erkeloosheid bestrijden verbetering kwaliteit oor [g)fl23£7fl@Q© Belastingschuld casino's beloopt 143 miljoen -leen nucleaire boycot gen Nederland I Wat gebeurt l er als Moederdag en Pinkster dag op één dag vallen?4 Wskk Kabinet wil in Brussel niet praten over WIR bij Werkloosheid in Zuid- Holland gedaald Directeur moet in ondernemingsraad blijven zitten Zes jaar geëist voor doden van dochtertje. 'AG'^NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 MEI 1978 PAGINA ITIEK OP BEDRIJFSLEVEN ■RH t Sterdam <anp> Het geid dat s uitgegeven wordt aan de werkeloos kan veel effectiever worden besteed jhet te investeren in de kwaliteitszorg de Nederlandse bedrijven. Alleen op j wijze kan de concurrentie van de -aise industrie en de dreigende markt- vering door de Oostbloklanden het geboden worden, met als gevolg ld van werkgelegenheid in ons land. i dr. ir. B. Veen, voorzitter van het ir van de Stichting Kwaliteitsdienst [de Industrie gisteren tijdens de vie- m het 25-jarig bestaan van de stich- i het Hiltonhotel in Rotterdam. Hij uritiek op het bedrijfsleven, dat on- fc alle waarschuwingen van deskundi- bp het gebied van de kwaliteitszorg laten heeft aandacht te schenken aan blgens hem vitale onderdeel van het Kfsbeleid. Het gaan hierbij niet alleen Be kwaliteit van het totale produkc, f ook om de kwaliteit van het functio- |i van de onderneming, de eigen ver- bordelij kheid van de werknemers in (roduktieproces en hun inzet. ;er Veen memoreerde, dat de KDI het Nederlandse bedrijfsleven herhaalde ma len heeft gewaarschuwd voor de concur rentie van het Japanse bedrijfsleven die de hoogste aandacht besteedt aan de kwa liteitszorg en het motiveren van de mede werkers. „De ondernemingen in Nederland hebben er nauwelijks op gereageerd. De toenemende stroom van kwaliteitsproduk- ten uit Japan in onze woningen en op onze wegen zijn het bewijs, dat de kwaliteitsdes kundigen van toen gelijk hadden", aldus de voorzitter. Hij betreurt het, dat het Nederlandse marktaandeel inmiddels zo sterk is terug gelopen dat terugverovering extra moeilijk zal zijn. „In plaats van in de tijd van economische bloei naar verhouding gerin ge bedragen te investeren in de kwaliteits zorg moeten we thans miljarden besteden om industrieën te redden en in te krimpen. Nu moeten de bedrijven in de vorm van sociale lasten grote bedragen neertellen voor de werkelozenuitkering" De heer Veen meent, dat het geld beter besteed kan worden aan achterstallig onderhoud, oplei ding, groepswerkoverleg en kwaliteitszorg. Een verbeterde kwaliteitszorg is urgent, omdat er ontwikkelingen in de Oostblo klanden zijn die een verdere bedreiging van de Westerse economie vormen. Daar richt men zich niet meer uitsluitend op de kwantiteit, maar gaat men naar Japans voorbeeld kwaliteit als concurrentiewapen gebruiken. Een ander voordeel van de kwaliteitszorg is, dat dit een bijdrage kan leveren aan de beperking van het gebruik van grond stoffen en energie. Tenslotte zijn er volgens de heer Veen een aantal maatschappelijke ontwikkelingen, die een betere bescherming van de consu ment eisen tegen ondeugdelijke produkten of produktfouten en die een verbetering van het werkklimaat in de bedrijven ver langen. De stichting KDI (kwaliteitsdienst voor de industrie) werd op 13 mei 1953 opgericht. Hierin nemen het bedrijfsleven en de over heid deel. De stichting verleent leveran ciers en afnemers steun bij het streven naar kwaliteitskundig verantwoord ont wikkelen, produceren en gebruiken van goederen en diensten. Deze steun bestrijkt het gehele gebied van ontwerpfase tot het distributiestadium. Bister van der klauw: i onze parlementaire redactie) J HAAG De VS hebben grote waardering "het beleid van Nederland tegen versprei- 1 ail van kernenergiematerialen. Van een nu- q |re boycot van de VS tegen Nederland is i sprake. Dat verklaarde minister Van der n iuw (Buitenlandse Zaken) gisteren in de tretde Kamer op vragen van de Kamerleden 0(lten en Van Weezei (CDA). Minister zei, dat de kernreactor in Petten [Nederlandse is, maar van Euratom. Offi- is niets vernomen van een stopzetting van [veringen van hoogverrijkt uranium uit de 1 deze reactor. Wel is één levering aange- n in verband met de beveiliging. Euratom 1 bezig aanbevelingen ten aanzien van de beveiliging bij de verschillende reactoren te verwezenlijken. Volgens de minister hoeft geen ongerustheid te bestaan over het feit dat het inter-universitair reactorinstituut in Delft nog geen reacties heeft' gehad op de aanvragen om levering van hoog verrijkt uranium. Tachtig procent van het kernmateriaal voor diagnostisch gebruik in Nederlandse ziekenhui zen onder andere bij kankeronderzoek is afkomstig van de reactor in Petten. Voorlopig is tot midden volgend jaar voldoende materiaal hiervoor beschikbaar. Over twee tot drie maan den moet zekerheid bestaan over volgende lever- Voor de Nederlandse kerncentrales zijn onder handelingen tussen de VS en Nederland nodig over de aanpassing van de contracten voor levering van uranium. DE BRES VOOR DE BUS groep Amsterdamse buschauffeurs maakte gisteren in Oss op de actiedag tegen afbraak van het openbaar vervoer van de gelegenheid gebruik minister Tuijnman Verkeer te vertellen wat zij op hun lever hebben. Eerder op de dag hadden hem een petitie aangeboden waarin zij hem vroegen om meer ruimte voor het fibaar vervoer. iaP' ucrdische ijft in uis van èwaring J HAAG (ANP) - De jeug- Kaap-Verdische Manuella tal blijft in het Huis van iaring in Amsterdam en ffniet in vrijheid worden jeld. Staatssecretaris Haars Ititie) heeft dit gisteren in Tweede Kamer meegedeeld fens het wekelijks vrage- frtje. [invrijheidsstelling van dit e zou „een onverantwoor- ?slissing" zijn, zo zette zij in. De Kaap-Verdische, die (aal in ons land verblijft, in de strafinrichting voor üwen in Amsterdam opge ien, omdat deze plaats de opvang betekent voor >che en persoonlijke bege- g. Staatssecretaris Haars lende als zou met het meis- jnverantwoord medisch zijn andeld. Ook bestreed zij de' Ptting als zou de politie on- doende aandacht besteden I klachten met betrekking (Verkrachting. Staatssecreta- fHaars zette uiteen, dar het pje niet werd verkracht. J verzoek van de zijde van [fracties van PPR, D'66 en om de voorgenomen uit- png van het meisje op te _,-en wees zij af. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De regering voelt er niets voor opnieuw met de Europese Commissie in Brussel te gaan praten over de stimulering van de investerin gen via de Wet Investeringsre kening (WIE). Dat deelde mi nister Van Aardenne (Econo mische Zaken) gisteravond in de Tweede Kamer mee. Hij reageerde met zijn uitlating op de motie van de PvdA-fractie, waarin werd gevraagd op nieuw met de Europese com missie over de uitvoering van de WIR te gaan onderhande len. Die motie was voor de minister „onaanvaardbaar". Minister Van Aardenne gaf- Van Houwelingen (CDA) de verzekering dat snel wordt ge werkt aan extra premies op vernieuwende, milieu- en ener giebesparende investeringen. Maar de WIR is niet het enige instrument in het belang van energie en milieu, zei de minis ter. Nog altijd geldt bijvoor beeld het uitgangspunt: de ver vuiler betaalt. Van Aardenne zei dat er nog steeds naar gestreefd wordt het aantal werklozen dankzij de stimulering van de investerin gen met zo'n 60.000 te vermin deren. Doordat de omstandig heden ongunstiger zijn gewor den, is de opgave veel zwaar der. De stimulering van de in vesteringen moet worden ge zien in een totaal-beleid, waar bij ook loonmatiging en andere lasten en verlichtingen voor het bedrijfsleven van belang zijn. Kans op cao Hoogovens Van onze correspondente IJMUIDEN Er is een rede lijke kans dat volgende week een accoord wordt bereikt over een cao bij Hoogovens. Zowel de directie als de vak bonden toonden zich gisteren gematigd optimistisch nadat een voorlopig accoord was be reikt over de werkgelegenheid sparagraaf. Een studiecommissie, samenge steld uit technische medewer kers van Hoogovens en de vak bonden, moet voor november a.s. een rapport uitbrengen over arbeidstijdverkortende maatregelen, zodat eventueel nog in 1979 met experimenten op dit gebied kan worden be gonnen. Verder werd na het langdurige overleg van gisteren overeenge komen dat noch in 1978, noch in 1979 gedwongen ontslagen zullen plaatsvinden als een ac coord wordt bereikt ovèr het sociaal plan en als de economi sche situatie van het staalbe drijf niet inmiddels aanzienlijk verandert. KV Zo'n schitterende kleurenfoto van uw kind, wat kost dat? Bij Pixyfoto: 1 koperen cent! Ja. u leest 't goed. Voor zo n schitterende Pixyfoto in briljante kleuren, op groot formaat (ruim 10x15 cm!), kant en klaar, betaalt u zegge en schrijve één koperen cent! Hoe gaat dat? U komt met uw land (van 4 weken tot 14 jaar) naar de Pixyfoto- stuaio van Vroom Dreesmann, binnen een week na vandaag. Dan worden er, zoals altijd bij Pixyfoto, een aantal opnames ge maakt van uw kleine. Een week later liggen de foto's voor u klaar. U kiest er één uit. Daar betaalt u dan slechts één koperen cent voor. En dat is alles. Natuurlijk magu meerdere foto's nemen. Die kosten per stuk de normale prijs: 5.45. Maar u bent dat geenszins verplicht. En niemand wordt er boos om als u maar één foto neemt voor die ene koperen cent. Is dat een fijn aanbod of niet! VROOMS DREESMANN GROTE VRAAG NAAR GESCHOOLDE BOUWVAKKERS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkloos heid is de vorige maand in Zuid-Holland met drie procent gedaald. In totaal stonden er ruim 36 duizend mensen inge schreven van wie bijna tien duizend vrouwen. De daling is volgens de inspectie voor de arbeidsvoorziening vooral het gevolg van een grote vraag naar personeel over de hele linie, met uitzondering van de sectoren landbouw en scheep vaart. Vanuit het bedrijfsle ven was er duidelijk meer vraag naar volwassen arbeids krachten dan jeugdigen. Drie kwart van de aanvragen had betrekking op de eerste cate gorie. Ondanks de verminde ring van de werkloosheid bleef deze duidelijk achter ten op zichte van april vorig jaar. De daling houdt sterk verband met seizoensinvloeden. In Brabant en Zeeland is mo menteel een sterk gestegen vraag naar geschoolde bouw vakkers te bespeuren. In Zeel and kunnen zo vijfhonderd metselaars en timmerlieden ge plaatst worden, van wie er bij na geen aanbod is bij de ar beidsbureaus. Er staan wel vo lop werkloze bouwvakkers in geschreven, maar zij kunner niet aan de vraag naar vak manschap voldoen. Het WD-Kamerlid Keja heef minister Albeda gevraagd eei onderzoek in te stellen naa. zwartwerkers in Noord-Bra bant. Die zouden 's avonds er 's nachts in de Antwerpse ha ven werken, maar overdag bi de controle gewoon thuis zijn veiling- en marktberichten KATWIJK. Groente. 11 mei. Andijvie 46-48; waspeen p. kst Al 34<>670; All 320-520. BI 560-1170. Bil 500, Cl 510-730. Cll 360-530; prei p. kg. A 21-25; selderij p.b. 18; peterselie 32; krulpeterselie p.b. 60-68; uien 34- 45; sla 18; spinazie 39-42; rabarber 10-15; radijs 16-19; aanvoer 240 ton waspeen. Kostenstijging gezondheids zorg valt mee UTRECHT (ANP) De kosten in de gezondheidszorg stijgen de laatste tijd minder hard dan een paar jaar geleden nog werd verwacht. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen (VNZ), waarbij alle 67 zie kenfondsen in Nederland zijn aangesloten, signaleert dit in haar eerste jaarverslag. In 1972 werd nog verwacht dal voor de verplichte ziekenfonds verzekering in 1977 een premie van 11,1 procent zou moeten worden geheven. In werkelijk heid bleef de premie vorig jaar beperkt tot 8,2 procent. Ook de premieheffing voor bijzondere ziektekosten viel lager uit. Het achterblijven van de ziektekos tenontwikkeling wordt mede toegeschreven aan een mentali teitsombuiging die ertoe heeft geleid dat er steeds meer vraagtekens worden gezet bv alsmaar duurdere behandelin gen. (Van onze parlementaire redac tie) OEN HAAG De belasting schuld van de Nationale Stich ting Casinospelen, die de casi no's in Zandvoort en Valken burg exploiteert, bedraagt op dit moment niet 40 maar ruim 143 miljoen. Elke maand zal dit bedrag nog oplopen met ongeveer 10 miljoen, zodat de Stichting, als zij betaling blijft weigeren, aan het eind van dit jaar aan de staat circa 200 miljoen aan kansspelbe lasting verschuldigd zal zijn. Dit heeft staatssecretaris Noo- teboom (Financiën) gisteren meegedeeld aan de Tweede Ka mer tijdens het door PvdA-lid mevrouw Haas-Berger aange vraagde debat over de belas tingperikelen van de Nationale Stichting Casinospelen en de eventuele bereidheid van het kabinet op de belastingschul den van de NSC kwijt te schel den. Tot nu toe deden over de hoog te van de belastingschuld van de NSC bedragen van om en nabij de veertig miljoen gulden de ronde. Als de NSC de wer kelijk verschuldigde bedragen zou moeten betalen, zou dat onherroepelijk het faillisse ment van de casino's beteke nen, tenzij er een aflossingsre geling wordt ontworpen. Zo'n regeling zou echter volgens de staatssecretaris over minstens tien tot vijftien jaar moeten wórden uitgestreken. Niemand in de Tweede Kamer toonde zich gelukkig met het onlangs door het kabinet geuite voornemen om de uit de hand gelopen belastingschulden (on der meer veroorzaakt door een ingewikkeld heffingssysteem en de onvoorziene enorme go klust van de casinobezoekers) kwijt te schelden. Staatssecre taris Nooteboom liet echter we ten, dat er nog geen enkele concrete toezegging over kwijt schelding aan de NSC is ge daan. Er moet eerst een oplos sing voor de toekomst worden gezocht, onder meer door spoe dige wijziging van de wet op de kansspelen, waardoor een andere wijze van belastinghef fing mogelijk wordt. Pas daar na kan er zinvol over het verle den worden gepraat, zo betoog de de staatssecretaris. De PvdA-woordvoerster me vrouw Haas-Berger diende ech ter toch een motie in, met het verzoek, de NSC geen kwijt schelding te verlenen van de tot nu toe ontstane belasting schulden. Het CDA kwam daarop met een motie, waarin weliswaar wordt betreurd dat het kabinet zijn voornemen tot eventuele kwijtschelding al heeft geopenbaard, maar waar in tevens wordt gesteld dat de Kamer met een verder oordeel over deze kwestie moet wach ten tot het kabinet een wijzi ging van de wet op de kansspe len heeft ingediend. D'66 voegde hier een motie aan toe, waarin wordt aangedron gen op een grondig onderzoek naar het uitgavenpatroon van de NSC. Dit onderzoek zou door de Algemene Rekenka mer moeten worden verricht. De staatssecretaris wees de moties van PvdA en D'66 reso luut van de hand. Met de CDA- motie had hij geen problemen. Volgende week zal de Kamer over de ingediende moties «stemmen. NED. CHRISTELIJKE WERKGEVERS: (Van onse sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Voorzitter ir. J. de Wit van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond heeft gisteren een heel nadruk kelijk onaanvaardbaar uitgesproken over plannen van minister Albeda van Sociale Zaken om directeuren van bedrijven niet langer op te nemen in de ondernemingsraden. „Onze organisatie is tegen deze verzelfstandiging van de onderne mingsraad, die daardoor een orgaan van belangenbehartiging in enge- zin wordt. We worden daardoor door het politieke bedrijf in een onmogelijke situatie gebracht, waarmee niet valt te werken. Wij zijn voorstanders van de samen werkingsgedachte en het is toch irreëel dat in een samenwerkingsorgaan de directeur buitenspel wordt gezet, hoewel hij in wezenlijke zaken de belangrijkste coördinator moet zijn. Voor een goed functione ren van het bedrijfsleven, dwaalt minister Albeda heel ver af." Volgens ir. De Wit heeft Albeda gekozen voor de tegenstellings formule met terzijde stelling van de samenwerkingsgedachte. Hij vindt dan ook, dat de directeur van het bedrijf tenminste, niet liefst voorzitter van de ondernemingsraad moet blijven. Het argument dat de directeur door zijn kennis en rijpheid een dominerende positie inneemt in zo'n raad accepteert de NCW niet. Je moet dan niet de rijpheid verwijderen, maar de gekozen ondernemingsraadsleden tot meer rijpheid brengen. Rotterdam (ANP) De officier van justitie te Rotterdam mr. H. Feber heeft gisteren tegen de 27-jarige C.D.A. zes jaar gevangenisstraf geëist. Mevrouw D.A had op 12 december van het vorig jaar haar dochtertje Anita met een messteek in de hals om het leven gebracht. Uit wanhoop, zoals gisteren voor de rechtbank bleek. Het huwelijk met echtgenoot Beo, die inmiddels zelfmoord heeft gepleegd, was te gronde gegaan. Mevrouw D.A. meende dat dat kwam omdat Beo het kind dat zij al voor haar huwelijk had. niet kon accepteren. Op de fatale avond eind vorig jaar deed zij nogmaals een poging zich met haar echtgenoot te verzoenen. Toen dat niet lukte pakte de moeder een mes en slak haar dochter in de hals waardoor het meisje doodbloedde. De officier eiste dat tijdens de ten uitvoerlegging van de door hem gevraagde celstraf zo snel mogelijk met een psychiatrische behandeling zou worden begonnen. De advocaat van mevrouw D.A. bepleitte ontslag van rechtsvervolging op grond van psychische over macht. Stichting Reuma Kliniek "Sole Mio" te Noordwijk aan Zee, bestaan nog enkele vakatures voor verpleegkundigen en ziekenverzorgsters Wij zoeken jonge enthousiaste medewerksters of medewerkers, die bereid zijn in teamverband te werken met de overige collegae, om zich in wisse lende diensten in te zetten voor de 50 patiënten, die rheumatische aandoeningen hebben. De Stichtin Prof. Jan Mulder Kliniek, waarin (het be stuur van) Sole Mio participeert, bereidt de oprich ting van een regionaal revalidatiecentrum voor in de direkte nabijheid van en in samenwerking met het Academisch Ziekenhuis Leiden. Bij het totstandkomen van deze kliniek zal Sole Mio hierin opgaan en het personeel hierin een plaats kunnen vinden. Salaris en overige arbeidsvoorwaarden volgens de CAO voor het Ziekenhuiswezen. Voor alle funktïes geldt een full-time dienstverband. Huisvesting: Bij het zoeken van woonruimte wordt bemiddeling verleend. Sollicitaties met volledige inlichtingen aan het hoofd van de verplegingsdienst. Stichting Reuma Kliniek "Sole Mio" Rembrandtweg 9, 2202 AS Noordwijk aan Zee. Tel.01719-11200.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11