Jlode Brigades moeten lederlaag erkennen Afghaanse premier: wij zijn van niemand een satelliet estduitse kritiek p uitspraak [oge Raad MORO ARCHITECT VAN „OPENING NAAR LINKS Europees kapitaal maakt van Brazilië grote wapenproducent Tweede grote politieke moord in Italië ^jTENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 MEI 1978 PAGINA 7 (Van onze correspondent) Door Aldo Moro te vermoorden gsfen de Rode Brigades de mislukking ~3id van hun streven om de staat te VTrichten. Verre van hun doel te berei- beeft de ontvoeringsactie van de Rode hevpdes en de uiteindelijke moord op i Moro juist gezorgd voor een nationa- •nsgezindheid die de staat juist heeft terkt. 1 de samen- ing tussen ten-democra- )n communis- waaraan de Rode Brigades een eind wilden maken, lijkt sinds de ont voering van Moro een niet meer weg te denken basis voor het politieke leven in Italië. Juist sinds de ontvoering van Moro en de moord op zijn vijf begeleiders op 16 maart is de com munistische partij de voornaamste steunpilaar geweest van de christende mocratische rege ringspartij. Voor de staat is de ontvoering van Mo ro ook een gewone misdaad. De daders hebben niet de er kenning van een politieke status ge kregen, die zij als leden van een „ge wapende partij" voor zich opeisten. Ook op het sociale en psychologische vlak hebben de ter roristen een duide lijke nederlaag ge leden. Van meet af aan heeft de hele vakbeweging en de „man in de straat" de terroristische ac tie afgewezen. De terdoodveroorde ling van hun slach toffer heeft de Ro de Brigades ook vervreemd van an dere uiterst linkse groeperingen, die zich aanvankelijk op grond van hun bezwaren tegen het staatsbestel in Ita lië neutraal hadden opgesteld. Maar ondanks hun nederlaag hebben de Rode Brigades bewezen dat zij een zwaar bewaakte geduchte macht stad Rome. vormen, die welis- Met de blijvende waar een slag, dreiging van nieu- maar nog niet hun we ontvoeringen oorlog tegen de heeft Italië zijn staat hebben verlo- meest onbetwiste ren. De staat is er leider verloren. Dit nog niet in ge- zal zeker blijken slaagd hen op te aan het eind van sporen. De on- bet jaar bij de ver macht van de staat kiezing van een is gebleken uit het nieuw staatshoofd, feit dat de Brigades Aldo Moro werd al- in staat waren het gemeen beschouwd lijk van Moro ach- als de beste kans- ter te laten in het hebber voor deze centrum van de post. Bloemen en de vlag van de Christen Democratische Partij geven de plek aan waar de Renault 4 stond. ROME (AFP) De moord op Aldo Moro is de tweede grote misdaad tegen een belangrijke politieke leider in Italië sinds het begin van de eeuw. Van de eerste was het slachtoffer Gia- como Matteotti, de voorzitter van de socialistische partij, die in juni 54 jaar geleden door de fascisten werd ver moord. Als leider van de oppositie on der Mussolini reeds als pre mier, stelde Matteotti gevallen van corruptie in de fascistische gelederen, alsook rechtsschen- dingen en onderdrukkingsme thoden aan de kaak. Hij werd op 10 juni 1924 ontvoerd en doodgestoken. Zijn lijk werd pas 65 dagen later, op 15 au gustus, gevonden in een dorpje op 25 kilometer ten noorden van Rome. De moord op Matteotti veroor zaakte, zoals die op Moro nu, een golf van verontwaardiging en emotie. Het fascisme raakte in een crisis, maar herstelde zich. it smalle straatje Werd de auto, een Renault 4, ietroffen met het stoffelijk overschot van Moro. De s waar de auto stond is rechts onder. LEVERING FOLKERTS [onze correspondent Ami free) (BURG - De Bohdsrepu- is verontwaardigd over litspraak van de Hoge dat de terrorist Knut fcrts niet vanwege zijn mo te aandeel in de ontvoe- van Hanns Martin Sch- aan West-Duitsland mag len uitgeleverd omdat het »j om een politieke daad In de verschillende dag- n en andere media zijn it kritische commentaren lenen. iet ministerie van justitie in. waar men gisteren de frering van het oordeel (gens nog niet had ontvan- meent men dat de uit- ak mogelijk verstrekkende [enis kan hebben voor de vervolging voor terroris- |n de Bondsrepubliek. De tsetfpert van de CDU-CSU- jsitie Heinz Eyrich bekriti- de uitspraak van de Ho ld met de opmerking dat ee het streven om deze id als een zuiver crimi- lelict op te vatten met een (ongedaan is gemaakt. Als in Den Haag aangenomen jing gebruikelijke praktijk Aropa wordt is een effectie- lestrijding van terroristen [neer mogelijk, aldus Eyri- De plaatsvervangend frac- Jorzitter van de FDP Hans plhardt noemde de uit- jak daarom zo merkwaar- pmdat zij in strijd is met Juropese Conventie ter be lling van het terrorisme. Conservatieve dagblad Die j spreekt in een commen- lover „het schandaal van [Haag dat zijn gelijke niet t". Het oordeel van de Ho- laad, aldus het blad, „is het nu toe grootste succes van jerroristen in hun korte, bloedige geschiedenis. Het overtreft verre de Franse kron kelwegen in de kwesties Abu Daoed en Croissant* De karak terisering van de daad als „po litiek" in deze samenhang ver schaft hen een aura van be schermingswaardigheid, van legitimiteit die voor de bandie ten onbetaalbaar is en onget wijfeld meer voor de verdere toeloop naar de bende en meer voor het begaan van nieuwe moorden zal doen, dan waartoe de hartstochtelijke appèls van sympathisanten in staat waren. Inderdaad: vanuit Holland klinkt het tot in Italië door Moro's foltering is een „politiek delict", op één niveau geplaatst bijvoorbeeld met de strijd te gen Mussolini". Ook het Britse blad Daily Telegraph heeft kri tiek geuit op de uitspraak van de Hoge Raad. Het blad vindt dat deze uitspraak een tege moetkoming is aan terreur. Executie twee Arabieren op Cyprus uitgesteld NICOSIA (Reuter) De da tum van terechtstelling van de twee Arabieren die veroor deeld zijn wegens de moord op de Egyptische uitgever en pu blicist Youssef Sibai in Nico sia, is gisteren door het Cypri sche gerechtshof van 1 juni uitgesteld tot 27 juni. Het waarom is niet meege deeld, maar vermoedelijk heeft het hof tijd willen geven voor een verzoek om gratie aan de president van de republiek, wanneer de aantekeningen in hoger beroep falen. ROME Met Aldo Moro, sinds oktober 1976, voorzitter van de Italiaanse Chris tendemocratische Partij, verliest Italië de belangrijkste ar chitect van de „ope ning naar links" in de christendemocr at i sche politiek. Dankzij deze opening naar links kon de partij van Moro een rege ring vormen die steunt op een brede parlementaire basis. Juist door die steun was de regering-An- dreotti in staat „nee" te zeggen tegen de ontvoerders van Mo ro, in het besef dat daarmee het doodvon nis van Moro gete kend was. Aldo Moro werd op 23 september 1916 gebo ren in Magie, in de zuidelijke provincie Lecce. Hij was een briljant student in de rechten aan de uni versiteit van Bari, waar hij, pas 24 jaar oud, tot lector werd aangesteld. In 1946 werd hij gekozen als afgevaardigde naar de grondwetgevende vergadering, die een constitutie voor de jonge republiek moest opstellen. In zijn kies district Bari werd hij vervolgens steeds her kozen. In 1949 trad Moro als staatssecre taris van buitenland se zaken toe tot de regering van de Gas- peri. Na te hebben gefun geerd als minister van justitie en minis ter van onderwijs, werd Moro in 1959 po litiek secretaris van de christendemocrati sche partij, die net een hevige interne crisis doormaakte. Hij redde de eenheid van de partij, en bewerkte de „historische draai" naar een bondgenoot schap met de socialis ten. In 1963 werd Mo ro de premier van de eerste centrumlinkse regering van Italië. Hij bleef premier tot juni 1968, een record dat alleen door Alcide de Gasperi is gesla gen. In de volgende rege ring trad Moro op als minister van buiten landse zaken. Van no vember 1974 tot ja nuari 1976 was Moro tot april 1976, toen hij zijn laatste centrum linkse regering vorm- De verkiezingsneder laag van de centrum linkse partijen bracht de christendemocra ten in een moeilijk parket, waarin geen werkbare regerings meerderheid te forme ren viel. Opnieuw verschafte Moro zijn partij de sleutel tot de oplossing. Inmid dels gekozen tot par tijvoorzitter, slaagde Moro erin zijn partij te winnen voor de idee van politieke sa menwerking met de communisten, zonder dat de communisten rechtstreeks deelna men aan de regering. WASHINGTON - Brazilië is met behulp van Westeuropees kapitaal hard op weg een van de grootste wapenleveranciers in de wereld te worden. Dat is de strekking van een aantal geheime diplomatieke rappor ten die volgens Amerikaanse defensiedeskundigen grote verontrusting teweeg hebben gebracht in Amerikaanse rege ringskringen. President Carter heeft er tij dens zijn bezoek van enkele maanden geleden aan Brazilië al een „hard" gesprek met zijn Braziliaanse collega over ge had. Tekerjend voor de slechte verstandhouding tussen beide landen is het feit, dat de Brazi liaanse president intussen een uitnodiging van Carter voor een tegenbezoek van de hand heeft gewezen. De situatie wordt volgens politieke waar nemers vooral hoog opgeno men, omdat Brazilië niet ge neigd is zich iets van interna tionale afspraken aan te trek ken. „Wij leVeren aan ieder land dat ons om wapens vraagt, of dat nou Zuid-Afrika. Israël, Rhodesië of Syrië is", zou een Braziliaanse diplomaat in Washington hebben ver klaard. De ontwikkeling van de Brazi liaanse wapenindustrie is in een stroomversnelling geko men, nadat een overeenkomst tussen Brazilië en de Verenigde Staten, waarin wordt bepaald dat alleen de Verenigde Staten wapens aan Brazilië mochten leveren, vorig jaar werd opge heven. Sindsdien hebben voor al Westeuropese wapenfabri kanten grote interesse in het enorme Zuidamerikaanse land (groter dan de Verenigde Sta ten) getoond. Zeker elf grote wapenfabrieken uit West-Duits- land, Italië, Frankrijk, België en Engeland zijn bezig fabrie ken op te zetten in Brazilië. Die bedrijven worden gerund door Europeanen, maken gebruik van Braziliaanse arbeiders, ter wijl de Braziliaanse regering steeds een meerderheidsaan deel in de fabrieken opeist. Kaboel Geflankeerd door een gewapende politiechef en vier soldaten heeft Noer Mo hammad Taraki afgelopen za terdag voor het eerst sedert hij vorige week middels een coup het nieuwe staatshoofd van Afghanistan werd een perscon ferentie gehouden. Het militai re vertoon bij deze ontmoeting met de binnen- en buitenland se pers, die plaats had in het huis van de afgezette premier Daoed, was duidelijk bedoeld om te verkondigen dat de mil de, zachtsprekende Taraki, een 61-jarige herderszoon, autodi dact, dichter en voormalig journalist, nog stevig onder do invloed staat van het leger dat de coup ten uitvoer heeft ge bracht. Tijdens de persconferentie schetste Taraki hoe de nieuwe Afghaanse staat in elkaar moet worden gezet. De hoogste macht, zei Taraki. is het cen trale commité van de Democra tische Volkspartij. Het dage lijks bestuur komt in handen te liggen van een nationale re volutionaire raad, die onder haar 35 leden 5 militairen zal tellen. Taraki zelf is behalve „vader van de revolutie", presi dent van de staat, voorzitter en secretaris van het centrale commité en voorzitter van de revolutionaire raad, ook nog premier in het 21 man tellende kabinet dat dit verafgelegen en economisch onbelangrijke maar zeer strategisch gelegen land gaat regeren. Er zouden verkiezingen gehouden wor den, zei Taraki. maar pas na dat de toestand gestabiliseerd was. Het is mogelijk dat andere politieke partijen „toestem ming krijgen om te opereren Hoe groot het strategische be lang 'van Afghanistan wel is kan men zien op drie' uur rij den ten noorden van Kaboel, waai- de weg de hoogst gelegen tunnel ter wereld inrijdt over de beruchte Salang-pas. Op ruim 3300 meter hoogte is het hier zelfs nu nog ijskoud; ver blindende sneeuwstormen teis teren onafgebroken de Hindoe Koesj; de sneeuW ligt twee me ter hoog langs de weg. Maar dank zij de ruim drie kilometer lange tunnel die tien jaar gele den in de bergen gegraven werd is het nu betrekkelijk ge makkelijk om van Kaboel de bergen in te rijden en verder naar de zuidelijke steppen van midden-Azië. De reis duurt éen lange, vermoeiende dag. De Salang-tunnel is door de Russen gebouwd. Ze deden er tien jaar over en het heeft hun meer dan 1,5 miljard gulden gekost, zo'n half miljard per kilometer. Wie bij de ingang van de tun nel staat en naar het zuiden naar de Kaboel-vallei kijkt of naar het noorden naar Tasj- kent of Samarkand, vraagt zich af waarom de Russen 1,5 miljard zouden besteden aan een weinig gebruikte weg over de Hindoe Koesj. Toch zeker niet ten behoeve van de vracht wagens die hier dagelijks vol geladen met krenten over de weg zwoegen? Inderdaad niet, is het ant woord. De Salang-tunnel werd gebouwd om het mogelijk te maken voor Russische con- vooien, waarschijnlijk militai re, van de steden en legerbases van Oezbekhistan helemaal naai- de Khyberpas te kunnen rijden. Volgens militaire chauf feurs kan dat binnen een dag gedaan zijn. Met andere woor den: Russische legercomman danten kunnen, als ze dat wil len, binnen zeer korte tijd hun tanks aan de noordwestelijke grens heb bei). Taraki's nieuwe regering is nu ruim een week oud. Tijdens zijn persconferentie zei Taraki dat zijn land vriendschappelij ke betrekkingen zou onderhou den met alle landen die politie ke en economische steun aan bieden aan de revolutionaire regering. Maai- de vraag blijft wordt Afghanistan nu weinig meer dan een wegrestaurant op de invasieroutes die uit Rus land naar het zuiden gaan? Of is het waar dat Afghanistan, zoals Taraki zei, „de satelliet is van niemand? Deze revolutie werd uitgevoerd volgens het Afghaanse model, een uniek model, en geheel ons eigen".- Ten eerste is er op zijn minst één reden waarom Taraki de Westerse pers „onbeschaamd imperialistisch en propagandis tisch" genoemd heeft. De coup van 27 april, zei Taraki, was veel minder bloedig verlopen dan in de Westerse kranten gestaan had.Hooguit 72 of 73 mensen en niet duizenden had den de dood gevonden en er waren maar een handvol ge wonden gevallen. De eerste berichten over wraa koefeningen in Kaboel die dui zenden slachtoffers geëist zou den hebben, blijken nu niet waar te zijn. Tienduizend do den, volgens een zeer gerepu teerde diplomaat, het klinkt al lemaal even ongeloofwaardig als de „72 of 7.3 doden" die Taraki noemde. Het was onget wijfeld een bloedige coup. maar de cijfers die door de in Kaboel gelegerde diplomaten genoemd werden en door de pers slaafs doorgegeven wer den zaten er waarschijnlijk een of meer nullen naast. Taraki wilde niet ingaan op de vraag of zijn Democratische Volks partij een communistische par tij is of niet. Marx wordt in het partijmanifest niet genoemd. zei Taraki, „maar het lijkt wel of in het Westen een partij zodra die begint te praten over arbeiders, boeren of de gegoe de bui-gerij gebrandmerkt wordt als communistisch". Een precies programma voor de nieuwe Democratische Re publiek is nog niet ontwikkeld, maar deze lijkt op het eerste gezicht een mengeling van „klassieke" landhervormingen, socialisme en wat onpraktisch idealisme te zullen omvatten. Het nieuwe Afghanistan zou „vrede en begrip" willen zoe ken met haar buurlanden Iran en Pakistan, die beide het nieu we regime erkend hebben. Taraki, die trots is op zijn her- dersafkomst, legde tijdens zijn persconferentie uit waarom hij de macht in handen genomen had, en het leek mij dat de Democratische Republiek in derdaad althans het voorne men heeft niet-gebonden te blijven. Afghanistan was een land dat snakte naar een revo lutie. De in 1973 afgezette en later verbannen koning liet al zijn macht en invloed achter in handen van zijn zwager Sardar Mohammed Daoed. Deze zond, zo gaat het gerucht, geregeld geld naar de koning die in Italië verbleef. Mannen als Ta raki, en andere links georien- teerden zoals Babrak Karmal en de enige vrouw in de nieuwe regering Anahita Ratebzad vonden de openlijke sympathie die Daoed voor de aristocratie ten toon spreidde, stuitend. Toen Taraki drie weken gele den gearesteerd werd sloeg de stemming in het land, die vol gens Taraki de afgelopen twee jaar toch al steeds meer ge spannen was geworden, over in militaire actie. Wat volgde was niet meer dan de uitbarsting van 2 jaar lang ingehouden woede. Copyright The Guardian. Joyrider van drie turven hoog HAMTRAMCK (AP) De politie in Hamtramck (Mi chigan VS) heeft gisteren geruime tijd een auto ach tervolgd die door het stadje raasde met een snelheid van nu en dan meer dan 150 kilometer per uur en waar in men geen chauffeur kon ontwaren. De „spookauto" kwam ten slotte na tegen een omhei ning te zijn gebotst tot stil stand en er vluchtte een klein kereltje uit dat ras kon worden gevat. Het was een jongen van 8 jaar en bovendien nog klein voor zijn leeftijd ook. Hij gaf toe de wagen'bij een bezinestation te hebben ge gapt. Het sturen was moei lijk geweest omdat hij nog maar net de straat voor zich kon zien, door de spaken van het stuur heen. De kinderrechter zal moeten uitmaken wat er met de jeugdige joyroder die door zijn moeder al als vermist was opgegeven, zal ge beu- Deense en Duitse vissers willen aetie nemen KOPENHAGEN (DPAl - De havens aan de kusten van De nemarken en West-Duitsland zijn het toneel van betogingen van vissers. Een actie-comité in Kopenha gen wil honderden visserssche pen per radio naar blokkade ligplaatsen dirigeren. In de Westduitse deelstaat Sleeswijk- Holstein zullen Oostzee-vissers met hun vaartuigen vermoede lijk de sluizen van het Kieler- kanaal blokkeren. De Denen eisen van hun rege ring bovenal verhoging van voor dit jaar vastgestelde vangstquota voor kabeljauw en wel van 44.000 tot 64.000 ton. De Westduitse vissers daaren tegen willen voor alles duide lijkheid aangaande de visserij- grenzen in de Oostzee. Ontslag Hove gehandhaafd SALISBURY (Reuter) De uitvoerende raad in Rhodesië heeft dinsdagavond verklaard, niet terug te komen op het ontslag van de omstreden zwarte Rhodesische „co-minis ter" van justitie Byron Hove. In een na een bijeenkomst van een hele dag uitgegeven com muniqué wordt gezegd, dat bis schop Abel Muzorewa, die be schouwd wordt als de machtig ste van de drie zwarte leden van de raad, de bepaling van zijn standpunt in deze kwestie heeft opgeschort. „Onjuiste instelling tandarts oorzaak van tandbederf' AMSTERDAM - Hel tand- heelkundig apparaat in Neder land is niet in staat om tandbe derf massaal aan te pakken. Dat ligt niet alleen aan de om vang van dat apparaat (er zijn veel te weinig tandartsen), maar vooral ook aan de instel ling van de tandarts zelf. Dat schrijft het voorlichtingsinsti tuut voor de suikerverwerken de industrie (VISI) te Amster dam. In landen waar de tand arts wel de juiste instelling heeft, blijkt cariës (tandbederf) belangrijk te kunnen worden teruggedrongen zoals in de Scandinavische landen. VISI meent daarentegen dat het vul len van gaatjes zeker niet de beste manier is om tandbederf te bestrijden Het verbieden van zoetwaren vindt het voor lichtingsinstituut van de sui kerverwerkende industrie evenmin het juiste middel. Waar het op aankomt, aldus VISI is dat de patiënt geleerd moet worden om zelf waak zaam te zijn, goed te poetsen en regelmatig naar de tandarts te gaan. De voorzitter van de Neder landse maatschappij voor tand heelkunde heeft de uitspraken complete onzin en beledigend voor de tandartsen genoemd. Moskou: praten over raketten voor middenafstand BONN (Reuter) De West duitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteravond in een televisie-vraaggesprek ver klaard, dat de Sovjet-Unie be reid is te onderhandelen over de kwestie van haar kernra ketten voor de middelgrote af stand-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7