RIJNLANDS BEDRIJFSLEVEN IN '77 IN HERSTEL Politieonderzoek op Endegeest vrijwel voltooid PARKER- TRIPPER §AL UITVERKOCHT sNVV Leiden wil centraal verenigingsgebouw Lichte daling Leidse werkloosheid Tulp genoemd naar bartin Schroder INDERDAG 11 MEI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 'dnut c b) ran een onzer verslaggevers) jeiden Het bedrijfsleven in het district van de Leidse lamer van Koophandel en Fabrieken heeft zich vorig ar over het algemeen iets rooskleuriger ontwikkeld dan 1976 het geval is geweest. Vergeleken met het bedrijf- i even in de rest van Nederland is de ontwikkeling vorig ""V over het algemeen gunstig geweest en kan op enkele iterf£atieve ""schieters na gesproken worden van een rstel van het bedrijfsleven. Dat is de conclusie van n vandaag openbaar gemaakt rapport van de Leidse amer van Koophandel dat is opgesteld naar aanleiding n een jaarlijks terugkerende enquête onder de onder op, pniers in dit district. fon - )ndanks negatieve itschielers 1 indc luden. Dit getal ligt 3% hoger eil 'n ooral de omzetten wist het ijnlands bedrijfsleven aardig i peil te houden wanneer de e e jfers vergeleken worden met landelijke. Waar een percen- ;e van 21% (gelijk aan elders het land) de omzetten zag nemen, meldde in 1977 34% in de bedrijven dat men het flatiepercentage (7%) kon bij- de rest van Nederland :t geval was. Door 46% werd geringere omzetstijging 7% gemeld of een gelijk- ijven van de omzet. De win- ontwikkeling in Rijnland ver- onde vorig jaar veel overeen- imst met het landelijke beeld: iteü me^t cc" afname, 48% een in of meer gelijkblijven en meldt een werkelijke stij- ng van de winst. Dat laatste ircentage is 2% meer dan het ndelijk gemiddelde. Ook wat investeringen betreft steekt ijnland niet ongunstig af. :Umandelijk haalde 45% van de lénquéteerde bedrijven het Ondanks het over het alge meen vrij gunstige beeld dient het bedrijfsleven in het dis trict van de Rijnlandse Kamer van Koophanel toch altijd nog enkele negatieve uitschieters. Eén van deze zorgenkindjes is nog altijd de Katwijkse visse rij. Hoewel het daar iets min der slecht ging dan in 1976 het geval was, blijft de toestand van de Katwijkse visserij vol gens het jongste verslag van de Kamer van Koophandel ui terst zorgwekkend. Nog altijd melden de Katwijkse vissers in veel groteren getale een af name van de omzet en de winst als landelijk gemiddeld gebeurt en de situatie elders is ook al niet hoopgevend. Land- en tuinbouw Als de Rijnlandse cijfers van de land- en tuinbouw vergele ken worden met de landelijke gen van het landelijk beeld. De metaalindustrie mag volgens het verslag niet ontevreden zijn j over de ontwikkeling in 1977. Vooral de electrotechnische in- j dustrie deed het in Rijnland I uitstekend, maar ook de tran- I sportmiddelenindustrie en ma- I chine-industrie boekten een re- j delijk tot goed resultaat. Handel Zowel groothandel als detail handel laten over 1977 over het algemeen cijfermatig een voor sprong zien op de landelijke gemiddelden. Alleen de groot handel in kleinhandelsartikelen (foodsector) bleef wal achter Vergeleken met de resultaten over 1976 is in de Rijnlandse detailhandel van een aanzien lijke verbetering sprake ge weest. al blijft ook nog steeds een derde van de bedrijven een daling van de winst- en omzet cijfers melden mm De Katwijkse visserij is nog steeds een zorgenkindje in het Rijnlandse bedrijfsleven. gemiddelden steekt Rijnland niet ongunstig af. In vergelij king met de ontwikkeling in 1976 ging het land- en tuin bouw in Rijnland vorig jaar echter minder goed, vooral door de ontwikkeling van de kleinere landbouwbedrijven, zo blijkt uit het enquêteresultaat. De industriële sector Iaat een vrij wisselend beeld zien. Een positieve uitschieter vormde bijvoorbeeld de voedings- en genotmiddelenindustrie, terwijl in de textiel-, mode- en confec- tieindustrie de ontwikkeling wat minder gunstig was. Voor al in de sector schoeisel en leder ging het slecht. De bouw nijverheid bleef redelijk op het landelijk peil, maar de bouw materialen- en houtindustrie ligt Rijnland nog ver achter (vooral in omzet) bij de rest van Nederland. Dc grafische industrie en chemische indus trie vertonen weinig afwijkin- Dienstverlening Uit de sector dienstverlening valt het positieve resultaat op van de horeca in Rijnland. De al eerder gesignaleerde gunsti- I ge ontwikkeling zette zich vorig jaar onverminderd voort. De zakelijke dienstverlening ging het echter veel minder goed dan het jaar ervoor, terwijl de cijfers ook negatief uitvallen ten opzichte van de rest van ons land. IIDEN - Een enorme run op kaarten voor het vanavond verspelen duel tussen Par- t en Tripper Jeans heeft er lm ie geleid dat alle 4.300 plaats- iwijzen al in de voorverkoop tverkocht zijn. Een en ander oudt in dat er aan de kassa's de Groenoordhal geen ver- >op zal zijn. Alleen leden van vereniging Parker kunnen een toegangskaart kopen. it betekent, dat er vanavond i totaal ruim vijfduizend toe- ihouwers zullen zijn bij het frste treffen tussen Parker en ripper Jeans. Het manage- ent van de Leidenaren beeft inmiddels besloten om het eventuele derde beslissingsduel in de Ahoy-hallen te verspelen. Aangezien het onmogelijk is om maandagavond in de Groe noordhal te spelen, zal de be slissingswedstrijd in Rotter dam om twee uur 's middags een aanvang nemen. Er zal dan voor de Leidse aanhang een groot aantal bussen worden in gezet. Voorlopig hoopt de Leidse ploeg vanavond in eigen huis te kunnen zegevieren. Het gehele team is redelijk fit, de rugblessure van Bartolome daargelatern, zodat de uitver kochte Groenoordhal een span nende avond tegemoet gaat. Een lange rij basketbalfans stond gisteren voor de kassa van de Vijf Meihal om in de voorverkoop een kaartje te bemachtigen voor het duel Parker-Tripper. De koek was snel op. sprojecten in Leiden de werk gelegenheid in de bouw beslist niet tegemoet treden. „Ik zie een oplossing van gemeentezij de dan ook met vrees tege moet", merkte Van Dam op. EIDEN De NVV-afdeling *ieiden heeft gisteravond tij- ens de jaarvergadering in het t Antonius Clubhuis in rweging genomen om na de emeenteraadsverkiezingen an 31 mei een discussiegroep het leven te roepen, die de rkiezingsprogramma's van verschillende politieke par- u jen onder de loep zal nemen, een reactie op het afgelopen ïaandag in deze krant bespro- 3.0 en jaarverslag van het NVV ra/berden tevens enkele kantte-, Vajeningen geplaatst bij het erkloosheidsprobleem in de tad Leiden en het daarmee auw in verband staand vesti- ingsbeleid voor bedrijven, at door de gemeente wordt evoerd. De heer F. Mentzij, Raadslid van de PvdA in Lei en, merkte op, dat een door k et NVV voorgesteld selectief estigingsbeleid niet in alle gevallen een oplossing biedt voor de werkloosheid, maar dat ook „zinvol werken" op vrijwillige basis in bijvoor beeld de welzijnssector een po sitieve benadering ten aanzien van werklozen zou kunnen be tekenen. Gediscussieerd werd "er giste ren door de leden van het NVV wat het beste vestigingsbeleid voor Leiden zou kunnen zijn. Vooral werd er door sommigen gewezen op het feit, dat niet ieder bedrijf zomaar aange trokken moet worden, ook al zal dit een bijdrage tot het oplossen van de werkloosheid betekenen, omdat sommige be drijven in de stad schade aan het milieu kunnen toebrengen. De op de jaarvergadering aan wezige wethouder van finan ciën H. van Dam stelde, dat de overheidsbezuinigingen op on der meer de stadsvernieuwing- Bejaarden Voorts werd er door de Leidse vakvereniging, toen het hoofd stuk „plannen voor het seizoen 1978/79" aan de orde kwam, uitvoerig ingegaan op het be- jaardenwerk dat voor de NVV- leden in Leiden wat meer van de grond moet komen. Vooral de NW-vrouwen voelden voor meer reisjes, meer leuke avondjes en een hechtere orga nisatie dan nu ten aanzien van de bejaarden het geval is. Alge meen was men er in de verga dering voorstander van. dat er een centraal NW-gebouw in Leiden moet komen. Een cen traal trefpunt zou ook voor de bejaarden aantrekkelijker zijn om langs te* komen. Wethouder Van Dam zegde de vergadering toe, dat hij van zijn kant uit zijn best zal doen om zo spoe dig mogelijk voor een geschik te ruimte te zorgen. STRAFVERVOLGING TEGEN BEDREIGER MOJET Vlaggen halfstok Van de Leidse Schouwburg en de Stadsgehoorzaal han gen vandaag 11 mei de vlag gen halfstok. Dit als eerbe wijs aan de overleden ac teur Ko van Dijk. Studentenverenigingen De vier grote studentenverenigingen uit Leiden houden vier verkiezingsbijeenkomsten. De eerste wordt georganiseerd door de SSR in haar gebouw aan de Hogewoerd vanavond Vanaf acht uur zullen vertegenwoordigers van de linkse partijen in Leiden trachten duidelijk te maken waarin hun partijen van elkaar verschillen. Deze vertegenwoordigers zijn Leo Meijer (PvdA). Laurens Beijen (PPR). Hilda Pas- schier (PSP). Sjoerd Karsten (CPN). Cor Vergeer (SP) en Hans Glaubitz (D'66). Stadsfjoldermolen Wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening geeft zater dag 13 mei om elf uur het startsein voor de restauratie van de Stadspoldermolen aan de Slaaghsloot. Deze monu mentale molen bevindt zich aan de westzijde van de Gooimeerlaan. Nadat hij de eerste restauratiehandeling heeft verricht, zal de wethouder een korte toespraak houden in het nieuwe restaurant van de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Occasionshow In de Ton Menken Ijshal wordt tot en met zaterdag 13 mei een occasionshow gehouden. Meer dan 250 gebruikte auto's worden door het Motorhuis Leiden te koop aangebo den. Vele types van alle merken zijn vertegenwoordigd op de show. De occasions zijn tijdelijk afgeprijsd, j Fassbinder Het Leids Filmhuis vertoont in de maand mei films van jonge Duitse regisseurs. Vanavond. 11 mei, is de eerste filmvoorstelling in deze cyclus. Gedraaid wordt de film ..Satansbraten" van Rainer Werner Fassbinder uit 1975. De filmvoorstelling begint om negen uur. ..Satansbraten"is het verhaal van een mislukte dichter die zijn uitgever 32.000 Mark schuldig is. die problemen met zijn vrouw heeft en die er een handvol minnaressen op nahoudt. Een film met zeer merkwaardige dingen en mensen, die in feite karikatu ren van zichzelf zijn. De film loopt over van twijfel aan normale menselijke relaties. Youth for Christ De youth-for-christ-beweging in Leiden houdt \njdag 12 mei om acht uur 's avonds een zogenaamde koffiebaravond. Iedereen die wil kan dan binnenstappen in „de Zolder" aan de Morsweg 114 om daar een praatje te maken over verschillende zaken. Natuurlijk wordt er koffie geschonken. Het is de bedoeling van de beweging om dit eens per maand te laten plaatsvinden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De werkloosheid onder de mannelijke be roepsbevolking is vorige maand in het district Leiden met 49 afgenomen. Aan het einde van deze maand waren precies 2200 mannen zonder werk. Het aantal werkloze vrouwen nam in april met 15 af tot 688. Vergeleken met een jaar geleden is de werkloosheid onder de mannen met 67 verminderd maar die onder de vrouwen met meer dan 100 toegenomen. Een en ander blijkt uit de cijfers van het gewestelijk arbeidsbureau van Leiden die van daag bekend werden. let tijdstip moet ongeveer ge- zijn gevallen.... Rond twin- jaar geleden stichtte de leer Martin Schroder zijn bartin Air en in dat jaar kruis- fe de heer Frans Roozen uit 'ogelenzang een aantal tul- Uit één van die kruisin- kwam een zeer fraaie cottage-tulp. Een laatbloeiend as met lange, sterke stelen er» kloeke, uitstekend gemo- Jelleerde bloemen. De kleur is zeer mooi: warm oranje vimet een rode blos, terwijl de «panden goud-oranje getint :ijn. tulp kreeg de naam Martin Schroder als hommage aan sfde man die uit het niets een wereldomspannend bedrijf opbouwde. De cottage-tulpen komen oor spronkelijk uit Engeland, zo vertelde de heer Fr. Roozen jr. Hoe ze zijn ontstaan is niet met zekerheid te zeggen, maar rond 1600 kwamen ze in Engeland al in de tuinen voor. De heer Schroder kwam gis termorgen naar de Keukenhof om de tulp die zijn naam draagt, persoonlijk ten doop te houden. Hij sprak de wens uit dat deze aanwinst straks aan miljoenen mensen overal ter wereld veel vreugde zal gaan brengen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/OEGSTGEEST De 23-jarige leer- ling-verpleegkundige Evert B. die eind maart op een middernachtelijk uur de geneesheer-di- i recteur van het Leids psychiatrisch ziekenhuis Endegeest met een pistool bedreigde, zal te- I recht moeten staan wegens een poging tot wederrechtelijke vrijheidsberoving. Dat heeft een woordvoerder van het arrondissementspar ket van de officier van justitie in Den Haag gisteren bevestigd. Een en ander is het resul taat van het politieonderzoek in deze zaak dat begin deze week werd afgerond. Als datum voor de strafzitting is voorlopig 6 juni bepaald. Inmiddels heeft de raadsvrouwe van de leerling verpleger, mevrouw mr. Raval uit Leiden, aan gekondigd de Haagse rechtbank te vragen de voorlopige hechtenis van haar cliënt te schorsen. Volgens mevrouw Raval blijkt duidelijk uit de rapporten van de reclassering en het psychia trisch rapport dat tijdens het vooronderzoek is opgesteld dat van vrees voor herhaling van de daad van Evert B. nauwelijks meer sprake is. Eerder ging mr. Raval op grond hiervan in beroep bij het gerechtshof tegen de verlenging van de voorlopige hechtenis van haar cliënt met 30 dagen die op verzoek van de officier van justitie door de rechter-commissaris was bevo len. Dit beroep is tegen de verwachting in nog steeds niet behandeld, hoewel van deze tweede periode van 30 dagen er intussen al weer 12 verstreken zijn. Diefstallen Zoals bekend was de nachtelijke daad van de leerling-verpleger aanleiding voor de actie van de Pet met de Z-groep. die kwam met een aantal concrete beschuldigingen over misstanden bij het psychiatrisch ziekenhuis van de gemeente Leiden en zijn zwakzinnigenafdelingen Voor geest. Tegen een hoofdbroeder van de afdeling Jongens Voorgeest werden beschuldigingen geuit van diefstallen van ziekenhuiseigendom men en bezittingen van patiënten. Deze beschul digingen werden neergelegd in een pamflet dat door de actiegroep aan de poort van Endegeest werd uitgedeeld. Vijf leden van de groep werden daarop aangehouden wegens smaad. Ook in deze affaire werd toen door de officier van justitie in Den Haag een onderzoek gelast dat door de Rijkspolitie in Oegstgeest is uitgevoerd. Volgens justitiewoordvoerder mr. Blok is dit onderzoek op een oor na gevild. Hij bevestigde desgevraagd dat twee medewerksters van de afdeling Voorgeest in de tweede helft van het onderzoek belastende verklaringen hebben afge legd over de betrokken hoofdbroeder, maar deze zouden later weer aanzienlijk zijn afge zwakt. Mr. Blok wilde gisteren in het midden laten of deze verklaringen nog wel belastend konden worden genoemd. Als het rapport van de rijkspolitie in Oegstgeest binnen is zal de officier van justitie beslissen of er nog meer strafvervolgingen zullen worden ingesteld. Nog voor het eind van deze maand wordt daarom trent uitsluitsel verwacht.. Geheel los van de politieonderzoeken staat het eigen onderzoek dat de gemeente Leiden naar de situatie op Endegeest heeft ingesteld. Dat heeft zoals wij gisteren al melden enige vertra ging opgelopen. Vandaag is de speciale commis sie die hiervoor is gevormd begonnen met twee dagen van hoorzittingen voor het personeel van Endegeest. De werkloosheid bij mannen ondervond enige invloed van recente moeilijkheden in be drijven, zoals de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij in Zoeterwoude. Voor de komen de maanden valt als gevolg hiervan volgens het GAB een verdere stijging van vooral het aantal oudere werklozen te ver wachten. Ook de invloed van schoolver laters doet zich weer gelden. Een onderzoek bij scholen leert dat in 'de komende maanden 2800 jongens en 2400 meisjes eindexamen zullen doen. Hier van zullen zich circa 1300 jon gens en 900 meisjes op de ar beidsmarkt presenteren. De eerste indrukken van het ge westelijk arbeidsbureau zijn dat de jongens met een lagere beroepsopleiding in de bouw en metaalsector wel weer aan de slag zullen kunnen. Ten aanzien van de andere sectoren bestaat dat inzicht nog niet. Vast staat wel dat de school verlaters het Leidse werkloos heidscijfer de komende maan den weer zullen laten stijgen. Jeugdwerkloosheid Het jeugdwerkloosheidscijfer vertoont een overeenkomstig Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen beeld aan dat van de ouderen. In vergelijking met vorig jaar zijn er minder jongens werk loos, maar meer meisjes zonder werk. Het aantal jongens daal de met 74, dat van de meisjes steeg met 35. De jeugdwerk loosheid maakt in Leiden en naaste omgeving ruim 14% van de totale werkloosheid uit. Landelijk ligt dit percentage op 22%. De vraag naar arbeidskrachten in het gewest Leiden steeg vori ge maand flink: bij mannen werden 441 nieuwe banen aan geboden, voor vrouwen 162. Deze stijging is voornamelijk toe te schrijven aan de enquête die onder werkgevers gehou den is. Een groot deel van de stijging heeft betrekking op de vraag naar jeugdigen. De totale vraag naai' arbeidskrachten be draagt thans 1263 mannen en 342 vrouwen. Vooral in dé bouw- en metaalindustrie is er nog veel werk te vinden. In de kantorensector en de verple ging is nog veel werk voor vrouwen. In de diverse gemeenten van het gewest Leiden vertoonde de werkloosheid eind april het volgende beeld. Tussen Haak jes de cijfers van vorige maand. mannen vrouwen 44 52) 17 17) 264 268) 65 64) 1538 (1565) 449 (434) 81 88) 55 48) 74 78) 36 38) 31 37) 10 8) 11 7) 4(5) 95 95) 30 33) 22 (20) 5 6) 20 21) 11 15) 20 18) 6(5) 2200 (2249) 688 (673)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3