Dienstcommissie Endegeest verbolgen over gemeentelijk onderzoek III Onderzoek nodig naar i serviceflat Rosenburch" STRIJD IN WIJK DE KOOI TUSSEN HUIZEN EN AUTO'S H!!me!SLCSSO Grofsmederij liever niet ontmantelen Parkeer garages kunnen winkels niet meer redden" eelfilmj Brault ij Helena overzie 15 Voor 16 00 I ie, af 1.1 'rijetijds» «j m doJ Onaan vaardhaar onzorgvuldig bestuur' Music :tUaiitei<n een onzer verslaggevers) g drivejDEN/OEGSTGEEST De Dienstcommissie ipeeifiin) Endegeest, het officiële door de gemeente Mills e^stelde inspraakorgaan bij dit psychiatrisch zie- Ihuis, heeft een brief op poten naar de gemeente tuurd, waarin zijn haar verontwaardiging uit- Way th^ekt over de gang van zaken bij het onderzoek matievei de gemeente momenteel bij Endegeest instelt, actuality leden van dit medezeggenschapsorgaan voelen Progra^ totaal gepasseerd bij de voorbereiding en de ser,e "oering van dit onderzoek, die gisteren en van gestalte krijgt in enkele hoorzittingen voor personeel. rns, W I dienstcommissie, zijnde DS Aldoor uw college ingsteld izeggenschapsorgaan, had lan MoÉord moeten worden en ge- 18.10 moeten worden alvorens 18.30 Éde voorbereiding van het hart, dlrzoek zou zijn besloten", fvogels,lijven de vertegenwoordi- itzendinvan de ambtenarenbonden jrnaal. de dienstcommissie. „De stcommissie acht het een »e filitenning van Endegeest, een i Ro bövan dienst met 600 mede- ndrewskers, dat zonder overleg, Gertruwie dan ook in het zieken- L tot een informatief ge- Ijk over de wenselijkheid een onderzoek naar de per- fit- situatie werd besloten", DS 2baat de brief verder. De értekenaars. leden van de I/venen,^ ARKA. KABO, NCBO de centrale voor hogere tenaren. wijzen erop dat lok vandaag nog niet eens rieel bekend zijn met de enstelling van de commis- van onderzoek. De mede- kleutekers van Endegeest zeggen Duze. Heen blijk te vinden van onzorgvuldig bestuur dat niet kan worden aanvaard: ,.De dienstcommissie kan geen en kele verantwoordelijkheid dra gen voor mogelijk uit het on derzoek voortvloeiende conse quenties ten aanzien van de door haar vertegenwoordigde leden", aldus de brief aan de gemeente. Hoorzittingen In het zalencentrum ,,'t Camp- huys" bij de Willibrorduskerk in Oegstgeest heeft de gemeen telijke onderzoekcommissie gisteren een begin gemaakt met twee dagen van hoorzittin gen voor het personeel van En degeest. Na een rustige och tend kwam men gistermiddag toch in steeds toenemende aan tallen om de commissie zijn mening over de situatie bij het gemeentelijk psychiatrisch zie kenhuis te geven. De commissie had zich daartoe in twee delen gesplitst en afge zonderd in twee kamers. Het Een deel van de onderzoekscommissie Endegeest gisteren voor de eerste fase van de hoorzittingen bijeen in het zalencentrum Camphuys in Oegstgest. V.l.n.r. zittend drs. A. Höppener (PvdA), mevrouw mr. G. Vink (2e gemeentesecretaris), drs. P.H. Schoute (WD) en wethouder B. Oosterman. Staand v.l.n.r. ABVA-vertegenwoordiger De Jong, CDA-raadslid De Geus en personeelschef Van der Velde van de gemeente Leiden relaas van de personeelsleden werd aangehoord en door notu listen vastgelegd. De betrokke nen kunnen later hun relaas op papier inzien en het geheel waai- nodig corrigeren. De le den van de onderzoekcommis- van deze week onder het Ende- sie spraken gisteren van een geestpersoneel zijn verspreid, „goede belangstelling". Dat is Zelfs gisteren bleken veel van dan ondanks het feit dat de hen nog niet op de hoogte te uitnodigingsbrieven voor de zijn van de mogelijkheid hun hoorzittingen pas in de loop mening over de huidige situatie aan de onderzoekcommissie in alle vertrouwelijkheid te kun nen geven. De heer Braun van de afdeling personeelszaken van het stadhuis zei desge vraagd te verwachten dat de opkomst vandaag nog groter zou worden. Ook speelt de commissie nog met de gedach te over een dag of acht een derde hoorzitting te houden over Endegeest die dan ook toegankelijk zou zijn voor men sen die thans niet in het zieken huis werken. Zij die deze week nog niet aan het woord konden komen zullen ook op deze der de hoorzitting terecht kunnen. Commentaar Tussen de gesprekken door, bleek de onderzoekcommissie desgevraagd bereid te zijn commentaar te leveren op de boze brief die de dienstcom missie over haai' werkwijze naar de gemeente heeft ge stuurd. „Deze commissie zal over haar bevindingen verslag uitbrengen aan het college van burgemeester en wethouders. Dat verslag zal ook een advies bevatten over wat er met de situatie op Endegeest op korte termijn dient te gebeuren. Over dat advies zal het college de dienstcommissie van Endegeest raadplegen en niet eerder een besluit nemen dan na overleg met dit inspraakorgaan", aldus het commentaar van wethou- der B. Oosterman, voorzitter j van de onderzoekscommissie en in het college verantwoorde lijk voor de gang van zaken rond Endegeest. ir, regit 9.55 lagazii !dCpar'ieenkomst in het centrum Herenstraat rise s BEJAARDEN KLAGEN OVER lNS 'EPEPERDE SERVICEKOSTEN opera het Rad! 2.30 Jas op mojpEN In het wijk- en dienstencentrum >verz. flde Herenstraat 45 deed zich gistermiddag ^Even lunie'te le't voor, dat „Leidse bejaarden" op 00 nwJ zinvolle manier met de politieke leiders nagenoeg alle partijen uit de gemeente van Hl achten konden wisselen. De bijeenkomst georganiseerd door de commissie voor 18.10kördineerd ouderen beleid Leiden (CVGOB). /PRO vfoefig wert* er ingegaan op de maatschappe- Music* positie van de bejaarden en de wijze a 2 02 (M*op de verschillende verkiezingsprogram- 00 (S) 'is van de politieke partijen hierop inspelen, i belangrijkste probleem kwam het wonen bejaarden aan de orde en dan met name wonen in zogenaamde „service-flats". De flse service-flat 'Rosenburch' werd hierbij gehaald als een instelling waar enorm hoge pee-kosten moeten worden betaald en waar iraak van de bewoners door het bestuur ten uroparaligste wordt afgewezen, omdat zij voor een ig in het bestuur incapabel zouden zijn. Stationr de in het gebouw wonende bejaarden de kwestie voor de politieke leiders aan de <?rde bracht. Deze heer vertelde, dat maandelijks een bedrag van 695 gulden door de bewoners moet worden opgebracht voor kosten die in zijn ogen uiterma te vaag waren. In juli wordt dit bedrag nog eens verhoogd tot 703 gulden en dit zou dan een dekking zijn vciör service-kosten en extra inves teringen. Voor de bewoners van 'Rosenburch' is dit nauwelijks te begrijpen; omdat zij in hun flat tot nu toe weinig van deze investeringen en service-verlening hebben kunnen merken. De heer Frits van Oosten van de PPR merkte over deze kwestie op, dat service-flats door iedereen kunnen worden gebouwd en dat deze zodoende tot de vrije markt gerekend moeten worden. „Deze zaak is zeker niet pluis en in samenwerking met burgerraadsman F. Quadek- ker zijn we al een tijd geleden bezig geweest om de gang van zaken aldaar te onderzoeken. Het beste zou zijn als er een onderzoekcommis sie wordt ingesteld, die het hele gedoe rond de service-flats m Leiden wat nader zou uitdiepen. COLLEGE IN ANTWOORD VRAGEN CPN-RAADSLID LEIDEN „Ontmanteling van de Koninklijke Grofsmederij mag naar onze mening alleen in het allerlaatste geval plaatsvinden," is één van de antwoorden die het Leidse college van bur gemeester en wethouders geeft op vragen van het CPN-raadslid Hoeven. Dit antwoord werd gegeven naar aanleiding van de vraag van het raadslid in hoeverre het college bereid is maat regelen te treffen om bet bedrijf voort te zetten en ontmanteling te voorkomen. Het college stelt dat het niet met het CPN-raad- slid van mening is dat de nieuwe situatie waarin de Koninklijke grofsmederij verkeert (het be drijf is failliet verklaard) nieuwe perspectieven opent. „Het is de vraag of er een nieuwe situatie is. Of de huidige stand van zaken perspectieven opent zal in de komende weken moeten blijken," aldus het college Op de vraag van het raadslid of het college contacten heeft gehad met de nieuwe beheerder de curatoren antwoordt het college dat dat uiteraard het geval is en dat inmiddels de stand van zaken en mogelijke ontwikkelingen al zijn besproken. Met betrekking tot de vraag van de heer Hoeven ten aanzien van het behoud van arbeidsplaatsen stelt het college dat het behoud van de werkgelegenheid voor 110 werknemers van het bedrijf ter plekke en het volledig voor komen van gedwongen ontslagen, zeker in 1978 steeds voorop hebben gestaan. De heer Hoeven vroeg het college ook of de I gemeente een actieve rol vervult bij het zoeken van potentiële gegadigden ter overname van het bedrijf. „Ons bekende belangstellenden zijn in middels geadviseerd zich met curatoren in ver binding te stellen. Belangstellenden en curato ren is aangeboden waar nodig of nuttig de gemeente een bergeleidende, bemiddelende of introducerende rol te laten spelen. Curatoren hebben daar instemmend nota van genomen. De noodzaak van een meer actieve rol van de gemeente zal in de komende ontwikkelingen nauwkeurig worden overwogen," aldus het col lege. Het Leidse college stelt voorts nog naar aanleiding van een vraag van het raadslid dat het vanzelf spreekt dat de werknemers van de Koninklijke Grofsmederij bij overname met voorrang tewerkgesteld zullen worden. Tenslotte reageert het college nog op een sugge stie van de heer Hoeven om een delegatie op zo breed mogelijke basis samen te stellen be staande uit leden van het college en leden van de gemeenteraad om een gesprek te openen met het ministerie van economische zaken en curato ren. Het college zegt het voorstel om tot delega tie te komen te zullen bespreken in de eerstvol gende vergadering van de commissie Econono- mische Aangelegenheden. De Engelse popgroep Pap-Music treedt vanavond op in bet Leids Vrijetijdscentrum. De formatie bestaat uit Ro bert Bailey, keyboard, Winston Delandro, lead gitaar. Ri chard Bailey, drums en percussie en Dudley Allen, basgi taar. Het concert begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden voor leden van het Vrijetijdscentrum en zes golden voor niet-leden. Kaarten zijn in de voorverkoop te krijgen bij Plato aan de Breestraat. De Ruif De Leidse kunstenaar Marcel van den Dop exposeert vanaf dinsdag 16 mei in restsaurant-galerie ..De Ruif' aan de Jan Vossensteeg. Van den Dop exposeert behalve grafisch werk ook enkele tekeningen en schilderijen. Zijn werk is bizar, erotisch en soms shockerend. De tentoonstelling duurt tot donderdag 15 juni. De openingstijden zijn van tien uur tot half negen. Zaterdag en zondag gesloten. A nthroposofie De heer P. C. Veltman van de Rudolf Steinerschool houdt dinsdag 16 mei een lezing in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17. De lezing heeft plaats in het kader van de serie „Anthroposofie als maatschappijvi sie", die deze maand centraal staat in het Gesprekscen trum De heer Veltman spreekt over de vrijheid van onderwijs in het huidige onderwijsbestel. De bijeenkomst begint om acht uur. De toegang is drie gulden en voor leden van het centrum gratis. Landelijke Fielsda» Voor de vijfde achtereenvolgende keer organiseert de ANWB de „Jaarlijkse Landelijke Fietsdag". Dit typisch Nederlandse evenement is langzamerhand uitgegloeid tot een nationaal bekend gebeuren. Morgen is het weer zover. Op ruim 80 plaatsen in Nederland vertrekken er weer duizenden fietsers. Er zijn speciale routes uitgestippeld door de mooiste gedeelten van het land. Evenals vorige jaren kon de ANWB ook dit maal weer rekenen op de steun van de plaatselijke VW's. Ook de Tros-radio verleent zijn medewerking aan dit gebeuren. Via Hilversum II zal het hele ochtendprogramma in het teken staan van deze fietsen- manifestatie. André van Duin zal in speciaal ontworpen tv-spots zijn humoristische inbreng aan het festijn verlenen. In Leiden is de startplaats voor deze fietsdag in handen van de VW-Leiden. Stationsplein 210. Telefoon 071-146846. In Katwijk regelt de VW-Katwijk het evenement vanaf Boulevard 68. Telefoon 01718-13045. In Noordwijk start men vanuit de Grent 8. waar de plaatselijke VW is gevestigd. Telefoon: 01719-19321. Bij Noordwijk behoren ook de IVs van Hillegom. Lisse en Noordwijkerhout. De vertrektijden liggen tussen 9.00 en 13.00 uur. Aan deze landelijke fietsdag zitten leuke attracties, zoals puzzleritten met aardige prij zen. vast. Verhuizing Horeca-installateur Schoondergang verhuist naar de Grote Polder in Zoeterwoude. Het bedrijf, dat aan de Lange Mare is gehuisvest geweest, heeft een expansieve groei doorge maakt. Noodzakelijke uitbreidingen konden aan de Lange Mare niet meer verwezenlijkt worden. De nieuwe vestiging aan de Productieweg 44 bevat onder meer een showruimte van achthonderd vierkante meter waar van alles op het gebied van horeca- en kantine-inrichting is te krijgen. Lord's Folks Jongerengroep The Lord's Folks verzorgt zondag 14 mei een eucharistieviering in de Herensingelkerk. Het thema van de H. Mis die om elf uur begint, is: „In de Geest van". Voorgangers zijn pastor J. Severins en P. de Ridder. Jazz-workshop Stichting jazz-zolder Hot House houdt vanavond, een jazz- workshop in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat Iedere muzikant die wil improviseren met andere muzikan ten kan aan de workshop deelnemen. De workshop gaat om acht uur van start. Deelnemers kunnen zich telefonisch aanmelden bij Philip van Driesten 132811, maar ook aan de zaal. Missa Brevis Het Sint Lodewijkskoor zal op 1ste Pinksterdag om tien uur 's ochtends de eucharistieviering verzorgen in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur. De dienst begint om tien uur en het koor zal de Missa Brevis van Mozart uitvoeren onder leiding van dirigent J. v.d. Meer. (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN „In het ont- werp-bestemm i ngspl an voor de Kooi ontbreekt een duidelijke realistische toe komstvisie ten aanzien van het toekomstig autoge bruik". Deze kritiek uitte het gemeenteraadslid voor het CDA, de heer J. van Zijp, gisteravond bij de be handeling van het toe komstplan voor dit noorde lijk stadsdeel. Van Zijp pleitte er voor bij de nieuwbouwplannen voor de Kooi een groter terrein op te nemen waar in de toekomst eventueel gepar keerd kan worden, aange nomen dat het groeiend au togebruik van de laatste jaren zich in de eerstko mende tijd nog zal voort zetten. Van Zijp vroeg zich al of er Van Zijp (CDA): Toekomst visie ontbreekt" niet met een duidelijke stal lingsmogelijkheid in het be stemmingsplan rekening dien de te worden gehouden. „Als we doen of die auto's er in de toekomst niet meer zullen zijn zijn we wel erg kortzichtig", vond het CDA-raadslid. Wet houder Verboom (volkshuisves ting) wilde van meer ruimte voor de auto niets weten: „Vol is vol, dan moeten die mensen hun auto maar ergens anders neerzetten", vond hij. De wet houder gaf overigens geen ge hoor aan het verzoek van Van Zijp om dan dat „ergens an ders" ook eens met een nadere plaatsbepaling aan te geven. „Is dat soms ook weer Leider dorp", vi'oeg Van Zijp zich af. Wethouder Verboom stelde el ke meter in de Kooi nodig te hebben voor de opvang van het woningverlies dat optreedt ten gevolge van de renovatie, sloop- en vernieuwbouwactivi- teiten in dit stadsdeel. Om die reden is in het plan ook het industrieterrein langs de Zijl bestemd als woningbouwge bied. De gemeente wil hier 150 tot 200 woningen neerzetten die het verlies elders in de wijk moeten compenseren. Het ver dwijnen van het industrieter rein riep bij de PvdA-raadsle- den Van der Horst en Ranner enkele vraagtekens op. Zij we zen op de behoefte aan bedrijf sterreinen in Leiden mede in het kader van het verhuizen van ongewenste bedrijven uit de binnenstad. Naar de mening van beide raadsleden kon de politieke keuze tussen wonen en werken in dit verband wel wat beter met feiten onder bouwd worden. Wethouder Verboom wees er op dat het betrokken terrein „helemaal niet van die geweldige indus triële activiteiten herbergt, met uitzondering van de scheeps werf Boot". „Het is nauwelijks een verlies. We hebben die grond broodnodig", aldus de wethouder. 4.03 Bran een onzer verslaggevers) «EIDEN Ook al zou de [emeente Leiden in de naaste jw oekomst overgaan tot het louwen van vier of vijf par- 02 (S)jeergarages dan zouden deze 9.00 Ér toch niet voor kunnen zor- »US Wen dat de neergaande ont- jziek ff'kkeling die het Leidse Pistacfernwinkelapparaat door- jrisch. naakt in gunstige zin wordt i Kamj^ebogen. Dat stelde ir. H. I7f)0 f" *'aP« van gemeente lijke projectgroep voor de binnenstad, gisteravond bij de bespreking van het ont- werp-structuurplan voor de binnenstad. Daarbij kwam ook het regio naal distributie planologisch onderzoek voor Rijnland ter sprake. De eerste gegevens van dit onderzoek werden vo rige week door de Kamer van Koophandel openbaar ge maakt onder druk van de ge meente Leiden. Hieruit bleek dat in toenemende mate koop kracht uit de Leidse regio met als hoofdstad Leiden afvloeit naai* stedelijke en regionale koopcentra buiten Rijnland, zoals Den Haag en Leidschen- dam (Leidschenhage). Vooral de mensen met hogere inko mens blijken er in toenemende mate de voorkeur aan te ge ven in de residentie te gaan winkelen. In Leiden ligt dit percentage thans al op onge veer 20%. Ongeacht de uit komsten uit het vervolg van het planologisch onderzoek, dat vooral zal ingaan op de toekomstige ontwikkelingen. stelde ir. Yap, zal de ontwikke ling van de Leidse winkels steeds minder rooskleurig worden. Bij sommige raadsleden klonk gisteren nog al wat teleurstel ling door over het feit dat de eerste uitkomsten van dit win- kelonderzoek al wel in de krant waren gepubliceerd, maar dat zij nog steeds geen exemplaar van het dikke rap port in huis hadden gekregen. Wethouder Waal legde daarop uit dat de presentatie aan de pers in een eerder stadium was geschied op aandrang van de gemeente Leiden., Deze had namelijk al een deel van de uitkomsten opgenomen in het structuurplan (overigens zonder toestemming van de Kamer van Koophandel-red.) „Om de schijn van onbehoor lijkheid te vermijden hebben we toen aangedrongen op een versnelde publicatie door de Kamer van Koophandel", al dus wethouder Waal. 3IJDAG 12 MEI 1978 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3