AZ'67 prijst zich uit de trainersmark Vicente Belda even groot Shell helpt. Zestien ploegen aan start Olympia's Ronde v. Nederland Het werd tijd,dat er 'n eind kwam aan al die onzit over motorolie. Shellhelpt COR VAN DER HART SLACHTOFFER VAN SPELERSGROEP Lucien Muller opvolger van Rinus Michels Geen winnaar in toto 18 Jan Peters bedankt voor Argentinië Frankrijk klopt Iran AFSCHElt MATHIEl EN WAMt BARBARA GRAAS OP WEG NAAR DAMTITEL Connors i niet op Wimbledon Cathy van der Mije alleen aan de leiding Zin en onzin over olie vooruwauto.^^ j SPORT Alkmaar Eerst Jan Notermans en nu Cor van der Hart. In een tijdsbestek van zes maanden heeft AZ'67 kans gezien om twee toptrainers te verslij ten. De gebeurtenissen van Cor van der Hart zijn ronduit dramatisch te noemen. Het is geen nieuws om zwart op wit keihard te stellen, dat Van der Hart's trainer sloopbaan een jaar gele den voortijdig afgelo pen leek te zijn, omdat hij niet van de alcohol af kon blijven. Toen AZ'67 zichzelf echter in een moeilijke positie manoeuvreerde door Notermans op straat te zetten, ging de Alk- maarse clubleiding toch in zee met Van der Hart. Op voorwaarde, dat hij medisch dusda nig behandeld moest worden, dat drank-ex cessen tot het verleden gingen behoren. Die medische ingreep werd verricht, zoals geheel sport- minnend Nederland uitgebreid uit de mond van Klaas Mole naar kon vernemen, omdat Molenaar het nodig vond Van der Hart in een zondagse uit- zendig van Studio Sport voor aap te zetten. En die medische ingreep heeft geholpen ook, want alhoewel de meest wilde geruchten de ronde doen over Van der Hart, is tot op heden niet bewezen dat hij ook maar één keer in onbekwame toe stand in de Alkmaarse Hout werkzaam is geweest. Desondanks is dezelfde Van der Hart, die een half jaar geleden met de meest edele motieven die denkbaar zijn door de gebroeders Molenaar is binnengehaald, nu weer kei hard op de keien is gesmeten. Nieuws is dat eigenlijk niet, want al weken geleden sijpel de vanuit het binnenste van AZ'67 door, dat Van der Har t's dagen in Alkmaar geteld zouden zijn. Het gerucht is inmiddels hard gemaakt. Vanuit Malaga heeft de leiding van AZ'67 bekend gemaakt, dat het contract met Van der Hart niet verlengd zal worden. En dat die stap in onderling overleg genomen is. Een mededeling, waar natuur lijk dwars doorheen gekeken moet worden, want ongetwij feld heeft Van der Hart zijn toestemming aan die formule ring gegeven in ruil voor een forse duit „afkoopcenten". Slachtoffer Van der Hart is het slachtof fer geworden van de spelers groep van AZ'67, alsmede van Jan Notermans werd eer der dit seizoen reeds het slachtoffer van het wanbe leid bij AZ'67. de medische staf. Ditmaal verdient niet manager Hans Kraaij zoals in de affaire No termans, de zwarte Piet, maar de spelers. Zij immers hebben openlijk stelling genomen te gen Van der Hart omdat hij een sterk verouderde trai Cor van dér Hart in betere dagen: op de training in geanimeerd gesprek met Kees Kist. ningsmethode er op na zou houden. Het is het in de voet balwereld zo langzamerhand bekende verhaaltje: spelers die niet presteren zoals ver wacht wordt, verhalen dat op hun trainer. Zo is het ook bij AZ'67 gegaan, dat ondanks de derde plaats in de competitie en ondanks het veroveren van de KNVB-beker sportief ge zien een tegenvallend seizoen heeft doorgemaakt. Cor Van der Hart is daar het slachtoffer van geworden, om dat spelers nu eenmaal ten enenmale weigeren de fout bij zichzelf te zoeken. Triest is slechts dat de leiding van AZ'67 zo nadrukkelijk naar de pijpen danst van de heren voetballers. Inspraak is óók in de voetballerij een goede zaak, maar er zijn natuurlijk gren zen. En één van die grenzen is in de zaak Van der Hart wel overschreden, want het geeft geen pas, dat de voltallige Alk maarse selectie, in vele geval len zelfs de kinderschoenen nog nauwelijks ontgroeid, Van der Hart geslachtofferd heeft. Van der Hart weg, wat nu? Manager Hans Kraaij, de be denker van het plan, om voor Van der Hart een andere func tie te zoeken opdat hij toch in Alkmaar zou blijven werken, heeft duidelijk te verstaan ge geven, dat AZ'67 een toptrai- ner aan moet trekken, omdat hijzelf onder geen enkel voor waarde technische verant woordelijkheid meer wil dra gen. De mogelijkheid om Hans van Doorneveld, nu nog oefen- meester van het C-team, te bombarderen tot hoofdtrainer, komt daarbij te vervallen, om dat een dergelijke structuur wellicht ook het vertrek van Kraaij betekent. Blijft over derhalve het aantrekken van een nieuwe toptrainer, die overigens beslist geen Rinus Michels mag heten, want óók dan vertrekt Kraaij, omdat dat tweetal elkaar na de ge beurtenissen een paar jaar ge leden bij Ajax nu eenmaal niet kan zien of luchten. Maar wie dan? Het zal alle maal niet meevallen. Enerzijds niet omdat behalve trainers als Crouwel en Boskov bijna niemand meer vrij is, en an derzijds niet omdat zo langza merhand geen enkele zichzelf respecterende trainer met Alkmaar wil werken. En recht niet, want wat ondei regime van de Molenaars maal passeert, grenst laq merhand aan het ongelo^ ke. Zijn zij het zelf niet moeilijk doen, dan zijn zij wel die de spelers de boven het hoofd houden, J neer hun nieuwste grol ia de trainer de zwarte Piet] te schuiven. En alhoewel j gegeven moet worden, da Molenaars door de dreigen ten van sommige spelers een moeilijke beslissing s| den, hebben zij opnieuw dubieuze keuze gemaakt veel stof in de voetbalwe zal doen opwaaien. Daarom zou het eens ontzettend moe: voor de staf van A; kunnen worden, om capabele trainer n Alkmaar te halen. W ook de trainerswerel niet stekeblind, en hoewel ook in dié k gen geldt, dat geld heleboel goed maakt, zo langzamerhand bi; oefenmeesters wel kend zijn dat Alkm niet de meest id< plaats is om in het taalde voetbal te moe werken. ROB HART BARCELONA Niet Helenio Herrera, de vroegere trainer van AC Milan, maar de Franse ex-international Lucien Muller, speler van Reims, wordt de nieuwe trainer van Barcelona, de Spaanse bekerwinnaar. Muller wordt daarmee de opvolger van Rinus Michels, die samen met Johan Cruyff de Spaanse club gaat verlaten. Sportwereld. ZAANDAM De directie van Interlance Uitzendbureau BV te Zaandam heeft besloten met ingang van 1 juni 1978 de sponsor overeenkomst met de volleybalvereniging Zaan '69 niet te conti nueren. VOLENDAM In het kader van de internationale zomercompe titie won Volendam gisteravond met 2—1 van Strasbourg. FC Utrecht bleek met 1—0 te sterk voor Laval. DUSSELDORF In het toernooi om de landenbeker tennis heeft Chili de eerder afgebroken wedstrijd tegen West-Duitsland met 2—1 gewonnen. Australië versloeg met dezelfde cijfers Groot Brittannië, terwijl de Verenigde Staten eveneens met 21 Polen klopte. PRAAG In de degradatiepoule van het wereldkampioenschap ijshockey groep A won Amerika met 4—3 van Finland. West en Oost Duitsland speelden tegen elkaar gelijk (00). DEN HAAG In de toto van week 18 heeft gen enkele deelnemer de dertien kruisjes correct weten te plaatsen. In de lotto viel een eerste prijswinnaar te noteren. In de toto en lotto van week 18 vielen in totaal 22.797 prijzen. Uitslag lotto 18 d.d. 7 mei: Inleg: 3 142.266,- Prijzenbedrag: 1.609.857,08; le prijs: 1 winnaar, die bruto 639.682,40 ontvangt; 2e prijs: 8 winnaars, die elk bruto 18.657,20 ontvangen; 3e prijs: 189 winnaars, die elk bruto 1184,50 ontvangen; 4e prijs: 8783 winnaars, die elk 33,90 ontvangen; 5e prijs: 13652 winnaars, die elk 21,80 ontvangen. Uitslag toto 18 dd. 7 mei: Inleg: 396.890,-; Prijzen bedrag: 188.522,75; le prijs: geen winnaars; van het bedrag gaat 1/3 deel naar de jackpot van toto 19 van zondag 14 mei en het overige 2/3 deel wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede en derde prijs; 2e prijs: 8 winnaars, die elk bruto 9033,30 ontvangen; 3e prijs: 156 winnaars, die elk 584,- ontvan gen. Jackpot voor toto 19: 25.136,36,-. MALAGA Jan Peters heeft zich terug getrokken voor de selectie van het Nederlands elftal. Via manager Hans Kraaij van AZ'67 heeft Peters toekomstig bondscoach Jan Zwartkruis medegedeeld zich niet langer beschikbaar te stellen voor de wereldkampioenschappen in Argentinië. Peters heeft afge zegd, omdat hij meent mentaal niet op te kunnen tegen een langdurig verblijf in Zuid- Amerika. Daarnaast kampt de middenvelder van AZ'67 nog altijd met een knieblessure, waardoor hij het ook medisch gezien verstandiger acht te be danken voor Oranje. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM In de zevenentwintigste editie van Olympiads Ronde van Nederland komen dit jaar zestien ploegen van zes renners aan de start. De belangrijkste amateur-wielerwed strijd op de nationale kalender begint op 17 mei met een koppel tij drit over vier kilometer in Scheveningen en wordt op 25 mei weer afgesloten met de slote tappe Nibbixwoud-Am- sterdam. De winnaar zal naar alle waar schijnlijkheid gezocht moeten worden in de ploegen van Jan Gisbers of Herman Krott. In de ploeg van Krott, die de laatste jaren in deze ronde het meest succesvol was, starten onder meer de nummers één en twee van vorig jaar: Arie Hassink en Jos Lammer tink. Verder heeft ploegleider Krott de beschikking over Frits Pi- rard, Gerrit Möhlmann, Nico Ililberink en Ton ter Harmsel. Gisbers heeft grote verwach tingen van het jeugdige talent Bert Oosterbosch. Al zijn ploegmaten (Piet van der Kruijs. Henk Mutsaerts, Bart van Est. tot de kanshebbers voor de eindzege. Andere favorieten uit de over- Arie Hassink won vorig jaar Olympia's Ronde van Nederland en mocht met de fraaie ronde-miss in de lauwerkrans. ige formaties zijn Egbert Koersen, Bert Scheuneman, Toon van der Steen, Theo de Rooij, Jan Jonkers en Joop Ribbers. Van de buitenlanders - Polen, Canada, Rusland, De nemarken, Tsjecho Slowakije en Italië doen mee - mag tradi tioneel geen belangrijke rol in het klassement worden ver- TOULOUSE Het Franse voetbalelftal heeft gisteravond een vriendschappelijke wed strijd tegen Iran met 2-1 ge wonnen. Frankrijk nam in de dertiende minuut de leiding door links buiten Gemmrich. Enkele se conden na het begin van de tweede helft produceerde Rowshan, een invaller bij Iran, de gelijkmaker. Het winnende doelpunt voor de Fransen, dat in de 67ste minuut door Six werd aangetekend, leidde tot protesten van de spelers van Iran. De scheidsrechter zou al voor een overtreding hebben gefloten voordat Six de bal in schoot. wacht. Het etappeschema van Olym pia's Ronde: 17 mei, Scheveningen: koppel tijdrit over 4 km; 18 mei, Sche- veningen-Sint YVilIebrord, 163 km; 19 mei, Sint Willebrord- Schijndel, 165 km; 20 mei Schijndel, individuele tijdrit 20 km en Schijndel-Hulsberg 143 km; 21 mei, Hulsberg-Huls berg, 163 km; 22 mei, Huls- berg-Bladel, 168 km; 23 mei, Bladel-Dieren, 173 km; 24 mei, Dieren-nibbixwoud, 177 km; 25 mei, Nibbixwoud individuele tijdrit 23 km en Nibbixwoud- Amsterdam (Noord), 83 km. De totale lengte van Olympia's Ronde bedraagt 1262 km. (Van onze sportredac RIJSWIJK Spelers, en circa tweehonderd I supporters van Starlif 1 keer hebben gisteravon cieel afscheid genome trainer/coach Pierre M' en spelverdeler Jan Eerstgenoemde vertrek ingang van volgend naar Deltalloyd/AMVJ stelveen, terwijl Wam) werkzaamheden n; land verhuist en daarv< topvolleybal vaarwel z Het afscheid werd omlij een vriendschappelijke strijd tegen de Finse vol kampioen Pieksamaki, teindelijk door de Rij: thuisclub met 31 (sets j 5—15, 15—7, 15—13, werd gewonnen. Teveni kende dit de laatste ontnjp in de Marimba-hal de nu nog voor Blokkeer* mende spelers door de gang van sponsor Starl naar Corbulo automatiso verhuizen naar De Vliej" len te Voorburg. Ampuero Een van de kleinste renners in het deelnemersveld van de Ronde van Spanje is giste ren even groot geweest. Vicene Belda zegevierde in de loodzware zestiende rit over 208 kilometer. Belda toonde tussen Miranda de Ebro en Ampuero over niet te onderschatten klim merscapaciteiten te beschikken. De Span jaard had een dag eerder al aangekondigd een einde te willen maken aan de buiten landse overheersing. Hij heeft woord ge houden. Na 150 kilometer ontsnapte Belda uil he peloton om een kopgroep van vijf renners te achterhalen. Hij slaagde daar volledig in. In de slotfase ging Belda er opnieuw vandoor en bouwde nog een voor sprong op van ruim één minuut. De Frans man Bernard Hinault werd negende op vijf minuten en 35 seconden en behield de leiding in het algemeen klassement. Uitslag zestiende etappe 1 Belda (SPA) 6 uur. 49 m 2. Passuello (ITA) op 1.06; 3. Sprangers (BEL) op 2.13; 17. Schipper (NED) op 5.39; 43 Van Katwijk (NED) op 6.50; 50. Groen (NED) op 7.06: 59. Breur (NED) op 12 04; 66 Bal (NED) op 13.21 Algemeen klassement: 1. Hinault (FRA) 75 uur. 30 seconden. 2. Pesar Odona (SPA) op 50 seconden; 3. Bernaudeau (FRA) op 1.35; 4 Schipper (NED) op 2.16; 41. Bal (NED) op 41.37; 66. Breur (NED) op 1.40.12; 67. Groen (NED) op 1.40.47 De jonge Westduitser Dietrich Thurau won gisteren de vierde etappe van de Ronde van Italië, een rijdrit over 25 kilo meter van Larciano naar Pistoia. Hij maakte een tijd van 31 minuten en seconden, hetgeen een gemiddelde snel-' heid is van 47,650 kilometer per uur. De Italiaanse wereldkampioen op de weg, Francesco Moser, werd tweede in 31,35 en de Noor Knud Knudsen eindigde als derde in 31.38. De Belg Johan de Muynck werd zesde en behield de leiding in het algemeen klassement. Roy Schuiten bezette met 32,36 de negende plaats in deze rit tegen het uurwerk. Uitslag vierde etappe: 1. Thurau (WDL) de 25 km in 31 minuten en 28 seconden: 2. Moser (ITA) 31.35; 3. Knudsen (NOO) 31,38, 9 Schuiten (NED) 32.36; Algemeen klassement: 1. De Muynck (BEL) 15 uur 13 minuten en 47 seconden; 2. Thurau (WDL) op 8 seconden; 3. Moser (ITA) op 0.15; Barbara Graas stevent rechtstreeks op een prolongatie van haar Nederlandse dames-damtitel af. In de negende ronde versloeg zij met een werkelijk prachtige combinatie Janny Verhaaf. Zij kwam daarmee op een voorsprong van drie punten, want haar directe concurrente Eef Nieuwenhuizen kwam tegen Pietje Veenboer niet verder dan remise, En hiermee mocht de Wage- ningse nog van geluk spreken, want eigenlijk had zij moeten verliezen. Petra Polman kwam op de gedeelde tweede plaats door een zege op Cato van Setten. Uitslagen: Pietje Veenboer—Eef Nieuwenhuizen 1—1, Joke Radix—Leny Geurts 0—2, Cato van Setten—Petra Polman 0—2, Barbara Graas—Janny Verhaaf 2—0, Mieke Heitmeier—Annemiek van der Kraats 02, Ciska ButterJoan Vermeer 11. Stand: I. Graas 17 punten: 2. Nieuwenhuizen, Polman 14; 4. Butt 13; 5 Geurts 10; 6 Veenboer. Van der Kraats 9; 8. Van Setten 6; 9. Verhaaf. Heitmeier 5; 11. Radix 4; 12. Vermeer 2. NEW YORK De Amerikaan jimmy Connors zal niet deel nemen aan het tennistoernooi om de kampioenschappen op Wimbledon, dat op 26 juni in Londen begint. Connors bevindt zich momen teel in een kliniek te Los Ange les voor de behandeling van een virusziekte, die hij twee weken geleden opliep. Hij zal vermoedelijk pas over ruim twee maanden weer met de training kunnen beginnen MIJDRECHT Cathy van der Mije gaat na de partijen voor de derde ronde van het toernooi om het schaakkampioenschap van Nederland voor dames alleen aan de leiding. Zij won van debutante Bep van de Berg, die het eindspel niet juist behandel de. p Cochita Pluymert, die eveneens voor de eerste maal in dit gezelschap vertoeft, deed het uitstekend tegen Corrie Vreeken, die na twee ronden nog de eerste plaats met Cathy van der Mije deelde. Vreeken maakte een foutje, kwam zelfs in een nadelige positie te staan, maai- redde nog een remise. Uitslagen derde ronde: Erika BelleCarla Bruinenberg 1/2—1/2; Ada van der Giessen—Hanneke van Parreren 1/2—1/2; Cora van Gent—Riek Spook 10; Cochita Pluymer- t—Corrie Vreeken 1/2—1/2; Jeanette Mulder—Mieke van Eist 1/2—1/2: Bep van de Berg—Cathy van der Mije 0—1. Stand 1 Van der Mije 3 punten; 2. Vreeken 2,5; 3. Bruinenberg 2; 4/9 Belle, Van der Giessen. Van Gent, Van Parreren, Mulder, Van Eist 1,5; 10. Pluymert 1: 11. Spook 0,5; 12. Van de Berg 0. Als we horen wat er soms voor onzin over motorolie wordt beweerd, rijzen ons de haren te berge. Zo zou je je olie moeten verversen zodra die zwart ziet; zou je mankementen aan de auto kunnen genezen door een of ander lapmiddel aan de olie toe te voegen en zou je de kontrole van het ofiepeil rustig kunnen vergeten. Het vervelende van die kletspraatjes is, dat ze u toch in moeilijkheden kunnen brengen. Wie al te goedgelovig is, kan dat namelijk moeten bekopen met fikse garagerekeningen. In „Shell helpt, deel 7" hebben we daarom eens op een rijtje gezet wat nu wel en niet waar is van die beweringen over motorolie. Dat boekje valt deze week bij heel Nederland in de bus. En als er na deze week nog steeds bakerpraatjes over olie worden rondverteld,tja,dan kunnen wij dat ook niet helpen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14