Kleurstof huisbrandolie is uiterst gevaarlijk" Bi ais WTWm Italië wacht andermaal op lugubere climax Moskou zal verbod N-bom voorstellen Opnieuw vrouw angehouden *ia dood igen kind datum luurverhoging ïog onzeker Wadit met het kopen vanuw occasion Itetzaltt'welgeMbespareHfggS'* JONDEN EISEN ONMIDDEL .r -ï Zwart Blauw in de wolken Disco U.S.M. Casino-schulden geen kabinets kwestie waard Zaterdag 6 mei 1978, 68e jaargang no. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) innementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vallei der Wetteloosheid „Vallei der wetteloosheid", western met Randolph Scott op Ned. I om 20.10 uur. Ned. II om 20.27 uur „De man aan de top". Zondag Ned. I om 22.10 uur documentaire over Nazi-misda den. Ned. II om 21.35 uur „De strijd om de stad. Enkele buien Veel bewolking met enkele re gen- of onweersbuien. Meest matige wind uit noordelijke richtingen. Maximumtempera turen van 12 graden aan zee tot ongeveer 17 graden in het bin nenland. Morgen: zon op: 06.00, zon on der: 21.14, maan op: 06.30, maan onder: 21.28. Hoogw.: 4 15-16.36, laagw.: 12.13-24.33. UTRECHT (ANP) De industriebonden NVV en NKV eisen dat er onmiddellijk een eind wordt gemaakt aan het gebruik van de rode kleurstof Dye Furfural. Deze stof moet op last van de dienst invoer en accijn zen in alle Nederlandse raffinaderijen wor den toegevoegd aan huisbrandolie teneinde die goed te kunnen onderscheiden van de onder een ander belastingtarief vallende gasolie. Volgens de bonden is de stof uitermate gevaarlijk en tast ze bij inademing lever, nieren, longen en het centraal zenuwstelsel aan, veroorzaakt ze bij contact met de huid eczeem en werkt ze irriterend op de ogen. De grenswaarde van deze stof, dat wil zeggen de concentratie waarbij ze schade lijk wordt voor de gezondheid van mensen die er dagelijks mee werken, is vijf deeltjes per miljoen deeltjes lucht. De bonden slaan alarm omdat ze ongerust zijn geworden door de conclusies van een team chemici en artsen dat op hun verzoek een onderzoek heeft ingesteld nadat bij Mo bil Oii in Amsterdam een raffinaderij waar 220 mensen werken een ongeluk met de kleurstof was gebeurd. Bij het ongeluk kregen twee werknemers het spul over zich heen. De gevolgen daarvan waren ernstig. De fractie van de industriebonden NW en NKV in de ondernemingsraad van Mobil Oil heeft de zaak direct aan de orde gesteld in de OR. Maar volgens een woordvoerder van de bonden is de kwestie pas serieus genomen nadat de deskundigen hun rapport hadden uitgebracht. Mobil Oil zelf heeft de arbeids inspectie op de hoogte gebracht. Dat gebeur de in februari, maar sindsdien hebben de bonden noch werknemers iets van de ar beidsinspectie vernomen. De bonden schatten, dat er bij de olieraffina derijen en -terminals en bij de chemische industrie die de kleurstof maakt, dagelijks enkele duizenden mensen mee in contact komen. Verder willen de bonden, dat de overheid een onderzoek instelt naar de ge zondheidstoestand van alle mensen die er tot dusver mee hebben gewerkt. Naar aanleiding van het rapport dat de deskundigen voor de bonden hebben uitge bracht heeft het Tweede Kamerlid Henk Hartmeijer (PvdA) schriftelijke vragen ge steld aan de regering. (Van een onzer verslaggevers) N'DHOVEN De politie vreest dat zich deze week in idhoven een soortgelijk drama heeft voltrokken als in Den ig, waar gisteren bekend werd dat een 38-jarigc Turkse uw haar 6-jarige zoontje om het leven heeft gebracht. De ïdhovense politie arresteerde vrijdagmiddag de 24-jarige, gehuwde mevrouw P. van der S. uit Eindhoven op de rdenking dat zij betrokken is bij de dood vai\ haar één jaar ie dochter Lizet. t meisje is gisteravond op aanwijzing van haar moeder enloos aangetroffen in een rioolput. De vrouw had donderdag- >nd aangifte gedaan van de •missing van haar dochter- Ze was die avond samen het kind uit wandelen ge in. Volgens haar verklaring eerste instantie was de peu- uit de wandelwagen geval- en in het water van een vateringskanaal terecht ge nen nadat tegen de wagen hond was opgelopen. Later die uitleg weer in en am met andere, alsmaar warrender lezingen van het ISteurde. Gisteravond wees ze rioolput aan waar het meis- is gevonden. Deze put waar- ongeveer één meter water nd, ligt tweeenhalve kilome- ran het kanaal waar de v het aanvankelijk over Op het lichaam van het isje zijn geen uiterlijke teke- van geweld aangetoffen. rouw Van der S. ontkent ir de dood van het kind antwoordelijk te zijn. De jeugdige voetballers van de zestigjarige Haagse club Zwart Blauw gaan, met drie bege leiders, toch naar Canada en de Verenigde Staten voor een voetbaltoernee. Na de financië le catastrofe - de jeugdleider van Zwart Blauw verduisterde zoals gemeld de voor trip gespaar de gelden - is van alle kanten hulp komen opdagen. Martinair, indachtig de vele malen dat deze maatschappij spelers en supporters voor Euro pa Cupwedstrijden vervoerde, gaf de beslissen de stoot door voor de vijftien spelers en drie begeleiders de vliegtickets beschikbaar te stel len. Op 8 augustus begint de reis, op 23 augustus staat het achttiental weer op Schip hol. Doffe wanhoop is toch nog gewijzigd, met dank aan alle helpers, in onvoorstelbaar grote vreugde. Op de foto Martinair-stewardess Conny Voge laar met de map met tickets, de Zwart Blauwers en knielend Tante Bep die meegaat als „elftal moeder". ROME (AP/UPI/AFP) Alleen het feit dat het jongste negende, communiqué van de Rode Briga des dubbelzinnig is geredigeerd hield vanmorgen in Italië de hoop levend dat de oud-premier Aldo Moro nog in leven is. De essentiële zinsnede in dit bulletin luidt: „Wij beëindigen de op 16 maart begonnen strijd met de uitvoering van het vonnis waartoe Aldo Moro veroordeeld is". De formule ring maakt derhalve niet duidelijk of de op 16 maart ontvoerde politicus al is geëxecuteered of dat de Rode Brigades opnieuw een dreigement uiten. Het communiqué werd gisteren gevonden na telefonische aanwij zingen aan enkele Italiaanse dagbladen. Eerder waren, zoals gemeld, bij het Belgische persagentschap Belga telefoontjes binnengekomen waarin werd gesteld dat Moro gisterochtend om één uur om het leven was gebracht. De authenticiteit van deze verklaringen is onduidelijk gebleven. Een analyse van het com muniqué heeft uitgewezen dat dit hoogstwaarschijnlijk wel van de Rode Brigades afkomstig is. Het is op dezelfde schrijfmachine getikt als de acht voorgaande communiqués. De aankondiging van Moro's dood bracht gisteren in Rome grote beroering teweeg. Voor de hoofdkantoren van de politieke partijen, vooral voor de zetel van de christen-democratische partij waarvan de 62-jari- ge Moro voorzitter is, verzamelden zich grote menigten. Overigens is een andere Italiaan, de 54-jarige industrieel C. Lavezzari die op'18 april in de provincie Milaan werd ontvoerd, gisteravond door de Italiaanse politie bevrijd. De politie kwam de schuilplaats van de ontvoerders op het spoor na de arrestatie van twee anderen, donderdagavond in Milaan. Ook de leider van de Palestijnse, bevrijdingsorganisatie PLO. Yasser Arafat heeft inmiddels een beroep gedaan op de Rode Brigades om Moro vrij te laten. ADVERTENTIE Datum zondag 7 mei Dorpshuis Rijpwetering. Aanvang 20.00 uur. Geen krant ontvangen? Bel'tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. OP KOMENDE VN-CONFERENTIE VOOR ONTWAPENING (Van onze correspondent) BONN Op de komende speciale VN-con- ferentie voor ontwapening zal de Sowjet- Unie een verbod op de neutronenbom voor stellen. Dat heeft de officiële Russische regeringswoordvoerder Leonid Zamjatin gisteren in Bonn bekend gemaakt in zijn verslag over het tweede gesprek dat de in West-Duitsland verblijvende Sowjet-presi- dent en partijleider Breznjev heeft gevoerd met bondskanselier Helmut Schmidt. Van Westduitse kant is voorgesteld dat de neu tronenbom ter sprake wordt gebracht in de besprekingen over beperking van de strate gische bewapening (Salt) of in de onderhan delingen over troepen vermindering in Cen- traal-Europa in Wenen. De ontspanningspolitiek en de positie van Berlijn waren gisteren de centrale thema's in het overleg dat deze keer onder vier ogen werd gevoerd. Ten aanzien van de ontwapeningsbesprekin gen in Wenen heeft Schmidt bij Brezjnjef met nadruk gepleit voor wezenlijke stappen vooruit op niet al te lange termijn. Hij wees daarbij op de bestaande ongelijkheid in het konventionele bereik en wat betreft het nu cleaire potentieel voor de middenlange af stand. Schmidt herinnerde Brezjnjef aan zijn recente uitspraak, dat geen van beide kanten een militair overwicht mag nastreven. Ten aanzien van Berlijn maakte Brezjnjef de bondskanselier duidelijk, dat hij de verdere ontwikkeling van deze stad op basis van de vier mogendhedenovereenkomst optimistisch tegemoet ziet. Gisteren hebben ook de Westduitse minister van economische zaken Lambsdorff en de Russische minister van buitenlandse handel Patolitschew langdurig met elkaar gespro ken over een uitbouw van de wederzijdse economische betrekkingen, waartoe vandaag een langlopend raamverdrag wordt onderte kend. Beide zijden toonden zich bereid om dit verdrag, dat een periode van 25 jaar beslaat, optimaal „in te vullen". Op een perskonferentie heeft de regime-kriti- cus generaal Pjotr-Grigorenko, die onlangs het Russische staatsburgerschap is ontno men, een felle aanval op de leiders in het Kremlin gedaan. Het door Brezjnjef in Bonn uitgesproken verlangen naar vrede noemde hij „een schijnheilig masker". De bekende balletdanser Rudolf Noerejev heeft Leonid Brezjnjev in een open brief om een uitreisvergunning voor zijn 74-jarige moeder in de Sovjet-Unie gevraagd. Gestopt met roken In zijn streven fit te blijven laat de ex-kettin- groker Breznjev de sigaret tegenwoordig on aangeroerd. Dat kwam gisteren in het kas teel Gymnich aan het licht toen een van de lijfwachten van de partijleider in diens aan wezigheid een rokertje opstak. Prompt ver scheen op Breznjevs gezicht een trek van voldoening. Een Russische tolk verklaarde: Meneer Breznjev is met roken gestopt, maar hij inhaleert nog graag als iemand anders rookt". IN HAAG (ANP) Het kabinet Van Agt zal in het kader n de op handen zijnde ombuigingsoperatie beslissen of de turn van de jaarlijkse huurverhoging definitief naar 1 juli worden verschoven. hebben staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting en minis- De Ruiter van justitie gisteren aan de Tweede Kamer egedeeld in een 'nota van wijzigingen op het wetsontwerp urprijzenwet woonruimte. Bij de behandeling-van het wetsont- rp dat de verschuiving van de datum van huurverhoging dit r - van 1 april naar 1 juli - regelt, heeft de Tweede Kamer op aangedrongen de verhogingen voortaan altijd op 1 juli loen ingaan. de regeling van de huurprijs-vaststelling wil de regering lermee'r een wijziging aanbrengen die beoogt te voorkomen jt de huurprijs na betrekkelijk eenvoudige en minder kostbare ningverbetering met een onredelijk groot bedrag omhoog gaat. Idet-*' Door de knieën voor vissers De Deense vissers hebben gisteren met hun blokkade van zes havens in het land in zoverre succes geboekt dat de Deense autoriteiten beloofd hebben overleg te gaan voeren over de problemen van de actievoerders. De Deense minister van visserij Svend Jakobsen beloof de zo spoedig mogelijk een speciale zitting van de Baltische visserij commissie bijeen te roepen. De vissers vinden dat de EEG zich niet genoeg heeft ingespannen om een redelijk gedeelte van de vangst in de Baltische zee te bedingen, vooral ten opzichte van de Sovjet unie. De blokkade is gistermiddag opgeheven. Voor de stand van zaken in de problematiek van de Nederlandse vissers zie pagina (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Van Agt heeft gisteren meegedeeld dat de belastingschuld van de casino's „geen kabi netskwestie" waard is. Het kabinet wil veertig miljoen belas tingschuld aan de casino's kwijtschelden, maar waarschijnlijk zal een meerderheid van de Tweede Kamer daar tegen zijn. Op dit moment wordt bekeken of de kwijtschelding van die belastingschuld via wet of ministeriële beschikking zou moeten. Het voornemen van minister Andriessen en staatssecretaris Nooteboom (financiën) om de veertig miljoen belastingschuld van de casino's kwijt te schelden is nog niet in een beschikking vastgelegd. „Zo nodig kan de zaak worden teruggedraaid", aldus Van Agt. Als een meerderheid van de Tweede Kamer tegen de kwijtschelding is, zal het kabinet zich daarbij neerleggen. ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING B.V. HERENGRACHT 108 -114 - LEIDEN centrale verwarming - luchtverwarmmg vloerverwarming - air conditioning - adviezen zellbouw installaties - warmwater voorziening open haarden - (ook voor gas) - stonngdienst TEL 071 14 06 47 - OOK TIJDENS NACHT EN WEEKEND - OOO Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: woonplaats

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1