Staatsvijand nr. 1 ontsnapt opnieuw ei uit bante-gevangems De politieke kerk van El Salvador |68 OLIEBRIJ BEDEKT BRITSE STRANDEN Duitse pers sceptisch over bezoek Breznjev 'Keurslager medaillon' Grootscheepse zuiveringen in Afghanistan leegden ^lfmoord „Zoon van Sam" bekent zes moorden OP WEG NAAR DEEL 5 ^JITENLAND LEIDSE COURAN DINSDAG 9 MEI 1978 PAGINA 7 [JS (AFP) Uit de Sinte-gevange- jjin Parijs is gisteren Frankrijks ptsvijand nr. 1" ontsnapt. Het is de Jrige Jacques Mesrine, die in mei r jaar tot twintig jaar gevangenis- J werd veroordeeld wegens talrijke tapende overvallen. Hij wist met medegevangenen over een muur fllimmen. De politie opende nog het op hen en trof daarbij een van Mesrines metgezellen dodelijk. De bei de anderen ontsnapten in een gereed staande auto. Zij waren in 1973 al eens gearresteerd. Hij wist echter op specta- Mesrine opnieuw gearresteerd, culaire wijze te ontsnappen door in de rechtszaal een vuurwapen tevoorschijn halen, dat een vriend in een toilet had verborgen; daarmee nam hij een rech ter in gijzeling. Bij deze actie schoot hij een politieman dood en ontsnapte vervolgens in een auto. De rechter liet hij in een buitenwijk van Parijs vrij.' In september van datzelfde jaar werd Mesrine is gediplomeerd architect. In de gevangenis schreef hij een autobio grafische roman, die vorig jaar onder de titel „l'Instinct de Mort" is uitgege ven. De Franse misdadiger Jacques Mesrine. Achtersteven Eleni vandaag in Rotterdam (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN, maandag De voorsteven van de Griekse tanker „Eleni" (12.690 ton), die zaterdag in de mist gehalveerd werd door een Frans vracht schip, dobbert nog steeds drei gend ter hoogte van de Engel se oostkust. De achtersteven zou vandaag de Nieuwe Water weg opgesleept worden, nu duikers het lek in de bodem gedicht hebben. Tot nu toe is geen enkele poging om de voorsteven veilig aan land te slepen, beloond geworden met het verhoopte succes. In de voorsteven zit nog 3000 ton olie. De Engelsen willen die vracht aan land uit het wrak pompen. Als de voorsteven aan stukken breekt en de olie in zee vloeit, hebben de badplaatsen van Norfolk, en beide zijden van Great Yarmouth, een triest zo merseizoen voor de boeg. Hoe wel men aanvankelijk dacht, dat een ramp vermeden was, is gisterên na een plotselinge ver andering van de windrichting al een grote hoeveelheid zwarte stookolie aan land gekomen. Ze bedekt een strook van bijna twintig kilometer lengte en dne meter breedte. De kleverige brij is twintig tot zestig centimeter dik. Bulldo zers en mechanische schoppen trachten het vuile goedjê te verwijderen. De achtersteven werd na de ramp door een Nederlandse zeesleper naar Hoek van Hol land gesleept. Vanwege een lek in de bodem gaven de autori teiten aanvankelijk geen toe stemming de Waterweg op te varen. lF-leden TTE 4 noefTTGART IAP) De offi- auw- van justitie van Stuttgart i. Ookt gisteren bekendgemaakt ;n. de drie RAF-leden, An- js Baader, Jan-Carl Raspe Gudrun Ensslin zonder fel door zelfmoord om het D zijn gekomen in de ge lenis van Stammheim. in verslag van een langdu- pnderzoek naar de dood het drietal woi;dt gezegd le dossiers van de zaak Iten worden omdat na uit- diepgaand onder is komen vast te staan dat angenen zelfmoord heb- I gepleegd, respectievelijk ■II telf verwondingen hebben III pracht. W) |7 februari deelde een offi- i commissie van onderzoek dat zij niet in staat was te stellen hoe zij erin ge- jd waren drie gewapende n"' Ten en 6611 hoeveelheid °es|gstof de zwaarbewaakte iJ .jigenis binnen te smofeke-' ^hkovervallers j, men politie 3e als •ijzelde IN (DPA) Twee onbe- je mannen hebben gisteren )ijkantoor van een bank in i overvallen en 150.000 Aant buitgemaakt. Op hun ht namen zij een politiea- et2 mee als gegijzelde en re9e' fatten met hem naar Bel- Uitg. 3r n.et'Akense politie vermoedt de overvallers Belgen of (tffc isen zijn. Om het bankper- jléïl angst aan te jagen vuur- verscheidene schoten af. 1 de rovers na de overval j een politieman werden' nljjlflehouden, dwongen zij hem |jln*un vluchtauto te stappen. 35/verdween met hoge snel- in de richting van de (\DIOtduits-Belgische grens, ran r bleef hij op doorweekte wek- legen steken. De overval- ciek. zetten hun reis te voet Looft. Ze dreigden de agent j te zullen schieten als hij zou volgen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De enthousiaste geluiden die uit Westduitse regeringskringen en uit Moskou na het bezoek van Breznjev te beluisteren vielen, hebben in de dagbladen van de Bondsrepubliek geen weerklank gevonden. In de commentaren van gisteren overheerst terughoudendheid over de resultaten van de gesprekken en over de kansen dat de verhoudingen met het Kremlin inderdaad beter zullen worden dan zij nu zijn. „De scepsis blijft", schrijft de Frankfurter Rundschau: Het economisch raamverdrag kan de realiteit ftiet veranderen, concrete afspraken zijn niet gemaakt en over Berlijn is men het er alleen over eens dat men het niet met elkaar eens is. De Westdeutsche Algemeine Zeitung is evenmin van mening dat het bezoek van Brezn jev een historische gebeurtenis is, zoals de rege-, ringswoordvoerder het noemde. De meeste hoop verbindt het blad nog aan de handelsbetrekkin gen, maar daar was eigenlijk geen staatsverdrag voor nodig. De Kölner Stadtanzeiger meent eveneens dat men nog grote moeite zal hebben om dit verdrag concrete inhoud te geven. De Suddeutsche Zei tung is vooral tevreden over de formulering in de officiële verklaring over het gelijke gewicht van de strijdkrachten, die zeer flexibel is en daardoor mogelijk beweging kan brengen in de ontwapeningsbesprekingen van Wenen. De Stuttgarter Zeitung schrijft „Voornemens en kansen zijn te herkennen, maar meer ook niet". Het blad wijst erop dat het belangrijkste doel van Breznjev waarschijnlijk geweest is om de Bondsrepubliek als buffer en bemiddelaar in het spanningsveld tussen de grootmachten, Sov jet-Unie en VS te laten fungeren. Metro-ongeluk in Madrid: 120 gewonden Madrid (AP) Ongeveer 120 personen zijn gisteren gewond geraakt toen in Madrid twee treinstellen van de ondergrondse met elkaar in botsing kwamen. Het ongeluk deed zich voor tus sen twee stations. Een stilstaan de trein werd aangereden door een ander treinstel, dat over het zelfde spoor was geleid. Vele passagiers wisten ongedeerd uit de wrakstukken te komen. Zi| konden lopend het volgende sta tion bereiken. De machinist van een van de treinen moest door de brandweer met snijbranders uit zijn cabine bevrijd worden. NEDERLAAG I Toeristen ontvluchten Spaanse Costa del Sol LABOUR IN LAGERHUIS (Van onze correspondent) LONDON, dinsdag De poli tieke vernedering, die de Brit se socialisten gisteravond op gelopen hebben in het Lager huis, waar zij smadelijk ver slagen werden in een stem ming over de nieuwe begro ting, zal niet leiden tot een regeringscrisis. Pismier James Callaghan en zijn minderheid steam negeren iedere conser vatieve aansporing tot ontslag. De Britse minderheidsregering liep een nederlaag op ten ge volge van een ongewoon com plot tussen de conservatieven, haar liberale partners, de Schotse nationalisten en de Unionisten van Noord-Ierland. Van conservatieve zijde was een amendement ingediend om de gewone inkomstenbelasting te verminderen met één pro cent, wat voor de doorsnee-Brit een belastingverlaging van 27 pennies per week zal beteke- Dit amendement werd goedge keurd door 312 lagerhuisleden; 304 stemden tegen, zodat de oppositie het pleit won met een meerderheid van acht stem- MALAGA (AP) - Hordes toeristen ontvluchten de Spaanse Costa del Sol vanwege de heersende staking van horecapersoneel, en uit vrees dat de staking zich zou gaan uitbreiden. Vakbondsleiders beschuldigden de directies van hotels ervan dat personeelsleden die weer aan het werk wilden uitgesloten zijn. Op zijn beurt beschuldigde'een onderhandelaar uit het bedrijfsle ven de linksgerichte werknemersorganisaties ervan dat ze probe ren om een landelijke staking uit te roepen uit solidariteit met de stakers. Luis Callejon, een lid van de onderhandelingscommissie, zei dat de communistische vakbond met een landelijke staking dreigt maar dat de hoteleigenaren niet zouden toegeven. Hij suggereer de dat de hoteleigenaren zouden antwoorden met een landelijke uitsluiting van werk voor de stakers, wat onder de huidige Spaanse wetgeving is toegestaan. Een tekening van de rechtzaal in New York. waar de „Zoon van Sam" gisteren schuld bekende aan zeven moorden. Rechts de twee verdedigers, Ira Jultak en Leon Stern. NEW YORK (Reuter) David Berkowitz, beter bekend als de „zoon van Sam" heeft voor de rechtbank van New York toegegeven zes moor den te hebben gepleegd. Bovendien heeft hij zich schuldig verklaard aan het stichten van ongeveer 2.000 branden. Ook verklaarde hij zeven mensen te hebben verwond. Volgens de autoriteiten van New York is de 24-jarige Berkowitz de grootste brandstichter in de geschiedenis van de stad. De „Zoon van Sam" verklaarde zich schuldig aan de dood van zes vrouwen rond de twintig jaar. Hij had de gewoonte om 's avonds in de parken te gaan kijken naar paartjes. Hij richtte zijn pistool vooral op vrouwen met zwart haar. Prijzenoorlog met gevechten in Wittenberg BERLIJN (UPI) - Op 1 mei hebben zich in de Lutherstad Wittenberg in de DDR gevech ten voorgedaan tussen burgers die boos waren over de hoge winkelprijzen en de politie, al dus het Westduitse DPA. Alvo rens er gevochten werd, had den zich op straat in het stads centrum verhitte discussies voorgedaan tussen burgers en partijbonzen. De politie verdreef later met geweld ongeveer 300 burgers van het vrijheidsplein voor het gemeentehuis. Tijdens het handgemeen dat hierdoor ont stond werden ongeveer twintig personen aangehouden, van wie enkelen nog vastzitten. Een jeugdige demonstrant heeft al terechtgestaan, maar het von nis is niet bekend. De correspondent van The Guardian in Washington maakt met zijn gezin een autotocht naar Panama. In de reeks reportages over de Middenamerikaanse staten die hij be zoekt tekent hij vandaag, een beeld van El Salvador, het dichtst bevolkte land in dit werelddeel. Het is ook een land van teugelloos geweld, waartegen de kerk zich verzet. (Van onze correspondent Jonathan Steele) L SALVADOR In San Salvador ben ik ^^-tndag naar de mis gegaan om te luisteren K^.*ar de leider van de oppositie. Aartsbisschop iscar Amulfo Romero vertelt elke week vanaf K jn kansel het laatste nieuws aan zijn paro- l iianen. „We beweren niet martelaren te wil- in maken", luidde de boodschap van deze •ek, „maar feiten zijn feiten en die wordeni iet door de officiële pers bekendgemaakt", in jonge katechist was vermoord, zo ging hij ïrder, een paar dagen eerder in het dorp waar aan het werk was. Een onbekend gebleven oep politieke zware jongens had hem langs weg gedood. Zoals elke week ging de bis- Ihop door met enkele brieven te beantwoor- n uit zijn altijd gevulde postzak. Eén van die fieven kwam van een oudere vrouw die al 48 achtereen op hetzelfde stukje land geleefd Toen moest ze van de ene dag op de idere weg van haar huisbaas. Toen ze wilde lorkomen dat ze op straat gezet zou worden, •den haar 5 zoons gearresteerd, bisschop, die dat weekeinde naar een confe- iliteit [ntie in Costa Rica moest, had zijn boodschap ndt ubn die week door een collega-bisschop laten Gardeorlezen. Het gehoor bestond voornamelijk uit bv, Mensen uit de overbevolkte achterbuurten van "P. t%ze stad en haar omringende dorpen. Zelfs het was helemaal in T-shirts gekleed. Het ablissement van El Salvador komt niet meer KBOEk de kathedraal bidden. De aartsbisschop heeft vinnige maanden geleden alle officiële betrekkin- ïpwijkfan met de regering verbroken en gezworen dat jj die pas weer opnieuw zal aanknopen wan de mensenrechten hier weer geëerbiedigd fjorden n 03 L polarisatie tussen de aartsbisschop en het lilitaire regime van El Salvador kwam goed voren tijdens de bijna komische verkiezin- ;n voor het parlement, die juist toen wij er ren gehouden werden. In Guatemala hadden de christen-democraten, ondanks alle fraude bij de presidentiële verkiezingen daar, tenminste nog kans gezien een kandidaat naar voren te brengen. In El Salvador hadden de christen-de mocraten besloten de verkiezingen te boycot ten, samen met twee linkse partijen, de Movi- miento Nacional Revolucionario en de Partido Union Democratica Nationalista. El Salvador lijkt hard op weg het akeligste land van Midden-Amerika te worden. In Guatemala en Honduras valt er een soort politieke patstel ling te bespeuren. Nicaragua stelt zich lang zaam maar zeker opener op. Maar in El Salva dor lijkt alles er op te wijzen dat het geweld explosieve hoogten zal bereiken, nu de onder drukking door de regering toeneemt als reactie op de toenemende druk van de onderlaag. Sinds jaar en dag is El Salvador het dichtstbe volkte land van Midden-Amerika. Een midde leeuws grondbezitsysteem zorgt er voor dat bijna al het land in handen is en blijft van „Los Catorze", de veertien families, en dat duizenden werklozen in het buitenland op zoek gaan naar een baan. Het is de grootste groep migranten in Midden-Amerika. Negen jaar gele den leidden de spanningen tussen Honduras en de grote immigrantenbevolking uit El Salvador daar tot een oorlog tussen de twee landen. 4 In de laatste paar jaar zijn lage lonen in de landbouw en een stijgende inflatie aan die oude problemen toegevoegd en daardoor is de platte landsbevolking meer politiek bewust geworden'. Plattelandspriesters voelen zich meer en meer genoopt zich voor de boeren uit te spreken, daar de regering altijd direct op elke onafhan kelijke boerenbeweging inslaat. Vorig jaar had de centrum-linkse oppositie, die de verkiezingen van dit jaar dus geboycot heeft, nog hoop het presidentschap te kunnen be machtigen. Door middel van knoeierij wist het regime echter zijn officiële kandidaat, Carlos Humberto Romero, op de presidentszetel te plaatsen. De woede en de teleurstelling heeft de oppositie alleen maar bitterder en meer vastbeslotener gemaakt. Het nieuwe regime heeft zijn best gedaan zich van zijn voorganger te distantiëren. Eerder dan haar buurlanden voelde de nieuwe regering de veranderende stemming in het nieuwe Washing ton onder Carter aan en het beeld dat men van El Salvador in het buitenland had, moest daar om bijgewerkt worden. De verkiezingen zouden een pracht staaltje worden van democratie in werking. Weliswaar werden de verkiezingen geboycot door de oppositie, maar de regering vond een papieren tegenstander in de plotseling herboren rechtse Partido Popular Salvadoreno, die aan geen enkele recente verkiezing had deelgenomen. Terwijl we door het land reden schreeuwde over de radio elk regeringsstation precies ge lijkluidende lofuitingen op „de politieke volwas senheid en het vaderlandslievende gevoel van het volk van El Salvador in de uitoefening van hun recht om te stemmen". Een tweede afleidingsmanoeuvre van de rege ring was de toestemming die ze onlangs gaf - en dat was een gok - aan de Inter-Amerikaan- se Commissie voor de mensenrechten om in het land een onderzoek in te stellen. Vooralsnog houdt de regering Carter het er op dat alles goed gaat. Toen Terence Todman, onderminis ter voor interamerikaanse zaken een bezoek bracht aan San Salvador, riep hij de oppositie op deel te nemen aan de verkiezingen. De belangrijkste maatregel van het regime tot nu toe is de afgelopen herfst aangenomen wet die belooft „de openbare orde te verdedigen en te garanderen". De wet vormt een aanzienlijke beperking van het recht op samenscholing van het publiek. Woorden en gebaren die het regime „tot schande strekken" zijn verboden en ver spreiding van „tendentieuze" informatie in het buitenland over El Salvador door landgenoten of buitenlanders is strafbaar. Volgens mensen binnen de kerk is de wet de meest totalitaire maatregel in heel Midden-Amerika. Waar-het voorgaande regime van kolonel Arturo Molina, naar de beste Zuidamerikaanse traditie, bij tijd en wijle de noodtoestand afkondigde, geeft de nieuwe wet het regime voor onbepaalde tijd dezelfde macht, maar dan zonder het stigma van een „estado de sitio". Zoals een priester het stelde: „In de dagen van kolonel Molina maakten ze gebruik van tanks en schieten. De nieuwe mensen zijn subtieler, maar de vervol ging is erger". Volgens bronnen binnen de kerk neemt het officiële en officiéél goedgekeurde para-militai re geweld tegen de boerenbevolking steeds grovere vormen aan. Woningen raken op myste rieuze wijze in brand, moorden zijn aan de orde van de dag, mensen „verdwijnen". De regering beweert met een guerilla-bedreiging te kampen te hebben. De kerk antwoord hierop dat de activiteiten van guerilla's m de afgelopen twaalf maanden niet toegenomen zijn. Omdat de regering geen democratische oppositie wil toestaan, voelen de boeren zich meer en meer gedwongen „zich te verdedigen". Toen hij vorig jaar februari het aartsbisdom San Salvador overnam, had monseigneur Oscar Romero de reputatie een evangelische maar vrij rechtse prelaat te zijn. Dat hij „bekeerd" is naar een steeds meer politiek getinte geloofs leer wijst al op de veranderende situatie in El Salvador van het afgelopen jaar. De aartsbis schop noemt El Salvador een verrotte samenle ving „die in de richting van een chaos gaat, door de hebzucht en zelfzucht van sommigen en de onkunde van anderen". In de kerkbanken voelen duizenden boeren zich steeds door zijn woorden bewogen. Iedere parochiaan keert zich naar zijn buurman. Dan houden ze elkaar's handen vast. ADVERTENTIE ^"van het >aar 1978 Een internationale jury bekroonde uit vele ingezonden Keurslager-Specials deze als de allerbeste en allerlekkerste voor 1978. Ter kennismaking van 1,98 per 100 gram, t/m 20 mei slechts Keurslager-medaillon is een verrukkelijke combinatie van een mals stukje varkens filet met romige crème van tuinkruiden als vulling. Even om en om bakken in de koekepan (2x8 min.). Daarna afblussen met wat water en met jus en al op het bord serveren. Overheerlijk met verse voorjaarsgroente, die 'n heel apart smaak- accent krijgt als 't vlees wordt aangesneden en het tuinkruidenaroma vrijkomt. üw Keurslager waarom zou u 't met minder doen. KABOEL (RTR) Het links georiënteerde bewind dat op 27 april bij een bloedige mili taire staatsgreep in Afghanis tan aan de macht kwam, is begonnen aan een grootscheep se zuivering onder de hoge ambtenaren en officieren, zo is maandag in welingeiichte kringen in Kaboel vernomen. Op het ministerie van buiten landse zaken waar de broer van de vermoorde president Daoed het tot dusver voor het zeggen had, zijn ongeveer 60 ambtenaren ontslagen, terwijl ook de meeste ambassadeurs het verzoek hebben gekregen om hun buitenlandse post op te geven. Buitenlandse diplo maten in Kaboel bevestigden dat hoge ambtenaren met wie zij in het verleden te maken hadden, nu zijn verdwenen. Ook op het ministerie van bin nenlandse zaken eri bij de strijdkrachten zijn vele leiding gevende personen weggezui verd, aldus genoemde kringen. De para-militaire politie en an dere veiligheids- en geheime diensten die vroeger onder het ministerie van binnenlandse zaken vielen, worden volledig gereorganiseerd. Tevens zijn alle provinciale gouverneurs vervangen door militairen, ter wijl ook de leiding van het ministerie van voorlichting en de staf van het persbureau Bachtar, de Afghaanse radio en de regeringsbladen Anis en Kabul Times zijn vervangen. Naar verluidt heeft de staats greep aan" wel 4000 mensen het leven gekost. Onder de slachto- fers bevonden zich president Daoed, diens broer Mohammed Nairn en talrijke andere leden van de familie Mohammedzai die sinds ongeveer 130 jaar in Afghanistan aan de macht was. De nieuwe president, de 61-ja rige Noer Mohammed Tar aki, verklaarde zelf zaterdag op een persconferentie dat de machts wisseling slechts aan 72 of 73 mensen het leven had gekost Diplomaten en zeer betrouwba re Afghaanse kringen gaven echter als hun mening, dat er alleen al zoveel leden van de familie Daoed en van de rege ring zijn omgebracht. Taraki protesteerde tegen het feit dat het bewind van zijn democratische volkspartij com munistisch wordt genoemd. In diplomatieke kringen in Ka boel ziet men evenwel dat er nauwelijks kan worden getwij feld aan de sterk Moskou-ge zinde oriëntatie van de nieuwe regering. Een van haar eerste maatregelen was de onteige ning van alle eigendommen van de leden van de familie Mohammedzai. De laatste ja ren was er geleidelijk meer verzet gerezeq tegen deze dy nastie, omdat de leden steeds de belangrijkste posten kregen ondanks een ontbreken van de vereiste bekwaamheden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7