Brandweer Oegstgeest >estaat 250 jaar Raad van State hoort Sassenheim over plan Noord Zwembad De Lis gaat energie besparen Speelplaats Voorstraat geen busparkeerplaats Lente in Wassenaars dierenpark Nieuw gymnastieklokaal aan Stijntjesduinstraat Wethouder IJdo eminent heier" iURANT DONDERDAG 11 MEI 1978 pagina 5 VIER BUNGALOWS IN OUDE ZWEMBAD SASSENHEIM/DEN HAAG Gisteren werd bij de Raad van State in Den Haag de hoorzit ting gehouden aangaande het bestemmingsplan 'Noord' in Sassenheim. Burgemeester Kret, die tesamen met het raadslid mevrouw Henstra (Prog. Sass.) naar Den Haag was gegaan om het standpunt van de gemeenteraad duidelijk te maken, stelde dat niet de volledige gemeenteraad met de plannen akkoord kon gaan. Het grote struikelblok in plan 'Noord' betreft het voornemen van de gemeente om een vier tal bungalows op palen in het oude zwembad aan het eind van de Willem Warnaarlaan in Sassenheim te plaatsen. De ge meente ziet in dit project een goede kans om het oude zwem bad wat geld op te laten bren gen, daar de paalwoningen rond het half miljoen zullen gaan kosten. Volgens een aantal Sassenhei- mers, die gisteren ook ruim schoots op de zitting waren vertegenwoordigd dient het zwembad echter in zijn huidige staat gehandhaafd te blijven. De vijver zoals die nu bestaat vervult een zeer belangrijke rol voor kleine waterrecreatie zoals het varen met rubberbo ten en de hengelsport. De raadsfracties van Progressief Sassenheim en de WD hebben zich in het verleden hevig ver zet tegen de plannen. Mevrouw Henstra: „Op de hoorzitting zijn alle zaken nog eens duide lijk op een rijtje gezet. De men sen die een bezwaarschrift in gediend hebben stelden dat het een erg mooi hoekje van ons dorp is en dat het zonde is om er dat soort woningen neer te zetterf. Ik zie trouwens hele maal het nut van dergelijke woningen niet. Die huizen zijn dermate duur dat de mensen die ze kunnen betalen overal elders in Nederland een huis kunnen laten neerzetten. Ter wijl bij het bouwen van die vier paalwoningen op deze plek de recreatie voor een aantal kinderen en sportvissers zou worden verstoord. Ik vind het overigens wel een goede zaak dat burgemeester Kret gisteren ook aan dit minderheidsstand punt uit de raad aandacht heeft besteed." Over een maand zal de Raad van State uitspraak doen over het al dan niet gegrond zijn van de bezwaren van de Sas- senheimers tegen het plan 'Noord'. fet huidige brandweerkorps, na 250 jaar nog springlevend RAAD LISSE VOTEERT TWEE TON J1GSTGEEST Het feit dat baljuw en hout Mr. Cornells van Dorp in het 'gin van de achttiende eeuw met zijn jiepenen overeen kwam om een brand- jjit aan te schaffen bij de beroemde ndspuitbouwers Van der Heyden te hsterdam zal op zaterdag 20 mei te fgstgeest feestelijk worden herdacht. 1de archiefstukken wettigen volkomen I gedachtengang dat de Oegstgeester Sjwillige brandweer 250 jaar bestaat, i mag er misschien een jaartje naast ten maar in ieder geval weet men.nu ker dat in de Geestgemeente met groot housiasme en op ordentelijke wijze al i-halve-eeuw brand wordt ge- hst. ■éeft Oegstgeest een rijk brandweerver- ™en? De eerste geschiedvorser om dit te pluizen moet zich neg melden: er tot nu toe weinig van bekend. Het jidige korps, dat met 30 man precies sterkte is, kan uiteraard wel veel Vtellen over de laatste jaargangen van |t „brandweerboek" waarin branden als E van Sikkens en de firma Krantz te liden met kop en schouders boven al k andere uitstaken. Maar dat was assis- ntie buiten de grenzen. „Als vroeger de landweer uitrukte en je was in de buurt dan kon je gelijk meehelpen" vertelde ons een Oegstgeestenaar die jaren bij de brandweer is geweest. Als hij het nog eens over mocht doen dan werd hij be roeps, verklaarde hij. Want alles gaat toch maar op vrijwillige basis hetgeen zoveel betekent dat men wachtdiensten heeft en eens in de drie weken een weekeinde beschikbaar moet blijven. Het alarm kan ieder ogenblik van de dag of nacht gaan Op de feestdag, 20 mei wordt het feest begonnen mei de huldiging van twee jubilarissen. Dit zijn resp. de comman dant van de brandweer Van Gorkom en de ondercommandant Den Dubbelden. Beiden zijn 25 jaar aan het korps verbon den. Rond kwart voor twee worden zij op het Oegstgeester raadhuis ontvangen waar deputaties van 26 brandweerkorpsen uit de regio bijeen zijn. Na de huldiging van de jubilarissen volgt een kort défilé van ongeveer 23 voertuigen die daarna in „optocht" door de gemeente trekken met gebruikmaking van „visuele en akoesti sche signalen". Geen muziekkorps nodig dus. Aan de Kennedylaan, tussen Irislaan en Hazenboslaan wordt vervolgens een demonstratie gegeven waaraan alle man schappen met voertuigen meedoen. Er wordt gewerkt met de hoogwerker, er worden „beknelde slachtoffers" uit auto's verwijderd en er wordt wellicht met vele stralen gespoten. De blusboot van de Leid se brandweer zal een brandend schip op het Oegstgeester kanaal blussen Het verleden zal herrijzen door een aan tal antieke spuiten die in de omgeving staan opgesteld. Na de demonstraties is er in het gemeen tecentrum een officiële ontvangst waarna te half vijf de deuren wijd open gaan voor het publiek voor een grote openbare receptie. Voor kinderen tot acht jaar wordt, in verband met het 250-jarig bestaan van de brandweer een tekenwedstrijd georgani seerd. De tekeningen mogen niet groter zijn dan 20 x 30 cm. en moeten betrek king hebben op de brandweer. Kinderen van 8 tot 12 jaar worden uitgenodigd een aantal vragen te beantwoorden: a) Wat is de oudst aanwezige spuit? b) Moet een brandweerauto altijd rood zijn? en c) Wat is het nummer van de autospuit van Oegstgeest en hoeveel water kan hij per minuut geven? Uit iedere groep worden drie prijswinnaars gekozen. Inzendingen tot 31 mei naai- bureau gemeentewerken Wilhelminapark Oegstgeest. LISSE Het zwembad De Lis krijgt een warm- te-terugwininstallatie. De gemeenteraad van Lisse besloot gisteravond twee ton uit te trek ken om de energie besparende apparatuur aan te schaffen. In de praktijk komt het erop neer, dat de afgevoerde lucht van het bad de aange zogen buitenlucht gaat verwarmen en dat een tweede toestel afhankelijk van de bezettings graad van het bad de verwarmings- en luchtbe handelingsinstallatie regelt. De raad ging una niem akkoord, hoewel raadslid Nieuwenhuis (SGP/GPV) wat vraagtekens zette bij de te verwachten besparingen. De voorstellen van het college werden alle door de raad goedgekeurd. Zo hadden de aanwezige raadsleden geen enkel probleem met de onbe- woonverklaring van het vervallen pand aan de Rooversbroekdijk 41. Binnen een maand moet bewoner Jan Ponsioen zijn al geruime tijd gereed staande behuizing betrekken zodat de sloper zijn werk kan doen. De CDA-fractie is sinds gisteravond weer com pleet. De heer v.d. Aardweg werd geïnstalleerd. Geruime tijd werd gediscussieerd over de inte- gratieschool De Lisbloem in het gebied Meeren- burgh, een school van de Ned. Herv. Schoolver eniging in Lisse. Het gebouw krijgt drie lokalen voor kleuter- en zes voor lager onderwijs. Met een eventuele uitbreiding in de toekomst is geen rekening gehouden. Propaganda Het plakbord waarop de diverse politieke partij en in het kader van de naderende verkiezingen hun affiches willen plakken is zoek. Dit bleek gisteravond uit vragen van de heer Rosdorff. Voorzitter van de vergadering, burgemeester Berends, zegde toe dat het ambtelijk apparaat gaat zoeken. Van een geluidswagen waarmee de socialistische fractie in Lisse propaganda wil gaan maken, zal geen sprake zijn. Het college heeft geen vergunning verstrekt, omdat een dergelijke luidruchtige activiteit op verkiezings dag niet zou passen in het doorgaans zo rustige Lisse. Woningbouw Wiegman weg Wassenaar WASSENAAR Naar aanlei ding van opmerkingen over het eerste plan van de bebou wing van het terrein ter weerszijden van de Wiegman- weg is er nu een tweede plan door het architectenbureau Groosman afgeleverd. Het voorziet in 40 woningen aan de oostzijde, aan de kant van de Zijlwatering en in 42 bejaar denwoningen aan de andere kant. De voorzitter van de welstands commissie de heer A. Peetom vindt dat met het nieuwe plan de woonsituatie aantrekkelij ker is geworden, met name doordat geen woonkamers meer aan de kant van de Wieg- m an weg zijn geprojecteerd. Deze woonkamers zien nu uit op het binnenterrein. Van de 40 woningen aan de oostzijde krij gen er 25 een eigen tuin, terwijl er 15 in de vorm van een etage woning zijn geprojecteerd. NOORDWIJK Als het aan de commissie voor sport- en jeugdzaken ligt, dan krijgt het idee om de speelplaats aan de Voorstraat-Herenweg tevens als parkeerplaats voor bussen te gaan gebruiken, geen schijn van kans. Deze gedachte wordt in het college nog onderzocht, vertelde wethouder Jansen gisteravond aan zijn mede commissieleden, maar bepaald enthousiast is men in het col lege van b en w niet. Gedurende enkele weken in de bollentijd plegen in de Voor straat en omgeving veel Duitse bussen te parkeren, die toeris- ten afleveren op hun logiesa- dressen in het Beeklaankwar- tier en bij hotel-restaurants in de buurt. Deze bussen veroor zaken nogal wat hinder voor het verkeer en vandaar dat naar een betere stalling wordt gezocht. Verwijzing naar par keerterreinen elders in het dorp levert bezwaar op, aange zien de chauffeurs graag in de buurt van hun bussen blijven, ook al om vernielingen te voor komen. Men had de indruk dat de jeugd van de speelplaats be- trekklijk weinig gebruik maak te. Een der oorzaken zou zijn het ontbreken van een verhar ding. De mulle zandbodem zou het voor de jongelui minder aantrekkelijk maken als trap veld. Daarom werd voorgesteld het veldje te gaan verharden. Hiertegen had de commissie geen enkel bezwaar, maar wel bestond de vrees, dat het na verharding zou gaan dienen als parkeerplaats voor de bussen. En dat wilde men per se niet. Er spelen wel regelmatig kin: deren op het veldje en de com-, missie voelde er niets voor de toch al schaarse speelgelegen- heid in de woonwijk te gaan beknotten. WIJK In het Katwijkse gat aan de Voorstraat is ig 12 mei vanaf negen uur iwingavond. De toegang- bedraagt een gulden. Za- wordt de bekende pop- „Catain Coke" vernacht, concert begint om negen de toegangsprijs bedraagt gulden. Op tweede pmk- ag is er 's avonds het op- n van een bekende rock- atie. SENAAR De Buurtver- ng Oostdorp en omgeving liseert op vrijdag 12 mei uur een feestelijke d voor haar leden, jong en n het ontmoetingscentrum kleuterschool „De vieren e vijven". Er zal muziek er kan gedanst worden en gespeeld. Verder heeft iurtvereniging drie busrei- >p haar programma staan, donderdag 25 mei wordt tocht gemaakt naar de jrouwerijen in Breda. 4 juni wordt een bè- zoek georganiseerd aan de Vlooienmarkt in Luik. Donder dag 15 juni zal er tenslotte een ..Kempentocht" gehouden wor den in de omgeving van Eind hoven. OEGSTGEEST - Jeugdope- rettegezelschap „De Mascotte", onderdeel van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegst geest, presenteert op zaterdag 13 mei de kinderoperette „De Sneeuwkoningin". De avond wordt gehouden in de aula van het Rijnlands Ly ceum en begin om half acht. De voorstelling staat onder lei ding van de heer Looyenstein. Het ballet werd ingestudeerd onder leiding van Nel Lutz en Astrid Jonker neemt de plaats achter de piano in. De leden van het Jeugd- Kamerorkest Leiden zullen verder voor de muzikale omlijsting zorgen. De toegangsprijs voor de avond bedraagd vijf gulden. Een programma is verkrijg baar voor één gulden. Voorver koop van kaarten: S.J.J.O.. Ju- lianalaan 1 Oegstgeest. telefoon 154773. Verder zijn er kaarten verkrijgbaar op genoemde avond vanaf zeven uur aan de OEGSTGEEST - De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbeschermings educatie (I.V.N.) organiseert vanavond een ongeveer anderhalf uur du rende natuurwandeling onder leiding van natuurgidsen in „Oud Poelgeest". Het begin punt is aan de Laan van Oud Poelgeest in Oegstgeest en be gint om half acht 's avonds. De toegang is gratis en iedereen kan aan deze wandeling, zon der voorafgaande opgave, deel nemen. üe varkensstal in Nieuwkoop: Onderkomen voor 12 Marokkanen astarbeiders Midden-Holland in de kou ^DEN-HOLLAND De Landelijke Organi- e Belangengroepen Huisvesting (LOBH) ft in haar maandblad „IGLO" de gemeente- turen in Midden-Holland ervan beticht te uig oog te hebben voor de in die gemeenten Inachtige gastarbeiders. Hoewel de organi- t ook de werkgevers, die vaak voor zeer e prijzen minime woonruimte beschikbaar len, niet willen vrijpleiten, stelt de LOBH het een taak van de overheid is om toezicht louden op deze vormen van barslechte huis- fing. [onderzoeksteam van het LOBH constateer- Jha een bezoek aan een aantal van deze jarbeidersonderkomens dat er veelal sprake is van wat zij noemt negentiende eeuwse om standigheden. Als voorbeelden geeft het LOBH een voormalige varkensstal aan de Nieuwveen- seweg in Nieuwkoop waar twaalf Marokkanen voor een bedrag van tweeënhalf duizend gulden per maand een onderkomen huren waar zelfs varkens hun neus voor zouden ophalen. Een ander voorbeeld is de Ter Aarse Wilhelmina Hoeve waar vijftien Marokkanen voor de som ma van 25 gulden per week een bed kunnen huren. Wel is daarbij het gebruik van de veel te kleine keuken en de wastroggen inbegrepen. Volgens het LOBH zou aan deze wantoestanden door een effectieve overheidscontrole bijvoor beeld door de gemeente een eind worden ge maakt. Het Dierenpark Wassenaar heeft in een paar dagen tijd een grote uitbreiding van het dierenbe- stand kunnen noteren. Het voor jaar heeft zich al in veel dieren- families geopenbaard, terwijl an dere gezinnen nog op uitbrei ding wachten In alle afdelingen nakomelingen zorgden. Hetzelf- valt er op het ogenblik jong de geldt voor de kamelen en leven te bespeuren. Op de ..Afri- wrattenzwijnen Op de kinder- ka-steppe" zijn drie jonge eland- boerderij hebben 26 jonge antiloopjes te zien (foto), terwijl dwerggeitjes het levenslicht de manenschapen en de Indi- aanschouwd. Ook de apen heb- sche antilopen eveneens voor ben zich niet onbetuigd gelaten. NOORDWIJK - Het gemeente bestuur is van plan om op een terrein aan de Stijntjesduin straat te Noordwijk aan Zee een nieuw gymnastieklokaal te bouwen. De grond komt vrij doordat de daar staande kleu terschool wordt afgedankt. De kleuters verhuizen aan het be gin van het nieuwe schooljaar naar het in aanbouw zijnde christelijke scholencomplex aan de Julianastraat. De bouw van de gymzaal is noodzakelijk, omdat de zaal aan de Abraham van Royen- straat niet meer aan de eisen voldoet. Zij zal, gelijktijdig met de Dr. J. Th. de Visserschool aan de Huis ter Duinstraat, gesloopt worden. Het ligt in de bedoeling op de vrijkomende grond flatjes te bouwen voor één- en tweepersoonshuishou dens. De zaal aan de Stijntjes duinstraat krijgt een opper vlakte van 12 bij 21 meter en zal 5.5 meter hoog worden. De situering is bijzonder gunstig, speciaal voor de Christelijke Mavo en de nieuwe school op het terrein van Zeebad. De commissie van sportzaken ging accoord met het verstrek ken van een voorbereidingskre diet van 10.000,-. Voor de grond met opstallen aan de Stijntjesduinstraat wordt een prijs gevraagd van 125.000,-. Sommige commissieleden von den dat aan de hoge kant, maar volgens voorzitter wet houder Jansen lag de koopprijs nog beneden de taxatie-waar de De op te heffen kleuter school is van het demontabele Jerino-type, maar volgens des kundigen zal van een verplaat sing ten behoeve van een ander doel weinig terecht komen. Op verzoek van een der commis sieleden zal toch getracht wor den via een advertentie een koper voor het pand te vinden. EERSTE PAAL VOOR KLEUTERSCHOOL VOORHOUT - Met een paar forse dreunen, ging gistermid dag met medewerking van wethouder van onderwijs dr. D. J. W IJdo. de eerste paal de grond in voor de nieuwbouw van een katholieke kleuterschool achter de St. Antonius- school. Het was voor het eerst dat de wethouder een dergelijk karwei op zich had genomen maar het bezorgde hem toch meteen een compliment van de heer J. van Gastol van de bouwonderneming HUBAM uit Hazerswoude, die hem een „eminente heier" noemde. Als dank werd IJdo een speelhuis aangeboden dat hij dan tezijnertijd bij de opening van de school weer door kan „spelen" aan me vrouw Laman hoofdleidster van de school. Een ingenieuze wekker kreeg hij als persoonlijk geschenk. IJdo zei na het paalslaan dat Voorhout eigenlijk vóór licht op het Ministerie met de integratieplan verwezenlijking. „We zijn bijna klaar met alle scholen onder één dak te brengen". Dit is de vierde Voorhoutse school waar nu de kleuterschool direct naast wordt gebouwd. „Ik hoop dat U met deze goede outillage de kinderen van vier tot en met twaalf jaar goed onderwijs kunt geven", besloot de wethouder waarbij hij de laatste woorden aan het katholie ke schoolbestuur richtte. De bouw gaat in totaal zes en een kwart ton kosten. De openbare kleuterschool de Beukenootjes en de katholieke school de Gruthorst die ook in de laatste jaren zijn gebouwd hebben totaal een miljoen gejeost. Het verschil tussen de bouw van laatstgenoemde scholen en deze nieuwe school ligt in de constructie die nu weer van steen zal zijn. De anderen waren grotendeels uit hout, dus semi-perma- nent, gebouwd. LEIDERDORP De koop avond wordt in Leiderdorp op vrijdagavond gehouden. De commissie middenstandsaan gelegenheden die gisteravond onder voorzitterschap van wethouder C. Gordijn (CDA) vergaderde nam hiermee het zelfde standpunt in als een jaar geleden. De Winkelslui tingswet 1976 die een koop avond verplicht stelt zal vol gens een onlangs door de staatssecretaris van Economi sche Zaken uitgebrachte be schikking met ingang van 1 november 1978 in werking tre den. Na de totstandkoming van het nieuwe winkelcen trum in het Winkelhof zal wor den bekeken of de vrijdag avond aan de verwachtingen van de Leiderdorpse midden stand en de consument heeft voldaan. De mogelijkheid is opengehouden dat dan voor een deel van Leiderdorp de donderdagavond en voor het andere deel de vrijdagavond als koopavond zal gelden. Wethouder Gordijn verwachtte Leiderdorp: koopavond op vrijdag dat nog deze maand het bran chepatroon voor Winkelhof zal kunnen worden vastgesteld. Bekend zal dan worden welke voorzieningen er in het nieuwe winkelcentrum zullen komen. Dit zal gebeuren in een gesprek op 26 mei tussen de vertegen woordigers van het CIMK!, de firma Matser en de gemeente. Spoedig daarna zal de vierkan te meterprijs worden bekend gemaakt, een moment waar de commissie en de Leiderdorpse middenstand met verlangen naar uitzien. Op basis hiervan zijn pas de ongeveer 1000 gega digden voor een plaats in het winkelcentrum in staat te beoordelen of een vestiging economisch haalbaar is. Een rol speelt ook wie de zoge naamde trekkersfunctie gaat vervullen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5