deTijd Katoen voor de zomerzon HP 79.- 69.- mode Moskou dwong haar terug te keren ^UTtenland Compromis Carter levering vliegtuigen aan Midden Oosten Israël herdenkt doden en start jubileumviering Moeilijk beraad over Europese landbouwprijzen II status H LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 MEI 1978 PAGINA 7 jidafrikaanse rs nog meer banden ^i,pslad (API De Zuidafr- ^FS-lbse minister van voorlich- pltMulder, heeft bekendge- ;t, dat de wet op de Zuid- r;aanse staatsgeheimen ge- jigd zal worden, opdat de jlafrikaanse pers geen jiws meer kan publiceren schandalen zoals die met jkking tot geheime fond van het ministerie van rlichting. rens berichten van de Zuid pers zou het rrunis- van voorlichting geheime n hebben verduisterd, zelfs buitenlandse ialisten hebben omgekocht het verspreiden van gun- berichten over Zuid-Af ri- n het buitenland. De pers Ide, dat bankrekeningen in seriand zouden zijn ge it voor geheime operaties. per geld voor lerikaanse tensie SHINGTON (RTRI - De imissie voor de stri jdkrach- I van de Amerikaanse se ll heeft machtiging gegeven de bouw van een groot leair vliegdekschip van 1,9 lard dollar waarvan de re- ng van president Carter gezegd dat het een te duur ject was. Ook stemde de imissie voor een hogere de- liebegroting dan die van Ier. beval het Con- aan 36,1 miljard dollar l wapens toe te wijzen. 900 pen dollar meer dan waar de regering had gevraagd. storisch gebouw anboel ergestort ANBOEL (DPA) Dit de thopen van een ingestort i aan de historische Bloe- tarkade van de Turkse stad pboel zijn gisteren vier do en negen gewonden gebor- De arkade met haar talrij- restaurants en taveernes is van de bekendste toeristi- attracties van Istanboel. autoriteiten van de stad ten dat er nog meer slach- crs onder de puinhopen het huis begraven liggen. kkaapt vliegtuig Frankfort and KFORT De 27-jarige Kartincak heeft gister- hd de piloot van een Tsje- [lowaaks vliegtuig dat op was van Praag naar Brno ongen koers te zetten Frankfort. Het was de Ie maal binnen zeven i** inden dat een vliegtuig van Tsjechoslo waakse lucht- rtmaatschappij werd ge- ingen naar Frankfort uit te in. Het vliegtuig van het Iljoessin had 46 mensen boord, onder wie 40 passa- ülincak. een taxichauffeur, ■vrouw en twee kinderen en 1 collega voor wie hij ook liek asiel had aangevraagd, lien door de politie gearres- MINISTER COSSIGA NEEMT ONTSLAG (Van onze correspon dent) ROME De Italiaan se politie is extra op haar hoede en op een marathonzitting van het Italiaanse parle ment worden straffe maatregelen tegen het terrorisme besproken, volgende op de moord op een snelle begrafe nis van Aldo Moro. Minister van binnenlandse zaken Francesco Cossiga, verantwoordelijk voor poli tie en geheime dienst, heeft gisteren zijn ontslag aange boden, zodat het parlement vrijelijk zou kunnen debat teren over de wijze waarop de politie „de ontvoerings- zaak-Moro heeft aangepakt. Moro's weduwe, Signora Eleonora, heeft het stoffelijk overschot van haar man. sterk gekant als zij was te gen een officiële begrafenis, woensdag plotseling laten bijzetten in de grafkelder van vrienden in een midde leeuws bergdorp op 50 kilo meter ten noorden van Ro me. Mevrouw Moro had ge zegd dat ze dit deed omdat hbt de wil van haar man was, die de houding van de Slippendragers met de kist. waarin het stoffelijk overschot van de vermoorde Italiaanse christendemocratische leider Aldo Moro, trek ken door de nauwe straatjes van Torrita Tiberina, 50 km ten noorden van Rome. Daar werd hij bijgezet in het familiegraf van een huisvriend. Deze plotselinge begrafenis was bevolen door Moro's vrouw Eleonora, die op deze manier wilde voorkomen dat Moro een staatsbegrafenis zou krijgen. regering - onder geen beding gemene zaak met terroristen - verantwoordelijk stelde voor het besluit van de Rode Brigades hem te doden. Gisteren werd, plan 3' van de Italiaanse regering van kracht. Het is een geheime blauwdruk tegen eventuele nieuwe, opzienbarende da den van terreur, zoals een vliegtuigkaping. Honderden politiemannen werden bij het ochtendglo ren uitgestuurd om mogelij ke doelwitten zoals belang rijke politieke persoonlijk heden, partijgebouwen, openbare gebouwen, lucht havens, ministeries en am bassades, te beschermen. De Kamer van Afgevaardig den heeft zich aan een ma rathondebat gezet om te proberen een terrorismebe- strijdingsbesluit van de re gering te bekrachtigen vóór de sluitingstermijn van 21 mei. Kleine extreem linkse fracties proberen de zaak met ellenlange redevoerin gen op te houden. Het besluit is op 21 maart van kracht geworden maar heeft de parlementaire goed keuring nodig binnen 60 da gen na die datum. Het be sluit machtigt tot het op om vangrijke schaal aftappen van telefoons en het verho ren van verdachten zonder aanwezigheid van raads man. De straf voor ontvoe ring wordt erin verhoogd tot dertig jaar en levenslang als het ontvoeringsslachtoffer overlijdt. Het kabinet heeft gezegd dat het aan het be sluit het vertrouwensvotum zou kunnen verbinden. Dit houdt in een ja of nee over de oorspronkelijke regering stekst met uitsluiting van al le amendementen. Minister van Binnenlandse Zaken Cossiga heeft zijn ontslag aangeboden met woorden van grote lof voor de politie, voor wier handel wijzen hij zei alle verant woordelijkheid op zich te nemen. Premier Giulio Andreotti heeft het ontslag nog niet aanvaard of afgewezen, han gende beraad met politieke leiders. Een aantal van hen, onder wie de communist Giancarlo Pajetta, prees Cossiga voor zijn besluit. De Italiaanse regering heeft meegedeeld dat zij voorne mens is zaterdag in de basi liek van Sint Jan van Late- ranen een requiem voor Mo ro te laten opdragen, zonder stoffelijk overschot en waar schijnlijk zonder de aanwe zigheid van een lid van de familie. UITGEWEKEN SJEVTSJENKO NA ZELFMOORD VROUW: NEW YORK (AP) De uitgeweken vroegere Russische hoge functionaris bij de Verenigde Naties, Arkadi Sjevtsjenko, heeft aan het adres van de Russische autoriteiten de beschuldiging geuit dat zij zijn vrouw gedwongen hebben naar Moskou terug te keren. Het bericht over haar zelfmoord was een zware slag voor hem. Hij heeft de Amerikaanse regering gevraagd behulp zaam te zijn bij zijn poging zijn dochter naar de Verenigde Staten te laten overkomen. Volgens Russische berichten was Leongina Sjevtsjenko maandag in Moskou overleden na het innemen van een te grote hoeveel heid slaappillen. Haar lichaam zou gisteren zijn aangetroffen in een kast in de woning die zij met haar 16-jarige dochter Anya deelde. Sjevtsjenko, die zijn hoge post bij de V.N. vorige maand verliet en een verblijfsvergunning in de V.S. aanvroeg, gaf via zijn raadsman Ernest Gross een verklaring uit, volgens welke hij na zijn besluit met de Russische regering te breken niet eens de kans had gehad met haar te spreken, omdat de Russische autoriteiten haar gedwongen hebben naar Moskou terug te keren. WASHINGTON (AFP) Een woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, heeft ver klaard, dat president Carter het Congres heeft voorgesteld, dat als het Congres akkoord gaat met zijn voorstellen tot het leveren van moderne vlieg tuigen aan drie landen van het Midden-Oosten, hij, Carter, de stellige verzekering zal geven, dat de VS Israël in 1983 en in 1984 twintig toestellen extra zullen leveren van het type F-15L Het Witte Huis heeft het Con gres eveneens schriftelijke ga ranties aangeboden met be trekking tot de bouw, uitrus ting en de stationering van de F-15-toestellen die aan Saoedi- Arabië moeten worden gele verd. Ten slotte, aldus Powell, schijnen de autoriteiten in Riaad bereid te zijn, garanties te geven, dat zij tot 1983 geen andere toestellen zullen kopen, in geen enkel land. Powell zei voorts, dat de Ame rikaanse regering bovendien bereid is de verplichting op zich te nemen toekomstige ver zoeken van Israël om wapens „in welwillende overweging te De presidentiële woordvoerder zei, dat het door de regering voorgestelde ten doel heeft te vermijden, dat het debat, dat zich op het ogenblik afspeelt over het voornemen van Carter vliegtuigen te leveren aan Saoedi-Arabië, Egypte en aan Israël, niet uit de hand loopt. Powell meent, dat het Witte Huis thans de nodige steun heeft van het Congres om zijn voorstellen voor de verkoop van vliegtuigen aan de drie ge noemde landen goedgekeurd te krijgen. LONDEN (DPA) Voor de tweede maal heeft de Britse labourregering tijdens de be handeling van de begroting een nederlaag geleden. Met 288 tegen 286 stemmen nam het Lagerhuis gisteravond een amendement van de conserva tieve partij aan pas bij een jaarinkomen van ruim 32.000 gulden, 40 procent inkomsten belasting te heffen en niet meer bij 28.000 gulden. Dit scheelt de staatskas ongeveer 200 miljoen gulden. Voor het wijzigingsvoorstel van de conservatieven stemden, be halve de conservatieve fractie zelf, ook de liberale fractie en de unionisten van Ulster. Ook maandag stemden de libe ralen, die formeel nog steeds gebonden zijn aan een akkoord met de Labourregering, voor een amendement van de con servatieven. JERUZALEM (Rtr) Onder zware veiligheidsmaatregelen is gisteravond na zonsonder gang in Israël de viering van het dertigjarig bestaan van de staat begonnen. Het leger is paraat en alle politieverloven zijn ingetrokken, om alle even tualiteiten het hoofd te kun nen bieden. Op de top van de berg Herzl BRUSSEL (ANP) - De Euro pese Gemeenschap heeft nog steeds geen nieuwe landbouw prijzen voor dit jaar. Tegen half zeven vanmorgen was er nog steeds geen resultaat be reikt in een nachtelijke verga dering, waar de ministers het eens moesten zien te worden over een laatste compromis voorstel. Dat compromis was in elkaar gezet door de Europese land bouwcommissaris, Gundelach. die er bij gezegd had dat het te nemen of te laten was. De inhoud van dit compromis berust op eindeloze gesprekken die de landbouwcommissaris deze week met elk van de land bouwministers heeft gevoerd. Veertien dagen geleden echter waren de ministers in Luxem burg ook al een week bijeen geweest en daarvoor waren ook al verscheidene besprekin gen aan het prijzenpakket ge wijd. Het uiteindelijke compromis dat in de afgelopen nacht op tafel kwam is door de Benelux- landen en West-Duitsland be paald niet met enthousiasme ontvangen. Europees Commis saris Gundelach handhaaft er namelijk zijn oorspronkelijk voorstel in om de melkprijs slechts met twee procent te verhogen. Daar komt dan nog bij dat hij helemaal niet duide lijk toezegde om de zogeheten medeverantwoordelijkheids- heffing, die de boeren ander half procent kost, sterk te re duceren of af te schaffen. Ook Frankrijk was niet tevre den over het compromis omdat er. naar de mening van dat land, te weinig voor de Franse wijnboeren gedaan wordt bij Jeruzalem werden toortsen ontstoken, en veel Israëliërs vierden tot in de nacht feest, thuis of in het openbaar. Op de berg Herzl werden de bijna 10.000 doden herdacht, die in de vier oorlogen van de staat Israël met zijn Arabische buur landen zijn gevallen. „Deze do den hebben ons volk zijn eer en vrijheid teruggegeven", al dus premier Begin in een korte toespraak. En minister Weiz- man van defensie voegde eraan toe: „In de strijd om ons recht ons hier te vestigen hebben wij teveel oorlogen meegemaakt". In Noord-Israël werden daarna de doden van de voormalige joodse verzetsorganisaties in Palestina herdacht. Vandaag werd een militaire pa rade op het sportterrein van de Hebreeuwse universiteit gehou den. Voor een grootscheepse parade door de straten van Je ruzalem ontbrak het geld, en een parade van veteranen van de verschillende verzetsorgani saties werd afgelast wegens on enigheid tussen de Irgoen Zwaï Leoemi (waarvan premier Be gin leider was) en de Hagana. In een speciale boodschap aan het feestvierende Israël zegt president Carter dat het be staan van de staat Israël een garantie is dat zich niet nog maals een ramp als in de twee de wereldoorlog voordoet. ADVERTENTIE Vlotte rok met kantstrook in 100% katoen Met daarbij een twee zijdig draagbare bolero Met keuze uit verschillende kleurstellingen in de maten 36 t/m 46 Makkelijk, zo'n koele zomerjurk met kantstrook en omslagdoek U kiest uit verschillende kleuren combinaties. In 100% katoen en de maten 36 f/m 46. Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. LEIDEN: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond). LEIDSENHAGE: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond) Elsevier praat met onderwijs minister Pais. „Ik heb de over tuiging dat met een grote doel matigheid in het onderwijs de zelfde of betere resultaten be reikt kunnen worden met de besteding van de middelen dan tot nu toe het geval is". Een ander artikel noemt boete inplaats van gevangenisstraf een gevaarlijke vooruitgang „We kunnen natuurlijk niet naar een strafsysteem waarbij bijstandtrekkers en minimum loontrekkers in principe naar de gevangenis moeten, omdat een alternatief voor hen niet haalbaar is. Andere alternatie ven dan de boetes zijn dus dringend nodig". Henry Kissinger oefent in het blad kritiek uit op het buiten lands beleid van president Car ter. „Moraliteit zonder veilig heid werkt niet. Veiligheid zon der moraliteit is leeg. Een zui vere relatie te vinden tussen deze twee doeleinden is voor onze regering en onze natie misschien wel de meest wezen lijke uitdaging. Amerikaans vertoon van onmacht in hel merendeel van de wereld, zoals in Zuid-Oost Azië of Afrika, heeft direct zijn terugslag op onze geloofwaardigheid in an dere delen van de wereld, zoals het Midden-Oosten". Ook een voor-publicatie (twee hoofdstukken) uit het nieuwe boek „Oud en eenzaam" van Gerard Reve. Het omslagartikel gaat over pa rapsychologie en geloof. Prof. Van Praag: „We kunnen zeg gen dat de parapsychologie m ruime zin een bevestiging geeft van het religieuze zoeken der mensheid. En dat juist mensen die zich met religie in algemene zin bezig houden vanuit de pa rapsychologie daarvoor een dieper begrip kunnen krijgen". De Haagse Post sprak zeven uur lang met oud-minister Kruisinga. „Ik vind dat de Christelijk Historische Unie het historische uit het oog heeft verloren. Ze heeft onvoldoende rekening gehouden met de his torische structuren: die van de kleine kerkgemeenschap, dat je respect had voor je omgeving en voor je medemensen. De Unie heeft voor mijn gevoel veel te veel aandacht gehad voor economische groei". Aandacht ook in het blad voor het aanstaand corruptieproces tegen Amsterdamse politie mannen Hoofdcommissaris Sanders: „We ontdekken her haaldelijk dingen te laat. En dat zal in de toekomst nog veelvuldig geschieden. De poli tie is een achteraf-reagerend, reactief, opererend apparaat. We doen pas wat als het de spuigaten uitloopt. We zijn door die hele zaak volstrekt overspoeld". Burgemeester Po lak: „Ik ben niet zonder kritiek op de politie. Ik vind bijvoor beeld dat men soms wat weinig inventief is. Maar ik vind wel dat de politie steun verdient. Dat kan alleen als je die kerels die echt fout zijn geweest, in hun kraag pakt. Dat zijn twee kanten van dezelfde zaak". Vrij Nederland laat VNU-direc- teur Joop Swart, de man ach ter Margriet, Knip, Avenue en Nieuwe Revue, aan het woord. „Er gebeurt zoveel binnen de VNU. Zo'n blad als De Tijd. Bij de VNU is de grootste aan dacht voor geweldige slagsche pen, maar zo'n kleintje als De Tijd is van ongelooflijke bete kenis. Voor het eerst in de wereld is een krant een week blad geworden. En handhaaft het zich, alle boze voorspellin gen ten spijt. Als ik daar een beetje morele steun voor kan zijn. Voorts een aanval op minister Albeda die de keizer wilde aan kleden en nu zelf in zijn hemd staat. „Het ziet er naar uit dat Albeda zich in alle bochten wringt om een collectief VAD- fonds tevoorschijn te toveren, dat enige omvang heeft. Maar tegelijkertijd dwaalt hij steeds verder af van het verlangen van de vakbeweging naar enige binding tussen zeggenschap en eigendom". De kleurenbijlage gaat over al lerlei aspecten van het politie vak in verband met het corrup tieproces. Ook in De Tijd kritische kant tekeningen bij de geldboete in plaats van gevangenisstraf. „Of het de rechter ertoe zal bren gen in een aanzienlijk aantal gevallen waarin hij thans kiest voor onvoorwaardelijke vrij heidsstraffen, daarvan af te zien, dieht ernstig te worden betwijfeld. Dit des te meer om dat hij in het overgrote deel van de gevallen die hij berech ten moet, te maken heeft met delingquenten wier draag kracht veel te gering is". In een reportage over het jari ge Israël deze opmerkelijke voorspelling: „Ooit zal het ge jonde verstand hier doorbre ken en dan zie ik een federatie van Israël, Jordanië en de nieuw te vormen Palestijnse staat die de oorlog als instru ment even onbruikbaar en ver ouderd zullen vinden als Fran krijk en Duitsland dat nu, ten opzichte van elkaar, ook vin den". Voorts een interview met de schilderes en schrijfster Helen Knopper. „Al die junkies die je nu ziet rondlopen, kunnen net als ik ook uit de chaos komen als ze dat maar willen. Maar het zijn vaak gemakzuchtige varkens. Als ik dat zeg, worden ze boos en vertellen ze dat ze geen zin hebben om zich voor deze maatschappij in te span nen. Ja, zeg ik dan, dan toch een gemakzuchtig varken". Ook Hervormd Nederland vindt de geopende keuzemoge lijkheid tussen geldboete of ge vangenisstraf niet voldoende. „De noodzaak tot het zoeken naar alternatieve straffen wordt er alleen maar dringen der om. Mogelijk kan daarbij onder meer gedacht worden aan het feit dat in veel gevallen de veroordeelde iets goed heeft te maken tegen diegene, die het slachtoffer van zijn of haar misdaad is geworden". De godsdienstsocioloog God- dijn zegt in een vraaggesprek: „Gelukkig zijn er veel bewegin gen onder jongeren die zich door het Evangelie laten inspi reren maar het dillemma is steeds: naarmate ze meer macht krijgen, moeten ze idea len prijs geven. Dat is de treur nis van de PPR. Die partij zegt: wij hebben de idealen en geen macht en bij het CDA is het andersom. Maar als de PPR dertig zetels had gekregen in de Tweede Kamer, had ze ook compromissen moeten sluiten". Ook een interview irtet Joop van Ginkel van het Instituut voor Vredesvraagstukken. .Het gevaar van een nieuwe oliecri sis wordt onderschat. Want één ding heeft de eerste crisis dui delijk geleerd: wie geen macht heeft, heeft niets te vertellen. Nederland hoefde zich deze keer niet een, twee, drie omver te laten blazen. Maar het is natuurlijk wel de vraag wat er gebeurd zou zijn als de crisis een paar maanden had ge duurd". Pater Verkoelen tenslotte praat over de Pax Christi-voettocht. „Men verwijt ons de emotiona liteit van de tocht Dan zeg ik: Godzijdank, dat wij af en toe emotioneel kunnen zijn en ver volgens: moet je emotionaliteit afwijzen omdat ze tijdens de voettocht wel en in de kerk niet openbaar wordt? Je kunt met je lichaam veel meer zeggen tegen iemand dan je zou den ken". Accent .protesteert tegen de steeds slimmere snelheidsval- len van de politie „Allemaal erg aardig natuurlijk, maar als simpele automobilist begin je je langzamerhand wel af te vragen waar het einde ligt van de trucages die de politie meent te moeten toepassen om de kassabei te doen rinkelen" Het blad voorspelt dat Zwolle de voetbalstad van de toekomst is. „Onderzoekingen hebben geleerd dat PEC als recreatie- bedrijf een verzorgingsgebied heeft waarin 250.000 tot 300.000 mensen wonen. Het is al voor gekomen dat inwoners van Le lystad, die oorspronkelijk naar Ajax en FC Amsterdam trok ken, richting Zwolle zijn geko men". Toon Hermans neemt op per soonlijke wijze afscheid van Ko van Dijk en Piet Muyselaar. „Een volk moeten vrienden hebben, want welke poging theatermensen ook aanwenden om ons cultuur of verstrooiing aan te reiken als het geen vrienden van ons geworden zijn lukt het met of maar half". Een reportage tenslotte over groepstherapie voor dikke da mes.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7