskens vervangen i worden. Toen hij echter te kennen gaf door te willen gaan, wees m ppel mij aan. Woedend was ik. Ik werk me tenslotte niet de hele m ek in het zweet voor vijfenveertig minuten voetbal". F tangespoord door echtgenote Truus (onmiddellijk na afloop luid duidelijk: „Laat Happel de pest krijgen. Willem moet maar gewoon lisblijven"), begaf Van Hanegem zich spoorslags naar assistent- ndscoach Jan Zwartkruis en meldde dat hij hard van plan was bedanken voor Oranje. artkruis zaterdagavond in Brugge: „Tien minuten heb ik op Van negem in moeten praten om hem te bewegen zijn beslissing nog te overdenken. Willem was vreselijk teleurgesteld. Ik heb daar jrip voor. Tussen hem en Happel is altijd een stevige band geweest. ïrs i die stilzwijgende overeenkomst wordt getornd. Willem voelt zich |an zeker, want voor Happel is hij een van de tweëentwintig. Dat heeft n! ppel zelf tegen me gezegd toen ik hem op Zeist vroeg of er soms er w jaalde afspraken waren tussen hem en Van Hanegem". 86 j OVERBODIG T de wisseling voelde Van Hanegem zich overbodig bij het 20 derlands elftal. „Ik had het gevoel dat ze me kwijt wilden", 'acro alyseerde Van Hanegem. „Eerst die rare brief van Happel waarin werd aangespoord hard te werken op Zeist omdat ik anders beter iteen kon vertrekken en nu dit weer. Voor mezelf voelde ik dat n mij verwacht werd dat Ik me vrijwillig terug moest trekken omdat n°°® ppel en Zwartkruis het vervelend vonden me zelf weg te sturen" lat gevoel bleef Van Hanegem („een andere verklaring had ik niet") Bcx htervolgen. Na overleg met Truus werd dan ook op de ochtend n T 1 moederdag de knoop definitief doorgehakt. Van Hanegem: „Ik Ide er vanaf. Toen Zwartkruis alsmaar ih gesprek was, heb ik Jan 81 lijbregts gebeld. Hem heb ik gezegd dat ik geen trek meer had Me Oranje". 3f T (anaf dat moment, een ogenblik dus waarop Van Hanegem officieel d bedankt voor de WK in Argentinië was het Nederlandse voetbalwe- jdje in rep en roer. De telefoonlijnen stonden roodgloeiend: Huij- egts—Zwartkruis, Zwartkruis—Happel, Zwartkruis—Van Hanegem. ippel: „Ik hoorde van Zwartkruis dat Willem bedankt had en dat hem moest bellen, maar dat heb ik niet gedaan. Ik kan als trainer ch geen spelers gaan opbellen". I| )e weigering van Happel om Van Hanegem te bellen, liet de Kromme nvankelijk volstrekt Siberisch „Mijn besluit stond vast. Daar et meer aan te tornen". Smeekbeden van de inmTddels van mening randerde echtgenote Truus, AZ's manager Hans Kraay en aanvoerder uud Krol haalden niets uit. Zelfs de huilpartij van Willems 77-jarige hoonvader baatte niet. Van Hanegem: „Ik wil me niet als joker ten gebruiken. Daarom heb ik al die verzoeken om Happel, te ha' inaderen naast me neergelegd. Alleen met mijn schoonvader had het moeilijk. Hij had net een kleurentelevisie gekocht om mij f én i gentinië bezig te kunnen zien. Die man was niet tot bedaren te engen". Het was tenslotte Toon Burgermk, een Rotterdamse kunste- lar die huisvriend is van de Van Hanegems, die voldoende invloed mmt ad op de Kromme om toch maar het nummer van Happel te draaien, an Hanegem: „Toon heeft me uitgelegd dat ik stom zou handelen s ik niet zou bellen omdat Happel in zijn positie zichzelf belachelijk >u maken door voor mij door de knieën te gaan". moment waarop het al door het hoofd spookte van van Hanegem om te bedanken. Truus deed er een schepje op maar beiden bedachten zich. Bijster opgewekt staan de gezichten niet van v.l.n.r. Jan Zwartkruis, Ernst Happel en verzorger Pierre van den Akker. BRUGGE De clubleiding van Brugge was achteraf helemaal niet zo gelukkig met de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal. De bedoeling was dat de pen ningmeester flink wat wij zer zou worden van Oran- je's vriendendienst om als dank voor het afstaan van Ernst Happel in Brugge te komen oefenen, maar dat financiële voordeel viel te gen. Slechts vijfduizend trouwe fans konden aan de poorten van het riante stadion geregistreerd wor den. Een aantal dat eigen lijk nog niet eens tegen viel, want na Brugge's ne derlaag in de Europa Cup finale tegen Liverpool kon iedereen al op zijn klom pen aanvoelen dat Brug geOranje geen kasstuk zou worden. De enige die wijzer werd van Club BruggeOranje (13) was interim-bondscoach Ernst Happel die weer wat meer inzicht kreeg in de mogelijkheden van het Nederlands elftal. KNIEVAL De knieval werd derhalve niet door Happel, maar door Van linegem gemaakt. Happel: „Ik heb Willem verteld dat ik hem niet napte. Ik heb hem geselecteerd, dus heb ik vertrouwen. Willem loet dat wisselen in Brugge niet zo opblazen. Toen Neeskens door ilde gaan moest ik toch iemand eruit halen. Ik had ook Jansen linnen nemen. Willem moet daar verder niets achter zoeken. Dat leb ik hem verteld en toen was alles in orde". Dat bleek gisteren bij het vertrek op Schiphol. De blik van toen beiden elkaar de hand drukten, sprak boekde- Van Hanegem: „Het gesprek door de telefoon was goed. Ik heb vertrouwen in. Het was een misverstand. Happel heeft me prikkelen. Eerst met die brief en nu met die wissel. Daarna blufpoker gespeeld. Dat heb ik verloren. En terecht, want Happel een flater geslagen hebben als hij mij had moeten smeken mee dus weer in het Oranjekamp. Met Happel voor de buitenwacht winnaar. De echte triomf werd echter door Van Hanegem behaald, het hele spel dat de'gemoederen in beroering bracht, werd de Kromme alleen maar gespeeld om zekerheid te krijgen over positie in het Nederlands elftal. jk >ni

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15