'OLSTOELRIJDER PAUL KUIPER KAN 'OLITIEK GEZIEN NIET UIT DE VOETEN Kinderdromen groeiden in '5 jaar uit tot een ulk-werkelijkheid tl Meerderheid voor oprichting sterke organisatie bollenvak iconomisch wel en wee. IBB Kondor restaureert Zijlpoort „Hans, Hans, hoe kun je dit doen" AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 9 MEI 1978 PAGINA 5 ken omei gebc 5dteAVaul Kuiper. 20ste op de CDA-kieslijst in Alkemade; dus onverkiesbaar its n, „Eigenlijk heb ik hele maal niet zozeer de am bitie om op een gegeven moment raadslid te wor den, maar deze keer durf in de confrontatie aan". Paul Kuiper draait z'n rolstoel over de drempelloze over gang van zijn woonka mer naar de tuin. In zijn Veense rolstoelwoning gaat alles in een han domdraai. Binnen, in de "open" keuken, kan Kuiper zich moeiteloos overgeven aan zijn hob by van koken en toebe reiden: hij rijdt zich zo wat tot onder het aan recht. In dit huis, zoals er twee in Roelofarends- veen staan, kunnen zijn dochters ook met het grootste recht reageren met "doe het zelf maar", als hij iets wil hebben. Niet dat Pauls leven op rolletjes gaat, maar in zijn handicap ontmoet hij toch wel voorzienin gen die z'n leven een stuk veraangenamen. Ook een hele opluchting voor z'n vrouw, die veel aan haar man kan over laten sinds ze in deze "aangepaste" woning le ven. Tot zover is er nau welijks een vuiltje aan de lucht. Maar in de re latie met de gemeen schap in het leefmilieu schort er nog wel het één en ander; politiek gezien, bijvoorbeeld, kan Paul Kuiper niet uit de voeten. In een gesprek kreeg ik al gauw de indruk van een leven dige, intelligente geest. Paul Kuiper is een man die z'n tijd niet verdoet, zich bij voorkeur inzet voor anderen. Als die man een- stel gezonde benen had, zqu hij democratisch ge kozen op de barricaden staan. Maar met zijn bekwaamheden kan hij geen ijzer met handen breken. Hij isi dusdanig gehan dicapt, dat hij, normalerwijs gesproken, het gementehuis niet zonder meer kan betre den. Daarom kwam hij op een 20ste, niet verkiesbare, plaats te staan op de CDA-lijst die voor de komende gemeente raadsverkiezingen is opge steld, want om in de raadszaal te kunnen komen zou zijn lijf "aangepaster" moeten functio neren dan het nu doet. Dus geen raadslid Paul Kui per, ondanks zijn kwaliteiten. Politiek is macht. „Ik ben toe vallig ook secretaris van de Gehandicaptenorganisatie Ne derland (GON), afdeling Alke made. Uit dien hoofde al wil ik met met politiek bemoeien. Als vice-voorzitter van de KVP heb ik een jaar of wat terug de raadsfractie al mee gemaakt. Ik'zit nu een kleine drie jaar in de rolstoel. Van oudsher ben ik poliopatiënt, maar steeds heb ik kunnen lopen met behulp van een stok en zo. Dat liep af. Een paar jaar heb ik nu "kapot" geze ten, maar ik werd actief voor de gehandicaptenorganisatie. Maar het gemeentehuis blijft voor mij gesloten; daar kom je niet in als gehandicapte. ook al zit je niet in een rol stoel". Paul Kuiper is bepaald niet verbitterd. „In Oude Wetering worden straks weer twee rol stoelwoningen gebouwd. Dat is een buitengewoon goede zaak; ook de gehandicapten sport wordt in deze gemeente aangepakt. Het is oppassen, dat je die integratie niet voor bijschiet. Die twintigste plaats op de CDA-lijst is duidelijk vooropgezet, al zou je dat zo niet mogen zeggen. Maar het moet maar eens aan de orde worden gesteld: ik wil gewoon in die raad. Ik heb duidelijk een mentaliteitsverandering in mijn vaandel staap: geen be tutteling van minderheidsgroe pen, van bejaarden, gehandi capten. De hele zaak integre ren, daar gaat het om. Je moet niet iemand die zichzelf niet meer kan bedruipen afzonde ren in concentraties. Probeer maar eens een café binnen te komen in een rolstoel. Ik hou wel van een borreltje. Voor mij is het geen bezwaar; ik ga voor de deur staan en er zijn altijd wel mensen die me naar binnen helpen. Zoiets gebeurt ook bij de Alkeburcht, bij één of andere uitvoering. Je moet je niet afzonderen, ook al zit je voor je leven in een stoel. Ik weet wel, dat heel wat van mijn medelotgenoten daar moeite mee nebben, maar daardoor is hun geïsoleerd heid vaak aan hunzelf te dan ken". In de gemeente Alkemade zijn ongeveer dertig gehandicapten lid van de GON, „maar er zijn natuurlijk veel meer mensen waar het hier om gaat", weet Paul Kuiper. „We moeten veel meer aan elkaar denken. Niets zeggen, niets vragen, maar ge woon doep. Zoals hier, op het woonerf van Delfland, mensen zijn die hun pad verbreed heb ben, zodat ik beter met mijn stoel een draai kan nemen zonder zes geraniums in de borders aan diggelen te rijden. Ik verwijt werkelijk niemand die twintigste plaats die mij is toebedeeld, maar ik wil wel bevorderen, dat het ook an ders moet kunnen. Voor me zelf ben ik een slechte strijder; dat actie voeren doe ik liever voor anderen en daarbij wil ik beslist een lans breken voor die minderheidsgroepen in on ze samenleving. Zeker op plaatselijk niveau. Maar nu krijg ik de kans niet. Toch zou dit mogelijk moeten zijn. Ie mand met twee goede benen kan een rolstoelrijder in een bestuur vertegenwoordigen, maar waarom zou dat niet an dersom kunnen?" LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. H1MI3 e j SCHRAMA VEEVOEDERS IN EEN MAALSTROOM ïtof onÉ (Claas Schrama mag dan -krel de stichter zijn ge- )Olv eest, maar „ridder" Serrit was wel de man in Ijije een halve eeuw lang [Pei jieeft gebeiteld aan een sjoel ,edrijf dat gr aanmalend 'e NeToeide tot een be6riP et lan de Rijndijk tussen jaa'le Grote Vink en het Aan laagse Schouw, thans d isteids grondgebied maar vocjran oudsher liggend in ijftigfle geur van Voorschó- ,den:en. Schrama Veevoe- )roel5ers bestaat dezer da- ven&en vijfenzeventig jaar. vani)riekwart eeuw die een p deireestapel en een dynas- isseiie van ondernemers in i aaflansvorm heeft gehou- Üen. Het personeel van vandaag is met aan hang, 65 man sterk, een weekeinde in Parijs ge weest. Dat was een groot inspirerend feest, dat een herhaling zal vinden op woensdag 10 mei in het Alphense Avifauna, waar onder meer prof. ir. S. Iwema uit Wageningen komt causeren over de vee voeding van de toekom st: veevoeding moet blij ven; en dat hoeft niet ten koste te gaan van de derde wereld. Op het ogenblik zijn er plus minus 500 bedrijveh in ons land die zich bezighouden met het produceren van mengvoe ders voor ons welvarende vee. Daaronder is Schrama een middelgroot maalbedrijf, dat in 1920 1500 ton mengvoeders afleverde en thans boven de 25.000 ton zit. Een leuk aan deel in de ruim 11 miljoen ton die de gezamenlijke Neder landse mengers voor elkaar; boksen. Zoals elk gezond be drijf heeft ook Schrama het lot gekend van vallen en op staan, van groei en stagnatie en dan weer uitbouw. Stagna tie tijdens beide wereldoorlo gen. Maar Gerrit (niet voor niets in de Orde van Oranje- Nassau opgenomen) sleepte z'n zaak door de maalstroom heen. De prestatie werd z'n trots en op hoge leeftijd is hij nog steeds getuige van de gang van zaken die een evolu tie in zich bergt: van sjouwen met zakken op je nek is de maalderij geworden tot een centraal geregeld massabe- drijf, mechanisch en automati sch. Een druk op de knop en „molenaar" Arie Schrama, chef malerij, kiest de juiste samenstelling van een meng sel. Op de Rijndijk staan buik- kolossen met hun cylinderlijf omhoog, hydraulisch gedre ven, om „in te nemen", terwijl het verkeer langsraast: Schra ma op de tweespalt tussen ver leden en toekomst aan een Rijndijk die niet veel „lee fruimte" laat. „De voorraden verbergen zich in silo's. Het bedrijf is laby rinth geworden van buizen en leidingen. Waar voorheen de hartslag klopte van de motor, met een suizend vliegwiel en met drijfriemen die alles in beweging zetten, bevinden zich nu koele panelen met knoppen en kleurige lampjes. Vooruitgang of niet? Het is dit of niets. Men kiest niet voor de vooruitgang. Men kiest voor het voortbestaan. Van die keuze is de vooruitgang het onontkoombare gevolg." Het zijn zmssneden die ik haal uit een fraai verzorgde brochure die verscheen naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van Schrama Veevoeders. Samen steller en schriftsteller was een Schrama-broer uit de Laden en lossen bij Schrama Veevoeders aan de Rijndijk Weipoort) Schrama's, bijna een eeuw geleden, zijn inmid dels allang uit het louter meel gerezen. De belangen zijn buikachtig geworden, massaal in concernafmetingen. Daarbij hoort sinds 1969 ook dochte ronderneming Eipak die per week aan de Rijndijk 600.000 eieren - uit noeste bio-leggerij verkregen - omzet. Een omzet overigens die voor een deel afkomstig is van hoenderpar ken ofwel concentratiekampen die hun pluimveevoeder van Schrama betrekken. Op zo'n manier gaat er niets verloren. In dit geval is de kip gelijk waardig aan de drukknop; een verdovend economisch belang tweede generatie die de vevoe- ders links heeft laten liggen, maar het „malen" is trouw gebleven in de journalistiek. Het is Nico Schrama, die de volzinnen schreef van een kro niek die de weerspiegeling is van het reilen en zeilen zijner „vaderen" en daardoor een „mengvoeder" is geworden van familiaire en bedrijvige geschiedschrijving. In dit op zicht is de combinatie mole naarszoon-journalist volstrekt uitzonderlijk omdat ze hier uitmondt in een werkzame „maaldrift" De kinderdromen van de Bentse (buurtschap, gelegen niet ver van de Zoeterwoudse waaraan weinigen zich zullen storen, ofwel: wie balkt er nou om zulk een bulk? Een ®mer- kelijke noot uit Nic. Schra ma's bloemlezing tot lering en nadenken geschikt: „het vee voeder bestaat thans voor minder dan 25 pet. uit granen en dit percentage zal steeds lager worden. Steeds groter wordt het gebruik van pro- dukten die niet voor menselij ke consumptie geschikt zijn. Afval wordt verwerkt tot hoogwaardige produkten die het dier tot voedsel dienln." Dit ter ondersteuning van het referaat dat prof. Iwema vol gende week hoopt te kunnen houden. Aan de Hogewöerd 20 is in plaats van de dameskapsalon Lintsen, „Sunta B.V.", winkel in zonneschermen, jaloe- eën, markiezen en andere zonweringen gevestigd. Aan de Hooglandse Kerksteeg 8 is de slagerij van A.V. 1 d. Poel en zn.'opgeheven. il i Aan de Burgsteeg 9 is in een eerder leeggekomen o idrijfsruimte „Modern Times", winkel in 2e hands goede- ~et>n, gevestigd i<De aan de Breestraat 7 en het Kort Rapenburg 17 gevestigde Universiteitsboekhandel van J. Ginsberg B.V. •rdt in juni verplaatst naar het Schuttersveld 9. Aan de Breestraat 12 is Randstad Optiek B.V. Overdijk h van Deene opgeheven. Aan het Lammenschansplein 28 is de handelsonderne- ing „Albion", groot - en kleinhandel in parket, opgeheven. Aan de Evertsestraat 49 is P.D, van Walbeek, kleinhandel .mede amb. handel in zuivelprodukten opgeheven. Aan de Sint Aagtenstraat 25 is de handel in 2e hands ito's van gebrs. De Wit gevestigd. Aan de Breestraat 9 is i.p.v. de kledingboetiek „The -^olyland shop", Izmier Export handel in levensmiddelen, !ctr. apparatuur, textiel, conserven en kunstnijverheidsar- ;elen gevestigd. Aan de Breestraat 140 is in een eerder leeggekomen 'fitönkelpand „Look", opticiensbedrijf, gevestigd. an de Surinamestraat 18 is het glazenwassersbedrijf in J. Springer gevestigd. I Aan de Plantage 4 is J.J.R. van Duijn, glazenwassers be- hf. WISS n a 1 mee &hu n lifest i Dlem si jord i J-Thlui 1 va ►ovei beréle< ardelki en i ev< Lid i dige HILLEGOM Komt er één sterke organisatie in het bloembollenvak? Daarvoor is het nodig dat de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur tot een zeer nauwe samenwerkingsvorm komt met de standorga nisaties; dat men de Ko ninklijke moet reorgani- seren en dat men om dat doel te bereiken ook ge noegen moet nemen met een forse contributiever hoging. Via een opiniepeiling heeft de Koninklijke de meningen gepolst. Voor punt a. - samenwerking met de standsorganisa ties - stemden 669 leden voor, 53 tegen en een blanco. Punt b. - een reorganisatie van Bloembollencultuur kreeg 652 voorstemmers, 63 stemden tegen en 8 blanco en punt c. - een hogere contributie kreeg 550 stemmen voor, 137 tegen en 36 blanco. Een zeer ruime meerder heid blijkt dus voor die ene sterke vakorganisa tie, ook al zal dat meer gaan kosten. Boven staande gegevens wer den gistermorgen tij dens de ledenvergade ring van Bloembollen cultuur in Treslong be kend gemaakt. Het hopfdbestuur van de Ko ninklijke zal in de komende maanden geen gebrek aan werk hebben. Want als het enigszins mogetijk is, wil men in december komen mgt afge ronde voorstellen. Na de opening door voorzitter J. P. M de Jonge - we bericht ten u daarover al in ons blad van gisteren - gingen het jaar verslag en de rekening 1977 snel onder de hamer door. Daarna volgde een vergadering met gesloten deuren, waarin werd meegedeeld dat de on langs afgetreden voorzitter, jhr mr dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, is be noemd tot erevoorzitter, de heer H. A. G. de la Mar, de algemeen secretaris-penning meester die 1 mei j.L met pen sioen is gegaan, tot erelid, evenals de heren C. Broeze uit Beverwijk en M. Zandbergen uit Sassenheim. Wat betreft de reorganisatie van de Koninklijke waren er wat vragen en opmerkingen van de afdelingen Anna Pau- lowna-Breezand en Noordwijk. De voorzitter zegde toe dat met de wensen en verlangens zo veel mogelijk rekening zal wor den gehouden. LEIDEN De aannemers combinatie IBB Kondor- Du Prie gaat de Zijlpoort in Leiden, die reeds een aantal jaren in slechte staat -verkeert, grondig restaureren, zo heeft IBB Kondor bekendgemaakt. De combinatie ontving hiervoor de opdracht van Nieman Holding in Leiden. De restauratiewerken, die onder direktie van archie- tect J. Walraad uit Brielle worden uitgevoerd, staan onder toezicht van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg De uitvoering van het werk zal ongeveer twee jaar in beslag nemen. Over de ui teindelijke bestemming van de Zijlpoort is nog geen beslissing genomen. STUDENT REED IN OP KENNISSEN LEIDEN Het kantongerecht kreeg gistermorgen bezoek van een Leidse student die zijn kennissen de kreet „Hans, Hans, hoe kun je dit doen" had ontlokt. Op zich zelf is dat niet strafbaar, wel strafbaar was de aanleiding tot het slaken van de kreet. De Leidse student Hans verbet namelijk met een kennis de sociëteit Minerva aan de Bree straat en had er reeds de volle gang richting stadhuis ingezet toen hij en zijn vriend tot de conclusie kwamen dat ze eigen lijk wel honger hadden. Aange zien de gelegenheid waar ze iets wilden gebruiken zich in middels al een eind terug te genover de sociëteit bevond en de Breestraat zoals bekend een éénrichtingsverkeerstraat is be sloot de student maar achteruit te gaan rijden teneinde even tuele politie te misleiden. Daar bij ontging hem het zicht op de weg achter hem - „ik wilde beide handen aan het stuur houden en ik kon daarom niet goed omkijken" - en reed hij prompt in op een paar niets vermoedende voetgangers, die zich met een bewonderings- waardige atletische sprong in veiligheid wisten te brengen. Achteraf bleken degenen waar op was ingereden goede ken nissen van de student Hans te zijn, en de zaak zou daarom wel met een sisser zijn afgelo pen als er toevallig geen sur veillance-auto van de politie Leiden in de buurt was ge weest De inzittenden van de politie wagen lieten zich niet door het achteruitgerij van de student misleiden, constateerden dat hier wel degelijk sprake was van oneigenlijk gebruik maken van de rijrichting en zagen bo vendien met eigen ogen hoe wild de student zijn kennissen begroette. En schreven derhal ve een gepeperde bon uit. De student oordeelde zelf nogal luchtig over het hele gebeuren, „In het verhaal staat dat ik met een enorme snelheid achteruit reed maar dat is niet waar. Het ging juist heel langzaam", ver telde hij kantonrechter Van Dijke. „U zou als student medi cijnen toéh wel beter moeten weten dan ongelukken te ver oorzaken". meende Van Dijke. Verdachte ging daar niet op in en spuide daarentegen kritiek op de administratieve handel wijze van het parket, dat zijn dagvaardiging had ingetrok ken, zodat de student dacht dat de zaak van de baan was, maar later schreef dat zijn zaak al leen maar verplaatst was. „En ik had al een borrel op de goede afloop gedronken", deel de hij rechter Van Dijke m vertrouwen mede. „Ik betwijfel of U op de straf die ik U ga geven een borrel gaat drin ken", meende de kantonrechter echter strijdlustig. „U geeft blijk van een slechte verkeers- mentaliteit en 'ik veroordeel daarom tot 200 gulden boete en tot een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de duur van vier maan den en een proeftijd van twee jaar", aldus de afloop die Van Dijke aan het gebeuren gaf. Afvalbak Een ondernémer uit Noördwijk werd verweten dat hij een af valbak van forse afmetingen op de rijstrook van de Lange- velderweg had neergezet. Over dag levert een dergelijke bak weinig bezwaren op, maar 's nachts bleek toch dat de bak een onoverkomelijk obstakel kan zijn voor nietsvermoeden de weggebruikers want er was een meisje tegenop gereden. En dat allemaal omdat de bak niet deugdelijk was verlicht. Welis waar stond het gevaarte onder een lantaarnpaal, maar daar mee was slechts de helft van het gevaarte verlicht zodat de andere helft voor de wegge bruikers wel degelijk een on zichtbaar obstakel was. De Noordwijker was het daar niet erg mee eens. „Die bak was vanaf 150 meter te zien, ik heb het zelf uitgeprobeerd. En dat het meisje er tegenop gereden is begrijp ik wel want ze heeft suikerziekte. Ze wist dat het ding er stond want ze is ter plaatse bekend", aldus de ver dachte „Ik zou zeggen dat U die bak juist moet verlichten om te voorkomen dat er men sen met suikerziekte tegenop kunnen rijden", aldus draaide Van Dijke de bewijsvoering om. De Noordwijker kreeg 100 gulden boete mee naar huis. FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5