m\ eiden kan plannen Mijnders Hechts nog tegenwerken lumoerige opening eidse milieuwoningen IS Universitaire hulp Vietnam IN MEMORIAM ROOS EERDMANS Begroting zonder overleg beknot Ouderen De commissie voor vernieuwd gecoördineerd ouderen be leid belegt donderdagmiddag om twee uur in bet diensten centrum Tuinstad wijk een bijeenkomst met alle fractie voorzitters van partijen in de gemeenteraad. De ouderen krijgen bier de gelegenheid bun wensen en behoeften aan de ffactievoorzitters kenbaar te maken. De vertegenwoor digers van de fracties zullen aan bet begin van de middag een inleiding houden waarin zij vertellen wat bun partij programma over ouderenbeleid vermeldt. Als onafhanke lijk gespreksleider treedt de beer P. J. Blommetstijn op, boofd van de hoofdafdeling bejaardenbeleid en sociale revalidatie van bet ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk. Burgerraadslieden De Politieke Partij Radicalen afdeling Leiden houdt woens dag 10 mei een bijeenkomst in het pand Rapenburg 100. Als sprekers treden Joset Mons en Frits Quadekker op. Zij zijn de twee burgerraadslieden die Leiden rijk is. De bijeenkomst begint om acht uur met een lezing van de gemeentelijke coördinator voor het verkeerscirculatieplan, Egbert van der Pol. Strandloop De Leidse Atletiekvereniging' A.V. Holland houdt morgen 10 mei haar tweede strandloop in de reeks van zeven. De start is aan de Wassenaarseslag om half acht. De afstanden zijn twee, vier of acht kilometer. Het inschrijfgeld be draagt 2,50 per deelnemer tot 14 jaar en 3f>0 voor oudere deelnemers. Ook wandelaars kunnen aan de strand loop meedoen. CDA-jongeren De CDA-jongeren van Zuid-Holland houden donderdag 11 mei in de Stadsgehoorzaal een discussiebijeenkomst met als onderwerp „collegevorming". De discussie begint om acht uur. Een belangrijk punt in de discussie is de vraag „moet Leiden een afspiegelingscollege, een programcollege of een meerderheidscollege krijgen?" Er zullen drie politie ke forumleden aanwezig zijn, de heer H*van Dam van de PvdA, de heer H. Driessen van het CDA, en de heer F. Kuijers van de WD. Expositie Het werk van de cursisten van Ars Aemula Naturae, dat zij. in de afgelopen cursussen (tekenen, schilderen, boetse ren, pottenbakken en grafische techniekengemaakt heb ben, zal tijdens twee exposities in het Ars-expositiecen- trum aan de Pieterskerkgracbt te zien zijn. De eerste is van woensdag 10 mei tot en met woensdag 17 mei, de tweede van zaterdag 20 mei tot en met zaterdag 27 mei. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van twee uur tot half vijf 's middags en van half acht tot half tien 's avonds. Zaterdag en zondag van twaalf uur tot half vijf 's middags. Op Eerste Pinksterdag en op woensdagavond 17 mei is de eerste expositie gesloten. Lezing over meteoren De Leidse weer- en sterrekundige kring organiseert van daag een lezing over meteoren. De bekende meteoorexpert Ben Apeldoorn zal spreken. Ben Apeldoorn is jarenlang secretaris geweest van de sectie meteoren van de NVWS. Tijdens de lezing wordt een film vertoond die gemaakt is door de sectie meteoren en het centraal rekeninstituut. Deze zal opheldering géven over het hoe, wat en waarom van de meteoorwaarneming. De lezing begint om acht urn 's avonds en vindt plaats in het Zoölogiegebouw aan het begin van de Sterrewachtweg. LEIDSE COURANT PAGEMA 3 NSDAG 9 MEI 1978 LEIDEN De Rijksuniversi- bezoeken en in de levering van teit Leiden gaat, met de Tech- technologische apparatuur, nische Hogeschool Delft, de Er bestond al enige samen- Landbouwhogeschool Wage^. werking tussen Leiden en Viet- ningen en de Universiteit van namese instellingen op univer- Amsterdam, deelnemen aan sitair niveau, namelijk op na- een samenwerkingsverband op tuurkundig en medisch gebied, universitair niveau tussen Ne- De Leidse universiteit gaat nu derland en Vietnam. De Leidse ook kennis uitwisselen met universiteitsraad nam gister- Vietnam op het terrein van de avond bij hamerslag het besluit genetica en de celbiologie. Zo hiertoe. zal onder meer een aantal Viet namese studenten en onderzoe- Dé^bestaande contacten tussen kers enige tijd gebruik kunnen Nederlandse en Vietnamese in- maken van de faciliteiten van stellingen worden nu gebun- de universiteit, deld in één groot samenwerk- Het belangrijkste doel van het ingsverband, dat iedere drie samenwerkingsverband is het jaar verlengd moet worden, niveau van het wetenschappe- Deze samenwerking vindt lijk onderwijs en onderzoek in plaats in het kader van het Vietnam te verbeteren en zo Programma voor Universitaire een bijdrage te leveren tot de Ontwikkelingssamenwerking, economische-en sociale ontwik- waarvoor de minister vpor ont- keling van dat land. Daarnaast wikkelingssaménwerking geld worden als doeleinden ge- beschikbaar stelt. Met de con- noemd het verhogen van het tacten met Vietnam is voor de wetenschappelijk peil van de jaren 1978, 1979 en 1980 een betrokken partijen en het ont- bedrag gemoeid van 4,3 mil- wikkelen van het wederzijds joen gulden. De Nederlandse begrip en de vriendschap tus- bijdrage voorziet in dekking sen het Nederlandse en Vietna- van de kosten van wederzijdsë mese volk. Vrijdag 5 mei is na een langdu rig lijden mevrouw Roos Eerd- mans-Clignett overleden. Een vrouw is heengegaan die in Leiden en verre omgeving in stilte en onopvallend al de ta lenten heeft ontplooid die haar gegeven waren. Geboren in Indonesië- kwam mevrouw Eerdmans na de oor log naar Nederland. Zij zette zich in voor het goede. Nimmer deed men tevergeefs een be roep op haar, wanneer zij dit redelijk vond. Of het nu de zieke mens, de vrouw, de be jaarde, de vrouw in de missie landen of de uit Indonesië ge repatrieerde mens was, onver droten ging zij er op uit om met inzet van haar krachten en vooral onopvallend en vastbe sloten hulp te bieden, zij cijfer de zich weg, en kon metjiumor haar eigen ongemakken relati veren. Vooral al haar werk in vele organisaties, die zich inzetten voor het welzijn van de mede mens werd mevrouw Eerd mans vijf jaar geleden onder scheiden met een e re-medaille in goud verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. Tevens kreeg zij de versierselen beho rend bij de pauselijke onder scheiding pro eclesia et pontifi- ce opgespeld. Velen in ons land, maar vooral in de stad Leiden hebben de stille weldaden ervaren die de ze kleine bescheiden vrouw wist te geven. Moge zij nu de rust vinden dje zij zich zelf nimmer heeft gegund, Het bestuuur van het Katholiek Vrouwengilde Leiden. Slr#lest van de buren tegen de milieuwoningen. ËTHOUDER VALT UIT NAAR SPECULANT ALDUS K&O IN BEROEP: LEIDEN „Onze begroting is zonder overleg met ons door de gemeente beknot", dat was de mening van de vertegen woordigers van de Volksuni versiteit K&O tijdens de be handeling van het beroep dat K&O heeft aangetekend tegen de inperking van de begroting van K&O over het seizoen '75/76. De Stichting Leidse Volksuni versiteit K&O verzocht de ge meente in dat seizoen naar aanleiding van haar begroting om een subsidie van 535.000 gulden. De gemeente wilde niet meer dan 450.000 gulden subsi die geven, waartegen K&O in beroep wenste te.gaan. De ge meente wees een beroep tegen de beslissing van de Gemeente raad om 450.000 gulden subsi die te verlenen van de hand, waarop K&O zich wendde tot de Raad van State. De Raad van State besliste weer dat de gemeente K&O zou moeten ho ren en zo belandde de kwestie dan uiteindelijk pas in 1978 in de commissie voor de beroep schriften. De vertegenwoordigers van de Volksuniversiteit verklaarden gisteren dat de begroting voor het seizoen '75/76 werd opge steld in overeenstemming met de trendmatige verhogingen. De gemeentelijke vertegen woordiging was echter van me ning dat K&O in vergelijking met het vorige seizoen een sub sidieverzoek had ingediend dat aanmerkelijk hoger lag, buiten alle proporties zelfs, en dat ter wijl er geen sprake was ge weest van een noemenswaardi ge uitbreiding van de activitei ten of een uitbreiding van het personeel. Daarbij had de wet houder een zogenaamde 10- procentsnorm ingesteld, die een verhoging van jaarlijkse subsidies in dit soort gevallen beperkte tot 10 procent van het bedrag dat het jaar daarvoor was verleend. Volgens K&O kwam die wethoudersnorm plotseling halverwege het sei zoen uit de lucht vallen, toen de meeste verplichtingen (die op de lange termijn worden geregeld) al waren aangegaan, waardoor de Volksuniversiteit in ernstige moeilijkheden kwam. Volgens de gemeente had K&O tenslotte van tevoren kunnen weten dat subsidiever hogingen binnen bepaalde grenzen zouden moeten blijven in DEN „Er is hier iemand onder ons die een sluwe manier een grote winst heeft j aakt met een van deze woningen. Ik ken pan niet, maar ik weet een goede plaats hem. In de hoek!", zei wethouder Verboom 19 30 Jvan de bezitters van de woningen, waarvan la' uiverkoop al tweeëneenhalf jaar geleden -ijtsvond, had zijn woning, die nog niet eens Ebruik genomen was, voor v 465.000 te koop geboden, terwijl hij tweeëneenhalf jaar gele- f slechts 215.000 betaald had. Een kwart 2 Pen in tweeënhalf jaar, dat vond de wethou- 1 wel wat te veel. „De woningen zijn niet door •t, talemeente gesubsidieerd, maar om het milieu- Iele, 1uste experiment te steunen heeft zij de Joiirifd voor een zeer lage prijs aan de stichting racopieuworüngen" verkocht. Dat er nu op zo'n TV-sjiei" gebruik van gemaakt wordt, is op zijn anl). 3s1 schandalig", vervolgde de wethouder, lire'elbetreffende persoon, de heer Vliegenthart, muaitfl deze woorden wel wat te ver gaan. En hij daarom bereid om in het openbaar in te tvethouder. De heer Vliegenthart raakte na melijk vier jaar geleden geïnteresseerd in het nieuwe woningproject, waar toen alleen nog maar plannen van bestonden. Hij was door zijn werkgever overgeplaatst naar Leiden, waardoor hij hier een woning nodig had. Toen de plannen gerealiseerd werden besloot hij tot aankoop over te gaan. Dat was tweeëneenhalf jaar gele den. Nu echter besloot zijn werkgever om hem weer over te plaatsen, waardoor hij uit Leiden weg moest. De woning werd dus overbodig en moest verkocht worden. En omdat eldërs dit grote bedrag gevraagd werd voor een dergelijke- woning kon de heer Vliegenthart niet anders dan 465.000 vragen voor zijn milieuwoning. Hiermee kocht hij een huis in het toch niet zo veraf gelegen Noordwijk. „Het was zuiver een kwestie van noodzaak", aldus de heer Vliegent hart. Wethouder Verboom had de grootste moeite om dit te slikken. „Het blijft een zeer pijnlijke kwestie en in het vervolg zal het gemeenteber stuur proberen een rem te zetten op dit soort speculatiepraktijken", zei hij. De heer Vliegent hart had hier wel een karig applausje voor over. Een ander voorval tijdens de opening van de woningen was het protest van de buren. „Milieu bewust? Maar horizonvervuilend" stond op Gedeputeerde Buysert en wethouder Verboom zorgen voor het graafwerk ter planting van „de horizon". De Leiderdorpse wethouder Drenth helpt door de boom te steunen. spandoeken te lezen die op de daken van buren waren aangebracht. Zij vonden het geen fraai gezicht, die zonnepanelen met gele strepen er tussen. Dit was reden genoeg om stevig te protesteren. Of de „dubbeldekkers",' zoals de heer Buysert ze noemde, in de smaak zullen vallen van de toekomstige milieubewoners moet worden afgewacht. Misschien komt er dan weer een protest De officiële opening van het woningcomplex werd verricht door de heer Buysert van Gedepu teerde Staten. Samen met wethouder Verboom plantte hij een boom op het pleintje tussen de woningen. Als symbool voor de milieuvriende lijkheid. Ook kreeg hij een naam. Kijken naar de overkant doopte wethouder Verboom het jonge boompje „horizon". RBOLGEN RAAD SPEELT WETHOUDER WAAL „ZWARTE PIET" TOE ^DEN „Mijnders vernachelt ons. jranuraad wikt, maar Mijnders beschikt. i wij in de raad nog aan het bekvech- 1 «zijn, dan is Mijnders (de cash and ry-vestiging aan de Langegracht - i) al lang open". Met dergelijke va- 16.45 lies op „de schone letteren" maakte i groot deel van de Leidse gemeente- n gisteravond aan wethouder C. (ruimtelijke ordening) duidelijk, men het volstrekt niet eens was het feit, dat Mijnders een bouwver- oor bet Digros-bedrijf van kunnen krijgen. Inplaats te directeur van een groot aan de Langegracht de gebruikte om zijn bedrijf wite breiden, vatte hij een heel ander h op, namelijk om in het voormalig imbruggencomplex een cash and c 18 ,fy-zaak te beginnen, onder de vlag Poprèj Digros. 21 ol plan is bij alle gemeenteraadsleden, en op luis wethouder Waal in het verkeerde „Zo'n zaak betekent voor de kleine midden- ging van een dergelijke on- druist in tegen de plannen de binnenstad hebbeh. Kan >g teruggedraaid worden of kort juridische bescher mend, voorbereidingsbesluit gd kunnen worden, om in l erger te voorkomen?" Zo zich radeloos af. Wethou- rist het niet. De hele affaire og maar kort geleden via de nd geworden. De bouwver- tning eventueel intrekken, zoals hij 32 (S) Plan is, is juridisch gezien een p op kelijke maar moeilijke stap. Een ge- soek iek tussen Mijnders en Waal, dat voor i^o&taande vrijdag is gepland, zou mis- )ien tot klaarheid kunnen leiden. is het mogelijk dat u (Waal - red.) rom een voorbereidingsbesluit laten verlopen, zodat bouwvergun- n niet meer geweigerd kunnen en, terwijl het structuurplan nog in de raad besproken is?", vroeg Passchier van de PSP de wethou- Hiermee doelde zij niet alleen op Digros-bedrijf van Mijnders, maar op verdere ontwikkelingen in het tussen de Korte Mare, Lange- t. Volmolengracht en Oude Vest De meubelwinkel Mijnders aan de Langegracht Plannenmakers zouden op het Krantz- complex aan de Langegracht eveneens een parkeergarage willen realiseren, wat diametraal zou staan tegenover de wensen van de gemeente zelf en het merendeel van de bewoners uit deze buurt. Mevrouw Passchier zag het snel in het leven roepen van een werkgroep die een bestemmingsplan voor dit stukje Leiden zou moeten maken als de enige oplossing om via juridische wegen „greep" op de ontwikkelingen aldaar te krijgen. Een en ander van wat de PSP- afgevaardigde te berde bracht, vond steun van nagenoeg alle fracties. Wethouder Waal meende, dat men zich ten aanzien van het Krantzcomplex geen zorgen behoefde te maken, omdat dit kolossale slooppand eigendom is van de gemeente. Juridische bescherming was zogezegd niet nodig, aldus Waal. Hij was wel voorstander van een zo snel mogelijk uit te werken bestemmings plan, dat een prioriteit boven andere soortgelijke plannen zou krijgen, maar hij mist op het moment de mankracht, die een dusdanig plan op korte termijn zou kunnen uitwerken. Op de vraag waarom hij de termijn waarop het voor bereidingsbesluit nog bindende voor waarden had kunnen scheppen vruchte loos had laten verlopen, antwoordde de wethoudér, dat hij dacht dat het alle maal zo'n vaart niet zou lopen. Waal doelde hiermee op onder meer gesprek ken met de heer Mijnders, die in het verleden zijn gevoerd en waaruit te distilleren viel, dat Mijnders slechts als meubelhandelaar groot wilde worden en zeker niet als eigenaar van een koopcen trum. „Hij wilde, zo zei hij ons, zijn meubel toonzaal alleen maar uitbreiden, maar we wisten niet, dat hij een Digros-vesti- ging in huis wilde halen. Ons is moeilijk te verwijten, dat wij mededelingen van het bedrijfsleven voor juist aannemen", reageerde wethouder Waal geïrriteerd. De heer J. van Zijp (CDA) zag de eventuele voor te nemen maatregelen van de gemeente „somber" in. Een in trekking van de bouwvergunning zou ten lange leste, indien Mijnders tegen dit besluit in beroep zou gaan, in het voordeel van de meubelhandelaar be slist kunnen worden. Andere raadsleden voelden meer voor het toedienen van een zeker tegengif, in de vorm van het matig gebruik van gemeentelijke bereid willigheid ten opzichte van het parkeer probleem' dat Mijnders in zijn eentje op te lossen zou krijgen. „Het zou hem van zijn plannen af kunnen brengen", ver onderstelde men. Vreemd vond de heer Van Zijp het eveneens, dat een door Mijnders voorge stelde grondruil van een stukje grond van hem tegen dat wat de gemeente in bezit heeft, geen duidelijke tegenwerk ing van Waal heeft mogen krijgen. Hoe wel Waal gisteravond besloot dat hij met de nodige voorzichtigheid van dit voorstel wilde proeven en zeker nog geen definitief akkoord wilde toezeggen, had hij wel stilzwijgend toegestaan, dat Mijnders een huisje, zij het een erg bouwvallig huisje, dat van de gemeente is, inmiddels met de grond gelijk heeft gemaakt. De heer L. Beijen (PPR) steunde de verwondering van Van Zijp. Hij vond het.ook vreemd dat Mijnders al met het slopen begonnen is. Wethouder Waal deelde echter mede, dat dit wëL meer gebeurt tijdens dit soort aanvragen en dat de initiatiefnemer van sloopkar- weien, in dit geval Mijnders, in geval dat de grondruil niet mocht doorgaan op eigen risico voor de kosten zou moe ten opdraaien. Wethouer M. van Aken (economische zaken) kreeg gisteravond ook nog even wat spervuur van de raadsleden te ver werken. Hem werd verweten, dat hij al lang van tevoren wist wat Mijnders met zijn pand van plan was. Van Aken verwees deze al te gemakkelijke be schuldigingen echter terug naar het rijk der fabelen. In voorgaande gesprekken had hij Mijnders wel eens horen mijme ren over een zaak als de weiomstreden Digrosvestiging, maar de directeur zette een dergelijk denkbeeld nimmer om in concrete plannen. Temeer ook, zo stelde deze wethouder, daar hij Mijnders bij voorbaat al wees op verzet van gemeen tezijde te§en dergelijke plannen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3