mmmm Nelson Freire in Stadsgehoorzaal CETAtï n galerie De Oude Rijn 3AN KRUG HERDACHT voKleiduif kindertheater DEZE WEEK IN DE LEIDSE BIOSCOPEN PROFDEBUUT VAN JAN DORRESTEIJN HOUDT BELOFTE IN CAFÉ LANDZICHT: voor boeren, burgers en buitenlui PROLOOG IN LAK-THEATER En Verder... Ij EF i multinationale toneelgroep li brengt vanavond het to- jalstuk „Anathoma" In het Édae LAK-theater aan het jvendaal 150. s heeft zich vanaf de oprich- in 1970 beziggehouden t de Westerse cultuur en zijn lloeden op het dagelijkse le- n. Poëzie, muziek, dans en il vormen de normale uitrus- g waarmee de groep de Ichtige ervaring van het thea- Kiss met Anathema ter probeert te onderzoeken, verbreden en met het publiek te delen. Het stuk "Anathema" is de apotheose van de ervarin gen over de laatste 8 jaren. De tekst waarop het werk is geba seerd is een panoramische kijk, ver over de grenzen van tijd en plaats van de culturele, histori sche en geestelijke wortels van de Westerse beschaving. Door intense studie en improvi satie is de groep erin geslaagd om uit dit rijke literaire werk een simpel theaterstuk te distil leren. Simpel genoeg om een heldere en onderhoudende er varing te garanderen, maar rijk genoeg om de voornaamste thema's van het originele werk te bevatten. Aanvang 20.15 uur. wereldberoemde Braziliaanse pianist tlson Freire zal vanavond in samenwerk- met bet Rotterdams Philharmonisch rkest een concert verzorgen in de Stadsge- torzaal van Leiden. Het orkest zal onder Iding staan van David Zinman, die over lige tijd de opvolger wordt van Edo de aart. Er zullen twee werken gespeeld wor- in, de zesde symfonie van Beethoven, beter ikend als de Pastorale, en het omvangrijke feede pianoconcert van Brahms. De toe- ingskaarten, waarvan de prijs varieert van 8,- tot 13,-, zijn verkrijgbaar aan de issa van de Stadsgehoorzaal. Nelson Freire werd geboren in Boa Esperan- za. Hij maakte zijn debuut als pianist tijdens een internationaal pianoconcours dat in Rio de Janeiro gehouden werd. Hier won hij de eerste prijs, wat hem in de gelegenheid stelde te gaan studeren bij Bruno Seidlhofer in Wenen. Sindsdien heeft Nelson Freire een grote naam opgebouwd als concertpianist, waardoor hij al verscheidene malen onder scheiden is. De laatste in 1972. Toen kreeg hij de Edison voor zijn opnames van de 24ste prelude van Chopin. c Haagse schilder Han Pjf/ftië' een representant van ffU/ Haagsche School overleed 20 maart 1977 op 86-jarige bftijd. Naar aanleiding van !t verscheiden van deze hilder heeft Galerie De Ude Rijn aan de Oude Rijn tot en met 31 mei een (rdenkingstentoonstelling jmengesteld. an Krug was een veelzijdig pn. Naast schilder was hij jn groot natuurliefhebber v. itgeen in zijn schilderijen ts i uitdrukking komt en b, as hij ook sociaal erg geïn- resseerd. Als jongen van 14 ^^tr betrad Han Krug de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, waar .hij voor lithograaf werd op geleid. Het eentonige litho grafische werk lag hem ech ter niet en daarom begon hij in de jaren van de Eerste Wereldoorlog met schilderen, vooral sneeuwlandschappen. Vanaf 1923 begon hij ook houtsneden te vervaardigen, teneinde zwart-wit grafiek te kunnen afdrukken. Hij ver- Vaardigde onder meer illus traties bij door hemzelf ge schreven kinderverhalen. In 1927 werd Han Krug lid van het schilderkundig genoot schap Pulchri Studio. Han jen 3idlJ Zeezicht Krug hield van de stilte van de stranden, het oneindige bruisen van de zee en was ook vaak in de duinen te vinden. In de laatste jaren van zijn leven schilderde hij dan ook voornamelijk zeege zichten, duinen en bloemen. Han Krug was tevens een groot vogelkenner. Daar naast behartigde hij de socia le belangen van de beeldende kunstenaars. Zijn sociale be langstelling bleek ook uit de tijd die hij besteedde aan het lesgeven in schilderen en houtsnijden aan tbc-patien- ten in het Groene Kruissana- torium te Delft. Werk Han Krug is op de expositie vertegenwoordigd met olie verfschilderijen, aquarellen en houtsnedes. Het zijn voor namelijk de realistische, wat impressionistisch aandoende afbeeldingen van landschap pen, die opvallen door een geraffineerd kleurgebruik. Han Krug toont dat hij een grote verscheidenheid in zijn werk kan leggen, want elk landschap draagt een eigen karakter. Daarnaast is Krug ook zeer verdienstelijk aan wezig met zijn afbeeldingen van bloemen, die wat expres- sionistischer aandoen. Het werk van Han Krug is van woensdag tot en met zater dag van 12.00 tot 17.00 uur, op donderdagavond ook van 19.00 tot 21.00 uur te zien. ku it Kleiduif Kindertheater nc d -ft lal van Scheurbuik". In een in de laatste dagen van 't nd zit de werkloze soldaat dromen van de „goede ou- 'jongenskrentenbroodda- Er is niets aan de hand I Scheurbuik opduikt, een gemeen glad type dat denkt dat de hele wereld van hem is. Het zou allemaal niet zo erg zijn als Scheurbuik niet een gemeen plan had be dacht waarvan het hele dorp de dupe dreigt te worden. Geert Tijssens en Helen Hedv Ca/é "Landzicht" Verlaatweg 5, Zoeterwoudedorp. Open: alle dagen van de week, van acht uur 's morgens tot om en nabij de klok van middernacht. De maandag vormt hierop een kleine uitzondering, want dan sluit het ca/é zijn deur 's avonds om zeven uur. Snacks, lunch en andere spijzen zijn in een rijke variëteit te verkrijgen. We zijn ditmaal met onze rubriek de Leidse ommelanden ingetrokken. Tussen het weli ge groen bevinden zich in deze contreien evenzeer welig tierende kroegen, die het innemen waard zijn. Café "Landzicht" is dan zo'n gelegenheid. Een café met ver schillende gezichten, zo mag deze kroeg toch wel genoemd worden. Want van bui ten denk je als je het riante en landelijke gebouw ziet, dat het een paviljoen of een aardig eethuis is. Dit klopt wel, maar toch ook weer niet. Het interieur namelijk is verdeeld in drie stukjes: aan de kop van het gebouw bevindt zich een erker, wat het restaurantgedeelte van "Landzicht" is, het midden wordt gedomineerd door de bar, houten tafeitjes en het gerinkel van bier glazen en het staartstuk, om dat zo maar eens te zeggen, gaat geleidelijk op in de welbekende sfeer van de ouderwetse bruine kroeg met biljard. Dus, hoeveel gezichten telt "Landzicht" nu eigenlijk....? Miesemousen Herbergier Wil Lange veld zou het ant woord op deze vraag niet precies weten. „Eigenlijk is dit "café" een uitgesproken ouderwetse bistro, een eetcafé dus, maar je mag het voor mijn part ook een herberg, een pleisterplaats of een bruine kroeg noe men. Al dat soort gelaatstrekjes vind je in dexeszaak wel terug. Ook aan de mensen, die hier komen, zie je dat. Dit is een pleisterplaats voor de hoogleraar en de draaiorgelmuzikant. Op zijn minst zijn het allemaal karakteristieke kerels, die hier komen. Neem bijvoorbeeld de boeren en varkensfokkers uit de omgeving. Dat is een prachtig volk om zondags in huis te heb ben. Met hun petjes op en de pijp in de mond zitten ze hier dan te "miesemousen" (en ouderwets kaartspel - red.), terwijl ze net tevoren in de kerk zijn geweest en 's morgens vroeg hun koeien hebben ge daan. Ach, ik weet niet of de vaste stam gasten, die hier komen nu wel met naam en toenaam in de krant wilen verschijnen. maar er zitten hier werkelijk heel illustere figuren bij. En de meesten houden ook wel van een behoorlijke borrel". Zwerven Na 20 jaar in de "Hiltonstijl" door de grootste Europese horecabedrijven te heb ben gezworven, heeft de sympathieke waard, Wil Langeveld, het in zijn drie jaar geleden verworven "herberg" bijzonder naar zijn zin. „Ik keek mijn ogen uit, toen ik het café voor het eerst zag. Zo heerlijk rustig tussen al het voorjaarsgroen, de boompjes, bruggetjes en sloten. Ik dacht meteen dit is het Dit is mijn café en dit is mijn dorp. Ondanks dat ik ooit de stoute schoenen wel weer aan zal trekken, als mijn kinderen groot genoeg zijn, om dan weer uit zwerven te gaan en een soortgelij ke uitspanning in een ander land te begin nen. Het zwerven zit na al die jaren toch nog steeds in mijn bloed". Café-restaurant Landzicht, een ander naampje voor het fraaie beestje is het enige café van Zoeterwoude-Dorp. Het is zoals gezegd, een etablissement voor autochto nen, de werkelijke dorpelingen, zoals boe ren en andersaoortigen, arbeiders, voetbal fans, stelletjes, zakenlui en niet te vergeten een hoogleraar en een draaiorgelman. Het café is ongeveer 50 jaar oud en is in de jaren 'ZO meeverhuisd met de vorige kastelein, vanaf de overdjde van de Asch- schuurbrug, gelegen in het dorpse "tranen dal", naar de Verlaatweg. En daar werd het weer opgebouwd. Waarom dat gedeelte "tranendal" heet en het andere "Verlaat weg", weet Wil net zo min als ik, maar het zal allemaal wel goed zitten. Over het "oude" Landzicht is bekend, dat het in 1524 al bestond. Het was toen één van de 17 tapperijen, die bet 60 huisjes tellende dorp kende.' Tijden van de Gekroonde Muscadel, de Swarte Leeuw en de Verguldden Ros kam. "Landzicht" heeft hen allemaal over leefd. „Want, zoals de waard is verzamelt die zijn gasten", zo deelt Wil ons lachend Het interieur van Zoeterwoude's "Landzicht" dorp, er achter zijn gekomen wat het veile plan van Scheurbuik inhoudt, lijkt het reeds te laat. Het geheel wordt opgevrolijkt met een fris decor en op maat gesne den muziek. Aanvang 15.00 uur Toegang 4,—. voor kinderen 2.—. Toneelgroep Proloog brengt op zaterdag 13 mei het stuk „Keihard, maar er is een grens" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het is het verhaal van twee vak bondsleden, die worden ge confronteerd met de afstoting van arbeidsplaatsen in grote bedrijven, en proberen uit te Zoeken in hoeverre vakbori- den in staat zijn om dit ver- Klaar, worden gevolgd over schijnsel tegen te gaan. De het tijdvak 1944-1977. Aan- twee vakbondsleden. Toos en vang 20.15 uur. STUDIO Nacht zon- .der zegen (16) met Geert Tijssens en Ingrid de Vos. Regie: Jan Dorres- teijn. De jongste Nederlandse speelfilm heet "Nacht zon der zegen" en is gebaseerd op de gelijknamige roman van Johan Fabricius. Geba seerd is misschien een te groot woord want na ver scheidene revisies van het scenario is eigenlijk alleen het thema van de man, die zich na schuldig te zijn bevonden aan de dood van zijn vrouw terugtrekt uit de samenleving, bang een nieuwe relatie aan te gaan. Als dit tenslotte toch ge beurt wijst alles er op dat ook deze noodlottig zal eind igen. Fabricius scheef zijn roman in zijn Engelse periode onder invloed van de Christie- moorden. Ex-amateurfilmer Jan Dorresteijn en producent Henk Bos hebben de hande ling naar Nederland ver plaatst, waar we een door nachtmerries gekwelde Geert Tijssens zien, die na vier jaar te hebben gezeten in verband met de dood van zijn krengi ge vrouw, samen met zijn toegewijde schoonzuster een soort mollenbestaan lijdt in een souterrain, totdat een hippie liftend op weg naar Mexico in zijn leven komt. met desastreuze gevolgen. "Nacht zonder zegen" zou men een psychologische th riller kunnen noemen en op sommige momenten slaagt Dorresteijn er in de vereiste noodlotssfeer op te roepen. Veel hangt echter af van de hoofdrolspelers en terwijl Geert Tijssens overtuigt als de door zijn verleden achter volgde man, wil het er bij ons niet in dat zo'n introverte figuur plotseling van achter de balie van het reisbureau waar hij werkt vandaan komt om een meisje dat hij eén keer vluchtig op het sta tion ontmoet heeft voor een kopje koffie uit te nodigen Zeker met Ingrid de Vos, die als het hippie de uitstraling mist om zo'n in zichzelf ge keerde man uit zijn schuil hoek te lokken. Is de keuze van Ingrid de Vos een pijnlijke vergissing geweest, Femke Boersma is voortreffelijk als de zorgza me, maar ook jaloerse schoonzuster en de Spaanse danser Basilio is een natuur talent, dat ondanks alle taal problemen met veel gemak een portretschilder vol zelf kritiek neerzet. Helen Hedy heeft de ondank bare taak de overleden echt genote neer te zetten. Omdat zij alleen maar in flashbacks te zien is, telkens door de ogen van Tijssens, is ze een feeks zonder meer. Maar je zou je kunnen voorstellen dat ook zij wel enige grond had zich aan haar nogal zijige echtgenoot te ergeren. Het regiedebuut van de naar de avondvullende bioscoop film overgestapte Jan Dor resteijn mag dan in zijn ge heel niet geslaagd zijn. "Nacht zonder zegen" houdt genoeg beloften in om vol vertrouwen zijn volgende film tegemoet te zien. Van de praktijk moet je dit vak leren en uit de opgedane ervaring zal Dorresteijn ongetwijfeld profijt trekken. MILO Ingrid de Vos helpt de gewonde Geert Tijssens LUXOR - Ben Hur (a.l.) Charlton Heston als de be kende Romeinse held (repri se). CAMERA Looking for mr Goodbar (16) Diane Keaton in de dramatische rol van een streng Katholiek opge voede onderwijzeres, die zich stort in het nachtleven van San Francisco (tweede week). LIDO I Pastorale '43 (a.l.) Meest volwassen film van de Nederlandse regisseur Jan Verstappen. De film is geba seerd op het gelijknamig boek van Simon Vestdijk, waarin een beeld wordt gege ven van het Nederlandse ver zet tijdens de Duitse bezet ting (vierde week). LIDO II Smokey and the bandit (a.l.) Burt Reynolds en Sally Field in een film die aantoont dat wrakkenfilms ook leuk kunnen zijn (derde week). LIDO III Annie Hall (16) Doe 't zeiver Woodt Allen in een autobiografische kome die (negende week). TRIANON Vakantie-peri kelen met funeste gevolgen (a.l.) Vrolijke Franse kome die van Louis de Funes en consorten (tweede week, re- REX Breed uit de koets in (16) Het bekende sexwerk voor de liefhebber (eerste week). Alphen aan den Rijn EUROCINEMA I - Close encounters of the third kind (a.l.)Luxe science fiction over ontmoetingen tussen aardbe woners en ruimtemannetjes (tweede wee). EUROCINEMA II Pasto rale '43 (a.l.) Zie Lido I. (der de week). EUROCINEMA III The last remake of beau Geste (16) Marty Feldman in een doldwaze comedie (eerste week). EUROCINEMA IV - My na me is nobody (12) Spahetti- western met Terence Hill als spil waarom de avonturen draaien (vierde week).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7