op kazerne ar a bi men in Italië Cans neerstorten }kylab 50 procent China protesteert tegen grensincident met Sovjet-Unie Callaghan waagt zich nog niet aan vertrouwensvotum In 1980 race tussen Kennedy en Ford 'fi ALS HET AAN DE KIEZERS LIGT: Republikeinen zitten met oud-president Nixon in hun maag brieven lezers Betogingen tegen sjah waaien over naar Teheran Staking op Brussels vliegveld gin IITENLAND LEIDSE COURANT/i VRIJDAG 12 MEI 1976 PAGINA 9 ijd. I nina T kerfc tot kert j51 RIJN (AFP) In Noord-Italië is gister- van de carabinieri. Er is isino Torinese op 15 avond een bomaanslag aanzienlijke materiële pk a >meter van Turijn in gepleegd op een kazerne schade aangericht. iet m onze correspondent Dick t) shington Bij het Ameri- nse ruimtevaartinstituut >A neemt het pessimisme over de kans om het neer- ten van het ruimtelorato- Skylab te voorkomen. De dat het 85 ton wegende aarte op de aarde zal neer ten, wordt thans op 50 pro- geschat Er wordt zelfs al ening mee gehouden, dat lab begin volgend jaar beneden zal komen. Zon- drastische ingrepen zal dat [ens ruimtevaartdeskundi gen uiterlijk in de zomer van 1980 gebeuren. Bij een botsing met de aarde kunnen stukken metaal ver spreid worden over een gebied van enkele duizenden kilome ters lengte en een breedte van circa 80 kilometer. Waar Sky- lab zal neerkomêh, is niet te voorspellen. Volgens NASA is er geen raclio-aktief materiaal aan boord. Bij NASA gaat men intussen door met de voorbereidingen voor het vindeh van een al of niet bemand ruimteschip naar het laboratorium. Op zijn aller vroegst zou zijn vlucht in het najaar van 1979 uitgevoerd kunnen worden. Dat kan te laat zijn. Daarom worden ook de pogingen om weer vat te krijgen op het instrumenta rium van Skylab krachtig voortgezet. Enige zekerheid over het welslagen van die po gingen zal niet voor volgende maand verkregen kunnen wor den. Intussen neemt de kritiek in de pers en in politieke kringen in Washinton op de behandeling van de Skylab-zaak door NA SA toe. De aanslag zou zijn ge pleegd door vier man nen die na het plaatsen van de springlading een salvo zouden hebben af gevuurd op de toegang spoort tot de kazerne. De Italiaanse politie heeft gis teren medegedeeld dat zij in Turijn een basis van de Rode Brigades heeft ontdekt en wel in een flatwoning van twee ka mers. Er zijn echter geen arres taties verricht, maar wel docu menten gevonden, die zouden aangeven, dat de woning een operatie-basis van de Rode Bri gades in Turijn is. Enkele do cumenten, aldus de Italiaanse politie, hebben betrekking op de moord van vorig jaar op Carlo Casalegno, plaatsvervan gend hoofdredacteur van het Turijnse dagblad La Stampa en op het neerschieten van de oud-burgemeester van Turijn Giovanni Picco. De politie zegt de flat gevonden te hebben door het beproeven van sleutels van een sleutelbos, die achtergelaten was in een auto toen leden van de Rode Brigades een gewonde schutter vorige maand voor een zieken huis in Turijn hadden neerge legd. Deze schutter, een zekere Cnstoforo Piancone, was ge wond geraakt toen een bende van de Rode Brigades een Tu rijnse gevangenisbewaker doodschoten. In Rome is officieel bekendge maakt, dat het ontslag van de Italiaanse minister van binnen landse zaken, Francesco Cossi- ga, door premier Giulio An- dreotti is aanvaard. Andreotti heeft in een korte verklaring tegenover de pers gezegd, dat het hier gaat om een „louter voorlopige oplossing". De secretaris-generaal van de Italiaanse communistische par tij, Enrico Berlinguer, heeft verklaard, dat de kwestie van het ontslag van Cossiga de re gering niet moet verzwakken. Hij bracht hulde aan Cossiga, die overigens zijn neef is. In een televisie-debat voegde Ber linguer er aan toe, dat het ge baar van de minister van bin nenlandse zaken zowel positie ve als negatieve kanten had. „Wij zullen tijdens het komen de politieke debat de zaak in haar geheel beschouwen, maar ik geloof niet, dat de regering verzwakt wordt door dit ont slag", aldus de communistische leider. Een vrouw met een rozen krans in haar hand barst in tranen uit, op de plaats waar de auto met het li chaam van Moro dinsdag werd gevonden. Mesrine verklaart oorlog aan Frankrijk MONTREAL (Reuter) - De Franse „staatsvijand nummer 1", Jaques Mesrine, heeft de justitie van Frankrijk de oor log verklaard. In een brief aan zijn voormalige Canadese ad vocaat, Raymond Daoust, zegt Mesrine hiertoe gedwongen te zijn door de onterechte arres tatie van zijn vriendin, ene Joicelyne Deraiche. Mesrine ontsnapte afgelopen maandag uit een gevangenis in Parijs. Hij zat daar een gevan genisstraf van 20 jaar uit we gens een gewapende overval, een poging tot moord en ont voering. „Het is nu oorlog", aldus de misdadiger in zijn brief. „Het zal hun berouwen dat zij zich in mijn liefdeleven hebben gemengd. Ik ken geen grenzen als zij mijn gevoelens aanvallen". PEKING (Reuter) China heeft bekendgemaakt, dat Sov jet-troepen enkele dagen gele den de Chinese grens hebben overschreden en een aantal mensen hebben neergeschoten en gewond. In een door het Chinese minis terie van buitenlandse zaken aan de Russische ambassadeur in Peking overhandigde pro testnota wordt gezegd, dat in dit eerste grote grensincident sinds 1969, een Russisch hef- schroefvliegtuig, 18 vaartuigen en ongeveer 38 man troepen betrokken waren. Er is nog geen commentaar van de Sovjet-ambassade in Peking en het is nog niet be kend of de Russische ambassa deur, Tolstikov, de Chinese no ta heeft aangenomen. Ook in Moskou is nog geen officieel commentaar op de Chinese no ta uitgebracht. Het incident waarvan China gewaagt heeft zich voorgedaan aan de rivier de Ussuri (Wusuli in het Chinees), kort nadat Chi na en de Sovjet-Unie de onder handelingen hadden hervat over hun grensgeschil. Volgens de Chinese lezing heb ben bij het jongste incident van enige omvang de Russiche in vallers getracht Chinese inwo ners bijeen te drijven. Zij scho ten voortdurend en verwond den een aantal Chinezen. De Russen drongen vier kilometer diep Chinees gebied binnen, namen 14 Chinezen gevangen. Zij sleepten deze mee tot aan de rivier de Ussuri en mishan delden hen. Tenslotte werden zij vrijgelaten. uropese irbindings- telliet ilanceerd PE CANAVERAL (AFP) - één minuut voor een van- :ht onze tijd, is op Cape taveral in Florida de Euro- e experimentele communi- iesatelliet OTS-2 omhoogge- cht door middel van een lerikaanse delta-raket. woordvoerder van de NA- de Amerikaanse dienst r lucht- en ruimtevaart, 1de mee dat de lancering irspoedig was verlopen. Zij een paar keer naar later um verschoven wegens mische mankementen en iseminslag. lidamerikanen in ontvoeringen rdaeht 1TWERPEN (AFP) - De Bel- che justitie zou bewijzen in }den hebben dat drie niet !r genoemde Zuidamerika- die in februari in België gearresteerd, de organisa- en zijn geweest van een se- ontvoeringen en berovin- in Europa, zo is in Ant ipen vernomen. J van de drie zou eerder al Cben samengewerkt met in Caillol die is gearres- rd op de beschuldiging de 'rnaamste aanstichter te zijn 1 de ontvoering van baron 'pain. Deze zelfde van de - Zuidamerikanen zou be kken zijn geweest bij de ont- hng van baron Mallet die 'g jaar augustus in het Bois Boulogne in Parijs aan zijn voerders wist te ontsnap- maar ook bij die van de lerlandse zakenman Maup ransa in november die ui- tielijk na de betaling van fors losgeld werd vrijgela- LONDEN Premier Jim Cal laghan van Groot-Brittannië laat zich niet van de wijs bren gen door de twee nederlagen, die zijn socialistische minder heidsregering geleden heeft deze week in het Lagerhuis. Hij waagt nog geen verkie- zingsgok. Labour's financiële strategie is gedeeltelijk ontredderd. Het te kort op de geplande nieuwe begroting bedraagt nu bijna 2,5 miljard gulden. Labour moet de normale inkomstenbelasting van 34 percent verlagen tot 33 percent en het plafond voor dit percentage 4500 gulden verho gen tot 35.000 gulden. Van een dergelijk bedrag gaat 40 percent naar de Britse schatkist. De volgende 4500 gulden worden belast met 45 percent. Op de navolgende schijf van 4500 gulden betalen de Britten een belasting van 50 percent, waarna de volgende schijven elk met ongeveer 2000 gulden toenemen. Het kabinet-Callaghan is giste ren bijeengeweest om de poli tieke situatie te bespreken en te onderzoeken op welke ma nier het begrotingstekort aan gevuld zal kunnen worden. Premier Callaghan en zijn mi nisters hebben unaniem beslo ten het Lagerhuis niet om een vertrouwensvotum te vragen. Hoewel de minderheidsrege ring in een dergelijke stem ming wellicht gesteund zou worden door de liberalen en de nationalisten, neemt zij toch liever niet het risico van een nederlaag, die onvermijdelijk gevolgd zou moeten worden door nieuwe parlementaire ver kiezingen. Waarnemers zijn van oordeel, dat de liberalen het Labourbe- wind zouden steunen, omdat hun pact met premier Callag- hanQpas begin juli verstrijkt. De nationalisten van hun kant wensen Labour aan de macht te houden, tot de Schotse en de Welshe decentralisatiewet goedgekeurd is. Aangezien dit laatste nog zal moeten gebeu ren vóór de zomer voorbij is, zal Labour's parlementaire po sitie pas in het najaar echt hachelijk worden. Dat is dan ook de reden waarom de mees te politieke waarnemers nieu we Britse verkiezingen ver wachten in oktober of begin november, tenzij premier Cal laghan tijdig nieuwe pacten af sluit, die zijn mandaat nog een half jaar verlengen. (Van onze correspondent Dick Toet Washington Als Amerikaanse kiezers zich daar nu al over zouden mogen uitspreken, zou de race om het Amerikaanse presidentschap in 1980 gaan tussen senator Edward Kennedy en oud-president Gerald Ford. Bij een Gallup-enquète onder democraten bleef Kennedy de huidige president Carter gemakkelijk de baas: 53 tegen 40 procent. De enquête is bij de aanhangers van Carter hard aangekomen. „We wisten niet dat het er zo slecht met de president voorstond", aldus.een veelgehoorde reactie. Enige troost voor de Carter-fans is het feit, dat Kennedy - de jongste en enige nog in leven zijnde broer van de vermoorde president John F. Kennedy opnieuw heeft bevestigd niet aan de race om het presidentschap in 1980 te zullen deelne men. Kennedy zei gestreeld te zijn door de enquête. „Maar ik ben geen kandidaat en ik zal Carter van harte steunen", aldus de sena tor uit Massachusetts. Over een eventuele kandidatuur in 1984 zei hij nog niet te willen praten: „Dat is nog te ver weg". Edward Kennedy, die zich tijdens Carters campagne nogal kritisch had opgesteld, blijkt intussen in de Senaat de beste vriend van de president. Medewerkers van Carter hebben onlangs de resultaten van de stemmingen, die sedert Carters intrede in de Senaat zijn gehou den, in een computer gestopt. Kennedy rolde eruit als de senator die het meest (meer dan 90 procent) ten gunste van de regering Carter had gestemd. In den enquête over de verwachtingen voor het Amerikaanse presidentschap, waarin ook ander namen mochten worden ingevuld, kwam de als „progressief en extravagant" bekend staande gouverneur van Californië Jerry Brown, op de derde plaats. De huidige vice president Walter Mondale was vierde. Beiden hadden een flinke achterstand op Car ter en Kennedy. schijn als de Republikeinse kandidaat voor 1980. Ford kreeg 54 procent, Ronald Reagan, zijn opponent van 1976, 42 procent. In een uitgebreide enquête kwam na Ford en Reagan senator Howard Baker (leider, van Republi keinse fractie in de Senaat) op de derde plaats. De als vrije progressief te boek staan de Baker wordt nog in brede kring beschouwd als de gedoodverfde republiekeinse kandidaat voor het presidentschap. Baker heeft echter ernstig aan prestige in het Republikeinse kamp verloren door zijn ferme steun voor Carter in de Panama Kanaal-kwestie. Robert Dole, de „running-mate" van Ford in diens verloren strijd in 1976, kwam in de Republi keinse enquête pas op de zesde plaats. (van onze correspondent Dick Toet) Washington Vooraan staande republikeinen in de Verenigde Staten beginnen zich steeds meer zorgen te maken over de invloed, die de in het oog springende activiteiten van oud-presi dent Nixon op de verkiezin gen van dit jaar (grootste deel parlement) en van 1980 (president) zullen hebben. Nixon, in 1974 uit zijn ambt gezet wegens zijn aandeel in het Watergate-schandaal, begint zich steeds meer in het openbaar te manifeste ren. Zijn laatste, met veel publiciteit gepaard gaande activiteit, de publicatie van zijn memoires, heeft de re publikeinse partij tot nu toe alleen maar negatieve pu bliciteit opgeleverd. Nixons boek, dat pas op 15 mei verschijntmaar waar van al dagenlang uitvoerige uittreksels in 30 grote Ame rikaanse kranten zijn ver schenen, wordt over het al gemeen bestempeld als een nauwelijks boeiende poging alles wat verkeerd was in Nixon 's politieke loopbaan recht te praten. Watergate had niets te maken met eni ge overtreding van de wet, maar was slechts een kwest ie van een wat verkeerde beoordehng, het hevige bombardement op Hanoi be tekende de definitieve door braak naar vrede en eerste verantwoordelijke voor de afschuwelijke oorlogen in Vietnam en Cambodja was het Amerikaanse parlement, aldus enkele hoofdlijnen uit Nixons memoires. Ge invloe drijke New York Times noemde de enige verrassing in het boek het feit „dat er geen enkele verrassing in staat". De negatieve publiciteit zal Nixons verdiensten nauwe lijks beïnvloeden. De eerste druk is al maanden geleden door de Amerikaanse boek winkels besteld. Een aantal grote boekverkopers heeft intussen wel verklaard spijt te hebben van de forse be stelling en een aantal boek winkels heeft zich aangeslo ten bij de boycot-actie van twee jonge zakenlieden uit Washington, maar minstens 5 miljoen gulden zit er voor de oud-president zeker in. Watergate staat echter plot- sehng weer volop in de be langstelling. alle republi keinse pogingen om dit 'syn droom' tot een stuk historie te maken ten spijt. Wat de Repubhkeinen echter het meest verontrust is dat Ni xon steeds meer neiging ver toont uit zijn politiek isole ment te komen. Er gaan zo hier en daar zelfs al stem men op. die de nu 65-jarige Nixon in 1980 de degens zien kruisen met andere republi keinse kandidaten als Ford, Reagan en senator Howard Baker. Hoewel Nixon op en kele plaatsen nog een fikse aanhang blijkt te hebben, wordt hij over het algemeen niet in staat geacht nog een fanclub van enige importan tie op te bouwen. Maar uit sluitend de aanwezigheid van Nixon in de politieke arena zou de Republikeinse partij al enorm veel schade kunnen doen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Landelijk Pastoraal Overleg Als ik de berichten over het Landelijk Pastoraal Overleg goed beluisterd heb, wil men terecht de suggestie van bis schop De Smedt van Brugge overnemen,, dat Onze Lieve Heer zijn kerk vooral als „har telijke kerk" bedoeld heeft. Sommigen echter lijken die hartelijkheid zover te willen doorvoeren, dat de kerk zo goed als geen eisen meer aan de mensen mag stellen. Is dat niet wat zouteloos? Noemen wij niet terecht een smaak met een vleugje zout erdoor „harte lijk"? St. Michielsgestel Dr. Ant. van Uden pr. TEHERAN (UPI) De beto gingen in Iran tegen de rege ring van de sjah zijn overge waaid naar de hoofdstad Te heran. In de winkelwijk van de hoofdstad kwam het tot hevige gevechten tussen de po litie en duizenden demonstran ten, die leuzen riepen tegen het autoritaire bewind van de sjah. Minstens honderd men sen zijn gewond, van wie een aantal door politiekogels, al dus dr. Karim Sanjabi, leider van de onlangs in Iran opge richte beweging voor de men senrechten. Voordat de onlusten Teheran bereikten hebben de betogin gen tegen de sjah en zijn rege ring in een dertigal steden chaos veroorzaakt. De onlusten waren al begonnen nadat presi dent Carter op nieuwjaarsdag Teheran had bezocht. Toen vie len in de heilige stad Qom in het zuiden van het land zes doden. Bij de onlusten in ande re steden zijn tot dusver zeker vijftien doden gevallen, evenals talloze gewonden. Net als in andere steden ont stonden de rellen in Teheran toen een menigte, onder het slaken van kreten als „weg met de sjah" uit een moskee was gestroomd, waar Karim Sanja bi de mensen had toegespro ken. De demonstranten beho ren voor een groot deel tot religieuze groepen, die de tradi tionele waarden van de Islam in hun land weer in ere willen herstellen. De politie in de hoofdstad had gisteren laten weten „geen ver dere verstoring van de orde te zullen dulden en alle machts middelen te zullen gebruiken om de oproerlingen te arreste ren en hen overeenkomstig de wet te straffen". Traangas hangt in de stra ten van Qom, terwijl ge vechtswagens van de poli tie de straten afschermen. BRUSSEL De luchtver keersleiders van het vliegveld Brussel zijn vanmorgen 24 uur in staking gegaan uit protest tegen het onvoldoende vlotten van hun cao-onderhandelin gen. De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena zei te zullen pogen zoveel mogelijk vluchten die op het programma staan te zullen laten doorgaan. Daartoe zullen vliegtuigen ver trekken van vliegvelden in Frankrijk, Nederland of West- Duitsland.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9