Actie tegen Nixons memoires V eel kritiek op kansen jongeren in ^bouwbedrijf Het doelpunt van minister De Ruiter OP STADSVERNIEUWING WORDT NIET BEZUINIGD CcidócSoUALUlt Zwarte minister had teveel kritiek op discriminatie Rhodesië r „ICOOP GEEN BOEK VAN EEN OPLICHTER' Rietkerk: PvdA mede oorzaak werkloosheid VAD-zorgen vergen meer tijd Compromis over leverantie van vliegtuigen VS ^g|NN£nland/ buit enland LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 APRIL 1978 PAGINA 7 (Van onze correspondent Dick Toet) et CDjWASHINGTON Als laatste en belangrijkste van direct betrokken kopstukken op pig33* oud-president Nixon een boekje open 'doen over het Watergate-schandaal. Zijn me moires verschijnen op 15 mei, maar de discus sies laaien nu al hoog op. De discussie in de media speelt zich af rond de vraag of de I memoires van deze uit zijn ambt gezette president wel de moeite waard zijn om ge drukt te worden, ig (jjgf Voor twee jonge inwoners van Washington DC is het geen vraag. Zij hebben een landelijke bijd actie op touw gezet, waarin wordt opgeroepen het boek te boycotten. „Koop geen boek van een „crook" (bedrieger, oplichter), aldus hun devies. Stickers en teeshirts met die tekst moeten hun boodschap verder uitdragen. „Deze man heeft ons al'te veel geld en prestige gekost", aldus Tom Flanigan (26), mede-eige naar van een schoonmaakbedrijf, en Bill Bo- leyn (29), mede-eigenaar van een restaurant. Zij hebben bijna een ton bij elkaar gebracht om hun actie te financieren. „Nixon heeft kans genoeg gehad zijn verhaal te vertellen. Nu vraagt hij er nog bijna 20 dollar per boek voor ook", aldus Flanigan. Het boek zal Nixon waarschijnlijk meer dan 10 miljoen gulden opleveren. De publiciteits campagne draait al geruime tijd op volle toe ren. Al voor de feitelijke publicatie zal Nixon er een kleine 1,5 miljoen gulden aan over houden. Bij vóórintekening kunnen namelijk 2500 zeer speciale uitgaven worden besteld voor bijna 600 gulden per stuk. De zeer luxe uitgave is door Nixon persoonlijk gesigneerd, genummerd, in een fraaie leren band gevat en voorzien van een goud-op-snee opdruk. Ten behoeve van deze speciale uitgaven zijn brieven gestuurd naar enkele honderdduizen den mensen, van wie verwacht wordt dat ze Nixon nog wel aardig vinden. Er zijn overigens twee soorten brieven gestuurd. Een voor de Nixon-fans door dik en dun, waarin de voor malige president als een soort aartsengel wordt afgeschilderd. En een voor de wat meer nuch tere fans, waarin meer nadruk wordt gelegd op de historische waarde van het boek. Deze tweede brief eindigt met de opwekking, dat zelfs de meest fervente Nixon-hater de laatste 50 pagina's met met droge ogen zal kunnen lezen. 3 NI 1 Sem -L ingj UTRECHT Voorzitter D. Dingemans van de landelijke fongerenadviesraad van de fe deratie bouw- en houtbonden FNV heeft vanmorgen in Ut- recht kritiek uitgeoefend op de .wervingscampagne die de ^^^werkgevers onder jongeren aan het houden zijn. Dinge mans sprak op een grote jo»- renmanifestie van de bo .en in het Jaarbeurscongrescen- 9^ trum, waar de jongeren uit de twaalf districten van de fede- ratie hun verlangens naar vo- 1^ ren brachten over de werkge legenheid, arbeidsvoorwaar- [den, introductie, veiligheid, ^•gezondheid en inspraak. |De werkgevers zeggen dat „een vakman op hen kan bouwen". kMaar", aldus Dingemans, „te- enover de mooie toekomst die zij voorspiegelen staan de be- staansonzekerheid, het grote j ongevalsrisico, de allerbelab berdste introductie in het vak en in het bedrijf, en de geringe kans om je vak naar behoren te leren, om nog maar te zwij gen van de mogelijkheid dat je »in de klauwen van een malafi de onderaannemer terecht J komt". Uit het voorlichtingsmateriaal van de werkgevers blijkt vol- i gens Dingemans, dat ze zeer lange werkweken normaal vin den. „De sociale nadelen wor den afgekocht door betaling van enkele overuren". Hij voegde hieraan toe, dat ar beidsomstandigheden die geva ren opleveren voor de veilig heid en gezondheid van de werknemers worden afgedaan 2t opmerkingen als „bouw vakkers zijn stoere jongens, bouwvakkers zijn geen pap kindjes". De werkgevers maken zich vol gens Dingemans ook niet zo druk over de toekomstige werkgelegenheid. Jongeren die nu besluiten het lager beroeps onderwijs voor de bouw te gaan volgen, hebben geen en kele garantie dat ze over onge veer acht jaar ook werkelijk aan de slag kunnen. Voorzitter S. J. van Eijkeien- burg van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf reageerde 's middags op de kritiek van de jongeren. Hij zei, dat de werkgevers de jongeren met hun voorlichtingsactie alleen maar" de weg willen helpen wij- zen bij het maken van een verstandige beroepskeuze. Hij onderstreepte het belang van een goede opleiding, omdat vakmanschap zijns inziens het beste wapen tegen werkloos heid is. Een betere introductie op de bedrijven is een wens, waar de werkgevers zo spoedig mogelijk aan willen voldoen. BREDA (ANP) Mede door het beleid van het kabinet Den Uyl is een geweldige, onaan vaardbare werkloosheid ont staan. In een paar jaar tijd werden de overheidsuitgaven met vijftig procent opgevoerd. Daarom moet er nu sterk be zuinigd worden. Ook Den Uyl erkende vorig jaar dat bezui nigd moest worden, maar de moeilijke beslissingen schoof hij voor zich uit. Zo haalde vrijdagavond de WD-fractievoorzitter Koos Rietkerk uit naar zijn collega fractievoorzitter van de PvdA Den Uyl op een bijeenkomst in Breda. Rietkerk stelde dat voor de oplossing van de economi sche problemen gezocht moet worden naar een beter even wicht tussen hulp aan weinig perspectief biedende bedrijven en steun aan ondernemingen die een product op de markt brengen waar in de toekomst wel vraag naar is. Jeneverstokerij In het Limburgse Pos- terholt heeft de politie gisteren bij een inval in een nieuwe schuur een grote illegale je neverstokerij aange troffen. De stokerij had een capaciteit van 6000 liter per week. Twee mensen zijn gearresteerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HELDER „De regering zal op de stadsvernieuwing niet bezuinigen, maar niet-bezuinigen betekent natuurlijk niet dat aan alle hooggespannen verwachtin gen kan worden voldaan. Stadsvernieu wing is eigenlijk nog maar betrekkelijk kort geleden van de grond gekomen en dat is bepaald niet makkelijk gegaan. Hier en daar zijn goede resultaten zichtbaar. De aanzetten van de laatste jaren zouden eigenlijk moeten leiden tot een forse ver hoging van het budget van stadsvernieu wing nu. Dat kan niet. Die middelen zijn er niet". „Het feit dat er niet bezuinigd zal worden brengt de stadsvernieuwing al in een bij zondere uitzonderingspositie. Ik denk dat stadsvernieuwing zo'n onderwerp is waar voor nooit voldoende geld beschikbaar zal zijn", aldus minister Beelaerts van Blo kland (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening) vanmorgen op een internationaal symposium in Den Helder. Naar zijn mening is er geen twijfel moge lijk dat stadsvernieuwing ons zeer lang zal bezighouden. De achterstand is beangsti gend groot, de oplossingen zijn moeilijk en bijzondre kostbaar en de mensen waar het om gaat behoren tot de meest kwetsbare groepen in de samenleving. „Voor die men sen wil de regering zich sterk maken", aldus de bewindsman. Stadhuis bezet Leden van de actiegroep „Blijf van mijn lijf" hebben gisteren een deel van het Rotterdamse stadhuis bezet uit protest tegen de uitwijzing van een 16-jarig meisje uit de Kaapverdische eilanden. Het ministerie heeft toegezegd dat het meisje, Manuela Correia Ca bral, tot dinsdag in Nederland mag blijven. Tegen middernacht heeft de politie de bezette ruimten in het stadhuis ontruimd. „Het kabinet neemt zich voor om uiterlijk 1 april a.s. over ae vermogensaanwasdeling een voorstel in te dienen". Dat deelde minister-president Van Agt half januari mee in de regeringsverklaring bij de presentatie van het nieuwe kabi net. Het kabinet was 27 dagen over tijd, want het wetsvoor stel ging donderdag naar de Tweede Kamer. Uit deze vertraging kon worden geconcludeerd dat het kabinet moei te had om tot eenstemmigheid over een compromis-oplos sing te komen. Een oplossing waarbij moest worden ge schaafd en gesleuteld aan de aanvankelijke voorstellen van het kabinet-Den Uyl. Het kabinet-Van Agt beschouwt de V.A.D. als „een baken op de weg naar rechtvaardiger inkomensverhoudingen". Het principe - werknemers laten delen in de overwinst van de onderneming - wordt volgens het kabinet in ruime kring gedeeld. Dat is het probleem dus niet. De moeilijkheden beginnen pas, als de vraag aan de orde komt in welke mate werknemers een part van de overwinst toebedeeld moeten krijgen én op welke wijze dat moet gebeuren. Het kabinet speelde op tijdwinst door de wetgeving te splitsen: een wet voor de individuele vermogensaanwasdeling - een opgesier de winstdelingsregeling - en een wet voor een collectief V.A.D.-fonds. Maar dat laatste wetsvoorstel komt te zijner tijd, want de problemen hierover zijn binnen het kabinet nog niet opgelost. Een interim-regeling kan als een-nood- sprongetje misschien wat lucht geven in de politiek-netelige kwestie. De zorgen zijn voor het kabinet dus de wereld nog niet uit. Wat het nu te voorschijn heeft getoverd, heeft niemand nog tevreden kunnen maken. Voor de vakbeweging deugt er niet veel van. De regeringspartijen houden slagen om de arm en zullen het regeringsvoorstel zo nodig naar de wensen van de eigen achterban bijkleuren. De oppositie intussen maakt zich sterk voor een stormaanval. Hoe hecht is de coalitie om die te weerstaan? Een probleem voor premier Van Agt, die de komende maanden genoeg politie ke puzzels voorgelegd zal krijgen. WASHINGTON (RTR) Tussen de regering-Carter en het Amerikaanse Congres lijkt een compromis in de maak over de om streden kwestie van de leverantie van jachtbommenwer pers aan Israël, Saoedi-Arabië en Egypte. De rege ring verlangde aan vankelijk dat de le verantie als een ge heel zou worden behandeld. Zou het congres wijzigingen willen aanbrengen, dan zou de regering het gehele voorstel intrekken. De democratische senator Frank Church deelde gis teren mee dat nu een afzonderlijke behandeling van de drie wapenleveran ties mogelijk is. Wel behoudt Carter zich het recht voor eventueel alle lever anties te annuleren, als het congres er radicale wijzigin gen in aan brengt. SALISBURY (UPI) Het overgangsbewind in Rhodesië heeft gisteren de Afrikaanse minis ter van justitie Byron Hove ontslagen,, omdat hij blijft weigeren een omstreden uitlating in te trekken. Hove had een „positieve omgekeer de discriminatie" voorgesteld om het aandeel van de Afrikanen in de politie en in het ambtenarenapparaat te vergroten. Ook had hij de politie beschuldigd van wreedheden en het lastigvallen van burgers. Het bewind heeft een uitvoerend raad die be staat uit premier Ian Smith, bisschop Abel Muzorewa (tot wiens partij Hove behoort), Sitho- le en Chirau. Het stamhoofd Chirau, op het ogenblik voorzitter van de raad, verklaarde dat Hove's uitlating een inbreuk betekent op het interne akkoord. Hove had tot drie maal toe geweigerd zijn uitlating in te trekken. De 38-jarige Hove had zijn advocatenpraktijk in Londen opgegeven om op verzoek van Muzo rewa minister te worden in de overgangsrege ring, waarin elke portefeuille door een blanke en door een Afrikaan wordt beheerd. Na zijn beëdiging op 14 april verklaarde Hove dat hij het als zijn taak zag geleidelijk de wetten te ontmantelen die jarenlang zijn gehandhaafd door zijn blanke collega Squires. Deze wetten beschermen alleen blanke belangen, aldus Hove. Zijn kortstondig ministerschap was doorspekt met een reeks van dergelijke incidenten. Hij drong aan op snelle promotie van zwarte politie agenten. omdat zij al jarenlang te lijden hebben onder discriminatie. Zijn blanke critici vreesden dat hij door dergelijke uitlatingen een uittocht van blanken uit Rhodesië zou veroorzaken. Half miljoen jongeren zonder huis UTRECHT (ANP) Een hall miljoen werkende jongerer wachten in NedeHand op eer huis. Van de beleidsnota, w^ar mee staatssecretaris Van Dan in 1975 de woningnood ondei de jongeren te lijf wilde gaan is nauwelijks iets terecht geko men. In de nota werd uiitge gaan van 10.000 goedkope wo ningen; er zijn er slechts 120! gebouwd. Aldus het NW-jongerencon tact in de „Zwarte woonkrant' een aktiekrant. Volgens de jon geren werden in de nota vai Van Dam onmogelijke eisei gesteld aan omvang, kosten e kwaliteit van de huizen. Al j men zich aan de prijs hielc kwamen er slechts luxe kip penhokken van de grond, akdu de krant. De kwaliteit van d Van Dam-woningen volden echter niet aan de minimal eisen voor woningwetwonir gen. Bij veel gemeenten b* staan nauwelijks plannen or jongerenwoningen te bouwen. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Wat Bastia en PSV woens dagavond op de Vinkeveense plassen van Corsica niet deden, namelijk scoren, deed de dag daarvoor justitieminister De Rui ter in de Tweede Kamer wel. En nog wel in eigen CDA-doel, dwars door de chris- 'ten-democratische defensie heen. Het ge beurde tijdens het debat over de wets voorstellen tot verruiming van de moge lijkheden om een kind te adopteren, waar bij tevens zou worden vastgelegd.dat de positie van pleegouders tegenover die van de werkelijke ouders van een pleegkind versterkt zou worden. In dat debat werd door de PvdA voorge steld, om ook ongehuwd samenwonende paren, homofiele paren en mensen die in een commune leven de mogelijkheid te bieden, als pleeggezin te fungeren. Vorig jaar, bij de voorafgaande schriftelijke be handeling van de voorgestelde nieuwe adoptieregels had de PvdA hierop ook al aangedrongen. Het CDA stond hierbij nu niet bepaald te juichen: de christen-demo craten gaan er immers van uit, dat het gezin met gehuwde ouders de hoeksteen van onze samenleving is en men vindt dan ook dat deze samenlevingsvorm het beste opvoedingsklimaat voor kinderen schept. De WD had zich niet zo duidelijk over het PvdA-voorstel (dat overigens door de andere progressieve partijen werd onder schreven) uitgesproken, maar tussen de, regels doorlezend en te oordelen naar haar liberale beginselen kon je er wel van uit gaan, dat ook zij niet bij voorbaat alterna tieve samenlevingsvormen wilden uitslui ten van het verzorgen van een pleegkind. Mi-. De Gaay Fortman, die vorig jaar na de verkiezingen fungeerde als minister van Justitie, omdat Van Agt CD A-fractieleider en formatie-onderhandelaar was gewor den, had zich echter over het PvdA-voor stel nogal op de vlakte gehouden. Welis waar wees hij (tot vreugde van het CDA) de mogelijkheid dat communes een pleeg kind zouden kunnen opnemen, strikt van de hand maar voor de rest zou de kinder rechter maar moeten uitmaken, welke sa menlevingsvormen als pleeggezin zouden kunnen optreden. Geen woord over de ongehuwd samenwonende man en vrouw of over de homofiele samenlevingsvorm. Maar wel een voorbeeld van twee samen wonende zusters die een neefje verzorgen en opvoeden, iets dat volgens De Gaay Fortman op geen enkel bezwaar zou stui ten. En toen kwam het debat van afgelopen dinsdag. De wijzigingen in de adoptiere gels werden verdedigd door CDA-minister De Ruiter, een man die er al diverse malen blijk van had gegeven, op het justitieter- rein aanzienlijk meer verlichte denkbeel den te huldigen dan zijn voorgangers. Het was te verwachten, dat de PvdA opnieuw met het voorstel over de alternatieve sa menlevingsvormen zou komen. Het CDA zou hierop nog steeds afwijzend reageren en wat de WD zou doen, was een groot vraagteken, evenmin als te voorspellen viel wat de reactie van De Ruiter zou zijn. En wat gebeurt er? PvdA en CDA reageer den precies volgens de verwachting en de WD hield wijselijk haar mond en repte met geen woord over de alternatieve sa menlevingsvormen. De liberalen wachtten af, wat de minister zou gaan zeggen. Men wilde heel bewust vermijden, dat er bij coalitiepartner CDA irritaties zouden ont staan over uitlatingen die in christen-de mocratische ogen te progressief en ruim denkend zouden zijn. Minister De Ruiter kwam aan het woord. En tot verbazing en teleurstelling van het CDA ging hij in zijn uitlatingen veel ver der dan De Gaay Fortman vorig jaar had gedaan. Hij liet de Kamer weten, dat hij bij voorbaat geen enkele alternatieve sa menlevingsvorm wil uitsluiten van het recht op verzorging en opvoeding van een pleegkind, sterker nog: ook communes wil de hij niet uitsluiten. „Het gaat er niet in de eerste plaats om, hoe het pleeggezin is samengesteld, maar hoe de pleegsituatie is", aldus De Ruiter. „Het belangrijkste is, dat een kind voldoende zorg, liefde en geborgenheid krijgt. De rechter moet uit maken waar dat mogelijk is. Ik kan me voorstellen, dat ook homofiele paren of communes een goede pleegsituatie kunnen scheppen". Na dit schot in eigen doel, barstte niet alleen de PvdA-tribune, maar ook die van de WD in gejuich uit. „Een nieuwe lente, een nieuw geluid. Wij zijn bijzonder blij met de woorden van de minister", zo riep WD-woordvoerder Nijpels. Het CDA luis terde met bewolkte gezichten toe, maar dat kon de WD nu niets meer schelen. Haar afwachtende tactiek had succes gehad. „Merkwaardig eigenlijk", zo kon men later in de wandelgangen horen, „dat een justi tieminister in een centrum-rechts kabinet zich progressiever opstelt dan voormalige collega's in een zich progressief noemend kabinet". De toekomst moet leren of dit juist is. VAN DER KLAAUW EN URENCO Woensdag is opnieuw een hoofdstuk ge schreven voor het, nu al, dikke boek over de problematiek rond het ultracentrifuge- project. Ditmaal was het een, met veel pijn en moeite door de Tweede Kamer toegesta ne, interpellatie van dr. Leo Jansen van de PPR. Deze wilde minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) aan de tand voelen over de vraag of Nederland op dit moment al dan niet nog een vetorecht heeft met betrekking tot de leveranties door Urenco van verrijkt uranium aan Brazilië. Wat in de afgelopen maanden nog niet geschied was gebeurde ditmaal: Van der Klaauw beet bijzonder fel van zich af. Hij bevestigde dat het vetorecht al verloren is gegaan in juli 1976 toen het kabinet-Den Uyl akkoord ging met de ondertekening van het „privaatrechtelijke" contract tus sen Urenco (het samenwerkingsverband van Nederland, West-Duitsland en Groot- Brittannië) en Brazilië. Daarna heeft de toenmalige minister van Buitenlandse Za ken Van der Stoel wel een groot aantal pogingen in het werk gesteld om binnen de nog bestaande mogelijkheden extra vei- ligheisgaranties voor de opslag van het plutonium te verkrijgen, maar hij is, mede doordat hij in tijdnood kwam, daarin niet Omdat het geduld van de Urencopartners opraakte, besloot het kabinet-Van Agt, snel na zijn entrée, tot ondertekening van het publiekrechtelijke contract over te gaan. Vervolgens is (en wordt), niet het minst onder druk van de Tweede Kamer - de motie-Van Houwelingen -, getracht de part ners alsnog te bewegen tot betere veilig heidsgaranties. De verdienste van het betoog van Van der Klaauw was dat hij een ballon -doorprikte. Hij maakte duidelijk - en het werd in feite niet bestreden - dat de zwart-wit-tekening die de huidige oppositie schildert niet op gaat. Bovendien wordt er nu nog steeds onderhandeld. Zonder te willen beweren dat Van der Klaauw ten aanzien van de Urenco-probh matiek steeds sterk gehandeld heeft ka men toch wel stellen dat hij thans krachti strijdt voor de terecht verlangde beter veiligheidsgaranties. Helaas zijn de kanse op succes minimaal, gezien de houding va de regeringen van West-Duitsland e Groot-Brittannië (die overigens geleid wo den door geestverwanten van de PvdA-le ders), zodat er geen enkele aanleiding t' optimisme is. In de afgelopen dagen is in Den Haag wei gespeculeerd op een mogelijk aftreden Van der Klaauw als minister. Volgens d J speculaties zou de WD-top hem wille laten vallen. Naar ons gisteren door WD-voorzitt Korthals Altes is verzekerd zijn deze sp culaties volstrekt ongegrond. „Er is gei sprake van dat de leiding van de WD haar Kamerfractie de heer Van d Klaauw als bewindsman willen laten hee gaan", verzekerde de partijvoorzitter ór daarmee bevestigend wat minister Wieg enkele weken geleden in een verkiezin stoespraak betoogde. Het wordt de hoogste tijd dat de Urenc zaak uit de sfeer van de partijstrijd wor gehaald. Voorop dient te staan dat de do de motie-Van Houwelingen aangezweng de pogingen om de Urenco-partners overtuigen van de noodzaak van de ext garanties door het héle parlement krachi worden gesteund.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7