arlijkse autoverkoop jertoont stijgende lijn AANTJES VALT OPNIEUW UIT TEGEN VVD amer eist voorzichtigheid bij schakeling op olie en kolen Minister Pais komt met nieuwe financiële eis f.A°- Tieg Speciale havens voor woonschepen bepleit Tram van Scheveningen niet over Koekamp )orweg- taoneel ?igt met ies ^uitaten NENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 MEI 1978 PAGINA 9 Morgen mogen we droog en vrij zonnig weer verwachten. Een krachtig en omvangrijk hogedruk- gebied, waarvan het centrum ten noorden van Scandinavië ligt. breidt zijn invloed verder naar het zuiden uit. Tussen dit hogedrukgebied en een gebied met lage barometer standen boven Oost-Europa heeft zich een noordoostelijke stroming ingesteld, die vrij koude en droge lucht vanuit Scandinavië aan voert. Een zwak front, dat van morgen boven Noorwegen lag. trekt langzaam zuidwaarts, maar neemt daarbij in betekenis af. Het zal bij ons wat bewolking in de hogere niveaus kunnen veroorza ken. Daar de zon al veel kracht heeft bereiken de middagtempe- raturen waarden, die normaal zijn voor de tijd van het jaar. Wel zullen de nachten geleidelijk kou der gaan worden. Maar de kans op nachtvorst is de komende nacht nog klein. Vooruitzichten voor donderdag: Vrij zonnig en droog. Middagtem- peraturen omstreeks 16 graden. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor donderdag: aantal uren zon: 5-15 min. temp.: omstreeks 6 graden max. temp.: omstreeks 16 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Weerbericht van vanmorgen 7 uur We«r Max. Near- Met moederlijke zorg omringt deze ooievaar haar twee kleine kale jongen, die nog geen dag geleden door haarzelf ter aarde waren gebracht. Het nest aan de ingang van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp trekt veel bekijks. Utrecht (ANP) In Utrecht, Noord- en Zuid-Holland die nen speciale haven te worden gecreëerd voor woonschepen die nu op plaatsen liggen waar ze het landschap of de natuur aantasten. Tot die conclusie is een ambte lijke werkgroep van juristen gekomen die een nieuwe ont- werp-woonschepenverordening heeft voltooid. De werkgroep is zich bewust van de vele moei lijkheden die gepaard gaan met de aanleg van de havens. Ook hebben de juristen oog voor de problemen die de ver huizing voor de bewoners van de betrokken woonschepen met zich meebrengt. Zij menen niettemin dat de belangen van natuur en landschap zwaarder moeten wegen. Het aantal woonschepen in ons land is na de tweede wereldoorlog, mede onder invloed van de woning nood, zeer sterk toegenomen. Volgens gegevens van het Lan delijk Contact Woonschepen, telt Nederland nu ongeveer tienduizend van deze schepen. Tweederde daarvan bevindt zich in Utrecht, Noord- en Zuid-Holland. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse gemeenteraad heeft gisteren met algemene stemmen het plan verworpen van een rechtstreekse tramverbinding van het station Den Haag Centraal naar de badplaats Scheveningen via een betonnen tramviaduct over de Bezuidenhoutseweg langs het hertenkamp tegenover het station CS. Ook het alterna tief - een vrije trambaan door het zogehe ten Forum-gebied (achter het station CS) - werd door de Haagse raad afgewezen. In een motie die door de voorzitters van alle fracties was ondertekend werd b. en w. van Den Haag gevraagd zo spoedig mogelijk een onder zoek in te stellen naar een verbinding tussen het station CS en de badplaats via het bestaande tracé van tramlijn 12 of „een daarmee vergelijk bare" tramroute. De raad drong er in de motie op aan dat onderzoek zo snel mogelijk af te ronden, „te neinde de resterende onzekerheid op dit gebied te kunnen wegnemen." De Haagse raad heeft daarmee definitief geko zen voor een gelijkvloerse oplossing van het al negen jaar bestaande Koekampprobleem. Met het aannemen van de motie is ook het raadsbesluit van de vorige raadsperiode (1973) van de baan waarin de toenmalige gemeente raad besloot de later fel omstreden Koekamplus aan te leggen. De raad besloot vorig jaar juni, nadat b. en w. opnieuw hadden voorgesteld de oorspronkelijke Koekamplus (door de hertenkamp) aan te laten leggen, dat als een tijdelijke oplossing lijn 12 moest worden doorgetrokken naar Schevenin gen en dat de varianten van de korte lus en de vrije trambaan door Forum verder moesten worden uitgewerkt. De raad heeft nu die beide varianten definitief afgewezen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-fractievooratter Aantjes heeft opnieuw een aanval gedaan op de VVD en ditmaal ook de VVD-ministers Wiegel en Pais in zijn kritiek betrokken. Aantjes deed zijn aanval op een bijeenkomst van CDA, Haar lemmermeer, gisteravond in Nieuw-Vennep. Aan het adres van vice-premier Wiegel zei hij: „In plaats van op spreekbeurten over de nood zaak van puinruimen te praten, zou een minister beter doen op zijn departement na te gaan welke bijdrage hij zelf kan leveren om de bezuinigingsoperatie van minister Andriessen succesvol te doen verlopen". Aantjes wees erop, dat tot nog toe bijvoorbeeld minister Pais (On derwijs en Wetenschappen) alleen maar om meer geld heeft gevraagd. Sommige WD-politici, zei Aantjes, hebben de neiging zich polariserend tegen het beleid van het vorige kabinet af te zetten. Als zij over de puinhoop spreken, die ministers van het vorige kabinet zouden hebben achtergelaten, veroorde len zij ook het beleid waar Van Agt als vice-per- mier mede-verantwoordelijk voor was, en ook het teruglopen van de inflatie en het behoud van de arbeidsvrede, die onder het beleid van met name Boersma en Lubbers zijn verwezen lijkt. Ook het huidige kabinet zal alleen kunnen slagen als het beleid van Lubbers en Boersma in grote lijnen wordt voortgezet. i RDAM (ANP) On- e nadelen van massaal ■uik blijft de voor- i het Nederlandse volk It uitgaan naar de auto. ift circa zeventig pro- de Nederlandse gezin- of meer auto's. Dit in de komende jaren en. Het gaat er dus 'oordelen van de auto iden en de nadelen zo- igelijk weg te werken. indel is in de naaste it van afzet verzekerd rverkopen tussen 600.000. Dat staat in rerslag over 1977 van erlandse Vereniging de en Automobielindus- Ll) te Amsterdam. ei in de autoverkoop in ind na de oliecrisis in ipt parallel met de om ringende landen. Vooral in de Bondsrepubliek is de verkoop van auto's na de terugval vijf jaar geleden de motor gebleken van het economisch herstel. De prijzen van auto's in Nederland zijn de laatste tien jaar aan zienlijk gestegen, doch gemid deld niet meer dan de prijzen van het levensonderhoud. De gemiddelde prijs van een per sonenauto bedroeg eind vorig jaar 14.725 gulden (in 1975 was dat 11.924 gulden). Vorig jaar kostte 15.3 procent van de ver kochte auto's minder dan 10.000 gulden. Een jaar daar voor was dat nog 31 procent. De stijging zit vooral in de prijzen van auto's in de mid denklasse: in 1976 kostte 9,1 procent van de verkochte au to's meer dan 19.000 gulden, vorig jaar was dat 12,2 procent. Andere cijfers: medio 1977 tel de Nederland 3,95 miljoen per sonenauto's, dat was op een bevolking van 13,8 miljoen 1 auto op 3,5 inwoners. Er wer den dat jaar 551,932 nieuwe personenauto's verkocht, 8,6 procent meer dan in 1976. In het afgelopen jaar zijn circa 1,82 miljoen gebruikte auto's verhandeld. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn in Nederland 160.556 nieuwe personen- en combinatiewagens verkocht te gen 155.136 in dezelfde periode van vorig jaar. Dat zijn 5.420 auto's meer ofwel een stijging van de verkoop met 3,5 pro cent, zo blijkt uit het kwartaal overzicht van de RAI in Am sterdam. Hieronder een overzicht van de vijftien meest verkochte auto merken in het eerste kwartaal: 1. General Motors 2. Ford 3. Volkswagen 4. Renault 5. Chrysler 6. Peugeot 7. Fiat 8. Citroën 9. Toyota 10. Mazda 11. Honda 12. Volvo 13. Datsun 14. British Leyland 15. BMW 1978 procent 25.678 16,0 17.625 11,0 12.817 8,0 11.937 7,4 11.001 6,9, 10.372 6,5 8.943 5,6 8.829 5,5 8.602 5,4 6.233 3,9 6.214 3,9 5.506 3,4 5.457 3,4 5.310 3,3 4.058 2,5 1977 22.865 16.692 13.356 12.971 11.672 10.994 9.689 8.568 9.407 3.988 3.867 5.772 HTVERONTREINIGING BAART ZORG Oude letteren opnieuw uitgegeven AMSTERDAM Bij uitgeve- rij Elsevier in Amsterdam start binnenkort de uitgave van een nieuwe Bibliotheek der Nederlandse Letteren van de middeleeuwen tot 1950. De uitgave zal bestaan uit opeen volgende reeksen van 12 delen die elk in een tijdsverloop van anderhalf jaar zullen verschij nen. Elke reeks boeken omvat boeken uit de middeleeuwen tot de moderne tijd en zal zoveel mogelijk bestaan uit complete werken. Vlak voor de oorlog zette Else vier ook een Bibliotheek der Nederlandse Letteren op. Van de honderd geprogrammeerde werken verschenen er toen maar 24. De eerste twee delen van de reeks Nederlandse Historiën van P. C. Hooft en Inwijding van Marcellus Emants zullen 10 mei tijdens een speciale bijeenkomst in het Sonesta Hotel te Amsterdam aan minister A. Pais van On derwijs en Wetenschappen worden aangeboden. Margriet Kuil, Sjaak Swart, Lou Lap, Henri Knap en Ron Brandsteder bekijken vol ontzag de reuzenkop die gaat toebehoren aan de ongeveer 15 meter hoge reus die de Dam vanaf juni moet gaan sieren. De vijf vormen samen met enkele anderen de jury Amsterdam-Reuzes- tad. De jury gaat de inzendingen beoordelen van een prijsvraag die is uitgeschreven om een naam voor de reus te vinden. Galerie Het Kunstcentrum, Molenstraat 16 Den Haag, houdt tot 29 mei een voorjaar sexpositie, waar werken te zien zijn van o.a. Alechinsky, Baj, Appel, Corneille, De Haas, Van Heel, Kamerlingh Onnes, Van der Lek, Manzu, De Moorj'Mul- ler-Limburg, Pignon, Smith en j Schröder. In onze parlementaire redactie) |AAG Een ruime meerderheid Tweede Kamer vindt dat de elec- icentrales in ons land grote voor leid moeten betrachten bij de ko- jomschakeling van het gebruik van op dat van kolen en olie. Die [keling acht het kabinet noodzake- idat anders de aardgasvoorraden in 1 te snel zouden slinken. Volgens Clangs opgestelde Brandstofinzet plan voor Centrales (BIPC) moeten de centrales gedurende bepaalde perioden van het jaar weer net als vroeger olie en kolen als brandstof gaan gebruiken. Een groot nadeel van dit plan is echter, dat daarmee de luchtverontreiniging door zwaveldioxyde weer zal toenemen. Tijdens een vergadering van de Kamer commissie voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne diende daarom mevrouw Epe- ma-Brugman (PvdA) een motie in waarin wordt gesteld dat in gebieden die toch al veel last hebben van verontreiniging door zwaveldioxyde die verontreiniging weer verder zal toenemen door de uitvoering van het Brandstofinzetplan. De motie, die wordt gesteund door CDA, D'66 en SGP vraagt het kabinet dan ook om bij de omschakelingsoperatie van de centrales re kening te houden met regionale verschillen in luchtverontreiniging. JN (ANP) - Er lijkt zitten in de CAO-on- |K|Jelingen bij Hoogovens, [teren zijn hervat. Be- |r H. Krul van de indus- ld NVV zei na afloop i onderhandelingen, dat [len nu zicht hebben ge- op een aanvaardbare ilegenheidsparagraaf. flerhandelingen worden I voortgezet. Als er over rkgelegenheid overeen- ing kan worden bereikt, verder worden gepraat fn sociaal plan en over van de CAO. j ogenblik moeten er in p met de sanering van ins nog ongeveer 1.000 plaatsen verd wi j nen. igovendirectie heeft gis- (rhaald, dat er geen ge in ontslagen zullen val- lurende de looptijd van ile plan, dat wil zeggen 1979. Verder is er een laangekondigd naar de (heden van een herver- van de arbeid onder invoering van een (gendienst. ;r verslaggevers) !HT De Federatie 'eg Vakvereniging met len is verbolgen over neelsbeleid van de idse Spoorwegen. De op 18 mei een petitie len aan de directie van aarin hun grieven zijn vat. De FSV over als acties wanneer de n de bond geen gehoor ^^Ji. Men denkt daarbij aan lljjlHderbreken van het trein- Hr met een uur of aan het i van stiptheidsacties. VI lis voorzitter J. Gijsbertse /UI FSV is het personeels- i van de NS te bekrom- jen houdt niet voldoende hg met het hoge ziekte- xnuJn (10 procent), de vakan- (nties, de tussentijdse af- Hien en de sterke vergrij- in het personeel. Volgens -TP,y wringt de directie zich ^"nrlei bochten om aan te ^-bat het allemaal wel los- Eet de personeelsvoorzie- tet name is men bang dit jaar weer veel va- 6 in de zomer er bij in pchieten. ONENIGHEID BINNEN KABINET (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG' Minister Pais (Onderwijs en Wetenschappen) heeft in de ministerraad een nieuwe eis op tafel gelegd, nadat hij eerder al 450 miljoen had gevraagd om de werkloosheid in het onderwijs dit jaar te verminderen. De nieuwe eis is: 400 miljoen gulden voor de vergoeding van studiekosten, dit ter compensa tie van het wegvallen van de twee- en driedub bele kinderbijslag voor 16- en 17-jarigen. Geen van beide verlangens is ingewilligd. Het kabi net wil de eisen van minister Pais bekijken in het kader van de totale bezuinigingsoperatie die nu wordt voorbereid. Binnen het kabinet bestaan ernstige spanningen. Met name de verhouding tussen de ministers Andriessen (Financiën) en Pais (Onderwijs en Wetenschappen) wordt als slecht omschreven. De WD-er Pais wordt als een obstakel be schouwd in de nog prille samenwerking tussen de ministers. Pais formuleert heel vinnig en etaleert daarbij zijn economische deskundig heid. Als hoogleraar economie in Amsterdam was hij de man op de achtergrond van de WD-bezuinigingsplannen tijdens het vorige ka binet. De CDA-minister Andriessen (Financiën) is de eerst verantwoordelijke voor de bezuini gingsoperatie. Als niet-econoom heeft hij het al enkele keren tegen Pais moeten opnemen. Minister Pais heeft te kennen gegeven dat als bezuinigingsplannen worden ingediend, deze eerst goed op hun consequenties moeten zijn doordacht. Naar zijn mening is dat niet gebeurd bij het plan voor een nieuwe kinderbijslag-af trekregeling. Dat plan wil onder andere de fiscale kinderaftrek afschaffen en de dubbele en driedubbele bijslag voor studerende en inva lide kinderen pas op 18-jarige leeftijd laten ingaan in plaats van nu op 16-jarige leeftijd. Minister Pais vreest dat dit nadelige gevolgen zal hebben voor ouders met studerende kinde-' ren. Hij wil dat het kabinet nu al bekijkt welke compensaties er voor die ouders kunnen worden toegepast. De kosten daarvan worden geraamd op 400 miljoen gulden. Advocaat gaat in hoger beroep Franse misdadiger wordt uitgeleverd DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Haars van justitie heeft besloten dat Stephane Viaux-peccate (125) - aan Fran krijk zal worden uitgeleverd. Frankrijk heeft Nederland om zijn uitlevering verzocht om dat hij wordt verdacht van een bankoverval met een gijze ling in de Ardèche waarbij enkele doden zijn gevallen. Viaux-peccate werd in augus tus 1977 in Groningen gearres teerd bij een zoekactie van de politie naai- RAF-leden. De ad vocaat van Viaux-peccate. mr. Stoop, heeft een kort geding aangespannen tegen de staat, omdat hij vindt dat Nederland niet voldoende waarborgen van Frankrijk heeft gekregen dat Viaux-peccate bij een eventue le terdoodveroordeling niet ter dood zal worden gebracht. Het kort geding zal op 16 mei voor de rechtbank in Den Haag die nen. Tot die tijd zal Viaux-pec cate niet worden uitgeleverd. Daarnaast heeft mr. Stoop bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State een beroep in gesteld. De afdeling doet daar over morgen uitspraak. In het kader van dat berdep kan mr. Stoop aan de voorzitter van de afdeling schorsing vragen van de uitlevering. KLOKKEN MAKERS UIT HET ZWARTE WOUD Beladen met hun waar zijn twee klokken makers uit het Zwarte Woud (Baden Würt- temberg) ver trokken voor een tocht van 350 km naar Wiesbaden. Daar zullen zij hun klokken presenteren op de interna tionale klok- kententoon- stelling. Zij hopen op 20 mei in Wies- baden aan te komen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9