Wethouder C.Waal vreest actie van Leidse middenstand Bezwaarschrift tegen vestiging betoncentrale aan de morsweg Nieuwe aanwinsten automobielmuseum Sierbestrating in Haarlemmerstraat blijkt te voldoen Aanleg kabel-t.v. begint 22 mei Al 4500 bezoekers voor rommelmarkt Huiselijk vermaak bij Henk Elsink a Auto's wijken voor scholieren Kleding gestolen Kampvuur Nieuwveen Onder grote publieke belangstelling is gisteravond voor de tweede maal een grote rommelmarkt van de verenigingen uit de Leidse regio van start gegaan. Niet minder dan zesenzeventig verenigingen gaven gisteravond acte de prèsence in de Ton Menken IJshal diè nog maar net van zijn kunstijs is ontdaan. Ver voor het openingstijdstip (zeven uur) verdrongen belangstellenden zich voor de ingang van de hal om een kaartje te kopen. Rond kwart voor zeven was de rij wachtenden aangezwollen tot aan de Vondellaan. In totaal bezochten 4500 personen gisteravond de rommelmarkt. Honderden spulletjes gingen grif van de hand voor vriendelijk prijzen. Zo waren er behalve boeken en kleren ook curiosa en kettingen te koop. De speelzuchtigen konden hun geluk beproeven aan sjoelbak ken van de sjoelvereniging uit Leiden-Noorden en in een schiettent. Voor de kinderen stonden er diverse grabeltonnen. De rommelmarkt, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Leidse verenigingsleven is vanavond tot elf uur geopend en morgen van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Op de foto de opening van de markt onder toezicht van speaker Ton Marken. LEIDEN De wijkverenigingen „Ju welen", "Muiderslot" en „Transvaal" hebben bij provinciale staten van Zuid- Holland een bezwaarschrijft ingediend tegen de toekomstige bestemming van het voormalig Werninkterrein aan de Morsweg. Zoals bekend zal hier, langs de toekomstige verbindingsweg Dr. Le- lylaan-Churchilliaan een betonmortel- centrale worden gevestigd. De bewo ners zijn hier fel tegen gekant in ver band met de verkeersoverlast die de vestiging van een dergelijk bedrijf in het woongebied met zich mee brengt. In het bezwaarschrift voeren de bewo ners aan dat dit gebied in het ontwerp streekplan Zuid-Holland West de be stemming „Landrecreatiegebied met vooral dagrecreatie" moet krijgen. „Het enige voordeel van het gebied als be drijfsterrein is eigenlijk de benutting van de ligging aan een vaarwater.", aldus de bewoners in hun bezwaar schrift. Zij stellen dat het bedrijf dat aan de Morsweg zal worden gevestigd een „woon-milieu-bedreigend karakter heeft". In dit verband beroepen zij zich op de richtlijn 43 van het ontwerp- streekplan waarin wordt gesteld dat dergelijke bedrijven niet te midden van woonwijken thuishoren. Er zullen dan veel kostbare voorzieningen moeten worden getroffen om te voldoen aan de normen, die de wet op de luchtveron treiniging en de (ontwerp) wet op de geluidhinder stellen. Volgens de bewo ners hoeft het onttrekken van dit ge bied aan het areaal bedrijfsterreinen in de agglomeratie Leiden geen nadelige gevolgen te hebben voor de werkgele genheid in de Leidse regio. „Temeer daar op korte afstand in het ontwerp streekplan een nieuw bedrijfsterrein gelegen aan het zelfde waarwater en met een betere ontsluiting over de weg is aangegeven", aldus de bewoners, die hiermee doelen op het bedrijfsterrein in Rijnsburg-Van 20 ha. dat volgens het ontwerp-streekplan omstreeks 1980 ge reed kan zijn. LEIDEN In een goed bezette Leidse Schouwburg bracht Henk Elsink gister avond zijn nieuwste one-man-show „Theater en thuis". Deze naam geeft goed weer wat de toeschouwer gepre senteerd kreeg: de onderwerpen van de sketchjes en liedjes bleven allemaal in de huiselijke sfeer en het publiek hoef de niet bang te zijn voor agressie van de kant van de conferencier. Dat deze huiselijkheid wel eens wat overdreven werd. zoals bij het bezoek aan de tand arts met de voorspelbare grollen, lijkt welhaast onontkoombaar. Echt storend was het echter niet. Vooral niet omdat Elsink in andere scenes, waarbij te den ken valt aan die ene waarin hij de gehorigheid van zijn flat demonstreert een verrassende dialoog met zijn buurvrouw! een zeer boeiend resul taat bereikte. Al met al kan Elsink tevreden zijn over zijn show. Zijn humor ontaardde nim mer tot de „onderbroekenlol" die zekere collega's van hem wel eens menen te moeten brengen, hij wist de zaal menige spontane reaktie te ontlokken en de waardering bleek uit het langdurige ap plaus. Wie dat allemaal zelf mee wil maken: yanavond kan hij daarvoor nog in de schouwburg terecht. Volgende week, 13 mei in Lisse. Een avondje theater en thuis. JOS NIJHOF Een van de aanwinsten van het Nationaal Automobielmuseum is deze zwart witte Mercedes-Benz uit 1937. Op de achtergrond het zogenaamde race-hoekje, een aantal fraaie racers wordt gepresenteerd op een stukje net-echt circuit. LEIDSCHENDAM - Het Nationaal Automo bielmuseum aan de Veursestraatweeg in Leidschendam heeft zijn verzameling histori sche automobielen vergroot met 130 exempla ren, zonder dat er een uitbreiding van de bestaande gebouwen nodig was. Het gaat namelijk om miniatuurmodellen. Deze model len, waarvan vele zeer zeldzaam zijn, zijn in bruikleen ontvangen van een particulier ver zamelaar en laten de hele autowereld in het klein zien: personenauto's, vrachtwagens, ra cewagens en postauto's. Zelfs wagens die bijvoorbeeld in het verleden snelheidsrecords hebben gebroken, zoals de „Bluebird" en de „Golden Arrow", staan in speciale vitrines te pronken. Een andere aanwinst van het museum is een fraai gelijnde zwart-witte Mercedes-Benz uit 1937, een sportieve open auto met een zoge naamde „kattebak", een kofferruimte waarin een bank was aangebracht zodat twee extra passagiers mee konden rijden. De auto is in de afgelopen twee jaar met grote zorg geres taureerd en is nu weer een waardig vertegen woordiger van de jaren dertig. Voor de motorfiets-liefhebbers heeft de res tauratieafdeling een Engelse Velocette onder handen genomen, een brok techniek waarvan men aan de staat waarin hij nu verkeert de leeftijd van 45 jaar niet zou afzien. Het Automobielmuseum is in de afgelopen maanden aan de binnenkant volledig ver bouwd. Het interieur is zodanig opgezet dat men zich in de oude tijd waant. Zo zijn er bijvoorbeeld een aantal schilderachtige oude geveltjes verrezen, waardoor men ergens naar binnen kan kijken en een blik kan werpen op voorwerpen uit grootmoeders tijd: antiek speelgoed, Ideding of (auto)-gebruiksvoorwer- pen. Verder zullen er in het nieuwe seizoen, dat van heden tot eind oktober loopt, op geregelde tijden bij voldoende bezoek gratis filmvoorstellingen worden gegeven in de mu seum-filmzaal. Die films zullen vaak komische films zijn over vreemde uitvindigen en caprio len van uitvinders en snelheidsmaniakken uit vroegere tijd. Bij de binnenkomst in het museum komt men ook langs de „passage terug in de tijd". Bij het passeren van vijf diorama's lijkt het dan of men is opgenomen in het straatbeeld uit 1950, 1937 of nog eerder. Verder is er in die passage een expositie ingericht van posters, affiches en reclameboodschappen van rond de eeuwwisseling, die op de voertuigen betrek king hadden. Het is een kleine permanente expositie van affichekunst uit het begin van deze eeuw. Het museum is dagelijks geopend van negen tot vijf uur, 's zondags van elf tot vijf. De entree bedraagt zowel voor kinderen als voor volwassenen een rijksdaalder. STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 MEI 1978 PAGINA 3_ I LEIDEN Anderhalf jaar nadat zij is aangelegd, ij blijkt de sierbestrating in de Haarlemmerstraat >|goed te voldoen. Dit is gebleken uit onderzoeken j die de gemeente heeft uitgevoerd in het kader van 3 bet structuurplan voor de binnenstad. Zowel win- 1 keiiers als consumenten waarderen de sierbestra ting als positief. In het najaar van 1976 ontstond er enige beroering dan aanvankelijk de bedoeling was stroken met strating goed voldoet, stellen b en w de gemeente- over de sierbestrating. Bij de aanleg bleek reeds grindtegels aan te leggen. De Haarlemmerstraat- raad maandag 8 mei voor, een aanvullend krediet dat de rode asfalt niet bestand was tegen bepaalde winkeliers stelden aanvankelijk dat de wethouders van 130.000,- beschikbaar te stellen. Tenslotte stoffen. In de tijd van een paar dagen verkleurde de extra-kosten die deze voorziening met zich mee merken b en w op dat de Haarlemmerstraat als zij op verschillende plaatsen. Teneinde de schade zou brengen maar uit eigen zak moesten betalen, wandelgebied goed functioneert. In een motie dron- te beperken besloot de gemeente op meer plaatsen Nu blijkt dat na de extra-voorzieningen de sierbe- gen enkele raadsleden er tijdens een vergadering in september 1976 op aan dat de Haarlemmerstraat buiten de laad- en losuren ontoegankelijk moest worden gemaakt voor autoverkeer. B en W stellen dat gebleken is dat dit onmogelijk is, maar dat verscherpte politiecontrole om het fiets- en brom- verkeer tegen te gaan vruchten heeft afgeworpen. STEGEN SOCIALISTISCH VERKEERSBELEID 2aw| Leiden Wethouder C. Waal van stads- Hoirt ontwikkeling vreest een actie van de tl. 2j Leidse middenstand tegen zijn verkeers beleid. Drie organisaties die de Leidse winkeliers vertegenwoordigen, te weten het Koninklijke Nederlands Ondernemers- £9 I verbond, het Leids City Centrum en de 000i aad voor het Grootwinkelbedrijf hebben jijn; (namelijk onlangs een brief met twaalf leg vragen aan alle politieke partijen in Lei- :um,lden verzonden. Hierin wensen de organi- Msaties duidelijkheid te krijgen over de sJhoudin£ van de verschillende partijen met betrekking tot het verkeer in de binnen- *3De organisaties stellen dat alle partijen in J: Jjhun verkiezingsprogramma niet duidelijk joj laten uitkomen hoe zij met name over de d. 2 bouw van parkeergarages denken en wat van I zij willen doen om de regionale functie van Leidse binnenstad, te herstellen. Vol ar, I] gens de organisaties is dit slechts mogelijk 21 door de binnenstad bereikbaar te houden 2) voor het verkeer. De wethouder stelde gisteravond, tijdens een bijeenkomst van de Partij van de I Arbeid met verbazing kennis te hebben genomen van de brief. „We treden telkens in overleg met de detailhandel om het verkeersbeleid op zo'n breed mogelijke basis te doen steunen. Met name de beslis sing over het faseren van de reconstructie van de marktenroute hebben we na over leg met de middenstand genomen. Het Leids City Centrum heeft zelfs geld be schikbaar gesteld. En nu doen ze net of ze nergens vanaf weten". Het verwijt van de middenstand dat de partijprogramma's op het punt van het verkeersbeleid in de binnenstad te ondui delijk zouden zijn noemde de wethouder onterecht. „De PvdA heeft duidelijk weer- •gegeven wat zij met het verkeer in de binnenstad wil. Duidelijker kan ze niet zijn want dan krijgt ze het verwijt naar het hoofd dat er zonder overleg over de winke liers wordt heengelopen". Met betrekking tot de vraag hoe de PvdA de parkeerproblemen wil oplossen, merkte de wethouder op dat zijn partij prioriteit wil geven aan het parkeren voor bewoners. In dit verband stelde hij dat deze maand nog een parkeerbestemming wordt gege ven aan het voormalige terrein van San ders en Co op de hoek van het Levendaal en de Jorissteeg en dat hij eveneens deze maand een voorstel wil van de Kamer van Koophandel verwacht over de aanleg van een ondergrondse parkeergarage aan het Galgewater. Dit laatste voorstel lijkt hem evenwel financieel niet haalbaar. Karretje PvdA-fractievoorzitter L. Meijer verdenkt er een andere fractie in de gemeenteraad van zich voor het karretje van de Leidse middenstand te laten spannen. Hij had namelijk gemerkt dat de brieven met de vragen gecopieerd waren op het gemeente lijk copieerapparaat. Hij herinnerde zijn partijgenoten aan een felle discussie die CDA-fractievoorzitter H. Driessen onlangs in de raadscommissie van algemene be stuurlijke aangelegenheden uitlokte naar aanleiding van het gebruik van het ge meentelijk fotocopieerapparaat door leden van de Partij van de Arbeid. Hij achtte het thans bewezen dat ook andere partijen zich schuldig maken aan een dergelijk,,- misbruik" en kondigde aan met zijn colle ga-fractievoorzitter hierover een appeltje te zullen schillen. Een dezer dagen heeft het ver keersbord dat de veiligheid van schoolgaande kinderen langs de Haarlemmertrekvaart tussen Voorhout en Warmond moet gaan waarborgen, een plaatsje gekregen langs Zuidhollands meest omstreden stukje weg dek. Het gaat om een noodop lossing voor de gevaarlijke weg waarlangs dagelijks middelbare scholieren uit de Bollenstreek naar Leiden fietsen. In het ve- volg is de Haarlemmertrekvaart- weg voor gemotoriseerd verkeer afgesloten tijdens de schoolspit- suren. Binnen twee jaar moet door middel van ambtelijk over leg een blijvende oplossing ge vonden worden voor de weg. Op het moment is de weg erg smal en wordt omringd door water. Ook verkeert het wegdek in een slechte staat van onderhoud. Het probeem is dat de weg op de grond van Oegstgeest ligt, maar dat Leiden als eigenaar onderhoudsplichtig is. Door ge brek aan motivatie en geld is het noodzakelijke onderhoud ja renlang niet uitgevoerd. Er zijn nu plannen om de weg te ver breden en aan de andere kant van de Haarlemmertrekvaart een fietspad te realiseren. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij het textielbedrijf van Zee man aan de Rijnhavenkade is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. Gesto len werden een 50-tal kos tuums, een aantal regenjassen, pantalons, truien en een brie- venweger. De inbraak werd gisteren ontdekt. De inbrekers zijn binnen kunnen komen door een ruit en een binnen deur te forceren met een bree kijzer. Voor het transport van de kleding hebben ze vermoe delijk gebruik gemaakt van een gestolen busje dat door de politie in de buurt werd aange troffen. Van de daders ont breekt nog elk spoor. j NIEUWVEEN Veel Nieuw- S veense jeugd en volwassenen j hebben vrijdagavond nog enige feestvreugde beleefd aan een uitloper van het programma van Koninginnedag. Een groot I kampvuur werd gehouden op j een bouwterrein in de wijk Schoterveld-West. De band j Pandorabox luisterde het ge- j heel op met tal van meezingers. Het voorjaarsbuitje dat nu en i dan viel, was niet in staat de feestvreugde noch het kamp vuur te blussen. LEIDEN De firma Van Eijk uit Gouda start 22 mei met de aanleg van kabeltelevisie in „De Kooi". Medio 1980 zal ge heel' Leiden aangesloten zijn op de 120 meter hoge teleyisie- mast aan de Kvvaaklaan in Oegstgeest. Per wijk zullen de bewoners worden voorgelicht over de mogelijkheden, die een aanslui ting op de stadskabei biedt. In elke Wijk komt een demonstra tiewagen, de is voorzien van een aantal monitors. De wagen zal steeds enkele weken voor de aanleg van de kabel in een van de 37 stadswijken aanwe zig zijn. Tevens krijgen alle wijkbewoners een informatie pakket in de bus. Dit pakket bestaat uit een goed verzorgd boekje waarin onder meer de kosten en de te kiezen kanalen voor radio en televisie worden vermeld. Tevens staan er tips in over wat te doen bij storingen en hoe de toestéllen moeten worden aangesloten. De tekst is verlucht met enige grappige tekeningen. In het pakket bevindt zich ook een kaart waarop de asering van de bekabeling is aangegeven, een aanmeldingsformulier en de abonnementsvoorwaarden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3