weer voor Makro's zorgden grote inbreng in de winst Nutricia acht gelijke winst mogelijk SHV STAAT BOUWSECTOR AF NAAR EEN BETER BEURSKLIMAAT? Investering Stevin tenminste 160 min Consoliderend OGEM verwacht weer gunstig jaar Afbrokkelende koersen Van Berkel verwacht verbetering resultaten JANCIËN LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 MEI 1978 Van een onzer redacteuren JTRECHT De Steenkolen landelsvereniging SHV energie, transport en grond- toffenhandel, bouw en tech- lische dienstverlening, groot- n detailhandel in consump- iegoederen) heeft zijn divi- iebouw, de Melchior-groep, "gestoten. In deze sector verden gevoelige verliezen tleden o.m. daar bij de ochterondememing Kaspar West-Duitsland onre- elmatigheden aan het licht wamen. De Duitse accoun- ants hebben ons in de steek elaten. In totaal leden we en verlies van 50 min gul- en. Wij hebben dan ook een laim van 10 min tegen de- accountants ingediend. Ze ijn duidelijk tekort gescho- ;n, aldus de voorzitter van e raad van bestuur ir. F. H. entener van Vlissingen, in ijn toelichting op het jaar erslag 1977: SHV heeft het ouwbedrijf verkocht aan de annemersfirma Wilma. De ersoneelsleden zullen in ienst treden van deze onder- eming. Een belangrijke verweging om de bouwsec- Dr af te stoten was ook de eringe aansluiting bij de verige activiteiten van het oncern. HV, ondermeer bekend als grootste kolenhandelaar an Nederland, de handel in lie en gas (Calpam), de Ma- zelfbedieningsgroothan- el, de levensmiddelenwin- els van de Gruyter en van Xenos-winkels, boekte vo- Het belang van kolen als energiedrager zal, naar verwachting van SHV, de komende jaren onverminderd blijven toenemen. rig jaar een lichte stijging van de omzet van 8,1 miljard naar 8,3 miljard gulden. De winst daalde van 93,5 min naar 66,6 min in 1977. Bij de groep Olie en Gas werd in de bunkermarkt een aantrekkelijke groei bereikt, de overige sectoren vertoon den een resultaat dat in over eenstemming was met de ver wachtingen. De grootste om zetten en winsten werden evenals in 1976 weer behaald in de zelfbedieningsgroothan-. del Europa en Zuid-Afrika. (Makro zelfbedieningszaken voor de groothandel in Neder land, Spanje, Brazilië, Zuid- Afrika, en de Otoo Reichels winkels in West-Berlijn.) De productiebedrijven die wer den overgenomen van de Gruyter draaien nog steeds met grote verliezen. De groep Kolenhandel had te kampen met een te groot aan bod van industriekolen het geen een nadelige invloed had op de winstmarges. Bij de groep Schroothandel werden de omzet en de winst in nega tieve zin beïnvloed door de aanhoudende recessie in de Amerikaanse staalindustrie. De groep Haven, Transport en Scheepvaart kon evenmin het gestelde doel bereiken. De groep Technische handel toonde een duidelijk winst herstel ondanks de beperkte economische groei binnen Eu ropa. Voor dit jaar verwacht SHV een goede winst 95 min), waarmee men terugkeert op het niveau van 1976. De heer Fentener van Vlissingen toon de zijn grote bezorgdheid over overheidssteun aan be dreigde bedrijfstakken. „Hier mee treedt een grote concur rentievervalsing op. Het bete kent tevens een bedreiging voor de gezonde bedrijfstak- SHV zal in de toekomst steeds meer het accent gaan leggen op het basisprincipe van het concern: handel en dienstverlening. De produk- tiebedrijven wil men het liefst afstoten. Grens voor kopen woni naar f 29.500 DEN HAAG Als de eigenaar van een woningwetwoning (een woningcorporatie of ge meente) de woning wil verko pen aan de huurder, dan komt deze daarvoor in aanmerking als zijn belastbaar inkomen in 1976 niet hoger is geweest dan 29.500 (was 27.500 in 1975. Deze inkomensgrens heeft staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke ordening per 1 januari van dit jaar vastgesteld. Werken man en vrouw samen, dan wor den beide belastbare inkomens opgeteld, maar blijft een be drag van 1.800 van het inko men van de vrouw buiten be schouwing. Deze regeling geldt niet voor de zogenaamde pre mie-koopwoningen in het bezit van woningcorporaties. Eigenaren van overdragen wo ningwetwoningen kunnen voor dezelfde faciliteiten in aanmer king komen als gelden voor woningen in de beschutte sfeer. Zo kan aan de koper een rijk slening worden verstrekt en een aflopende jaarlijkse bijdra ge gedurende tien jaar. Het jaarinkomen van de bewoner mag dan in 1976 niet hoger zijn geweest dan 26.000. Als het jaarinkomen in 1976 maximaal 20.500 respectievelijk 17.500 was, dan kan de koper nog in aanmerking komen voor een extra jaarlijkse bijdrage van 480, respectievelijk 960. Bewoners aan wie de woning wetwoningen wordt overgedra gen, zijn eveneens gebonden aan de voorwaarden die gelden voor de verkoop binnen tien jaar van woningen in de be schutte sfeer. 5.00 STERDAM De beurs heeft in de afgelo- periode nu en dan een willige stemming toond. Hier en daar ontstond een zodanige mo tot zakendoen, dat men zich afvroeg of .5C lelijk een wat beter beursklimaat ging aan zitten. Maandag 8 mei bijvoorbeeld was de j'Ijqi delenmarkt heel goed gestemd. Bepaalde Eoo tandigheden droegen er toe bij, zoals de Iqojrn van de New Yorkse beurs, de betere Dming voor de Amerikaanse dollar die deze k tot dichtbij de 2,24 noteerde, en de oq deelde mening onder de Arabische oliepro-' erende landen omtrent de toekomstige prijs-' wikkeling voor ruwe olie, die genoteerd dt in dollars. recente dalende lijn van de Amerikaanse ita heeft begrijpelijk stemmen doen opgaan meer dollars voor eenzelfde hoeveelheid roduceerde olie te verkrijgen. Het grootste bische olieland Saoedi-Arabië vindt echter de olieprijzen de eerste drie a vier jaar roren moeten blijven op het peil van thans, na 1981 zou weer over de olieprijs mogen den beraadslaagd. Een definitief standpunt chter nog niet ingenomen, zodat voorshands olieprijs nog een onzekere factor blijft, ge grote internationale fondsen vonden enige idacht en dan speciaal Akzo, die drie gulden iep naar 29,-, maar die na bekendmaking de cijfers over het eerste kwartaal, het gste punt niet wist te handhaven. De resulta- stelden immer teleur doordat Akzo welis- ir een hoger bedrijfsresultaat heeft behaald, h met een lagere winst genoegen moest ïen, een gevolg onder andere van hogere Van Ommeren astingen. Voor Akzo als beursfonds bleef ter goede belangstelling bestaan, gezien de spectieven van het bedrijf op langere ter- n. Naast Akzo was Hoogovens gevraagd. Het ds werd gesteund door betere beschouwin- over de staalindustrie in het algemeen en de veronderstelling dat het einde van de lesperiode voor Hoogovens als partner sa il met Hoesch in de combinatiè Estel in zicht todat een koersherstel volkomen gerechtvaar- d leek. Dit is dan ook gebeurd, zelfs tot 35,- ar ook hier bleef de topkoers niet behouden. Philips betreft, deze heeft van de week zijn aamde jaarvergadering gehouden waarin de uitaten over het eerste kwartaal worden be- dgemaakt. De nettowinst is gedaald in die iode met 18 procent, maar de beurs heeft raan geen sombere beschouwingen vastge- jopt. Ex dividend kwam het fonds uit op Het dividend bedroeg 1,10 per aandeel tien gulden nominaal. Voor Unilever schijnt een moeilijk jaar te worden. Blijkens het 6 slag waren de concernvooruitzichten aan het 0a d van 1977 niet bemoedigend en de Raad van stuur verwacht niet dat die situatie zich op Ie termijn belangrijk zal wijzigen. Op 16 mei len de cijfers over het eerste kwartaal van Unileverconcern worden gepubliceerd. De irs is er niet erg optimistisch over en de :rs, die begin mei 116,50 noteerde, ging deze ek terug naar 144,-. Opmerkelijk heeft het ideel-KLM zich ontwikkeld. Het is opgelopen boven 145,-. Als ook in Amerika de belang- Uing voor het luchtvaartaandeel groeit, kan M als belegging voor de beurs meer gaan ekenen dan het fonds in het verleden gedaan vers en werknemers elkaar zullen weten te vinden. Men zal het nog over heel wat eens dienen te worden, vooral wanneer het gaat om de bezuinigingsplannen, de loonmatiging en de aanpassing van de sociale premies, teneinde aldus het bedrijfsleven verlichting te brengen en de buitenlandse concurrentie te kunnen aan pakken. Zal daarmee dan ook een gunstiger emissiekli maat voor aandelen ontstaan? Wellicht dat de eerste stappen in de goede richting zijn gezet. Het Damrak heeft in mei reeds een flink aantal nieuwe obligatie-leningen zien verschijnen. Na de als mislukt beschouwde 6 3/4 procent Neder landse staatslening, waren het de 7 1/4 procent lening Rabobank, de uitgifte van de Republiek Finland, de Europese Investeringsbank en de Nationale Investeringsbank. Sterk komt hierbij de daling van het rente niveau tot uiting. Een daling die uiteraard met misnoegen wordt beke ken door al die spaarders en gepensioneerden die min of meer van de opbrengst van hun vaste rente dragende beleggingen afhankelijk zijn voor hun inkomen. Het vele beroep op de kapitaalmarkt in de vorm van leningen heeft deze week nu en dan de obligatiemarkt gedrukt. Het was althans maar zelden, dat Nederlandse staatsfondsen en leningen van de Bank voor Nederlandse Gemeenten een betere tendens lie ten zien. Of zich nu een beter perspectief voor aandelenbelegging begint af te tekenen, dient te worden afgewacht, maar enige tekenen zijn soms hier en daar aanwezig. ft. all Street es bijeen had de markt dus een vriendelijker >ect. Niet alleen voor sommige internationals, •h met name voor locale fondsen zoals de F, RSV en IHC. Daar staat tegenover dat beurs eerst wil afwachten of de stijging vart ill Street stand houdt. De beurs heeft er op moment meer vertrouwen in dan voorheen, le gezien de zich matigende inflatiebeweging, iwel niet wordt voorbijgezien aan factoren .de algemene rust verstoren zoals de crisis het Midden-Oosten, de spanningen in Zuide- i Afrika en het optreden van terreurgroepen 'Is in Italië. De verhouding tussen Amerika Rusland blijft alles overheersend. 't het binnenlandse front betreft kan worden lonstateerd dat de loononderhandelingen rus- en zonder stakingen verlopen. Men mag dan blijven vertrouwen (ondanks de lang niet ijd gemakkelijke besprekingen) dat werkge- Sommige aandelensoorten zijn laag genoteerd en men kan zien hoe onder de locale fondsen een bepaald aantal de aandacht begint te trek ken en in de beurszaal belangstelling onder vindt. Het algemeen ANP-CBS beursindexcijfer beweegt zich twee volle punten boven ultimo 1977, namelijk op 88,7. De zorgenkinderen in ons bedrijfsleven zijn, zoals genoegzaam bekend, met name de scheepsbouw en de scheepvaart. Ook 1978 zal voor deze bedrijfstakken moeilijk blijven. Deze week heeft echter Van Ommeren voor een verrassing gezorgd doordat de koers omhoog ging van 110,- tot 119,-. Wat de KNSM betreft, voor deze rederij zijn de vooruit zichten niet bemoedigend. De eerste maanden van dit jaar zijn bepaald niet gunstig verlopen, hetgeen niet wegneemt dat de directie meent 1978 met vertrouwen tegemoet te kunnen zien door het nemen van passende maatregelen, zoals het afstoten van onrendabele bedrijfson derdelen en het moderniseren van de-vloot. Aandelen van banken en van verzekeringsmaat schappijen blijven gunstige uitzonderingen in een merendeels nog mistroostige ontwikkeling. Pas hebben drie assurantiemaatschappijen hun verslag uitgebracht. Nationale-Nederlanden blijft een gestadige groei vertonen. Amfas ver wacht dit jaar een stijging van de winst met 10 procent, hetgeen verband houdt met de da ling van het inflatiepercentage. Het verzeke ringsconcern Amev heeft een gunstige beoorde ling van de gang van zaken en richt zich op verdere expansie. Ook het verzekeringsconcern Ennia heeft van zich doen horen en heeft laten weten dat het een goed jaar achter de rug heeft. Ennia verwacht voor 1978 een verdere stijging van de winst. Het gaat dus bepaald goed in de verzekeringssector en dit blijkt ook wel uit de koersontwikkeling voor verzekeringsaandelen ter beurze. Een nieuw beleggingsinstrument is sinds 5 april in Amsterdam de aandelenoptie, die verhandeld wordt op de zogenaamde Europese Optiebeurs. Aandelenopties geven het recht om op een voorafbepaald tijdstip aandelen te kopen tegen een vastgestelde koers. Dat recht is overdraag baar en om de waarde van de optie te bepalen wordt dagelijks een optiebeurs gehouden, die zich geheel gescheiden van de effectenbeurs afspeelt in localiteiten van de Amsterdamse Koopmansbeurs. De optiebeurs is pas in het allereerste stadium van haar ontplooiing. Beleggers moeten er nog mee vertrouwd raken, en moeten de markt leren kennen. Zoals onze minister van Financiën bij de officiële opening van deze nieuwe activiteil waarschuwde: „Laat men in de beginfase vooral niet te hard van stapel lopen want optiehande! is een ingewikkelde zaak". HAL vacht 1978 geen positief resultaat ROTTERDAM Holland Amerika Lijn verwacht in het. algemeen dit jaar enige verbe tering van de resultaten maar als geheel mag voor het con cern niet op een positief resul taat worden gerekend, zo blijkt uit het jaarverslag. In de divisie toerisme wordt voor het eigen cruisebedrijf een vooruitgang ten opzichte van 1977 verwacht als gevolg van de integratie van de activi teiten van de Monarch Cruises in die van Holland America Cruises. Per saldo wordt in deze divisie een verdere omzet- vergroting verwacht gepaard gaande met een verbetering van de resultaten. Negatieve factoren voor de divisie handel zullen worden gecompenseerd dank zij de goede spreiding van haar activiteiten. Mede op grond van recente acquisities zal het resultaat hoger zijn. Ten aanzien van de verwachte resultaten van de divisie bij zonder transport is terughou dendheid op zijn plaats. De grote toeneming van de vloot van zware ladingschepen leidt tot scherpe concurrentie. An derzijds valt ook een toene ming van de vraag te constate ren. De invloed van een en* ander op de resultaten van de zeesector is nu nog hoogst on zeker. Voor de landsector is de Raad van Bestuur als gevolg van het te lage prijsniveau niet optimistisch. Het jaar 1977 is tegen de aan vankelijke verwachting in te leurstellend verlopen. Het boekjaar is afgesloten met een verlies van 22,4 min waarin begrepen een boekverlies van 7,5 min. Hiervan is een aan zienlijk deel het gevolg van de zeer tegenvallende resultaten van Ross Company Ltd. en van het boekverlies dat bij verkoop van deze Ierse werf is geleden. Het negatieve resultaat vloeit verder in hoofzaak voort uit het cruisebedrijf en de Big Lift Groep. AMSTERDAM De Stevin Group NV heeft dit jaar een hoog investeringsprogramma. Werdin 1977 voor ongeveer 63 min geïnvesteerd, voor dit jaar voorziet de Raad van Bestuur een niveau in de orde van grootte van 160 k 180 min. Dit hoge niveau hangt voor een groot deel samen met de begin dit jaar bij Rijn- Schelde-Verolme geplaatste opdracht voor een groot bag- gerplatform. Dit heeft de heer J. C. van Ouwerkerk, vice- voorzitter van de Raad van Bestuur van Stevin, gezegd in een toelichting op het jaarver slag. Hij zei verder te verwachten" dat de omzet dit jaar stabiel zal blijven op een niveau van 1 800 min. De winstvooruit zichten wijzen op een iets ho ger resultaat dan over 1977 werd behaald (nettowinst 31,2 min). Per ultimo 1977 was voor een bedrag van 2,2 miljard aan opdrachten in por tefeuille. Voor de eerstvolgende jaren wordt verwacht dat het resultaat op hetzelfde niveau kan worden gehandhaafd. Ir. K. van Exter, voorzitter van de Raad van Bestuur, brak een lans voor continuïteit van Ne derlandse overheidsopdrach ten. Hij hekelde de onregelma tige opdrachtenstroom door het voortdurende gebrek aan lange termijnplanning bij de overheid. „Alles komt of niet of tegelijk. Die pieken en dalen beïnvloe den niet alleen in sterke mate de resultaten, ze zorgen ook voor een te sterke wisseling van het personeelsbestand. Het moet mogelijk zijn om door een betere, geplande uitgifte van opdrachten dezelfde men sen aan het werk te houden", aldus de heer Van Exter. ROTTERDAM Met de ver hoging van de dividend van 2 tot 2,30 per aandeel wil OGEM tot uitdrukking bren gen dat de verwachtingen voor 1978 weer gunstig zijn. Het lopende jaar zal evenals 1977 gekenmerkt worden door een verder herstel van het rende ment en verbetering van de vermogensverhoudingen. On der de huidige omstandighe den is een rendement op het eigen vermogen van tussen de 10 en de 13 procent wenselijk. Na de verbetering van 7,5 pet. tot 9,7 pet. in 1977 denkt het OGEM-bestuur in het lopende jaar in ieder geval boven de 10 pet. te kunnen komen, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, drs. B. J. Udink, bij de presentatie van het jaarver slag. De omzet aan derden van OGEM nam vorig jaar toe van 3271,1 min. tot 3504,9 min. Het nettoresultaat steeg van 20,6 min. tot 27,3 min. per aandeel van 10 nominaal van 3,65 tot 4,83. Het aantal medewerkers ging omhoog van 21.095 tot 22.081, waarvan 17.326 in Nederland (v.j. 16.714). Bij de stijging speelde vooral de consolidatie van Schokbeton een belangrijke rol. De OGEM-activiteiten over 1977 zouden een nog aanzien lijk beter resultaat hebben op geleverd als de situatie op de binnenlandse markt op bepaal de onderdelen niet tot verliezen had geleid. Zo heeft de OGEM- bouwdivisie in Nederland op nieuw ernstige tegenslag on dervonden in de bouw in de woningwetsector, mede als ge volg van het feit dat het rijk bij de gesubsidieerde woning bouw van te lage financiële normen uitging. ZOETERMEER Het is nodig, meer dan in 1977 het geval was, in enkele zwakke produkt- groepen toch enige volumestijging en marge verbetering te boeken. Als aan deze voorwaar de wordt voldaan, dan is voor Nutricia een nettowinst in dezelfde orde van grootte als die van 1977 bereikbaar. Hierbij wordt gerekend op een voortgaande krachtige expansie van de buitenlandse geldomzet en een dienovereen komstige winstbijdrage, aldus het bestuur in het jaarverslag. Nutricia boekte in 1977 een omzetstijging van 11,9 pet. De omzet ging van 470,7 min tot f 526,8 min. De nettowinst nam toe van 7,6 min tot 8,3 min. Of per aandeel van 20 nominaal van 5,29 tot 5,73. Voorgesteld vyordt een onveranderd' dividend van 2,80, waarvan al 1 als interimdividend werd be taald. Is op het eerste gezicht dè opgaande lijn van 1977 bemoedigend, de weg naar herstel van het rendement tot het noodzakelijk geachte peil blijkt langer dan Nutricia had voorzién. Het bedrijfsresultaat zakte verder terug en bedroeg slechts 3,1 pet van de ten opzichte van 1976 gestegen netto-geldomzet, tegenover 4,1 pet een jaar eerder. Hiermee wordt volgens Nutricia geïllustreerd dat bij de huidige concurrentiever houdingen omzetvergroting slechts tegen margi nale prijzen is te realiseren. De omzet van 1977 wordt redelijk bevredigend genoemd. Eind 1977 werkten er bij Nutricia 2950 man tegen 3005 een jaar eerder. In het buiten land steeg het perspneelsbestand met 55 tot 515. AMSTERDAM - Op de Am sterdamse effectenbeurs zijn donderdag de noteringen over wegend wat afgebrokkeld. Het uitblijven van stimulerend nieuws uit Wall Street en de iets lagere prijs voor de dollar hadden tot gevolg dat veel no teringen iets terug vielen. De reactie was voor een aantal fondsen mede het gevolg van winstnemingen. Van de internationale aandelen moest Hoogovens begin beurs het grootste verlies incasseren en op ƒ31.20 bedroeg de ach teruitgang 1.60. Aandelen Unilever/lagen nog 80 cent la ger in de markt op 113 50. Volgende week dinsdagmid dag, direct na afloop van de beurs, komen de cijfers van Unilever over het eerste kwar taal. Aandelen Akzo, Kon. Olie en Philips handhaafden zich ongeveer op de prijs van woensdagmiddag. De bankaandelen gaven een licht verdeelde stemming te zien en aandelen Nat. Neder landen vielen fractioneel terug tot 109. De scheepvaartmarkt was ver deeld, waarbij Van Ommeren 2 in herstel was op ƒ119.50 en de koers van Nedlloyd nog 50 cent daalde tot 85.50. Aan delen KNSM moesten 3.40 verlies incasseren op 82.60. De koers van de aandelen KLM ging met 60 cent naar beneden tot 145. Vast in de markt lagen de aan delen Heineken en de ope ningskoers op 102 berekende een winst van 2.60. Tijdens de handel ging een deel van deze winst verloren. Aandelen Deli Mij reageerde op de publikatie van het jaarverlag met een ver lies van ruim een gulden op 124. De obligatiemarkt open de prijshoudend. Gedurende de handel zijn in de scheepvaartsector de noterin gen van Van Ommeren en Nedlloyd nog iets teruggelopen en de winst van Van Ommeren ging bijna geheel verloren. Van de hoofdfondsen ging de koers van Kon, Olie met onge veer 30 cent achteruit tot 127.40 en aandelen Unilever verloren 40 cent op ƒ113.90. Hoogovens was ruim ƒ1 in reactie op ƒ31.70 en de koers van Philips daalde met 10 cent tot 24.90. Akzo moest 0,20 prijsgeven op 28.50. In de lokale sector van de beurs waren de noteringen overwegend wat hoger. Vast in de markt lagen onder meer de aandelen VMF-Stork en op 39 werd een vooruitgang geboekt van ƒ2. De koers van Audet trok met nog 6 aan tot 533 en aandelen Ceteco gaven een herstel te zien van 4 op 267. De noteringen van de aandelen Leidsche Wol ging met 3 vooruit tot 275 en aandelen ACF waren 2 hoger op 159. Aandelen Meneba werden 1.50 hoger af gedaan op 54,50 en de koers van Adriaan Volker gaf een herstel te zien van 1.30 op 123.50. Het verzekeringsfonds Ennia reageerde op de publicatie van het jaarverslag met een winst van ruim 3 op 145 en Norit was 2.30 hoger op 107.50. De koers van de aandelen Ballast- Nedam ging 2 vooruit tot 106 Aandelen Slavenburg waren 4.40 in reactie op 250,20 en de koers van de aandelen Oce- Van der Grinten daalde 1.50 tot 147.50. Deze reactie was een gevolg van de tegenvallen de uitkomsten over de eerste drie maanden van het per 1 december 1977 begonnen boek jaar. Claims BAM-holding waren onveranderd 8 en de prijs van de claims NMB was weer f 3.70. INCOURANTE FONDSEN Alanheri (eert.) Belg. F. Ine Waard Curasao (Mijnmij.) Enraf Nonius Fr.-Gr. H. 20% Grontmij Holl Sea Search Immofund 1962 Kon. Maastr. Z.wit Van Mei Ie Merwedijk Nat. Borg 25.% Nat. Grondbezit Nat. Grondbezit 100 Prins Dokkum Ruys Beleggingen VAT i Viba BUITENLANDS GELD (Prijs in guldens) Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Ital. lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) 3.97- 4,27 6.71- 7.01 105.50-108,50 24,75- 27,75 4,45- 5,95 1,96- 2,06 47.00- 50,00 112.25-115.25 Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. sch (100) Spaanse pes (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) 46.50- 49,50 39,75- 42.75 38.00- 41.00 14,75- 15,05 2,64- 2,94 5,55- 6,80 51,00- 54,00 10,75- 13,00i BEURS VAN NEW YORK AFC Ind. All. Chem Am. Brands Am. Motors ATT Asarco Bethl. Steel Boeing Can. Pac. Chrysler Citicorp Cons. Edison Du Pont Eastm. Kodak Ford Gen. Electric Gen Motors Goodyear III Central IBM Kennecott KLM Mc.D Douglas Mobil 32 1/4 42 1/2 49 3/4 40 5 62 1/8 16 1/8 21 7/8 50 1/4 16 1/4 11 1/8 25 1/4 21 7/8 112 3/4 116 51 1/2 54 1/4 47 1/2 48 49 5/8 49 7/8 51 3/8 52 1/4 62 1/8 62 3/4 16 3/4 61 7 8 16 3/8 21 7/8 24 7/8 22 RCA Rep.Steel Royal Dutch S Fé Sears R Shell Oil South. Pac. St. Brands Stud. Worth Texaco Uniroyal Un. Brands Unilever Un. Corp. Un Techn U.S. Steel Westinghouse Woolworth 35 5/8 36 3/4 24 1/8 25 33 1/4 33 1/8 31 7/8 32 3/8 23 7/8 24 3/8 44 7/8 26 5/8 19 3/8 19 1/4 27 1/8 19 5/8 19 7/8 24 24 259 3/4 265 30 3/8 314 161/2 16 1/2 DOW JONES INDEX 31 1/2 23 3/4 65 1/4 33 5/8 65 1/4 31 7/8 23 3/4 65 1/8 33 1/4 65 5/8 Industrie Sporen Nutsbedr. Omzet: 834 20 +12 04 224.68 2.68 104.47 016 286 99 3.13 Leidschendam Van Berkel's patent NV in Leidschendam verwacht voor 1978 een verbe tering van de resultaten. Deze verwachting wordt onder steund door het feit dat in een aantal landen het laatste kwartaal van 1977 een ople ving te zien gaf. De verwach tingen worden verder o.m. ge baseerd op het succes dat de onderneming hoopt te berei ken met de nieuwe lijn van elektronische toonbanksnelwe gers, die in 1978 volledig ter beschikking zal zijn. Een aanzienlijke toeneming van de betreffende produktie werd reeds in 1977 voorbereid en zal, hoewel bij lagere ver koopprijzen, tot een hogere omzet en een beter exploitatie resultaat leiden, tenzij een ver- dre daling van het verwachte prijsniveau optreedt. Tevens zal Van Berkel de niet voortgezet. Wel werd in de tweede helft een hogere omzet behaald dan in dezelfde perio de van 1976. Deze vooruitgang was, hoofdzakelijk als gevolg van incidentele kosten, ontoe reikend om de winstdaling van het eerste halfjaar te compen- Hoofdoorzaak van de teleur stellende gang van zaken was de verscherpte concurrentie op het gebied van elektronische toonbanksnelwegers, met name in Frankrijk, waardoor ook de resultaten van de toeleverende groepsbedrijven werden beïn vloed. Daarnaast werd vertra ging ondervonden bij de intro- duktie en de aflevering van een aantal nieuwe produkten. Het beleid blijft gericht op verster king van de huidige gezonde marktpositie in geheel West-, Europa met behulp van nieuwe concurrerende produkten, zo dat de raad van bestuur 1978 1977 begonnen geleidelijke met vertrouwen tegemoet ziet. stopzetting van een beperkt aantal niet-winstgevende activi teiten in het buitenland voort zetten, waardoor de concernre sultaten gunstig zullen worden beïnvloed. In 1977 heeft de opgaande lijn in de resultatenontwikkeling zich tegen de verwachting in De groepsomzet aan derden steeg met 430,5 min tot 458,7 min, maar de netto winst daalde van 9,3 min tot 7,1 min of wel van 17,77 tot 13,51 per aandeel van 50. Eerder werd voorgesteld het dividend te verlagen van 18 fcot 7.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17