Vaste armoe is omgezet in een duidelijke voorsprong 4 Amsterdams traject Schiphollijn krijgt mogelijk voorrang Ongunstige situatie maakt bezuinigingen nodig NCW twijfelt aan kans op bezuinigingen Etmaal komen vrij om bij te van nachtdienst nenland rwi^tterdam pest 9/keers- aos Subsidie-pot van 57 miljoen voor verbetering werkklimaat Zwendel met uitkeringen Belastingstok voor casinohond >weer LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 MEI 1978 pagina 13 lorlopig Verkeer voi Lelijk T en onzer verslaggevers) ERDAM - In en rond dam doen zich sinds gis- grote vertragingen voor vel het trein- als vvegver- De verkeerssituatie zal tomende dagen nog zeer jk blijven, omdat de Ko- avenbrug in Rotterdam volg van een aanvaring iet treinverkeer onbruik- Treinreizigers, die met van Rotterdam-Cen- naar Rotterdam-Stadion •bracht worden, hebben :n al aanzienlijke vertra- hun reisschema opgelo- IN avond waren ook de we- ind Rotterdam uitermate Verwacht wordt, dat de kte in de komende dagen iel groter zal worden, met volg files en opstoppin- de wegen en grote ver voor de treinreizigers, ëopende Koningshaven die gistermorgen door achtschip Nedlloyd Bah- p proefvaart werd aange-_ kan niet meer dicht. Re- kan nog dagen duren, de Spoorwegen. Hoewel •inreizigers ook uit het wordt aangeraden via it en Den Bosch naar vest-)Nederland te reizen de drukte bij Rotterdam aal aanhouden, waardoor ssen het reizigersaanbod met grote vertragingen n verwerken. orgen vroeg al deden iij de Moerdijkbrug grote ipingen voor van Bra- rs, die normaal met de ïaar hun werk in Rotter- ;n omgeving gaan. maar de auto kiezen. Ook erkeer uit het noorden Rotterdam neemt sterk ?t hetzelfde gevolg, verwacht, dat de vertra- in de komende vrije teeds groter zullen wor- vvaardoor men rekening houden met files, opstop- en lange wachttijden, dam vreest voor een ver- ndelijke gl lit lijnen [en ulisme I HAAG (ANP) Deze J zal, naar deskundigen, lichten, het botulisme bij [vogels weer de kop op- Nadat deze ziekte vo- r een zware tol onder de itand had geëist, heeft Tiinisterie van Volksge- Jeid richtlijnen opgesteld I gevolgen van botulisme 1 mogelijk te beperken. |it jaar zijn deze richtlij- i de provincies rondge- ■aden wordt dode water- I onmiddellijk te verwij len de kadavers te vernie- Gebieden waar botulis- ïerst moeten dagelijks geïnspecteerd en alle 9 moeten bij provinciale taat worden gemeld. |ibliek krijgt de raad wa- els niet te voederen om Irkomen dat op bepaalde len concentraties van de lels ontstaan. Daar is, zo lde landelijke richtlijnen, Tns op het optreden of len van botulisme gro- [isme stagneert attracties Ken voor ekers OP ZAND (ANP) Het toeristen dat naar Ne- 1 komt, stagneert. Ne- id profiteert niet van het :1 van het internationale me. Daarom moet het :tïe-pakket" verbeteren »et er meer gedaan wor- an collectieve propagan- staatssecretaris Haze- van economische zaken *n in het Brabantse pret- „De Efteling". De be sman opende er een thuis, volgens „De Efte- het grootste spookslot in pa. Het heeft 3,5 miljoen i gekost. 'fteling" is er volgens Ha- ip in geslaagd steeds tij- te spelen op wijzigingen markt. Het spookslot is ld om een nieuwe pu- sgroep (oudere kinderen) ekken, maai* de staatsse- ris vindt het aantal attrac- n Nederland niet voldoen- Iij is daarom blij met een rzoek van het Nationaal au voor Toerisme naar de lijkheden voor een attrac- nt dat de waterrijkdom OVERHEIDSPERSONEEL WIL HOUDEN WAT HET HEEFT (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Wie in de jaren dertig kans zag een baan te krijgen in over heidsdienst, sprong een gat in de lucht en werd door zijn omgeving hevig be nijd. Want ambtenaar worden beteken de vastigheid en dat was heel wat in een crisisperiode, waarin het ontslagen regende. Weliswaar werden juist toen de salarissen nog wel eens aangepakt als de overheid weer moest bezuinigen, zodat de ambtenaren zelf cynisch zei den: Vaste baan - vaste armoe, maar het overheidspersoneel had dan toch maar vastigheid. In de loop der tijden is daarin heel wat veranderd; de vas tigheid is gebleven en de materiële positie is dusdanig verbeterd, dat men wel kan stellen dat het overheidsperso neel er heel wat beter voorstaat dan de werknemers in het particuliere be drijfsleven. Het is dan ook geen wonder dat men thans, nu de overheid weer voor de noodzaak staat - vanwege de economi sche teruggang - de broekriem aan te snoeren, opnieuw naar de positie van het overheidspersoneel kijkt. Dat kijken gebeurt al vele jaren, maar tot dusver heeft men nog geen daden durven te stellen. Daarvoor is het verzet van de ambtenaren en hun vakbonden te groot. Recente uitlatingen van minister-presi dent Van Agt wijzen erop, dat de bui er nog steeds hangt en wel eens heel gauw tot ontlading kan komen. Welis waar heeft minister Wiegel, optredend als Nederlands grootste werkgever, olie op de golven gegooid, zeggende dat er nog niets is besloten en dat er niets gaat gebeuren zonder overleg, maar de vrees blijft. Evenals de onverzettelijke opvat ting van de bonden: als iedereen matigt, doen wij in dezelfde mate mee, maar we laten ons niet extra pakken. Men zal niet kunnen ontkennen, dat de ambtenaren (er zijn er zo'n 750.000 bij rijk, gemeente, provincie, onderwijs, po litie en leger en bovendien worden nog zo'n kleine 300.000 personeel bij wel zijnswerk en gezondheidszorg op iden tieke wijze gehonoreerd) hun achter standpositie hebben omgezet in een ze kere voorsprong ten opzichte van het particuliere bedrijfsleven. Daar hebben we hard voor geknokt, zeggen de bon den. Zij hadden wat dat betreft de wind mee in een welvaartsperiode, toen er volop werk te krijgen was en een baan bij de overheid vrijwel geen extra aan trekkingskracht meer had. De overheid moest toen haar arbeidsvoorwaardenbe leid wel bijstellen. In hoeverre wijken de ambtelijke ar beidsvoorwaarden nu af ten opzichte van de particuliere? Een gedetailleerde vergelijking zou te ver voeren; daarvoor zijn er teveel regelingen en voorzienin gen in beide kampen. Laten we er een paar hoofdzaken uitpikken. In de eerste plaats is daar het feit, dat het overheid spersoneel geen AOW/AWW-premie be taalt; die premiebetaling is door de overheid overgenomen. Weliswaar stond daar destijds, toen die regeling werd ingevoerd, een dienovereenkomstige sa larisverlaging tegenover (premie en ver laging elk circa acht procent), maar intussen is de premie ongeveer vier procent gestegen zonder dat er verdere verrekening plaatsvond, zodat de amb tenaren zijn uitgelopen. Voorts betalen de ambtenaren ook geen premie voor WAO, WW en ZW en dat scheelt zeker een dikke vijf procent. Net als in het bedrijfsleven krijgen de ambtenaren een vergoeding voor af te sluiten verzekeringen tegen ziektekos ten. Dat loopt ongeveer gelijk op. Maar voor de particulier is dat een stuk inko men waarover belasting moet worden betaald, voor de ambtenaar is de ver goeding belastingvrij. Bovendien geeft de overheid nog een extra ziektekosten vergoeding als de uitgaven wegens ziek te boven een bepaald niveau komen. De overheid kent voorts een systeem van periodieke loonsverhogingen, die hoger zijn dan in het bedrijfsleven en ook met een grotere vanzelfsprekend heid worden toegekend. Men kan dit afleiden uit het feit, dat in de statistie ken de post „incidentele loonsverho ging" bij de overhied hoger ligt dan bij het bedrijfsleven. Op al deze zaken moet, zo menen velen, worden bijgestuurd. Dat is geen pak ken, zo wordt gesteld, maar een correc tie op een onredelijke voorsprong en ongewenste ontwikkeling. Dat geldt ook voor het zogenaamde trendbeleid. Dit beleid houdt (sinds 1959, toen de geleide loonpolitiek werd opgeheven) ruwweg in, dat de overheidssalarissen in dezelf de mate omhoog gaan als de lonen in het bedrijfsleven. Dit is op zichzelf een redelijke werkwijze, al hebben de bon den er zich aanvankelijk even fel tegen verzet als zij het nu als een verworven recht verdedigen. In dat trendbeleid zijn echter fouten geslopen. Als'in het be drijfsleven bijvoorbeeld toeslagen voor bijzondere werkomstandigheden wer den omgezet in vast loon en dus in de loontabellen werden opgenomen, draai de dit mee in de trendberekening en kreeg de ambtenaar dus als het ware een toeslag voor bijvoorbeeld vuil werk. Bovendien werd in het bedrijfsleven verschillende keren compensatie gege ven voor gestegen premies voor de so ciale verzekeringen en die kregen de ambtenaren dus ook, al betaalden zij geen premie. Velen vinden dan ook, dat En tenslotte, wat deze opsomming van hoofdzaken betreft, is er dan nog de pensioenvoorziening waarmee de over heid op eenzame hoogte staat. Ambtelij ke pensioenen zijn welvaartsvast, dat wil zeggen dat ze niet alleen ongevoelig zijn voor inflatie, maar ook nog eens in koopkracht toenemen als iedereen erop vooruitgaat. Dat kost handenvol overheidsgeld. Slechts heel sterke on dernemingen zijn in staat de pensioenen min of meer waardevast (dus gelijkblij vend in koopkracht) te houden en dat durft men veelal niet eens als garantie te geven. Weliswaar betalen ook over heidsdienaren een flinke pensioenpre mie, maar gemiddeld ligt die toch maar weinig hoger dan die in het bedrijfsle ven. Natuurlijk, ambtenaren hebben ook wel een „achterstand". Ze kennen geen winstdelingsregelingen of een dertiende maandloon.' Ze krijgen geen royale on kostenvergoedingen of andere belasting vrije toelagen en een „autootje van de baas" is er ook niet bij. Maar daar staat dan weer tegenover, dat een ambtenaar niet kan worden ontslagen en dat is zeker vandaag de dag een heel ding. Niemand zal verlangen dat dit alles in één slag moet worden veranderd, maar gefaseerd zal er op tal van terreinen ongetwijfeld wat gebeuren om de over heidsfinanciën wat lucht te geven. Het zal dan blijken, dat het uiteindelijk om aanzienlijke bedragen gaat, die in de miljarden kunnen gaan lopen. Maar zonder verzet zal het allemaal niet verlo pen. De term „verworven rechten" klinkt steeds vaker. MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN: (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG Het zal vol- gens minster Van Aarden- ne van Economische Zaken niet mogelijk zijn het aan tal werklozen terug te drin gen tot 150.000 in 1980. Dit aanvankelijk plan van de regering wordt door de veranderde situatie ongun stig beïnvloed. Daarom is ook haast geboden met de invoering van de Wet In vesteringsrekening, waar door een aantal arbeids plaatsen geschapen kunnen worden. De minister zei dit gisteren tij dens het voortgezet debat in de Tweede Kamer over de Wet Investeringsrekening, waarbij vastgesteld wordt zo'n 13 mil jard gulden uit te trekken voor de werkgelegenheid in vooral de zwakkere economische ge bieden. De ongunstig gewijzigde econo mische situatie dwingt de rege ring ook met een aantal forse bezuinigingen te komen, zoals premier Van Agt in het begin van deze week op een verkie zingsbijeenkomst al aankondig de. De nota hierover komt half juni in de Tweede Kamer. De Kamer zal nog vóór het zomer reces, dat eind juni begint, de nota behandeld moeten heb ben. Een kritische oppositielei der Den Uyl meent dat de Ka mer eigenlijk te weinig tijd krijgt, om zich er diepgaand op te kunnen bezinnen. Minister Van Aardennen liet gisteren tijdens het debat over de Wet Investeringsrekeing al uitkomen, dat de regering reke ning houdt met een econo misch groeipercentage van drie procent, en niet meer met 3,75 procent, zoals eerder was bere kend. „De situatie is duidelijk veranderd, ook al omdat de één-procents bezuinigingsope ratie van het kabinet-Den Uyl niet de effecten heeft, die des tijds voorzien waren", aldus de minister van Economische Za ken. Uit andere gegevens blijkt ech ter, dat de prijzen minder stij gen, dan men oorspronkelijk verwacht had. De stijging tus sen 15 maart en 15 april be droeg 0,7 procent. De dalende tendens zal zich volgens hel ministerie van Economische Zaken blijven voortzetten. Mer moet echter nog rekening hou den met de huurverhoging pei 1 juli. Vorig jaar ging deze a op 1 april in, waardoor he cijfer al eerder benvloed were (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Albeda (Sociale Zaken) heeft voor dit jaar 57 miljoen beschikbaar gesteld voor subsidies aan bedrijven die de werkomstandigheden van hun personeel willen verbeteren. De subsidies kunnen onder meer worden verleend voor projecten ter bestrijding van stof, vuil, hitte of lawaai, ter bestrijding van zwaar of eentonig werk en voor projecten ter bescherming tegen weersinvloeden. Vorig jaar gold ook al een dergelijke subsidiere geling. De belangstelling van het bedrijfsleven voor deze regeling is bijzonder groot gebleken. In totaal zijn er toen ruim 2000 projecten voor subsidie aangemeld. De subsidieregeling bleek dus goed te beant- woorden aan haar doel, namelijk het stimuleren van werkgevers om in hun bedrijven het werk klimaat te verbeteren. Voor de genoemde pro jecten kunnen werkgevers onder bepaalde voor waarden vijftig procent subsidie krijgen tot een maximum van 250.000.- per project. Het maxi male subsidiebedrag dat een werkgever per jaar voor verschillende projecten kan ontvangen, is 500.000,-. De subsidievoorwaarden houden on der meer in, dat een ondernemingsraad of per- soneelsraad het project moet hebben goedge keurd en dat omvangrijke projecten begeleid worden door Arbveidsbureau en Arbeidsinspec tie. Verder moeten in ondernemingen met meer dan 25 personeelsleden de kosten van een pro- 'ject tenminste 25.000,- bedragen en in kleinere ondernemingen tenminste 10.000,-. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Voorzitter ir. J. de Wit van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond heeft vandaag zijn twij fel uitgesproken over de haal baarheid van een grote ombui gingsoperatie door de overheid (beperking van de stijging der collectieve lasten), hoewel zo'n ombuiging volgens hem essen tieel is om de onevenwichtig heden in onze economie recht te trekken. „Weinigen twijfe len aan de noodzaak van forse ombuigingen, maar er steekt een georganiseerde collectieve verontwaardiging op als naar bepaalde groepen ook maar één vinger wordt uitgestoken". Ir. De Wit hekelde vanmiddag tijdens een rede tot de leden vergadering van het NCW ook de opvattingen van bepaalde maatschappijkritische groepen uit politiek en vakbeweging, die de relatieve autonomie van de ondernemingen sterk willen beperken omdat deze gefaald zouden hebben. De onderne mingen zouden volgens h- (Van een onzer verslagge vers) EINDHOVEN De ver storing van het natuurlijke dag- en nachtritme vormt voor mensen die 's nachts werken een extra belas ting. De jongste weten schappelijke inzichten to nen aan dat de opvatting dat het omdraaien van het dag- en nachtritme een kwestie van wennen zou zijn een grote misvatting is: je went er nooit aan. I Dit werd gisteren verkondigd door de heer H. Zuidema, de adjunct-directeur van de Phi lips Medische Dienst, ter gele genheid van de bedrijfsgenees kundige dagen van de Neder landse Vereniging voor Ar- beids- en Bedrijfsgeneeskunde. moeten worden ingepast in een ruimer kader waarin op meer centrale niveaus het beleid wordt bepaald. Men spreekt dan over planeconomie met parlementaire besluitvorming over de produktie. Een derge lijk systeem, waarin de beslis singsbevoegdheden in belang rijke mate buiten de onderne ming komen te liggen, wees ir. De Wit volstrekt af. Tr. De Wit noemde de werkgele genheid het eerste probleem van het toekomstige nationale beleid, mede gezien de nood zaak om in de komende tien jaren 320.000 nieuwe arbeids plaatsen te scheppen. „Dit is alleen haalbaar wanneer ruim te voor nieuwe activiteiten wordt geschapen, zowel binnen de marktsector als in de ande re sectoren zonder de fout uit het verleden te herhalen, name lijk om de kosten van dit laat ste af te wentelen op de bedrij ven". Ook de mogelijkheden tot verdeling van werk moeten volgens de NCW-voorzitter goed worden benut. In de gemeente Groesbeek heeft de politie 110 mensen geverbaliseerd, die zowel een werklozenuitkering genoten als een volledig inkomen hadden via werk in Duitsland. Door de ruchtbaarheid, die aan het politionele ingrijpen was verbonden daalde het werklozencijfer in die betrekke lijk kleine gemeente plotseling met de helft van de 450 mensen, die geregistreerd stonden. Het ontdekken van deze zwendelpraktijken heeft twee kanten: een goede en een slechte. De goede kant is ongetwij feld deze, dat mensen, die van ons sociale verzekeringsstel sel misbruik maken, kunnen worden opgespoord en ge straft. Want zij zijn het, die vele Nederlanders, die werkelijk lijden onder de huidige werkloosheid, mensen die liever vandaag dan morgen aan de slag willen, door hun handelen in een kwaad daglicht plaatsen. Bovendien dienen deze lieden te bedenken, dat de bezuinigingsoperatie, waartoe de Nederlandse overheid verplicht is om de werkgelegen heid nieuwe stimulansen te geven, mede veroorzaakt wordt doordat een aantal uitkeringen in het sociale vlak de pan dreigen uit te rijzen. De slechte kant van deze affaire is daarmee tevens geschetst: het risico, dat opnieuw mensen, die volstrekt onvrijwillig werkloos zijn over één kam zullen worden geschoren met de zgn. zwartwerkers. In het huidige sociale klimaat in Nederland moet dit als onverdraaglijk worden ervaren. Mar dat vereist dan ook, dat de politie ernst blijft maken met het opsporen van delicten, die meer zijn dan oplichting van de sociale verzekeringen. En uiteraard zon der in een heksenjacht te vervallen. Iedereen is ervan overtuigd, dat het - te weinige - aanwezige werk in deze laagconjunctuur eerlijk moet worden verdeeld. Die eerlijke verdeling mag voor dit soort profiteurs geen ruimte bieden voor hun a-sociale praktijken. De twee Nederlandse casino's hebben in de afgelopen weken ruimschoots in de publiciteit gestaan. En wel van tweeërlei aard: positief en negatief. Aan de ene kant het eerste jaarverslag, dat over deze speelgelegenheden is uitge bracht en dat een bruto winst vermeldde van niet minder dan 53 miljoen gulden. Aan de andere kant dreigende berichten over een komend bankroet, omdat de casino's een kansspelbelastingschuld van vele tientallen miljoenen niet zouden kunnen betalen. De staatssecretaris van Financiën reageerde op deze bedrei ging van het voortbestaan der casino's met de aankondiging van een wetswijziging, die aan de Staten Generaal zal worden voorgelegd: er moet een andere wijze van belasting heffing komen, omdat de huidige niet kan functioneren. En dat zou dan moeten geschieden onder kwijtschelding van de veertig miljoen die de schatkist thans tegoed heeft. Met name die mogelijke „kwijtschelding" heeft tot nogal felle reacties geleid. Hier zou rechtsongelijkheid worden bedreven door de Staat der Nederlanden zelf. Andere reacties waren nog duidelijker: wie belastingschuld heeft moet ook betalen ongeacht de vraag wat de gevolgen zijn. Men gaat dan gemakshalve even voorbij aan enkele feiten, die overigens nu via de publikatie van het eerste jaarverslag pas goed bekend zijn geworden. Het belangrijkse feit is n.l., dat het overgrote deel van de gemaakte winst toch in de schatkist komt. Van de bijna 35 miljoen gulden netto winst krijgt de Staat der Nederlanden in ieder geval rond 30 miljoen gulden binnen. Hoe regering en Staten-Generaal het probleem rond de kansspelbelasting willen oplossen is nog niet geheel uit de doeken gedaan. Maar we hebben bezwaar tegen de redene ring, dat hoe dan ook de letter van de wet moet worden nageleefd in deze. Men poogt kennelijk via het niet functio neren van het systeem de eerder in het parlement verloren slag alsnog te winnen: het sluiten van de casino's. Met alle gevolgen voor de bijna 500 werknemers, het toerisme - straks ook in Scheveningen - en de parlementaire democra tie. Want beide Kamers der Staten-Generaal hebben bij meerderheid van stemmen het toenmalige initiatief-ontwerp Van Schaik-Geurtsen aangenomen. Voor de toepassing van de wet moet een oplossing worden gevonden. Maar het gaat niet aan via de belastingstok nu de casinohond dood te slaan. Dat is een volstrekt oneigenlijk en daardoor onjuist middel. Onbeperkt nachtverlof militairen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De verplich ting voor militairen om hun naam op een lijst te zetten als zij de nacht buiten de kazerne elders willen doorbrengen, is vervallen. Dat heeft de Leger- voorlichtingsdienst gisteren meegedeeld. Vorige jaar kwam de regeling tot stand waarbij de militairen alleen nog maar hun naam op een lijst hoefden in te vullen. Toestemming van een com mandant was niet meer nodig. Met de nu geldende regeling kunnen militairen ook midden in de nacht de kazerne verla ten, aldus de Algemene Vereni ging van Militairen (AVNM) in een commentaar. Volgens de vereniging bestaat er nu een permanent nachtverlof in de landmacht. Franse misdadiger j wordt nog niet i uitgeleverd DEN HAAG Staatsecretaris Haars van Justitie heeft giste ren besloten dat de Fransman Viaux-Peccate niet aan Fran krijk zal worden uitgeleverd voordat het kort geding tegen de Nederlandse staat op 16 mei voor (je president van de Haagse rechtbank zal dienen. Dit heeft het ministerie van justitie meegedeeld. Met dat kort geding wil de verdediger van Viaux-Peccate, mr. Nouwen uit Rotterdam, voorkomen dat zijn cliënt aan Frankrijk zal worden uitgele verd omdat volgens hem Ne derland te weinig garanties heeft gekregen van Frankrijk dat Viaux-Peccate niet ter dood zal worden gebracht als hij daartoe veroordeeld zou worden. Frankrijk heeft om zijn uitle vering verzocht omdat Viaux- Peccate verdacht wordt van bankoverval. Dokter Zuidema stipte in dit verband een onderzoek van de Westduitse professor Ruten- franz aan, die heeft aange toond dat de extra belasting van een nachtdienst het best beperkt kan worden door on middellijk aansluitend vieren twintig uur vrij te geven. Door de voorzitter van de ver eniging, dr. A. E. Leuftink, werd gesteld „dat wij ons bru taal eisend zullen moeten op stellen om te bereiken dat het onderwijs in de bedrijfsgenees kunde en het wetenschappelijk onderzoek worden uitgebreid. „Wat dat betreft kon vrij snel aan zijn eisen tegemoet worden gekomen want minister Albeda van Sociale Zaken zei „dat er ruimere opleidingsmogelijkhe den beschikbaar zullen moeten komen. Voor een bedrijfsge zondheidszorg die de hele be roepsbevolking omvat zal het aantal bedrijfsartsen aanzien lijk moeten toenemen", aldus de minister. Dr. Leuftink ont kende dat de positie van de bedrijfsarts zijn vrijheid van handelen wezenlijk beïnvloed. Volgens hem staan voor de be drijfsarts welzijn, gezondheid en veiligheid van de werkne mers voorop en niet de com merciële belangen van het be drijf. SCHIPHOL (ANP) Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat houdt de mogelijkheid open dat het doortrekken van de Schiphollijn van het station Amsterdam-Zuid naar hetzij Centraal Station, hetzij de in aanbouw zijnde Hems poor tunnel voorrang krijgt boven de aan leg van het traject Schiphol - Leiden - Den Haag. De minister zei dit gistermiddag óp Schiphol na afloop van een werkbezoek aan Amsterdam. De beslissing welk traject voorrang krijgt is afhan kelijk van het resultaat van verschillende nog uit te voeren studies, aldus de bewindsman. Het gedeelte van de Schiphollijn tussen de luchtha ven en station Amsterdam-Zuid (M!rir>rvala»n1 zal naar verwachting dit najaar in gebruik worden genomen. Het gelijktijdig doortrekken van de Schiphollijn in twee richtingen - dus enerzijds vanaf Amsterdam-Zuid en anderzijds vanaf de luchthaven - sloot de minister uit. Daarvoor ontbreekt volgens hem het geld. Mi nister Tuijnman zei voorts onder de indruk te zijn gekomen van de „zuigende werking", die de Schiphollijn nu al heeft op het bedrijfsleven. Tal van ondernemingen hebben belangstelling getoond voor vestiging van kantoren in de buurt van de nieuwe spoorweg. Ir. Tuijnman legde zijn werkbezoek aan Amsterdam en Schiphol af in gezelschap van onder anderen de Amster- Morgen zal het weer in de loop van de dag geleidelijk verslechte ren. Een oude oceaandepressie boven IJsland zal haar invloed het komend etmaal via de Britse ei landen naar onze omgeving uit breiden. Het frontensysteem ervan bracht vanmorgen reeds veel bewolking en regen in Schotland en Ierland. Een hogedrukgebied, met de kern boven Scandinavië en een uitlo per via de Noordzee naar de Golf van Biscaye bepaalde de laatse dagen het weer in ons land. Met een noordoostelijkè stroming wordt nog vrij koude en droge lucht aangevoerd. In deze lucht komen opklaringsgebieden voor die zich gisteren van het noord oosten uit over ons land uitbreid den. Op het vliegveld Eelde daal de de temperatuur in de afgelo pen nacht tot iets beneden het vriespunt. De komende nacht zal het weer koud worden met plaat selijk nachtvorst. Morgen neemt de bewolking van het westen uit Vooruitzichten voor zaterdag: Zonnige perioden, later mogelijk regen. Middagtemperaturen om streeks 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor za terdag: Aantal uren zon: 0 tot 8 Min.: temp. omstreeks 8 graden Max. temp. omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weer Max. Neer- temp. slag Z -Limburg Barcelona Klagenfurt Kopenhagen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13