LEIDERDORPSE KABEL-TV EIND 1978 GEREED Noordwijk heeft eigen Keuvelplaats bibliotheek mogelijk 65-jarige trouw in Voorhout CDA: „niet alles kan openbaar zijn" VVD wil uitbreiding dienstverlening PPR/D'66: „Lisse geen commerciële streekfunctie" Flinke uitbreiding van Warmondse De dag van de pony De heren Drenth en Van Winterswijk in de informatiewagen aan de Vronkenlaan. 'LEIDERDORP Het is te verwachten •dat aan het eind van dit jaar heel Leider dorp is aangesloten op het kabelnet van "de Centrale Antenne Inrichting (CAI). De -wijk Voorhof is reeds aangesloten. Mo menteel worden de flats aan de Engelen deal aangesloten. Verwacht wordt dat ïind juni de „Vogelwijk" is aangesloten, .eind juli het Zijlkwartier, eind augustus het gebied Berendrecht, Ter Mey, eind .september het zogenaamde Centrum, eind oktober de Oranjewijk, eind november het "boeskwartier, Achthoven en als laatste de wijk Binnenhof. Met de aanleg van de kabeltelevisie wordt Re ontvangst op de buis uitgebreid met Duitsland 1, 2, 3 en de Belgische zenders. •Op de radio wordt een ontvangst van elf TM-zenders mogelijk. In Leiderdorp is een enveloppe verschenen met d*» in informa tie en het aanvraagformulier voor de cen trale antenne. Mochten er echter nog pro blemen zijn dan bestaat de mogelijkheid eens een kijkje te nemen in de informatie wagen van aannemer Van den Berg. Deze wagen is aangesloten op de centrale anten ne, zodat een indruk gekregen kan worden van de ontvangstmogelijkheden en de kwa liteit van ontvangst. Deze informatiewagen staat voorlopig nog aan de Vronkenlaan bij de Siem van der Stoelschool en is op dinsdag en donderdagavond geopend. In deze kar zullen dan mensen van de Com missie van Beheer van de CAI Leiderdorp aanwezig zijn die de bezoekers te woord staan. In de wagen kan ook de mogelijk heid voor aansluiting op een tweede toestel in huis worden bekeken. Hiervoor zijn namelijk speciale contactdozen nodig, wel ke in de speciaalzaken te verkrijgen zijn. De kosten van aansluiting op het kabelnet zijn voor het installatie-abonnement 93,60 per jaar of 814,20 ineens. Voor het signaal-abonnement moet 42,48 per jaar betaald worden. Wanneer het installa tie-abonnement ineens (dus 814,20) be taald is, hoeft men dus nog slechts het signaal-abonnement te betalen. In huurwo ningen is het wellicht niet aantrekkelijk om de installatiekosten ineens te betalen, daar men bij verhuizingen dit bedrag dan kwijt zou zijn. Hiervoor is het mogelijk jaarlijks het installatie- en signaal-abonne ment te betalen. Het is ook mogelijk het installatie-signaal-abonnement pier kwar taal te voldoen. Dit wordt dan een bedrag van 34,02 per kwartaal. Y~ Standbeeld in Vreewijk geplaatst NOORD WIJK Vreewijk heelt haar „Keuveipiaats". Zo heet de stenen zuil met banken, die fisteren in het centrum van bet woongebied- je werd geplaatst. Het is een markante creatie van de jon ge Haarlemse kunsternares Krekel van Spronsen, die persoonlijk aanwezig was om op bet plaatsen van bet kunstwerk toe te zien. De vier vormen van de zuil, bestaande uit massieve, in strakke lijnen bewerkte blok ken, geven symbolisch het rit me van de vier jaargetijden weer, vertelt Krekel. Omdat de badplaats zo veel met de jaargetijden te maken heeft, was zij tot deze symboliek gekomen. Het prachtige kunstwerk is uitgevoerd in Vaurion, een Franse kalk steen, welke bestand is tegen zilte zeewind. Bij de zuil be horen drie bankjes van het zelfde materiaal, waarop de mensen uit de buurt kunnen zitten en „keuvelen". Het ge heel weegt ruim drieduizend kilo. Krekel zo luidt haar kunst- enaarsnaam hakte de vor men in haar Haarlemse ate lier. Zij heeft er een half jaar lang aan gewerkt. De op dracht van het gemeentebe stuur van Noordwijk om voor Vreewijk een kunstwerk te ontwerpen, dateert reeds van september 1976, maar door allerlei omstandigheden moest de plaatsing steeds weer worden uitgesteld. WARMOND - Indien de raad daar in zijn eerstkomende ver gadering mee akkoord gaat zal de bibliotheek in Warmond flink worden uitgebreid. De leden van de commissie finan ciën konden zich gisteren na melijk verenigen met de plan nen die moeten leiden tot een flinke uitbreiding van het Warmondse boe kuitleenwezen. Nu de bibliotheek onderdak in het cultureel centrum heeft ge vonden zal het boekenbestand binnenkort rond de 5000 ko men te liggen. Het is zelfs mogelijk ontbrekende boeken bij de Provincielae Biblio theek te bestellen. Het commissielid mevrouw Dalhuisen was van mening dat de Warmondse boekenlener in de toekomst wel iets meer zou mogen gaan betalen voor de uitgebreide service. De com missie ging akkoord met haar voorstel het bibliotheekbestuur te verzoeken de tarieven tot tien gulden per jaar voor iede re lezer boven de 16 jaar op te trekken. De jeugd zou dan een gratis abonnement kunnen krijgen. Een tweede punt van discussie voor de leden van de financiële commissie was het optrekken van de huren van de gemeente lijke woningen. Met uitzonder ing van het pand Brugemeester Ketelaerstraat 1 gingen de commissieleden akkoord met de verhoging. Voor wat betreft het laatstgenoemde pand werd besloten de huur te laten voor wat deze is in verband met een grote hoeveelheid achterstallig onderhoud. ermee Het echtpaar heeft 8 kinderen, 27 kleinkinderen en 18 achterkleinkinderen. VOORSCHOTEN Mr. Joop Goosens (D'66) gaat de Voor- schotense gemeenteraad verla ten en het hoogste bestuurscol lege van het dorp verliest dan een kleurrijk figuur. Joop Goosens gaat weg omdat hij het „welletjes" vindt. Hij heeft altijd in de raad geroepen dat het bij de wet verboden zou moeten zijn een 10- of meerja rig jubileum te vieren. Er moet 'volgens hem doorstro ming zijn, dat bevordert de activiteit. Acht jaar geleden kwam hij met D'66 voor het eerst in de gemeenteraad met 2 zetels. VOORHOUT Zondag 21 mei viert het echtpaar J. van der Kamp, A.W. van der Kamp-Plesman het feit dat zij op diezelfde datum in 1913 in Leiden in het huwelijk tra den. Van die 65 huwelijksja ren woont het bruidspaar de laatste vijf jaar in de verzor gingsflat „Park Overbosch" in Voorhout. Daarvoor woon den zij zesenveertig jaar in Wassenaar en de eerste huwe lijksjaren in Leiden. De ééenennegentigjarige bruid is in Oegstgeest gebo ren en was voor haar huwe lijk „Bewaarschoolhouderes" zoals dat toen heette, in de St. Elisabeths Hof in Leiden. De negentigjarige bruidegom had een bloeiende wijnhandel in Wassenaar. Daarover vert de heer Van der Kamp dat 1 het vak heeft geleerd in Franse wijntuinen. De mid< guren bracht hij op kanto door waar hij handelscorn pondent was in het Frai Duits en Engels. Op 23 mei recipieert het ecl paar om elf uur in hun „Pa Overbosch". REGIO VRIJDAG 12 MEI 1978 PAGINi In het ontwerp streekplan van onze provincie krijgt Lisse de taak om voor de Bollenstreek een verzorgende functie te gaan vervullen. Een aantal kernen gelegen in de Bollen streek en Haarlemmermeer zijn voor een aantal niet dage lijkse verzorging op Lisse aan gewezen. Voorzieningen op ge bied als detailhandel-onder- wijs-sport-recreatie en cultuur mogen in Lisse dan ook ver der worden uitgebouwd. Voor al deze functies is ruimte no dig en die ruimte is in onze gemeente schaars. De CDA- fractie wil daar evenals voor heen voorzichtig mee omsprin gen. Zo zien we, dat de cen trum functie zowel vóór als nadelen voor Lisse heeft; maar de vóórdelen zijn in de meerderheid. Onze fractie vindt de centrale winkelfunctie voor Lisse be langrijk omdat daarmee het karakter van de gemeente wordt versterkt en tevens de werkgelegenheid in deze sec tor niet uit het oog mag wor den verloren. Het CDA hecht grote waarde aan de sociale functie van het winkelen, deze ontmoetingsplaats voor men sen is belangrijk. De 2e fase Blokhuis dient me de afhankelijk te worden ge steld, van het onderzoek waar in de middenstand organisa ties samenwerken. De centrum functie voor de Bollenstreek wil onze fractie doortrekken naar de sector waarin Lisse altijd het middel punt is geweest en moet blij ven namelijk de bloembollen- handel in al zijn facetten. De Bollenstreek moet Bollen streek blijven. Dit houdt in, dat de agrarische functie van de streek dan uitgangspunt voor het beleid dient te zijn. De drie elementen te weten: het telen van bollen, het trek ken van bloemen, de bewa ring, bewerking en verhande ling zijn voor Lisse van groot belang, 20% van onze gemeen te is in deze sector werkzaam. Veel is gevraagd, hoe staat het met de openbaarheid van het gemeente gebeuren zoals bij voorbeeld de diverse commis sievergaderingen. Natuurlijk is het een juiste zaak dat zo veel mogelijk informatie wordt verstrekt over hetgeen in de ambtelijke en bestuurlij ke kanalen aanwezig is. We zeggen, zoveel mogelijk, ter voorkoming van persoonlijke of zakelijke „schade". Niet al les kan al bij de beleidsvoor bereiding openbaar gemaakt worden. Het is juist mede om deze reden, dat U uw vertrou wen geeft aan de man of vrouw voor uw gemeenteraad. Volgens de gemeentewet is het B en W toegestaan, en dat gaat goed in Lisse, commissies van advies in te stellen waarin raadsleden met B en W het beleid voorbereiden, op de ge bieden als financiën, onder wijs, openbare werken, ruim telijke ordening en dergelijke. Dit alles is beleidsvoorberei- dend. De vaststelling van dat beleid vindt altijd in de open bare raadsvergaderingen plaats. We kunnen dan ook stellen, dat nadat de commis sies B en W hebben geadvi seerd, de voorstellen aan de raad goed en uitgebreid wor den gedocumenteerd en bear gumenteerd. De commissies sport en recreatie en de com missie Dever zijn wel open baar aangezien dit twee be heerscommissies zijn. Als we H. Smith (CDA) inventariseren hoe en waar de informatie wordt verstrekt, dan zien we het volgen de:— alle raadsvergaderingen zijn openbaar; de raadsle den zijn voor iedereen een bron van informatie; de' ambtelijke diensten verstrek ken ruime informatie; als gemeente wordt er informatie gegeven op een speciale pagi na in de Lisser; de raads stukken zijn openbaar en gra tis af te halen van het gemeen tehuis; op bijeenkomsten van poltieke partijen is ruim schoot gelegenheid voor in spraak. Vandaag is in de rubriek „kiezen op elkaar" politiek Lisse aan bet woord. Naar aanleiding van concrete vragen, gesteld door de Leidse Courantredaktie, geven drie lijsttrekkers bun visie op de functie van Lisse in de Bollenstreek en de omstreden openbaarheid van bestuur. Te gast zijn: Maria van Ruiten-van der Zalm (PPR/D'66), L.W. Robertus (VVD) en Harry Smith namens bet CDA. Lisse ligt centraal in de bollen streek. Deze centrum-funktie mag echter niet leiden tot een commerciële streekfunktie door een overmaat aan win kels en parkeerplaatsen. D'66- PPR vindt dan ook dat een uitbreiding van winkels door de realisering van de 2de fase Blokhuis niet juist is. Dit om de volgende redenen: 1. De omliggende dorpen kun nen goed in hun eigen winkel behoefte voorzien, 2. Oók Lis se heeft voldoende winkelpan den tot zijn beschikking. Door de westelijke omleidingsweg kan de Heereweg weer opti maal funktioneren, 3. een gro te konsentratie van winkels gaat de menselijke maat te boven: we moeten té ver gaan om onze aankopen te doen. omdat 'de winkels vlak bij', zich niet kunnen handhaven Een Qvermaat aan parkeer plaatsen in het centrum van LEIDSE COURANT Voorschotens D'66-raadslid Goosens stopt Lisse om zo die commerciële streekfunktie te realiseren, zal het leefklimaat in Lisse niet verbeteren, maar verslechte ren. Het beleid van de ge-- meente zal er op gericht moe ten zijn, de dorpskern van ver keer te ontlasten. Het aanleg gen van parkeerplaatsen in die kern is daarmee in tegen spraak: parkeerplaatsen trek ken verkeer aan. Gevolg hier van zal zijn dat er weer extra voorzieningen verr beding van wegen en kruispunten - getroffen moeten worden om het auto-verkeer weg te leiden. Deze verkeersvoorzieningen zullen het leefklimaat in het centrum van Lisse niet ten goede komen. Daarbij komt dat de kern van Lisse, tevens Oud-Lisse is. Karakteristieke en sfeervolle elementen moe ten bewaard kunnen blijven. Indien Lisse, mede door haar centrale ligging en financiële mogelijkheden, een streek funktie krijgt, dan een op so- ciaal-kultureel niveau. In over leg met omliggende gemeenten zal daarvoor een beleid be paald bepaald moeten worden. Openbaar D'66-PPR vindt dat uitgangs punt bij het gemeentegebeu- ren moet zijn: iedereen moet zoveel mogelijk kunnen mee doen aan de menings- en be sluitvorming. Het besluitvor mingsproces dat vooraf gaat aan de beslissingen die in de gemeenteraad genomen wor- Geografisch gezien ligt Lisse in het hart van de Bollen streek. Op de vraag of Lisse ook gezien wordt als centrum van de Bollenstreek, kan de WD Lisse volmondig "ja zeg gen. Lisse kan een centrale plaats innemen, maar dat be tekent wel dat er op het ge bied van winkelvoorziening, de handel, dienstverlening en het culturele leven nog de no dige aandacht geschonken moet worden. Denkend aan de winkelvoor ziening, dan vindt de WD dat het „Blokhuis" centrum nog in een beginfase verkeert. Goed voor Lisse, maar als streek- centrum kan het zeker nog uitbreiding verdragen. Echter wel in overleg met de belang hebbende organisaties en zon der dat concurrentie-versto- ring gaat optreden. Vestigin gen betreffende handel en dienstverlening moet zinvol worden ingepast, opdat Lisse niet alleen het hart van de Bollenstreek is, maar ook een gezond kloppend hart moet hebben. De werkgelegenheid is daar in positieve zin mee gebaat. Met het werken aan een centrumfunctie is echter tevens een voorwaarde ver bonden, dat de mogelijkheden tot sportbeoefening, recreatie en het culturele leven hieraan parallel blijven lopen en de nodige aandacht en aanpas sing zullen blijven vragen. Liberaal De openbaarheid van het ge- meentegebeuren ligt veran kerd in onze liberale uitgangs punten „vrijheid, verantwoor delijkheid, verdraagzaamheid en sociale gerechtigheid". Als WD staan we een zo open mogelijk bestuur voor, waar- Rijk beschermt archeologische monumenten in Valkenburg VALKENBURG/DEN HAAG Staatssecretaris G. Wallis de Vries van het ministerie van CRM heeft besloten twee terreinen in Valkenburg op de ontwerplijst van beschermde monumenten te plaatsen. In een van de terreinen bevinden zich de overblijfselen van een castellum uit de Romeinse tijd. Het andere terrein, ge naamd De Woerd, wordt be schermd omdat het resten be vat van een haven aan de Rijn uit omstreeks 50 na Chr. De staatssecretaris is tot zijn beslissing gekomen omdat bei de terreinen voor toekomstig wetenschappelijk onderzoek behouden dienen te blijven. In een nadere verklaring zegt de bewindsman, dat het Romeinse castellum in het jaar 69 na Chr. tijdens de Batavenopstand werd verwoest, maar na die tijd diverse malen weer is op gebouwd waardoor het castel lum zich ophoogde tot een terp. Sedert 1941 zijn er diverse op gravingen verricht, maar een aantal terreinen bleef door be bouwing of andere redenen on bereikbaar voor onderzoek. De haven werd in de tweede eeuw vervangen door een uit gestrekte nederzetting, die om streeks 230 weer verlaten werd door de Romeinen. Een deel van de nederzetting is in 1972 onderzocht, maar van een groot deel bevinden de sporen zich in vrijwel ongeschonden staat in de bodem. De ruitervereniging ..Liethorp" uit Leiderdorp maandag Tweede Pinksterdag ,,De dag van de pol De jeugdleden zullen wedstrijden houden en spelli te paard doen zoals een stoelendans, een vossenj en een verkleedpartij te paard. De dag van de wordt gehouden op het terrein aan het Engelendaj begint om tien uur. De toegang is gratis. den, zal zich daarom in het openbaar moeten afspelen. Een eerste vereiste is dan ook dat kommissievergaderingen niet besloten, zoals nu, maar openbaar zijn. Hiermee wil ik niet zeggen dat over alles en iedereen alleen maar in het openbaar gesproken moet worden. Nee, maar het beslo ten vergaderen moet uitzon dering zijn, en geen regel. Een tweede vereiste om als burger mee te kunnen doen aan het besluitvormingsproces, is: het hebben vein informatie over zaken die spelen of gaan spe len. Wanneer kommissieverga deringen openbaar zijn, biedt dat al de belangstellenden (be langhebbende) burger de mo gelijkheid om informatie te krijgen. Maar daarbij moet van gemeentewege volgens een vast patroon en in begrij pelijke taal, een goede voor lichting gegeven worden. Een geringe, teleurstellende be langstelling van de burgers voor een van gemeentewege georganiseerde voorlichtings avond of op een publikatie, mag niet gezien worden als zou de bevolking geen belang stelling hebben. Wanneer iets incidenteel of voor het eerst gebeurt, is het logies dat de bevolking daar niet zomaar massaal en enthousiast op rea geert. M. van Ruiten-v.d. Zalm (PPR/D'66) bij de betrokkenheid burger tot zijn recht kunnen komen en waar burger centraal staat, het door het te volgen tijde gericht te zijn op welzijn, in al zijn facetten de Lissese bevolking. Het meentebestuur is er voor i niet andersom. Om de baarheid van bestuur te maken is de burgers Vroegtijdig, duidelijk en matig. Anderzijds kan heid worden betracht dc diverse commissies in openbaar te doen behoudens eventueel deringsgevallen, die i duidelijk omschreven zijn. De voor het plaatselijk rust echter bij de raad, daar wordt di de inwoners voor Echter wel een lijkheid aangevuld d voortdurende van de inwoners bij stuur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4