AGENTEN /OOR DE RECHTER WAARB FRANS GELD T GOEDKOOPST? OPHET FRANSE voor ambtenaren Geen reden tot onrust Nieuw Airbomemuseum in Oosterbeek geopend NS beginnen met reparatie brug mieuw nd igenomen (or polio (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Van Agt heeft vanmorgen in de Tweede Kamer op vra gen van kamerleden van der Doef, Stoffelen en Knol (PvdA) verklaard, dat er geen reden is voor onrust onder de ambtenaren over hun rechtspositie. Er is in het kabinet nog geen besluit genomen over de bezuinigingsoperatie, waarover het kabinet half juni een nota aan de Tweede Kamer zal aanbieden. Van Agt wees erop dat hij tijdens een spreek beurt in Harderwijk erop had gewezen dat, als er gematigd dient te worden, de lasten zo recht vaardig mogelijk moeten worden verdeeld. Wat betreft de ambtenaren moet dan rekening wor den gehouden met hun stevige rechtspositie en hun welvaartsvast pensioen, iets wat vele werk nemers in het particuliere bedrijfsleven niet hebben. De minister-president bestreed dat hij zou heb ben gezegd dat de vakbeweging niet bereid zou zijn aan loonmatiging mee te werken. Ook ontkende hij te hebben gezegd dat daling van de koopkracht voor de werknemers geboden is. Hij wilde niet ingaan op de wenselijkheid van loonmatiging, omdat daarover in de bezuiniging snota zal worden gesproken. Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) onder schreef eveneens dat als er gematigd moet worden ook de ambtenaren hun evenredig aan deel moeten leveren. Per 1 januari is aan de ambtenaren twee procent loonsverhoging gege ven, omdat hiermee de gemiddelde loonontwik keling in het bedrijfsleven wordt gevolgd. De toekenning van die twee procent zegt verder niets over de totale salarisverhoging voor dit jar. Het trendbeleid voor de ambtenaren is overi gens een goed systeem, zei Wiegel. Volgens NCW: Compensatie prijsstijging 1,1 procent (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond heeft berekend, dat de werknemers die vallen on der een cao die op 1 januari is ingegaan, per 1 juli een prijscompensatie zullen krij gen van 1,1 procent. Dat is vastgesteld nu het prijs indexcijfer per medio april be kend is geworden en de perio de van een half jaar waarover de compensatie geldt is afge sloten. In dat half jaar zijn de kosten van levensonderhoud met 1,8 procent gestegen, maar na „schoning" van effecten als lastenverhoging en dergelijke resteert 1,1 procent. Vele werk nemers zullen daarenboven per 1 juli 0,5 loonstijging krijgen als gevolg van de stijging van de prijs van het aardgas. Recordopbrengst kinderzegelactie DEN HAAG (ANP) De ver- koop van kinderpostzegels heeft in 1977 een recordbedrag opgebracht van ruim tien mil joen gulden. De actie van het afgelopen na jaar bracht 10.250.000 gulden op, anderhalf miljoen meer dan het jaar daarvoor. De opbrengst van de actie is bestemd voor instellingen en projecten voor jongeren. ROTTERDAM (ANP) De Nederlandse Spoorwegen hebben afgezien van het oorspronkelijke plan het beweegbare deel van de Koningshavenbrug, dat door een aanvaring van het vracht schip NedLloyd Bahrein zwaar werd beschadigd, te vervangen door een noodbrug. Er is nu besloten dat de beschadigde brug door de bokken omlaag getakeld zal worden, waarna technici de schade zullen opnemen. Als dat een beetje meevalt zal de brug in de loop van volgende week, in ieder geval over één spoor, weer te berijden zijn. De NS ontkende pertinent berichten als zou de brug niet meer te herstellen zijn. Volgens de NS is inmiddels ook gebleken dat de spoorbrug in de hoogste stand stond. De aanvaring moet volgens de NS dan ook te wijten zijn aan het feit dat het schip niet voldoende ballast aan boord had en daardoor een meter te hoog lag. Duidelijk is nog niet wie aansprakelijk gesteld kan worden voor de schade. „Iedereen van wie we enig vermoeden hebben dat hij er mee te maken heeft, stellen wij in principe verantwoordelijk" aldus de woordvoerder van de NS. „Later zal dan wel precies blijken wie de schuldige is". ROTTERDAM De Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft opnieuw aardgas aangetroffen in blok kl5 van het Nederlandse deel van het Continentale plat, ongeveer honderd kilometer ten noord westen van Den Helder. Het betreft hier een aparte gas- voerende structuur van be perkte omvang ten westen van de structuren kl5-fa en kl5-fb, waar eerder gas werd aange troffen. De NAM heeft verdere studie nodig om de grootte van de reserve te bepalen. Voorlo pige gegevens wijzen in de richting van een economisch winbare hoeveelheid van naar NAM vindt °p Continentaal schatting enige miljarden ku bieke meters. DSM Aardgas heeft in dit gasvoorkomen een belang van 40 procent. Na een periode met oostelijke wind. waarmee nogal droge lucht werd aangevoerd, staat ons enige dagen een wisselvallig weertype te wachten. Een front van een depressie nabij IJsland bereikte in de afgelopen nacht ons land. Langs het front ontstond boven de Noordzee een nieuwe depressie die naar Duits land zal trekken. Achter het front wordt met noord westelijke wind onstabiele lucht aangevoerd, waarin naast zonnige perioden ook buien mogelijk zijn De maximumtemperaturen zullen uiteenlopen van 12 graden aan zee tot 17 graden in het binnen land. Vooruitzichten voor zondag. Wisselvallig weer met vooral in het binnenland enkele buien. Mid- dagtemperaturen ongeveer 15 graden. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor zon dag: Aantal uren zon 2 tot 9 Min. temp.: omstreeks 6 graden Max. temp.: omstreeks 15 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et-" maal: 50 procent AMSTERDAMSE GRACHTENGIDS Op één van de binnenplaatsen van het Historisch Museum in Amsterdam is gisteren de Grachtengids ten doop gehouden. Het boek geeft, in tekening en geschrift, een beeld van de totale Amsterdamse grachtengordel. De tekeningen zijn gemaakt door Tim Killiam, terwijl voor de begeleidende teksten Hans Tulleners (rechts op de foto) verantwoordelijk is. De presentatie van het 400 pagina's tellende boek, dat ƒ25,- kost, werd bijgewoond door de Amsterdamse wethouder Goekoop (links). PREMIER VAN AGT: Bernhard uit ziekenhuis DEN HAAG (ANP) Prins Bernhard heeft gistermiddag het academisch ziekenhuis in Utrecht verlaten. Hij verbleef daar sinds 1 mei na een lichte werveloperatie. Grote demonstratie brand bestrijding in Rotterdam ROTTERDAM In Rotter- dam wordt morgen een groot scheepse demonstratie in brandbestrijding op het water gegeven. De manifestatie vindt plaats in het kader van „Rotterdam Maritiem". Op de Nieuwe Maas wordt om 11 uur ter hoogte van de Euro mast olie in het water gewor pen die vervolgens in brand wordt gestoken. Vervolgens zullen vele blusboten worden ingeschakeld om het vuur te bestrijden. Bij de demonstratie worden ook helicopters ingezet. Met behulp van een aantal schepen zal getoond worden hoe de olie die in het water terecht is gekomen snel en doeltreffend kan worden ver wijderd. De manifestaties iri het kader van Rotterdam Mari tiem duren de hele week en omvatten onder meer een vlootschouw. JNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 1 3 Want daar krijgt u voor uw girobetaalkaarten contant Frans geld, zonder dat u dat één cent of centime extra kost. Uw girobetaalkaarten zijn gratis,u hoeft bij verzilvering geen provisie of kosten te betalen, en alleen het op genomen bedrag,omgerekend tegen een gewone koers, wordt van uw postrekening afgeschreven. U kunt in meer dan dertig landen profiteren van deze bijzondere service: contant vreemd geld voor uw giro betaalkaart, op vertoon van uw giropas (soms ook uw paspoort). Achterop elke giro- be".alkaart staat hoeveel vreemd geld u in üw vakantie land per kaart kunt krijgen. Neem dus voldoende giro betaalkaarten mee op vakantie. Vraag desnoods tijdig een extra set aan. postgiro en 'K rijkspostspaarbank MET DEGIROBETAALKAART KOST VREEMD GELD NIKS EXTRA. ïkopingszaak Amsterdam nadert apotheose STERDAM De apotheose van de corruptie- t politiebureau Warmoesstraat nadert. Op usdag 17 mei verschijnen zes Amsterdamse tiemensen voor de rechtbank in de hoofdstad zich te verantwoorden voor hun betrekkingen de Chinese onderwereld. Zij worden ervan Ihuldigd geld en goederen te hebben aangeno- l van Chinese gokhuisbazen en h'èroinehandela- „wetende dat dit in strijd was met hun plicht "ambtenaar van de gemeentepolitie". Voor het jes zijn twee dagen uitgetrokken. De tweede Hs 31 mei. illoze processen-verbaal, F gedeeltelijk in weekbla- jn gepubliceerd, worden, en van de zes beklaag- log 24 andere namen ge- 1. De getuigen rapporte- p meest uiteenlopende ex- i, door politiemensen be- Zo zouden prostituées terroriseerd en mis ken arrestanten bestolen. in wordt beticht van ig in nachtclubs en ;jven van illegale wa- lel. Sommigen zouden Ifs actief hebben bezig- len met de héfoinehan- samenwerking met de •alers, die - in ruil voor ongemoeid werden gela- rerschillende zijden is al geuit op de „onzorgvul- nanier". waarop met de enverklaringen is omge- gen. Getuigen, die anoni- hadden bedongen, staan aam en toenaam in de in. Uit angst voor repres- zouden velen hun ver- g allengs hebben afge- of ingetrokken. De getui- decharge die woensdag lijnen zijn allen politie- inarissen (commissaris Is van de vreemdelingen en de hoofdinspecteurs en Van Riessen van Warmoesstraat). Op verzoek van de verdediging worden gehoord commissaris Toorenaar, adjudant D. Bak ker en de ex-politieman Walter Easey, die vroeger in Hong Kong heeft gewerkt Hij zal als getuige-deskundige optreden. De officier van justitie is mr. F.H. von Meyenfeldt. President van de rechtbank is mr. J.A. Schroeder, die ook de zaak Menten leidde. Geruchten Het gerechtelijk vooronderzoek naar de corruptie-affaire heeft op de kop af anderhalf jaar geduurd. In oktober 1976 ge lastte hoofdcommissaris San ders van het bureau Warmoes straat een intern onderzoek naar aanleiding van de hard nekkige geruchten over corrup tie in zijn district. Daarna werd echter de rijksrecherche inge schakeld. Aanvankelijk werd van hogerhand een even hard nekkig vertrouwen getoond in de onkreukbaarheid van het politiekorps. Burgemeester Sam Kalden antwoordde in de cember van^dat jaar op vragen van het PPK-raadshd Lankhor- st, dat hem van corruptie niets was gebleken, en het weekblad Nieuwe Revue haalde zich in januari 1977 de woede van commissaris Sanders op de hals met het artikel „Politie bezwijkt voor geld". Daarin deed een ex-politieman een op zienbarend boekje open over de praktijken van zijn oud-col lega's uit de Warmoesstraat. Sanders kondigde een aan klacht wegens smaad tegen het weekblad aan, waarvan overi gens nimmer weer iets werd vernomen. In april ging het Openbaar Mi nisterie tot actie over. Als eer ste werd de 31-jarige hoofda gent Teun V. aangehouden, een lid van de „burgerpot" van bu reau Warmoesstraat. Nog de zelfde maand volgden Anne B., Willem van O., Arie B. (even eens van de burgerpot), en de rechercheurs Johan B. en Hen drik S. van de vreemdelingen dienst. Ook de Chinezenex- perts Arie W. en Rinus D. wer den gearresteerd, maar tegen hen kwam het niet tot een ver volging. Hun zaken werden la ter geseponeerd wegens onvol doende bewijs. Alle acht agen ten staan sinds hun vrijlating in mei '77 op non-actief. Negatief De arrestaties, en vooral de - veelal negatieve - publiciteit daaromheen, deden in den lan de veel stof opwaaien. Met na me een sketch op de VARA-te- levisie, waarin een agent ten tonele werd gevoerd die de in houd van een geroofde tas met een rover deelde, viel in politie kringen rondweg slecht. Tegen de omroep werd een klacht ingediend; in de RAI in Am sterdam verzamelden zich dui zenden dienders op een „lande lijke bijeenkomst van veront waardigde politiemannen". De VARA bood ekcuses aan en voorkwam zo de gerechtelijke stappen. De voorzitter van de Neder landse Politie Bond, Leen van der Linden, brak op 9 mei '77 een lans voor het verguisde bureau Warmoesstraat in de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws. De acht agenten, zo stelde hij, waren tot zondebok gemaakt van een falende lei ding, die onvoldoende richtlij nen verstrekte, en het bestaan van Chinese gokhuizen ooglui kend toestond. Hij drong erop aan het onderzoek uit te brei den tot het hogere politiekader; „het wil er bij mij niet in dat acht lagere personeelsleden de enige schuldigen zijn", veron derstelde hij. Fruitmand Kort daarop raakte prompt de Amsterdamse advocaat-gene raal mr. H.G. van Everdingen in opspraak, toen bekend werd dat hij een der beroemde fruit manden had ontvangen, die de gokhuisbaas Y.T.L., bijge naamd Charley, op hoogtijda gen placht rond te sturen aan zijn „relaties". Van Everdin gen, die zich tot 1967 als offi cier van justitie met het Am sterdamse gokwezen heeft be ziggehouden, ontkende ten stel ligste de Chinezen te hebben geadviseerd hoe zij uit handen van de justitie konden blijven. Hij kreeg voor hét niet rappor teren van de fruitmand een onofficiële terechtwijzing van zijn chef, procureur-generaal Hartsuiker. Op 8 november 1977 werd be kendgemaakt dat het onder zoek naar de corruptie-affaire was afgerond. Op 24 november werd het echter onverhoopt heropend, en wel op verzoek van de agenten Teun V. en Anne B. Zij vonden dat het Openbaar Ministerie de be schuldigingen tegen talloze an dere politiefunctionarissen be ter moest natrekken. De hero pening van het onderzoek heeft echter niet tot verdere arresta ties geleid. )OORN In de loop Ijisteren is ook in het Ve- e dorp Garderen een kind ekt dat verschijnselen at die wijzen in de rich- van polio. Het gaat om DDgen van tien jaar die fet ziekenhuis is opgeno- Onderzocht wordt of die inderdaad kinderver- heeft. Verder is een de „verdachte" kinderen Uddel definitief van de van mogelijke poliopa- P50.kn afgevoerd. is ook in Elspeet het van de ontlasting op de scholen men. Een woordvoerder jgQiide de medewerking aan -QQ'hderzoek tot nu toe bijzon- Goed. Vandaag start de satie met suikerklontjes en morgen kunnen 427pwoners van 26 jaar en uit Uddel hun klontje De burgemeesters van it en Apeldoorn heb- teren in een schrijven inwoners van Uddel en it gewezen op de ernst Ie, situatie en op de be- ikheid van vaccinatie. It momenteel nog niets te de vier gevallen loor de medici als „ver worden omschreven. |ver vierentwintig uur zijn ilagen van het laborato- inderzoek bekend. Met de kinderen, waarvan vast- dat ze poliopatiënt zijn, [het naar omstandigheden jk. Beide kinderen verto- lichte verlammingsver- selen. ilspeet wordt de opkomst dat deel van de bevolking >m princiële redenen vacci- weigert, zeer klein ge ld. 43 procent loopt daar- nog een aanzienlijk risico, de inspectie van de sgezondheid. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERBEEK In tegenwoordigheid van rond 600 genodigden waaronder vele tientallen oud-strijders, die deelgenomen hebben aan de slag van Arnhem heeft de nu 75-jarige oud-ge neraal majoor R. E. Urquhardt gistermiddag in zijn vroegere hoofdkwartier Huize Hartenstein het nieuwe Airbornemuseum geopend. De sleutel van het geheel gerenoveerde hotel dat in september 1944 het hart van de operaties was die moesten leiden tot de verovering van de Arnhemse Rijnbrug, werd de generaal overhan digd door de commandant van de Britse para chutisten die een spectaculaire landing in het hart van Oosterbeek uitvoerden. Daarvan waren vele duizenden toeschouwers getuige alsmede vertegenwoordigers van Britse, Amerikaanse en Poolse strijdkrachten, talrijke mensen uit het voormalig verzet en vele burgerlijke en militaire autoriteiten. Namens prins Bernhard die aan vankelijk als oud-bevelhebber van de Neder landse strijdkrachten het nieuwe museum zou openen maar juist die dag uit het ziekenhuis was ontslagen, was kolonel G. R. A. Gerritsen aanwezig. Onder de gasten bevonden zich ook mr. Geertsema, de commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland en generaal John D. Frost die destijds de brug met een handjevol mensen bestormde.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13