weekpuzzel door dr. Pluizer BRIDGEN HiliUIAWI dierenportret SCHAKEN postzegels V oplossing vorige puzzel DENKSPORTEN/HOBBY LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 MEI 1! De prijswinnaars van de puzzel van vorige week zijn: Vijftien gulden: Mej. A. Baasten, Korenbloemlaan 95, 2343 VC Oegstgeest. De prijzen worden binnen drie weken per chèque toegestuurd. NR. 18 CRYPTOGRAM HORIZONTAAL: I. Voor een prik kocht ik een jong schaap bij de groente (7) 5. Als die rekruut met Franse vriendin daar voor wordt gepakt, zal hij voor dit vergrijp moeten boeten (7) 9. Zo n nummerreeks in de lotto brengt beslist zijn rente wel op! (5) 10. Reisdeken voor een persoon zonder vast verblijf (9) II. Afgezien van 'n dame in de bar is de zaak leeg (7) 12. Er valt zelfs voor de hardste lacher niets te lachen om deze ziekte (7) 13. Dat zij ook niet van die persoon gedurende korte tijd liefde mocht ondervinden, brak haar weerstand (7) 14. 't Is niet om te lachen. Hier dient een streng vonnis te worden geveld (7) 16. Ik heb me in de tuin zacht geprikt aan die aanplant van naaldbomen (7) 19.Voor zulk een sektelid geldt de regel oom, dat hij er gerust meer vrouwen op na mag houden (7) 22. Vindt u het zo'n drama na zonsondergang pas eten te krijgen? (7) 24. Hij beschouwt het als een kunst in ledig heid zijn tijd te besteden (7) 25. Die opbrengst verkrijgt u door meteen 'n 'doctor te raadplegen (9) 26. Op oorlog is zij beslist niet gesteld (5) 27. Vakantieganger met wisselende verblijf plaatsen (7) 28. Hoe hard die ook zal gaan is van tevoren moeilijk te zeggen (7). VERTICAAL: 1. Kwam er eerst in Italië 'n einde aan die lange, eentonige opsomming? (7) 2. Prees moeder in het bijzonder uw zoete lekkernij? (9) 3. Alles draait erom, dat deze zijrivier van de Maas niet rijk aan vis is (7) 4. Het innemen van de vracht diende volgens de vrachtbrief in Dalen te geschieden (7) 5. Wie ik ben? De muze van de geschiedenis, waardoor u het geheel beter kunt onderschei den! (7) 6. Volgens mij moet je nogal iets van zeilen weten om met zo'n boot te kunnen omgaan (7) 7. Dit dier zal je heus niet bijten als je nog een wijsje speelt (5) 8. Ik vrees, dat de regen al spoedig zal neerplenzen (7) 15. Wie toornde er ook al weer over de zinsnede, dat de zegen niet meer hoeft te worden afgesmeekt? (9) 16. Dit kunt u zowel met een penseel als met woorden weergeven (7) 17. Een tuinvak waarin dit geplukt kan wor den, zal wel altijd kaal staan! (7) 18. Deftige kompel (7) 19. Proefstaal (7) 20. De plotselinge, felle wind was oorzaak dat het kind ruw van de fiets werd gesmakt (7) 21. Noemt u dit een keurig kledingstuk? Het zit vol gaten! (7) 23. Een eindeloze wijze van handelen heeft het ontstaan van een dwaze gewoonte tot gevolg (5). Spellen waarin de leider reeds in het prille begin een belangrijke beslissing moet nemen om zijn contract te kunnen winnen zijn niet zeldzaam. Minder ervaren spelers hebben er nog wel eens een handje van om de eerste slagen min of meer automatisch en gedachteloos te spelen om dan later tot de ontdekking te komen dat er inmiddels onher stelbare schade is aangericht. Het onderstaande spel is er weer eens een voorbeeld van. Bepaal uw speelplan, na kennis genomen te hebben van bieding en uitkomst: Met noord gever en alten kwets baar opende noord met 1 schop pen. oost volgde met 2 klaveren, zuid bood 2 harten en noord beëindigde het bieden met 4 har ten. West kwam uit met klaver 3. De eerste slag werd met het aas genomen, waarna twee ronden troef volgden en ruitenvrouw werd voorgespeeld. Oost reali ♦AB1053 CHB752 OV A 4 ♦7 2 N ♦H V 9 9 4 B 8 W O ^6 7 5 2 7 A 10 6 3 *B 8 6 3 ♦H V 10 9 7 ♦8 6 4 A V 10 8 3 o H 9 4 5 2 seerde zich dat zuid, wilde het contract kunnen worden down gespeeld, tenminste drie schop pens moest hebben (anders wordt de tafel gemakkelijk hoog ge speeld) en daarom nam hij ruite naas en vervolgde met klaver 10. West begreep de bedoelingen van zijn partner uitstekend, nam met de boer over en speelde schop pen na. Oost kwam met de vrouw aan slag en ging er met ruiten uit, waarna zuid het verlies van een tweede schoppenslag niet meer kon vermijden en een down ging. Zuid trof het natuurlijk niet, dat de tegenstanders perfect te gen speelden, maar hij had het contract toch kunnen maken. Het contract is slechts in gevaar als oost beide schoppenhonneurs heeft, omdat anders door twee maal te snijden, slechts een schoppenslag wordt verloren. Om zich te wapenen tegen het eerst genoemde gevaar, moet Zuid er dus voor zorgen de eerste schop pensnit te nemen op een moment dat oost. als hij aan slag komt, gedwongen wordt een slag weg te geven. Dat houdt dan weer in. dat zuid er voor moet zorgen dat west niet aan slag kan komen, waarna we terecht gekomen zijn bij wat in het begin van dit ver haal werd gezegd: zuid heeft niet voldoende vooruitgezien en reeds in de eerste slag zijn contract weggegeven. Die eerste slag had zuid moeten duiken, zodat oost aan slag komt Die kan dan even tueel ruitenaas incasseren, maar zuid kan daarna de troeven trek ken en de lage kleuren elimine ren. Dat leidt tot: ♦72 ...N H V 9 se w o o io B 8 z K 10 8 6 4 9 V 10 8 Als zuid nu een kleine schoppen naar de 10 van noord speelt, komt oost aan slag, maar moet dan óf in de schoppenvork spe len, óf in de dubbele renonce, waarop zuid een schoppentje af gooit en noord troeft, waarna het contract veilig is. Vandaag dan de laatste ronde van de eerste oploswedstrijd. Gezien de reacties totnutoe komt er in het nieuwe seizoen een vervolg. In welke vorm. dat is mede afhan kelijk van de voorkeur die de deelnemers aan de wedstrijd en andere belangstellenden mij ken baar maken. Eerst nu de oplos singen van de vraagstukken uit de vijftiende ronde, beide ge maakt door de Hoogevener Hau- schild. Nr. 29: 26-21 17x26 34-30 25x32 36-31 28x39 37x17 26x46 47-41! 46x11 16x9 3x14 40-34 39x30 35x2 schitterend, nr. 30 33-28! 31x22 47-41 36x47 48-42' 47x38 (gedwongen) 43x32 34x43 25x34 29x40 49x38 40x49 32-27 49x21 16x7 2x11 en 26-21. De fraaie eerste zet en de verrassende dwangzet nadat zwart op dam is gekomen maken van dit probleem een geweldige constructie, waar voor Hauschild alle eer toekomt. We hebben twee „uitsmijters" tot het slot bewaard. Hauschild heeft beide vraagstukken ingezonden naar de jaarlijkse wedstrijd van de Suikerstichting. Beide vraagstuk ken zijn geen opmerking waard gebleken. Hauschild vermoedt zelf omdat de standen weinig par tijachtig aandoen, wat daarvan waar zij, ik wilde de deelnemers aan de oploswedstrijd deze eerste publikaties niet onthouden. En ook nu weer. oplossingen binnen twee weken naar B. J. Nuys. Laan van het Kwekebos 471. 7823 KL Emmen. Vooral 32 zal menige oplosser hoofdbrekens bezorgen. De eindstand van 31 is een be kend motief, van 32 een drievou dige oppositie. Veel succes bij de speurtocht naar de oplossingen. In een volgende rubriek de juiste zetten, en mogelijk over vier we ken de eindstand van de wed strijd. alsmede de vijf prijswinnen de deelnemers. Het damseizoen kent nauwelijks een gesloten seizoen. Nu is ook de indeling van de competitie '78'79 bekend. Die luidt: hoofd klasse: RDG (Den Haag), Roxy Dual (Groningen), VAD (Amster dam); Twente's Eerste (Hengelo), Lent, Huissen, Huizum (Leeuwar den), De Boer Borne (Almelo). DAVO/Skoda (Tilburg), en IJmui- den, 1A: NOAD (Nijmegen), Excel sior (Den Bosch). Papendrecht, Treebeek, Bennekom, DIO (Den Haag), Dordrecht, Alblasserdam, Philips (Eindhoven), en Middel burg, 1B: Constant (Rotterdam), Assen. VAD 2. Heemstede, Lei den, Ons Genoegen (Utrecht), Houdt Stand (Hoogezand/Sappe- meer), Bussum, Roxy Dual 2 en Uithoorn, 2A: DKNW Overijssel (Zwartsluis), Meppel. De Oldehove (Leeuwarden), Huizum 2, Dok- kum, Fivelgo (Appingedam), Het Noorden (Groningen), Twijzeler- heide, Emmen en DEZ Lensen (Westerhaar), 2B: Excelsior 2, Lent 2, Ons Genoegen 2, Huissen 2, Eureka (Heerlerheide), Schaes- berg, NOAD 2. De Schuivers (Ba- kel), De Ridder (Brunssum) en een tiende club, 2C: VAD 3, Zaan dam, DDD (Alkmaar), DIOS (Eiber gen), CDA (Amsterdam), Ensche de, UDG (Utrecht). Deventer, Pur- merend en Veenendaal, 2D: Het Oosten (Rotterdam), De Lier, RDG 2. Charlois (Rotterdam), Den Haag. Damlust (Gouda), Gorin- chem, Vlëardingen, Schiedam en Lammerenburg (Vlissingen). Kanarie, Nederlands meest populaire vogel De kanarie is in Nederland de meest populaire vogel. En mis schien wel het bekendste huis dier. Het aantal kanaries in Neder land laat zich moeilijk schatten, maar moet in de honderdduizen den lopen. Daarover hoeft eigen lijk niemand zich te verbazen. De kanarie is bij uitstek een huisdier voor de zuinige Nederlandse volksaard. Hij stelt geen hoge eisen aan huisvesting en onder houd, hij is niet duur in aanschaf en "gebruik", geeft ontzettend veel gezelligheid en heeft een prachtig stemgeluid. Het zuinig heidsaspect is door de toenemen de welvaart bij de meeste kanarie houders wat op de achtergrond gedrongen. Bij de ouden van da gen, die vaak alleen van hurl A.O.W. moeten leven, is en blijft dit nog steeds een belangrijk ar gument. De kanarie is op de keper be schouwd een ideaal huisdier voor de senioren onder ons. Zijn aan wezigheid en zang doorbreken de eenzaamheid en bij een eventuele verhuizing naar een bejaarden centrum zijn er maar weinig di recties die bezwaar maken tegen een klein en zindelijk huisdier als de kanarie die niemand overlast kan aandoen. Po naam kqrmrip t al het land van herkomst, de Canarische eilanden. Toen de Spanjaarden daar voet aan wal zetten was het eerste dat hun opviel een klein, olijfgroen vogeltje met een grijs bruin streepjesdessin. Vooral het aantrekkelijke stemgeluid was de oorzaak dat de Spanjaarden de kanarie in grote getalen meena men naar het moederland. Over de uiteindelijke ontwikkeling tot kooivogel is niets bekend. Zoals bij zovele geheimen in de natuur zijn er wel ontzettend veel verha len en wetenschappelijke of quasi wetenschappelijke verklaringen in omloop, maar dit blijft allemaal koffiedikkijkerij. Uit de groene oervorm van de kanarie zijn door generaties lang zorgvuldig fokken allerlei ver schillende kleurslagen ontstaan zoals wij die nu kennen. De rode kanarie, een zeer bewonderde kleurslag. is bijvoorbeeld ont staan door kruising met de Capu- zensijs. Het domicilie van dit laatst genoemde vogeltje is Zuid- Amerika. Deze kruising mag van doorslaggevende betekenis geacht worden voor de kleurka- nariekweek die nu een even be langrijke plaats heeft in genomen als de zangkanariekweek. Aan de huisvesting stelt de kana rie weinio eisen De tiid dat men avondenlang moest solderen om zelf een kooi te fabriceren of zijn toevlucht moest nemen tot onhy giënische draken van kooien is voorbij. Met de ontwikkeling "van de kunststoffen en de toename van het aantal kanariehouders zijn er kunstwerkjes van kooien op de markt verschenen tegen een lage prijs. Deze kooien bie den vele voordelen. Ze zijn mak kelijk schoon te houden, zodat de hygiëne niet in gedrang komt, ze rnpstpn niet en vuilafzettino die niet of nauwelijks meer te verwij deren is komt men niet tegen. Kies geen smalle, hoge kooi. Een langwerpige kooi, waar de ver houdingen niet omwille van de schoonheid uit het verband ge rukt zijn. verdient de voorkeur. De beste voeding is een goed kanariezaad dat door vele fabri kanten op de markt gebracht wordt. Via het drinkwater worden de noodzakelijke vitaminen toege diend die ook weer in de dieren speciaalzaak te koop zijn. Als u uw kanarie snoepzaad geeft dan nooit tezamen met het hoofd- voedsel. Veel kanaries stellen een vers slablaadje zeer op prijs. Het is allemaal niet zo kritisch, slech te kanarievoerders bestaan er ei genlijk niet meer en de kanarie is snel tevreden. Het enige gevaar dat hem voort durend bedreigt is het voeren van snoepjes, chocolade en bonbons. Hiermee werkt men een kanarie naar een langzaam en pijnlijk, maar oh-zo-zeker einde. Niet doen. Kanaries zijn gevoelig voor tocht. Ook winterharde vogels in een buitenvolière leggen vaak het loodje door tocht. Veel kanaries doet men ook een plezier met een vogelbadje of door een douche beurt met een plantenspuit die kleine beetjes water vernevelt. Van het tijdens de jaarwisseling gespeelde schaaktoernooi om het Europese Jeugdkampioenschap, gesponsord door de Gasunie, is een boek uitgekomen dat de titel meekreeg „Derde Gasunie Schaaktoernooi 1978". Uitgege ven door het Gasunie Toernooi- comité Groningen. De eindredac tie en de rondeverslagen zijn van Menno Ploeger, de analyses bij de partijen voor een groot deel van Cor van Wijgerden, spelers en coaches. Het is een keurig verslag geworden van alle we tenswaardigheden uit dat toer nooi. met rondeverslagen van alle rondes, waarin steeds de belang rijkste partijen goed en uitvoerig worden belicht, met veel diagram men en foto's. Mooie heldere druk, kortom u beleeft nog eens opnieuw alles wat in dat toernooi zo belangrijk was. U kunt het boek verkrijgen door 15.00 te storten op rekening 57.05.25.373 ten name van Penningmeester Gasunie Tournament bij de Alg. Bank Nederland, Vismarkt 39. Groningen, onder vermelding Toernooiboek. Om u een indruk te geven van de partijbesprekin gen van Van Wijgerden geef ik u een stukje van een partij van de zwakste speler, n.l. Patrick Busuttil uit Malta. In,zijn partij tegen Kaspret uit Oostenrijk kwam het op de 25e zet tot de volgende stand: (Zie diagram nr. 1) Het was de enige winstpartij van Busuttil en dat ging ook nog met „haken en ogen". Hij had hier de partij kunnen uitmaken door: 25.Pg4-f6,Le7xf6 26.Dh6xf6Kh8-g8 27.Pe5-g4,h7-h5 28.g5xh6,...en mat op de volgende zet. Busuttil zette voort met: 25. Tfl- f3?,.... Verknoeit niets, maar (zie bovenstaande variant). Zwart had nog slechts een dertigtal sekon- den, en speelde: 25f7-f5 door C. J. de Feijter 26.g5xf6?,....(26.g5-g6,... wint min stens de dame).26Tf8-g8. Alle andere zetten verliezen ook. Men dacht aanvankelijk, dat wit een fraai staaltje „galery-play" aan het vertonen was en nu zou besluiten met: 27.Dh7: t.Kh8xh7 28.Th3t Dh5 29. Th5: mat, hetgeen vol doende compensatie zou hebben betekend voor de eerder gemiste kansen. Maar na: 27.Lcl-g5 ?werd de wrede waar heid geopenbaard. De Maltezer had nog geen mat ontdekt. Alom steeg gegniffel op. 27Le7-f8 28.f6-f7,Lf8xh6 29.f7xe8D,Tg8xe8 30.Pe5-f7t Kh8-g7 31 .Lg5xh6,Kg7-g8 32.Pf7-d6,....Zwart geeft het op. Te vroeg, beweerden boze ton gen, omdat het mat na:32...,Td8 33.Pf16t.Kh8 34.Pf7,... niet iedereen gegeven is. Nu moet u vooral niet denken dat het spelpeil op dat toernooi zo laag stond, integendeel. De win naar Taulbut kreeg niet voor niets de meestertitel! In ieder geval heeft Busuttil gezorgd voor een leuke noot in dit boek! Dat er door de jeugd veel beter wordt gespeeld getuigt de volgen de partij- van Rob Nio Bertholée. (Een naam om te onthouden). Deze jonge man won voor de derde opeenvolgende keer de na tionale titel in de leeftijdsgroep van jongens 13—16 jaar. (Jon gens en meisjes trekken hier nog steeds gescheiden opl) De aante keningen zijn van de witspeler. Het betreft hier een uitgekookte variant van de Siciliaan met een dame-offer op de dertiende zet! Wit: Rob Nio Bertholée, Siciliaan- se verdediging. Zwart: D. Web bink 1.e4,c5 2.Pf3.d6 3.d4.cd4: 4.Pd4:.Pf6 5.Pc3,a6 6.Lg5,e6 7.f4.Le7 8.Df3,Dc7 9.(WM),h6 10.Lh4,Pbd7 11.Le2.b5 12.e5.Lb7. (Zie diagram nr. 2) 13.ef6:l!Een dame-offer dat wit in het voordeel brengt. 13...,Lf3:14.Lf3:,d5 Een andere mogelijkheid is:14Lf6: 15.Lf6:,Tc8 16.Lg7:,Th7 17.Lh5.Dc6! 18.f5!,...met voordeel voor wit. 15.Pe6!,... Wit mag Df4: niet toegelaten. 15..,fe6: 16.Lh5 tg6 17 Lg6:t. Kf8 18fe7:t.Kg7 19.Lg3,..Verhindert Kg6: 19..,Pf6 20.Thel,De7:Een andere mogelijk heid is:20...,b4 2l.Te6:,bc3: 22.f5,Db7 23.b3,Dd7 24.Le5.De6: 25.fe6:,Kg6: 26.Tfl,...met voordeel voor wit. 21.f5.Db7 22.Te6:,Tad8 23.Tde- l,Pd7 24.Te7t.Kg8 25.f6.Dc6 26.Tle6,De6:27.Te6.\Pf8 28.f7f kg7 29.Le5.mat! En dat voor een jongeman van amper 16 jaar! Dat belooft voor de toekomst. -| Studie van J. H. Marwitz 3e Prijs Toernooi Tijdsch, K.N.S. 1976 x (Schakend Nederland) (Zie diagram nr.3.) Wit:Kh4,Td8.La6,Lb6. Zwart:Kf6.Tf5,Lc6;pionnen:e7,- f5. f7. Wit begint en wint. Materieel gezien staan beide tijen ongeveer gelijk. Wit vo door: 1.Lb6-d4f, e7-e5 2.Td8-< Kf6-e7 3.Ld4-c5,„ een batt Hierop heeft zwart maar één g< antwoord, n.l.:3Lc6-d7 Wit nu geen nuttig gebruik mal van zijn batterij, zie b.v. 4. Tl Kd8 4.Ld6!,Lc8! 5.Tb8, 6.Tc8: t.Kd7 en wit verliest i van zijn lopers, met remise, u de stand na de derde zet .zwart goed bekijkt, dan ziet u zwart nu óók over een batt beschikt alleen staat er g< wit stuk op de vuurbaan. En is het wonderlijke en bovend buitengewoon verrassend en gineel dat de witte koning in vuurbaan van die zwarte batt gaat staan en dat dat de en winstweg voor wit is! 4.Kh4-g4!!.Tf5-f6t 5.Td6-e6 Ke7xe6 6.La6-c4, mat. Een fant tische studie! Europazegels terug in Nederland Tot grote vreugde van de vele verzamelaars van „Europa's-ze gels heeft de PTT op 2 mei weer twee zegels in de „Europese" sfeer uitgebracht. De eerste is een zegelin de waarde van 45 cent, ter gelegen heid van het feit dat 25 jaar geleden het Europees Verdrag tot berscherming van de rechten van de mens en fundamentele vrijhe den in werking is getreden. Dit is dan ook als tekst op de zegel weergegeven tegen de ach tergrond van „25 jaar". De in lichtgrijs, donkergrijs en licht blauw gedrukte zegel werd ont worpen door de Dienst voor Es thetische Vormgeving van de PTT te Den Haag. Als tweede van deze „Europa"-serie een zegel in de waarde van 55 cent met als thema „architectuur". Door zijn ontwerp behoort deze zegel tot de catego rie Europazegels, die ook in Ne derland in de jaren voor 1974 jaarlijks werden uitgegeven. In 1973 verscheen de laatste Eu- ropa-Cept serie in Nederland, be staande uit twee zegels naar ont werp van Leif Frikann Anisdahl. Het was toen gebruikelijk dat één ontwerper voor alle deelnemende landen het ontwerp vervaardigde, wat soms iets werd gewijzigd. Nu gaat men uit van één thema, waarvoor ieder land zijn eigen ontwerp laat vervaardigen, en voor 1978 is dat „architectuur". De Nederlandse bijdrage toont het stadhuis van Haarlem gezien vanaf de Grote- of St. Bavokerk. Verder ziet men op de zegel het embleem van de Cept en de tekst Stadhuis Haarlem" en „Europa". Het ontwerp voor deze zegel werd vervaardigd door de kunstenaar Anton Pieck uit Overveen die hiermee ook een postzegel aan zijn omvangrijk oeuvre toevoegt Ti De zegel werd gedrukt in de kleu ren rood. lichtgeel, grijs en zwart. Het drukken was in handen van Joh. Enschede en Zonen te Haar lem en de zegels zullen verkrijg baar zijn zolang de voorraad strekt. Oplagecijfers zijn: 45 cent: 70.000 vel van 100 zegels en 55 cent: 130.000 vel van 100 zegels. Deze week willen wij ook de aan dacht vestigen op een bijzondere expositie in het Postmuseum in Den Haag. Het gaat hier om een tentoonstelling van zegels uit Ne derland 1898-1899, omvattende de cijfer- en koninginnezegels. Met deze tentoonstelling wil het Postmuseum de aandacht vesti gen op een emissie, die het afge lopen jaar door de „werkgroep Bontkraag" van het Bondsdocu- mentatiecentrum is bestudeerd. Dit om te komen tot een nieuwe uitgave van de „Leidraad voor de Nederlandse zegels". Tachtig jaar geleden, op 6 sep tember 1898, werd koningin Wil- helmina in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ingehuldigd. Op die daq verscheen in do waarde van 1 gulden de eerste zegel van een nieuwe serie. Deze zegel toont de beeltenis van de vorstin met dia deem en boa, uitgevoerd in plaat druk naar ontwerp van Stang en Uurtheim. Deze zegel werd ge drukt in vellen van 25 stuks en zou de geschiedenis ingaan als de „Kroningsgulden". In 1899 kwam een reeks van zegels in de roulatie, die een belangrijke plaats in de Nederlandse filatelie zou gaan innemen. Zo waren daar de cijferzegels in de waarden van 0.5 cent tot en met 2,5 cent naar ontwerp van J. Uurtheim. Dan was daar de serie met de beelte nis van koningin Wilhelmina in de waarden van 3 cent tot en met 60 cent, bestemd voor de franke ring van brieven. Het ontwerp voor deze zegel werd vervaardigd door E. L. Mouchon en D. E. C. Knuttel. In de hogere waarden verschenen zegels tot en met vijf gulden. Tot 1923 is de serie uitge breid met zegels in nieuwe waar den of gewijzigde kleuren. Daar was onder meer in 1905 de oranje f 10 zeael. een topwaarde be stemd voor postwissels en wal dezendingen. In 1924 zouden j zegels vervangen worden do nieuw ontworpen cijfer- en konl ginnezegels. De ontwerpen hit, voor kwamen van Chris Lebe/ voor de cijferzegels „Vlieger! duif" en de koninginnezegf werden verzorgd door prof. J| Veth. Desondanks bleef de oul emissie nog tot 1936 geldig vd frankering. I( De tentoonstelling, die zich tb perkt tot de zegels zonder cfc druk, omvat ontwerpen, papiq en drukproeven, complete vellejj verschillende velrandmerken, cj lagen, drukkerstekens, plaatfo, ten, perforaties, variëteiten j{ vervalsingen. Kortom een scfy van nog zelden geëxposeerd nv teriaal, wat voor de liefhebbq, zeker een bezoek aan het ni| seum waard is. Naast deze expositie kan men f' het museum nog een tweede positie bewonderen. Deze collff tie betreft Europa-zegels en of vat ontwerpen en proeven vf Nederlandse zegels, buitenlancr zegels van 1956 tot heden. i! Het Nederlandse Postmuseum F gevestigd aan de Zeestraat 821" Den Haag en is dagelijks geopeL van 10.00 tot 17.00 uur. Op z<r en feestdagen van 13.00 tot 17.1 uur. Op 12, 13, 14 en 15 mei zal L Hengelo een tentoonstelling wa den gehouden in verband met h| 25-jarig bestaan van de vereiL ging Nederland-lsraël Philatelij, De tentoonstelling zal bestaan verzamelingen van leden en d. postale geschiedenis van dit gi bied tot en met het Israël va! vandaag tonen. Op 13 en 14 mfc wordt tevens een postzegelbeuL gehouden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20