Het blok van de getrouwen waakt over Samaria iscbi slag t be n le, Vastbesloten om te blijven: de pioniers van Elon Moreh temidden van hun a-caravans. IADDOEM Ze zitten op een heuveltop -in mar ia, de 42 gezinnen van de nederzetting on Noreh: idealisten, pioniers, dwaralig- rs, fanaten. Ze zijn aangesloten bij Goesh noenim, het Blok van de Getrouwen, en zij loven vurig in het recht, het doel en het tlang van hun aanwezigheid; voor Israël dit jnd bezetten, wortelen in de Samaritaanse rde. Aan de voet van de heuvel is een litair kamp, genoemd naar het nabijgele- i Arabisch dorp Kafr Kaddoem. We zijn kilometer westelijk van Nabloes, het igere Joodse Shechem, vernederlandst be- r als Sicbem bekend, waar aartsvader Ja- ooit voor honderd geldstukken land ht en zijn tenten opsloeg. Op de strategi- i plaats van het door een aardbeving woeste Shechem in de kloof tussen de jen van Goed en Kwaad, de Gerizim en Ebal, bouwden de Romeinen een nieuwe Neapolis, sedertdien tot Nabloes verha- tbloes is met 80.000 inwoners onder wie .000 Palestijnse vluchtelingen de voor- iste stad van Palestina's actueel meest itreden gebied: Samaria en Judea op de lijke Jordaanoever, de West Bank. het verdelingsplan van de Verenigde Naties it op 29 november 1947 in de algemene rgadering met 33 tegen 13 stemmen, bij tien Ithoudingen, werd aangenomen (de Ameri- :n met o.a. alle leden van het Oostblok, idinavië, de Benelux, Frankrijk en Aus- lië voor, de Arabische wereld tegen, Enge- id blanco, omdat het in de goede afloop •n vertrouwen had) werden heel Judea en iria de Arabieren toegewezen, zijnde het itste deel van bewoond Palestina, van :r Sheba in het zuiden tot Afula in het lorden. Maar zij verwierpen het plan, waarin iruzalem en omgeving een enclave zou zijn ider internationale contróle. ij de wapenstilstand van 1949 was het gebied ink gereduceerd en behield Israël een corri- >r naar westelijk Jeruzalem. De rest werd s Cis-Jordanië, de West Bank, door het koninkrijk van Transjordanië t weiannexeerd en ingelijfd. Het werd in 1967 ken >or Israël veroverd en bezet, maar door niet losgelaten: Hoessein betaalt er terug altijd salarissen uit, en de Jordaanse haJemar en het Israëlische pond zijn er gelijke- aar k wettig betaalmiddel. "v'\j ALLENBY elk erin#ze merkwaardige schemertoestand, een Ipersfbaar luchtledig tussen geen vrede en geen Krarlog, is het vreemdst te zien bij de Allenby- •ug, een paar kilometer buiten Jericho. De ikt >rdaan is hier een modderige beek en de wehig met de beroemde naam, een bailey-con- fanrructie van twintig meter, met rammelende er iianken. Daarover rijdt voor onze ogen de ene et sinaasappelen hoogbeladen vrachtauto na ove andere naar de Jordaanse kant. Een paar 0 zeidaten kijken vanuit een primitieve lemen t vainker toe. Geen Jordaanse vlag te zien, want ui»or Hoessein is dit geen grenspost. Aan onze essiènt wappert wel het wit en blauw van Israël, op aar de militaire post oogt even simpel. Een ndeiedig tafereel, al liggen er links en rechts 1 gedenkplaten voor soldaten die hier in '68 van de overkant beschoten zijn en ges- Weer een vrachtauto: de Israëlische mommerplaat wordt neergeklapt, de Jordaan- m wordt zichtbaar. De appelsienen komen uit Jordaanvallei, eigen teelt dus voor de Drdtrerkant. arieer landinwaarts wordt het. nog gekker. Er je su een enorm vrachtwagenstation waar ieder ïhikel zorgvuldig op wapens en ander con- abb&bande wordt onderzocht En een paar hon- eisjerd meter verder is kortgeleden een groot denauanecomplex geopend, een ruime wachtzaal in sar de bagage van honderden Arabische die lizigers wordt onderzocht. Dagelijks passe- n hier nu achthonderd tot duizend mensen, gest de zomer oplopend tot het dubbele. Sinds erg ni 1967 zijn hier vijf miljoen passanten Meld, vorig jaar waren het er bijna een oa/siljoen, in meerderheid twee op de drie bewoners van de West Bank, onderweg paar en terug van Jordanië en verder. Maar passeerden ook ruim 130.000 bewoners van Kraburige' Arabische staten heen en terug, is )orts wat internationale toeristen (34.000 Is- in, 19.000 Israël uit) en ruim duizend enleplomaten. Er staken ook 30.000 vrachtauto's denter, overwegend export van Israël (535 mil- eresen pond) en vrijwel altijd leeg terug (een iport van 36 miljoen). We plukken een paar chreizigers uit de menigte; een moeder met twee i denderen, die van Alnman onderweg is naar dein bruiloft in Hebron en een tour-operator rd bt de Gaza-strook, die trots*vertelt dat hij A ven kinderen heeft Buiten staat een grote fkjeoot prima taxi's geparkeerd voor verder in fcrvoer landinwaarts, en er zijn busverbindin- uncèn in alle richtingen: Haifa, Hebron, Nazare- sesg, Jeruzalem, Tel Aviv: Geen oorlog, geen rede, het leven marcheert. ?olON MOREH denj) de heuvel van Elon Moreh legt David fine met grote vurigheid uit, waarom Israël West Bank moet houden, voor altijd. Hij Bal een jonge Amerikaan uit de Joodse gemeen- :hap van Stamford, Connecticut. Zijn gegra- aboueerde professie is opvoedkunde, maar hier maakt hij even bijzondere als kostbare siera den, archeologische munten, in goud gezet, die via het internationale huis Stern hun dure weg vinden over de hele wereld. Anderen werken in emaille, er is een metaalfabriekje, een atelier voor kinderkleding, en E.M. Elec tronics is zojuist de export naar de V.S. begonnen van insectendoders. De 42 gezinnen wonen nog in sta-caravans en houten keten trapsgewijs tegen de helling op, maar over de fonkelnieuwe asfaltweg is zojuist een truck naar boven gezeuld met het achtste pre-fab geel-cementen huis, dat door het Joods Agent-' schap is geleverd en wordt verhuurd. Er zijn 150 kinderen in de nederzetting, ze spelen buiten hun onbezorgde spelletjes in zon en wind, er is een kleine speeltuin met felge kleurde objecten, er is een school met acht lokalen. Een jongen meldt zich bij David met een zojuist gevonden munt Die blijkt uit de 3. De befaamde mars van het Blok van de Getrouwen, Goesh Emoenim, in de heuvels van Samaria op de westelijke Jordaanoever, een gebied waarvan zij vinden, dat het ten eeuwigen dage bij Israël moet blijven. 1. De Allenbybrug op de weg van Jericho naar Amman, bekende naam voor een simpele oversteek van de Jordaan, met vorig jaar een miljoen passanten en tienduizenden vrachtauto's. In beeld de Jordaanse grenspost. Israël moet hier blijven, betoogt Levine, maar daar gebeurde na 1967 niets aan. Dat kon zo niet duren. De Palestijnen mogen niet denken dat dit gebied ten eeuwigen dage voor hen gereserveerd is als een soort vuistpand, zodat zij niet over vrede behoeven te onderhande len. Als Israël hier niet blijft, komt er onher roepelijk een bezetting door de PLO en dan gaan we er onder door. Wij blijven hier zitten, wat er ook gebeurt. Rabin wilde ons weg hebben, maar waar is de wet die ons verbiedt om hier te zijn? Laat ze dat maar aantonen. Hij windt zich op, begint dan te lachen. Ze noemen hem hier een van de duiven, zegt hij. Kun je nagaan. GEEN PLO-STAAT Is zijn vrees voor PLO-overheersing terecht? Yassir Arafat is allerminst populair in de Arabische wereld, en de militante Palestijnen zijn dat evenmin. Ze liggen dwars, maken heibel, een bron van moeilijkheden en bloed vergieten. Iedereen is ze liever kwijt dan rijk, en dat weten zij. Hoessein joeg hen in Jorda nië over de kling, Libanon hield hen lang buiten de deur, maar ligt nu half in puin, Syrië stak geen vinger uit om hen bij de Israëlische inval in Zuid-Libanon te hulp te komen, Egypte zal de moord op Cyprus niet vergeten. Er zal nooit een PLO-staat komen, daar is niet alleen geheel Israël tegen, maar ook de Verenigde Staten, en Sadat en Hoes sein evenzeer. Wat de massa van de Palestijnen er zelf van denkt, is niet voldoende bekend, verspreid als zij zijn, met groot verschil in levensomstandig heden. De driekwart miljoen van de West Bank leven ten dele nog als in de tijd van de aartsvaders in nederige lemen hutten, een ezeltje voor het transport, in him vrije uren filosofisch kijkend naar niets, een schaaps kudde grazend op de heuvels, hier en daar een verdwaalde koe, en overal kinderen darte lend op het erf. Veel anderen delen in de welvaartsexplosie door werk voor Israël (het zijn Arabische bouwvakkers die op alle heu vels rond Jeruzalem de nieuwe stadswijken hebben helpen bouwen, die het silhouet volko men hebben gewijzigd en volgens velen het historisch beeld bedorven). Er zijn ook grootgrondbezitters onder hen, zoals de paar families die al eeuwenlang de economie in en om Nabloes in handen heb ben: Abed-El Hadi, Tuk an, Shaka, Knan, en in de Gaza-kuststrook zijn de Palestijnse to- matenkwekers niet minder welvarend dan de Israëlische. Maar ook zijn er tienduizenden al drie decennia niet anders meer gewend dan in kampen te leven en de hand op te houden bij de internationale bedeling van de UNRWA, de hulporganisatie van de Verenigde Naties. Mag men nu niet veronderstellen dat de mees te Palestijnen hetzelfde willen wat de meeste mensen willen: in vrede leven naar eigen aard als gelijkwaardige burgers, delend in de wel vaart en niet langer op de schopstoel van andere Arabieren, van Israël of van de PLO? WAT LABOUR WIL Als oplossing kan misschien het alternatief dienen, dat oppositieleider Shimon Peres in Salzburg met Sadat heeft besproken. Gad Yaacobi, minister van Vervoer in de vorige Labourregering, vertelt me in Tel Aviv wat I de oppositie voor ogen staat De grootste moeilijkheden zitten niet in de Sinai en Golan, zegt hij. Daarover zijn over eenkomsten mogelijk met Egypte en Syrië, die voldoende veiligheid waarborgen. Wat het zwaarst telt is het compromis dat met Jorda nië moet worden gevonden over de West Bank. Van de 1,8 miljoen Palestijnen zijn er 1,2 miljoen Jordaniër, en omgekeerd zijn de meeste Jordaniërs Palestijn. Een Jordaans-Pa- lestijnse staat ligt voor de hand. We moeten met Sadat overeenstemming zien te bereiken over een beginselverklaring inzake de West Bank Onze veiligheid eist, dat daarin wordt opgenomen dat geen vreemde troepen de Jor daan mogen oversteken van oost naar west. Het grensgebied moet worden gedemilitari seerd. Het Israëlische leger moet drie of vier strategische punten op de West Bank bezet houden en zich voor het overige terugtrekken. De Palestijnen moeten stemrecht krijgen voor het Jordaans-Palestijnse parlement. De toe komst van de Gaza-strook moet in de samen hang met Jordanië worden bekeken. Op deze basis is overeenstemming met Sadat mogelijk, en is hij bereid tot een afzonderlijke vredesovereenkomst met Israël, ook als Jorda nië dan nog niet onmiddellijk mede plaats wil nemen aan de conferentietafel. Het klinkt goed. Waarom heeft Labour dit niet geprobeerd toen het zelf nog in de regering zat, vraag ik Omdat we toen nog geen ge sprekspartner hadden, zegt Yaacobi. „Hoes sein was bang om de eerste te zijn. Maar misschien is hij nu bereid om de tweede te worden". Misschien. Misschien toch vrede voor dit land, open grenzen, een gemeenschappelijke econo mische markt voor Israël en zijn buurlanden, gezamenlijke ontwikkelingsprojecten. Elias Freij, de magistraat van Betlehem, ziet het al helemaal voor zich: als we de Israëlische technologische know-how kunnen verbinden met Arabische handvaardigheid, dan maken we van dit gebied een paradijs. Ik wens hem toe, dat hij dit nog mag beleven. JAN ONSTENK Byzantijnse tijd en is de tweede, ter plaatse gedolven. De meeste kostwinners zijn foren sen die elders een baan hebben, tot in Tel Aviv toe, veertig kilometer westwaarts door de bergen. De nederzetting krijgt haar stroom van een generator, het water komt nog drie maal per dag met een tankwagen, maar er wordt weldra een put geboord, er is een telefoon (053-98809). Er staan tachtig (jonge) gezinnen op de wachtlijst om ook naar Elon Moreh te komen. En te blijven. VAN ONDER OP Goesh Emoenim is een beweging van onder op, nog geen drie jaar oud en aanvankelijk officieel sterk tegengewerkt. De eerste settlers zijn tenminste zevenmaal met militaire macht van hun plaats verdreven, totdat de grote demonstratie op gang kwam van tienduizend sympathisanten, die acht dagen lang in regen en storm bivakkeerden op de heuveltoppen bij Sebastiya (het oude Sebaste van Herodes de Grote en eertijds hoofdstad van het noordelijk koninkrijk Israël van hier maar een paar kilometer naar het noorden). Tenslotte werd Elon Moreh een compromis, een tijdelijke vestiging bij een kampement van het bezet tingsleger. Het verhoogt de veiligheid, maar er wordt des nachts wel wacht gelopen. Tot nog toe geen moeilijkheden. Thank God, zegt David. Er zijn nu tien nederzettingen van Goesh Emoenim op de West Bank. Ze zitten op de heuveltoppen, want die waren leeg. De dalen zijn bij de Arabische bevolking in gebruik. Grond hebben de settlers verder niet, geen agrarisch bedrijf. Ze zouden graag anders willen. door de bouw van duizenden flats op de heuvels die de stad omringen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15