Lampe penseelt 'n nieuwe mode. 3een algemene uitspraak te doen sover speelruimte basisgroepen 129.- ialve prijs J PART-TIME 1 MEDEWERKERS kerk wereld TatnstM Hou ze in de gaten! Bisschoppen over lpo-iii: Bisschop van Turijn weigert proef ter datering .Lijkwade' korte metten BISSCHOPPEN BEKEKEN NIEUW RAPPORT „JEUGD - EEN KWESTIE VAN GELOVEN" horpanta 1 'N MEDEWERKER UIL Kinderen zijn femdereaVfaarschuwen is niet genoeg. PERDAG 11 MEI 1978 LEIDSE COURANT bisschoppenconferentie ziet, in een eerste ugblik, negatieve en positieve kanten aan zitting van het derde Landelijk Pastoraal fr/erleg (LPO-III) die van afgelopen vrijdag en met zondag in Veldhoven is gehouden, vindt dat de dagorde overladen was. !{Jardoor kreeg de gespreksstof geen kans te alinken. Een ander gevolg was dat de deel- lrtners te zwaar werden belast. De bisschoppenconferentie, die in Rotterdam bijeen was is ook van oordeel dat niet aan allen voldoende duidelijk was wat van deze LPO-zitting verwacht mocht worden. Het bleek moeilijk de grote lijn aan te houden. Vaak werden de wissels verzet ten opzichte van de voorliggende discussiepapieren. De bisschoppenconferentie is verder van me ning dat het haar niet mogelijk was gevolg te geven aan het verzoek een algemene uit spraak te doen over de speelruimte voor basisgroepen. Op dit punt kunnen uit de aard der zaak geen antwoorden worden gegeven, zondr de concrete situatie erbij te betrekken. De terugblik van de bisschoppenconferentie is echter niet onverdeeld negatief. Zij be schouwt het als zeer nuttig dat de zitting een duidelijk beeld te zien gaf van de toestand waarin de kerk in Nederland zich momenteel bevindt Ook heeft zij veel waardering voor de verkwikkende betrokkenheid die de deel nemers kenmerkte. De bisschoppenconferentie heeft zich voorge nomen zich zeer grondig te bezinnen over haar standpuntbepaling over de kerkvisie, die zij in Veldhoven heeft toegezegd. ■De aartsbisschop van Turijn heeft een Engels verzoek af gewezen om de lijkwade van Turijn op haar ouderdom te mogen testen. De Britse ver eniging voor de lijkwade wil de hiervoor de methode van de radiokoolstofdatering ge bruiken, de z.g. „carbon 14 test". De secretaris van de vereniging, David Sox, noem de de afwijzing „een vernieti gende slag". De weigering van de aartsbis schop, die zich heeft laten raden door zijn wetenschap pelijke adviescommissie, geldt voorlopig, zij het dat dit voorlopig bedoeld is voor vele jaren. Van de lijkwade van Turijn wordt aangenomen, dat zij de doek is. waarin Christus na zijn dood aan het kruis werd begraven. Volgens de Engelse deskundi gen stelt de „carbon-14 test" de onderzoekers in staat om vrij nauwkeurig de ouderdom van een voorwerp te bepalen. Op een tijdsduur van twee duizend jaar is een marge van vijftig jaar mogelijk. De ra- diokoolstofdateringsmethode zou aldus met zekerheid kun nen zeggen of de lijkwade een middeleeuws bedrog is of buitengewoon bemoedi- ;t mei heeft de aartsbisschop knoei zijn Canterbury en primaat de anglicaanse gemeen- k aartp, dr. Donald Coggan, de >r hetjd van zaken genoemd bij gesprek tussen anglica- het a en katholieken. De vol- ►et Mje stap van betekenis zou yle s ®s Coggan de intercom- jant s ie tussen beide kerken ;s wapen zijn. Los daarvan al dajen zijn gedachten uit een „christelijke kerk tiet d^de toekomst" met een- Lacoj in de grondslagen, maar »t als piet ruimte voor een gro- gurfcelvonnigheid. egree verga s 1945, het einde van de ?ure de wereldoorlog, zijn in oslavië zeshonderd nieu- moskeeën gebouwd met LTHO van de regering. Dit de voorzitter van de re- ïgscommissie voor over- met de godsdienstgenoot- ippen, Milan Yukasovic, lelgrado meegedeeld. Hij /oorts, dat in Joegoslavië momenteel veertig gods dienstgenootschappen werk zaam zijn. Na de servisch-ort- hodoxe kerk en de rooms- katholieke kerk is de islam de derde grote godsdienst in het land. Met de benoeming van Lom- be Phyllis Chibesakunda (34) als vertegenwoordigster bij de Heilige Stoel voor Zambia is voor de tweede maal in de geschiedenis van de katholie ke kerk een land door een vrouwelijke diplomaat bij het Vaticaan vertegenwoor digd. Tot nu toe was de enige vrouw de 31-jarige gezant van Oeganda, Bernadette Olowo, die haar land ook in de Duitse bondsrepubliek vertegenwoordigt. De generaal-overste van de franciscanessen in Thuine bij Lingen aan de Ems, zuster Bonavita Grosze-Schawe, is voor zes jaar herkozen. De congregatie van de francisca nessen van Thuine telt mo menteel 1.991 zusters, van wie er 1.129 in Duitsland werken, 425 in Nederland, 224 in Ja pan, 116 in Indonesië, 72 in de Verenigde Staten, 13 in Tanzania en 12 in Brazilië. De bisschoppen van Polen hebben in een verklaring tot besluit van hun bisschoppen conferentie in Czenstochowa gezegd, dat de normalisering der betrekkingen tussen kerk en staat nog geen feit is. Zelfs de basis ervoor is nog niet aanwezig, namelijk de publiekrechtelijke erkenning van de kerk. Zij zijn ook niet te spreken over de belemme ringen die de produktie en verspreiding van de gods dienstige lectuur in de weg worden gelegd. Zo is er maar één katechismus beschikbaar voor elke 26 kinderen. Als bisschoppen een goed pastoraal beleid ten aanzien van de jeugd wil len voeren, is het van fundamentele betekenis dat zij bemoedigend, kri tisch stimulerend en bevestigend op treden. Van de ene kant jegens de jongeren, die de zekerheid moeten krijgen dat zij, kritisch begeleid, een persoonlijke manier van geloven mo gen aankweken. Van de andere kant jegens de pastores, vooral de jonge renpastores, die moeten worden uitge daagd tot het vinden van nieuwe vor men van zielzorg. Dit is, zo meldt de persdienst van de rk kerkprovincie, een van de aanbeve lingen in een rapport over de houding van de jongeren ten opzichte van ge loof en kerk. Over dit stuk, getiteld .Jeugd - een kwestie van geloven". De schrijvers waren hierbij aanwezig, het zijn: drs. H. Burggraaff, gods dienstpsycholoog aan de Katholieke Theologische Hogeschool Utrecht, en dr. P. van Hoof, als studiesecretaris verbonden aan het secretariaat van de rk kerkprovincie. Een andere aanbeveling in het rapport is dat een aangepast herderlijk beleid voor jongeren moet aansluiten bij hun streven naar mondigheid en medever antwoordelijkheid. Ook is het zaak dat in de geloofsverkondiging aan de jeugd het verstand niet wordt overge waardeerd ten koste van het gevoel: kennis en ervaring moeten samen een Overigens moet men volgens het rap port steeds in het oog houden dat de moeilijkheden waarmee de jongeren worstelen, ook bij talloze volwassenen leven. Beleid ten aanzien van jongeren is dus tegelijk beleid ten aanzien van volwassenen. Het vraagstuk jeugd-geloof is in het voorjaar van 1975 op de agenda van de bisschoppenconferentie gekomen, nadat het Romeinse secretariaat voor de niet-gelovigen de episcopaten van alle Europese landen had verzocht hie raan een studie te wijden. Het resul taat in de Nederlandse kerkprovincie was het rapport „Gaat nu allen heen in vrede", samengesteld door dr. P. van Hoof en pastor F. de Bruijn. In augustus 1975 werd dit door de bis schoppenconferentie aangeboden aan de geloofsgemeenschap ter overden king en bespreking, met het verzoek tot het indienen van reacties. De reac ties zijn geanalyseerd en becommenta rieerd in „Jeugd - een kwestie van geloven" Dit zal binnenkort verschijnen in een nieuwe brochurereeks van de vier stichtingen van Nederlandse religieu zen. Zoals bekend, zal het symposium van de CCEE, de Raad van Europese Bisschoppenconferenties, (17-21 okto ber in Rome) helemaal gewijd zijn aan jeugd en geloof. Als voorbereiding daarop zal de bis schoppenconferentie zich nog een keer met „Jeugd - een kwestie van geloven" bezighouden. ht en luchtig zomerpak. Met speelse isels. Praktische zélf wasbare stof. ru, bleu en beige. Zonder riem. 46-56 1259.— voor Alleen deze wèek Haarlemmerstraat 115-117, Leiden VROEGTIJDIG en regelmatig gebruik van haarpreparaten: I. biologische haar- tonicums. 2. zeer lachte shampoos met anti-roos komponent (drie soor ten: vet, droog of normaal haar). 3. massage-olie. 4. haarcrème. kan het antwoord zijn op o.a. haaruitval, hardnekkige roos. snel vet of juist droog worden van het haar. Dhr. Weustlnk, Oude Ootmarsumsestr. 12. Otdenzaal. een van de vele horpanta-gebrui- kers. heeft als ervaring: geen last meer van haaruitval en roos. boven dien vitaal en glanzend haar. De foto toont, dat de haardos behouden is gebleven, die bij de aanvangvan de kuur nog aanwezig was. Houd uw haar ook mooi met horpanta. Verkrijgbaar bij apoth.. drogist of parf afd. Op verzoek ont vangt u een lijst met verkoopadres- In stijlvolle, vrolijke dessins. Gebloemd. eHen of met stre pen. Van kleine stoelparaso! tot parasols met een diameter van 250 cm. Uiteraard ook parasolvoeten en onderdelen Wacht niet langer, nu de keus het grootst is U kunt de zon een slag voor zijn) Tuinbouw- en Hobbyartikelen JAN VAN DER MEER b.v. Noordeinde 45 Roelofarendsveen. UTOMATIC HOLLAND OPERATING S in volledige dagdienst, en tevens: die gedurende de ochtenduren de ver zorging van de automaten op zich ne men. Bovendien mensen welke de ver zorging van de automaten bij afwezig heid van onze vaste medewerkers op zich nemen. Jet u geïnteresseerd? Bel of schrijf ons lan even JÜTG'MAÏIC HOLLAND OPERATING B.V. l.t Janstraat 53, Rotterdam. 10-118166 Den Ray keramiek van klasse I SIRE ftjblKaiteMngebodendocidubiadin samenwerking mei de Suchting IdeeJe Redame I

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9