Frankrijk lrastisch omhoog m 12 B B m deTijd rami jENUWENOORLOG IN ALIË OM MORO HP brieuen lezers Bloedzuigers gevraagd [roep terroristen Egypte opgerold MS1HERS dffPENE UCN-Almelo: politieke mystificatie99 paJTENLAND LEIDSE COURAN1 DONDERDAG 27 APRIL 1978 PAGINA 9 jJS (AP) De Franse regering prijsverhogingen aangekondigd JE lelectriciteit, gas, steenkool, de L«regen en tabak. De verwach- idt dat het Franse inflatiecij- gevolg van de maatregelen dit e tien procent zal overschrij- ten in de genationaliseerde bedrijven beperken, zoals hij beloofd heeft. Door een strak loon- en prijsbeleid heeft Barre de geldontwaarding vorig jaar tot 9,5 procent kunnen beperken. De inflatie zweeft tot nog toe dit jaar rond de 9 procent. De regering kon digde aan dat het minimumloon op 3 mei zal worden verhoogd, vermoede lijk met 4 procent. Onmiddellijk na 'e verkiezingsoverwinning van cen trum-rechts over de linkse partijen is de Franse regering overleg begonnen met de sociale partners. Dinsdag had premier Barre een gesprek met Geor ges Seguy, de voorzitter van de CGT, de grootste vakbondsfederatie in Frankrijk. De onderhandelingen tussen de rege ring en werknemers en werkgevers schijnen tot ieders verrassing een gro te confrontatie tussen regering en vakbonden te hebben afgewend. Britse biervaten het Duitse Rheine zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen toen bij «werkzaamheden een Britse vliegtuigbom uit de tweede wereldoorlog explodeer- De explosie veroorzaakte een enorme ravage. S (UPI/RTR) - In Italië groeit de zenuwe- |X log rond de ontvoerde Aldo Moro steeds "-■jr uit. De ontvoerders van de Rode Briga- tebben sinds het jongste ultimatum niets j van zich laten horen, maar wel schoten van Rode Brigades gistermorgen een democraat in de benen. Bovendien gaf e later op de dag in Rome groot alarm anonieme boodschappen, die zouden >p de aanwezigheid van Moro in een e plaats bij Pomezi, rond twintig kilome- n zuiden van Rome. De politie zocht met aantallen auto's en helikopters de omge- tf, maar de actie was vergeefs. Paulus sprak opnieuw zijn hoop op vrijla ting van Moro uit. Vier dagen eerder had de paus „op zijn knieën" gesmeekt om vrijlating zondermeer. Gisteren zei hij tijdens een audiën tie dat de bedreiging met de dood van Moro hem met „trillende vrees" vervulde voor wat de moderne wereld te wachten staat. De socialistische partij sprak zich uit voor een directe tussenkomst door de regering. De staat moet niet onderhandelen, aldus een partijfunc tionaris, maar dit geldt niet voor de regering. In Turijn is gisteravond een bomaanslag ge pleegd op de kantoren van de Amerikaanse computermaatschappij IBM. Er waxen geen slachtoffers, maar de schade was aanzienlijk. in trek LONDEN In Groot- Brittannië worden de laat ste tijd verrassend veel aluminium biervaten ge stolen. Het is een van de meest voorkomende nieu we misdrijven. Eén van de grootste Britse brouwerij en, met ongeveer achthon derdduizend biervaten in omloop, onderzoekt mo menteel hoeveel ze er al kwijt is. Meestal worden de gestolen vaten gesmol ten en daarna doorver kocht. Dit kost de Britse brouwers naar schatting minstens negen miljoen gulden per jaar. Vóór de brouwer langs komt zetten Britse kaste leins vaak hun lege vaten op straat. Van dergelijke stapels worden de meeste aluminium biervaten gesto len. Dit gebeurt vooral in Schotland maar omdat de prijs van aluminium de af gelopen twee jaar zo snel omhoog gegaan is, nemen derelijke diefstallen ook toe in Engeland. Het smelten van een alumi nium vat vraagt geen spe ciale apparatuur. De gesto len waar wordt gewoon op een brandstapel geplaatst, die meestal bestaat uit ou de autobanden. Na betrek kelijk korte tijd blijven er alleen naamloze klompen gloeiend metaal. Die kun nen voor veel geld ver kocht worden aan metaal bedrijven, voor prijzen van 3000 gulden per ton. De brouwerijen vinden het evenmin goed, dat Britse zeilers aluminium bierva ten gebruiken als meer- boeien. Een directeur van Guinness, die verleden jaar aanlegde in de kleine ha ven van Zuid-Wales, stelde daar tot zijn grote veront waardiging vast, dat alle boten rustig dobberden naast Guinness-vaten. De zeilers zullen nu van heling beschuldigd worden. VREDESKETTING iN JERUZALEM Voorstanders van de beweging Vrede Nu in Israël hebben gisteren een twintig kilometer lange ketting gevormd dwars door Jeruzalem. Langs die ketting werd een petitie vervoerd naar premier Begin, die daarin werd opgeroepen zijn onbuigzame houding te matigen. Vierduizend mensen vormden de ketting, die langs verscheidene autosnelwegen liep. Manneke Pis gestolen BRUSSEL Onbekenden hebben dinsdagnacht het beeldje van Brussels oud ste burger gestolen. Man neke Pis werd letterlijk van zijn voetstuk gerukt. Het blok arduin waarop hij rust werd zelfs lichtjes beschadigd door bet mate rieel van de dieven. Het is niet de eerste keer dat een dergelijke diefstal wordt gepleegd. Sedert eni ge tijd wordt slechts een namaakbeeldje aan de be zoekers voorgeschoteld, terwijl het autentieke op een veilige plek wordt be waard. (Van onze corres pondent Roger Si mons) LONDEN In En geland is er eens klaps weer veel af trek voor bloedzui gers. Het vooraan staande academi sche ziekenhuis St. Bartholomew's van Londen importeert ze uit Frankrijk. De medische stu denten van St. Bartholomew's ge bruiken medicinale bloedzuigers op de bekende midde leeuwse manier. Telkens wanneer die jongens een kei harde rugbywed strijd gespeeld heb ben en dan naar het ziekenhuis te rugkeren met aller- lei kneuzingen en blauwe plekken, zoeken ze daar even de apotheker op. Deze beschikt altjd over een voor raad dorstige Fran se bloedzuigers. De ze nuttige ringwor men zuigen het bloed weg uit de beschadigde plek ken. Dit heeft tot gevolg, dat de zwel lingen terstond af nemen. De vraag naar bloedzuigers is zo groot geworden dat de farmaceutische afdeling van St. Bartholomew's er nog meer moet be stellen. Dr. John Farwell, het hoofd van deze afdeling, zegt: „Wij moeten er voor zorgen, dat ze dorst lijden, an ders lusten ze het bloed van onze rug- by-spelende jonge dokters niet". Het gebruik van bloedzuigers in de geneeskunde is eeu wenoud. Voor mo derne behandeling komen ze evenwel hoogstzelden in aanmerking. Onderzoek naar inkomsten Henry Fordl H NEY YORK De Amerikaan se fiscus heeft een onderzoek geopend naar het financiële doen en laten van Henry Ford II. Aanleiding hiertoe is de beschuldiging van aandeelhou ders van de autofabriek Ford dat Henry geld van het bedrijf heeft gebruikt voor persoonlij ke doeleinden. Volgens de aandeelhouders heeft Henry het geld (enkele Paus liet mgr. Simonis uit Rottenburg komen VATIKAANSTAD (AFP) Paus Paulus vergiste zich gis teren bij het opnoemen van de aanwezige bisschoppen tijdens een grote audiëntie door bis schop Simonis van Rotterdam uit de Westduitse plaats Rot tenburg te laten komen. Op aandrang van zijn secreta ris, monseigneur Pasquale Macchi, verbeterde de paus zich om met de onder enige hilariteit ontvangen opmerking „zijn naam is veranderd, van een Nederlandse heeft men er een Duitse van gemaakt" tevens duidelijk aan te gëven dat de fout was gemaakt door zijn secretariaat. Bisschoppen van Brazilië vragen amnestie voor wvan senen <D o SAO PAULO (Reuter) Het Braziliaanse episcopaat heeft gisteren opgeroepen tot terug keer naar de democratie in Brazilië en de regering ge vraagd amnestie te verlenen aan alle politieke gevangenen en ballingen. Het beroep was vervat in een communiqué dat werd uitgege ven na de algemene vergade ring van de Braziliaanse bis schoppen. Het is voor het eerst dat het episcopaat unaniem om amnestie voor politieke gevan genen verzoekt. De 250 bisschoppen die de ver gadering in Itaici bij Sao Paulo hebben bijgewoond, vroegen de regering ook een einde te maken aan alle onrechtvaar digheden en schendingen je gens de menselijke persoon. 'n i Brieven 'graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Rede prof. Goddijn De vergadering van de vereni ging van leraren is voorbij. Er was een gastspreker, prof. W. Goddijn, die een rede hield, schijnbaar vooral gericht tegen de bissehoppën Van Rotterdam en Roermond.' Er werden enige aantijgingen ten beste gegeven, het is overbodig deze te weer leggen, want elke aantijging spreekt al tegen zichzelf. Hoe is het mogelijk dat een profes sor zijn hele betoog met een argument ondersteunt waarvan hij zelf kan weten dat het on juist is? Want hij moet toch weten dat de bisschop van Rot terdam niet sprak „naar zijn eigen beeld en gelijkenis" toen hij zijn godsdienstcursus opzet te, doodgewoon omdat de man nog nooit zijn eigen mening heeft verkondigd, maar de me ning en de leer van Christus die onwrikbaar verankerd lig gen in de evangeliën. Als de prófessor dit kan weten, waar om gebruikt hij dan dit onjuis te argument? Van zijn betoog blijft dan toch niets over, hoe knap ook opgezet. Wij zwijgen dan maar over de vele halve waarheden die daar het gevolg van zijn. Iedereen weet dat een halve waarheid een leugen is. Maar één ding is zeker: waar de bisschoppen het niet eens zijn met elkaar hebben zij, die verdeeldheid zaaien vrij spel (een geweldig voorbeeld van solidariteit is de Braziliaanse bisschop dom Helder Camera). Den Haag H. Rutges Daarnaast zou Henry Ford H van het bedrijf Canteen Corp.. 750.000 dollar hebben ontvan gen. In ruil hiervoor kreeg dit miljoen dollars) gebruikt voor bedrijf het exclusieve beheer de aankoop van particuliere over de kantines in de kanto- appartementen in New York en ren en fabrieken van Ford. in Londen. Levenslang voor RAF-lid Sonnenberg STUTTGART In Stuttgart- Stammheim is gisteren het 23- jarige RAF-lid Günter Sonnen berg veroordeeld tot leven slange gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan poging tot moord op twee politieman nen. Sonnenberg wordt ook verdacht van medeplichtig heid aan de moord op rechter Siegfried Buback, maar daar is nog geen aanklacht over in gediend. De rechtbank acht bewezen dat Sonnenberg bij zijn arrestatie in mei 1977 sarnen met Verena Becker met het oogmerk tot doden op een politieman had geschoten en heeft meegewerkt aan een aanslag van Becker op een andere politieman. Verena Becker is hiervoor vorig jaar eveneens in eerste instantie tot levenslang veroordeeld. 'N* i-i RO (RTR) - In Egypte zijn luitenlanders en een Egyp- aangehouden, die van waren een actie te onder- tegen de Egyptisch-Is- >che onderhandelingen in Dit heeft de Egyptische •eur-generaal, Ibrahim ubi, meegedeeld. Ier de arrestanten die overi- i nog niet officieel in staat beschuldiging zijn gesteld, Inden zich drie Zwitsers, Westduitse studente, tien itijnen, acht Jordaniërs Palestijnse afkomst, een uit Oman en een Egypte- Zij zouden van plan zijn ïst een „terroristische itie" te ondernemen tegen van de Egyptisch-Israeli- commissie die in het raam het vredesoverleg is ge- nd. Zo zouden zij foto's >en verkregen van het Me- uis, een hotel aan de voet de grote piramide van Gi- bij Cairo, waar in decem- jl. de eerste ronde van het nische Vredesoverleg lts vond. Volgens berichten Ie Egyptische pers zou de ip ook van plan zijn ge- st een reeks vooraanstaan- -gyptenaren en bekende, in pte wonende buitenlanders ermoorden. lens Kalyoubi had de groep 'ontact gestaan met de in opererende rode brigades twee extremistische Pales- se groeperingen, een splin- {roep van het Volksfront I" de bevrijding van Palesti- j geleid door de onlangs rieden Wadie Haddad, en in Irak gevestigde groep zich van El Fatach, de 'tste Palestijnse guerrilla- (ging, heeft afgescheiden, verklaring van de procu- •generaal betekende de of ficiële bevestiging van het be staan van de organisatie. De groep werd ontdekt toen Egyp te verscheidene Palestijnen uit wees, nadat van die kant felle kritiek was geuit op het bezoek van president Sadat aan Jeru zalem. Sjevtsjenko verlaat VN NEW YORK Generaal Arka dy Sjevtsjenko, de hoogste Sowjet-Russische functionaris bij de Verenigde Naties heeft gisteren officieel ontslag geno men. Sjevtsjenko, die met de rege ring in Moskou heeft gebroken, sprak diiisdagavond met secre taris-generaal van de V.N., Kurt Waldheim, over zijn situa tie. Hij besloot ontslag te ne men, hetgeen hem volgens het contract recht geeft op een uit kering van ruim 170.000 gul den. Sjevtsjenko had zijn post op 10 april verlaten en toen verklaar de hij dat hij van mening ver schilde met zijn regering. Israël bouwt in Zuid-Libanon BEIROET Israël heeft 5 km ten noorden van Metullah, bij de berg Hermon, volgens het blad An Nahar in Beiroet min stens tien geprefabriceerde woningen gebouwd op een in 1943 door de Britten aangelegd vliegveld. Dorpelingen in de omgeving vrezen dat dit de eerste neder zetting wordt op Libanees ge bied. Van Israëlische zijde werd vernomen dat er een le gerkamp wordt gebouwd. Elsevier interviewt miiïlster De Koning. „Ontwikkelingssa menwerking geeft ook toegang tot een land. Je moet voorko men dat de mensen in zo'n land tweemaal worden gegre pen. En door hun regiem en door jou. Principes zijn be langrijk, als ze maar niet in dogma's ontaarden. Ontwikke lingssamenwerking zie ik ze ker niet als het exporteren van onze ideologie. Het is ons goed recht te denken dat ons sys teem het beste is. Maar ik wil niet met ontwikkelingsgeld de ideoloog uithangen". In een ander vraaggesprek bouwt CD A-kamerlid Van Hou welin gen zijn URENCO-motie af. „Wat mij betreft mag de uit- oreiding van de ultra centrifu- gefabriek morgen plaatsvin den. Ik wil voor Almelo graag de eerste paal slaan". Blijkens een enquête van het blad zijn de Nederlandse werknemers niet gesteld op de VAD. „Tweederde van de onder vraagden (66 procent) kiest zonder meer voor een recht streekse winstdeling, tegen over eenderde (27 procent) voor een VAD-regeling. Slechts 7 percent had geen oordeel". Het omslagartikel gaat over de Rode Brigade. De Haagse Post gaat in op de omstreden benoeming van prof. Buikhuisen. „Bij zorgvul dige beschouwing lijken tegen zijn onderzoekplannen geen doorslaggevende ethische be zwaren te bestaan. Het onder zoek dat hij wil gaan verrich ten, is origineel en het heeft een strekking die veel verder reikt dan het onderwerp agressieve criminaliteit. De Leidse Alma Mater besloot dus op goede gronden Buik huisen aan haar eerste of tweede geldstroom te laven". In het omslagartikel „de ar moede van de Oranjes" wordt de fabel ontzenuwd dat konin gin Juliana de rijkste vrouw ter wereld zou zijn. „We wor den door mensen die het we ten kunnen niet tegen gespro ken, wanneer we het huidige Oranje-vermogen op 50 mil joen schatten. Een mooi be drag maar een fiks deel daar van levert nauwelijks of geen rendement op. De juwelen, de cadeaus, de antieke serviezen, de Piet Hein, Porto Ercole. de nog steeds behoorlijk uitge strekte lap grond enz. In de Groene Amsterdammer aandacht voor de werkloos heid in het onderwijs. „Een vreemde zaak. Een werkgever, de hoogste chef in onderwijs land, de minister zelf, zit te onderhandelen met regerings schatbewaarder Andriessen. Ze praten over het behoud van werkgelegenheid. En An driessen stribbelt tegen. Ter wijl diezelfde regering kort ge leden andere werkgevers met gulle hand veel geld heeft toe gestopt - denk aan het miljard voor de sanering van de scheepsbouw". Het blad valt de economische visie van prof. Zijlstra aan. „Duidelijk is dat monetaire instrumenten ge vaarlijk speelgoed blijven, ook al lijken ze redelijk te functio- - neren. De enige uitweg uit de misère is er .éen die gepaard gaat met een mobilisatie van het produktieve kapitaal dat nu in zo grote omvang over de grenzen verdwijnt". Vrij Nederland doet onthullin gen over de geheime finan ciers van de Nederlandse casi no's. „Een slapend parlement en een argeloze rijksrecherche zagen toe". Voorts een inter view met de uit Zuid Afrika gevluchte hoofdredacteur Do nald Woods. „Als Vorster mor gen zegt: ons gaan nou met die zwart mensen integreer, dan gebeurt het. Natuurlijk zal er achter in de binnenlanden worden gemoord. Hier en daar zal een dominee exploderen. Maar het gebeurt. Alleen zegt Vorster het niet, omdat hij denkt dat hij het nog op een andere manier kan redden." Een commentaar bij de benoe ming van prof. Buikhuisen stelt: „De gevaren van zijn benadering zijn duidelijk: Het als potentieel agressief misda dig brandmerken van groepen mensen, en mogelijk dwang matige gedragsbeïnvloeding. Dit soort zaken kunnen niet in een vloek en een zucht en via de achterdeur van een niet behoorlijk beargumenteerde hooglerarenbenoeming, bin nen gehaald worden. Het blad heeft een boekenbijlage. De Tijd publiceert uit „opzien barende" documenten waaruit blijkt hoe Van der Stoel bij de UCN-zaak met de feiten heeft gemanipuleerd, en gewaagd van „de grote mystificatie die wordt gebracht over het kabi netsbeleid door de jaren heen in een zaak die nu lijkt uit te monden in een groot echec van, de Nederlandse buiten landse politiek". Voorts een reportage over de Westduitse neo-nazi's, die steeds brutaler worden. Prof. Victor Halber- stadt praat over ons belasting stelsel en de vele mensen die tesamen buiten medeweten van de schatkist een zwarte nationale economie hebben opgebouwd. „De overheid - met inbegrip van de politici - durft er niet op te wijzen om dat het niet populair is bij het electoraat. En ik vind ook ei genlijk de burger laf. Er wordt alleem maar gepraat over mis bruik van de sociale zeker heid, maar wat doen ze alle maal als ze hun huis moeten schilderen? Dan betalen ze die mensen zwart Dat vind ik laf'. Over de benoeming van prof. Buikhuisen zegt het blad: „De criminoloog is onge hoord fel geattaqueerd en zijn plannen zijn zelfs verdacht ge maakt door te herinneren aan nazi Duitsland. Dit alles is ui terst voorbarig en het lijkt een poging om de wetenschap te blokkeren. Hervormd Nederland over prof. Buikhuisen: „Veel meer duidelijkheid moet er komen over wat hij nu precies met het criminologisch instituut van de Leidse universiteit van plan is. Er zullen ook wettelij ke regels moeten worden ge maakt om ontsporingen te voorkomen. Dit is niet alleen vereist in het belang van de delinquenten, maar ook van de onderzoekers die hier bezig zijn op een gebied waar een beroep op hun eigen geweten en hun eigen verantwoorde lijkheid ontoereikend is". Voorts een interview met An- dré van der Louw. „De CPN is niet zo belangrijk. De PvdA doet er beter aan op goede voet te blijven met D'66 en PPR. Wij moeten elkaar blij vend bij de hand houden, en niet om opportunistische rede nen D'66 en PPR laten vallen als ze het een keer slecht doen bij de verkiezingen. Maar de PvdA zou een dialoog met de CPN niet uit de weg moeten gaan. Bijvoorbeeld over de vraag wat democratie nu ei genlijk is". Ook een vraagge sprek met de theoloog Hans Kung. „We kunnen over Jezus als de definitieve openbaring van God ook anders praten dan volgens het schema van de twee naturen leer van de klassieke Griekse Christologie. Dat is wat ik opnieuw gepro beerd heb". Accent kondigt aan omstreeks september te zullen gaan ver dwijnen.. In plaats daarvan komt een gezinsblad dat „ex tra" gaat heten en zich „verre zal houden van nauwelijks ge kuiste sexverhalen waarmee andere weekbladen op de markt menen te moeten ko men". Joost den Draayer voor spelt in een vraaggesprek: „Ik stop, althans binnen dit bestel, want over vijf jaar ligt ons hele omroepsysteem toch op zijn kont. Dan bereiken ons bovendien uitzendingen vanaf satellieten waarop we geen en kele greep hebben. Er is maar één oplossing: een sterk net van lokale en regionale radio- en televisiezenders op com merciële basis".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9