Binnen vier weken begint herbouw van Qbus Lisse Voorschoten heeft voorjaar '79 kabel t.v. ONZEKERHEID OVER TOEKOMST WONINGEN AAN DOESLAAN DRIE VOETBALVELDEN BIJ „DE VOSCUYL" Noordwijk verdiept zich in ruimtenood verenigingen KORTWEG ONDUIDELIJKHEID OVER WIE MOET BETALEN Kunstenares is modellen kwijt KOSTEN AANLEG 5,7 MILJOEN BEZOEKEN LEIMUIDEN BRITSE VROUWEN LE1DSE COURANT DINSDAG 9 MEI 197ö - (Van een onzer verslaggevers) LISSE - Binnen 4 weken begint de bouwmaatschappij Salon en Wagen- bouw BV met de herbouw van het jeugdcentrum Qbus aan de Lissense Ruis hoornlaan. Een kort geding dat vandaag voor de president van de Utrechtse rechtbank zou dienen tegen de bouwer van de nieuwe accommo datie, is dientengevolge van de rol geschrapt. Het jeugdcentrum dat vo rig jaar juli, drie weken voor de officiële oplevering in vlammen op ging zal volgens de beer Rentink van de Montfoortse bouwfirma binnen twee maanden uit de as herrezen zijn. Het toegeven aan de eis van de ge meente dat moet worden begonnen met de bouw, wil niet zeggen dat de bouwer de financiële consequenties op zich neemt De zwarte piet ter waarde van 300.000 gulden bevindt zich nog steeds in het kaartspel tus sen bouwer, gemeente en verzeke ringsmaatschappijen. De inmiddels overbekende „Qbus-affaire" scharniert op de vraag wie in de rampzali ge nacht van 29 op 30 juli de eigenaar en dus verantwoordelijk was voor het pand dat nog niet officieel was opgeleverd. Een aantal weken voor de opleveringsdatum waren de VJV/Qbus-medewerkers met toe stemming van de bouwer al begonnen met de inrichting van het pand dat het oude gebouw aan de Kanaalstraat moest wor den vervangen. Door het toedoen van een pyromaan die nog steeds op vrije voeten is, vielen ook de in het pand aanwezige meubels, stoffering en video-installatie aan de vlammen ten prooi. „Binnen drie maan den is er weer een nieuw Qbus-centrum", zo riepen gemeente en bouwer in koor. In werkelijkheid duurde het bijna een jaar en mondde de zaak tenslotte uit in een juri disch conflict tussen de gemeente Lisse en de Montfoortse firma. Twee maanden geleden heeft het gemeen tebestuur van Lisse in een ultimatum aan de bouwer de opleveringsdatum van 1 juni geëist Het verweer van de bouwmaat schappij luidde toen dat nog gewacht werd op de verzekeringsuitkering, alvorens fir ma Salon en Wagen bouw een dagvaarding voor een kort geding waarin de oorspron kelijke eis werd hardgemaakt Daags voor dat het kort geding zou dienen gaf de bouwer toe aan de gemeentelijke eis die op de oorspronkelijke afspraak was geba seerd. Gisteren nog gaf het Qbus-be stuur in een persbericht te kennen niet al te veel heil te zien in de juridische escapades van gemeente en bouwmaatschappij. „De vraag is of hiermee een eind komt aan een lange periode van onzekerheid over het lot van het centrum. Het is niet uitgesloten dat dit kort geding de eerste stap vormt op een lange weg met vele juridische voetan gels en klemmen", zo stelden de wanhopi ge bestuurders. Verloren „Het was een verloren zaak", zo deelde de heer Rentink van de bouwmaatschappij gisteren desgevraagd mede. „Natuurlijk moeten we herbouwen. De vraag is natuur-, lijk wie het moet betalen. Het eisen van herbouw is eigenlijk wel een beetje een open deur intrappen. We hebben dit in onze brief aan het Lissense gemeentebe stuur ook heel duidelijk gesteld. Uit het feit dat 'de gemeente het kort geding in trekt, maken* we op dat men accoord gaat met het openhouden van de vraag wie de financiële consequenties straks moet aan vaarden". De heer K. Stapel, chef financiële zaken De restanten van Qbus. Binnenkort zal dan eindelijk met de herbouw worden begonnen heeft hier namens de gemeente niet al te veel moeite mee: „De gemeente Lisse heeft de bouwopdracht gegeven en de koopsom betaald. De bouwer van het jeugdcentrum voldoet nu aan onze eis tot nakoming van de overeenkomst. Voor ons is daarmee de kous af. Als Salon en Wagenbouw BV later nog juridische stappen onderneemt, horen we dat vanzelf wel", aldus de woordvoer der van de gemeente die alle verantwoor delijkheid van het uigebrande pand van de hand wijst. „De mensen van het vormingscentrum zijn met toestemming van de bouwer in het nieuwe pand aan het werk gegaan. Omdat het jeugd-centrum nog niet officieel was opgeleverd aan de gemeente, had Lisse ook «nog geen zeggenschap over het ge- geheel en al bij de bouwer die over bij zijn verzekeringsmaatschappij geei vaar zou moeten lopen. Het inrichten het gebouw moet eigenlijk worden schouwd als een verlengstuk van de b Ook uit de bestaande jurisprudentie op te maken dat de gemeente Lisse disch gezien stevig in de sëhoenen st NOORDWUK - In de culturele commissie maakte burgemeester rar. Bonnike melding van een treurige zaak. De jonge kunstenares Else- lien de Graaf zou in de gemeente naar een geschikte plaats komen zoek voor een van haar plastieken. „Met tranen in haar keel belde Elselien later -op. dat zij al haar materiaal kwijtge raakt was". Op weg naar de bad plaats had zij alles in de bus laten lig gen, waaronder ook de modellen van de „eenden" en van de „muzikan ten", die de kunste nares voor haar doel had meegeno men. Tot heden zijn de stukken nog niet terecht' VOORSCHOTEN Het plan voor de aanleg van de kabel televisie in Voorschoten is ge reed. De kosten worden ge raamd op een bedrag van 5,7 miljoen, dat is ongeveer 770,- per nieuwe aanslui ting. Het eerste signaal kan in maart of april 1979 komen in de wijk Noord-Hofland. De gemeenteraad kan eind juli de kredietaanvrage verwachten. Deze mededeling deed Ir. Van Dalen, waarnemend wethou der financien aan de commis sieleden tijdens de vergade ring. De commissie zal spoe dig het werkschema en ook het probleem van de GAI (Ge meenschappelijke antenne-in richtingen) bespreken. De „Corneliahoeve", gebouwd voor 1638, is twaalf jaar gele den door de gemeente Voor schoten aangekocht Zover de gemeentelijke informaties gaan, staat deze boerderij op het tracé van de toekomstige Rijksweg-11-West. Thans blijkt echter volgens andere infor maties dat deze boerderij kam blijven staan. De gemeente heeft de boerderij vorig jaar beschikbaar gesteld aan een ijzer- en lompenhandelaar. De commissieleden van financiën willen spoedig opheldering en graag een lijst van de kandi daatkoper voor deze boerderij. Volgens omwonenden is de toestand rondom de boerderij gewoon „een bende", boven dien wordt door de dien: openbare werken werkzaan heden verricht aan de boerdi rij zonder dat daar gelde voor beschikbaar zijn gesteli De commissieleden Iestra i Meershoek willen een opgav van de herstelwerkzaamhede en een kostenbegroting. Verkeersmaatregel Haarlemmertrekvaart valt niet goed OEGSTGEEST De-verkeers maatregel aan de Haarlemmer- trekvaart wordt door automo bilisten kennelijk met moeite geaccepteerd. Gistermorgen bleken velen zich er niet aan te houden en men ging vaak met méér snelheid dan anders langs genoemde weg. De maatregel, verboden voor alle autoverkeer tijdens de schoolspitsuren van half negen tot half tien en van drie tot vijf uur, is genomen om de vele fietsende scholieren een veilige doortocht té garanderen langs genoemde smalle Trekvaart- weg. Merkwaardig is dat het verbod tijdens genoemde uren ook geldt tijdens de weekeinden, want nergens staat vermeldt: van maandag tot en met vrij dag. „Zoals het nu staat aange duid werkt het eerder provoce rend dan beveiligend", deelde ons een Trekvaartbewoner mee. Intussen is te Oegstgeest over dit feit gisteren overleg ge weest met de Rijkspolitie, zo dat maatregelen niet uitblijven. LEIDERDORP „Ga actie voeren en probeer door een enquête vast te stellen of de bewoners voor koop zijn". Dit ad vies gaf wethouder E. Drenth (PvdA) na afloop van de commissievergadering Ruimtelijke Ordening en Openbare Wer ken aan een driétal bewones van de Does laan. Deze hadden een brief aan de com missie geschreven waarin duidelijkheid werd gevraagd over de toekomst van de woningen, waarvan een gedeelte in eigen dom van de gemeente is. Wethouder Drenth deelde tijdens de vergadering me de, dat de verlangde duidelijkheid niet voor juni te geven valt. De raad heeft zich onlangs in het kader van de beleidsplanning in principe uitge sproken voor nieuwbouw, maar het jaar van realisering hangt af van de uitkomsten van de computerberekeningen. Sloop ge volgd door nieuwbouw haalde bij de pro jectwaardering door de raadsleden een score van vijf. Verkoop aan de bewoners werd daarentegen door de bak genomen gewaardeerd met het cijfer nul. De brief schrijvers hadden al te kennen gegeven dat verkoop in hun ogen de buurt het meest ten goede zal komen. Zij zien nu met lede ogen de buurt achterüitgaan. Er staan reeds twee woningen leeg. Hun vraag aan de wethouder was. wat gebeurt er met deze woningen? „Dat is voor ons een groot probleem. Enerzijds zien we ze graag weer bewoond. Anderzijds vraag ik me èf óf de kosten van 15.000,- die de gemeente moet maken om de elektrische installatie te vernieuwen gezien de toe stand van de woningen wel een rendabele investering is", aldus de heer Drenth. Wethouder Drenth liet nog doorschemeren verkoop aan de bewoners de beste oplos sing te vinden. Een onlangs uitgevoerde taxatie heeft uitgewezen dat de prijs op ongeveer 40.000,- kan worden vastge steld. De commissie adviseerde het college van B en W dat er aan de onzekerheid over de toekomst van de woningen aan de Doeslaan zo spoedig mogelijk een eind moet worden gemaakt. OEGSTGEEST In eerste aanleg zouden er ten noorden van het sportpark „De Voscuyl" een tweetal voetbalvelden komen. „Het zijn er nu drie geworden, dat is een gewin", aldus wethouder Thora gisteravond in de commissie van openbare werken. De commissievergade ring ondervond grote belangstelling van het bestuur van de voetbalvereniging UDO omdat de aanleg van de nieuwe velden deze vereni ging het meest aangaat. Overigens is het passen en meten geweest maar zoals de tekening er thans uitziet zijn er twee velden van 64 bij 10 meter en één hoofdveld van 69 bij 105 meter geprojekteerd. In het komplex is verder een halfverhard oefen- veld opgenomen en er is rekening gehouden met een drietal kleedgelegenheden alsmede de bouw van een- kantine. Exclusief kleedgelegenheden, kantine en boekwaarde van de gronden is de realisering begroot op 2.336.000.-. Over de wijze van aanbesteding wordt in de fracties van gedachten gewisseld. De Van Houd- ringenlaan zal worden doorgetrokken tot aan de ingang van het nieuwe complex, het wordt echter géén doorgaande laan naar de Grunerie- wijk. Links en rechts van de weg komen par keerplaatsen. De commissieleden staan positief tegenover de plannen zo bleek uit de behande ling. UDO-voorzitter Van der Star deelde mee zeer verheugd te zijn over de ontwikkelingen. Raadhuis Ir W. Snieder gaf -toelichting op een aantal alternatieve plannen.die zijn ontworpen om te komen tot verbouwing, uitbreiding of nieuw bouw van het raadhuis. De heer Kraan (CDA) miste in het plangegeven een totaalvisie van gemeentewerken. „Hoe zal in de toekomst deze dienst zich ontwikkelen en welke ruimte behoeft men dan?" Hieraan zal een extra bijeenkomst gewijd worden. Wethouder Thorn: „Gemeente werken zit zeker tot 1985 vol met een grote bezetting..." De commissie is voorstander van uitbreiding van het bestaande raadhuis, waarna de panden Wilhelminapark 21 en Endegeesterstraatweg nr. 2 worden afgestoten. Dit alternatieve plan nr vijfl (er lagen er zeven op tafel) gaat de gemeente een kleine 4 miljoen gulden kosten. Maar de commissieleden wilden eerst fractieberaad alvo rens zich uit te spreken. Eerste paal kleuterschool Voorhout VOORHOUT - Morgen dag om vier uur gaat de e officiële paal de grond in de nieuwe katholieke kle school. Wethouder dr. D. IJdo van onderwijszaken I deze taak op zich genomer kleuterschool wordt gebc ter vervanging van de A jaar juli afgebroken St. Af' kleuterschool die plaats iT| maken voor de bouw vanL nieuw bejaardenverzorgT huis achter het huidige i keurde Huize St. Agnes, h De nieuwe kleuterschool v£ gebouwd aan de St. Anto( school, vanouds de jong school, maar nu al jarenl door meisjes bezocht, in d^ Haar Romenystraat. De bouw van het nieuwe jaardenVerzorgingshuis waarschijnlijk in het kwartaal van 1979 in g- zal worden genomen, is i zover gevorderd dat op 18| aanstaande het „pannenb bij het bereiken van het h ste punt van het bouwwerll worden geschonken. Keukenhof k sjoeltoernooiK In de HoBaHo-hal in Ij; wordt zaterdag 13 mei open internationaal sjoelt nooi gehouden onder ail ciën van de Algemene Nff landse Sjoelbond. Het .i' kenhof-toernooi" zal jaag worden herhaald. Aanri drie uur. Inschrijfgeld isL gulden per persoon; voojr; jeugd twee gulden vijftig^, organisatie is in handen;€ de sjoelclub Lisserbroe^ „Schuif es in" uit Lisse., de 13e mei wordt tevens, clubkampioenschap van^ derland, gehouden. Op def' sjoelwedstrijden in Lisse|i Aad van den Heuvel aafl bak. Ui NOORDWUK Moeten bij de bouw van een nieuwe openba re bibliotheek ruimten worden gecreëerd voor het plaatselijke verenigingsleven of moet wor den gestreefd naar een doel matiger gebruik van de be staande accommodatie? Dit was gisteravond de kern vraag in een langdurige ge dachten wisseling van de raadscommissie voor culturele zaken, waarin men zich ver diepte in het accommodatie probleem van het Noordwijkse verenigingsleven. Een werkgroep uit de commis sie had bij de samenstelling van een inventarisatie-rapport een aantal knelpuhten gesigna leerd en in een resumé van commissïèlid Van der List wer den deze nog eens nadrukke lijk aangewezen. Tevens wer den in dit stuk mogelijkheden aangedragen voor het geval dat bij de nieuwbouw van de open bare bibliotheek ruimten zou den kunnen worden geschapen voor bepaalde culturele mani festaties. Wat dit betreft was de commissie niet over één nacht ijs gegaan, want uit de discus sie bleek, dat men in Maarn, Jutfaas en Maarssen dergelijke culturele centra had bekeken. Maar men had daar niet de vorm gevonden, die ook voor Noordwijk paste. Bij de inventarisatie hadden een aantal verenigingen de wens te kennen gegeven om meer ruimte voor hun aktivitei- ten. In de raadscommissie werd opgemerkt, dat bij de vraagstelling de kat wel een beetje op het spek was gebon den, met andere woorden, dat de behoefte aan accommodatie een extra-accent had gekregen. Binnen de werkgroep was een duidelijke tendens aanwezig tot het bijeenbrengen van een aan tal verenigingen en groepen, zoals de Fotogroep X 65 (nage noeg ter ziele, werd in de com missie opgemerkt), de Noord wijkse Filmclub, JOIN-Crea- tief, de Werkgroep Open Ate lier, de Vereniging van Postze gelverzamelaars, Acacia, Koo- gan. Amnesty International, Vogel- en Natuurbescherming, de Stichting Vogelasiel, de Die renbescherming en Kritisch Noordwijk, in een gemeen schappelijk gebouw met de Openbare Bibliotheek. Het vrij komende gebouw van de bii- biotheek aan de Weteringkade zou dan door de drie plaatselij ke muziekverenigingen als re petitielokaal kunnen worden gebruikt Men meende dat dit samenbrengen van organisaties en groepen een positieve in vloed zou hebben op de aktivi- teiten, onder meer door het kunnen gebruiken van het in de openbare bibliotheek aan wezige materiaal. Ook de Vrou wenraad en de VOS-leiding zouden veel vóelen voor bijeen komsten in de openbare biblio theek, speciaal in de ontmoe- tingsrtiimte. Andere commissieleden vroe gen zich af of de beschikbare ruimte in Noordwijk wel c ciënt genoeg wordt gebruil i dit verband werden meer de aula's en ontmoetfci ruimten van scholen gen< als uitermate geschikte sen voor verenigingsakti e ten. Uit de gedachtenwiss i bleek voorts, dat een a verenigingen zonder mee i vreden zijn met hun behu i Grotere culturele manifes i blijken de meeste problem geven, vooral in Noord i Binnen, nu het Royal-Th i is opgeheven. De zaal va i Kuip is te klein en bovei c alleen via een trap te bert e Dit levert voor bejaardeik gehandicapten bezwaren dit verband kwam een eve i le aankoop van het Lid i sprake. De tegenwoordige naar wil het theater wel l zo bleek uit de discussie raadscommissie. Zoeterwoude Op donderdag 11 mei komen de leden van de jeugdraad weer langs om iede reen te verlossen van oude meubels, huishoudelijke artike len. boeken en speelgoed e.d. Dit alles wordt gebruikt voor de jaarlijkse rommelmarkt op 20 mei, waarvan de opbrengst bestemd is voor de jeugd. Lisse Het Rode Kruis houdt woensdag 10 mei een donorbij eenkomst in de Christina-kleu- terschool. Bloeddonors en nieu we gegadigden kunnen vanaf half zeven terecht in de school aan de Lissese Kanaalstraat. Noordwijk De Vereniging voor Vogel- en Natuurbescher ming Noordwijk organiseert op maandag 15 mei a s. (Tweede Pinksterdag) weer haar tradi tionele vogelzang-excursie op het landgoed „Nieuw-Leeuwen- horst". De duur van de wande ling is ongeveer twee uur. Men 5tart 's morgens om zeven uur vanaf de ingang aan het West einde, tegenover hotel Dijk en Burg. Iedereen is welkom. Peze week heeft de bond van plattelandsvrouwen in Leimui- den en Rijnsaterwoude be zoek van een Britse zusteror- ganisatie. Ongeveer dertig da mes uit Dorset zijn vanaf gis teren te gast bij verschillende gezinnen en kunnen op deze wijze kennis maken met het Hollandse familieleven. Va nochtend zijn de dames op het gemeentehuis ontvangen waar burgemeester Van der Kroft hen welkom heette. Van daar hebben zij de koekfa- briek van de firma Beuk ge zocht. Vanmiddag stond een bezoek aan de kleuterschool De Kabouters op het pro gramma evenals aan de lage re school De Kleine Wereld. De overige dagen zullen voor een groot deel worden gevuld met excursies naar De Keu kenhof, een kaasboerderij, molens bij Kinderdijk en be zoeken aan Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Leiden, etc. De Leimuidense en Rijnsater- woudse Plattelandsvrouwen hebben gisteren voor hun gasten ook een extra afde lingsavond georganiseerd. Kunstenares N. van Hees-Cino' hield hier een voordracht en een demonstratie met meer dan honderdvijftig zelfge maakte poppen in kleder drachten (zie foto). Donder dagavond vertrekken de Brit se gasten per boot vanuit Vlissingen. Zoeterwoude In het kader van het 75-jarig bestaan begint de St. Jans Fanfare op 12 mei een aantal aktiviteiten met een groots concert in de Chr. Die- naarkerk. Samen met de Har monie „St. Mathias" uit War mond, Harmonie „Crescendo" uit Noordwijk en de Fanfare „Harpe Davids" uit Noordwij- kerhout, worden zowel klassie ke als moderne werken ten ge hore gebracht. Aanvang van het concert is 20.15 uur en de toegangsprijs is 4. Kaarten zijn verkrijgbaar op Zwetkade 22 en v. Swietenstraat 59 en vanaf 19.30 uur aan de ingang van de Chr. Dienaarkerk

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4